Behoefte aan kinderopvang is zeer groot in Noordwijk Warmond stemt in met kinderopvangd' LEIDEN OMGEVING CcidócSotntmt vrijdag e april 1990 pagina ijKl Vissen De Noordwijkse hengel sportvereniging De Sportvis ser houdt zondagochtend een paasvakantie-hengel- wedstrijd op het strand van Noord wijk. Verwacht wordt dat er veel vis gevan gen kan worden, omdat er de laatste weken veel geul aan de haak wordt geslagen en zelfs een enkele paling. Voor paling is het erg vroeg in het seizoen, omdat die vis soort meestal pas in mei voor het eerst gevangen wordt. Het inschrijfgeld be draagt 7,50Alle deelne mers kunnen rekenen op een prijs. Er wordt gevist op lengte. Inschrijven kan van af half acht in het clubhuis aan de Bosweg. De wedstrijd begint om half negen en duurt tot half een. Inlichtin gen: 01719-16964. Concert Het Blaaskwintet Vol-O- Vent en een close harmony koor verzorgen zondagmid dag een koffieconcert in de muziekkapel van het St. Agathaklooster in Lisse. Het kwintet speelt werken van Bizet, Reicha en Sjostako- witsj en het koor zingt re- pertoite dat varieert van Gerschwin tot madrigalen. Aanvang kwart over twaalf, toegang kost 5 IVN Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie heeft een nieuwe natuurwande ling uitgeschreven: het len tepad, een wandeling door Oud-Poelgeest in Oegst- geest. In het boekje staat een routebeschrijving met tekst en illustraties over de interessante zaken onder weg. Het boekje kost ander halve gulden en is verkrijg baar vij de VVV-Leiden, aan de balie van Kasteel Oud Poelgeest en in het Leidse Heempark. Het park is in april op zijn mooist. Overi gens verschijnt in september een herfstpad door Oud- Poelgeest. Open deur In de Gerformeerde Kerk van Sassenheim wordt zon dagavond een Open Deur- dienst uitgaande van de ge zamenlijke reformatorische kerken gehouden. Voorgan ger is ds. J. Eschbach uit Aalsmeer, met medewerking van het Interkerkelijk Jon gerenkoor Ediza onder lei ding van Cees Brouwer. Aan het orgel zit Georg Germans. Aanvang zeven uur. Drieloop Atletiekvereniging De Noordwijkerhoutse Strand- lopers (NSL) houdt in april de Drieloop. Op de dinsdaga vonden 10, 17 en 24 april kan men deelnemen aan deze prestatielopen over 10, 5 of 2'A kilometer door het Noordwijkse duingebied. De inschrijving en start zijn op het Wantveld in Noord- wijk. Deelname kost /4, voor drie lopen moet /II worden betaald. De start voor de 5 en 10 kilometer is om zeven uur, voor de 2'A kilometer vijf minuten later. Voormalige Nutsschool wordt medisch centrum WASSENAAR De vroegere Nutskleu- terschool aan de Zijllaan in Wassenaar wordt voor 560.000 gulden verkocht. Met dit voorstel verklaarde de raadscommissie onderwijs, cultuur en volksgezondheid zich gisteren akkoord. Volgens wethouder J. Greep zal in het ge bouw de praktijk van twee psychothera peuten worden gevestigd. In het koopcon tract is opgenomen dat „het gebouw uit sluitend mag worden gebruikt voor de ves tiging van een verzamelpraktijkruimte voor medische doeleinden met dien ver stande dat de vestiging van een huisartsen praktijk wordt uitgesloten". Wel vestigt naast de twee psychotherapeuten zich een fysiotherapeut in het gebouw. K. de Jonge verruilt Noord wijk voor Hasselt NOORDWIJK De waarnemend chef van de afdeling algemene zaken op de gemeentesecretarie van Noordwijk, K. de Jonge, verlaat binnenkort de bloe- menbadplaats. Hij is deze week door de raad van de Overijsselse gemeente Has selt benoemd tot gemeentesecretaris. De benoeming gaat per 1 juli in. In z'n hui dige functie was de heer De Jonge te vens secretaris van de raadscommissies verkeerszaken en openbare werken- woningbedrijf milieu. Verder is De Jonge voorzitter van de Vereniging voor Protestant Christelijk Onderwijs in Noord wijk-Binnen en heeft hij zitting in het bestuur van het CDA Noordwijk. St. Bavo-kerk in Oud Ade is nu beschermd monument OUDE ADE De St. Bavo-Kerk en bijbehorende pastorie aan de Leidseweg 4-6 in Oud Ade zijn door de Rijksdienst voor Monumentenzorg aangewezen als beschermd monu ment. Deze monumentale gebouwen zijn overigens al gere noveerd. Dat heeft omstreeks 700.000 gulden gekost, een be drag dat voornamelijk door de parochianen is opgebracht. Op grond van de aanwijzing tot monument bestaat waar schijnlijk de mogelijkheid om alsnog subsidie voor de restau ratie te krijgen. De pastorie dateert uit 1881 en is naar een eclectisch ontwerp van Th. Molkenboer uitgevoerd. Deze is verbonden met het kerkgebouw, dat in 1868 werd neergezet. Het gaat om een romaans geïnspireerd, eclectisch ontwerp van H. van den Brink. De kerk is van architectuur- en cul tuurhistorische belang, een vroeg voorbeeld van de katho lieke emancipatie, met gemengde toepassing van neo-ro- maanse en neogotische elementen, aldus het rapport van Monumentenzorg. Gehandicapten Voorschoten ontevreden over gemeente VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten is nog onvoldoende in gesteld op lichamelijk gehandicap ten. Dit bleek op de hoorzitting die gisteravond onder voorzitterschap van wethouder L. Marselis werd ge houden. Voorschoten is nu tien jaar bezig met voorzieningen voor ge handicapten en de gemeente wilde weten of de goede weg bewandeld wordt. De grootste klacht betrof de opstelling van de NS, die de toe komstige nieuwe stations (Voor schoten en De Vink) niet wil voor zien van een lift. Verder moeten de bewoners van de woningen rond het Ambachtspad, die speciaal voor ouderen en lichamelijk gehandicap ten zijn gebouwd, soms honderden meters met hun vuilniszak lopen. Bos Ter Wadding is, ondanks het feit dat het nabijgelegen bejaarden tehuis 20 rolstoelbezitters huisvest, afgesloten met een draaihek. Daar door kunnen de rolstoelers er niet door. De hellingbaan van het PTT- kantoor aan de Voorstraat blijkt veel te stijl en de loketten zijn veel te hoog. Geen enkele telefooncel in het dorp is bereikbaar voor gehan dicapten, ook geen enkel toilet in het gehele dorp. De verkeerslichten staan afgesteld op de voetganger met een flinke pas. Warmond noemt weg D naar buitenplaats di WARMOND De wegen op <i" bouwlocatie Leerhoeve-Klim O in Warmond krijgen de naai Schoonoord, naar een vroegen buitenplaats in deze gemeente. D nie.L gemeenteraad kwam gisteravon huis unanmiem met dit voorstel nadi het het door het college voorgesteld v°lg Eendenwei door het genootscha v"* Warmelda als historisch mind<s gewenst was beoordeeld. Dat wjt afgelopen dinsdag tijdens de hoo zititing van de raad gebeurd, n Schrage stelde daar namens h^mee seer genootschap dat de straten in wijk naar buitenplaatsen zijn ve maa noemd en dat de eenden niet die categorie vielen. jMes< Gog' behc ONDERZOEK WIJST UIT: NOORDWIJK De be hoefte aan kinderopvang in Noordwijk is erg groot. Dat is gebleken uit een onderzoek van de Stich ting Kinderopvang Huma- nitas uit Heerlen. De stichting adviseert dan ook om nog dit jaar te starten met een kinder centrum dat aan 40 kinde ren plaats biedt voor hal ve en hele dagopvang. Daarnaast moet een gastouder centrale worden opgestart. Een dergelijke centrale is spe ciaal bedoeld voor het op af wijkende tijden opvangen van kinderen van ouders die flexi bele werktijden hebben. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van het col lege van B en W. Aanleiding voor het onderzoek waren de in 1990 vrijkomende Oort-gel- den voor kinderopvang voor 0 tot 4 jarige kinderen. De resul taten van het onderzoek moeten een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van een beleid en de uitbreiding van de kinderopvang voor die leef tijdsgroep in de badplaats. Uit het rapport varl Humanitas blijkt dat er een grote behoefte bestaat aan de opvang van ba by's. Peuteropvang-adressen kunnen in die behoefte niet voorzien. Veel kinderen wor den in de huidige situatie op gevangen in het informele cir cuit: .buren, vrienden, kennis sen. Humanitas klopte ook aan bij bedrijven om te peilen of er van werkgeverszijde belang stelling bestaat voor het kopen van plaatsen in een kinder dagverblijf ten behoeve van de eigen werknemers. De uit komsten blijven echter wat vaag. De bloemenveiling Flora en het Zilveren Kruis zijn mo menteel bezig met een intern onderzoek naar de behoefte aan kinderopvang onder het personeel. Een reactie van Es- tec was bij de samenstelling van het rapport nog niet bin nen. In de sector Horeca wordt landelijk onderzoek gedaan in zake kinderopvang. Bij de ziekenhuizen beschikt de Dr. mr. Willem van den Berghstichting over een eigen kinderopvang, evenals het psychiatrisch ziekenhuis Sanc- ta Maria. Reumakliniek Sole Mio heeft echter al eens ge tracht kinderen van werkne mers onder te brengen bij de Van den Berghstichting. Dit ziekenhuis heeft dan ook aan gegeven wel degelijk behoefte te hebben aan plaatsen in een kinderdagverblijf en dan voor al voor flexibele opvang. De zelfde wens leeft bij de Stich ting voor Maatschappelijke Dienstverlening Duinstreek. Bij de gemeente Noordwijk zijn acht werknemers geïnte resseerd in kinderopvang via de werkgever. De belangrijkste conclusie uit het onderzoek is niet alleen de duidelijke behoefte aan kin deropvang, maar ook dat er behoefte is aan meerdere vor men van opvang. Humanitas beveelt dan ook aan een kin dercentrum te stichten waarin kinderen halve en hele dagen kunnen worden onderge bracht, maar ook op afwijken de tijden welkom zijn. Hoewel uitgegaan wordt van kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar sluiten de onderzoekers niet uit dat in de toekomst ook ou dere kinderen na schooltijd van de voorzieningen gebruik zullen maken. De huidige be hoefte is volgens het rapport 32 kindplaatsen. Een centrum met 45 kindplaatsen is echter nodig om te voldoen aan de behoefte aan kinderopvang tussen nu en twee jaar. Overi gens is er in Noordwijk al een particulier kinderdagverblijf, de Bolderberg in de Bronck- horsstraat. Wachtlijst Volgens Humanitas kan met 40 plaatsen worden gestart, maar zal al snel een wachtlijst ontstan. Als gekozen wordt voor nieuwbouw moet op groei worden gerekend met tenmin ste 20 plaatsen extra. Dat heeft als voordeel dat maar eenmaal een investering hoeft te wor den gedaan. Vanaf de start moeten actief bedrijfsplaatsen worden verworven, omdat die enige ruimte geven in de ex ploitatiekosten. Wordt voor huisvesting in een bestaande gebouw gekozen dan bedragen de kosten volgens de ramingen van Humanitas 310.857 gulden. De stichting is daarbij achter uitgegaan van verouderde ta rieftabellen voor de ouderbij dragen. Ook de ontvangen Oort-gelden zijn in dit bedrag nog niet verrekend. Een op vallend gegeven uit het onder zoek is dat vooral gezinnen uit de hoogste inkomensgroepen aangeven behoefte te hebben aan kinderopvang in een kin derdagverblijf. Het valt te ver wachten dat deze inkomens groep in de toekomst het kos tendekkend tarief zal moeten gaan betalen. Vier jaar geëist voor doodrijden van Leidenaar „Invloed van bestrijdings-^ middelen niet overdrijvend LISSE/BOLLENSTREEK „De schadelijke in vloed die bestrijdingsmid delenen hebben op het ze nuwstelsel van de mensen die er mee werken, moet niet worden overdreven". Dat viel te beluisteren uit de monden van de onder zoekers die gistermiddag de resultaten presenteer den van een onderzoek naar de gevolgen voor de gezondheid van het regel matig blootstaan aan pes ticide. Uit het onderzoek dat is uitge voerd onder telers en werkne mers in de bloembollensector, blijkt onder andere dat bestrij dingsmiddelen het zenuwstel sel aantasten. Gemiddeld treedt een veroudering van het zenuwstelsel op van tien tot twintig jaar. Volgens de on derzoekers lijkt dit erger <Jan het is. „We hebben, toen dui delijk werd dat de middelen het zenuwstelsel aantasten, 1 soort vergelijking gezocht. Daarbij is die veroudering van tien tot vijftien jaar genoemd. Het zenuwstelsel van de on derzochte personen, die ge middeld 43 waren, deed den ken aan het zenuwstelsel van mensen die vijftien jaar ouder zijn. Maar het verschil tussen het zenuwstelsel van een 43- jarige en een 53-jarige is hele maal niet zo groot. In afname van reactiesnelheid komt dat neer op ongeveer 5 tot 8 pro- De gedachte dat mensen veel aan de middelen bi staan eerder oud zijn 'of 1 der lang leven is volgen: onderzoekers niet op plaats. „De effecten op de ge termijn zijn nog niet kend. Niet ondenkbaar is de schade zich weer her: als men niet meer met de delen werkt". Minister De Vries van soc zaken en werkgelegen! heeft overigens de aangel digde maatregel dat hij het bruik van spuittechnieken behulp van trekkers wil t< dringen, weer ingetrokkei bewindsman wil wel geb van de spuitfiets en de spuit beëindigen. Gebruik u trekkers zou juist gestimuli g, moeten worden omdat dit de mensen die met de len werken de minste met zich meebrengt. De Koninklijke Algen* Vereeniging voor Bloem lencultuur vindt dat het port „Gezondheid in ver! met beroepsmatige bloot ling aan bestrijdingsmi in de bloembollenteelt" geeft dat het bedrijfsleven zijn maatregelen op de gi weg is om de gezondheid de werkenden in de sectc beschermen. „De bloembo sector voelt zich gesterkt op de ingeslagen weg voo gaan". De vereniging, di Hillegom zetelt, wijst er o{ zij in de afgelopen decenn actie heeft ondernomen 0 komen tot verbeteringen. 'fanna d K e|ns, n tstel :hte elisv ond ml( eng. ns iel, DEN HAAG/NOORD- WIJK Advocaat-gene raal mr. H. Feber heeft gisteren bij het gerechts hof in Den Haag vier jaar celstraf geëist tegen een 43-jarige Oostduitser we gens het doelbewust dood rijden van een Leidse man in Noordwijk. De verdachte raakte op de avond van 4 juli 1988 in Noordwijk met zijn auto ver zeild in een feestvierende me nigte. Hij werd met zijn vrien din ingesloten. Volgens de man probeerde de groep zijn auto om te gooien. De ver dachte sloeg in paniek op de vlucht en reed vervolgens met hoge snelheid in op één van de feestvierders. Het hof moet een oordeel ge ven over de vraag of de ver dachte opzettelijk zijn slachtof fer heeft aangereden. Het ver loop van de gebeurtenissen op die bewuste zomeravond bleef ook tijdens de zitting onduide lijk. De vriendin van de ver dachte en kroongetuige is te ruggekomen op haar eerdere verklaring. Getuigen spreken elkaar tegen over de route die de auto heeft gevolgd. Volgens Feber is wel sprake van opzet. Hij baseert zich daarbij op de verklaringen van een aantal omstanders en een eerste verklaring van de vriendin van de Oostduitser. Zij verklaarde toen dat het slachtoffer op grote afstand zichtbaar was. Ook zou haar vriend om wraak hebben ge roepen. Alcohol Naar de mening van de advo caat van de verdachte heeft de politie bij het eerste urenlange verhoor van de vrouw onzorg vuldig gewerkt. Zij zou onder zware druk een verklaring hebben afgelegd. De advocaat hecht dan ook meer waarde aan haar latere verklaring, dat één van de feestvierders een vuilsniszak op de autoruit wierp en het slachtoffer, die onder invloed van alcohol de straat opliep, pas vlak voor het noodlottige ongeval zichtbaar werd. Volgens de advocaat zou de man daardoor niet meer te ontwijken zijn geweest, ook niet als de verdachte zich aan de maximum snelheid van 50 kilometer had gehouden. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de man vorig jaar tot vier jaar gevangenis straf. De verdachte ging daar tegen in beroep. Uitspraak 19 april. Bioscoop Astra definitief dicht Bioscoop Astra in de Wassenaarse Langstraat gaat op 15 de cember 1990 dicht. Dit heeft eigenaar T. van Keppel, die de slui ting enige maanden geleden al aankondigde, gistermiddag be kend gemaakt. De zestig jaar oude bioscoop wordt naar alle -waarschijnlijkheid verkocht aan een projectontwikkelaar met het doel een groot deel van het pand te slopen om plaats te maken voor een uitbouw van supermarkt De Spar van C. Kroon. De su permarkt zal daardoor een verdubbeling van zijn verkoopopper vlakte kunnen realiseren. De onderhandelingen over recht van overpad en een achteruitgang naar parkeerterrein Kloosterland zijn in volle gang terwijl voorlopige plannen bij de gemeente zijn ingediend. FOTO: MILAN KONVALINKA Rosemarie Rhijnsburger schrijft mooiste opstel Rosemarie Rhijnsburger heeft de opstelwedstrijd van het Bloe mencorso gewonnen. Zij schreef in de ogen van de jury het mooiste verhaal en kreeg daarvoor een fikse VVV-bon. In totaal vielen twaalf kinderen in de prijzen. Ongeveer vierhonderd kinderen hebben dit jaar deelgenomen aan de opstelwedstrijd die het Bloemencorso van de Bollen streek jaarlijks organiseert. De prijzen voor de beste verhalen werden gisteravond uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het Boulevardhotel in Noorwijk. Alle prijswinnaars met hun ouders waren aanwezig. „De ingeleverde opstellen waren van hoge kwa liteit", aldus W. Rovers, directeur van de Noordwijkse VVV en lid van de commissie Pers en Propaganda van het corso. De prijswinnaars zijn: Groep 6: Rosemarie Rhijnsburger uit S- senheim, Inge Kuijper uit Noordwijk en Tewis Zandbergen jent Sassenheim. Groep 7: Amawry de Bruijn uit Haarlem, Marige te Lemmers uit Hillegom en Peter Duivenvoorde uit Noordwijkfitvo hout. Groep 8: Leon de Klerk uit Noordwijkerhout, Rody Schoifonti dervoord uit Hillegom en Suzanne de Moor uit Noordwijkerhoje 1 Van de klassen 1 tot en met 3 uit het voortgezet onderwijs waiSchö] de prijswinnaars: Arjan Lieverse uit Hillegom, Rogier 't Hooft tatio Heemstede en Jonas van der Zeeuw uit Hillegom. endt FOTO: HENK VAN DEN ENUede WARMOND De War- mondse CDA-fractie is te gen het voorstel over kin deropvang zoals dat door het college van burge meester en wethouders is geformuleerd. Met name de financiële onderbou wing ervan laat voglens de christen-democraten nogal te wensen over. Het voorstel werd echter wel aangenomen door de raad. In de variant waar het ge meentebestuur uiteindelijk naar streeft, 15 full-time kind plaatsen, zou de structurele bijdrage voor de gemeente op 34.000 gulden per jaar komen. Volgens het CDA is het niet verstandig om nu al dat be drag te „blokkeren" voor kin deropvang. In de raadsvergadering gister avond stelden zij voor hele- dag-opvang voor hooguit 10 plaatsen te realiseren. Woord voerder J. Bonnet stelde dat er met het college geen verschil van mening was over de nood zaak van kinderdagopvang: „Anno 1990 is. kinderopvang nodig". Toch bleven er volgens hem twee punten waarop zijn frac tie met B en W van mening verschilde. Ten eerste de be stuurlijke benadering. „Op geen enkele manier is in dit stuk duidelijk gemaakt wat de consequenties zijn voor de be groting en de meeijarenra- ming. IK heb zelden meege maakt dat bij een voorstel van dergelijke importantie geen ambtelijk advies over de fi nanciële consequenties was bijgevoegd", aldus de heer Bonnet. Als tweede verschilpunt noemde hij de financieel tech nische opzet. Zijn partij kan niet meegaan met de door het college voorgestelde variant omdat ze vindt dat er onvol doende dekking is aangegeven voor het bedrag dat dan gere serveerd moet worden. Van daar het voorstel voor de vari ant met 10 plaatsen. Burgemeester G. van der Wel stelde daar tegenover dat i hier niet om een definitief W( sluit ging maar om een ricfo tinggevend besluit waarvanla randvoorwaarden nog moesjic worden ingevuld. „Lukt Sa niet dan komt het terug injei raad", aldus de burgemeesP; „Theoretisch is het mogeje dat het bedrag dat de gemej te moet bijdragen nog ho wordt. Het is echter een pi tieke beslissing of u dit wilji Een van de randvoorwaai die ingevuld moeten worde) de verkoop van een plaatsen. PW is van merfl dat er op een totaal vanie plaatsen niet meer dan 5 kocht mogen worden om i doende mogelijkheden te 1 den voor Warmondse oud| In een stemverklaring wethouder C. van Schat wetn dat hij in tegenstelP tot zijn partijgenoten in fractie geen zorgen had de financiële consequenties^ het collegestandpunt bi steunen. Uiteindelijk werd)s voorstel met zeven voor ^1 drie tegen aangenomen. Kunstgrasveld NIEUWKOOP Met de aan leg van een kunstgrasveld in Nieuwkoop wordt in de twee de helft van mei begonnen. De- gemeente Nieuwkoop stelt ruim 200.000 gulden beschik baar voor het veld. De commi- sie begrotingen ging gisteren akoord met dit krediet. D66 hoopt nog op wethouderszetel OEGSTGEEST D66 Oegstgeest, winnaar van de gemeenteraadsverkie zingen maar toch buiten spel gezet bij de college vorming heeft de hoop op deelname aan het college nog niet opgegeven. Dat bleek gisteravond tijdens een extra algemene leden vergadering. D66 wil zich ten aanzien van het colle geprogramma de komen de weken zo constructief mogelijk opstellen. Vol gens Poelmans bestaan er geen inhoudelijke argu menten om D66 buiten het college te houden. CDA en VVD hebben zich in principe uitgesproken voor een college waarin CDA, VVD en PvdA/Groen Links de drie wethouders 'leveren. Volgens D66 is er sprake van een mon sterverbond tussen PvdA en Groen Links, partijen die na de verkiezingen even groot zijn geworden. De democraten wijzen bijvoorbeeld op het he vige verzet van Groen Links tegen het voorstel van PvdA- wethouder A. Kohlbeck over de villabouw nabij Endegeest. Volgens fractie-voorzitter M. Poelman van D66 staan de de mocraten wat het behoud van groen betreft veel dichter bij Groen Links dan de PvdA. „Men heeft ons wel verweten dat wij niet sociaal bezig zijn als wij zeggen dat er groen moet blijven. Is het andersom sociaal als je alles volbouwt en daardoor de mens totaal wordt vervreemd van de natuur?" Het oud-raadslid voor D66 G. Wuisman stelde de college-on derhandelingen „verhullend" te vinden. Eerst een voorkeur voor de combinatie CDA/ VVD/PvdA/Groen Links, dan besprekingen over het college programma en pas in laatste instantie de combinatie CDA/ VVD/D66 bekijken beschouw de de ex-voorman van de de mocraten als mosterd na de maaltijd. Wuisman kwam met het voorstel dat D66 onder handelingen begint met Groen Links. „Ik meen dat zo'n ge sprek nodig is om de politieke verhoudingen helder te hou den. Het zwijgend voorbij la ten gaan van het moment waarop een gesprek nog zinvol is, is mijns inziens aan de kie zers niet uit te leggen", aldus Wuisman.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14