IZuster Annie wil haar geschonden missieziekenhuis weer opbouwen ALLER /LEKDS) LANGS OMWEGEN REGEL RECHT Scheiding: zoveel mogelijk overeenstemming bereiken Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. EIDEN OMGEVING £aidóQ<Bowuvtlt vrijdag 6 april 1990 pagina 13 Droomfabriek De Droomfabriek houdt zondag een open dag ter gelegenheid van de start van het cursusseizoen. Do centen geven demonstra ties en open lessen. Nieu we cursussen zijn de cur sus Capoeira (Braziliaans dansenen Lambada. Om 14.00 uur beginnen de de monstraties en lessen. De laatste demonstraties be ginnen om 17.30 uur. De Droomfabriek is gevestigd aan de Oude Singel 56 in Leiden. Excursie Een weidevogel-excursie, die houdt het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (IVN) op zondag. Er wordt gefietst langs de Zijldijk in de richting van de Kaag. Start: 9.00 uur bij de LOI in Leiderdorp. Vakan tiebeurs Het team stedelijk volwas- senenwerk houdt een va kantiebeurs voor alleen staande ouders met kinde ren. De beurs wordt ge houden in het Volkshuis, Apothekersdijk 33a in Lei den op maandagavond van half acht tot half tien en dinsdag 10 april van 9.30 tot 11.30. Postzegels De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt maandag de maan delijkse veiling-, ruil- en contactavond. De bijeen komst heeft plaats in wijk- gebouw De Linde aan de Herenstraat 64 in Leiden. De zaal gaat open om 19.00 uur. Vanaf 19.30 uur kun nen te veilen kavels wor den bezichtigd. Bingo Prachtige prijzen, waaron der een overvolle bood schappenmand, die zijn te winnen tijdens de grote bingomiddag in buurthuis 't Spoortje aan de Ber- nhardkade 40 in Leiden. De bingo, die op zondag plaats heeft, wordt georga niseerd door carnavalsver eniging De Spoorbumpers. De aanvang is 14.00 uur. Tuya Luis Barros, een zanger en dichter uit Uruguay treedt zondag op in het Zuid- Amerikaans centrum Tuya aan de Hogewoerd 75 in Leiden. Het optreden begint om half drie en de toegang voor volwassenen bedraagt vijf gulden. Ontspannen De Ouderen Aktiviteiten Commissie Leiden Zuid- West houdt zondag voor 55-plussers een ontspan ningsmiddag in verzor gingstehuis Rijn en Vliet. Drumfanfare VIOS uit Zoeterwoude brengt een gevarieerd programma. De bijeenkomst begint om 14.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De toegang be draagt twee gulden. Men sen die vervoer nodig heb ben, kunnen zich opgeven bij het dienstencentrum Zuid-West, telefoon: 071- 768711. Ruilbeurs Collector Service houdt zondag een ruil- en verza- melbeurs in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Verzamelaars van postzegels, munten, an sichtkaarten, penningen, oude boeken, materiaal over het koningshuis, pla teel en allerhande curiosa kunnen er van 10.00 tot 16.30 uur terecht. Wandeltocht De achtste wandeltocht van Buurthuis Groenoord wordt morgen en zondag gelopen. Deelnemers kun nen kiezen uit afstanden van 5, 10 en 15 kilometer. Er kan voor alle afstanden worden gestart tussen 8.30 en 14.00 uur. Voor de kort ste twee afstanden geldt een uiterste tijd van 15.00 uur. Het vertrek is bij buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23. Cursussen Bij de Droomfabriek aan de Oude Singel (tel. 071- 133883) beginnen weer verschillende nieuwe cur sussen. Vanavond gaat een training in zelfhypnose van start onder leiding van Roberto Martelli. Maandag begint een cur sus rootsdance en dinsdag en donderdag kan worden begonnen met een cursus salsa-dansen. Kindervrijmarkt Kinderen tot zestien jaar kunnen op Koninginnedag meedoen aan een zogehe ten vrijmarkt. Burgemees ter en wethouders van Leiden hebben besloten een dergelijke markt te houden in de omgeving van het Stadhuisplein. Aanmelden kan op het kantoor van de markt- en havendienst aan de Admi raal Banckertweg. 1 In deze rubriek geeft de Leidse rechtswin- !j kei informatie over alledaagse juridische problemen. - Deze week: echtscheiding Met gepaste trots overhandigt ambtenaar van de burgerlijke land H. Fase de cijfers: Er wordt weer meer getrouwd in ".eiden. Vanaf 1980 daalde het lantal huwelijken gestaag met als absoluut dieptepunt. JSinsdien is er een toename en 1 was weer een goed jaar. Nu is trouwen een kleine moeite. Even in ondertrouw ineer geen bezwaren irijzen, kan binnen enkele we lken het huwelijk voltrokken worden: „De procedure is ta melijk eenvoudig. Als je de iespas weglaat, sta je binnen Brie minuten weer buiten. Het huwelijk stelt zo bezien jniets voor", aldus Fase. Helaas Jkomt nog één op de drie hu welijken aan een voortijdig «inde en dan blijkt een schei ping minder eenvoudig. jOp het Rapenburg bevindt Jzich het kantoor Geelkerken *n Linskens. Mr. Perfors is .daar advocaat. Ze is gespecia liseerd in familierecht en heeft aan het graf gestaan van mening huwelijk. „Mijn eerste gesprek met de cliënt duurt meestal het langst. Wie krijgt de kinderen en de woning, hoe wordt het vermogen ver deeld en hoeveel alimentatie moet er betaald worden? Zo'n gesprek duurt al gauw een uur, maar als de mensen daarna trillend buiten staan, weten ze vaak niets meer. Daarom krijgen ze enkele da gen later een brief toege stuurd waarin alles nog eens duidelijk op een rijtje wordt gezet. Ik begin meestal met de kinderen. Bij wie gaan ze wo nen? Hoe zal de omgang met de andere ouder worden gere geld en welke onderhoudsbij drage moet er betaald wor den?" Als ouders van mening ver schillen, wordt door de rech ter advies ingewonnnen bij de Raad voor de Kinderbescher ming. De Raad voert gesprek ken met de ouders en neemt contact op met bijvoorbeeld onderwijzers en de consulta tiearts. Er wordt advies uitge bracht. In bijna alle gevallen zal de rechter dit opvolgen. „Als het kind twaalf jaar of ouder is, wordt het door de rechter gehoord. Dat weegt ook mee bij zijn beslissing. De ouder die het kind krijgt toe gewezen wordt voogd, de an der toeziend voogd. De eerste krijgt ook meestal de woning. Soms is het nodig dat er al tij dens de procedure met spoed regelingen worden getroffen aangaande alimentatie, toe wijzing van de kinderen of het gebruik van de woning. Er kan dan aan de rechtbank worden verzocht om een voorlopige voorziening. Wan neer zo'n voorziening is ge troffen zal de rechter die situ atie heel vaak handhaven in zijn uiteindelijke vonnis." Mr. Perfors probeert cliënten ervan te overtuigen dat het belangrijk is dat over de ge volgen van de echtscheiding zoveel mogelijk overeenstem ming wordt bereikt. Bij een meningsverschil kan de rech ter niet veel meer doen dan knopen doorhakken, wat soms voor beide ouders onbe vredigend is. Zo is het van be lang dat ouders samen beslis sen over een omgangsrege ling. Bij wekelijks terugke rende ruzies over het afhalen en terugbrengen van kinde ren is niemand gebaat. Ook de hoogte van de alimen tatie vormt niet zelden een twistpunt. Deze wordt vastge steld aan de hand van de draagkracht van de alimenta- tieplichtige (meestal nog de man) en de behoefte van de alimentatiegerechtigde. De alimentatie wordt zoveel mo gelijk aangepast aan de le vensstandaard tijdens het hu welijk. „Voor kinderen die gewend waren om te hockey en en te tennissen kan een hogere alimentatie worden gevraagd", aldus Perfors. De alimentatie ten behoeve van de kinderen gaat in prin cipe voor. Bij kinderen tussen de 6 en 12 jaar is een bijdrage van zo'n 250 gulden per maand gebruikelijk. Vaak moet de vrouw een aanvul lende uitkering aanvragen bij de sociale dienst. Als blijkt dat. de man niet genoeg bijdraagt in het onderhoud van ex- vrouw en kinderen, zal men het er niet bij laten zitten. De sociale dienst heeft een zelf standig recht om alimentatie te vorderen. Het is een veel voorkomend misverstand dat na de echt scheiding de alimentatie voor eens en voor altijd vaststaat. Wanneer de omstandigheden gewijzigd zijn, kan men om een herziening verzoeken. Als de man hertrouwt en een nieuw gezin sticht of wanneer zijn inkomen sterk is gedaald, kan het moeilijk zijn de ali mentatie op te blijven bren gen. Met een nieuw huwelijk van de vrouw vervalt haar recht op alimentatie. Het lijkt in dat geval slimmer om te gaan sa menwonen, want het is heel moeilijk aan te tonen dat de nieuwe vriend bijdraagt in het huishouden. Voor kinde ren eindigt de alimentatie in ieder geval op hun 21ste ver jaardag. Tot op heden is de alimentatie voor de vrouw van onbeperkte duur. Er is een wetsvoorstel in de maak om die, afhankelijk van de duur van het huwelijk, te be perken tot maximaal 12 jaar. Als partijen in gemeenschap van goederen zijn gehuwd, dan wordt deze door het echt- scheidingsvonnis ontbonden. Zeker als er sprake is van een bedrijf kan de verdeling een hele klus worden. Meestal zal er een notaris bij betrokken worden. Mr. Perfors verbaast zich erover hoe weinig vrou wen op de hoogte zijn van het reilen en zeilen van het gezin. En dan blijken belangrijke papieren ook opeens „ver dwenen". „Daar schrik je soms van. Als je dus plannen hebt om te gaan scheiden, maak dan kopieën van alle belangrijke papieren zoals bank- en giro-afschriften, verzekeringspolissen, hypo theekaktes en dergelijke. Pro beer een soort schaduwadmi- nistratie samen te stellen. Ik ben als advocaat helemaal af hankelijk van de informatie die de cliënt geeft. Alleen dan kunnen wij ons werk goed doen. We zijn geen detecti ves." MICHEL SIEBES Oeganda, in het zuidwesten van het land staat het ziekenhuis van zuster Annie. TEKENING: PR rj DE VECHTLUST VANEEN VOORSCHOTENSE RELIGIEUZE d Op 26 januari dit jaar ar riveerde zuster Berna- dette Westgeest in ons land voor een verlof van enkele maanden. Eens in de drie jaar doen zus ters als zij dat. Maar deze keer kwam de zus ter met ziekteverlof; ,iets met een been, trombose zeg maar". Zuster Bernadette van de congregatie Francis- aaricanessen van Breda, de voortreffelijke „zieken zusters", die onder ande- EN]jre eens het St.Elisabeth- (ai)]ziekenhuis in Leiden, la- et Ster in Leiderdorp, be stierden en vele patiën- isten voor zich innamen. 'zo1|Die zusters gingen nooit 20 verloren, al dunden ihaar gelederen uit. Je Nederlandse congregatie pielde eens 600 leden. Nu zijn ?net er hooguit nog een klei de 300. Dramatisch YLcfcuster Bernadette streek aal neer in het moederhuis „Ma- •'•yria Mater Dei", Maria Moe- VLCfer Gods. „Weer even jlhuis", noemt ze dat. Het j, werlof zou nogal dramatisch 3; werlopen. Ze was een goede '1-3tynaand terug, toen haar via jgjiie gebruikelijke kanalen 0i ijverd medegedeeld, dat ,5,2i,haar" ziekenhuis, het onJt.Francis Hospital bij Muto- 5®- ^ere, in het zuidwesten van iiet centraal Afrikaanse land ,k' ibeganda, door brand goed- ilaaraeels verwoest was. In één th oklap kreeg haar (ziektever lof het karakter van een j5' ^creet om Hulp. „Help ons!", box want de /Élap van een explo- 15. tie kwam hard aan. "E Fanatiek larrjAnnie Westgeest, van de ia-alkenburgse weg, eens the oorschoten, nu Leiden, is :o. jaar. Een halve eeuw ge- ÏDEOeden woonde ze tegenover 45, fle Haagsche Schouw en zag %\3 de vroege ochtend van 10 1940 Duitse parachutis- uit de bijna al blauwe mei vallen. „Die drongen k ohs huis binnen en van- de zolder schoten ze op de ederlandse recruten die op TUDfcen werden afgestuurd. Een reselijk gezicht was het", r 1: herinnert Annie Westgeest 45 na jaaf n0£' "ef Wa~ „.'^en heel jonge jongens bij, zo.frg fanatiek ook, met muni- cridie (waarschijnlijk steelhand- '"'P^ranaten, T.P.) in hun korte [aarzen en patronen om hun 4 nek. Ze waren erg ruw en zaf/e kropen voor ze weg, ^ETfyiuchtten naar een ander ki<1dres vlakbij. Dat was onze 0. 'zjennismaking met de oorlog ,'ST^aarvan we niet wisten wat wo. liet was. We hadden daar za zlooit bij stilgestaan. Maar Oen liepen we langs lijken lie naast de weg en in een eppel lagen, Nederlandse .jrgers, misschien wel bu- °'n^len" weet het niet meer". llog voor het einde van die >orlog, in '45, trad Annie in >ij de Zusters van Breda. Ze vilde naar de missie en er radaren familieleden die al bij 5 .Breda" zaten. Dus werd ze Uofuster van Breda. In '47 verd Annie geprofest als De |uster Bernadette en nam ze Heer als haar goddelijke [ruidegom aan. Daarom raagt ze nog steeds een bijqouden ring om haar linker lit. jingvinger. Zuster Annie is ;en jog steeds monogaam en de ithechting toegedaan, met ildei|en zekere hang giijontemplatieve op z'n tijd. nd !h (ikrep htm<urj km. moeten afleggen, terwijl er dan nog maar beperkte hulp aanwezig is". Inderhaast zijn allerlei hulp middelen aangeboord. Zo wordt de hele sterilisatie ge daan in het buurland Ruan da. Maar dit halen en bren gen vraagt veel tijd en brengt ook veel onkosten mee. Diesel is duur en schaars, de auto lijdt veel op de slechte wegen en het pas seren van de grens (er is nu eenmaal bureaucratie, cor ruptie en nog meer van die nare dingen) kost ook geld. Enfin, de ramp met de brand was net iets teveel voor de missiemensen. Zus ter Bernadette Westgeest: „Memisa is bereid een hel pende hand te bieden met medicijnen en instrumenta rium, maar u zult zich een voorstelling kunnen maken van onzè benarde situatie. Een hele vleugel moet op nieuw gebouwd en ingericht worden. De patiënten kun nen maar niet „even worden verwezen". Er is een uiterst beperkt openbaar vervoer een open, kleine bestelwa gen overbelast en zonder enige beschutting voor weer en wind en tropische buien. Om maar niet te spreken van alle andere ongemak ken die daarmee gepaard gaan". Inmiddels zit zuster Annie Westgeest met haar been en nu ook geestelijke aandoe ningen midden in een zie kenverlof. Ze besteedt haar tijd (ze is even, voor een paar dagen, terug bij familie op de Rijndijk) aan het vra gen om hulp. In Oeganda zal het haar congregatie daar niet aan ontbreken. „Ik leef daar samen met een vrien delijk, dankbaar volk en ik heb nu al van de superinten dant via een brief te horen gekregen: „Al ben je half lam, kom toch maar bij ons terug; we zullen je helpen". Zulke mensen hebben we daar in Mutolere". Overi gens is zuster Westgeest, als nog steeds blonde Oegande- se, erg hoopvol gestemd aan gaande de bedoelingen en het streven van de huidige president Museveni, die de spookbeelden van zijn direc te voorgangers lijkt te kun- Als ze niet „van Breda" was geweest, had ze Trapistinne willen worden. „Maar na '47 werd ik klaargemaakt voor de missie, als verlos- en ver pleegkundige. Ik werkte ze ven jaar in het Ignatiuszie- kenhuis in Breda en daarna was er een opleiding aan de Vroedvrouwenschool in Heerlen. Vervolgens ging ik zeven maanden naar Enge land, naar Preston, in de buurt van Liverpool om er de Engelse taal te leren en ook Engelse diploma's te ha len". ZAlRE nen overwinnen en het eens bloeiende toerisme wil te rughalen. Afrika, in de der de wereldgebieden, is niet zo gemakkelijk de vaart der volkeren binnen te stoten. Je moet als verwende wes terling hele cultuurpatronen tot de jouwe zien te maken. En dan kun je misschien maar beter gaan kegelen in de Nieuwe Wetering, of bloemen kweken voor de veiling in Aalsmeer of de Veen. Vechtlust Maar de geprofeste Annie, die monastiek Bernadette genoemd wordt, blijft het van een andere kant bekij ken. Die ontploffing in haar „statie" heeft alleen maar haar door het gebed ge schraagde vechtlust en soli dariteitsgevoel opgewekt. Ze kreeg van haar „frontge bied" schriftelijk te horen: „We zijn begonnen bij nul en nu zijn we na 32 jaar weer terug bij nul". Het bouwmateriaal zal, per vrachtauto, van 12 uur rij den vandaan gehaald moeten worden. Het zij zo. Zuster Annie, met haar bin dingen aan de Rijndijk, voelt zich erg betrokken bij de re cente gebeurtenis in Mutole re. Ze hoopt op steun van haar gefortuneerde thuis front en doet „een beroep op de bekende Nederlandse vrijgevigheid in rampsitua ties". Ik kan alleen maar haar op roep overnemen: „Ik voel me verplicht hiervoor te werken, terwijl de eigen in breng van die mensen toch al groot is". Zo is het al zo wat eeuwen gegaan met de lui die in deze streken stand vastig in het geloof bleven en van generatie op genera tie een hele traditie hebben opgebouwd. Ze zijn er nog steeds, en doen denken aan een hecht onderbouwd ver leden. Wie aan de noden van zuster Annie en haar lotgenoten in Oeganda tege moet wil komen storte, als bijdrage voor de wederop bouw, op girorekening 108 94 13, of bankrekening 520 34 4804 ABN. Bij voorbaat hartelijk dank, vanover de soms kortgesloten evenaar. Dictators en gorillas Toen was het zover: in 1958 vertrok sister Bernadette naar Oeganda, het wonder schone, arme derde wereld land in Afrika, het land van dictatoren als Idi Amin (nie mand weet waar die tegen woordig uithangt, al denkt men aan het naburige Zaïre, waar vandaan nog steeds ge- rampokt wordt) en Obote. Het land ook van uitgedoof de vulkanen en gorillas. Het ligt hoog en daarom is de temperatuur best te harden: tot hooguit 30 graden, en 's nachts kan het er behoorlijk koud zijn. De tijd vliegt. In '87 vierde zuster Westgeest alweer haar 40-jarig kloos- terfeest. Maar toen „kwam het been" en pal daarboven op de klap, die op donderdag 22 febr. het hospitaal van St.Francis zo goed als lam legde. Pater Arie v.d.Hulst, Voorschotens Montfortaan en welbekend met die streek omdat hij er gewerkt heeft (hij zit nu in het bestuur der Montforta- nen in Rome) was zeer be gaan met deze ramp. Ik be doel maar: de mensen van het oude, uitgerekte Voor schoten, inclusief de Rijn dijk, zijn erg solidair. Maar nu gaat het erom het St.Francis ziekenhuis met al Zuster Bernadette Westgeest (geheel links) bij een feestje in een nog ongeschonden St.Francis Hospital te Mutolere. Hevige brand Op donderdag 22 febr.'90 ging er iets mis: „Een zware explosie gevolgd door een hevige brand", was de me dedeling die zuster Annie Westgeest in het Bredase moederhuis bereikte. „Een hele vleugel ging verloren. Dit betekende dat twee ope ratiekamers de vernieling ingingen, benevens de steri lisatiekamer, de linnenka mer, instrumentenkamer, de dokterskamer voor patiënte- nonderzoek, vier magazij nen, een hal, spoelruimte en twee toiletten; een narcose- toestel, operatielamp en en kele instrumenten heeft men, via ramen, nog kunnen redden. Na afloop", aldus vernam zuster Bernadette, alias Annie Westgeest, „bood het geheel een zeer treurige aanblik. Helaas is een onzer zusters het slachtoffer ge worden. Zij is met ernstige brandwonden naar Neder land vervoerd en wordt nu in het Brandwonden Cen trum te Rotterdam ver pleegd". Het StFrancis Hospital ver zorgde in '88 nog 1587 grote operaties en 1093 kleinere. „In '89 lagen deze getallen veel hoger, maar die zijn nog niet exact bekend. Aan ons hospitaal is sinds 1986 een opleiding tot verpleegsters en verloskundigen verbon den. Voor deze studenten valt een groot vacuum in hun praktische opleiding. Mede uit dit oogpunt is een snelle wederopbouw drin gend gewenst. Hetzelfde geldt voor de patiënten die nu voor een behandeling 75 Het verwoeste entree van het missieziekenhuis in zuidwest Oeganda. die Nederlandse inbreng een helpende hand te bieden. Zuster Bernadette belandde in Mutolere een jaar nadat haar medezusters in '57 be gonnen waren met het mis sieziekenhuis. Een hospitaal met 200 bedden, vijf Neder landse zusters (onder wie Bernadette Westgeest van de Haagsche Schouw en Judith Bakker uit Roelofarends- veen), acht inlandsezusters en nog heel wat in de op leiding en een staf van drie artsen, van wie twee Oegandezen en een missie arts, uitgezonden door de Memisa, welke helpende in stelling voor het eerst een brand in een missiezieken huis in de derde wereld te verwerken kreeg.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13