I DA Noordwijkerhout wil wee wethouders leveren AVNL: Zes kilometer naaktstrand is te veel DLLEGE MET VVD LIGT VOOR DE HAND roei iiavlein beukenhof m volle (BoiiAaiil Oost- en Westkanaalweg Ter Aar levensgevaarlijk Bij McDonald's gebeurt meer dan je denkt... Nu extra voordelig met Menu-Munten. /v\ pi&r> -:IDEN& OMGEVING CcidócSou^mt ZATERDAG 7 APRIL 1990 PAGINA 17 r Aar wil vervallen i^erderij snel slopen 5 AAR De vervallen boerderij in directe nabijheid van het gemeente en de kerk in Aardam moet zo snel elijk worden gesloopt. Het gevaar instorting of brand is bepaald niet inkbeeldig. Vooral de VVD-fractie is voorstander van sloop. H. Ruijgrok: brand komt en de vlammen er naar het gemeentehuis of de lc, dan trekken we ons de haren uit hoofd. Het is jammer dat de januaris- \n het werk niet al heeft gedaan. Als Obrandweer gaat kijken, wordt de •derij meteen onbewoonbaar ver- ird". Ook de fractie van het CDA volledig achter de sloopplannen. r de boerderij wordt op korte ter een besluit genomen. Jan Rekelhof overleden Ernstige bodemvervuiling aan Zuidweg Rijpwetering ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missionaris Jan Rekelhof is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden in Bota, een plaats in het westen van het Afrikaanse land Cameroon. Vandaag wordt hij be graven in het land waar hij sinds 1946 werkte als missionaris. Vermoedelijk is pater Rekelhof onwel geworden bij het zwemmen in- de oceaan. Zijn stoffelijk overschot werd op het strand gevonden. De missionaris was een verwoed zwem mer. Pater Rekelhof werd in 1943 tot priester gewijd. Hij behoorde tot dé orde van Mill Hill. Hij was vitaal en verbleef vorige jaar nog enkele maanden in Ne derland voor vakantie. Op woensdag 11 april wordt om 11.30 uur een H. Mis op gedragen in de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude-dorp te zijner nagedachte- RIJPWETERING De bodem van een terrein aan de Zuidweg in Rijp wetering, naast huisnummer 51a, is ernstig verontreinigd. Het terrein, dat eigendom is van de gemeente Al kemade, zou worden verkocht om er vier huizen op te bouwen. Uit een indicatief bodemonderzoek is gebleken dat in het grondwater, ook na herhaald herbemonsteren, veront reinigingen tot boven de B-waarde voorkomen van vluchtige gechloreer de koolwaterstoffen, namelijk tri en tetra. Om meer inzicht te krijgen over de mate van de omvang van de veront reiniging besloten de raadscommissie financiën en openbare werken deze week tot een nader bodemonderzoek op korte termijn. Er is haast geboden met het onderzoek omdat de gemeen te Alkemade de noodzakelijke stede- bouwkundige procedures voor wo ningbouw ter plaats al heeft gestart. De potentiéle kopers van de kavels hebben hun bouwplannen reeds inge diend. In de vergadering van de commissies ruimtelijke ordening en financien bleek dat het iedereen een volslagen raadsel is hoe de bodemverontreini ging kan zijn ontstaan. De grond is via het voormalige Armenbestuur van Rijpwetering eigendom van de gemeente Alkemade geworden. De grond is enige tientallen jaren ver huurd geweest aan de heer J. Bak ker, die er slechts wat kippen liet rondscharrelen. ORDWIJKERHOUT ''Het ziet er naar uit dat jrdwijkerhout ook de nende vier jaar een lege van CDA en VVD jgt. Twee wethouders garden dan geleverd door ■Y[ CDA, de derde door VVD. Bij de college- lerhandelingen zijn de Jere twee partijen, D66 J PvdA, echter nog ids betrokken. Jhet overleg dat de toekom- 'Oid raadsfracties deze week hebben gevoerd is de voorkeur van de grootste partij, het CDA, voor de VVD duidelijk gebleken. De christen-demo craten vinden dat bij de colle gevorming rekening moet worden gehouden met de ver kiezingsprogramma's en de er varingen uit de afgelopen vier jaren. Ook het collegepro gramma van '86-'90, toen CDA en VVD elk één wethouder le verden, moet bij de onderhan delingen worden betrokken, zo vindt het CDA. De VVD is eveneens van me ning dat gekeken naar de verkiezingsuitslag, de verkie zingsprogramma's en de erva ring van de laatste vier jaar een college van CDA en VVD het meest voor de hand ligt. De liberalen hebben geen be zwaar tegen de wethouders verdeling 2-1. „Dit doet het meeste recht aan de wensen van de bevolking van Noord wijkerhout", aldus de VVD. De neiging van de CDA een voorkeur uit te spreken voor de VVD, wordt deze partij door PvdA en D66 niet in dank afgenomen. De progres sieven in de gemeenteraad be twijfelen of onderhandelen op deze manier nog wel zin heeft. D66 en PvdA hebben zelf een voorkeur voor een afspiege lingscollege waarbij CDA, VVD en D66 elk één wethou der leveren. De PvdA steunt een eventuele D66-wethouder als vertegenwoordiging van het progressieve blok. D66 zelf is van mening dat een afspie gelingscollege het meeste recht doet aan de verkiezingsuitslag, waarbij D66 „de enige win nende partij was". Als inderdaad, zoals op grond van de onderhandelingen tot nu toe mag worden verwacht, CDA en VVD wederom het college gaan vormen, dan ligt een terugkeer van C. van der Klaauw als wethouder voor de hand. De andere kandidaat wethouder voor het CDA is waarschijnlijk C. van Duin. Op grond van zijn ervaring als raadslid en zijn beschikbaar heid is Van Duin de meest aannemelijk keuze. De VVD zal naar alle waarschijnlijk heid toch door P. Heemskerk, ondanks eerdere berichten over oppositie binnen het CDA tegen de huidige wet houder openbare werken, in het college van B en W verte genwoordigd blijven. «LOFARENDSVEEN BB Het bestaan van de bloementuin Keuken- in Lisse is overhe id, maar dat er ook een jin Keukenhof bestaat illeen bekend in de fi. Klein Keukenhof is nieuwe naam van de )oltuin van de Maria- iol in Roelofarends- i. Onder leiding van uit Lisse afkomstige ister Kees Meeuwissen .erhouden de leerlin- jeld van groep 7 de tuin. een nva^it moment staan de tul- leni narcissen, hyacinten en we druifjes in volle 9Br. Na Pasen wordt de omgetoverd fKtuin met stokerwten en ^Jen, bieten, radijs en Ibeien. In de klassen van |4ariaschool staan overal met door de kinderen [ebroeide bolbloemen in bloei. wissen noemt het on- louden van Klein Keu- iof een praktische na- undeles. „Je kunt over een Sacha Schraven en Sascha van der Meer houden het bord Klein Keukenhof vast, dat ze zelf ontworpen hebben. de natuur praten en ernaar kijken, maar er zelf mee be zig zijn blijft bij de kinderen veel langer hangen". In to taal bestaat de schooltuin uit veertien kleinere tuintjes, waarin twee kinderen per tuintje werken. De naam van de tuintjes dekt niet altijd de lading, gezien de titels Wilde Zootje en Vullishoop. Meeuwissen geeft de prakti sche natuurkundelessen al twintig jaar. Vorig jaar is de schooltuin door de ouders op nieuw aangelegd en van te gelpaden voorzien. De kinde ren kruiden er 20 kuub zwarte grond in. Voor meer dan vierhonderd gulden werd tuingereedschap aange schaft. De kinderen houden zich ook bezig met het van gen van veenmollen in gla zen potten onder een plank. Zo voorkomen ze dat de die ren de wortels van hun ge- FOTO: WIM VAN NOORT was afknagen. In de bomen rond de tuin hangen zelfge maakte nestkastjes. „Toen we ze hadden opgehangen, zagen we binnen een uur al de eerste koolmeesjes", aldus een glunderende Kees Meeu- Voorhout opent tweede peuterspeelzaal Ria Colijn onthulde gistermiddag het vignet van de tweede peuterspeelzaal in Voorhout: het hondje Dribbel achter een locomotief. Daarmee werd de nieuwe peuterspeelzaal aan de Bloe- menschans in de wijk Oosthout officieel geo pend. Ria Colijn heeft veel werk verzet voor de nieuwe peuterspeelzaal. De ook aanwezige wet houder B. Joon van onderwijs zwaaide de Stich ting Peuterspeelzalen Voorhout lof toe voor haar activiteiten. De wethouder stelde dat de bouw van woningen in Oosthout en Spoorlaan II voor een toevloed van kinderen heeft gezorgd. De Stichting werd, vanwege de wachtlijst van 120 personen voor de eerste peuterspeelzaal, nog wel eens door de ouders onder zware druk gezet. Sportvereniging Foreholte zorgde voor enige lucht door tijdelijk het clubgebouw ter be schikking te stellen. Uiteindelijk kwam er een nieuw gebouw, dat door het Friese bedrijf Fasta in een maand werd neergezet. Overigens was de peuterspeelzaal daarmee nog niet gelijk af en duurde het toch nog enige tijd voordat het onderkomen kon worden betrokken. Stichting voorzitter Kees Pieterse stelde dat een peuter speelzaal een wezenlijk onderdeel is van de mo derne opvoeding, en geen opbergplaats voor de kinderen van tennissende moeders. FOTO. HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK De Al gemene Vereniging van Noordwijkse Logiesver- strekkers (AVNL) vindt zes kilometer naaktstrand voor Noord wijk te veel van het goede. „Deze overdreven omvang kan een averechtse en schade lijke uitwerking hebben op de reputatie van Noord wijk, die geken merkt wordt door ver- blijfstoerisme is gezinsver band", aldus de vereni ging. De AVNL zegt het gevaar groot te achten dat het aantal naaktrecreanten dat door de maatregel extra naar Noord- wijk komt, overtroffen wordt door het aantal mensen dat vanwege de aanwezigheid van het uitgebreide naaktstrand, dat op korte afstand van de boulevard begint, wegblijft. Bij het vaststellen van de kilome terslange strook voor naaktre- creatie heeft de gemeenteraad bovendien, zo vindt de AVNL, onvoldoende rekening gehou den met de belangen van de campingbedrijven. „Gelet op de ligging van deze bedrijven, dreigen zij nu extra gedupeerd te worden omdat de camping bezoekers vrijwel geen keuze meer hebben tussen naakt- en textielstrand. Dit is geen voor beeld van zorgvuldig bestuur", aldus de AVNL in een persbe richt. De vereniging vindt het vol doende als een naaktsrand van circa 2,5 kilometer aangewe zen wordt tussen Langevelder- slag en Zandvoort. „Langevel- derslag is voor de liefhebber uitstekend bereikbaar en en ligt niet dicht op de Noord wijkse boulevard zodat bij voorbeeld wandelaars en ge zinnen met kinderen de eerste 3,5 kilometer geen aanstoot zullen kunnen nemen aan de naaktrecreatie". De AVNL schaart zich met haar zienswijze op het naakt strandprobleem in Noordwijk achter de mening van VVV- directeur W. Rovers en de CDA-fractie in de Noordwijk se gemeenteraad. Wethouders nemen afscheid ZOETERWOUDE De wet- houders mevrouw H.S. Gra- niewski-Wijnands van onder wijs en welzijn en A.R. van der Heijden van financiën en ruimtelijke ordening beëindi gen per 1 mei hun politieke loopbaan in Zoeterwoude. De gemeente Zoeterwoude organi seert in verband met dat feit een afscheidsreceptie op vrij dag 27 april in het gemeente huis aan de Noordbuurtseweg 27. Aanvang 19.00 uur. Onder redactie van Ton Pieters. k dit was nieuws in de idsche Courant van 3 april 30. Tot haar grote vreugde n de Broodprijszettings- mmissie verklaren: „Met |ang van Maandag 7 April de Broodprijzen als volgt: 'lkbrood 13 cent, wit water - >od 10 1/2 cent, tarwebrood 12 cent, steeds per 4 ons". n Amerikaans geluid op 9 ril zêstig jaar terug: „Sena- James Wadsworth heeft teren verklaard, dat er rgeroorlog in de Vereenig- Staten kan uitbreken, in- n het drankverbod niet f>edig wordt opgeheven". ,64 I e Hongaarse vereeniging i Roomsche huisvrouwen ïft besloten een adres tot i minister van binnenland de zaken te richten, waarin verzoekt schoonheidswed- dijden te verbieden". marskramer te Haar- •29 ïmermeer, was verdacht 1,90 i °open te hebben over de y>rbrug te Hoofddorp. Ver- :hte erkende het ten laste egde. „maar iedereen doet t daar". Het O.M. eischte of 4 dagen. De majoor der •politie merkte op, dat eisch voor verd., die >fdzakelijk van giften leeft, 1 wat hoog was. De kanton- hter wilde hiermede reke- toepa 8 houden. Verd. beloofde niet meer over te zullen pen". Uitspraak 50 cent 'te of een dag". <ruisef1 Het werd een gewoonte: „Aneta seint uit Medan: Een koelie, werkzaam op de on derneming Langsar, gelegen in de onderafdeeling Langsa, Gouvernement Atjeh en On- derhoorigheden, poogde, ge wapend met een mes een aan slag te doen op den assistent den heer Tekelenburg. Aan leiding tot den daad was het feit, dat de heer Tekelenburg een aanmerking maakte op het werk van den koelie. Een mandoer wist den koelie vast te grijpen, waarna hij hem ontwapende. De heer Teke lenburg bleef ongedeerd. Voorts wordt geseind: Vier van Java afkomstige koelies, die werkzaam waren op de onderneming Kwala Krapoh, gelegen in de afdeeling Lang- kat in het Gouvernement Oostkust van Sumatra, vielen een mandoer aan, wien zij een been afkapten Ten ge volge hiervan bloedde de mandoer dood. De daders werden gearresteerd. Zij be weren tot deze daad gekomen te zijn door het feit dat de mandoer onbillijke aanmer kingen maakte". Donderdag 10 april '30. „Men meldt uit Rome, dat daar her haaldelijk geruchten gaan, dat de H.Vader nu wel weer spoe dig de oude Romeinsche tra ditie zal herstellen en van de middenloggia van Sint Pieter en aan de wereld"), zooals dit vóór 1870 pleegde te geschie den. Men wijst erop, dat het dit jaar het eerste Paaschfeest is na de ratificatie van het verdrag van Lateranen, waar door Z.H.Paus Pius XI Zijn volledige vrijheid herkreeg, en dat Z.H. dien dag zonder bezwaar den zegen zou kun nen schenken". „In de Dinsdagavond gehou den vergadering van den ge meenteraad van Beerta is het tot opgewonden tooneelen ge komen, welke tenslotte on taardden in een vechtpartij tusschen den communist van der Veen en den sociaal-de- mocratischen wethouder Stro bos. Tijdens de behandeling door de vroedschap van het voorstel om aansluiting te verzoeken bij de N.V.Ontgin- nings Mij. „De Vereenigde Groninger Gemeenten", klonk plotseling een heesche stem vanaf de tribune en de woorden „Leelijke schurk!, Kreng!" schetterden door de zaal. De menschen moesten de tribune verlaten en onder daverend lawaai van de talrij ke klompen bolderde de troep de trap af naar buiten terwijl in koor de Internationale werd gezongen. Daarna be gonnen van der Veen en Stro bos op elkaar in te dringen. De voorzitter achtte het toen maar het best de zitting op te heffen". „De N.V.Leidsche Maatschap pij van Onroerende Goederen is door aankoop eigenaresse geworden van een complex bouwgrond ter grootte van ongeveer 37 hectaren gelegen tusschen het terrein van „Zui- derzicht", het nieuwe Rijn- en Schiekanaal en den Zoeter- woudschen Singel. De beteek- enis van dezen aankoop is daarin gelegen, dat thans de mogelijkheid geopend is een geheel nieuw stadsgedeelte aan te leggen, mede doordat thans een verbinding zal tot stand gebracht worden tus schen het onlangs bebouwde gedeelte achter den Zoeter- woudschen Singel, „Zuider- zicht" en de straten, ter rech terzijde van den Hooge Rijn dijk gelegen. Het ligt in de be doeling der koopster binnen zeer korten tijd met de bebou wing te beginnen, zoodat de aanleg van een nieuw stads gedeelte binnen afzienbaren tijd kan worden tegemoet ge zien". „Op de Zuiderzee werd deze week zooveel haring gevan gen, dat de barkten overvoerd werden, zoodat te Monniken dam de prijs de laatste paar dagen daalde tot 4 ct. per tal (200 stuks)". Een zonderlinge examen opgave". „Als bijvoegsel tot de Ned.Staatscourant van 8 APril 1930 No.69, is versche nen het verslag der examen commissie Hoogduitsche Taal en Letterkunde. Als verplich te vertaling in het Duitsch werd gegeven een stuk, waar in de volgende wijsheid wordt verkondigd: „Klare bezinning en wijze matiging plegen niet de grootste vrienden van het religieus leven te zijn". Wij hopen, dat de Minister van Onderwijs aan de betrokken commissie zal doen vleten, dat zij zich van het opgeven van stukken, waarin uitingen als bovenstaande, heeft te ont houden". „De heer Slechtenhorst, Pho- tograaf. Nieuwe Rijn, Leiden, heeft het aardig denkbeeld gehad communieplaatjes te vervaardigen, waarop een photo van het „eerste commu nicantje" voorkomt. Het jon getje of meisje dat zijn Eerste H.Communie doet, ligt voor den Zaligmaker neergeknield, die hem de H.Hostie over reikt. Een mooie herinnering aan dezen schoonsten levens dag, zoowel voor de kinderen wanneer zij groot geworden zijn, als voor vader en moeder en verdere bloedverwanten". Kiene photograaf Slechten horst. TER AAR De Oostkanaal- weg en de Westkanaalweg in Ter Aar moeten zo snel mogé- lijk veiliger worden gemaakt, maar dat kan niet eerder dan nadat Ter Aar geld van de provincie heeft gekregen. Ter Aar zelf heeft onvoldoen de in kas om de benodigde maatregelen te kunnen ne men. Volgens het raadslid Koeleman van de fractie Ge meentebelangen klagen steeds meer bewoners van de beide wegen over de onveilige ver keerssituatie. „Er gaat veel verkeer, ook vrachtverkeer, over deze wegen. Tijdens de spits is het levensgevaarlijk om te fietsen. Kinderen dur ven of mogen niet eens meer op de fiets naar school. Wat moet dat worden als straks het zwembad weer opengaat en er honderden kinderen via de Oostkanaalweg naar het zwembad gaan?", zo vraagt Koeleman zich af. Volgens wethouder P.J. Van Rijn (verkeer) zijn maatrege len tot nog toe uitgebleven omdat de provincie Zuid-Hol land, nu nog eigenaresse van de Oostkanaalweg, onderhan delt met het hoogheemraad schap van Rijnland over over name van de weg. „De provin cie heeft te elfder ure weinig trek in een duur pakket maat regelen en ziet bovendien wei nig in een naast de rijbaan ge situeerd fietspad. Wij zien daar wel het nut van in, maar kun nen voorlopig alleen wachten op het resultaat van de onder handelingen tussen provincie en hoogheemraadschap". Van Rijn wil als de zaak rond is, met het hoogheemraadschap tegelijkertijd de aanleg van riolering langs beide wegen bespreken. Koninklijk zilver voor leden Echo der Duinen NOORDWIJK Twee leden van het Christelijk Muziekgezel schap De Echo der Duinen zijn gisteren in Noordwijk onder scheiden met de eremedaille in zilver in de orde van Oranje Nassau. P. Bosma (51) en K. de Bruin (45) kregen de onderschei ding opgespeld door burgemeester J. Hoffmann tijdens de jaar lijkse uitvoering van het muziekkorps in De Rank. Bosma en De Bruin zitten sinds 1972 in het bestuur van Echo der Duinen. De Bruin is sinds 1985 instructeur van de drumband van het korps. (ADVERTENTIE) Kijk in je TV-gids van 7 april t/m 14 april voor de extra voordelige Menu-Munten. (AVRO-bode/Televizier, Studio, NCR V-gids, VARA-magazine. Veronica, Tros-kompas) Geldig t/m 27 mei 1990. McDonald

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17