„Tien vingers en tien tenen zijn hier zeldzaam" De faam van dr. Jack Preger is door heel India verspreid. Met name in het circuit van buitenlandse reizigers duikt telkens weer de naam op van de dokter in de sloppenwijken van Calcutta. Om zelf eens te kijken wie deze man is en wat voor werk hij doet, besloot Yvonne Voorbij uit Den Haag zich als vrijwilligster aan te melden bij zijn kliniek. Op deze pagina beschrijft zij haar ervaringen. Wie dit werk ook een tijdje zou willen doen of gewoon meer informatie wil over dr. Jack, kan contact opnemen met de Nederlandse afdeüng van het Engelse Calcutta Rescue Fund in Voorburg en vragen naar Jeroen van Basten Batenburg, telefoon 070-347.29.06. Donaties zijn welkom op gironummer 64.23.40 ten name van Calcutta Rescue Fund. CALCUTTA - „De kliniek van dr. Jack?" Op de Indiase manier legt de hoteleigenaar uit hoe we er moeten komen en dus moeten we het onderweg nog eens vragen. Dit keer aan een toerist, die ons direct de juiste weg wijst. 'De kliniek van dr. Jack', wat stel je je er bij voor? Zelf had ik een aftands zieken huisje voor ogen. Niets blijkt minder waar. De kliniek kun je vergelijken met een grote gammele marktkraam waar al lerlei mensen druk in de weer zijn. Op de stoepen er omheen zitten massa's mensen te wachten; sommigen met kin deren, anderen komen voor zichzelf. De artsen zitten op omgekeerde blikken met handdoeken erop. Zo houden zij spreek uur. Iedere patiënt heeft een kaart waarop de arts de diagnose en de medicijnen schrijft. De mensen krijgen een nummer en gaan op de stoep aan de overkant op hun medicijnen zitten wachten. De kaar ten worden steeds verzameld in een bak en daar begint het werk van de vrijwilli gers, mijn werk dus. Met zo'n kaart ga je naar de 'apotheek', een plank waarop enigszins gegroepeerd alle medicijnen staan die er voorhanden zijn. In een schrift zoek je de naam van het medicijn op, erachter staat op welke plank je het kunt vinden. Een eenvoudig, doeltref fend systeem. Goede medicijn Vandaag heb ik dit werk voor het eerst fedaan. Best een verantwoordelijke job. e wordt uiteraard verondersteld het goede medicijn mee te geven. Als ik maar enigszins twijfel, klamp ik andere vrijwilligers aan, onder wie een verpleeg kundige uit Den Haag. Vanmorgen zagen we dr. Jack in levende lijve. Hij voldeed aan mijn verwachtin gen: een man van ongeveer vijftig jaar, grijs, slank en met gevoel voor humor. Hij straalt bovendien vriendelijkheid uit. We zien hem hier niet vaak omdat hij de meeste tijd in de rechtszaal door brengt. Hij verblijft hier illegaal en tegen hem wordt het ene proces na het andere aangespannen. Op de stoeprand wachten de patiënten van de Britse arts en zijn (ook Nederlandse) vrijwilligers hun beurt af. FOTO'S: JEROEN VAN BASTEN BATENBURG De Indiase autoriteiten zien hem liever gaan dan komen. Volgens hen is hij hier overbodig omdat de gezondheidszorg in India gratis is. Dat is ook zo, maar ze vertellen er niet bij dat het systeem zo corrupt is en de ziekenhuizen zo overvol zijn, dat je heel wat geld moet neertellen om voor een behandeling in aanmerking te komen. Dr. Jack komt uit Engeland waar hij als boer de kost verdiende. Op 34-jarige leeftijd ging hij medicijnen studeren. Daarna is hij zich gaan inzetten voor de armen in Calcutta. Zijn vrouw en kinde ren keerden na enkele jaren terug naar Engelénd. Jack bleef hier; hij kon 'zijn' mensen niet in de steek laten. Verpakking De kliniek waarin wij \verken bestaat al een kleine tien jaar en draait voorname lijk op giften uit Engeland, Zwitserland en Frankrijk. Twee maanden geleden is er een tweede kliniek opgericht, met een schooltje voor straatkinderen erbij. De 'apotheek' van de kliniek van dr. Jack in Calcutta. Ruim de helft van de gasten in ons hotel werkt als vrijwilliger bij dr. Jack en ik vermoed dat de andere helft bij moeder Teresa werkt. Veel vrijwilligers blijven een aantal maanden. Maar ook al kun je maar één of twee dagen, iedereen is wel kom. Soms word je ingezet bij de post waar geld en basisvoedsel worden uitgedeeld. Veel patiënten zijn bedelaars. Het kost hen een groot deel van de dag voor ze de arts hebben gezien èn hun medicijnen hebben. Om dat verlies aan inkomsten te compenseren krijgen ze een paar, meestal twee, rupees (ongeveer 25 cent). Sommigen krijgen meer, vijf of zelfs tien rupees. Dat bedrag wordt door de arts op het recept geschreven. Bijna alle be zoekers geven we melkpoeder, voedza me biscuits, een half stuk zeep en vita mine- en ijzerpillen mee. De echte sloe bers krijgen soms een 'langi' mee (een lap die de mannen hier dragen als een soort rokje) of slippers. Voor de armste vrouwen is er een 'sari'. Medicijnen die worden meegegeven, moeten we altijd uit de verpakking ha len. Doe je dit niet, dan is de kans groot dat de armen de medicijnen weer verko pen. Hetzelfde geldt voor tubes. Langs de muur schraap je de naam van de crè me eraf. Bij sommige medicijnen levert dit wel eens problemen op. Gisteren bij voorbeeld was er een oude man die een nieuwe catheter nodig had. Zo'n catheter is steriel verpakt en moet steriel blijven tot hij aangebracht wordt. De kans is echter groot dat de man de catheter zal verkopen. Een dilemma voor de arts: uitgepakt (dus niet steriel) kan je zo'n ding ook niet meegeven. De arts zei de oude man dat-ie de catheter in goed ver trouwen meegaf waarop de patiënt onder het maken van allerlei dankgebaren ver trok. Lepra Veel patiënten hebben lepra. Je ziet niet veel mensen met tien vingers en tien tenen, die rotten er gewoon af en laten grote gaten achter. De meeste patiënten lopen dan ook op krukken. Vandaag moest ik de krukken van één van die pa tiënten aan de bovenkant wat zachter maken. Met schuimrubber en verband is dat aardig gelukt. Zodanig zelfs dat het aanstekelijk werkte. Dê andere patiënten wilden het ook en kwamen meteen in de rij staan. Dat dr. Jack bezeten is van zijn werk, kan ik me indenken. Hoe langer je hier bent, hoe moeilijker het is de talloze be delaars te negeren. Het is in- en intriest. Wij kunnen ons niet voorstellen waar de armoede hen toe drijft. Vreselijk om elke dag weer een strijd om het bestaan te moeten leveren. En hier is het aan de orde van de dag. YVONNE VOORBIJ ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 30 Nieuwe NS-dagtochten op de sportieve toer UTRECHT - De NS heeft acht nieuwe dagtochten op de rails ge zet. Met drie daarvan haken de spoorwegen in op de groeiende vraag naar sportieve en actieve uit stapjes. Het zijn: een dagje paard rijden in Markelo, een sportieve tocht met waterfiets, surfplank, kano of kajak door Giethoorn en een survival marathon in Salland. Deze 40 km lange overlevingstocht is een combinatie van vlotvaren, kanoën, steppen en (25 km) fietsen op een ATB. De NS heeft ook drie 'winkeldagen' in Den Haag, Maastricht en Utrecht op touw gezet. In de Domstad kan het win kelen elke middag om twee en vier uur (behalve op zaterdag) worden gecombi neerd met een kijkje achter de schermen van winkelcentrum Hoog Catharijne. Nieuw zijn verder een dagtocht naar het sprookjes- en theaterpark 'Het Land van Ooit' in Drunen en een verrassingstocht in de fotogenieke omgeving van Nijme gen. De NS heeft de 78 dagtochten gebundeld in de kloeke pocket 'Er op uit!', die voor 4,25 te koop is in de boekhandel en op alle stations. De uitgave kwam tot stand in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme en de grotere VVV's. In 'Er op uit!' staan ook 65 fietstochten, 35 NS-wandelingen, 4 meerdaagse trips (in Amsterdam, Den Haag, Nieuwe- schans en Valkenburg), 75 gezinsuitjes en een kalender met 550 evenementen. Het aantal NS-natuurwandelingen is uit gebreid met vier extra lange tochten, uit gestippeld door de Stichting Lange-Af- stands Wandelpaden. Nieuw dit seizoen zijn ook de VVV-stadswandelingen. Ze ■vervangen de NS-wandelingen, omdat die in de praktijk doubleerden met de trips van de VVV. Er zijn vijftig routes in 33 Nederlandse steden. In zestien er van kan de wandelaar met een walkman van de VVV op stap. Via het cassette bandje geeft een gids toelichting op de geschiedenis van de stad en de beziens waardigheden onderweg. Het grote voor deel is dat iedereen in zijn eigen tempo de tocht kan maken. Er zijn walkman wandelingen in Den Haag, Amersfoort, Dordrecht, Edam, Enschede, Gouda, Groningen, Harderwijk, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Naarden, Roer mond, Rotterdam, Utrecht en Venlo. Omdat het aantal walkmans per VVV beperkt is, verdient het aanbeveling te reserveren. Voor een walkman moet een borg van tussen de 50 en 150 gulden worden betaald, maar het achterlaten van een legitimatiebewijs of een cheque is meestal ook voldoende. De NS verkocht vorig jaar 419.829 dag tochten, een geringe stijging ten opzichte van 1988. Het aantal attractiekaartjes (voor reizigers in het bezit van bijvoor beeld een treinabonnement) vertoonde een forse daling: van 215.000 in 1988' naar 160.000 in 1989. Rondzwerven per trein met EuroDomino-kaart UTRECHT - Voor avontuurlijke treintoeristen was er tot nu toe geen enkel alternatief tussen de In terrailkaart voor jongeren tot en met 25 jaar en de Rail Europe Se nior voor zestigplussers. Dat is er nu één jaar lang wel in de vorm van Rail EuroDomino. In heel Eu ropa kan met behulp van coupons worden gereisd. De actie past in het kader van het Euro pese jaar van het toerisme. Om dat te vieren bieden de Nederlandse Spoorwe gen tussen 1 mei 1990 en 30 april 1991 samen met tal van andere spoorweg maatschappijen de Rail EuroDomino- kaart aan. Daarmee kun je per land reis- coupons kopen die recht geven op maxi maal vijf dagen reizen (binnen een pe riode van een maand) in het betrokken land. Minimaal moet je twee coupons aanschaffen. Je stippelt dus van tevoren een reisplan uit. Bijvoorbeeld eerst een weekje Duits-j land, dan twee weken Zwitserland en tot) slot rondreizen in Frankrijk. Je koopt dan bij het reisbureau drie coupons voor Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Voor de luxueuze EuroCity-treinen hoeft geen toeslag te worden betaald, maar kosten voor reservering van bepaalde treinen en plaatsen in couchettes komen er wel extra bij. De prijzen van de coupons verschillen per land. Zo is Griekenland spotgoed koop, terwijl Noorwegen en Zweden veel meer vragen. Het (duurdere) hoogsei zoen loopt van 15 juni tot en met 31 au gustus. Alles daarvoor en daarna is laag-; seizoen. De deelnemende landen zijn België, Bondsrepubliek Duitsland, Dene marken, Finland, Frankrijk, Grieken land, Hongarije, Italié, Joegoslavië, Lu xemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Portu gal, Spanje, Turkije, Zweden en Zwitser land. Gidsen en kaarten voor watersporters Onder het motto 'Nederland Waterland' is het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) een campagne gestart om toeris ten en dagjesmensen enthousiast te ma ken voor de waterrecreatie. Met het oog op deze driejarige campagne zijn drie nieuwe publikaties verschenen: een 'Vaarkaart' met alle routes die in ons land gevaren kunnen worden, een boekje met alleen de kanoroutes en de gids 'Ne derland Waterland'. In deze gids staan achttien vaarroutes die met een motor jacht of zeilboot met gestreken mast kunnen worden gevaren. De achttien routes vormen een gesloten circuit, zo dat de schipper op elk willekeurig punt kan beginnen en eindigen. De 216 pagi na's tellende gids kost 19,95 en is ver-, krijgbaar bij alle VVV- en ANWB-kan- 'CeidóeCouAant'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30