SAAIE BOEL? Ook koningin Beatrix kan gezag tijdelijk neerleggen HP uit de weekbladen HN LE SöIR Belgische abortuswet einde van lange strijd Koningin Elizabeth kan 'even' haar land uit Een verloren goed ELSEVIER PE TIJD flÖENE Hl - BINNENLAND £eidóe<2ou/ia/nt donderdag 5 april 1990 pagina 5 Drie keer ontsnapt ASSEN Een 23-jarige inbreker uit Assen is sinds zijn arrestatie vorige week drie keer ontsnapt en even zo vaak weer opgepakt. De dief was betrapt tijdens een inbraak, maar wist tijdens het verhoor op sokken razendsnel het politiebureau te verlaten. Begin deze week werd hij weer bij een inbraak aangehouden en verbleef hij wat langer in de cel. Gisteren ont snapte hij opnieuw, via een raam, maar agen ten konden net voorkomen dat hij naar bene den sprong. Daarop kreeg de man handboeien om, maar ook die konden hem niet weerhou den van een derde poging. Boven aan de trap van het bureau liet hij zich plotseling voor over vallen en viel tien meter naar beneden. Zijn verwondingen leken zo ernstig dat hij naar een ziekenhuis werd vervoerd, waar hij tijdens het nemen van röntgenfoto's, door een raam naar buiten dook. Een kwartier later werd hij in de kraag gevat. Recht op uitkering voor raadsleden steden DEN HAAG Gemeente raadsleden in grotere plaat sen krijgen recht op uitke ringen wegens ziekte, ar beidsongeschiktheid en werkloosheid. Ruim voor de zomervakantie presenteert het kabinet een vernieuwde versie van een oude notitie over de materiële rechtsposi tie van raadsleden, wethou ders en statenleden. Die ligt er nog van de vorige rege ring. Voor raadsleden van kleinere plaatsen verandert er niets, aldus staatssecretaris De Graaff-Nauta gisteren in de Tweede Kamer. Geen smartegeld voor secretaresse Janmaat DORDRECHT De Staat der Nederlan den, de Anne Frankstichting en de gemeen ten Amsterdam en Leerdam zijn niet ver antwoordelijk voor het lichamelijk letsel dat de voormalige secretaresse van het kamer lid Janmaat (Centrumdemocraten) vier jaar geleden opliep bij ongeregeldheden in Kedi- chem. De Stichting Schadevergoeding Me vrouw Schuurmans had twee miljoen gul den smartegeld geëist, maar de vordering is gisteren door de rechtbank in Dordrecht af gewezen. In een poging de bovenverdieping van het door demonstranten in brand gestoken hotel Cosmopolite te verlaten, raakte mevrouw W.B. Schuurmans, de huidige partner van Janmaat, dusdanig gewond, dat later een been moest worden afgezet. Vel zomerpostzegels met misdruk als extra prijs DEN HAAG Het Fonds Zomerpost zegels looft een vel zomerpostzegels met één misdruk uit als prijs in de prentbriefkaartenactie die het Fonds momenteel voert. De misdruk heeft inmiddels een waarde van ongeveer 450 gulden. Bij het drukken van de zo merpostzegels, die dinsdag zijn uitge geven, is op elk linker drukvel van 100 postzegels van 55+30 cent een mis druk ontstaan. De c van cent boven de tweede 5 van het getal 55 ontbreekt. Toen de PTT de misdruk ontdekte wa ren de zendingen naar de postzegel handelaren en plaatselijke comités van het Fonds Zomerpostzegels al de deur uit. De misdrukken in de vellen die naar postkantoren en agentschappen zijn gestuurd zijn direct verwijderd. Baby overlijdt na schietpartij TILBURG In het Sint Elisabethziekenhuis in Til burg is gisteren het tweeja rig meisje overleden dat op 27 maart ernstig gewond raakte bij een schietpartij in het Sint Catharina-zie- kenhuis in Eindhoven. Bij de schietpartij vorige week schoot een man zijn vrouw en zichzelf dood. Hij had het waanidee dat hij zelf en zijn familie aan een ernstige ziekte leden. De man vuurde ook op zijn tweejarig dochtertje, dat daardoor ernstig hersenlet sel opliep. MILIEU-INSTITUUT: „Glimmende auto's en grote luxe raken uit" WASHINGTON Het broeikaseffect, de aantas ting van de ozonlaag, de voortgaande vervuiling van land, lucht en water. Een greep uit de milieu problemen die om een op lossing vragen, als we de aarde tot een leefbare pla neet willen houden. Hoe ziet de wereld eruit, als we daarin slagen? Het Worldwatch Institute, een in Washington gevestigd cen trum voor milieustudie, signa leert overal een groeiend mi lieubewustzijn. Het instituut is, in tegenstelling tot bijvoor beeld de Nederlandse over heid, niet pessimistisch over een goede afloop. In zijn jong ste jaarverslag heeft het insti tuut zijn gedachten laten gaan over het aanzien van een we reld zonder milieuproblemen. Het centrum projecteert die in het jaar 2030. Volgens het cen trum kan dan een samenle ving zijn ingericht, waarin de elementaire levensbehoeften worden vervuld zonder het milieu en het leven van toe komstige generaties op het spel te zetten. De miliebewuste samenleving van de toekomst zal volgens het centrum het gebruik van fossiele brandstoffen als steen kool, aardolie en aardgas gro tendeels hebben uitgebannen. Belangrijkste energieverschaf fers zijn dan zon en wind. Ook andere al bestaande schone vormen van energie, zoals wa terkracht, getijdenenergie en warmte-krachtkoppeling zul len verder worden uitge bouwd. Aan een voorspelling over de rol van kernenergie waagt het centrum zich niet. De toekomstige generaties au to's krijgen ultra-zuinige moto ren met een verbruik van een liter brandstof voor 100 kilo meter en meer. Maar de nieu we vindingen van de auto-in dustrie zullen niet kunnen verhinderen dat de rol van de auto als koning van de weg voorgoed voorbij is. Een goed geregeld qpenbaar vervoer en de fiets zijn de vervoersvor men van het jaar 2030. Ook de wegwerpmaatschappij zal tot het verleden gaan behoren. Eenmalige verpakkingen van voedingswaren zijn verdwe nen. Bier in blik en melk in pakken is niet meer te krijgen en de fles is overal weer in ere hersteld. De Worldwatch-ontwerpers van dit ideaalbeeld erkennen dat er nog heel wat zal'moeten gebeuren voor de milieube wuste samenleving een feit is en- dat daarvoor een „nieuw normenbesef" nodig is. Daarin zal geen plaats meer zijn voor een gemakzuchtige levensstijl, die wordt gedicteerd door ma- teriele genotzucht. We gaan naar een veel soberder samen leving waarin „glimmende nieuwe auto's en overbodige luxe niet meer geaccepteerd worden", voorspelt Worl dwatch. DEN HAAG Koning Boudewijn van België is tijdelijk teruggetreden, omdat hij een voorstel voor liberalisering van de abortuswet in zijn land niet wilde ondertekenen. Kan iets dergelijks ook in Nederland gebeuren? Artikel 36 van de Nederlandse grondwet geeft de koning(in) het recht zijn ofhaar „konink lijk gezag tijdelijk neer te leg gen". Mr. Eric Jurgens, staats rechtgeleerde en grondwetspe cialist van de PvdA-fractie, trekt daaruit de conclusie dat de 'Belgische oplossing' zono dig ook in Nederland kan wor den toegepast. Het kamerlid zegt geamuseerd naar het gebeuren in Brussel gekeken te hebben. „Een mooie vondst van premier Martens en de zijnen om een koningscrisis te voorkomen", meent hij. Jurgens is er name lijk van overtuigd dat het be treffende artikel (82) in de Belgische grondwet niet voor dit doel is geschreven „Maar nu het één keer is gebeurd, is er sprake van een nieuwe staatsrechtelijke ontwikke- ling". Ook voor het Nederlandse ka binet is dat van belang, denkt Jurgens, voor het geval het weer eens in conflict komt met de koning of koningin. Als in Nederland het staats hoofd tijdelijk zijn of haar ge zag neerlegt, wordt dit overi gens niet - zoals in België - door het kabinet overgeno men. In eerste instantie gaat het gezag naar de Raad van State. Duurt de 'koningloze' periode langer dan een paar dagen, dan moeten kabinet en parlement een regent benoe- Vier van Breda Voorwaarde voor de toepas sing van de 'Belgische' metho de in Nederland is wel dat het staatshoofd van goede wil is. „Want hij of zij moet zelf het initiatief nemen. Anders dan in België kan het kabinet bij Crist: consiitutionncUc Ir Roi a reinst- dc cohtrcsigncr la l«i sur l'avtirlrmrnt LA LIBRE BELGI0UE Le Roi o refuse dc signer la loi sur l'avortcmc't Imagination ft. Uiteraard was er gisteren op de voorpagina's van de Belgische kranten ruimschoots aandacht voor de constitutionele crisis. 'La libre Belgique' kwam zelfs met een speciale editie uit. foto: ap (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Met de gis teren door de Belgische regering ondertekende abortuswet is het 123 jaar geleden wettelijk ingestel de verbod op abortus op geheven. De nieuwe wet markeert het voorlopige einde van een lange strijd die in 1970 begon. Toen werd in België een vere niging opgericht die zich vóór abortus en tégen het wettelijk verbod op het gebruik van voorbehoed middelen uitsprak. In 1971 werd een eerste wets voorstel ingediend dat echter geen schijn van kans .maakte. Wel werd twee jaar later het gebruik en het in bezit hebben van voorbehoedmiddelen uit het Belgische wetboek van strafrecht geschrapt. In 1973 volgde een tweede abortus wetsontwerp dat nooit in be handeling kwam omdat de een jaar later aantredende rege ring Tindemans een staats commissie aan het werk zette die uitvoerig advies moest uit brengen. Van dat advies is echter nooit gebruik gemaakt. Volgens de nieuwe wet blijft abortus officieel verboden. Maar een vrouw die naar haar eigen oordeel én dat van haar arts in een „noodsitu atie" verkeert kan gedurende de eerste twaalf weken van haar zwangerschap bij een arts om een zwangerschapsonder breking verzoeken. Ook na de twaalfde week is abortus toegestaan, maar dan alleen wanneer de gezondheid van de vrouw ernstig gevaar loopt of als is komen vast te staan dat haar kind een ernsti ge en ongeneeslijke kwaal heeft. Voor een ingreep na de twaalfde week van de zwan gerschap is bovendien het ad vies van een tweede arts no dig. De nu aangenomen wet voor ziet in de oprichting van een evaluatiecommissie die over twee jaar om een nieuw ka merdebat over zwangerschaps onderbreking kan vragen. ons het staatshoofd daartoe niet dwingen", legt mr. Jur gens uit. Artikel 82 van de Belgische grondwet geeft de ministerraad het recht het staatshoofd uit zijn grondwet telijke positie te zetten. In het begin van de Tweede Wereld oorlog is dat gebeurd, toen de vader van koning Boudewijn, koning Leopold III, in Duitse krijgsgevangenschap raakte. Als in Nederland de koning (in) bij een conflict met het kabinet niet bereid is tijdelijk terug te treden, ontstaat een zeer moeilijke situatie. Welis waar geeft artikel 35 aan kabi net en parlement het recht te verklaren dat de koning(in) „buiten staat is het koninklijk gezag uit te oefenen", maar mr. Jurgens meent dat dit arti kel alleen maar kan worden toegepast als de koning(in) echt lichamelijk of geestelijk ziek is. „Het zou een kabinet niet lukken om daarmee een onwillig maar verder gezond staatshoofd buiten spel te zet ten. Zoiets krijg je nooit door de Tweede Kamer". In zo'n geval zit er volgens Jurgens niets anders op dan dat één van de partijen het hoofd buigt. „Dat wil zeggen dat de regering haar voorstel intrekt of wijzigt of dat de koning(in) aftreedt". Na 1945 is het in Nederland een paar keer voorgekomen dat het staatshoofd zich - met succes - verzette tegen een be sluit van het kabinet. Het be kendst is het 'verbod' van ko ningin Juliana in het begin van de jaren vijftig om het doodvonnis te voltrekken aan de 'Vier (oorlogsmisdadigers) van Breda'. Ondanks anders luidende 'adviezen' (besluiten) van de minister van justitie, de CHU'er mr. H. Mulderije, die de steun had van het gehele kabinet, wilde de vorstin de gratieverzoeken van Lages, Fischer, Aus der Fünten en Kotalla inwilligen. Bij de for matie van het tweede kabinet- Drees haalde de politiek bak zeil. Men ging op zoek naar een minister van justitie die de gratiebesluiten wel voor zijn (Van onze correspondent Roger Simons) LONDENIn Groot-Brittan- nië zal een probleem als waar mee België deze week worstelt zich niet gauw voordoen. Ko ningin Elizabeth II is namelijk danig verknocht aan haar baan en positie; zij wil deze op geen enkele manier in gevaar brengen. Net zoals de onze moet de Britse monarch volledig on partijdig blijven ten aanzien van zijn ministers, parlement en land. Gewetensbezwaren tellen niet mee: het koning schap is een instelling waarbij geen rekening wordt gehou den met persoonlijke gevoe lens van welke aard dan ook. Koningin Elzabeth die tegelijk het titulaire hoofd van de Anglicaanse Kerk van Enge land is, plaatste in 1967 zonder enig protest haar handteke ning onder de Britse abortus wet, die een stuk verder gaat dan de Belgische versie. De vorstin werd toen niet ge vraagd wat zij ervan dacht en zij sprak ook niet haar mening uit, want het ging om een be slissing die door haar regering en parlement was genomen. Mocht zich in Groot-Brittannië toch ooit een gelegenheid voordoen waarin de regerende vorst het zou aandurven te weigeren eën wet te tekenen, dan kan deze gevaarlijke klip Koningin Elizabeth. foto: anp worden omzeild door een beroep te doen op „Letters Pa tent" (speciale vergunningen) die gelden wanneer de koning of koningin in het buitenland vertoeft. Er dienen dan staats raden aangesteld te worden om de belangrijkste koninklij ke taken uit te voeren. In het onwaarschijnlijke geval dat de vorst gewetensbezwaren zou koesteren, zou deze dus voor korte tijd naar het buitenland gestuurd kunnen worden. rekening wilde nemen. Dat werd de PvdA'er mr. L.A. Donker. Echte monarchie Uit deze geschiedenis leidt professor J.J. Vis, hoogleraar staatsrecht in Groningen, af „dat Nederland in laatste in stantie nog steeds een echte monarchie is". Willens en we tens, meent Vis, want ook bij de laatste grondwetswijziging was het parlement voor hand having van de koninklijke handtekening onder wetsont werpen. Anno 1990 kan koningin Bea trix wetsvoorstellen torpede ren door simpelweg te weige ren haar handtekening te zet ten. Alle wetten en koninklij ke besluiten worden door de Koning en door één of meer ministers of staatssecretarissen ondertekend, zo schrijft artikel 47 van de grondwet voor. Dit artikel vindt zijn oorsprong in de politieke ontwikkelingen van de vorige eeuw. Met de grondwetsherziening van 1848 kwam een einde aan de schier absolute macht van de koning. Prof. Vis is minder verheugd dan Jurgens over de manier waarop de politiek in België het machtsmonopolie van de vorst heeft doorbroken. „Dat is een wel heel merkwaardige oplossing. Ze zetten de koning tijdelijk in de kast". Vis, die in de Eerste Kamer zit voor D66, vertolkt daarmee de in progressieve kring vaak ge huldigde opvatting dat het in een moderne democratie niet passend is voor een erfelijk vorst om zich met de inhoud van het kabinetsbeleid te wil len bemoeien. RIK IN 'T HOUT SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions Bouwers VOC- schip staken nog steeds AMSTERDAM De vrijwilli gers die bouwen aan de replica van het VOC-schip 'Amster dam' blijven staken. Zij doen dat zo lang niet tegemoet wordt gekomen aan hun eis om ruim 90 plaatsen voor de vrijwilligers te reserveren aan boord van 'hun' schip bij de intocht van de Sail-parade 9 augustus. Het werk ligt al een week stil. Er is onvoldoende plaats op het schip, omdat aan de bedrijven en instellingen die het schip sponsoren ook plaatsen zijn beloofd. De vrij willigers zeggen dat ze 160.000 manuren hebben gestoken in het project. Dat komt volgens hen overeen met een sponsor bedrag van 11 miljoen gulden. Een gesprek tussen de stakers en het bestuur van de 'Stich ting Amsterdam bouwt Oost- Indiëvaarder' heeft de partijen gisteren niet dichter bij elkaar gebracht. Koop dan snel een staatslot en wie weet heeft u binnenkort het kleurrijkste bestaan dat er is. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindtde verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Tja, Van Gogh. Alleen De Groene deed wat iedereen zou moeten doen: kijken. „Juist onder jongef kunste naars van onze tijd is het verlangen voelbaar naar in tensiteit, naar een mogelijk heid om ernstige, existentiële zaken aan de orde te stellen. Daarom ervaren we de door Van Gogh opgeroepen ont roering tegelijk als een verlo ren goed". „Eén ding haden we ons voorgenomen: geen letter over Van Gogh". HP ging toch overstag toen de redactie de 'negerversie' van De Aardappeleters zag. Dat leid de tot een verhaal over de groepstentoonstelling Black USA die zaterdag wordt geo pend in het Museum Over- holland, pal naast het Van Gogh-museum. HP ging op onderzoek naar de 'vergeten kunst', van Harlem tot de Bronx. Benny Andrews: „Ik beschouw alles in een raciale context. Blanken vergeten gemakkelijk dat je als zwarte in de Amerikaanse samenle ving gedwongen bent tot een schizofreen bestaan: nu eens gewoon burger, dan weer de getekende zwarte. Wij leven in een maatschappij die zich ooitr, om de slavernij te ver antwoorden, geleerd heeft dat wij minder zijn dan menselij ke wezens en dat slijt maar heel langzaam. Het zit onder huids, zoals bij iemand the straling heeft opgelopen in een kerncentrale: van gene ratie op generatie erft het ef fect een beetje minder over". De tweede 'noodzaak' voor HP om toch 'iets' aan Van Gogh te doen was een be richtje in de krant dat de vo rig jaar overleden rijke dame Liesbeth Ribbius Peletier (98) uit haar omvangrijke nala tenschap drie Van Goghs ge schonken bleek te hebben aan de Staat. Inderdaad, zo maar iemand die ze niet op de veiling heeft gegooid. Ze was ondermeer de belangrijk ste SDAP-vrouw tussen de twee wereldoorlogen en uit het portret komt ze naar vo ren als iemand die wel domi nant was, maar niet deed. Meer Juliana dan Wilhelmi- Het geld van de sponsors is helemaal niet nodig, de Van Gogh-tentoonstelling betaalt zichzelf. Bezoekers (80 pro cent) en overheid (20 procent) dekken de kosten, de spon sors mogen bijna gratis meer ijden en betalen niet de ten toonstelling, maar hun eigen publicitaire circus. Vrij Ne derland heeft het allemaal piekfijn uitgerekend. Mieke van der Hoeven lijkt voornamelijk te bestaan bij de gratie dat ze leefde met Si mon Vestdijk. „Wat ik ben geworden werd ik door Si mon. En ik heb twee schitte rende kinderen. Niemand heeft ze van hem. Ik alleen. Om mijn kinderen meer te begrijpen moet ik meer van Simon begrijpen. Daarom moet ik meer van hem we ten, dus moet ik zijn werk be studeren". Hier mag het nog worden gezien als een vere deld campingspelletje, in Azië worden badmintonspeelsters Eline Coene en Astrid van der Knaap behandeld als Gullit en Van Basten. „De hele tijd tv-ploegen om ons heen en elke dag enorme stukken in de krant. Met köppen als: Nederlands team gaat winkelen. Bij ons is het altijd zo rustig en beschaafd". handig zijn te weten dat er al een première aan vooraf is gegaan. U zult mij weinig mooie dingen horen zeggen over de jeugd; aan dat Mans- holtcomplex, dat meeheulen, lijd ik niet. Ik ben het geheel met Annie Romein eens, die vaak het woord van een En gelse dichter aanhaalde: De jeugd is een overschat sei- Een grote meerderheid van de Tweede Kamer staat wan trouwend ten opzichte van een verenigd Duitsland. En dat komt allemaal door de oorlog. Elsevier enquêteerde de volksvertegenwoordiging, waar 65 procent bij zichzelf anti-Duitse gevoelens consta teerde. De kans op 'een mili taire expansie' van het vere nigde Duitsland (understate ment voor Derde Wereldoor log?) acht overall 36 procent mogelijk. Een andere vorm van 'zwarte kunst': Public Enemy. Een popgroep met onverholen militairisme in boodschap en optreden. Voor man Chuck D. beschouwt de groep als de enige met een zwarte stem vanuit een zwart standpunt die doordringt tot de zwarte jeugd, die niet meer naar de middelbare school gaat. Een hoogleraar massacommunicatie: „De vrije woordenstroom van haatdragende stoere-mannen- praat die de rap zo kenmerkt, is een uitgesproken voorbeeld van sociaal gedrag uit de on derklasse, éen reactie op de afnemende verwachtingen van miljoenen Amerikaanse kinderen die in de jaren tach tig vergeten zijn naar busi ness schools te gaan". Nou, Jacob Dekker niet hoor. Die brengt Van Gogh aan de man als geen ander; via Van Gogh International BV. „Zo'n naam heeft een toegevoegde waar de, prikkelt de fantasie. In Japan lag hij goed: men waardeerde de schilder en zijn werk. In Amerika hoort Van Gogh in het rijtje van jachten, kaviaar en champag ne. Van Gogh is Sotheby's Auctions, hoog gepositio neerd, een statussymbool. In Europa overheerst de associa tie met het impressionisme, met bloemen en vrolijke kleuren. Maar in Nederland is hij de held van de sociale I revolutie. Van Gogh is De Aardappeleters, dus die con notatie is slecht". De Vlaamse schrijver Bob van Laerhoven is een soort anti-Van Gogh: „Mijn groot ste illusie was gelezen wor den over de hele wereld. Daarom schreef ik Nachtspel destijds ook in het Engels. Nu is mijn droom gelezen te wor den". De manier waarop voetbalcoach Thijs Libregts aan de kant is gezet, is voor De Tijd van een grote door zichtigheid. Hij moest het vuile werk opknappen (kwa lificatie voor het WK in Ita lië) en aan het eind wachtte hem een oprot-premie. Het dreigde even mis te gaan om dat Libregts niet weg wilde. Het vervolg is bekend, de rechter moest uiteindelijk be slissen. Weinig fraai allemaal. Theo Aalbers, voorzitter van FC Utrecht: „Als ik Thijs Li bregts was, was ik niet naar de rechter gegaan, maar had ik er in Zeist een paar onder de tafel geveegd". Historicus M. Brandts, nog enige tijd voorzitter van de Adviesraad voor Vrede en Veiligheid is een beetje knorrig. „We leven in een samenleving die aan kennis van het verleden te weinig .waarde hecht. We worden omringd door jonge ren, voor wie de hele wereld een première is - die uit drukking is niet van mij hoor, maar van pater Van Kisldonk - en dan kan het Geen Van Gogh in HN-ma- gazine - alleen een cartoon: Wat!!? 't Is al april 1990 en u heeft nog niets van Van Gogh in huis - maar toch ook weer wel. Dominee Okke Jager over eeuwig leven; oer- vervelend of spannend? Chruchill zei: „De eerste vijf honderd jaar ga ik vissen, maar dan weet ik het ook niet meer". Jager maakt het niet gemakkelijker: „Als wij doorleven door de dood heen, is dat niet omdat onze ziel voortleeft, maar omdat het verhaal doorgaat waaraan wij onze nieuwe naam te danken hebben. Ons voortbestaan is een voortvertellen. Omdat het verhaal de verteller maakt, blijft de verteller le ven zolang het verhaal duurt. Het verhaal houdt ons gaan de". An Rutgers van der Loeff: „Ik heb het gevoel dat grote woorden als Schepping en God verkeerd zijn. Onmete lijk raadselachtige dingen kun je niet definiëren. We zijn opgenomen in een kos misch gebeuren waarvan we hegin noch eind kunnen zien. Alles wat mensen daarover verzinnen, is wensdromerij". Jonge filosofen verenigden zich in de Keplerkreis en houden zich daar bezig met vraagstukken van politieke cultuur. Ze constateren dat het politieke debat steeds meer terrein verliest aan het gescherm met macro-econo mische modellen en interna tionale juridische verdragen. Pakken statistische gegevens versluieren waar het eigen lijk om zou moeten gaan. De gewone burger is een consu menten-mentaliteit aange kweekt en de overheid is zo druk doende te bepalen of een individu twintig, dertig of veertig procent arbeidson geschikt is, dat de moraal uit de politiek is verdwenen. En omdat De Groene altijd een verstandig blad is ge weest, ging het dus kijken naar Van Gogh. „Slechts wie van steen is, kan onverschil lig blijven. Het werk van Vincent van Gogh zoals dat ter herdenking van zijn hon derdste sterfdag bij elkaar is gebracht, zal maar weinigen onberoerd laten. De onver flauwde kracht overrompelt zelfs ons, het publiek aan het einde van de twintigste eeuw, dat toch zo is gehard in het zien". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5