Documentaire begeleidt actie McDonaldhuis voor Ronald BOOGAARD AUTOBEDRIJF AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. AUTOBEDRIJF DE RIJN B.V. Rachel Ann Morgan in driedubbele rol KUNST/RTV EcidócSoivtant S DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 8 Een thuis ver van huis. Documentai re. TROS-televisie. Nederland 2, 17.53 uur. Vrijdag. HILVERSUM „Een ernstig ziek kind in het ziekenhuis voelt zich het meest gelukkig als zijn ou ders in de buurt zijn. En voor de ouders, die toch al zoveel spanningen en ver driet moeten doorstaan, is het al even onpraktisch als ze iedere dag honderd kilometer heen en weer moeten reizen. Een eigen gezinsonderkomen, dicht bij het ziekenhuis, is dan de meest ideale oplos sing". Dat zegt kinderarts R. Libbens van het Sint Radboud-zieken- huis in Nijmegen, die aan het woord komt in de documentai re 'Een thuis ver van huis'. De documentaire begeleidt een landelijke actie van de Stich ting Ronald McDonald Kin derfonds, die fondsen werft voor de oprichting en exploita tie" van een aantal opvanghui zen bij kinderziekenhuizen. In deze Ronald McDonald Huizen kunnen ouders, broers en zusters zo dicht mogelijk bij hun ernstig zieke kind zijn. In Nederland is sinds vijf jaar bij het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam ook een Ronald McDonald Huis te vinden. Binnenkort wordt een tijdelijk onderkomen naast het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht geopend. Maar zieken huizen en ouders vinden dat er meer huizen nodig zijn. In de documentaire komen Jan en Linda uit Kaatsheuvel aan het woord. Hun vier-jarig dochtertje wordt in Amster dam behandeld voor kanker. Zij zeggen: „We zijn zo blij dat we hier in. huis konden ko men. Je kunt even tot jezelf komen. Je hebt ook de steun van anderen, die hetzelfde# meemaken. We hoeven hier niets uit te leggen. In ons dorp schrikt iedereen als ze Linda met haar kale hoofdje zien. Hier kijken ze daar niet meer van op. Dat geeft je even rust". Ook Herman en Ria moesten hals over kop met hun zoon Peter naar het Amsterdamse ziekenhuis. „We wilden eerst op en neer gaan rijden. Maar dit huis is in onze situatie het meest ideaal. Als je nu uit het ziekenhuis komt, kun je even heerlijk jezelf zijn, je eigen potje koken. Je hebt,alle facili teiten. En als je er behoefte aan hebt, zijn er altijd vriende lijke mensen die even met je willen praten. Dat steekt je weer een hart onder de riem." Beelden van het Radboud-zie- kenhuis tonen de behoefte aan dergelijke voorzieningen aan. Een overvolle rommelige ka mer, oververmoeide ouders en de opname langer Rachel Ann Morgan (mezzo sopraan en harp) met een gevarieerd pro gramma. Theater Pepijn Den Haag, De mezzo sopraan Rachel Ann Morgan is van alle markten thuis. Gisteravond trad zij tij dens het laatste concert dit sei zoen van de stichting De Zin gende Zolder niet alleen als zangeres op, maar ze begeleid de zichzelf daarbij ook op de harp en gaf bovendien de pro grammatoelichtingen. Dat die toelichtingen in het Neder lands gingen is niet verwon derlijk als je bedenkt dat zij indertijd aan het Koninklijk Conservatorium studeerde en vijf jaar als harpiste in het Ne derlands Ballet Orkest werkte. Momenteel is ze lid van dc Opera Studio van de Neder landse Opera Stichting. In haar driedubbele rol op het theaterpodium, schakelde Ra chel Ann Morgan zeer gemak kelijk van de ene op de andere muzikale stijl over. Met de me dedeling „nu gaan we naar iets heel anders" liet zij op Pur- cells elegie „The Queen's Epi- cedium" het in muzikale taal en karakter ongeveer - diame traal daar tegenover staande „Nuit d'Espagne" van Masse net volgen. Het stuk van Pur- cell werd in haar versie een echte klaagzang: ontroerend, om tranen met tuiten te hui- Massenets lied past met zijn Spaanse warmbloedigheid in het geheel niet bij de sfeer van de elegie, maar toch wist Mor gan een nieuwe spanning op te bouwen. Dat lag vooral aan haar briljante stemgeluid en niet aan de harpbegeleiding. Niet dat zij slecht speelt, inte gendeel, maar Massenets origi nele pianopartij is zeer idioma tisch. Ondanks dat er in de be geleiding een gitaar wordt geï miteerd, is een harp hier veel minder geschikt voor het 'gi taar-effect'. Over het algemeen zingt de mezzo sopraan haar liederen plechtig en dramatisch. Dat past goed bij de vier Engly- nions Welse gedichten die uit vier regels bestaan met een strikt rijm en ritmeschema van de Nederlandse componis te Ank van Campen. Het is echter jammer dat Rachel Ann Morgan ook de Keltische lie deren uit Wales en Schotland zo serieus benadert. Natuur lijk, de liedjes moeten zuiver gezongen worden, maar de muziek is pretentieloos en moet niet klinken als een Le lijke Eend met turbomotor. ARTHUR VAN DER DRIFT duurt, irritaties tussen ouders en verplegend personeel. Spel therapie en onderwijs komen vaak in de knel omdat een der ouders altijd in de buurt is. Voorzitter mevrouw S.C. T'oth van het Ronald McDonald Kinderfonds: „In het zieken huis blijf je in de sfeer van ziekte en zorg. In een Ronald McDonald Huis stap je in je ei gen sfeer. Je vindt hier een verlengstuk van thuis. En daar heeft iedereen, zeker in moei lijke tijden, behoefte aan". De documentairemakers zijn er in geslaagd om van 'Een thuis ver van huis' een intege re voorlichtingsfilm te maken. Juist het achterwege laten van tranen en sentimenten, maken de opzet van de reportage des te duidelijker en aangrijpen der. De documentaire toont, waar doorgaans niemand bij stil staat: wat gebeurt er met jou en je gezin, wanneer een van de kinderen een ziekte als kanker krijgt? De documentaire roept ook vragen op. Waarom onder steunt de overheid dit particu liere initiatief niet? Waarom moeten de huizen op vrijwilli gers en zonder een cent subsi die draaien? En waarom beta len de ziektekostenverzeke raars hier niet aan mee, terwijl bij poliklinische behandelin gen toch de opnamekosten in het ziekenhuis wordt uitge spaard? Als het aan de medewerkers van het Kinderfonds ligt moet de fondswervingscampagne slagen. „Als ouders en gezin- Voor kinderen in een ziekenhuissituatie is het uitermate belangrijk dat ook de ouders aanwezig kunnen zijn, zo blijkt uit de documentaire over het Ronald McDonaldhuis. FOTO: ANP nen hier komen zijn ze hele- een onderlinge band en een ziet opbloeien, weer wat veer- maal ontredderd. Maar al enorme steun. En wat ook be- krachtiger ziet worden, dan gauw raken ze een beetje ver- langrijk is, iedereen kan hier denk ik: fijn dat er een Ronald trouwd want ze zijn hier niet zichzelf zijn. En wanneer je McDonald huis is!" de enigen. Vooral dat geeft die ouders dan toch een beetje HELM A VAN DEN BERG M Stijl en klasse zijn onmiskenbaar aanwezig bij de Mazda 626. En zodra de 626 voorbij zoeft weet je dat die kwaliteiten niet beperkt blijven tot zijn fraaie uiterlijk. Dat wordt helemaal duidelijk als je in de 626 rijdt. Alle motoren, van de pittige 2.0 diesel en 1.8 benzinemotor tot en met de vurige 2 liter 16 klepper met dubbele boven- nokkenas, bieden uitstekende prestaties. De wegligging staat, mede dankzij het speciaal door Mazda ontwikkelde TTL-achterwielophangingssysteem, op een zeer hoog niveau. Waardoor je, ook onder moeilijke omstandigheden, volledige controle over het stuur hebt. En dit comfortabele gevoel wordt nog eens onder steund door het ruime en fraai ontworpen interieur. Door dit alles biedt de Mazda 626 de rust, het comfort en de ruimte die nodig is om je doel te bereiken. En de garantie dat het in alle stijl gebeurt. HARMONIE TUSSEN MENS EN MACHINE ick vanaf30.845,- en als Coupé :Au(o'Pafocc de Binckhorsl B.V, 1^00^1070^3489^0°' Koperweg 2 - Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-35401 Off. Mazda-dealer - Weversbaan 27 Leiderdorp - Telefoon 071-899349 Valkenburgseweg 56A, Katwijk. Tel. 01718-72346 Officieel dealer voor Katwijk e.o.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8