I Politieke chaos leidt Israël naar anarchie Tsjechen geven geur aan semtex Vredesproces Midden-Amerika werpt vruchten af Sovjetunie houdt niet langer vast aan neutraal Duitsland Litouwen schrijft verzoenende taal Krachtmeting in eerste zitting Yolkskammer Jin BUITENLAND ËcicLeComont vrijdag 6 april 1990 pagina 5 Abu Nidal zinspeelt op vrijlating gijzelaars BAYRUT De guerrillagroep van de Palestijnse extremist Abu Nidal heeft gezinspeeld op de vrijlating van een of meerdere gijzelaars die zich in haar macht bevinden. De groep gijzelt acht personen: de Fran- caise Jacqueline Valente en haar twee in gevangenschap geboren kinderen, en vijf Belgen. Zij werden in november 1987 op hun zeiljacht Silco in de Middellandse zee gevangen genomen omdat zij Israëlische spionnen zouden zijn. Twee dochters van Valente werden na Libische tussenkomst in december 1988 in Libië vrijgelaten en naar hun vader in Frankrijk gestuurd. Papua-Nieuw-Guinea verbiedt kappen woud PORT MORESBY De regering van Papua-Nieuw-Guinea heeft aangekon digd twee jaar lang geen vergunningen meer te zullen afgeven voor het kappen van bedreigd tropisch regenwoud. Maar als compensatie rekent het land wel op meer buitenlandse hulp. Volgens de re gering zullen in de toekomst alleen nog kapvergunningen worden gegeven aan plaatselijke landeigenaren, opdat dezen controle houden op hun eigen bezit en er ook alle vruchten van plukken. Pa pua-Nieuw-Guinea was tot nu toe 's we relds vierde exporteur van hardhout. Zeventig procent daarvan ging naar Zuidoost-Azië. Satelliet gelanceerd vanaf bommenwerper LOS ANGELES De Verenig- de Staten hebben een geslaagde proef genomen met de lance ring van een (Pegasus) raket vanaf een B-52 bommenwerper. Hiermee hebben de NASA en privé-ruimtevaartorganisaties een alternatieve methode ver kregen om kleinere voorwerpen in het heelal te brengen. Het was namelijk voor het eerst dat er vanaf een vliegtuig een raket in de ruimte werd gebracht. De Pegasus kan satellieten vervoe ren met een gewicht van ruim vierhonderd kilogram. PARDUBICE De Tsjechoslowaakse fabri kant van de springstof semtex heeft gezegd dat er nog dit jaar iets aan dit explosief ma teriaal wordt toegevoegd. Een geurstof bij voorbeeld, zodat het gemakkelijker opge spoord kan worden bij controles op luchtha vens en elders. Semtex is veelgebruikt door terroristen voor het plegen van aanslagen. Volgens de fabrikant is vorig jaar al een ein de gekomen aan de commerciële export van de explosief. Libië, dat ervan wordt ver dacht semtex aan het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en terroristische groepen te le veren, kreeg in 1981 duizend ton van het goedje geleverd. Rwanda wil deel van overbevolking kwijt NAIROBI Het kleine Oostafri- kaanse Rwanda heeft een beroep ge daan op bevriende buurlanden om Rwandezen op te nemen, om zo de druk van dè chronische overbevol king wat te verlichten. Het verzoek is gericht aan Uganda, Tanzania, Ga bon en Congo. In sommige delen van het bergachtige land wonen meer dan duizend mensen per vier kante kilometer. Ter vergelijking: in Nederland wonen gemiddeld zo'n 435 mensen per vierkante kilometer. De gemiddelde bevolkingsdichtheid van Rwanda dat kleiner is dan Nederland is 240 mensen per vierkante kilometer. Colombiaanse president buigt voor drugsmaffia BOGOTA De Colombiaanse drugsmafia heeft dezer dagen goede zaken gedaan. De eni ge krant die zijn stem tegen de almachtige drugsbaronnen durfde te verheffen, El Especta- dor, heeft tijdelijk zijn kritische berichtgeving En president Virgilio Barco heeft de leider van het Medellin-kartel, Pablo Escobar, een „eerlijk proces in Colombia" toegezegd. Het was voor het eerst dat president Barco niet expliciet dreigt met uitlevering van Escobar aan de Ver enigde Staten. 'De drugsmaffia heeft deze week de strijd tegen de regering hervat. Voor de moord op rechters en politici wil het kartel huurmoordenaars en kele duizenden guldens betalen. POLITIEKE PARTIJEN KOPEN STEUN IN PARLEMENT (Van onze correspondente Willy Werkman) JERUZALEM Plotse ling is het land in beroe ring. Hongerstakende Is raëli's zitten voor het par lementsgebouw, de Knes set. Petities worden gete kend, actiecomités wor den uit de grond gestampt en dit weekeinde gaan de massa's demonstrerend de staat op. Waar gaat het om? Het kies systeem, dat volgens de kla gers de democratie in gevaar brengt, politieke corruptie ver oorzaakt en - jazeker! - het volk leidt naar de roep om een sterke leider. Plotseling zijn de Israëli's in paniek. Geschrokken van de corruptie, de chantage en de dreigementen rondom de wan hopige pogingen van Simon Peres, leider van de Arbei derspartij, een nieuwe rege ringscoalitie te vormen. Afgelopen woensdag liet Peres het volk tevreden weten dat alles rond was. Wie zijn part ners waren en wat de coalitie afspraken inhielden, hield hij voorlopig voor zich. Vanwaar die geheimzinnigheid? Ook daar was geen antwoord op. Het ging kennelijk om Avra- ham Sharir, een ex-minister van de Likudpartij, die in ruil voor een aantal politieke en misschien ook wel geldelijke gunsten naar het kamp van Peres was overgelopen. Poli tieagenten moesten het huis beschermen van de recente overloper, die kennelijk zozeer bedreigd werd dat hij ook de pers niet te woord durfde te Maar een dag na Sharir's on voorziene stap leek alles weer anders. Plotseling schoot hij in zijn auto naar een alweer ge heime ontmoeting, ditmaal met een afgevaardigde van het zojuist door hem verlaten Li- kudkamp. Had de man spijt gekregen? Ook vele uren later konden de Israëli's alleen maar gissen naar de achter grond. En met dat gissen groeide de onzekerheid over de nieuwe regering van Simon Peres, die zondag al aan het parlement zou moeten worden voorgesteld. Na meer dan twee weken coa litiebesprekingen leek niets meer duidelijk. Niets, behalve de misselijk makende overeen komsten die maar één doel hadden: het kopen van stem men. Bankgarantie Een voorbeeld: vijf parle mentsleden, behorend tot het Likud-blok, hadden zich enke le weken voor de val van de regering-Shamir om politieke redenen afgescheiden. Uit vrees dat de vijf naar het kamp van Peres zouden over lopen, trok Yitzhak Shamir, de leider van de Likudpartij, alle kasten en laden open om de afvalligen toch onder zijn vleugels te houden. Hij moest tenslotte instemmen met niets minder dan een bankgarantie van 2,5 miljoen dollar. Een ander voorbeeld: vorige week legde de demissionaire regering-Shamir het staats budget op de parlementstafels. Er bleek een onvoorstelbare zware post te zijn ingevoerd: 240 miljoen shekel voor de in stituten die behoren tot de kleine, ultra-orthodoxe partij en. Israëls ultra-orthodoxe volks vertegenwoordigers zitten op de politieke wip tussen het linkse blok van de Arbeiders partij en het rechtse van de Likud. Het gaat hen niet zo zeer om politieke overtuigin gen, als wel om de vraag hoe zij zoveel mogelijk geld kun nen mobiliseren voor hun reli gieuze instanties. Geld natuur lijk, in ruil voor politieke steun. Interessant, dat zelfs de Shas-partij, die toch een bepa lende rol heeft gespeeld bij het ten val brengen van de rege- ring-Sharmir, nu toch het Li kud-blok trouw is gebleven. Trouw, in ruil voor miljoenen? „Walgelijk", zuchtte een 30-ja- rige Israëlische huisvrouw. En met die zucht vertolkte ze de gevoelens van velen. Dag na dag vermoeid door de bijna niet meer te begrijpen coalitie onderhandelingen zijn de Is raëli's inmiddels ziek van hun eigen politici. Ze hebben een gevoel van stuurloosheid en depressie. Wie heeft het nog over de ware problemen waarvoor het land staat? Wie ligt er nog wakker van bijvoorbeeld de intifadé, de Palestijnse opstand in bezet gebied, die al meer dan twee jaar duurt? Was de regering niet gevallen, omdat premier Shamir en de zijnen hadden geweigerd in te gaan op de bemiddelingsvoorstellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, voor het aangaan van een dialoog met de Palestij- nen? James Baker, de intifada, en de bezette gebieden, waar behalve de soldaten - toch al geen Israëli meer komt, zijn al lang niet meer het onderwerp van gesprek. Terwijl Israëls politici vechten om de gunst van de ultra-or thodoxen en overlopers hun politieke overtuigingen inrui len voor een luxe ministersau to, groeit in de bezette gebie den de invloed van de islami tische fundamentalistische be weging Harnas. Een verschijn sel dat het voor Israël alleen maar noodzakelijker maakt liever vandaag dan morgen met de Palestijnen te gaan on derhandelen. Harnas vindt - in tegenstelling tot de PLO - dat de staat Is raël niet mag bestaan en dat de strijd tegen de bezetting de vorm moet aannemen van een jihad (heilige oorlog). Geweld dus. Ook al is de inti fada bijna geheel uit de Israë lische kranten verdwenen, de wapens worden hier en daar al tevoorschijn gehaald. Maar midden in het coalitie drama zijn de letterlijk en fi guurlijk op de muur geschre ven waarschuwingen verdron gen in de politieke ruzies. In Israël is het woord anarchie al gevallen. Een regering sa menstellen op grond van poli tieke overwegingen schijnt al niet meer mogelijk te zijn. Het land, verstrikt in zijn politie ke, militaire en economische problemen, is de weg kwijt. Daarom, en waarschijnlijk niet zozeer ter wille van verande ring van het kiessysteem in Is raël, zitten de hongerstakende demonstranten op hun klap stoeltjes voor het parlement. Hun actie is de kreet van het onvermogen. Onrust in Nepal stenen leeu- versperren straat in Kath- mandu, de hoofd stad van Nepal, waar het al weken onrustig is. Van morgen ontsloeg koning Birendra de regering en be loofde hij demo cratische hervor mingen. Een nieu we regering moet gesprekken voe ren met de opposi tie. De afgelopen weken zijn talrijke mensen om het le ven zijn gekomen tijdens protesten voor democrati sche hervormin gen. De oppositie eist onder meer afschaffing van het politieke 'Pan- chaiyaf'-systeem, waarbij politieke partijen niet zijn toegestaan. FOTO: AFP (Van onze correspondent Annemarie Heijn) MEXICO-STAD Het vredesproces in Midden- Amerika, dat in augustus 1987 in gang werd gezet, begint langzaam zijn vruchten af te werpen. Het 'probleem' Nicaragua is bijna opgelost en er zijn hoopgevende tekenenen dat gewapende conflicten in El Salvador en Guate mala ook op vreedzame wijze opgelost zullen wor den. Deze week kwamen in de Ni caraguaanse badplaats Monte- limar de vijf Middenameri- kaanse presidenten voor de ze vende keer bijeen. Een groot aantal onderwerpen kwam aan de orde: inkrimping van de legers van de Middename- rikaanse landen, economische integratie en ontwikkeling en de guerrilla in El Salvador en Guatemala. Het belangrijkste onderwerp van gesprek vorm den echter de contra's. Vol gens een verdrag, dat in febru ari tussen afgevaardigden van de toekomstige president van Nicaragua, Violeta Chamorro en de contra-leiding werd on dertekend, moeten de contra's in Honduras voor 20 april de wapens overhandigen aan een vredesmacht van de Verenig de Naties. Ook de contra's op Nicaraguaans grondgebied moeten zo spoedig mogelijk gedemobiliseerd worden, maar daarvoor werd geen datum ge steld. Een deel van de contra's lijkt zich echter weinig gelegen te laten liggen aan het verdrag, noch aan een oproep van de vijf presidenten. De laatste da gen verlieten duizenden rebel len, met wapens en al, de kampen in het zuiden van Honduras en trokken Nicara gua binnen, waar nog steeds gevechten worden gemeld. Deze harde kern binnen de contra's is niet v^n plan de wapens neer te leggen voordat het Sandinistisch leger is ont manteld. Tegelijkertijd is de toekomstige president van Ni caragua met de Sandinisten overeengekomen dat het leger alleen ingekrompen zal wor den, maar niet ingrijpend ge herstructureerd. Het ziet er dus naar uit dat mevrouw Chamorro het probleem van de contra's erft van Daniel Or tega. Eveneens in het kader van het vredesproces kwamen deze week de regering van El Sal vador en de guerrillabeweging FMLN in Genève overeen een vreedzame oplossing voor de burgeroorlog te zoeken. Het akkoord dat de beide partijen ondertekenden was opgesteld door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Pe rez de Cuellar. Hij speelt sinds januari een bemiddelende rol tussen de Salvadoraanse rege ring en het verzet. In mei zullen de eerste ge sprekken plaats vinden. Ach ter gesloten deuren, om te voorkomen dat ze wat bij eerdere gesprekken gebeur de voor propagandadoe leinden worden gebruikt. De posities van de guerrilla en de regering van president Cristia- ni liggen ver uiteen. Maar het feit dat de Verenigde Naties een actieve, bemiddelende rol zullen spelen bij de onderhan delingen stemt tot optimisme. Andere redenen tot optimisme zijn dat de leiding van het Sal vadoraanse leger dat nooit van onderhandelingen heeft willen horen, nu de politiek van pre sident Alfredo Cristiani steunt. Natuurlijk is ook het feit van belang dat het Witte Huis voor het eerst in de tien jaar dat het conflict nu duurt heeft ver klaard, dat er geen 'militaire oplossing' bestaat voor de oor log in El Salvador. WASHINGTON De Sovjetunie houdt niet lan ger vast aan de eis dat een herenigd Duitsland neu traal moet zijn. Dat is vol gens een Amerikaanse re geringsfunctionaris geble ken tijdens het overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken Baker en Sjevardnadze in Was hington. Het werd ook indirect van Sovjet-zijde bevestigd. Een Sovjet-functionaris zei dat neutraliteit niet het enige ant woord op het veiligheidsvraag stuk is en dat Moskou voor an dere suggesties open staat. De Sovjet-regering wil slechts dat een herenigd Duitsland „geen gevaar voor zijn buurlanden" zal zijn. Overigens blijft de Sovjetunie volgens de Ameri kaanse functionaris van me ning dat het tempo van de Duitse vereniging te hoog is. De Amerikaanse en Russische onderhandelaars boekten ook vooruitgang ten aanzien van het Midden-Oosten en de con flicten in Angola en Afghanis tan. Zo verklaarde de Sovjet delegatie dat Moskou herstel van de diplomatieke betrek kingen met Israël en recht streeks vervoer van joodse emigranten naar Israel in overweging wil nemen, als Is raël verzekert dat de Sovjet-jo den niet in de bezette gebieden gehuisvest zullen worden. Gisteren maakten de Verenig de Staten en de Sovjetunie be kend dat de volgende top van hun presidenten .George Bush en Michail Gorbatsjov van 30 mei tot en met 3 juni zal plaatshebben in de VS. Woordvoerder Marlin Fitzwa- ter van het Witte Huis ver klaarde dat dan wellicht het langverwachte verdrag ter vermindering van de strategi sche kernbewapening en an dere belangrijke akkoorden beklonken kunnen worden. Woordvoerders van beide par tijen waarschuwden evenwel, dat mogelijk niet alle proble men kunnen worden opgelost in de zeven weken die tot de top nog resten. Herdenking Een Chinees in Hongkong wijst zijn zoontje op de foto die laat zien hóe in juni vorig jaar een student in Peking in zijn eentje een rij tanks probeerde tegen te houden waarmee de democratise ringsbeweging op het Plein van de Hemelse Vrede werd neerge slagen. Tienduizenden inwoners van Hongkong hielden gisteren op de nationale rouwdag van China een demonstratieve mars om de honderden doden te herdenken van het bloedbad in Peking. Bij een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers werden kransen gelegd. De onderdrukking van de democratiseringsbe weging heeft vooral in Hongkong onrust teweeg gebracht, omdat de Britse kolonie in 1997 weer onder Chinees bestuur komt. FOTO: EPA MOSKOU Het Litouw se parlement heeft gister avond laat een verzoe nend antwoord gegeven op Gorbatsjov's oproep om de onafhankelijkheidsver klaring in te trekken. Edward Tuskenis van het in formatiebureau van het parle ment zei dat een brief, die aan Gorbatsjov wordt gestuurd, duidelijk maakt „dat wij be grip hebben voor het stand punt van Moskou". Hij sloot evenwel uit dat aan de eisen 1 de Sovjet-premier zou worden voldaan. In de brief, die wordt aangeheven met „Geachte President", herhaalt het parlement zijn bereidheid een dialoog te beginnen en te bespreken op welke wijze „nieuwe betrekkingen kunnen worden gevestigd tussen onze staten". Gistermiddag werd Litouwen opgeschrikt door een nieuw staaltje van Sovjet- machtsvertoon, toen met auto matische wapens uitgeruste marinen het openbaar ministe rie in Vilnius bezetten. Een se cretaresse van de Litouwse hoofdofficier van justitie zei dat op elke verdieping van het gebouw „zes tot acht para's" stonden die gekleed waren als politie-agenten. Vorige week is een poging van de Sovjet-auto riteiten om de Litouwse hoofdofficier van justitie te vervangen door een Moskou- getrouwe functionaris, mislukt omdat» het personeel van het openbaar ministerie weigerde zich neer te leggen bij de ver vanging van hun baas. Bij de annexatie van Litouwen in 1940 is zeker vierduizend kilo goud, met een handels waarde van ongeveer honderd miljoen gulden, van Litouwse banken overgebracht naar Moskou. Dit schreef de Russi sche journalist Aleksei Soejts- jenko gisteren in de krant 'Sovjetskii Zirk'. Het is voor het eerst dat een Sovjetcom mentator de financiële claim van Moskou, dat bij een even tuele afscheiding van Litou wen een immense compensatie eist, onderuithaalt. Na het uit eenvallen van de communisti sche partij in Litouwen en Est land dreigt de splitsing tussen Moskougetrouwen en -afvalli gen zich ook te gaan voordoen in Letland. Vandaag is een tweedaagse partijcongres in Riga begonnen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB OOST-BERLIJN Sabi ne Bergmann-Pohl, zo heet de eerste voorzitter van het eerste vrij geko zen parlement (de Volks- kammer) van de DDR. Haar verkiezing was giste ren een onverwacht zware bevalling. Twee verkiezingsronden wa ren nodig voordat de christen democratische kandidate van beroep oorspronkelijk longarts - over de vereiste meerderheid van stemmen be schikte. In de eerste zitting was het namelijk meteen al tot een krachtmeting gekomen tussen de CDU en SPD. Voorafgaand aan de Volks- kammer-zitting waren afge vaardigden van de meeste par tijen voor een bezinnings- diepst bijeengekomen in de Oostberlijnse Gethsemane- kerk. Dat is een voor de demo cratie historische plek, want hier begon direct na de ver valsing van de lokale verkie zingen in mei vorig jaar het verzet tegen de SED-alleen- heerschappij. Zelfs de demis sionaire PDS-ministerpresi- dent Hans Modrow en PDS- voorzitter Gregor Gysi waren aanwezig. De PDS is de recht sopvolger van de SED en is nu de derde in grootte in het par lement. De plechtig-feestelijke sfeer zette zich aanvankelijk voort in de zitting van de Volks- kammer. Maar al gauw barstte de bom. Tegen het scenario in dat CDU-voorzitter De Maiziè- re zich had voorgesteld, kwa men de sociaal-democraten toch nog met een eigen kandi daat: de wiskundige en Saksi sche kerksynodepraeses Rein- hard Höpner. Met hem had de CDU-kandidate mevrouw Bergmann plotseling een te genstander van formaat gekre gen. Met haar optreden verliet de SPD duidelijk de eenheids- lijn die werd verwacht met het oog op de komende brede re geringscoalitie van conserva tieve Alliantie (CDU, DSU, DA), liberalen en sociaal-de mocraten. Na een heus politiek gevecht, waarbij mèt de soci aal-democraten kennelijk ook menige liberaal de behoefte voelde om de CDU te tonen, dat de kleine partners binnen de brede meerderheid wel de gelijk een eigen gezicht heb ben, werd mevrouw Berg mann toch verkozen. Zij is ook tijdelijk staatshoofd van de DDR, in afwachting van de verkiezing van een president door het parlement. Zoals ver wacht werd later CDU-leider Lothar de Maizife aangewezen als de eerste niet-communisti- sche premier. De Westduitse krant Die Welt heeft vanmor gen gemeld dat het kantoor van de net vervangen DDR- premier Hans Modrow het werk coördineert van de offi cieel opgeheven veiligheids dienst Stasi. Een staatssecreta ris, die zelf lid van de dienst was, heeft de opdracht de uit eengeslagen onderdelen van de Stasi bijeen te brengen en nieuwe opdrachten te geven, aldus Die Welt. Volgens de krant, die zich op bronnen binnen de Westduitse inlich tingendienst beroept, heeft Modrow de Sovjetunie aange boden „naar keuze" delen van de Stasi over te nemen. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). blij wanneer het sleepbootje los gooit en terugstoomt. Zingend beulen zij in de kaapstander en draaien de ra's omhoog. De stemming aan boord is opperbest. De koers is Z.Z.O., richting Zuid-Australië. Daar zal de „Maria" het graan aan boord nemen en kapitein van Noort is van plan dan via Kaap Hoorn naar Rot terdam terug te keren. QN1804 Een sleepboot brengt de Maria naar buiten. „Dat gaat tegenwoordig toch heel wat gemakkelijker dan vroeger, ka pitein," zegt de roerganger, „gelooft u ook niet, dat de stoom machine het zal winnen van de zeilen?" „Ik weet het niet", ant woordt Evrt van Noort. „Ik heb het nog niet zo erg begrepen op al die nieuwigheden. Die smerige rook maakt alles vuil." Zo denkt het grootste deel van de bemanning er ook over. Ze zijn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5