Unicum en Dekker richten vizier op de hoofdklasse 1 mal Ie „Juiste mentaliteit ontbreekt vaak bij volleybaltalenten' ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 31 LEIDEN - Als morgen de landelij ke tenniscompetitie in alle geledin gen losbarst, staat bij de twee hoogstspelende Leidse teams, Uni cum en Dekker het vizier op de hoofdklasse gericht. De Leidenaars ontwikkelden een nieuw beleids plan, dat ervan uitgaat met regio nale speelsters en spelers toch die hoogste klasse van de vooijaars- competitie te handhaven. In War mond verwacht trainer Carel de Bruyn een titel in de eerste klasse met de automatische promotie naar het niveau, waar thans alleen Unicum zich nog bevindt. Als het Unicum inderdaad lukt het hoofdklasserschap te behouden en de ge durfde uitspraken van Carel de Bruyn bewaarheid worden, ontstaat een analo ge situatie als in het seizoen 1989, toen beide 'Leidse' topteams, zij het in ver schillende afdelingen, in de hoofdklasse uitkwamen. De Leidenaars investeerden toen fors in een aangekocht team, dat in derdaad de handhaving bewerkstelligde, maar dat tevens op zo'n manier deed, dat het trouwe Unicumpubliek massaal wegbleef. Dekker koos voor faciliteiten voor het regionaal talent, dat echter veel te licht was voor deze klasse en op be schamende wijze degradeerde. Beleidswissel Unicum wilde alle trouwe fans weer te rug op de tribunes. De Leidenaars goten het op de regio gerichte beleid van Dek ker in een nieuw jasje, stootten het oude team af en richtten zich met overgave op het 'Leidse' talent. Met Jacqueline Schuilenburg heeft de formatie van sponsor Noorlander in ieder geval een 'Leidse' basis. Dekker schafte zich naast. Michael van den Berg, die als enige van de oude ploeg overbleef, een team aan met spelers van vaak ver buiten Leiden en volgt daarmee de lijn, die Unicum vorig jaar juist uitstippelde. Het enige voordelige voor Dekker is, dat de ge vergde investering op papier de begeerde promotie kan opleveren. Morgen staan beide teams voor de eerste vuurproef. Unicum ontvangt aan de Haarlemmertrekvaart Frisselstein uit Veghel. De Brabantse dames vormen het sterkste deel van het team. Miriam Ore mans won in 1989 de nationale jeugdti- tel tot en met achttien jaar en maakte dit jaar de nodige furore in internationale 10.000 dollar toernooien. Yvonne der Kinderen was vorig seizoen als vaste steunpilaar bij Unicum gepland, maar kon dit door een polsblessure niet waar maken. De bezoekers hebben in Remco Heethuis, Jeffrey Verpaalen en Erwin Aarts een trio hoofdklasseheren. Dekker- coach Carel de Bruyn verwacht tegen de 'reserves' van Z'67 uit Rotterdam weinig problemen. „Wij kunnen eenvoudig van Lara Bitter, Maaike Koutstaal, Albert Baan en Raymond Schot winnen. Ik denk, dat ons team, als je dat vergelijkt met andere eersteklassers, gewoon het sterkste is." Amerikaans De Bruyn doelt met die stelling op het meespelen van zijn Amerikaanse aan winst, Kevin Lubbers. „Hij stond deze week nog in het dubbelspel van een 500.000 dollar toernooi in Estoril in Por tugal. De afspraak is, dat hij in ieder ge val vrijdag in Nederland is en zondag bij ons meespeelt. Een speler met een dub- bel-'ranking' binnen de eerste 200 van de wereld, die ook nog goed kan singe- len, komt volgens mij in de eerste klass- se niet voor. Michael van den Berg speelt nota bene als tweede heer en die mag je met onze eerste dame Pascalle Druyts een erg sterke eersteklasser noe men. En Amy van der Linden kan op dit niveau heel goed mee." Ook bij Unicum zal tijdens de competi tie veel Amerikaans worden geknauwd. Dinsdag arriveerden de beide Ameri kaanse studiegenootjes van Jacqueline van Wijk, Nieuwzeelandse Angelique Lodewijks en Laurie Jackson van Geor gia-USA, in Leiden om Unicum in de zo zware eerste competitieronden bij te staan. Wat dit voor de opstelling bete kent, moet worden afgewacht. Acclimati seringsproblemen van de Amerikaantjes en blessures in de lagere Unicumteams kunnen morgen tot zeer verrassende op stellingen in Leiden leiden. Handhaven Voor de overige standaard teams in de Leidse regio geldt feitelijk maar één doelstelling: 'handhaven op het huidige niveau'. In de tweede klasse weet Hille- gom, met Cindy Berkhout, Petra Wes- sels, Marco van Trigt en Marcel Vink zich geplaatst in een zeer pittige afdeling. De uitwedstrijd tegen Bosheim in Bus- sum is de eerste van een reeks van lou ter ontmoetingen op niveau. „Een goed team", zegt Bosheimvoorzitter Han le Nobel, „ook als Jan Eysvogel en Inge Commissaris nog niet van hun blessures hersteld zijn. De twee overige heren, John Riethoven en Ab de With redden het gemakkelijk en naast jeugdtopper Klaartje de Smit kunnen we altijd één van de drie dames van het eerste team Dekker-speler Michael van den Berg weet zich dit jaar gesteund door de Amerikaan Kevin Lubbers. (Hester Witvoet, Digna Ketelaar of Ba- bette Eysvogel) opstellen." Het gepromoveerde De Merenwijk krijgt de eerste kans op handhaven meteen al in de uitwedstrijd tegen het derde team van Z'67. De meisjes van dit team, Yvette Basting en Ciska Kramer zijn weliswaar de jeugdtop in tot en met 14 jaar van Nederland, maar missen zeker in de dubbels de routine om het Natha lie van der^oort en Irma van Seeters echt lastig te maken. Van de mannelijke tegenstanders. Mark Burgersdijk en Ro nald Verhey, behoeven Mark Flei- scheuer, Freek Tanis en de gereputeerde dubbelspeler/coach Herman van der Ca- pellen niet echt wakker te liggen. Het in dezelfde afdeling als De Meren wijk uitkomende Unicum 2 treedt de eerste zondag niet binnen de lijnen. Het team treft pas op tweede Paasdag het As- sense Hertenkamp, dat haar gerenoveer de banen niet op tijd zag opgeleverd. Hoewel het mannentrio Erik Bakker, Mare Nagelkerken en Martijn Krans rijp lijkt voor een klasse hoger, is handhaven het hoogst haalbare. De aanwezige Ame rikaanse versterking van Unicum zal niet worden ingezet en met Jeanine Jün- ter, Mirjam Siemerink en Marceline paan lijken de kansen tegen kampi oenskandidaat Halfweg uit Spijkenisse te gering. Het verzwakte Leiderdorpse De Munnik lijkt de gewenste handhaving tegen an dere teams dan het thuisspelende Bos sche Bastion Baselaar te moeten realise ren. FOTO: HENK SNATERSE Het treffen tussen Casino Noordwijk en Nieuw Vennep kan als districtsderby aangeduid worden. „We moeten tegen Casino toeslaan," stelt de Venneper cap tain RogierLiefbroer. „Voor mij is Casi no de degradatiekandidaat. Ik denk al leen, dat we in de dubbels moeten op passen voor Trudy Groenman en Els Veentjer, want daar zijn die veteranen nu eenmaal erg goed in. Aan de andere kant is Madelijn Damen weer helemaal terug en hebben Rosemarie Verdegaal en Marijke Outshoorn hun trainingsachter stand ingehaald. Voor Marcel (Van Rijn) en mijzelf verwacht ik weinig pro blemen tegen Anton-Will van Zoelen en Erik Wong Chung." PETER KLEIN LEYTON-COACH OPZOEK NAAR REGIONALE TOPPERS LEIDEN - Al sinds zes jaar is de naam van John Groen verbonden aan het eerste volleybalteam van de Leiderdorpse vereniging Leython, dat uitkomt in de tweede divisie. De ex-international en ex-speler van onder andere de oud-eredivi- sieploegen Gaggenau en Gerard de Lange traint en coacht de Leider dorpse volleyballers reeds zes sei zoenen. Aan het eind van het sei zoen '83-'84 ging het volledige eer ste team van de Leidse studenten club LUSV over naar burgervereni ging Leython. De eerste drie seizoenen bij de nieuwe club waren jaren van investeren. „Twee keer en vaak drie keer drie uur trainen en daarnaast zijn er jongens die hun sprong- en slagkracht verbeteren door krachttraining. Met name die krachttrai ningen hebben het laatste seizoen effect. Neem bijvoorbeeld Fer van de Hal en Robert Maassen. Zij slaan de spijkers uit de vloer", zegt John Groen. Op het nip pertje wisten de Leiderdorpers de eerste drie jaar degradatie naar de derde divisie te voorkomen. De laatste drie seizoenen heeft trainer/coach John Groen meer en meer profijt van de intensieve trainin gen. De laatste drie seizoenen doet Ley thon zelfs een serieuze gooi naar promo tie, naar de eerste divisie. In de geschie denis van het regionale divisievolleybal is alleen de Voorschotense club Gemini- /Kangoeroes ooit zo hoog gekomen. Twee keer ging deze promotie op onge lukkige wijze (blessures) niet door. Dit seizoen hebben de Leiderdorpers nog alle kansen in handen. Met nog twee wedstrijden tegen SVC en Sliedrecht Sport in het vooruitzicht en twee punten achterstand op de koploper Sliedrecht Sport kan Leython in de laatste wed strijd (14 april) tegen de Sliedrechters bij winst directe promotie bewerkstelligen. Maar ook SVC is een gevaarlijke ploeg. „Mocht directe promotie niet lukken dan kan dat nog via promotie/degrada tiewedstrijden worden afgedwongen. Het gemak waarmee de jongens eersje divi sionist USS wegslaan of de tegenstand die ze bieden aan bijvoorbeeld Tornado uit Delft, geeft hoop voor deze wedstrij den.' De laatste tijd mag Leython zich verheugen in een toenemende publieke belangstelling. Jarenlang speelden de Leiderdorpers voor een handje vol pu bliek. „Dit jaar komen mede door de plaats op de ranglijst en het aantrekkelij ke spel behoorlijk wat mensen kijken. Voor de laatste wedstrijd tegen Slie drecht Sport zijn zelfs bussen geregeld", laat Groen enthousiast weten. Door de jaren heen is het spelersbestand aanzienlijk gewijzigd. Van de oude ploeg, die de overtocht van LUSV naar Leython maakte, is nog slechts één speler over. Alleen spelverdeler Rob Mudde is nog actief in de hoofdmacht. Van de oude garde spelen Rob 'Bobo' van de Bosch en Hans Broere nog in het tweede team dat dit jaar uitkomt in de derde divisie. Groen: „Hans Broere neemt volgend seizoen waarschijnlijk de tweede spelverdelersplaats in naast Rob Mudde. Elk jaar zegt Rob Mudde dat het zijn laatste seizoen is, maar elke keer kunnen we hem nog ompraten". De ove- Jé' *(t rige spelers hebben om diverse redenen Leython verlaten. De ploeg werd in de loop der tijd aangevuld met talentvolle jonge spelers uit de regio, zoals Paul de Winter (WVC), Fer van de Hal (Tonegi- do), Bert-Jan Janse (LUSV), Robert Maassen (Leython 2) en Rick Uiterwijk (Orion). Daarnaast doet John Groen als de noodzaak hem daartoe dwingt zelf ook mee óndanks zijn rugproblemen. Constant houdt de Leython-trainer een speurend oogje open voor talent uit de regio. Op zoek naar talentvolle spelers stuit 'veertiger' John Groen steeds op een schijnbaar chronisch probleem. „Ta lentvolle volleyballers lopen er in de re gio genoeg rond; het ontbreekt vaak aan de juiste mentaliteit om het hoogst haal bare na te streven. Als een speler bij Leython komt, moet hij eerst in het tweede team laten zien wat hij waard is, voordat een basisplaats in het eerste team kan worden veroverd. Dit vereist de nodige trainingsarbeid en doorzet tingsvermogen. Daarnaast zullen er een paar dingen opzij gezet moeten worden. Vaak wordt werk of studie als reden aangegeven om niet bij Leython te ko men spelen. Wie de top wil bereiken, zal offers moeten doen. Een hoop talentvol le spelers haken hierdoor af', aldus vol leybalgoeroe John Groen. Overtocht John Groen hoopt volgende week met zijn team aaar de werste divisie Naast het eerste team van Leython traint de in Zoetermeer wonende docent lichamelijke opvoeding ook al jaren het eerst herenteam van de Leidse studen- tenploeg LUSV. Van LUSV maken re gelmatig spelers de overtocht naar Ley thon. Bert-Jan Janse, Don van de Hal en Niels van Weeren hebben de overtocht al gemaakt. Volgend seizoen volgt Mels Hogendoom en ook Ewout van de Schaft staat in de belangstelling van John Groen. John Groen heeft al vaak getracht goede spelers naar Leython te halen. „Het is niet de bedoeling om de regio-verenigingen kapot te maken", waarborgt de geboren Assenaar. „Het gaat voornamelijk om spelers die het ni veau van de vereniging ontgroeid zijn of het talent hebben om dit te ontgroeien". Het tweede team dat als kweekvijver voor talent moet fungeren, staat er niet rooskleurig voor. Het eerste seizoen in de derde divisie, na de promotie uit de promotieklasse, verloopt niet zo succes vol als verwacht. De Leiderdorpse reser ves lijken niet meer om degradatie heen te kunnen. „Met de komst van een aan tal goéde spelers zou een ijzersterk team kunnen worden gevormd. Het gat tussen het eerste en tweede team is te groot, maar wordt hopelijk volgend seizoen weer gedicht". Ook talentvole jeugdspelers krijgen de nodige aandacht. Regelmatig neemt John Groen op zondag een groep van ta lentvolle jongens tot 16 jaar maar liefst zes uur onder handen. Op deze steun punttrainingen worden de jongens alle aspecten van het volleybal bijgebracht en krijgen ze de kans om met jongens van hun eigen niveau te spelen. Daar naast spelen deze junioren toernooien tegen de beste jeugdploegen van Neder land. „Door deze steunpunttrainingen kan ik een oogje in het zeil houden voor wat betreft de talentvolle jeugd in de re gio". FRANK DE VETTEN Onder redactie van Peter van der Hulst. Dilemma Het is een jaarlijks terugkerend dilemma aan het begin van elk tennisseizoen.t De dames moeten dan besluiten of zij hun uurtjes op het gravel slijten in een rokje of een broekje. Een discussie die bij het korfbal niet voorkomt. Al roept deze dame met haar gedrag toch weer de no dige vraagtekens op... Jaan 1 Het rode hart bloedt. Het eens zo trotse IJsselmeervogels verkeert in nood. Uitla tingen in het clubblad als ,,in deze fase van de competitie moeten we allemaal achter de club gaan staan" en „we moeten als het ware een front vormen te gen het dreigende onheil" onderschrijven dat alleen maar. „Een seizoen met zó veel blessures, zóveel tegenslag en zóveel domme pech komt misschien maar eens in de twintig jaar vóór", luidde de con clusie van oefenmeester Hans van der Zee. „Het gebek aan scorend vermogen is ons de laatste weken lelijk opgebro ken". De oplossing om het tij te doen keren, was even simpel als voor de hand lig gend. „Ik schaam me er niet voor om Jaan terug te moeten halen", voegde Van der Zee er zaterdag na afloop van de wedstrijd tegen FC Lisse aan toe. Woorden waar de kleine drieduizend toe schouwers zich gaarne bij aansloten. Na een vijf wedstrijden durende malaise kon eindelijk weer eens van de 'rode duivels' genoten worden. Althans van Jaan de Graaf. Reeds in de vijfde minuut gingen alle harten sneller kloppen toen de num mer negen van de Vogels doel trof. Na. een handsbal wel te verstaan. Een actie die de grensrechter niet ontging, maar een boeking wegens spelbederf kwam niet ter sprake. Een voordeel van de vedette zullen we maar denken. Jaan 2 Een omschrijving die De Graaf in het verdere deel van de wedstrijd overigens Dilemma... FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN volledig waarmaakte. Met onnavolgbare passeerbewegingen, opmerkingen rich ting arbitraal trio, aanwijzingen voor zijn ploeggenoten, het versieren van een penalty en het voorbereiden van de twee de goal, maakte de dirigent zijn herop- treaen compleet. Een aanwinst voor elke eersteklasser derhalve. Ook al had De Graaf sinds september '87 het groene hoofaveld van ae Vogels niet meer betre den. Wim Eilander dacht daar echter anders over. De trainer van Lisse was niet echt onder de indruk geraakt van het balge voel van Jaan. Sterker nog, hij zou Jaan zelfs niet in Lisse één opstellen: „Ik heb genoeg jongens lopen voor de positie waar hij speelt". Het is te hopen dal FC Lisse in de slotfa se van de competitie niet struikelt en daardoor al dan niet definitief in de hoek der degradanten belandt. Opmerkingen als die van Eilander verleiden een redac tie 'als die van Hutspo(r)t immers al snel tol het geven van een weerwoord. En in dat geval zou het best iets kunnen zijn van: hoogmoed komt voor de val? Volwassen De voetballiefhebbers uit de regio waren het afgelopen weekeinde weer eens getui ge van een genante ruzie. Ditmaal vlogen niet de speler elkaar in de haren, maar was het de beurt aan de trainers. Een grove overtreding van Lugdunum-speler Ton de Rooy ten opzichte van SJC'er Marco de Ridder riep de woede van trai ner Harrie Loerts op. „Ik zou zo'n speler direct wisselen was de oefenmeester van mening dat Hennie de Klerk De Rooy naar de kant had moeten halen. Het kostte Loeris vervolgens weinig moeite om ook bij De Klerk nel bloed on der de nagels te vandaan te halen. Lug- dunum diende er alvast rekening mee te houden dat SJC Olympia (concurrent van de Leidse club om de titel in de der de klasse) in de volgende ontmoeting zou laten winnen. Waarna Loerts er nog aan toevoegde dat „het geen toeval is aat hij slecht ligt bij de andere trainers". Het sierde De Klerk daarna dat hij zich niet tot soortgelijke uitspraken liet verlei den. Hij zei juist datgene wat in dergelij ke situaties past. „Dat Loerts teleurge steld is kan ik me voorstellen, maar een dergelijke kinderlijke reactie vind ik niet getuigen van volwassenheid". Nagalm Het geheugen van de gemiddelde mens kent zijn beperkingen. Zo ook dat van de gemiddelde Rijnsburger. Een gegeven dat zaterdag op sportpark Nieuw Zuid weer duidelijk zichtbaar werd. Direct na af loop van de streekstrijd met Quick Boys, waarin de Rijnsburgers in blessuretijd nog waren achterhaald, werd in het geel zwarte kamp ach en wee geklaagd. In derdaad, de door scheidsrechter Pen zeer ruim, maar volstrekt correct bemeten blessuretijd vormde hét onderwerp van het gesprek. Maar. zo vroegen Wij van Hutspo(r)t ons hardop af: was het ook niet in blessuretijd dat eerst tien en ver volgens negen Rijnsburgers op Marken eerder dit seizoen een 3-1 achterstand nog compleet wegwerkten? Ja dus, zo gaf secretaris Gerara van Zuylen in Katwijk volmondig toe. „Maar, weet je, als je aan de goede kant van de score zit, vergeet je dat soort dingen wél heel snel". In tegenstelling tot deze Rijnsburgse juichpartij zal die van de Katwijkers in menig Riinsburgs hoofd derhalve nog wel enige tija nagalmen... CeidócSouACHit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31