Jonge Rus Pokhanovski wint vioolconcours Scheveningen Drie debutanten bij nominaties voor AKO Literatuurprijs „La turbia sangre is prettig gestoord Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! liKUNST/RTV SleidbM Souiotit VRIJDAG 6 APRIL 1990 PAGINA 15 Drs. F.J. Duparc nieuwe j directeur Mauritshuis rgjjDEN HAAG Drs. F.J. Duparc (41) wordt de inieuwe directeur van het Rijksmuseum Maurits- Ihuis in Den Haag. Zijn voordracht is gisteren door idjhet ministerie van wvc bekendgemaakt. Duparc ;1<3 volgt drs. H.R. Hoetink op die per 1 mei 1991 met hJvut gaat. Duparc is kunsthistoricus en gespeciali- in Nederlandse 17de eeuwse kunst. Momen- wlteel is hij werkzaam als hoofdconservator bij het Museum of Fine Arts in Canada. De jnieuwe directeur van het Mauritshuis zal niet homeer de scepter zwaaien over het Rijksmuseum (jiMesdag. Hoetink had die dubbel-functie nog wel, besloten is het beheer van het noodlijdende iMesdagmuseum over te hevelen naar het Van Goghmuseum in Amsterdam. De Mesdag-collectie behoudt wel z'n huidige lokatie in Den Haag. Bush- Jackson Zo opvallend is deze foto uiteraard niet meer, sinds Michael Jackson al kind aan huis was bij de familie Reagan. Maar dat ook president Bush zou swingen op num mers als 'Beat it' en 'Thriller' was nog niet bekend. Jackson was uitgeroepen tot artiest van de tachtiger jaren, reden voor de visitie bij Bush. foto: ap Watermolen Van Gogh te koop NUENEN De Opwetten- se watermolen in Nuenen die veelvuldig is geschil derd door Vincent van Gogh, is te koop. De vraag prijs is een miljoen Ameri kaanse dollar. Eigenaar G. van Hoorn denkt de molen te kunnen verkopen aan een Amerikaanse of Japan se toerist. Een bod enkele jaren geleden van een brou werij wees hij van de hand, omdat hij toen nog niet wil de verkopen. Ry Cooder in Amsterdam AMSTERDAM De Californische gi tarist Ry Cooder komt voor twee concerten naar ons land. De vertolker van diverse muzi kale stijlen zoals folk, blues, Caribi sche hawaimuziek, etnische rock en ca lypso, is samen met gitarist David Lind- ley te zien op 2 en 3 juli in Carré in Am sterdam. NOS in beroep tegen besluit over Radio 10 HILVERSUM De NOS gaat in beroep bij de Raad van Sta te tegen het besluit van het Commissariaat voor de media over Radio 10. De NOS be strijdt dat Radio 10 een buiten landse zender zou zijn. Radio 10 is in handen van de Itali aanse maatschappij Rete Zero. De NOS heeft minister D'An- cóna van welzijn, volksge zondheid en cultuur gevraagd het besluit van het commissa riaat te schorsen, een Verzoek dat de minister intu'sën heeft afgewezen. D.A. Thiemeprijs voor Dick Bruna AMSTERDAM Dick Bruna krijgt de D.A. Thiemeprijs voor zijn kinder boeken, boekomslagen en affiches ter bevordering van het lezen en kopen van boeken. De Vereeniging ter be vordering van de belangen des Boek handels verleent de prijs ter gelegen heid van het 175-jarig bestaan. Bruna krijgt de prijs, een gouden legpen ning, op 19 september uitgereikt in de Domkerk in Utrecht. De Thieme prijs is in 1879 ingesteld als eerbetoon aan uitgever Dirk Anthonie Thieme, en is bedoeld voor bijzondere presta ties voor het boekenweek. De prijs is voor het laatst in 1988 uitgereikt aan dr. L. de Jong voor „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog". Transparante lassie [Matthaus Passion van Bach door het isidentie Orkest, de Laurens Can- een reeks internationale tangers, het geheel onder leiding Arnold Ostman. Philipszaal, londerdagavond, herhaling zater- lagavond. !r was eens een tijd dat "ederland rijk was aan irermaarde oratoriumzan- (ers. Het bijwonen van :en uitvoering van de datthaus Passion van 3ach was voor velen een nigszins emotioneel her- bleven van het passiege- )euren zoals dat werd uit gedragen door bekende :n geliefde zangers. )ie tijd ligt grotendeels achter ns, ook al staat de uitvoering p zaterdag a.s. in de Grote Lerk door Akkerhuis en zijn lesidentie Bachkoor nog wel n. deze traditie. De twee uit voeringen, gisteravond en iveneèns zaterdagavond in de ""hilipszaal door het Residentie irkest en de Rotterdamse jaurens Cantorij onder leiding ran Arnold Östman hebben in ander karakter. De diri- ;n [ent is hier bekend zowel via arise televisie - zijn authentieke fijkaitvoeringen van Mozarts De hoifonte-opera's en vorig seizoen rhoje uitvoering van Haydn's - maar de rij inter- Rationale operazangers is gro- jendeels onbekend. Over de bas Matthijs Mes- lag die de kleine basrollen rerdienstelijk zong, is kenne- |-Jjk nog zo weinig te melden daar in de toelichting maar ^ver werd gezwegen, at fj ef fflet andere karakter van deze rictoncertuitvoering bestond an|aarin dat er uitstekend gemu- sesiiceerd en gezongen werd en :t jat er muzikaal veel te genie- in jen en te bewonderen viel. stond tegenover dat er, in het eerste deel, spra- was van een volstrekt pas- hoüeloze passie die over ieder pjnder onderwerp dan het lij- van Christus had kunnen De belangrijkste reden waren de snelle en aa|cht verende tempi waarmee aeiystman de aria's en de recita- 'anjeven nam. De koralen waar 5 vij alle tijd voor nam vormden ai jet tegenwicht. De „Tranen" e Wie rijkelijk vloeien werden in )ud]et milde klankbeeld, dat ook |lders toonaangevend bleek, erg pregnant uitgebeeld. structuur daarentegen injleef in de lichte koor en or- destklank steeds doorzichtig duidelijk. rdDstman hield in zijn interpre- iorkie het midden tussen de leine en eenvoudige authen- jeke vorm en de meer roman- |sche. Romantisch, en zo nu dan op het bedenkelijke af, s de evangelist Kurt Azes- irger. Met veel kleur en tem- jwisselingen was hij niet zo- :er de verteller van het ver aal alswel een direct betrok - en verslaggever. Zijn hoge bl oten zong hij schitterend, oe sneller hij echter moest ngen, hoe meer kleine slor- gheden in beeld kwamen. jee Ien mi aast hem stond de uit het oofd zingende Zweedse vete ran Erik Saeden, die een aardige Christuspartij zong, aarin alleen de hoge noten irrieden dat zijn stem niet ier alles kan. De sopraan Jo- na Borowska, de tenor Da- r d Kuebler en de bas Thomas _ethomaschke verloochenden in opera achtergrond geens- ns, maar beschikten wel over tstekend stemmateriaal. De :hte alt Ursula Kunz heeft eliswaar eenzelfde achter- ond maar zij bleek niet al- en mooie effecten maar ook lig gevoel over te kunnen n^1 engen. Niet in het eerste nsiel, maar gelukkig wel in ar drie grote aria's van het 'eede. e Laurens Cantorij - a ide moeite met de inzetten, ,rect nadat de laatste noot in het voorgaande stuk was irklonken. Afgezien daarvan eerden zij zich op bewonde- u nswaardige wijze en zal hun ïbol nc*eel door de gewenning t s. zaterdag alleen nog maar ter kunnen worden. ERIK BESIER TOCH NOG RELLETJE RONDOM KEUZE JURY Finale van het 1e Internationale Vioolconcours Scheveningen met vijf finalisten. Begeleiding door het Radio Symfonie Orkest onder lei ding van Jan Stulen. Zaterdag avond (besloten) gala-avond. Cir- custheater, Scheveningen. SCHEVENINGEN Vlak voordat juryvoor zitter Manus Willemsen gisteravond in het Cir custheater de prijswin naars van het eerste In ternationale Vioolcon cours bekendmaakte protesteerde een tiental bezoekers met spandoe ken en luid geroep tegen de afwijzing van de zes tienjarige Rus Nikolay Madojan. Hij kwam niet verder dan dé halve fi nale. „Wij, concoursbezoekers en studenten van het Koninklijk Conservatorium, wilden be schaafd protesteren tegen deze onbegrijpelijke jury-be slissing", aldus een woord voerder van de groep. „Ma dojan was het meest opval lende talent van dit concours en door hem niet tot de fina le toe te laten is ernstig af breuk gedaan aan de allure van dit evenement. Hij had dit concours niet hoeven te winnen, maar zoals Madojan de Prokofjev-sonate speelde daar kon geen van de finalis ten aan tippen". Het Nederlandse jurylid Her man Krebbers is niet bereid om uit de jury-school te klap pen, wel geeft hij als zijn per soonlijke visie dat Madojan een groot talent is. Krebbers: „De jury bestaat uit zeven personen en mijn collega's ken ik als bijzonder integer, maar het is de meerderheid Jeroen de Groot, die als enige Nederlander doordrong tot de finale van het Vioolconcours Scheveningen. foto: anp binnen de jury die beslist. Madojan is een fenomenaal talent, maar het hangt van zijn verdere ontwikkeling en opleiding af hoe groot hij zal worden. Wel vind ik het een kwalijke zaak dat zijn leraar professor Zakhar Bron zich in het openbaar denigrerend heeft uitgelaten ovef de deel nemers die wel in de finale zijn gekomen. Te zeggen dat éen van die finalisten (Hatto- ri) goed genoeg is voor or kestlid acht ik een belediging voor alle orkest violisten. Als professor Bron het niet eens kan zijn met een jury-beslis sing dan moet hij geen leer lingen naar concoursen stu ren". Manus Willemsen noemt het enig dat een deel van het pu bliek zo met het verloop van het concours meeleeft, dat men bereid is om te proteste ren. „Dat geeft leven in de brouwerij" zo meent hij. Toch is het jammer dat Ma dojan niet in de finale is ge komen, want hij was met zijn virtuositeit en verbazingwek kende techniek in staat ge weest écht leven in de brou werij te brengen. Pri j swinnaars De Rus Oleg Pokhanovski (19) won de le prijs en de prijs voor de beste vertolking van het verplichte werk 'Reflections' van Jurriaan Andriessen (in totaal dertig duizend gulden), de Japanner Joji Hattori (21) de 2e prijs, de Chinese Zheng-Ron Wang (22) de 3e prijs, de Nederlan der Jeroen de Groot (28) de 4e prijs en de Japanse Latica Honda-Rosenberg werd be kroond met de prijs voor een bijzondere prestatie in één van de drie ronden. Er is weinig reden om het echt met de jury-uitslag on eens te zijn. Pokhanovski (hij zou de jongere broer van Woody Allen kunnen zijn die het podium opkwam met ^en gezicht van ,Wat doe ik hier eigenlijk?') speelde het werk van Andriessen met veel bra- vour en hij had het geluk dat hij een concert van zijn land genoot, Tsjaikowski mocht spelen. Temperamentvol, af en toe wat wild maar met een voortreffelijke techniek. Hattori verknoeide de eerste plaats met eeri zwakke weer gave van het vioolconcert van Sibelius, in de voorron den kwam hij veel sterker voor de dag. Het werd dus toch een strijd tussen Rus land en Japan. Zheng-Ron Wang beheerste het viool concert van Brahms nauwe lijks maar ook zij maakte in de voorronden een voortref felijke indruk. Latica Honda- Rosenberg bevestigde dat nervositeit bij de finale een veel grotere rol speelt dan bij de voorronden, ook zij viel "(met het Beethoven-concert) door de mand. Jeroen de Groot tenslotte heeft bewezen dat hij destijds het Oscar Back-concours niet toevallig heeft gewonnen, hij speelde ook nu het vioolcon cert van Sibelius met allure. De compositie van Jurriaan Andriessen bleek egn werk dat uitstekend geschikt is voor het doel, al is het zeker meer dan een opeensommihg van moeilijkheden en proble men. De finalisten hadden aan het werk een dankbare, goed speelbare taak. Het was een goede gedachte om het verplichte werk te laten componeren voor viool-solo, dat ontsloeg het Radio Sym fonie Orkest en dirigent Jan Stulen van een extra taak. Zij hadden het met de begelei ding van de vijf finalisten al moeilijk genoeg. Een opmerking van één van de demonstranten is een op merking waarover de organi satoren van de Schevenin- gen-concoursen zich zouden moeten beraden. ,Het zou wel eens kunnen zijn dat één van de redenen van het afwijzen van Madojan is, dat de ge middelde leeftijd van de ju ryleden te hoog is ten opzich te van de deelnemers die ge middeld twintig jaar zijn'. ADRIAAN HAGER AMSTERDAM Gelet op- de reacties gisteren bij de bekendmaking van de zes nominaties van de AKO-literatuurprijs lijkt een debutant een goede kans te maken op de prijs van 50.000 gulden. Toen juryvoorzitter A. van der Zwan de laatste van de zes namen bekend maak te, die van Frans Pointl, ging een zucht van ver lichting onder de aanwe zigen in de Nieuwe Kerk. In de Nederlandse literaire wereld heeft het debuut van de 56-jarige Amsterdammer, „De kip die over de soep vloog",. Pointl al veel fans be zorgd. In het boek beschrijft hij onderkoeld-humoristisch de tragedie die een joodse jon gen ondergaat als zijn door de oorlog geplaagde moeder dreigt uit het leven te stappen. „Hoe kan ik mijn hoofd nu bij de subjonctif houden als u over uitstappen begint?", zo zegt de zoon in het boek tegen zijn moeder. Pointl zelf toonde zich gisteren wel blij met de nominatie, „maar niet met alles er om heen. Ik hoop dan maar dat de AKO-literatuurprijs naar een ander gaat, want anders lig ik met een hartinfarct in het zie kenhuis", zo zei de schrijver, die pas op 48-jarige leeftijd met dat vak begon, al tien jaar „als een heremiet" leeft, en gisteren zijn rust zo ruw ver stoord zag. Opvallend aan de zes nomina ties is dat er dit jaar drie debu ten bij zitten: Joost Niemöllers „Wraak!", Pointls boek en Atte Jongstra's „De psycholo gie van de zwavel". Jongstra kreeg deze week ook al te ho ren dat hij de G.J. Lubberhui- zenprijs voor het beste debuut gewonnen had. Zijn boek be staat uit meerdere lagen, is nauwelijks te benoemen (ro- man?bundel?), maar uiterst origineel, en een groot literair avontuur, aldus Arie van der Zwan gisteren. Joost Niemöllers boek „Wraak!", wordt eveneens ge prezen vanwege zijn oorspron kelijkheid en de verrassende ontdekking dat alle verhalen in dit boek volgens een intri gerende logica in elkaar schui ven. Niemöller is er in ge slaagd, aldus de jury, om in een soepele stijl en met feilloze zin voor compositie een „spie- gelpaleis" op te bouwen, waar van de spiegels in stukken zijn gevallen en het weerkaatste vervormd wordt. Hoewel geen debutante be hoort ook Christine D'haen niet tot de gevestigde namen. De Vlaamse schrijfster viel al wel eerder in de prijzen, maar toen met poëzie. D'haens boek „Zwarte sneeuw" is een auto biografie, maar ze heeft iets heel nieuws aan die stijl toege voegd. „Zwarte sneeuw is geen overzicht van haar openbare leven, het is een warreling van korte notities, zwarte sneeuwvlokjes, waarbij alle uitleggerige verklaringen zijn weggelaten. Het is een auto biografie in telegramstijl. Het gaat in zwarte sneeuw meer om de kunst van het schrap pen dan van het schrijven", al- Wel bekend en gevestigd zijn de twee andere genomineer den, Gerrit Komrij met „Hu meuren en temperamenten" en Louis Ferron met „Kareli- sche nachten". „Humeuren en temperamenten" van Gerrit Komrij omschrijft de jury als „een encyclopedie voor het ge voel". Komrij ontwerpt talrij ke emoties en geestestoestan den aan een snel, maar niet vluchtig onderzoek. Hij doet dat volgens de jury „met onbe lemmerde wendbaarheid en lenigheid. „Karelische nachten" van Louis Ferron verrast door een ongewone aaneenschakeling van gebeurtenissen die mis schien nooit gebeurd zijn en ontspruiten aan jongensfanta sieën. „Het belangrijke en be langwekkende van dit werk ligt in het feit dat Ferron fan tasieën en dat wat men onder dagelijkse werkelijkheid wenst te verstaan, zo grondig en zo subtiel met elkaar vermengt dat de lezer niet meer precies weet waar hij aan toe is en elk houvast verliest. Een interes sant en belangrijk werkstuk". De Ako-jury, die bestaat uit voorzitter A. van der Zwan, R. Dorrestein, S. Dresden, L. Geerts en R. Wester, had 169 boeken ter beoordeling toege- Frans Pointl, de oudste van de drie debutanten die meedingen naar de AKO-literatuurprijs. stuurd gekregen. Inmiddels zijn maatregelen genomen om dat aantal tijdens volgende uit reikingen terug te brengen. foto: vincent mentzel Op 17 mei wordt bekend ge maakt wie de prijs gewonnen heeft. KOOS VAN WEES GEESTIG EN MELANCHOLISCH Nico Scheepmaker aan hartinfarct overleden DEN HAAG De columnist Nico Scheepmaker is gisteravond op 59-jarige leeftijd in een Amsterdams ziekenhuis overleden. Scheepmaker was in dat zie kenhuis opgenomen nadat hij tijdens een partijtje tennis was getroffen door een hartinfarct. Scheep maker schreef voor een groot aantal dagbladen co lumns onder de naam Trijfel. Nico Scheepmaker, geboren op 13 november 1930 in Am sterdam, studeerde Slavische talen aan de Universiteit van Amsterdam. Vanaf 1960 was hij freelance (sport-)columnist voor bladen van de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) en Vrij Nederland. Scheepmaker publiceerde onder meer documentaire verha len voor kinderen en een bundel journalistieke kantteke ningen, „Hollands kwartier" (1966). Voor de Volkskrant schreef hij columns, doorspekt met subtiele humor. Een groot aantal hiervan werd gebundeld. Zijn poëzie kan voor een groot deel worden gekenmerkt als „light verse". Die gedichten, zoals verzameld in onder ande re „Hopper's Holland" (1973), zijn veelal geestige, vaardig gemaakte rijmen over uiteenlopende onderwerpen waarin echter voortdurend een ondertoon van melancholie hoor baar is: Een blijvertje Het feit dat ik in Holland en geboren en bovendien precies in Amsterdam, bewijst toch wel dat ik ben uitverkoren: ik kreeg de hamvraag en ik won de ham. Een ander wordt geboren in Vietnam of raakt bij voorbaat in Algiers verloren, maar ik, die zo terloops ter wereld kwam, mag rustig tot de blijvertje behoren. En ook het tijdstip was perfect gekozen: te jong voor crisis, oorlog of verzet. Wat dat betreft zat ik dus ook op rozen, want niemand gaf mij later een brevet van onvermogen in het goede of boze. Mijn leven is een aangenaam verpozen, een ander krijgt de schillen en de dozen. Scheepmaker kreeg in 1958 samen met Remco Campert de Anne Frankprijs voor poëzie. In 1982 kreeg hij de Prijs voor de Dagbladjournalistiek voor zijn artikelen over onder meer ty-programma's en sport. Scheepmaker toonde zich in zijn columns zeer betrokken bij zaken die Oost-Europa betreffen. Hij maakte kort na zijn studietijd vertalingen uit het Russisch, waaronder „Dokter Zjivago" van Boris Pasternak de bekendste is geworden. Nico Scheepmaker woonde in Broek in Waterland, was ge trouwd met Anne van den Heuvel, en had twee kinderen. RO Theater „La turbia sangre". Re gie en tekst: Ruurt de Maesschalck. Toneelbeeld: Erne Thuys.- Met Ste fan de Walle, Peter Sonneveld, Paul R. Kooij. Theater aan de Haven, don derdag 5 april, vanavond en mor- genavond nog eens. De koffers vliegen over het decor, dat een uit de kluiten gegroeide kroon voorstelt. Bin nen de minuut is het toneel een puinhoop, waarin drie ac teurs rond wroeten. Wat een vaart, wat een lol! Het RO Theater laat het bloed onstuimig zijn in „La turbia sangre". Ruurt de Maesschalck schreef en regisseerde een stuk, waarin de vormende ja ren van een vrolijke bende van drie worden getoond. Wie het niet weet, zal even moeten raden en er niet opkomen. De personages in deze voorstelling zijn losweg gebaseerd op drie beroemde Spanjaarden, de fil mer Luis Buftuel, de dichter- schrijver Federico Garcia Lor- ca en de schilder Salvador Dali. Buftuel, Dali en Garcia Lorca waren in de jaflen twintig be vriend. Zij stüdeerden in Ma drid, beleefden hartstocht en ondergingen invloeden van onder andere het surrealisme. Van dat alles ziet het publiek een glimp.' Ruurt de Maesschalck toont de man die dichter worden zal, als getormenteerd. Hij zandt in een soort zielige he renliefde en komt het roman tische genre der poëzie ampe te boven. Hoeveel karakteris tieker is de aanvankelijk zelende man die schilder wor den zal. Die weet zijn levens angsten om te buigen in op recht kritische paranoia. Komt het door de acteur Paul R. Kooij die krachtiger over komt dan zijn collega's De Walle en Sonneveld? Zijn „man die filmer worden zal" is de drijvende kracht, het ver ontrustend talent en de inspi ratiebron voor dichter en schilder. En of dat allemaal waarheidsgetrouw is, moet U maar opzoeken. „La turbia sangre" is een prettig gestoor de, talentvolle voorstelling, ga maar zien. PETER SNEL

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15