Minister Pronk koppelt hulp tóch niet aan mensenrechten llovenië zet eerste stap p weg naar de Vrijheid' Deze tafel is niet bezet, maar ook niet vrij Griekse kiezers mijden morgen stembus 'AluiTENLAND CeidaeSowumt ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 5 esident Israel steunt roep wijziging van kiesstelsel JZALEM President Chaim Herzog van Israël heeft steun fcigd aan een campagne om het Israëlische kiesstelsel te ver leren. Herzog verklaarde zich solidair met reserve-officieren, fin hongerstaking zijn gegaan om aan de eis tot hervorming het kiesstelsel kracht bij te zetten. Tot dusverre hebben 70.000 Israëliërs hun handtekening gezet onder een petitie, rin op wijziging van het kiesstelsel wordt aangedrongen, r later vandaag is in Tel Aviv een massale demonstratie ge- d. Volgens Ehud Sprinzak, hoogleraar politieke wetenschap en organisator van de campagne in Jeruzalem, sluiten, zich ds meer mensen bij de campagne aan. „We proberen er een e politieke beweging van te maken", aldus Sprinzak. Vol- de tegenstanders van het huidige kiesstelsel moet de kies- npel worden verhoogd, omdat de huidige drempel van een q ent van de stemmen te veel kleine partijen te veel macht »t bij de vorming van eeh coalitie. Daarnaast wordt aange- igen op directe verkiezingen voor het prerhierschap. Europese delegatie naar Zuid-Afrika PARIJS De Ierse mi nister van buitenlandse zaken, Gerard Collins, zal samen met een Itali aanse en een Franse re geringsvertegenwoordi ger van 11 tot 14 april een bezoek brengen aan de Zuidafrikaanse rege ring en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het is de bedoe ling „informatie in te winnen" over de situatie in Zuidafrika. De delega tie zal onder anderen Nelson Mandela en presi dent Frederik de Klerk ontmoeten. Havel ontslaat vice-premiers PRAAG De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Ha- vel heeft twee vice-premiers ontslagen. Het betreft minister van wetenschappelijke onwik- keling Frantisek Reichel en minister van landbouw 01- drich Bursky. De ontslagen vielen op verzoek van premier Marian Calfa. Het persbureau CTK gaf geen reden voor het vertrek van de vice-premiers. Reichel verloor behalve het vice-premierschap ook zijn post als minister. Bursky daar entegen werd in zijn mini stersambt gehandhaafd. Straatdansen 'Dancing in the street' zongen Mick Jaggeren David Bowie k enkele jaren geleden. Maar gisteren 1 moesten ze het afleggen tegen deze zes Britten, die op de tonen van de veelbesproken 'Lambada' echt dansend door de straten van Londen trokken. foto: ap Sterke stijging aids in Afrika GENÈVE Het aantal geregistreerde aids-ge- vallen in de wereld is de afgelopen maand met 6,5 procent geste gen tot 237.140. De enorme stijging is het gevolg van de nieuwe gegevens die Zaïre en Ivoorkust hebben ver strekt over hun aantal len geregistreerde pa tiënten. Zaïre heeft nu na de VS de meeste ge registreerde gevallen van AIDS binnen zijn grenzen. Tot voor kort nam Brazilië deze plaats in. Polen confisceert partijgebouwen WARSCHAU De rege- ring-Mazowiecki heeft de afgelopen weken duizenden gebouwen geconfisceerd die werden gebruikt door de communistische partij en zijn „satelliet"-partijen. Vol gens cijfers in de Poolse pers gaat het om in totaal 4.477 gebouwen en apparte menten, die de partijen zich zonder wettige eigendom sakte toegeëigend zouden hebben. Zij zullen ter be schikking worden gesteld aan ziekenhuizen, scholen, maatschappelijke organisa ties of worden teruggegeven aan hun oude eigenaars. itelbrand jn felle brand in een familiehotel in Miami Beach zijn drie mensen om het leven gekomen en ee|tien mensen gewond geraakt. Ooggetuigen zeiden dat de brand uitbrak in de buurt van de £T4hacht aan de voorkant van het hotel. De burgemeester van Miami Beach zei dat de hevigheid J'Jjde brand deed vermoeden dat deze was aangestoken. foto: afp INDONESIË KRIJGT ALSNOG 27 MILJOEN JAKARTA Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking is van plan tijdens zijn bezoek aan In donesië alsnog de over eenkomst te tekenen over de bilaterale ontwikke lingshulp die Nederland dit jaar aan Indonesië geeft. Hij zei dit gisteren na aan komst op het Sukarno-Hatta- vliegveld van Jakarta, aan het begin van zijn negendaags be zoek aan Indonesië. Als Pronk het hulpverdrag ondertekent, komt daarmee een einde aan de opschorting van 27 miljoen gulden aan ex tra betalingsbalanshulp, waar toe hij had besloten na de exe cutie van vier ter dood veroor deelde politieke gevangenen in februari. De bewindsman ziet dus voorlopig af van een directe koppeling tussen de hulp aan Indonesië en de men senrechtensituatie in dat land. De mensenrechtenkwestie is niet het belangrijkste doel van mijn bezoek, aldus Pronk. Hij voegde eraan toe dat minister Van den Broek van buiten landse zaken de eerst verant woordelijke is voor de bilate rale betrekkingen met Indone sië. „Ik heb geen boodschap meegebracht", aldus Pronk. Hij heeft eerder erkend dat zijn collega Van den Broek de eerst-verantwoordelijke be windsman is voor het Neder landse mensenrechtenbeleid. Deze heeft er tot nu toe geen blijk van gegeven directe con sequenties te willen verbinden aan de mensenrechtensituatie in Indonesië. In Jakarta wordt het vrijwel uitgesloten geacht dat minister Pronk nog tijdens zijn bezoek met een nieuwe executie wordt geconfrontéerd. Op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken wordt er in dit verband op gewezen dat tot eind april de Ramadan, de islamitische vastenperiode, voortduurt. Niet uitgesloten wordt geacht dat er na de Ra madan snel een of meer nieu we executies zullen plaatsvin den. In alle gevallen gaat het om mensen die zo'n 25 jaar ge leden ter dood zijn veroor deeld wegens hun vermeende betrokkenheid bij de poging tot een communistische staats greep in 1965. Thans wachten nog zes veroordeelden in de dodencel op tenuitvoerlegging van hun vonnis. In Indonesië bestaat grote be langstelling voor Pronks be zoek. Bij zijn aankomst werd hij omspoeld door tientallen fotografen en andere journalis Minister Pronk in gesprek met zijn Indonesische collega Prawido. foto: ap ke Indonesië (IGGI). Daarin coördineren veertien landen en internationale instellingen hun jaarlijkse hulp van onge- ten. De vragen hadden bijna alle betrekking op de mensen rechten. Pronk bezoekt Indonesië voor al als voorzitter van de Inter veer 4,5 miljard dollar aan In- Gouvernementele Groep inza- donesië. l ;ian onze correspondent j Gert van Wijland) 'ho TLJANA Toegege- de 'grap' met het ver- ngsaffiche waarop de communistische üe Iers van Slovenië in rij somn afgebeeld met voor- ige socialistische pro enten als Stalin, Ceau- £2u en Honecker getuigt van goede smaak, o Tercelj, parlements- didaat voor de vere- Fïuuile oppositie in de Joe- [avische deelstaat, rea- rt het zich terdege, ar je kunt nu eenmaal alles controleren tij een campagne". bezt, j :iik\ flaw die lovenië worden morgen de il e vrije verkiezingen met dere partijen gehouden, Tito na de oorlog de overnam in Joegoslavië, is toch alweer een gene- geleden, mogen we even ïen alsjeblieft"? anks alle nieuwigheid zul le ruim anderhalf miljoen ;erechtigde Slovenen vrij- zeker een einde maken het communistische nd in de deelrepubliek. Vongen door externe ónt- 3 :elingen, zoals de economi- crisis en het opkomend inalisme in Servië, plus steeds ongeduldiger wor- le oppositie in eigen repu- zag de communistische egering eind vorig jaar af haar machtsmonopolie. ('<lvel officieel nog steeds 'joden onder de Joegoslavi- grondwet, werd daarmee ireg vrijgemaakt voor de e vrije gang naar de stern- Als het zeer Joegoslavisch ,n js zeer ingewikkelde kies- em het niet verhindert, n de Slovenen een direct gekozen president krijgen plus een niet meer uitsluitend uit communisten bestaand parle ment. Ook zullen er nieuwe gemeenteraden worden geko zen. De eerste uitslagen wor den morgenavond verwacht, maar voordat er een compleet beeld bestaat is het zeker maandag. Dan ook zal blijken of er voor de presidentsverkie zing een tweede ronde nodig zal zijn. Paradepaardje Behalve een aantal onafhanke lijke kandidaten doen aan de verkiezingen veertien partijen mee. Zij vertegenwoordigen zo ongeveer het gehele bekende politieke spectrum van com munisme via sociaal- en chris ten-democraten tot een heuse partij voor kleine zelfstandi gen. Vooral dat laatste is vol gens velen het bewijs dat Slo venië, altijd al de meest libera le republiek, definitief heeft gebroken met het öpit zo ge roemde arbeiderszelfbestuur, communistisch paradepaardje van Tito en partij. Tomaz Ko- sir, vice-president van de Slo veense Kamer van Koophan del, zal de laatste zijn die daar over treurt: „Het is mooi op pa pier, maar te ver doorgescho ten. Het werkt niet. We kun nen het ons niet meer permit teren. De enige kans om uit de economische crisis te ko/nen ligt in een open marktecono mie compleet met privé-bezit en buitenlandse investerin gen". Volgens Kosir moet Slo venië zich na de verkiezingen ook meer naar het Westen richten dan naar de Balkan. „We moeten aansluiting zoe ken bij Europa. Joegoslavië kost ons als rijkste republiek teveel geld. De inefficiënt ge leide gebieden (Kosovo, Mace donië) hangen als economische molenstenen om onze nek". Als het bureaucratische Joego slavië zich niet omvormt, wordt Slovenië gedwongen als zelfstandige staat verder te gaan, zo concludeert hij. Binnen of buiten Daarmee raakt Kosir meteen aan het centrale thema van de verkiezingen. Ligt de toekomst van Slovenië binnen of juist buiten Joegoslavië. Sinds de verhoudingen met erfvijand Servië, de grootste republiek van Joegoslavië, tot een diepte punt zijn gedaald, wordt er steeds openlijker gepraat over een nieuwe zelfstandige staat Slovenië. Vooral het Servisch optreden in Kosovo heeft de Slovenen aan het denken ge zet, bang als ze zijn dat na de Albanezen ook zij het slachtof fer zullen worden van Servi sche nationalisten, die Joego slavië meer en meer als één groot Servië zien. De druppel die de emmer deed overlopen was eind vorig jaar de oproep van de Servische po litieke leiding om geen Slo veense produkten meer te ko pen. In combinatie met de in hun ogen ondemocratische partijstructuur was dat zelfs voor de communisten in Slove nië reden genoeg om met de Joegoslavische Liga van Com munisten te breken, en een ei gen weg te gaan. Veel stemmen Vorige maand al nam het toen nog communistische parlement van Slovenië al een aantal wetten aan, die de Sloveense grondwet boven die van de fe deratie stéllen. Verder besloten de communisten alvast een deel van hun financiële ver plichtingen aan de federale staat op te schorten. „We wil len niet dat ons geld nog lan ger gebruikt wordt om de Ser vische regering in staat te stel len verliesgevende bedrijven in hun republiek open te hou den", aldus de verklaring. Als het, zoals tegenstanders bewe ren, slechts een verkiezings stunt was, dan toch in ieder ge val geen slechte. De Sloveense bevolking weet de onafhanke lijke opstelling van de commu nisten te waarderen, getuige de ruim twintig procent van de stemmen die zij in de laatste opiniepeilingen krijgen toebe deeld. En de communistische presidentskandidaat Milan Ku- can, een van de vier kandida ten voor het presidentschap, lijkt zelfs op een overgrote meerderheid te kunnen reke- Twee vragen Blijven twee vragen over. Kan Slovenië zonder de Joegoslavi sche afzet- en grondstoffen- markt en zullen de andere re publieken, laat staan het leger, ooit toestaan dat de rijkste re publiek zich afscheidt? Over het eerste punt lopen de me ningen uiteen. Zowel commu nisten als andere partijen noe men een zelfstandig Slovenië „onrealistisch" en „goedkoop inspelen op nationalistische ge voelens". Vice-president To maz Kosir van de Kamer van Koophandel ziet echter wel de- felijk overlevingskansen voor lovenië. „Joegoslavië kost ons meer geld dan we eruit halen. Als we maar samenwerking met andere regio's zoeken dan zullen we zelfstandig sterker staan dan in het huidige fede ratie-verband. Een confedera tie heeft echter zijn eerste voorkeur. Zo uitgesproken als de betrokkenen zijn over de economische haalbaarheid, zo weinig durven de leidende po litici te zeggen over de politie ke haalbaarheid. Er zal moeten worden onderhandeld met de rest van Joegoslavië. Slovenië zal zeker niet la Litouwen zichzelf onafhankelijk kunnen verklaren, zo is de algemene opvatting. Met de mogelijkheid van militair ingrijpen wordt in Slovenië niet serieus rekening gehouden: „Dat zou het einde van Joegoslavië zijn". Afscheid 'Alle heil komt van boven' leek de gedachte van zowel president Bush als Sovjetminister Sjevardnadze, toen zij elkaar ten afscheid de hand drukten. Onheil overigens in dit geval, want tijdens de fotosessie begon het te regenén. Sjevardnadze was de afgelopen dagen in Washington ter voorbereiding op de komende top (eind mei) tussen de presidenten Bush en Gorbatsjov. Sjevardnadze verklaarde dat de top een „vooraanstaande gebeurtenis" in de wereldpolitiek zal worden. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN Uit eten gaan in de DDR kan zo leuk zijn. Zoals blijkt bij het restau rant onder de televisietoren in het hartje van Oost-Berlijn. Daar zitten honderden tevre den gasten te eten, te drinken en te lachen. Oh nee, dichterbij gekomen blijkt dat de directie grote foto's van 'gasten' in de vensterbank heeft geplaatst. De werkelijkheid van buiten de deur eten in de DDR is minder een genoegen dan een oefening in bijna militaire dis cipline en ongewoon geduld. „Ik kan u pas bedienen als u uw jas hebt afgegeven aan de garderobe. Deze tafel is overi gens niet vrij", zei een ober kort geleden tegen een onfor tuinlijke buitenlander, die in Oost-Berlijn wilde dineren. „De tafel lijkt mij vrij. Waar om kan ik er niet zitten?" rea geerde de man met lege maag. „Zeker, de tafel is niet bezet. Maar hij is ook niet vrij", zei de ober. „Komt die spoedig vrij?" „Dat kan, maar ik moet u toch vragen buiten te wachten". U bedoelt dat u hem gaat dek ken en dat ik er dan aan kan zitten?" „Ja", zei de ober aarzelend. „Kan ik hier niet zitten en een drankje bestellen als u dat doet?" „Nee". Veel klanten vragen zich af of alle moeite wel loont. Het eten in Oostduitse restaurants, dat meestal bestaat uit brokken goedkoop vlees en bijna geen vers fruit of groente, is ook on smakelijk zonder het ongerief van een knorrige en langzame bediening. Maar zelfs dit laatste bastion van het stalinisme zal spoedig vallen in een land, dat zich nu opmaakt voor concurrerend zakendoen. De staat heeft be sloten ongeveer twee derde van de restaurants in Oost- Berlijn van de hand te doen. De nieuwe generatie restau rants zal niet langer met door de staat vastgestelde prijzen hoeven te werken. Waarschijn lijk zullen ze weinig moeite hebben met het vinden van klanten die iets meer willen betalen voor koffie die niet verwaterd is, groenten die vers zijn en bediening die met een glimlach gepaard gaat. Troon van koning Nepal wankelt (Vervolg van de voorpagina) KATMANDU De demon straties in Katmandu richten zich niet meer alleen tegen de regering, maar steeds meer te gen het bewind van koning Birendra (44) zelf. De vorst stuurde gisteren premier Ma- rich Man Singh Shrestha, voorstander van de harde lijn, en diens kabinet naar huis Maar al snel werd duidelijk dat de volksbeweging de belof ten van de koning te "mager vond. De protestacties en sta kingen werden voortgezet Duizenden ambtenaren legden voor het eerst in 25 jaar het werk voor twee uur neer om met protestborden demo cratische hervormingen te ei sen. Zelfs de president van de Rekenkamer nam deel aan de actie, zeiden ooggetuigen. Niet alleen in de hoofdstad Kat mandu, maar ook in de steden Lalitpur, Bhaktapur, Pokhara. Chitwan, Palpa en Biratnagar lag het openbare leven groten deels plat. De koning kondigde gisteren een nieuwe regering aan on der leiding van ex-premier Lokendra Bahadur Chand, die meer krediet lijkt te hebben bij de oppositie. Voorts zal een commissie voor grondwetsher ziening worden ingesteld om adviezen uit te brengen over de reorganisatie van het staat kundige bestel. De belangrijk ste oppositieleider, de onder huisarrest geplaatste voorman van de verboden Nepalese Congrespartij, Ganesh Man Singh, bestempelde deze maat regelen als onvoldoende. „Loze hervormingsbeloften kunnen de roep van het volk om meer democratie en een meer-partijenbestel niet meer doen verstommen", aldus een boodschap, die uit het zieken huis werd gesmokkeld waar de oppositieleider onlangs voor een acute kwaal werd opgeno men. „Dé volksbeweging zal nog massaler met de acties doorgaan", zo kondigde hij AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 105 Het weer blijft goed en de eerste dagen verlopen ïr incidenten. Op zekere dag neemt de uitkijk echter een i prauw waar, die kennelijk in moeilijkheden verkeert. Het lepje moet ver uit de koers zijn geraakt, want ze worden al- I gebruikt voor kustreisjes en de „Maria" is al enkele dagen "s zee. Van Noort neemt zijn kijker ter hand. „Voor zover ik kan zien, zijn er twee mannen aan boord," zegt hij, „maar die ene schijnt ziek of gewond te zijn. Wij kunnnen ze moeilijk aan hun lot overlaten. Wil je laten bijdraaien, stuurman en een boot uitzetten?" Wanneer de primitieve prauw dichterbij komt, zien zij, dat degene die met een primitieve vlag noodseinen geeft, geen man, maar een vrouw is. ATHENE Voor de derde keer in minder dan een jaar gaan de Griekse kiezers mor gen naar de stembus. De ver- kiezingsonderzoeken wijzen er echter op dat de apathische kiezers massaal zullen thuis blijven. Het resultaat kan zijn dat de politieke impasse, die in juni ontstond toen de socialistische PASOK-regering van premier Andreas Papandreou werd weggestemd, niet zal worden doorbroken. De zwakke coalitiekabinetten, die na de verkiezingen van juni en november werden ge vormd, bleken niet in staat om de grote problemen waar Griekenland voor staat aan te pakken. De EG eist dat Grie kenland nu snel financieel- economisch orde op zaken stelt. Volgens ex-minister van financien Miltiades Evert is de economische nood zo hoog ge stegen, dat een beroep op het Internationaal Monetair Fonds (IMF) onvermijdelijk wordt. Tenzij het komende half jaar drastische maatregelen wor den genomen. „We hebben dan geen Griekse regering meer, maar een buitenlandse. De regering wordt dan een uitvoerende dienst van het IMF", zo waarschuwde Evert. Maar ook dat sombere vooruit zicht lijkt de kiezers in het zeer aan zijn onafhankelijk heid hechtende Griekenland niet tot geestdrift te kunnen brengen voor een nieuwe gang naar de stembus. „De kiezers zijn apathisch en vinden de politici incompetent. Zij heb ben hun vertrouwen in de partijen en het functioneren van het politieke bestel verlo ren", luidt de analyse van de politicoloog Dimitrios Katsou- das. Na de verkiezingen van juni verleden jaar kwam een einde aan de socialistische meerder heid en een periode van vijf tien jaar van stabiele regerin gen. waarvan acht jaar onder leiding van Papandreou als premier. De daarna gevormde gelegenheidscoalitie van de centrum-rechtse Nieuwe De mocratie en de communisten stelde zich slechts ten doel het puin te ruimen dat de PASOK achterliet, en het bij de bur gers door een reeks schanda len gehavende vertrouwen in de politiek te herstellen. Ook de verkiezingen in no vember brachten geen uitweg uit de politieke patstelling. De nieuwe coalitieregering, nu weer met de socialisten, bleek niet bij machte gerichte maat regelen te nemen om uit de fi nanciële malaise te komen Daarnaast heeft Griekenland te maken met enkele nieuwe problemen die de afgelopen maanden zijn opgedoemd. Er zijn nieuwe spanningen ont staan met de buurlanden Tur kije en Albanië. In de bedrij ven doet zich door de econo mische crisis een nieuwe golf van arbeidsonrust voor. En tot overmaat van ramp steekt ook het fenomeen van net terroris me weer de kop op. De afgelo pen maanden zijn door ver schillende terreurgroepen aan slagen gepleegd tegen politici en buitenlandse diplomaten. In het terreuroffensief zien sommigen een duidelijke aan wijzing voor de groeiende on tevredenheid van de Grieken over de besluiteloosheid van hun politieke leiders.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5