Seksuele misdadiger heeft n gevangenis geen leven EG-top Dublin zal niet praten over akkerbouw CfiidócSomatit fEDERLAND GEEN UITZONDERING l\D krijgt geen Steun voor aanpak Timinaliteit [amer houdt vast aan garanties jongerenbanen Beoogd hoogleraar beschuldigd van plagiaat Onderzoek naar pril begin van bevruchting Kamer verwonderd over capaciteitsproblemen NS [NNENLAND VRIJDAG 6 APRIL 1990 PAGINA 3 rotest tegen kuikens s paasattractie AARDINGEN Kuikens in de etalage: het at zo lief en schattig maar eigenlijk is het zie- Kuikens zijn geen paasattractie, maar horen de kippenren, vindt het Anti Diergebruik Ko- ee. Het Komitee bindt de jaarlijkse strijd aan c en de winkeliers die het kuiken inzetten in de ;rn\ jd om de klanten. De woede richt zich dit- al tegen Vroom en Dreesman in Vlaardingen, ar bij de ingang een bak staat met „paaskui- is". Een lokkertje voor het publiek dat de kens aandoenlijk vindt, goedkoop gebruik i de kwetsbaarheid en schattigheid van de ren, vindt de actiegroep. Bedrijfsleider Van stel van V en D Vlaardingen neemt de klacht ieus: „Als het dit soort reacties oproept eten we ons erop beraden of we dit in de toe rist nog moeten doen". Overigens worden de n d kens volgens hem uitstekend verzorgd. Zo'n veertig docenten van de lerarenopleiding Ubbo Emmius in Gronin gen hebben zich gisteren 'ziek' gemeld. In de aula van de school lagen zij in bed. De leraren zeggen zich doodziek te voelen van de op handen zijnde verhuizing van de oplei ding naar Leeuwarden. Ze verwachten dat veer tig procent van de leer krachten daardoor zijn baan verliest. Bovendien vrezen ze een verregaan de achteruitgang van de kwaliteit van het onder wijs. FOTO: ANP Vrijwilligers VOC-schip werken weer AMSTERDAM Het conflict tussen de vrijwillige bouwers van het VOC-schip 'Amsterdam' en het bestuur van de stich ting 'Amsterdam bouwt Oostindiëvaarder' is opgelost. De vrij willigers zijn vanochtend weer aan het werk gegaan. Door ae medewerking van diverse sponsors zijn er nu toch in totaal 93 plaatsen beschikbaar gekomen voor de vrijwilligers. Die gooi den het bijltje er bij neer toen bleek dat de meesten van hen Record aantal vrouwen in Kamer DEN HAAG De Tweede Kamer telt sinds gisteren een re cord aantal vrouwen: 39. Dit is het gevolg van de beëdiging van mevrouw M. Kamp die de plaats inneemt van oud-minis ter Nijpels die op zijn beurt tot burgemeester van Breda is be noemd. Mevrouw Kamp (47) maakt haar come-back in de Tweede Kamer. Zij was al lid van 1982 tot september 1989. Nederlands vliegtuigje stort neer in Schotland SCHIPHOL Een Nederlands sportvlieg tuigje van het type Cessna 210 is gisteren neergestort in het heuvelachtige gebied bij het Schotse plaatsje Fintry, dichtbij Glas gow. De twee inzittenden, piloot Sybe van den Knapp en zijn co-piloot Driwi Hoexum, kwamen om het leven. Het vliegtuig vloog van Texel naar Glasgow en werd vanwege het slechte weer omgeleid naar Edinburgh. Het wrak is in een ravijn gevonden door een helikopter van de Britse luchtmacht. Het was daar brandend ingestort, nadat het toe stel tegen een berg van zo'n zeshonder me ter hoogte was gevolgen. Uit het laatste ra diocontact dat er is geweest, zou zijn geble ken dat het vliegtuig te kampen had met ijs afzetting op de vleugels. STERDAM In de Igelse Strangeways-ge- jigenis zijn het afgelo- weekeinde volgens altijd niet bevestigde Jichten zeker twintig 'detineerden omge- jicht door hun mede-ge- ngenen. De slachtoffers Jiden zijn veroordeeld J>r een seksueel misdrijf. in Nederland worden igelijke gevangenen br hun 'collega's' met nek aangekeken en ook gepest. 1 blijkt ondermeer uit de 'fsief gedrukte citaten tussen ijerstaand verhaal. Ze zijn i Klaas, veroordeeld we- meervoudige verkrach- en komen uit het boek angénen; de werkelijk heid achter de tralies' van Boudewijn Chorus en René van der Velden. Iemand die in Nederland is veroordeeld voor een zeden misdrijf als verkrachting en incest hangt dat in de gevan genis niet aan de grote klok. Want op de zogeheten 'pikor de', de hiërarchie onder gede tineerden staan seksuele delin quenten onderaan. „Inbreken wordt gezien als een 'kunde'. Een seksueel delict niet. Dat is meer een teken van onmacht, van het niet kunnen beheer sen van je driften", zegt Erik Roedema (43), sinds negen jaar humanistisch raadsheer in de Amsterdamse 'Bijlmerbajes'. „Seksuele delinquenten wor den bovendien direct be schouwd als kinderverkrach ters. En dan denkt een andere gedetineerde al gauw: stel dat het mijn kind was. In die ge- dachtengang staan gevange nen niet alleen, hoor. Ga maar eens na hoe er buiten de ge vangenis over verkrachting en incest wordt gedacht. Dat is niet anders". „Ik begreep dat mijn delict niet zou worden gepikt in de bajes. In het huis van Bewa ring van Rotterdam kon ik mijn delict nog makkelijk ver zwijgen, want ik zat er maar drie weken. Toen daar een be waarder bleek te werken die familie was van één van mijn slachtoffers, werd ik overge plaatst naar Haarlem Roedema wijst er op dat de op stand in de Engelse Strange- ways-gevangenis die nog al tijd niet is beëindigd, natuur lijk niet is begonnen om de ge vangen te vermoorden die een seksueel misdrijf hadden ge pleegd. „Het is meer een uiting van een enorme onvrede". De geestelijk verzorger noemt de Engelse gevangenis een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. „Veel te veel men sen in een gebouw uit 1865. Meerdere gevangenen in één cel, die er vaak 22 uur achter een niet uit mogen. Totaal geen faciliteiten of mogelijk heden om tot bezinning te ko men. Te gek voor woorden". „In Haarlem heb ik mijn delict vrij lang geheim kunnen hou den. Daarom had ik al aardig wat bekenden toen het uit kwam. Een paar makkers ble ven gewoon doen, maar het merendeel liet me ineens links liggen De Nederlandse gevangenissen zijn niet te vergelijken met die in Engeland. Een voorstel om twee gevangenen in een cel te huisvesten, stuitte enkele jaren geleden ,op een muur van weerstand. Het cellentekort moest maar op een andere ma nier worden opgelost, zo oor deelden de critici. Roedema: „Ik denk dat de pi korde door het Nederlandse systeem niet zo aan de opper vlakte komt. Gedetineerden kunnen bijvoorbeeld in ge spreksgroepen nader tot el kaar komen. Dat verandert de opvatting over het zedenmis drijf niet, maar kan wel meer begrip kweken voor de men sen die er voor zijn veroor deeld. Daarmee voorkom je ook problemen". „Eén persoon behandelde me als lucht. Als ik op de ring geen stapje voor hem opzij deed, zou hij me hebben plat gelopen. Ik heb een paar peni bele maanden gehad, maar ik ben nooit geslagen. Bij een man die voor kinderverkrach ting zat, hebben ze over zijn kleren geplast en hij werd bij na verzopen onder de douche. De raadsheer weet niet hoe noch hoe vaak seksuele delin quenten worden 'getreiterd'. „Het komt zeker voor", zegt hij. „Maar de verhoudingen onder de gevangenen zijn niet alleen afhankelijk van het misdrijf waarvoor men is ver oordeeld. Veel belangrijker is je gedrag. Over het algemeen kun je zeggen dat seksuele de linquenten als mens veel meer moeten 'geven' om door de an dere gevangenen te worden geaccepteerd. We hebben bij voorbeeld een man gehad die een kind had verkracht en vermqord. Zijn gedrag werkte niet mee. Hij heeft na verloop van tijd dan ook gevraagd om overplaatsing". Roedema benadrukt dat de be waking in Nederlandse gevan genissen te allen tijde probeert te voorkomen dat een gedeti neerde wordt 'gepakt'. „Als ie mand bang is, kan-ie bescher ming krijgen. Dan hoeft hij bijvoorbeeld niet meer met an dere gevangenen onder de douche. Of hij wordt overge plaatst". „Dat is een heel ander systeem dan bijvoorbeeld in de VS. De beelden die je wel eens in speelfilms ziet, zijn grotendeels juist. De bewaking probeert vanuit een afgezonderde ruim te controle uit te oefenen en mengt zich niet onder de gede tineerden. Voor pesterijen en HAAG VVD-fractie- ;itter Voorhoeve heeft ;ren in de Tweede Kamer steun gekregen van de iringsfracties CDA en bij zijn poging om het et te vragen meer geld trekken voor de ermina- itsbestrijding. irhoeve trachtte een aantal ties van deze strekking genomen te krijgen tijdens spoeddebatje, dat hij had gevraagd naar aanleiding de onlangs gepubliceerde iltaten van een internatio- slachtofferenquête. CDA PvdA onthielden zich ech- van steun aan de VVD-mo- een van de moties vroeg orhoeve het kabinet de ko lde jaren extra geld, opio id tot 500 miljoen gulden in 4, uit te trekken voor de trijding van de criminali- Hij sloot daarmee aan bij ipraken die CDA-fractie- voorzitter Brinkman afgelopen weekeinde voor de radio had gedaan. CDA-woordvoerder Van den Burg rekende de VVD-leider echter voor dat hetgeen Brinkman had gezegd overeen komt met hetgeen al door de regeringspartijen is besloten. Volgens hem loopt het extra bedrag in 1994 zelfs op tot 550 miljoen gulden. PvdA-kamertid Swildens he kelde de opstelling van Voor hoeve, omdat zijn partij uitein delijk de afgelopen zeven jaar in het kabinet heeft gezeten en er in die tijd ook niet veel ex tra geld voor de strijd tegen de crminaliteit was. Vrijwel de hele Kamer en mi nister Hirsch Ballin (justitie) waren het met elkaar eens dat de gegevens uit het onderzoek verontrustend zijn. Maar Hirsch Ballin hield de Kamer voor dat nu -niet op korte ter mijn hersteld kan worden wat* in enige decennia scheef is ge groeid. uringsdienst actief op Koninginnedag HAAG De inspecteurs van de keuringsdiensten van wa- zien op Koninginnedag met gemengde gevoelens het oranje- jflnetje opgaan, zeker als het daardoor warm wordt. Op die dag er namelijk heel wat ondernemende lieden die op vrijmark- en braderieën snacks als satés en loempia's aan de man ^pigen en het niet zo nauw nemen met de hygiënische eisen. Algemene Directie van de Rijkskeuringsdienst van Waren daarom een „meer intensieve controle" in het vooruitzicht. Smachtend kijkt de vijfjarige gorilla Sindy naar het glas champagne waarmee een bezoeker een dronk op haar uitbrengt. Helaas voor haar blijft het bij kijken. Een groot glazen raam scheidt het publiek van het nieuwe gorilla huis in Artis dat gisteren officieel in gebruik is genomen. Het nieuwe onderkomen bestaat uit een binnen- en buitenverblijf. De bouw heeft 2,7 mijoen gulden gekost. FOTO: ANP N HAAG De Tweede ner heeft gisteren minister Vries van sociale zaken en kgelegenheid opgedragen t te houden aan het plan de komende jaren 12.000 geren aan een gegarandeer de baan te helpen in de collec tieve sector. Een ruime meer derheid in de Kamer steunde een motie van die strekking van D66-kamerlid Schimmel. De uitvoering van dit plan ge beurt onder de verantwoorde lijkheid van de landelijke ar beidsbureaus. Vakbonden en werkgevers in de besturen van deze bureaus krabbelen terug wat betreft het afgeven van keiharde garanties voor ba nen. Hierdoor is de „sluitende aanpak van de jeugdwerkgele genheid", zoals is neergelegd in het regeerakkoord, op het spel komen te staan. Bij het geven van hun steun aan de moties namens hun fracties verwezen de woord voerders van de regeringspar tijen CDA en PvdA naar de afspraken die gemaakt zijn in het kader van het regeerak koord over de aanpak van de jeugdwerkloosheid en de prio riteit die aan bestrijding daar van is gegeven. Iemand die in Nederland is veroordeeld voor een zedenmisdrijf wordt in de gevangenis door zijn collega's met de nek aangekeken en vaak ook gepest. „Mijn medegedetineerden heb ben niet van mij gehoord waarvoor ik zat. Een bewaar der moet me hebben verraden. Wie anders? Onder de bewaar ders zaten ware bloedzuigers. Die bloedzuigers kweken haat in de bajes. Geschikte bewaar ders waren er ook hoor". Roedema vouwt zijn handen en glimlacht: „Bewaarders die een delict bekendmaken, ter wijl de veroordeelde zelf dat juist geheim wil houden? Ik kan daar geen uitspraak over doen, omdat ik niet kan bewij zen dat het wel of niet ge beurt. Ik kan me in elk geval geen enkel geval herinneren. Ik geloof ook niet dat het ge beurt. Een bewaarder die aan gevangene A vertelt waarvoor gevangene B is veroordeeld, verliest zijn geloofwaardig heid. En waarom zou een be waarders zoiets doen. Hij weet dat het tot meer spanningen kan leiden, terwijl hij er juist baat bij heeft als de sfeer op zijn afdeling goed is". „Gedetineerden komen er eerder achter via de recht bank. Vanmorgen moesten elf mensen naar het gerechtshof. Daar is familie bij en wordt er snel zoiets gezegd als 'nou, wat die man voor je heeft gedaan daar lusten de honden geen brood van'. Bovendien staan de rechtbankverslagen de vol gende dag in de krant, zodat je met een beetje puzzelen snel kan weten wat mensen op hun kerfstok hebben". ERIK VAN DER STRUIJS (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Braks van landbouw acht de kans 'minimaal' dat de akkerbouwproblematiek aan de orde komt op de extra Europese top op 28 april in Dublin. Formeel staat er nog niets vast, maar de bewindsman ba seert zijn indruk op gelui den uit zijn directe omge ving. De minister zei dit gisteravond na afloop van politiek beraad, waaraan naast minister-presi dent Lubbers ook de land- bouwspecialisten van CDA en PvdA in de Tweede Kamer en het Europees Parlement deel namen. Tijdens het beraad is gespro ken over het advies dat de commissie van goede diensten vorige week heeft uitgebracht over een oplossing van het conflict tussen kabinet en ak kerbouwers. Een van de ad viezen was het uitoefenen van druk door de Nederlandse overheid op andere EG-lidsta- ten om het functioneren van het stabilisatiemechanisme, waarmee de Europese graan- produktie en de kosten daar van moeten worden beheerd, op de agenda in Dublin te krij gen. Braks verklaarde na afloop van het overleg dat er geen af spraken zijn gemaakt. Van daag zou de ministerraad pra ten over het advies van de commissie. Braks gaat er van uit dat het kabinet uiteindelijk volgende week donderdag een standpunt bepaalt. Een groep akkerbouwers met circa twintig trekkers demon streerde gisteravond in alle rust voor het ministerie van landbouw, waar het overleg plaatsvond. NIJMEGEN De Utrechtse hoofddocent antropologie, dr. W.E.A. van Beek, heeft zich teruggetrokken als kandidaat hoog leraar culturele en sociale antropologie aan de Katholieke Uni- tuurwetenschappen aan de Open Universiteit in Heerlen. Het plagiaat werd aangekaart door het universiteitsblad van Nijme gen. Volgens een woordvoerder van de universiteit is uit onder zoek en ha „open overleg" met de betrokkene vast komen te staan dat publikatie van de leertekst onaanvaardbaar is, omdat verwijzing naar de herkomst van de geciteerde teksten ont breekt. NIJMEGEN Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen wordt dit jaar begonnen met een voor Nederland nieuw onder zoek naar het prille begin van de bevruchting en de voortplanting bij mensen. Dat maakte dr. H. Vemer vanmiddag bekend bij de aanvaarding van zijn leerop dracht „follikelrijping en ovulatie". Dr. Vemer is sinds vorig jaar bijzonder hoogle raar aan het Nijmeegse Insti tuut voor Gynaecologie en Obstetrie. Vemer gaat onderzoeken in hoeverre het hormoon gona- dotrofine invloed heeft op de eirijping en eisprong in de ei erstok zelf. Dat doet hij door geselecteer de groepen vrouwen die een reageerbuisbevruchting krij- De uitkomst van het onder zoek is van belang om on vruchtbare vrouwen nog be ter te kunnen helpen. Daar naast kan aan de hand van het onderzoek, zo verwacht Vemer, selectieve anticon ceptie toegepast worden door kunstmatig een stof te ont wikkelen die de eicel ontoe gankelijk maakt voor zaad cellen. Die kennis zal vol gens Vemer vooral van be lang zijn voor de gezinsplan- >lkte gebie- AAIBAAI' door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren bezorgd gereageerd op de problemen die de NS heeft met de invoering (1 januari 1991) van de OV- jaarkaart voor studenten. De NS heeft onvoldoende capaciteit en wil dat op lossen door het verschui ven van onderwijstijden en het inzetten van bus sen. Vooral het CDA-kamerlid Lansink ergert zich aan de nieuwe ontwikkelingen. De NS had volgens hem al vorig jaar bij het afsluiten van het contract kunnen weten dat er extra capaciteitsproblemen tij dens de spits zouden kunnen ontstaan. „Voor ons geldt: con tract is contract", aldus Lan sink. Hij betreurde het dat er geen boeteclausule in het con tract is opgenomen. Ook hekelde Lansink de „fou te prognosecijfers" van hét mi nisterie van verkeer, op basis waarvan NS het contract in dertijd afsloot. Hij wilde van de NS volstrekte duidelijk heid. „Daar zit iets niet goed, en de onderste steen moet bo ven", aldus de CDA'er. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) bestrijdt deze opvatting. Volgens haar had niemand „deze autonome groei kunnen voorzien". Zij introduceerde gisteren het be grip „superspits", een toename van het reizigersverkeer tus sen 07.45 uur en 08.15 uur. Uiteindelijk ging de Kamer er mee akkoord dat minister Rit- zen (onderwijs) en de NS met de onderwijsinstellingen gaan praten over een verschuiving van de aanvangstijden van het onderwijs. Het gaat volgens de bewindslieden om verschui vingen van een half uur eerder of later.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3