„Zuivelbond laat melk liever in de sloot lopen" CNV wil sluitingstijd winkels in cao 'Kies exact' bedreiging voor verzorgend beroep f)ost-Europa moet nog zeker jaar wachten op leningen OU VVD: NS- taking e zwaar [liddel -iINNENLAND SaidóaQoivuvnt ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 3 'ervolg van de voorpagina) ïn SN HAAG Het VVD- cijmerlid Jorritsma vindt „niet goed verteer- rrjar'' dat de Federatie n oor weg Vakvereniging v5V) haar leden oproept iandag het werk neer te [gen, terwijl er al over stemming is bereikt Igjisen werkgevers en »rknemers over de cao n machinisten en con- cteurs. Nederlandse Spoorwegen 'fe) bereikten deze week een hencipe-akkoord met de ver- irsbonden van FNV en en de Vereniging van »er Personeel. In het ak- >rd is een loonsverhoging jenomen van 2,75 procent 1 april en nog eens een art procent per 1 januari 1. De FSV, die ongeveer de ft van het rijdende NS-per- eel vertegenwoordigt, mt daarmee geen genoe- Zij wil een loonsverho- g van 4 procent voor haar ;n. Om haar argumenten cht bij te zetten houdt de V maandagmorgen op alle iri angrijke knooppunten ac- •ergaderingen. De vakvere- ving verwacht dat de leden alle plaatsen het werk zul- neerleggen. gens Jorritsma is een der- i jke staking, waarbij het to ni treinverkeer wordt plat- een veel te zwaar Idel voor datgene wat men bereiken. „Het is voor het de spoorwegen he- nliaal niet goed. Het maakt ze trouwbaar. Ik hoop dat dat de machinisten en iducteurs verstandig zullen i en geen gehoor geven aan -Moproep", aldus Jorritsma. bijlA en PvdA waren gister- m ind niet voor commentaar aja|eikbaar. Hisie ABN- tjmro kost 00 banen" [STERDAM De fusie ge len de ABN en de Amro ,t jhk zal waarschijnlijk 5000 fidsplaatsen kosten en lei- tot de sluiting van tachtig Vl honderd kantoren. Dit n ft directeur dr. J. Post van Instituut voor Beleggings- itegie gisteravond in KRO's ndpunt verklaard. Bestu- sf ing van talrijke andere fu- ;nij in het bedrijfsleven leidt ?t 1 de stelling dat de totale ef- isency van de organisatie na fusie in grote lijnen over- 1 "komt met de doelmatigheid i het beste bedrijf voor de ie. De Amro bank wordt erechouwd als de efficiëntst aiende bank. Post veron- stelt dat de afslanking met sb* 0 banen op een totaal van ^rs 700 (voor beide banken) in lin£e fot drie jaar zal plaatsvin- 0r i. Waarschijnlijk zijn ge- l00 ongen ontslagen niet nodig, dat de mobiliteit onder het an poneel in het bankwezen jnder groot is. Banken ken over het algemeen vrij jong personeel. Het loop binnen de bankkanto- is circa twintig procent per Terug uit de dood De twee jaar oude Martha Kamphuis uit Emmen is weer thuis. Het meisje werd zes weken geleden in het plaatselijke ziekenhuis doodverklaard, nadat ze een half uur in het water had gelegen. Het kind was al afgelegd in afwachting van de begrafenis-ondernemer, toen een verpleegster nog leven meende te zien. In een Utrechts ziekenhuis lukte het artsen Martha weer tot leven te wekken. FOTO: ANP Lota doet concessie DEN HAAG Bedrij- ven met een vestiging in Zuid-Afrika worden niet langer door Lota-ge- meenten uitgesloten, tenzij ze de EG-gedrags- code schenden. Die con cessie doet Lota (Lagere overheden tegen apart heid, waaronder Den Haag, Leiden en Delft) als ze volgende maand overlegt met de minis ters Dales en Van den Broek van binnen- en buitenlandse zaken over het anti-apartheidsbeleid van gemeenten. Illegaal spoorgrint in Culemborg CULEMBORG Het Culem- borgse bedrijf Sanderse wordt ervan verdacht vanaf 1988 ruim 100.000 ton verontreinigd spoorgrint illegaal te hebben gestort in de Redichemse Waard in Culemborg, die in open verbinding staat met de Lek. De stortingen van het spoorgrind, dat afkomstig was van de Nederlandse Spoorwe gen, hadden plaats zonder de vereiste vergunningen. Tegen een van de directeuren en en kele ambtenaren is proces-ver- baal opgemaakt wegens omko ping. 'Talen spreken beter door drank en valium' TILBURG Een vreemde taal spre ken gaat veel makkelijker wanneer iemand ontspannende middelen, zo als alcohol en valium, heeft gebruikt. Als een spreker voor zijn toespraak in een vreemde taal enkele glazen drank of een pilletje valium tot zich neemt, wordt de onbewuste en onno dige geremdheid om te overdrijven opgeheven, wat de uitspraak in de meeste gevallen enorm ten goede komt. De Tilburgse taalkundigen dr. G. Meijers en dr. R. van Hout conclu deren dat uit het onderzoek dat de Is raëlische psycholoog Alexander Z. Guiora vandaag op de Katholieke Universiteit in Brabant zal presente- Maatschappijleer niet snel examenvak TILBURG Het vak maatschappij leer zal op korte termijn op niet meer dan één op de tien scholen voor voortgezet onderwijs als examenvak worden aangeboden. Dat concluderen onderzoekers van de Katholieke Uni versiteit Brabant (KUB) uit een en quête onder vierhonderd directeuren van scholen voor mavo, havo, vwo en lbo. In januari liet staatssecretaris Wallage (onderwijs) de Tweede ka mer weten dat de scholen het vak maatschappijleer per 1 augustus als eindexamenvak kunnen gaan aanbie den. De scholen moeten dat zelf we ten; het hoeft niet. De eerste examens worden afgenomen in 1992 (mavo en lbo) en 1993 (havo en vwo). VOEDINGSBOND FNV VERWIJT WERKGEVERS ONWIL: NOORDWIJK/WOER DEN De Voedingsbond FNV verwijt de werkge vers in de zuivelindustrie onwil bij het treffen van maatregelen om de gevol gen van de staking zo goed mogelijk op te van gen. Volgens bestuurder A. Lagarde laten de werk gevers „de melk liever in de sloot lopen" dan af doende maatregelen te De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ wijst de be schuldiging van de hand. „Wij hebben tijdens het overleg met de bonden het achterste van onze tong niet laten zien, maar u kunt er van op aan dat we druk bezig zijn met maatrege len", aldus FNZ-woordvoerder T. Brouwers. Maandagochtend gaan werk nemers van 27 zuivelbedrijven (meer dan de helft van het to taal) voor onbepaalde tijd in staking uit protest tegen het eindbod van de werkgevers voor de nieuwe cao. Van de 20.000 werknemers in de zui velindustrie zijn er 12.000 bij een bond aangesloten. Het was' gisteren niet duidelijk of de werkgevers de bonden nog uitnodigen om in het weekein de een principe-akkoord te be reiken en zo de staking te be zweren. De staking zal ook de kaasproduktie zo goed als lam leggen. De werknemers van de weiproduktenfabriek in Borculo gaan ook staken. Als de kaasfabrieken het restpro- dukt wei niet kwijt kunnen, vallen de fabrieken vrijwel di rect stil. De stakingsactie is niet gericht op de consument, maar die kan zeker bij een langduriger actie de gevolgen wel aan den lijve ondervinden. Hamsteren heeft weinig zin. De produktie is afgestemd op een constante afvoer, dus de consument zou na korte tijd toch door zijn voorraad heen zijn. De volgende zuivelbedrijven beginnen vanaf maandagoch tend stakingen voor onbepaal de tijd: Melkunie in Woerden, Maasdam, Rotterdam, Amster dam en Hilversum, De Jong in Noordwijk, CC Friesland in Leeuwarden, Frico in Leeu warden, Warga en Wolvega, Takomst in Wolvega en Dron- rijp, Goede Verwachting in Workum, Zuid-OostHoek in Winschoten en Oosterwolde, Domo in Groningen, Marum en Beilen, Twee Provinciën in Geerkensklooster, Novak/Tuk in Steenwijk, HMS in Uitgeest, Coberco in Arnhem en Lo- chem, NCZ in Meppel, Wei- produkten in Borculo, Van Heel in Kampen en Ormet in Enschede. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM De Dienstenbond-CNV wil dat in de cao voor de de tailhandel wordt vastge legd dat er door het win kelpersoneel na zessen niet meer mag worden ge werkt. Als dat niet haalbaar blijkt, sluit de bond niet uit dat haar leden „zich vol overgave op het actievoeren storten". De bond maakte dat gisteren be kend nadat het overleg tussen consumentenorganisaties en werkgevers- en werknemers organisaties in de detailhandel over de meest wenselijke win kelsluitingstijden was mislukt. De Dienstenbond-CNV had de discussie over de Winkelslui tingswet opnieuw aangezwen geld, omdat het eerder bereik te compromis over verschui ving van de sluitingstijd naar half zeven, niet door de CNV- leden werd geaccepteerd. Tij dens het overleg bleek dat de overige gesprekspartners er niet voor te porren waren van hun eerder ingenomen stand punt af te stappen. Ook voor een tweede koopavond in plaats van de 'half-zeven-vari- ant' voelden zij niets. Volgende week ontvangen alle cao-partners een brief waarin wordt aangedrongen op het in cao's vastleggen van arbeidsu ren. „Elke minuut na zessen, beschouwen we als overwerk. Daarvoor zal navenant moeten, worden betaald. Die gratis af- helpkwartiertjes behoren dan ook tot het verleden", aldus een woordvoerder van de Dienstenbond. Burgemeester Nijpels Drs. Ed Nijpels is in elk geval van plan acht jaar als burgemeester van Breda aan te blijven. Bij zijn installatie gistermiddag zei de ex-milieuminister (VVD) in een korte toespraak dat hij de bestrijding van de hoge criminaliteit in Breda één van de belangrijkste actiepunten voor de komende jaren vindt. Na afloop van de installatie volgde een druk bezochte receptie in de Grote Kerk van Breda. Zijn vrouw Ingrid was één van de eersten die de geketende Nijpels feliciteerden. foto: anp De Surinaamse parlementsvoorzitter Jaggernath Lachmon wordt op Schiphol afgehaald door de Surinaamse ambassadeur in Nederland, Cyril Ramsikor. foto: anp Lachmon: „Akkoord Kourou is mij heilig" SCHIPHOL De Surinaamse parlementsvoorzitter Jagger nath Lachmon heeft gisteren bij zijn aankomst op Schiphol een krachtig beroep op Neder land gedaan om Suriname te helpen bij de oplossing van zijn problemen. Hij heeft zijn hoop gevestigd op minister van buitenlandse zaken Van den Broek die, aldus Lach mon, één van de weinige Ne derlanders is die begrijpt wat er in Suriname aan de hand is. Lachmon wist niets te zeggen over de rol van het leger bij de arrestatie vorige week van Junglecommando-leider Ron nie Brunswijk Brunswijk en tien van zijn mannen. Over de toenemende cocaïnehandel in Suriname zei hij slechts dat hij niets wist omdat hij „niet in criminele kringen verkeert". En toen hem werd voorgehou den dat het vredesakkoord van Kourou van juli 1989 met voeten getreden werd was ziin stoïcijnse antwoord: „Het ak koord van Kourou is mij hei lig". Hij zei „hoopvol gestemd" te zijn over het vredesproces in Suriname. DIRECTEUR OUDERENBELEID WVC: UTRECHT Voor een geslaagd ouderenbeleid zal er beter moeten wor den samengewerkt tussen instellingen en zal het imago van het verzorgen de beroep danig moeten worden opgepoetst. „Een campagne als 'Kies exact' is heel mooi, maar is te gelijkertijd een bedreiging voor het aanbod op de arbeids markt", zo zei drs. P. Penne- kamp, directeur Ouderenbe leid van het ministerie van WVC gisteren tijdens een sym posium in Utrecht waar des kundigen de balans opmaak ten van drie jaar werken aan 'zorg-op-maat'. Een zorgverle ning die is toegesneden op de veranderde leefsituatie van ouderen: dichtbij in de wijk, waar ouderen zolang mogelijk zelfstandig willen blijven wo nen. De zorg-op-maat vergt een verregaande samenwer king tussen allerlei instanties: huisartsen, verpleeghuizen, kruiswerk, gezinszorg, wo- ningbouwcoörporaties. En juist aan die samenwerking schort het nogal eens. Van de 325 verpleeghuizen die Neder land telt, heeft de helft inmid dels een samenwerkingsove reenkomst gesloten, maar het opgeven van de zelfstandig heid gaat vaak schoorvoetend. „Samenwerken betekent wat inleveren van jezelf en dat vinden veel instellingen moei lijk. Het vraagt een omslag in denken en handelen van men sen: niet de instelling maar de oudere mens moet centraal worden gesteld", aldus Penne- kamp. Hij noemt het vraagstuk van de verregaande samenwerking en de schrale arbeidsmarkt de grootste obstakels voor een ge slaagd 'zorg-op-maat-beleid'. „Steeds meer huizen hebben moeite om aan personeel te komen. En dan kun je wel geld en goede ideeën hebben, maar als je niet voldoende mensen hebt om ze uit te voe- Volgens Pennekamp heeft het beroep van verzorgende een slecht imago: hard werken voor weinig geld. „Er wordt P vrij jong personeel. Het f i van de eersten die de king tussen allerlei instanties: Volgens Pennekamp hee loop binnen de bankkanto- j geketende Nijpels huisartsen, verpleeghuizen, beroep van verzorgend, is circa twintig proeent per W' feliciteerden. kruiswerk, gezinszorg, wo- slecht imago: hard w f Ji foto: anp ningbouweoörporaties, voor weinig geld. „Er n s e uixj tt a AP/PARTTS maandag in Parijs de laatste schap van de bank. Zoals be- 'ijnen overeenstemming be- De bank wil de spelregels van rentetarieven. Dank zij de for- vierde van het aandelei een nt i j hand aan de statuten van de kend heeft Nederland oud-mi- reikt. Er moeten nog enkele de vrije-markteconomie han- se reserves van de bank kan taal. rcn\ Gosteuropese landen bank, die een startkapitaal van nister van financiën Onno Ru- 'osse eincjjes aan elkaar wor- teren, zo staat in de statuten, tegen relatief lage tarieven Ruding was een jaar g« ?en eten zéker een jaar ge- 23 miljard gulden (10 miljard ding en de stad Amsterdam in den geknoopt, zoals over de geld aangetrokken worden. nog zeer terughoudend [i ld oefenen voor zij de ECU) krijgt. „Het wordt de de aanbieding. vraag in hoeverre de Sovjetu- Vooral projecten in de private Het leningsplafond van de het plan voor de opri heel beperkt tegen het beroep van verzorgende aangekeken. Een traditioneel vrouwenbe roep. En daar is de overheid ook schuldig aan. Samen met de beroepsgroepen moeten we in voorlichtingsbrochures la ten zien wat het vak echt in houdt", aldus Pennekamp. Met afgunst ziet hij handenvol geld gaan naar campagnes die meisjes moeten stimuleren exacte vakken te kiezen op school. Maar een voorlich tingscampagne is niet voldoen de om het beroep van verzor gende aantrekkelijk te maken. Volgens Pennekamp moet te gelijkertijd worden gewerkt aan een betere beloning, meer maatschappelijke waardering, toekomstperspectief voor ver zorgenden en beter manage ment. „Met management be doel ik mogelijkheden aange ven op de werkplek zelf: kin deropvang bijvoorbeeld of aanvullende scholing voor 45- jarigen". MONIQUE VAN DE VEN :n haag/parijs Oosteuropese landen eten zéker een jaar ge- oefenen voor zij de ste leningen tegemoet inen zien van de Euro- Bank voor Herstel en twikkeling. Drs. ing. C. as, topambtenaar van ministerie van finan- n en Nederlandse dele- ieleider bij de onder- hdelingen over de op- titing van de bank, lakte gisteren ook be id, dat de Sovjetunie d zal kunnen lenen na vrijwillige wachttijd drie a vier jaar. btenaren van niet minder veertig landen leggen maandag in Parijs de laatste hand aan de statuten van de bank, die een startkapitaal van 23 miljard gulden (10 miljard ECU) krijgt. „Het wordt de laatste onderhandelingsronde op ambtelijk niveau. Daarna moet de politiek het overne men", aldus Maas. Behalve de 24 bij de OESO aangesloten in dustrielanden nemen Malta en Cyprus, acht Comeconlanden, Egypte, Israël, Korea, Liech tenstein, Mexico en Marokko deel in het aandelenkapitaal van de bank. De ondertekening van de op richtingsverklaring is gepland op 11 mei, maar wordt waar schijnlijk opgeschort tot 31 mei, als de ministers van de 24 OESO-landen bijeen komen. Vóór die datum moet er duide lijkheid komen over de vesti gingsplaats en het voorzitter schap van de bank. Zoals be kend heeft Nederland oud-mi nister van financiën Onno Ru- ding en de stad Amsterdam in de aanbieding. Welke landen de kandidatuur van Ruding zullen steunen is een goed bewaard geheim. De Nederlandse lobby zet zich in elk geval fors voor de oud-mi nister in. „Wij zijn optimis tisch", zegt Maas, maar tekent daar onmiddellijk bij aan: „De keuze van de vestigingsplaats en voorzitter wordt uiteinde lijk niet op rationele maar po litieke gronden genomen". Sovjetunie Over de doelstellingen en werkwijze van de bank alsme de over de zeggenschaps- en eigendomsverhoudingen heb ben de ambtelijke delegaties de afgelopen dagen in grote lijnen overeenstemming be reikt. Er moeten nog enkele losse eindjes aan elkaar wor den geknoopt, zoals over de vraag in hoeverre de Sovjetu nie geld kan lenen van de Eu ropese Bank en op welke wijze de VS hun bijdrage (10 procent van het aandelenkapitaal) zul len storten, in ECU of in dol lars. Maas: „De Sovjetunie heeft vrijwillig afgezien van het doen van leningen in de eerst komende drie a vier jaar. Maar de vraag is nog, wat doen we erna? Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat de Sov jetunie het overgrote deel van de middelen opslokt, ten koste van de overige Oosteuropese landen. Voorlopig ligt er com promis op tafel dat bepaalt dat geen van de Oosteuropese lan den meer dan 20 a 25 procent van het kapitaal mag lenen". De bank wil de spelregels van de vrije-markteconomie han teren, zo staat in de statuten. Vooral projecten in de 'private sector' komen voor financie ring in aanmerking. Verder is bepaald dat landen die geld willen lenen „op weg moeten zijn naar een meerpartijende- mocratie, de markteconomie moeten versterken en een rechtsstaat moeten ontwikke len". Volgens deze vrij globale formulering komt overigens ook de Sovjetunie voor lenin gen in aanmerking. Rente Transacties worden, zo is de bedoeling, tegen „marktcon forme voorwaarden" afgeslo ten, hetgeen betekent dat de bank zijn geld uit de interna tionale kapitaalmarkt aantrekt en weer uitzet tegen geldende rentetarieven. Dank zij de for se reserves van de bank kan tegen relatief lage tarieven geld aangetrokken worden. Het leningsplafond van de bank bedraagt twee miljard ECU (4,6 miljard gulden) per jaar gedurende de eerste vijf jaar. De landen die het meeste geld in de bank stoppen krijgen ook het meest te vertellen over de politiek van de nieuwe instelling. De eigendomsver houding is nog niet tot achter de komma geregeld, maar de twaalf EG-landen krijgen ruwweg 51 procent van de aandelen (Nederland 2,5 pro cent), de VS 10 procent, Japan 8,6 procent, Canada 3,5 pro cent, de Sovjetunie 6 procent, en overige Oosteuropese lan den samen 5,3 procent. Be langrijke beslissingen worden genomen met een meerder heid van tweederde of drie vierde van het aandelenkapi taal Ruding was een jaar geleden nog zeer terughoudend over het plan voor de oprichting van een aparte ontwikkelings bank voor Oosteuropa. Hij vreesde dat een nieuwe Euro pese bureaucratie geschapen zou worden en de instelling te traag van de grond zou ko men. Wat dat laatste betreft heeft Ruding gelijk gekregen; de eerste leningen kunnen volgens Maas op z'n vroegst over twaalf maanden de deur uit. Over de bureaucratische omvang is dit bekend: de bank krijgt 23 directeuren, één voorzitter en circa 300 perso neelsleden. Om de 'overhead kosten' te beperken heeft de delegatie van Nederland voor gesteld dat de landen met een directiezetel zélf de kosten van deze posten betalen. PAUL KOOPMAN AAIBAAI' door WILLEM RITSTIER ADVERTENTIES Wij willen u graag wat vertellen... Engelse stijlmeubelen uwe modellen en uitvoeringen in stof, leer of alcantara. In een stijl de feestelijke Paas-show van 11 t/m 14 april en op 2e paasdag. Jeantique Engelse stijlmeubelen-Waddinxveen, Kerkstaat 23 (bij Dorpstraat) tel. 01828-11919. aanwinsten tijdens Haal cultuur in huis Open universiteit Cultuur wetenschappen studeren aan de Open universiteit Informatiemiddag cultuurwetenschappen, dinsdag 10 april tussen 17.00 en 19.30 uur Studiecentrum Open universiteit Lange Houtstraat 11, Den Haag (070)3614701 Andriessen reageert koel op noodkreet over winkelmisdaad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Andriessen van economi sche zaken heeft koeltjes gereageerd op een nood kreet van het CDA-ka- merlid Smits over het toe nemende aantal roofover vallen op winkels. In zijn antwoord op een aantal schriftelijke vragen van Smits verwijst de bewindsman her haaldelijk naar zijn collega Hirsch Ballin van justitie, die de eerstverantwoordelijke is op het gebied van de misdaad bestrijding. Andriessen erkent weliswaar dat „de zware criminaliteit zich verplaatst van de bank en de benzinepomp naar de win kel", maar hij weigert het CDA-kamerlid toe te zeggen dat hij extra geld zal uittrek ken voor maatregelen om de winkelcriminaliteit terug te dringen. Voor dit jaar zegt An driessen op zijn begroting „voldoende ruimte" te hebben ter ondersteuning van projec ten op het terrein van crimi naliteit en bedrijfsleven. Er zijn de afgelopen jaren volgens hem al 135 lokale projecten ter verbetering van de veiligheid in winkels gerealiseerd. Ook zijn in 35 winkelbranches der gelijke preventieprojecten gaande.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3