'Help, pensioen in zicht' „Zij blij, ik blij, iedereen blij" 1 mal Ie Cursus bereidt ouderen voor op leven zonder werk r ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 27 OEGSTGEEST - Of je nu in de vut gaat of met pensioen, eens komt er een eind aan een, vaak lange, periode van betaalde arbeid. Dat de periode daarna één grote vakantie zou zijn berust op een misverstand. Met vissen of postze gels verzamelen kun je je dagen niet vullen. Bovendien is er minder geld te besteden, dus al die verre reizen zijn ook niet voor iedereen weggelegd. Maar wat te denken van de veranderingen thuis? Daar is sprake van een ware omwente ling in de verhoudingen. Eén van de manieren om je op een leven zonder betaald werk voor te bereiden is de cursus 'Pensioen in Zicht', die overal in het land. vaak op kosten van de baas. wordt gegeven. Toekomstige vutters en gepensioneerden bereiden zich daar - zo mogelijk met hun partner - voor op de naderende veranderingen in hun leven. Zo'n cursusweek is niet bedoeld om een nieuwe hobby of activiteit te vinden waarmee de dagen kunnen worden ge vuld. Het is eerder een bezinning -in groepsverband - op de toekomst van degene die stopt met werken (in dit ge val meestal de man) en de partner (meestal de vrouw). Beiden blijken er vaak heel verschillende ideeën op na te houden over een leven zonder een wek ker die elke dag om 06.00 uur afloopt. Eigen patroon „Het is heel belangrijk dat de deelne mers hun partner meenemen, omdat de gevolgen thuis zo groot zijn", vertelt Theo de Bruyn, cursusleider van 'Pen sioen in Zicht' bij het vormingscentrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest. „Vrouwen zien de bui vaak al hangen. Ze hebben in de loop der jaren een eigen patroon ontwikkeld, een eigen stramien, hebben soms werk buiten de deur gedaan en zijn nu bang dat hun eigen vrijheid in het ge ding komt. Ook vragen ze zich af hoe ze nu zelf in de vut zullen gaan". „Vrouwen hebben het gevoel dat er in breuk wordt gedaan op hun leven", vult collega Tineke Heitkamp aan. „En ze vragen zich soms af: zal hij straks niet de baas gaan spelen?" Wat bij de vrouwen als bedreigend over komt, betekent voor de mannen vaak iets heel anders. Met het risico te genera liseren kun je volgens De Bruyn en Heit kamp toch wel stellen dat de mannen over het algemeen blij zijn niet meer te hoeven werken en bovenal blij zijn om thuis te komen. Tegelijkertijd voelen ze zich dikwijls onzeker over hoe het in de praktijk zal uitpakken. Eén van de problemen die dan ook re gelmatig tijdens de groepsgesprekken in de cursus aan de orde komen is het „ter ritoriumprobleem", zoals Tineke Heit kamp dat zo mooi noemt. Een ander probleem is dat van het ritmeverschil. Als de man niet meer de deur uit hoeft, zullen de partners meer rekening met el kaar moeten gaan houden. Je eigen tijd indelen, wordt moeilijker. De cursus 'Pensioen in Zicht' wordt door heel Nederland gegeven. Hier is Tineke Heitkamp in actie met een groep ouderen in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. OTO: MILAN KONVALINK4 'Pensioen in Zicht' biedt overigens geen kant-en-klare oplossing voor (relatiepro blemen die na de pensionering kunnen opdoemen. Deelname is ook geen garan tie voor een zorgeloos pensioen. Maar door mee te doen kunnen de partners - igaar ook alleenstaanden - zich wel ge degen op de toekomst voorbereiden en ideeën opdoen van mensen die in dezelf de situatie verkeren. Strijken Een onderwerp dat elke cursus weer ter sprake komt is de taakverdeling bin nenshuis. Als voor de man de tijd is aangebroken zijn werk vaarwel te zeg gen. gaat ook de vrouw in de vut. Dat betekent dat er geschoven kan worden met de huishoudelijke taken, zodat de vrouw wat meer tijd krijgt voor het vol gen van bijvoorbeeld een cursus of twee de-kans onderwijs. Theo de Bruyn: „Ik merk vaak wanneer het huishouden ter sprake komt, dat er dan een paar mannen zijn die gniffelend zeggen: 'nou komt de ellende, jongens'. Zo heb ik laatst een groep gehad die het twee dagen heeft gehad over de taakver deling. Meestal beginnen we met het maken van een lijstje van de werkzaam heden en opvallend is dat de mannen dan bijna altijd als eerste 'stofzuigen' en 'afwassen' noemen. Maar waar ze bij voorbeeld nooit over praten is de orga nisatie van het hele huishouden. Ze pra ten altijd in termen van assisteren, maar nemen nooit zelf de verantwoordelijk heid. Trouwens, als ik begin over 'wc schoonmaken', slaat dat in als een bom. Tachtig procent heeft dat nog nooit ge daan". „Ik begin mijn cursussen altijd met te zeggen dat het huishouden ook werk is", vult Tineke Heitkamp De Bruyn aan. „Veel vrouwen herkennen zich daarin". Overigens zijn beide cursusleiders ervan overtuigd dat hier geen sprake is van pure onwil. „Ze moeten het wel tegen me zeggen, want ik zie het niet'. Die op merking hoor ik regelmatig bij mannen op de cursus", zegt De Bruyn. „Dat geeft aan dat ze er gewoon niet in thuis zijn". Vaak blijkt trouwens dat bij de partners het onderwerp 'huishoudelijke taken' voor aanvang van de cursus al eens ter sprake is gekomen. En dat gebeurt steeds vaker, weet Heitkamp. Met pensioen gaan brengt veranderingen met zich mee in een systeem dat jarenlang is ingesle ten. „Je kunt echt wel zeggen dat er sprake is van een omwenteling", zegt De Bruyn samenvattend. Bijna taboe Wat óók verandert is de tijd voor seks. Maar spreken over dat onderwerp in een groep is nog bijna taboe, hebben de cur susleiders gemerkt. Ook het thema 'dood' en 'doodgaan' blijkt moeilijk be- speekbaar. Toch worden er gedurende de cursus soms heel wat emoties opgeroe pen. „Tijdens zo'n week ontstaat vaak een heel gezellige, vertrouwde sfeer", vertelt Tineke Heitkamp. „Mensen gaan met elkaar praten en worden op gedach ten en ideeèn gebracht. Soms levert dat wel eens ruzies op, maar man en vrouw komen vaak ook dichter bij elkaar of worden zelfs weer verliefd. Je ziet ook dat er hechte vriendschappen ontstaan en het is vaak moeilijk om aan het eind van de week afscheid te nemen". De Bruyn en Heitkamp merken regelma tig dat de negatieve visie op ouderen in de samenleving tijdens de bijeenkom sten nog erg doorspeelt. Ten onrechte, vinden ze. Want met pensioen gaan be tekent volgens hen zeker niet dat het einde nabij is. Trouwens, de groep vut ters en gepensioneerden wordt steeds jonger. „Natuurlijk wordt het financieel wat moeilijker", erkent De Bruyn, „en komt de ouderdom met gebreken. Maar er zijn ook nog zo veel leuke dingen aan ouder worden. Ik merk het aan mezelf. Je kunt beter relativeren en je wordt milder. Bovendien luister je beter en daar kun je wat mee doen". „En je krijgt de rust om dingen te doen die je leuk vindt", aldus Heitkamp. Van hobby's kun je niet leven, is de stel ling van Theo de Bruyn. maar van be langstelling wèl. „En die belangstelling moet worden omgezet in activiteit". Dat betekent - alleen of samen met de part ner - actief worden in een wijkcentrum, een studie beginnen, samen iets op touw zetten of in een Gilde-project stappen. Daardoor kan men ook nieuwe mensen loren kennen, omdat de sociale contac ten via het werk zijn weggevallen. Wie meer wil weten over 'Pensioen in Zicht' kan terecht bij de personeelsafde ling van zijn bedrijf of bij het landelijk secretariaat van 'Pensioen in Zicht' in Driebergen, telefoon: 03438-16141. Er wordt overigens niet alleen gediscus sieerd tijdens de cursussen. Thema's ko men ook aan de orde door middel van films, inleidingen en excursies. In de cursussen zitten zowel gehuwden als al leenstaanden. maar er zijn ook aparte groepen voor alleenstaanden, evenals voor hogere functionarissen. De cursus sen zijn intern. CLARISSE BUMA PRIJZENSLAG MET HANS KAZAN SCHOT IN DE ROOS Nederlanders zijn gek op spelletjes. In de huiselijke kring wordt er wat afgekaart, gesjoeld en geriskt. Maar ook op tv slaan de omroepen ons met kwissen en spelprogramma's oiïi de oren. Holiday show, Bull's eye. Lingo, Preferenties, Hints, zo maar een greep uit wat Hilversum wekelijks in de aanbieding gooit. De concurrentie in Luxemburg staat niet stil. Veronique werpt er dagelijks drie spelprogramma's tegenaan: Prijzenslag, Bulldozer en het Rad van Fortuin. De markt overvoerd? Welnee. Brood en spelen, daar gaat het om in het leven. Van het eerste hebben we al jaren genoeg en van het laatste kunnen we maar niet genoeg krijgen. WILP - De eerste ronde. Vier mensen rennen de trappen af. Ver rast, opgewonden en met kleine dollartekens in de ogen. Zenuw achtig wachten de uitverkorenen op de dingen die komen gaan. Er wordt hen een televisietoestel voor getoverd waarvan ze de prijs moeten raden. Van de tribune klinken opgewonden kreten, voor zeggen mag immers. Eén van de vier heeft een bod gedaan dat het dichtst in de buurt komt van de werkelijke prijs van het apparaat, waarmee - volgens een Pierre van Ostade-achtige stem - je maar liefst 40 zenders kan ontvangen. Ze spoedt zich naar voren en wordt opgevangen door de minzaam la chende spelletjesleider. De tweede ronde. Op voor de auto, de kruimelzuiger, de vakantie. De kandida te voelt de priemende ogen van de men sen van de voetbalclub met wie ze die ochtend in de bus is gestapt in de rug. Opnieuw moet ze een bod uitbrengen, nu op de prijs van een beeld: de Venus van Milo. Ze zit er naast, bakt boven dien weinig van een 'boter-kaas-en-eie- renspelletje' en staat na een paar minu- i ten nog met lege handen. De laatste ronde. 'Aahh', verzucht de zaal. Manmoedig slikt de kandidate haar teleurstelling weg. „Het is maar een spel letje en ik vond het leuk om mee te i doen". Ja, ja. De nog altijd glimlachende spelletjesleider verzacht het leed door op i te merken: „Ik wil niets liever dan dat 1 mensen de prijzen mee naar huis ne men". Kandidaat af. De volgende stort zich op het rad van avontuur. Zo luidt de formule van Prijzenslag, de quiz die vanaf 1 januari van dit jaar da gelijks (met uitzondering van het week einde) op Veronique te zien is. Een pro gramma dat 750.000 tot een miljoen kij kers aan de buis gekluisterd houdt. Het idee voor het spelletje is een kleine twin- tig jaar geleden geboren in de VS en door tal van landen, al dan niet in gewij zigde vorm, overgenomen. Zo kennen onze oosterburen de kwis als 'Der Preis ist heiss'. Goochelaar kazan Hans Kazan, die bekendheid geniet als goochelaar/conferencier/presentator, is de spelleider. Elke dag heeft hij een an der pak aan, geleverd door een bedrijf in Wilp waar we hem - tussen het passen en meten door - opzoeken. Z'n stralen de lach heeft hij niet alleen voor de tv bewaard, zo blijkt uit de kennismaking. „De mensen vinden het leuk en ik ook. Kritiek? Die zal er best zijn, ik merk er weinig van. Bij Veronique houden ze voornamelijk de kijkcijfers in de gaten en die vertonen nog steeds een stijgende lijn. Zij blij, ik blij, iedereen blij. Wat wil je nog meer?" Ervaring Kazan rijgt z'n zinnen in rap tempo aan elkaar, struikelt zelden of nooit en zal mede om die kwaliteit voor de presenta tie van Prijzenslag gevraagd zijn. „Pra ten is me altijd gemakkelijk afgegaan. Ik trek al zeventien jaar door het land. Goochelen, presenteren, sketches. Daar doe je een hoop ervaring mee op. Bo vendien werkte ik aan diverse tv-pro- gramma's mee. In 'Donderslag' deed ik wat goocheltrucs. Ruud Hendriks, onze programmadirecteur, zag een spotje van me en riep uit: 'Die wil ik hebben'. Dat heb ik tenminste later vernomen". „Ik heb even met mensen van Veroni que gepraat over Prijzenslag en ben daarop naar Aruba gegaan, zonder me al te veel illusies te maken. Daar was An- dré van Duin toevallig ook en die komt op zekere dag naar me toe en feliciteert me. 'Waarmee?', vraag ik verbaasd. 'Je bent de presentator van Prijzenslag ge worden', zei hij. Achteraf heb ik ge hoord, dat verschillende figuren me minder geschikt achtten voor dit baantje en op allerlei mogelijke manieren ge tracht hebben hun vriendjes op die plek te krijgen. Dat is niet gelukt; Hendriks is van meet af aan achter me blijven staan. Ik was en ben nog steeds zeer blij met deze rol en zelfs als ik er geen geld voor zou hebben gehad, zou ik dit baantje nog hebben aangenomen. Na een paar opnamen waren ook de sceptici over tuigd dat ik dit werk aankon". Heb je een verklaring voor het succes van het programma? Kazan: „Het waanzinnige tempo. Het programma begint en is na vijf en twin tig minuten voorbij. Er hoeft niks over gedaan te worden, er zijn geen change menten en de kandidaten wisselen el kaar snel af. In grote shows zit je soms de hele avond met vier kandidaten opge scheept die je eigenlijk niet ziet zitten. Dat gevaar bestaat met Prijzenslag niet. Het snelle tempo van de show wordt al neergezet door de wijze waarop de kan didaten de trappen af komen rennen. Soms gaat dat wel eens mis. Laatst gleed een vrouw uit; ze moest na afloop met een rolstoel weg worden gebracht". Voor geld doen mensen veel, zo niet al les. Als ik naar zo'n programma kijk lacht de hebzucht me toe. „Heb ik nooit iets van gemerkt. De mensen zien het bijwonen van de opna men en meedoen aan de quiz als een ge zellig dagje uit. Echt waar, meedoen staat voorop. Ik geef toe, als je met dit spel een heel eiland kunt winnen, zoals in Spanje, of honderdduizend mark bij RTL-Plus, gebeuren er heel andere din gen. Dan zullen inderdaad al gauw dol lartekens in de ogen verschijnen". „Maar zolang ik presenteer en nog enige zeggenschap over de invulling van het programma heb, zal en mag geld nooit de voornaamste drijfveer zijn. Dan zou ik ermee kappen. Overigens kun je bij ons ook aardige pryzen winnen. Een auto van dertig mille of de inhoud van een winkel is niet te versmaden. Maar dat soort prijzen gaat er maar zelden uit. Spelleider Hans Kazan in actie, aan het woord dus. Wil je succesvol zijn, dan dien je toch wel een beetje prijsbewust te zijn". Afspraken Volgens Kazan is het verstandig goede afspraken te maken over de bestemming van 'de buit'. „De kandidaten vertegen woordigen een vereniging, een club of een buurt. Soms houden de kandidaten de prijs zelf, een andere keer wordt die aangewend voor het spekken van de clubkas. In de VS is dit aanleiding ge weest voor een hoop rechtszaken. Wij hebben gelukkig nog geen drama's ge had". „In dit verband kan ik nog een aardig verhaal vertellen. Leden van een dui venmelkersclub in Amsterdam waren de dag voor de opnamen van Prijzenslag bijeengekomen om te praten over de vraag hoe ze het eventuele prijzengeld zouden aanwenden. Doen we het in de pot of is het voor meneer X? De mensen kwamen er maar niet uit. Nadat bijna ie dereen weg was, hakte de voorzitter de knoop door en bepaalde dat de kandi daat zelf de prijs zou mogen behouden. Om gedonder te voorkomen diende het één en ander schriftelijk vastgelegd te worden. Op het fietsje is de voorzitter 's nachts door Amsterdam gereden om bij de leden kopieèn van die brief in de bus te doen. Laat nu die voorzitter de vol gende dag uitgekozen worden om te bie den en uiteindelijk een auto winnen..." Per dag worden vijf verschillende afleve ringen van Prijzenslag opgenomen. Na drie opnames wordt het publiek gewis seld en vullen frisse keurtroepen de tri bunes. Kazan: „Het enthousiasme van de mensen is grenzeloos. De regie hoeft nauwelijks aan te geven, waar er geklapt moet worden. Voorzeggen mag, wat het er voor de kandidaten niet makkelijker op maakt, want wordt maar eens wijs uit het geroep uit honderd kelen. Onlangs liep een oudere man helemaal de trap af om de kandidaat toch vooral op het hart te drukken dat hij vijftig gulden zou bie den. Prachtig gezicht was dat". „Het aantal aanmeldingen om een dagje mee te draaien is gigantisch. Wat dat be treft kunnen we nog wel vijf jaar voor uit. De mensen hebben niet alleen het gezellige uitje en eventueel prijzen, maar ze komen ook nog eens op televisie. Je hoort wel eens zeggen dat de markt op dit gebied al lang verzadigd zou moeten zijn. Maar ik merk daar dus niets van, integendeel". Aan de lopende band worden er afleve ringen van Prijzenslag gefabriceerd. Op zes achtereenvolgende dagen worden er soms dertig in elkaar gedraaid en over een heel jaar zijn het er 260. Afgelopen maandag is men begonnen aan een nieu we serie van zestig shows. Je moet het maar kunnen opbrengen. Hoe houdt een quizmaster zoiets voor zichzelf fris? „Ik bereid me niet speciaal voor. De «er- ste keer was ik zeer gespannen, maar al gauw stond ik vlak voor de uitzending moppen te tappen. Woorden opzeggen van een van te voren opgestelde tekst ligt me niet; ik kan slecht onthouden. Als ik opkom laat ik alles aan spontane invallen over. Als jij een snor hebt. be gin ik daarover. Een beetje persoonlijk contact tussen presentator en kandidaat is belangrijk. Hoewel een zekere routine insluipt en het gevaar voor automatisme zeker aanwezig is, vind ik het nog steeds erg leuk om te doen". Ziet Hans Kazan zichzelf of anderen die zich op hetzelfde vlak begeven wel eens in actie? Het antwoord is verrassend. „Nee, ik heb geen tv". HENK WANINGE CcidócGouAatit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27