finale Verloederd Thatcherland en de geknakte Britse trots ZATERDAG 7 APRIL 1990 Woeste 'poll tax'-rellen, brutale gevangenisopstanden, sociale wanorde, vieze straten en vervallen woonwijken, bouwvallige ziekenhuizen en scholen, een wegennet dat op geen enkele manier voldoet aan de eisen van onze tijd, hopeloos verouderde spoorwegen - allemaal aanwijzingen dat het slecht gaat met Groot-Brittannië. Wat is er met de trotse Britten aan de hand? Onze correspondent in Londen licht een tipje van de sluier op. wat haveloos uitziende vreemde man je discreet toesprak met het verzoek hem een paar penny's te geven, waarmee hij dan een kop thee zou betalen. Maar er zaten toen nog geen jonge vrouwen op de stoep die een stuk karton voor zich uitstaken waarop te lezen stond: 'Geef me asjeblieft een aalmoes want ik zie scheel van de honger'. Bedelaars van die leeftijd kende Londen dertig jaar geleden niet. Vuilnis Er is dus toch wel iets veranderd - wei nig ten goede en veel ten kwade. Neem de recente 'poll tax'-demonstraties. Vroeger werd vaak volkomen passief ac tie gevoerd. Betogers zochten dan een gezellig zitje in het midden van White hall, de straat waar Downing Street op uitkomt. Aan de mogelijkheid dat de monstraties gepaard zouden gaan met hevige rellen werd destijds niet eens ge dacht. Betogingen hadden bijna altijd een vreedzaam karakter. Demonstranten en politie drukten elkaar ten afscheid vaak warm de hand. Tegenwoordig zijn sommige betogers veeleer geneigd de sterke arm grondig af te tuigen. De huidige generatie Britse be togers plundert winkels en sticht brand in auto's. Jonge Britten hebben zich ont popt als echte woestelingen - denk maar aan het voetbalgeweld dat ook van deze tijd is. Sommige Britten zeggen dat het allemaal Thatchers schuld is: de toenemende ar moede, het geweld, de almaar stijgende kosten van levensonderhoud en de 'poll tax'. Anderen beweren dat de jeugd van tegenwoordig zo vechtlustig is „omdat wij al zo lang geen oorlog meer hebben gehad". Premier Thatcher zegt vaak dat ze haar land weer groot heeft gemaakt. Het klinkt allemaal heel mooi, maar is het ook zo? Je zou het niet zeggen als je de hopen vuilnis ziet in de onfrisse straten van de Londense binnenstad. De meeste van de dertig districten beschikken over te wei nig financiële middelen om hun deel van de hoofdstad schoon te houden. Thatcher probeerde ooit het goede voor beeld te geven door in een park wat lege blikjes en stukjes papier op te pikken en deze te deponeren in een vuilnisemmer. De premier werd toen uitgebreid gefoto grafeerd en gefilmd. Dit item kwam in alle tv-journaals; miljoenen Britten za gen hoe hun bewindsvrouw het park weer schoonmaakte. Achteraf lekte uit dat Thatchers persjongens het straatvuil vooraf op het gazon hadden gedepo neerd, waar 'de bazin' het zou oprui men. Dossers Londen heeft naar schatting 75.000 dak lozen, van wie minstens 30.000 verblij ven in kraakpanden. In de Britse hoofd stad is het aantal mensen dat geen on derdak heeft de laatste jaren sterk toege nomen. Een groot aantal oudere daklo zen 'kampeert' elke nacht in 'Cardboard City', de kartonnen stad die zij hebben opgebouwd onder een verkeersrotonde tussen Waterloo Bridge en Waterloo Sta tion. De meeste 'dossers' (zoals dergelijke zwervers hier worden genoemd) zijn nog vrij jong. Michelle en James bijvoor beeld. Zij installeren zich daar geregeld op The Strand - een straat in hartje Londen - voor Boots, de bekende drug store. James is 18, Michelle 17. „Als ik een baan vind, dan trouwen we", zegt James, die best weet dat hij zonder vast adres nooit aan werk zal komen en dat Michelle en hij wellicht nooit een ei Boven: Een bekend beeld in Manchester deze week: de gedetineerden die de opstand in de Strangeways-gevangenis hebben georganiseerd, houden vanaf het dak van het gebouw de politie op een afstand. Links: Ook bij de poll tax-rellen' blijkt het toenemende gebruik van geweld door Britse jongeren. FOTO'S: AP gen dak boven hun hoofd zullen hebben. Beide jonge bedelaars brengen doorgaans de nacht door in de open lucht. Zij sla pen in oude kratten of in dozen en sle pen hpn schamele bezittingen, waaron der een paar groezelige dekens en enkele lappen stof, overal met zich mee. Michelle en James zijn helemaal ver zoend met hun leven in de straten van Londen. Soms brengen ze een paar nachten door in Centrepoint, die sierlij ke wolkenkrabber op de hoek van New Oxford Street en Tottenham Court Road, die sedert enkele jaren gedeeltelijk dienst doet als opvangcentrum voor jeugdige daklozen. Daar krijgen ze maal tijdbonnen met een waarde van ander half pond per dag. Soms ruilen ze die voor sigaretten. „Roken stilt de honger", zegt James wijs. Bedelen doen ze natuur lijk ook. Hun gemiddelde opbrengst is vijf pond per dag. „Wij doen het om in leven te blijven". V ergeten mensen De bekende Engelse tv-presentatrice Es ther Rantzen noemt daklozen als James en Michelle „de vergeten mensen". Ze organiseert momenteel een nationale 'Sleep-Out'-week. Minstens 5000 Britten zullen in juni enkele nachtjes doorbren gen in de open lucht en van die gelegen heid gebruik maken om geld in te zame len voor echte 'dossers'. Ondanks de vele verhalen over acute werkloosheid en het schrijnende gebrek aan huisvesting trekken uit noordelijke en andere provincieplaatsen nog elke week duizenden jongeren naar Londen. Zij worden aangetrokken door de 'onbe grensde' mogelijkheden van deze wereld stad en belanden doorgaans ofwel in kraakpanden ofwel in de haveloze ne derzettingen van daklozen op beschutte plekken van de binnenstad. Wat het hele land betreft wordt verwacht dat het aan tal daklozen onder de 25 jaar eind 1990 zo'n 125.000 zal bedragen. Premier Thatcher trekt zich hun lot niet al te sterk aan. Haar mogelijke opvolger, Michael Heseltine, die voorwendt dat hij veel menslievender is dan de Conserva tieve bewindsvrouw, sprak onlangs de mening uit dat dergelijke jongelui de slachtoffers zijn van het almaar stijgende aantal echtscheidingen. Hij noemde de sterke toename „onaanvaardbaar". He seltine is dan ook van plan als hij ooit premier wordt alle daklozen te laten op pakken door de politie. Het is dus lang niet alleen premier That cher die zich hardvochtig toont ten aan zien van degenen die in hoge nood ver keren. De hele politiek en filosofie van de huidige Britse regering is afgestemd op 'alles voor onszelf en zo weinig mo gelijk voor anderen'. Beloofde land De premier koestert nog steeds het ijzer- sterke verlangen streng te bezuinigen in openbare sectoren zoals onderwijs, volksgezondheid en sociale zorgen, waar de gevolgen het ergste zijn (en almaar ernstiger worden) voor de onderlaag van de maatschappij. Dit zijn dan de men sen die theoretisch evenveel 'poll-tax' moeten betalen als beter bemiddelde en rijke leden van de samenleving. Wie kan bewijzen dat hij of zij niet be schikt over het nodige geld voor de nieu we gemeentelijke heffing zal worden ge holpen door middel van kortingen en uitkeringen, maar het principe dat alle inwoners van een gemeente precies het zelfde betalen, is nu tot stand gebracht. Premier Thatcher noemt het „een eerlijk systeem". Samen met haar man Dennis is zij één van de vele rijke Britten die voortaan veel minder gemeentebelasting betalen. Voor de Thatchers bedraagt het verschil bijna 3000 pond per jaar. Eén van de grootste Britse klachten van tegenwoordig is dat de regering-Thatcher vrijwel niets doet voor de werkende vrouw. In Groot-Brittannië is haar posi tie de slechtste van heel Europa. Jonge moeders met financiële proble men laten de premier koud. Groot-Brit tannië past al jaren een politiek toe van zeer lage kinderbijslagen. Hoewel de laatste tijd almaar meer vacatures ont staan die door vrouwen zouden kunnen worden vervuld, bieden maar weinig jonge moeders zich ervoor aan. Zij ver keren niet in de mogelijkheid te gaan werken omdat de Britse staat vrijwel geen kinderdagverblijven en kleuterscho len opent. Werkloosheid Thatcher is 64 en zeer bemiddeld. Ze hoeft niet te werken maar kan het ken nelijk niet laten. Haar huidige machts positie als hoofd van een gekozen dicta tuur, met een meerderheid van bijna 140 zetels in het Britse parlement, ligt haar na aan het hart. Ze wil de geschie denis ingaan als één van de grootste mo derne politici die haar land heeft gekend Ondanks alle klachten op haar bewind gaat premier Thatcher er prat op dat zij het probleem van de langdurige werk loosheid sterk heeft weten te verminde ren. Inderdaad, zij is er in geslaagd de werkloosheid terug te brengen van drie miljoen naar nauwelijks anderhalf mil joen. Maar het is een waarheid als een koe dat voor vele Britten Thatchers be loofde land een oord is waar je er zeer warmpjes moet bijzitten wil je het hoofd boven water kunnen houden. ROGER SIMONS LONDEN - Een langdurig verblijf in Engeland, zoals het onze, ver oorzaakt grijze haren. Maar die ge ven je dan ook het recht om alles wat zich daar momenteel voordoet te bekijken met een bijzonder kri tisch oog. Het mijne ziet op het eerste gezicht weinig nieuws onder de zon. De Britten zijn aardige mensen, je kunt naar ze opkijken omdat ze veel tot stand hebben ge bracht en dingen aandurven die buiten ons bereik blijven. Maar de manier waarop ze hun eigen natie runnen kan niet bepaald mens vriendelijk worden genoemd. Een Engelse regeling lijkt vaak nergens op. Daarbij komt nog, dat veel dingen altijd blijven zoals ze schier onafgebro ken zijn geweest. De meeste Britten heb ben een broertje dood aan zaken die hun levenswijze in een andere richting stu ren. Er verandert dan ook niet veel in Groot- -Brittannië. Het is nu 34 jaar geleden dat mijn vrouw en ik onze tent hebben op geslagen in de hoofdstad Londen. De woningen, ziekenhuizen, schoolgebou wen, treinen, wegen en zoveel andere Britse dingen vonden wij toen al on voorstelbaar ouderwets en in sommige opzichten zelfs primitief. Ruim dertig jaar later kleeft op de Britse woning bouw en het openbaar vervoer nog steeds het etiket: 'niet van deze tijd'. Wat meer is: het verschil tussen rijk en arm blijft even duidelijk afgetekend als vroeger. Je ziet tegenwoordig veel meer dure luxe-auto's, maar in het hart van Londen wordt door jongeren om brood gebedeld. Dertig jaar geleden al kon het gebeuren dat in de Londense binnenstad een iet £eidóc<3ou/umt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25