UETUVAt De Maizière tot nieuwe premier van DDR gekozen Furie in Nepal niet te temmen Sjevardnadze: „faire" oplossing Litouwen Peres zegt regering te kunnen vormen BUITENLAND SaidóaQowuwt DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 7 Bush gaf Marcos beleggingsadvies NEW YORK De investeringen in on roerend goed van de voormalige Filipijnse president Marcos en zijn vrouw Imelda, die met gestolen geld werden betaald, zijn voorgesteld door de Amerikaanse presi dent George Bush. De CIA was van de transacties op de hoogte. Dat heeft de ad vocaat van Imelda gisteren gezegd op de eerste dag van haar proces. De raadsman zal trachten Bush, die als vice-president de adviezen gaf, als getuige te horen. Wijlen Ferdinand Marcos en zijn vrouw werden in 1988 aangeklaagd wegens het verduiste ren van enkele honderden miljoenen dol lars uit de Filipijnse schatkist, waarmee onroerend goed in New York, juwelen en kunstvoorwerpen werden 'gekocht. Ierland schaft doodstraf af DUBLIN Ierland zal binnen kort de doodstraf afschaffen. De Ierse regering heeft een wets ontwerp aan het parlement ge stuurd waarin op bepaalde ge vallen van moord voortaan der tig jaar gevangenisstraf staat. Sinds het eind van de jaren vijf tig stond de doodstraf op het do den van politiemensen, gevan genbewaarders en buitenlandse leiders en diplomaten. Voor alle andere categorieën moord werd de doodstraf ruim dertig jaar geleden afgeschaft. In 1954 werd het laatste doodvonnis voltrokken. Irak eist dat Israël kernwapens vernietigt CAIRO De Iraakse minister van buiten landse zaken Tariq Aziz heeft gezegd dat Irak bereid is zijn chemische wapenarsenaal weg te doen, als Israël zijn chemische- en kernwa pens vernietigt en het non proliferatiever drag tekent. Aziz gaf de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Samenwerkingsraad ophel dering over het dreigement van Irak, de helft van Israël met chemische wapens te vernieti gen als dat land Irak aanvalt. De Nederland se regering maakt zich zorgen over dat drei gement. „Deze uitlatingen zijn zorgwekkend omdat nu voor het eerst openlijk het gebruik van chemische wapens tegen een andere staat wordt gepropageerd", aldus een woordvoer- Tsjechoslowakije heeft christelijke coalitie PRAAG In Tsjechoslowakije is een christen-democratische coalitie gevormd die naar verwachting hoge ogen zal gooien bij de komende parlementsver kiezingen. De coalitie omvat de katho lieke Volkspartij, de Vrije Boerenpartij, de recent opgerichte Christen-Democra tische Partij in Tsjechië en Moravië en de Christen-Democratische Beweging van vice-premier Jan Carnogursky in Slowakije. De christen-democratische coalitie zou de conservatieve krachten kunnen bundelen. Bij de vrije verkie zingen die tot dusver in Oost-Duitsland en Hongarije zijn gehouden, zijn de con servatieven zeer sterk uit de bus geko men. 'Poolse troepen in verenigd Duitsland' WARSCHAU De Poolse president Wojciech Jaruzelski heeft voorgesteld na de eenwording van beide Duitslan- den troepen uit Polen en andere Mid den- en Oosteuropese landen op Duits grondgebied te stationeren. Zij zouden dan komen bij de legereenheden van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada, België en Nederland in het herenigd Duitsland. Een soortgelijke suggestie is gedaan door secretaris-generaal' Van Eekelen van de Westeuropese Unie (WEU). Hij pleitte voor de stationering van multi nationale strijdkrachten op Duits grondgebied. Amerikaanse gemeente verbiedt „cruising" MODESTO In Modesto in de Amerikaanse staat Californië is een verbod ingesteld op het onder de jeugd al tientallen jaren populaire 'cruising', dat regisseur George Lucas in 1973 inspireerde tot het maken van zijn film Ameri can Graffiti. Automobilisten die vaker dan eens per vier uur langs een bepaald punt rij den, of die met een snelheid van minder dan ongeveer acht kilometer per uur over McHen- ry Avenue rijdèn, lopen kans op een boete, in hoogte variërend van 75 tot 250 dollar. Bepaal de verzamelplaatsen voor de jeugd worden tus sen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens verbo den terrein. Het verbod is er gekomen omdat het van oorsprong onschuldige flaneer-ver- maak door toenemend drugsgebruik en vanda lisme volledig uit de hand zou zijn gelopen. OOST-BERLIJN Lot- har de Maizière is van- door het Oostduitse parlement verkozen tpt de eerste niet-communisti- sche premier van de DDR. De CDU en de SPD in Oost- Duitsland waren het gisteren eens geworden over de vor ming van een regering onder aanvoering van de christen democraat De Maizière. Gis teravond werd in samenspraak met de liberalen en de twee andere partijen uit de Alliantie voor Duitsland de laatste hand gelegd aan een regeerakkoord. De DDR trad vandaag een nieuw tijdperk binnen, want de eerste democratisch geko zen Volkskammer kwam voor haar oprichtingsvergadering bijeen. Een van de eerste be sluiten die genomen werd, was de afschaffing van de 'Staats rat', een collectief president schap. Voortaan zal de DDR het ambt van president ken nen. De leden van het parle ment nieuwe stijl, die full time-politicus zijn, zeulen niet rijk worden van hun baan. Voorlopig krijgen zij een on kostenvergoeding van 1.000 lOstmark per maand. Monetaire unie Zodra de nieuwe Oostduitse regering is geïnstalleerd wil de regering in Bonn met de DDR overleggen over de monetaire unie tussen de twee Duitslan- den en de economische her vormingen in de DDR. De mo netaire unie moet in ruwe vorm eind april of begin mei klaar zijn, zodat de Westduitse mark nog deze zomer in de DDR kan worden geïntrodu ceerd, aldus een regerings woordvoerder. Hij legde er de nadruk op dat er nog geen be slissing is gevallen over de Lothar de Maizière FOTO: AP koersverhouding tussen de Westduitse en Oostduitse mark. De koers moet worden vastgesteld in gezamenlijk overleg met de Oostduitse re gering. Gisteren verklaarde Helmut Schlesinger, vice-pre sident van de Bundesbank, bij een koers van 1:1 hard op de rem te zullen trappen. Deze koers houdt volgens hem het gevaar in van een loon-prijs- spiraal en die kan alleen wor den tegengegaan door „hard op de monetaire rem te trap pen met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid en de groei van de economie". Ook dit is een overweging om een koers van 2:1 te hanteren, aldus Schlesinger. Europa Het Europees Parlement heeft heeft gisteren in Straatsburg uitgesproken dat de Europese Gemeenschap nauw betrok ken moet worden bij het Duit se eenwordingsproces. Opna me van de DDR in de Ge meenschap moet in overleg met het Parlement gebeuren volgens de thans geldende EG- verdragen, aldus de resolutie van de parlementaire ad-hoc- commissie voor de Duitse een wording. De Europese minis terraad bespreekt op 28 april in Dublin de Duitse kwestie. Wapenstilstand El Salvador Honecker had op eigen rekening miljarden mark BONN Alexander Schalk-Golodkowski, de uit de DDR gevluchte topman voor handelsbetrekkingen - die verdacht wordt miljoenen marken naar Zwitserse bankrekeningen te hebben gesluisd - heeft gisteren in een interview met de Westduitse krant Die Zeit gezegd dat oud-partijleider Erich Honecker over een bankrekening van 2,3 miljard D-mark kon beschikken. In het interview spreekt de vroegere top ambtenaar alle beschuldigingen aan ^ijn adres tegen. Vol gens Schalk was hij alleen maar bezig om te voorkomen dat de DDR failliet zou gaan. Om die reden zouden rekeningen in het buitenland zijn aangehouden en beschikte de partijlei der (eerst Honecker en later Krenz) over die persoonlijke rekening. Hij zou uit de DDR zijn gevlucht omdat hij vrees de dat de Stasi hem uit de weg wilde ruimen. GENEVE De Salvadoraan se regering en de linkse geur- rillabeweging FMLN (het na tionale bevrijdingsfront Fara- bundo Marti) hebben gisteren in Genève een door de Vere nigde Naties opgestelde inten tieverklaring ondertekend om op korte termijn tot een wa penstilstand te komen. Daarmee is de dialoog over vrede in de tien jaar oude bur geroorlog in El Salvador her-' vat. Na de wapenstilstand moet de basis worden gelegd voor een duurzame vredesre geling, die als hoofdpunten zal hebben grotere democratise ring van het politieke bestel, betere naleving van mensen rechten en reïntegratie van de FMLN-rebellen in de samen leving. Na afloop van het overleg liet een VN-woord voerder weten dat de partijen hadden afge sproken in de eerste week van mei opnieuw rond de tafel te zullen gaan zitten. Waar deze besprekingen gehouden zullen worden is nog niet bekend. Het was voor het eerst sinds maanden dat de twee par tijen elkaar weer aan de on derhandelingstafel ontmoet ten. In november werd het ge sprek gestaakt, nadat het kan toor van een met het verzet sympatiserende vakbond door het leger onder vuur was ge nomen. Het FMLN heropende daarna de gewapende strijd, waarna weer ruim 1.000 men sen om het leven kwamen in de burgeroorlog, die sinds 1980 al aan 70.000 anderen het le ven kostte. De kans op een po litieke regeling in de Salvado raanse burgeroorlog is geste gen met de verkiezingsneder laag van de Sandinisten in Ni caragua, die het FMLN steeds moreel en materieel hebben ondersteund. In Nicaragua heeft het politie ke geweld tussen sandinisten en contra's de afgelopen we ken voortgeduurd. Dinsdag avond werd een aanval uitge voerd op een onafhankelijk radiostation in Managua. De aanstaande president van Ni caragua Violeta Barrios de Chamorro toonde zich gisteren tevreden over het besluit van de vijf Middenamerikaanse presidenten om de contra's op te roepen hun wapens in te le veren voordat Chamorro op 25 april haar ambt aanvaardt. Een vrouw is geëmotio neerd tijdens een demon stratie voor on afhankelijk heid van enke le honderden gehandicapten gisteren voor het parle mentsgebouw in de Litouwse hoofdstad Vil nius. FOTO: AP WASHINGTON/MOS KOU De Sovjetrussi- sche minister van buiten landse zaken, Edoeard Sjevardnadze, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot, James Baker, gisteren verzekerd dat er een „ver standige en eerlijke" op lossing gevonden zal wor den voor de crisis die is ontstaan door de onafhan kelijkheidsverklaring van Litouwen. „Ik twijfel er niet aan dat we er ïn zullen slagen een oplos sing te vinden voor de situa tie...een verstandig en eerlijk besluit in het belang van de Sovjetunie en de Litouwse be volking", aldus Sjevardnadze na een ruim drie uur durende onderhoud met Baker. Sje vardnadze voert ook vandaag en morgen nog besprekingen in de VS. Amerikaanse functionarissen zeiden dat de kwestie Litou wen inmiddels boven aan de agenda was beland. Aanvan kelijk zoud vooral gesproken worden over wapenbeheersing en de komende top tussen pre sident George Bush en presi dent Michail Gorbatsjov, die voor juni op het programma staat. Demonstratie In de Litouwse hoofdstad Vil nius demonstreerden gisteren ongeveer vijf- a zesduizend te genstanders van de onafhan kelijkheid van Litouwen in de buurt van het parlement. De betogers gaven daarmee ge hoor aan een oproep in pam fletten die eerder door een le- gerhelikopter waren verspreid en waaronder de naam stond van het „Comité van Sovjet burgers van Litouwen". Ver scheidene militairen en com munistische parlementariërs onder wie leden van de bewe ging Sojoez die de eenheid van de Sovjetunie wil bewaren, na men het woord. De Litouwse president Landsbergis en pre mier Prunskiene werden per soonlijk aangevallen. „Lands bergis eruit" werd er onder applaus geroepen. Mensen hadden vlaggen van de Sovjet unie, maar ook die van Litou wen en andere republieken bij zich. De betogers gooiden een platform van de Litouwse tele visie omver, waarbij een ca meraman gewond raakte. Ook werd er gevochten met jonge ren die pro-onafhankelijk heidsleuzen riepen. Estland Sovjet-president Michail Gor batsjov is gisteren in een tele fonische conversatie met de Estlandse leider Arnold Ruutel fel van leer getrokken en heeft het streven naar onaf hankelijkheid van Etsland in scherpe bewoordingen veroor deeld. Arnold Ruutel, zowel president van de republiek als president van de Estlandse Opperste Sovjet (het parle ment), verklaarde tegenover de Estlandse televisie dat Gor batsjov krachtige taal had ge bezigd en een zeer veront waardigde indruk had ge maakt. Hij voegde hieraan toe dat hij de heersende opvattin gen in Estland precies had om schreven en had gezegd dat de republiek niet van plan is het onafhankelijkheidsstreven op te geven. Gorbatsjov zou daar op zijn gekalmeerd, aldus Ruutel. Gorbatsjovs telefoontje volgde op oproepen van al lochtone groepen in Estland die Moskou hadden verzocht om bescherming van de belan gen van de Sovjet-burgers in de republiek. De dinsdag ge kozen premier van Estland Edgar Savisaar, kondigde aar dat zijn regering zich zal con centreren op herstel van dc onafhankelijkheid, economi sche hervormingen en pogin gen om conflicten tussen d« verschillen etnische groeper in de républiek te voorkomen Ongeveer 60 procent van de bevolking van 1,6 miljoen in de republiek bestaat uit etni sche Estlanders. Slaven en an dere niet-Estlandse groepen hebben uiting gegeven aan de vrees dat zij het slachtoffer worden van het onafhanke lijkheidsstreven. Parijs onderonsje Na afloop wer den ze belegerd door de pers, maar voor de rest was het ge sprek van PLO- leider Arafat, de voormalige Amerikaanse president Carter en de Franse president Mit terrand echt een onderonsje. In Parijs spraken zij over manie ren om tot vrede te komen tussen Israël en de Ara bische buurlan den. Carter on derzoekt in op dracht van de Amerikaanse re gering de kan sen op vrede in het, Midden- Oosten. FOTO: AP JERUZALEM De lei der van de Israëlische Ar beiderspartij en kabinets formateur, Shimon Peres, heeft gisteren gezegd dat hij over voldoende steun, beschikt om een „vredes- regering" te kunnen vor men. Hij heeft inmiddels verzocht om een spoedzitting van de Knesset (het Israëlische parle ment) om zijn kabinet te kun nen presenteren. Peres wei gerde gisteren te zeggen hoe de voor zijn regering benodig de parlementaire meerderheid eruit ziet. „Ik zeg dat wij een meerderheid hebben. Meer zeg ik niet. De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen en ik hoop dat er een kans is de steun voor de regering die ik formeer, te verbreden", aldus de leider van de Arbeiders partij. Tot nu toe lijken 60 le den van de Knesset vóór een regering met de Arbeiders partij en 60 parlementariërs daartegen. De Arbeiderspartij onderhandelt met verschillen de kleine partijen om een coa litieregering te vormen die met de Palestijnen vredesbe sprekingen moet beginnen. Vorige maand Was dit vredes overleg het breekpunt van de coalitie met de centrum-recht se Likud-partij "van premier Yitzhak Shamir. Peking akkoord met wet over Hongkong PEKING Het Chinese Nationale Volkscongres heeft gisteren een wet aangenomen waarin het bestuur van Hongkong is gere geld na de machtsoverdracht door Groot-Brittannië in 1997. De wet is het resultaat van vijf jaar werk door een gezamenlijke Chinees-Hongkongse commissie en garandeert Hongkong een grote mate van autonomie binnen China, alsmede het behoud van de kapitalistische economie gedurende vijftig jaar na de overdracht. Duitse ambtenaar blijkt DDR-spion KARLSRUHE Een 45-jari- ge medewerker van het West duitse ministerie van buiten landse zaken is gearresteerd op verdenking van spionage voor Oost-Duitsland. De ver dachte werkte als decodeerder in de Westduitse missie bij de NAVO in Brussel. De man wordt ervan verdacht de in middels ontbonden Oostduitse Stasi gegevens te hebben ver schaft over de ontwapenings gesprekken tussen Oost en West, over de relatie van NAVO-lidstaten tot landen van het Warschau Pact en over de verhouding tussen de twee Duitslanden. Moskou onderzoekt massagraven DDR MOSKOU De Sovjetunie heeft aangekondigd dat zij een onderzoek zal instellen naar de massagraven die de afgelopen weken in de DDR zijn blootgelegd. In de gra ven zijn de lijken van dui zenden mensen gevonden, die omkwamen in de gevan genkampen die de Sovjets na de Tweede Wereldoorlog in de DDR opzetten. Het is de eerste reactie van Moskou op de ontdekking van de gra ven in de DDR. In dat land is erop aangedrongen dat Moskou een onderzoek in stelt naar de gebeurtenissen in de kampen die van 1945 tot 1950 door de geheime po litie van Stalin geleid wer den. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES QN1803 Het schip heeft een vlotte uitreis en op de rede van Batavia wordt de lading - in hoofdzaak machines - gelost. Maar retourvracht is er niet. En het schip kan moeilijk in ballast de lange reis naar Rotterdam ondernemen.... Kapitein Van Noort heeft een lang gesprek met de bevrachter. ,,U kunt een lading graan innemen in Porto Augusta", zegt de bevrachter. ,,lk zou u aanraden daarheen te zeilen, want als u hier blijft wachten kan het wel enkele maanden duren, voor ik voor u iets weet." De be vrachter brengt kapitein Van Noort naar zijn schip terug en neemt hartelijk afscheid van hem. „Goede reis, kapitein", wenst hij hem toe. Goede reis! Ja, maar het droevige lot van de „Ma ria" zou pas na 70, jaar bekend worden.... ISLAMABAD Na zeven weken is de regering in Nepal er niet in geslaagd om een einde te maken aan de golf van confronta ties met de pro-democra- tie-beweging. Sinds de on rust begon op 18 februari zijn negentien doden ge vallen. „Nepal is ook in de ban ge raakt van de internationale bewegingen voor democratie", zegt Radhakrishna Mainali, een Nepalese communist, die zich verscholen houdt voor de politie. De ontwikkelingen in Oost-Europa spreken in Nepal een woordje mee. Het koninkrijk, hoog in de Hi malaya's gelegen, wordt be stierd door koning Birendra Bir Bikram Shah Dev. Zijn re- geerstijl kan omschreven wor den als autoritair. Sinds 1961 kent het land geen partijdemo cratie, maar een parlement dat bestaat uit individuen die na verkiezing een gelofte van trouw aan de vorst afleggen. Dit zogenaamde panchaijat-sy- steem is in 1980 onderworpen geweest aan een referendum. Een kleine meerderheid van de Nepalezen verwierp toen het meerpartijenstelsel. Maar het is twijfelachtig of een der gelijke volksstemming nu het zelfde resultaat zou hebben. „Wij eisen democratie", scan deerden zondag en maandag zeker 50.000 demonstranten in diverse steden in het enige Hindu-koninkrijk ter wereld. Maar niemand waagde de leu ze uit te breiden met „weg met de koning". Birendra geldt voor zijn 17 miljoen onderda nen als een afstammeling van Vishnu, de schepper in het Hindu-veelgodendom. „Van een halfgod vraag je hooguit concessies", zegt een westerse diplomaat in de hoofdstad Kathmandu. De motor van de democrati sche beweging is het Nepali- congres, een partij die tussen 1959 en 1961 daadwerkelijk een regering leidde onder Bi- rendra's vader Mahendra. Ma- hendra zette die regering af en verbood alle partijen, die sindsdien een ondergronds be staan leiden. De talrijke com munistische varianten onder deze partijen, die hun voe dingsbodem vinden in het feit dat Nepal tot de tien armste landen ter wereld behoort, hebben nu een gelegenheids- verbond gesloten met de ge matigde Congrespartij. Voor het eerst wordt de absolute monarchie in Nepal gecon fronteerd met een verenigde oppositie, die in staat blijkt het land nu al bijna twee maanden in vuur en vlam te zetten. En de steun aan de democratische beweging groeit met de dag. „De koning kan een slag win nen, maar niet deze oorlog. De toekomst van Nepal zal afhan gen van zijn bereidheid om de macht te delen en de democra tie te herstellen", zegt Said Rishikesh Shah, een vooraan staand lid van de verboden Congrespartij.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7