xoed verhoor zet jongeren n politie aan het denken Uitgelekte milieu plannen stellen teleur lEUWi [andhaven milieuwetten frustreert politie Nederland betreurt Indonesisch doodvonnis Dag- en nachtopvang voor kinderen Haagse politie NA' NNENLAND Ccldóe Qowva/nt DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 3 dA: Maij moet minder hoog van de toren blazen !*J HAAG Minister Maij-Weggen keer en waterstaat) heeft te hoge wachtingen gewekt over de uitkom van de derde Noordzee-ministers- ferentie vorige maand in Den Haag. bewindsvrouw, die de conferentie rzat, had „minder hoog van de toren iten blazen". kritiek uitte het PvdA-kamerlid j- nstra gisteren tijdens een overleg Maij en haar collega Alders van °]OM. De oppositie-partijen vielen de aal-democraat grotendeels bij. CDA- fyrdvoerder Esselink volstond met de i^ierking dat „zelfs" minister Maij- >ggen geen ijzer met handen kan bre- tie, die hij evenals Esselink als re delijk positief bestempelde. Maij heeft volgens de PvdA'er echter ten onrechte al voor het begin van het overleg Groot- Brittannië vastgepind op tegemoetko mingen, die de Britse minister Patten vervolgens niet waarmaakte. D66'er Eisma veronderstelde zelfs dat door het optreden van Maij de Britten zich nog ontoegeeflijker hadden opge steld dan zij van plan waren. De minister wees de kritiek scherp van de hand. Volgens haar zijn het de Brit ten zelf geweest die hoge verwachtin gen wekten. Dat deze niet zijn gereali seerd, noemde zij „frustrerend". Ook wees zij op het opmerkelijke feit dat de Britten in Den Haag geen enkele onder handelingsruimte kenden. Waarnemend rector Barlaeus Gymnasium AMSTERDAM Het gemeentebe stuur van Amsterdam wil op zoek gaan naar een waarnemend rector voor het Barlaeus Gymnasium. De rector, zo verklaarde onderwijswet houder A. Wildekamp gisteren tij dens de vergadering van de commis sie onderwijs, mag tot nu toe geen partij zijn geweest in het conflict en moet dus van buiten de school wor den aangetrokken. Na het verschij nen van het rapport van de commis sie van goede diensten werd de posi tie van rectrix C. de Vriesch Lentsch onhoudbaar. B&W voeren momenteel 'constructief overleg' met De Vriesch Lentsch over haar toekomst. Topambtenaar: „Subsidies buitenlands bedrijf bizar' DEN HAAG Het is „bizar" dat veel geld van Europese (Nederlandse) belastingbetalers in de zak van vooral Japanse (maar ook Amerikaanse) elektronica-bedrijven terecht komt die zich hier vestigen. Daar moet uit concurrentieoverweging „enige paal en perk" aan worden gesteld. Dat heeft topambtenaar industrie en regio naal beleid drs. T. van Heesch van Economi sche Zaken vandaag gezegd op een bijeen komst over het Verre Oosten van de FME (metalektro-werkgevers) in Amsterdam. Van Heesch zei nadrukkelijk niet tegen re gionale investeringspremies te zijn. Hij vond het echter „toch niet onredelijk om daaraan - ook uit concurrentieoverweging - enige paal en perk te stellen en in sommige gevallen of activiteiten zelfs iets meer dan dat alleen". Volgens de topambtenaar moet worden voor komen dat investeringen uit bij voorbeeld Ja pan onder betere voorwaarden tot stand ko men dan Europese investeringen. Hij noemde een aantal voorbeelden van in vesteringssteun voor directe concurrenten van de Europese industrte (onder andere 250 miljoen dollar steun van een Amerikaanse chip-fabriek in Italië), terwijl de Gemeen schap tegelijkertijd de Europese chipindustrie (Philips/Siemens/Thomson) wil stimuleren. Erg optimistisch toonde hij zich niet. „Binnen Europa bestaan veel verschillende opvattin gen over investeringssteun (waaraan ook po sitieve werkgelegenheidseffecten zijn verbon den) en dat zal voorlopig wel niet verande ren". Eind vorige maand zijn cijfers gepubli ceerd waaruit blijkt dat vooral Nederland als vestigingsplaats „in" is bij Japanse bedrijven. Olie niet afkomstig van Noors schip DEN HAAG Analyse van oliemon sters uit de Noordzee heeft volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat uitge wezen dat de zware stookolie die de zee en de noordelijke stranden verontreinigt niet afkomstig is van een verdacht Noors containerschip. De aard van de olie vertoont ook geen enkele overeen komst met de verontreiniging die op 27 maart ter hoogte van Walcheren werd bestreden. Vanmorgen is op alle vervuil de stranden begonnen met het opruimen van de stookolie. Rijkswaterstaat noemt met name de verontreiniging op Vlie land en Texel „omvangrijk", maar bena drukt dat van een ernstige vervuiling of een milieuramp geen sprake is. VANDAAGi IN HET 'EN HAAG De meeste Jitiemensen kunnen Jgdigen geen fatsoenlijk rhoor afnemen. Ze zijn jfixeerd op de feiten van vergrijp en stellen nauwelijks op de jogte van de leefsituatie de redenen voor het ninele gedrag van jon den. Een goede gesprek- jchniek levert meer in- natie op en zet zowel ^itie als verdachte aan denken. Uiteindelijk et deze aanpak leiden I een vermindering van a criminaliteit. (omwonden vertelt mr.drs. Albers over zijn proef- irift 'Politie en jeugdigen', erop hij morgen in Tilburg Jmoveert. „Politiemensen ten wel hoeveel vogeltjes er k omdat ze de vogelwet uit l hoofd moesten leren, maar ze door een gesprek het ke geïnformeerd kunnen en, weten ze niet", n de 27.000 politiemensen in Iflerland zijn er slechts 360 Ipecialiseerd in jeugdzaken. I krijgen te maken met de Jest problematische jonge- n, waaraan volgens Albers Irekkelijk veel aandacht Srdt besteed. In praktijk zijn echter voornamelijk sur- lllance-teams die contact fcben met jongeren: politie- Jnsen die aan de basis staan nin hun opleiding nauwelijks geleerd hebben over ge- rekstechnieken. •^middels is er het nodige 'fbeterd aan de opleidingen Agenten houden een jongere aan. Tijdens het verhoor zal de politie een goede gesprekstechniek moeten inzetten om meer te weten te komen over de redenen van het criminele gedrag, foto: sp maar in de praktijk stuit je nog op een groot aantal wenselijk heden. Een verhoor blijft meestal steken bij de geijkte vragen van wat heb je wan neer gedaan. Over de situatie waarin jongeren verkeren en het waarom van hun daad wordt nauwelijks gesproken", aldus Albers, die docent Jeug drecht en Criminologie aan de politie-academie in Apeldoorn Gedrad Bij de reorganisatie van de af deling jeugdzaken van de rijkspolitie eind 1983 is beslo ten om de deskundigheid van de basispolitie op de landgroe- pen te bevorderen. Albers ont wierp hiervoor een trainings programma voor een meer in houdelijke aanpak van jeugdi ge delinquenten. „Een politie- kundige aanpak met als uit eindelijk doel reductie van cri minaliteit en het vermogen potentieel risicovolle delin quenten te onderscheiden van risicoloze", aldus Albers. Acht tien politiemensen van drie landgroepen in het district Breda volgden het trainings programma. „Na het experi ment verklaarden zij meer ge leerd te hebben over verhoren en gesprektechnieken dan in hun opleiding, die voorname lijk juridisch was en geen aan dacht besteedde aan het ge drag van jongeren". Na een jaar maakte Albers de balans op en kwam tot de con clusie dat de deelnemers dub bel zoveel informatie hadden vergaard als politiemensen van naburige landgroepen. „Andere informatie ook. Over de leefsituatie van jongeren en hun gedrag. Dit soort gegevens brengt een bewustwordings proces op gang bij politie en jongeren. De redenen voor cri mineel gedrag worden duide lijker en jongeren tonen een grotere bereidheid om er wat aan te doen", aldus Albers. Verharding De docent hoopt dat zijn trai ningsprogramma door meer politiekorpsen in Nederland zal worden overgenomen. Hij vreest echter dat de perikelen rond de reorganisatie van de politie (samenvoeging van ge meente- en rijkspolitie tot 23 regionale korpsen) alle aan dacht zal opslokken. „Die sa menvoeging is prima. Maar het gevaar bestaat dat de ener gie de eerste jaren besteed wordt aan organisatorische vragen, zoals wie er de baas wordt, en de aandacht voor de inhoud van het werk verslapt. De positie van de afdeling jeugdzorg binnen een regio korps moet daarom gegaran- deeerd worden", vindt Albers. Hij beklaagt zich voorts over een verharding van het jeugd strafrecht, dat volgens hem te veel het accent legt op de rechtspositie van mensen. „Het welzijn van jongeren wordt opgeofferd aan de juri disering. Het recht wordt een doel in plaats van een middel". Als voorbeelden van de ver harding noemt Albers het openbaar maken van zittingen waarbij minderjarigen in het strafbankje staan en het weg vallen van het driehoeksover leg tussen de kinderrechter, de officier van justitie en de kin derbescherming. „Maatregelen die worden genomen zonder voldoende te investeren in het waarom van crimineel gedrag en het zoeken naar andere op- Een andere oplossing is bij voorbeeld een alternatieve straf via de zogenoemde HALT-bureaus, die in bijna alle Nederlandse steden opere ren. Maar ook daarover is Al bers niet tevreden. „Alterna tieve straffen juich ik toe, maar doorverwijzing naar HALT-bureaus dreigt een ad ministratief proces te worden. De politie moet vandalen ech ter niet automatisch doorver wijzen, maar zich afvragen wat er aan de hand is om ver volgens te kiezen voor de juis te aanpak". MONIQUE VAN DE VEN Zwanger Een groep zwangere vrouwen stortte zich giste ren in de RAI op dit reuzenbeschuit met muis jes, waarmee de geboorte werd gemarkeerd van de Negen Maanden Beurs, die tot en met zondag duurt. Het is een zelfstandig onderdeel van de huishoudbeurs en bedoeld voor aan staande en jonge (groot)ouders. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een echte aan scherping van het milieubeleid zit er deze kabinetsperiode hoogstwaarschijnlijk niet in. Dit blijkt uit de uitgelekte voorlopige versies van het NMP-Plus van milieuminister Alders (PvdA), en het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer deel-D van minister Maij Weggen van Verkeer en Wa terstaat. Prof. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde te Amsterdam, is zo teleurgesteld over de plannen dat hij spreekt van een „oorlogsver klaring aan het milieu". Het gaat nog slechts om ont- werpnota's en daarom kan er in theorie nog veel verande ren. Volgens ingewijden is die kans echter niet erg groot, om dat niemand in het kabinet de steeds hoger wordende milieu rekeningen wil betalen. Zo werd bijvoorbeeld dinsdag be kend dat PvdA-minister Kok van financiën geen cent be schikbaar wil stellen voor ex tra uitgaven, ook niet voor be strijding van milieuvervuiling. Ook de CDA-bewindslieden Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) en Andriessen (Eco nomische Zaken) zijn niet be reid de helpende hand toe te steken. Milieuminister Alders zal het daarom moeten doen met de 60 miljoen gulden die hij eerder als extraatje kreeg toebedeeld. De milieu-organisaties hebben geschokt gereageerd op de nieuwe plannen. Volgens prof. Lucas Reijnders is het budget voor de aanleg van nieuwe wegen „nog nooit zo hoog ge weest als in deze plannen". De verhoging van de autokosten zal weinig effect sorteren, ver wacht hij. „Ook tijden de olie crises werd er niet minder om gereden". Het feit dat Maij- Weggen vasthoudt aan de aan leg van vier nieuwe tunnels in de Randstad noemt hij „ont hutsend". Het .NMP-Plus van minister Alders is volgens prof. Reijnders eigenlijk een NMP-min. „Kijk naar de C02- uitstoot. In feite zal in deze ka binetsperiode de uitstoot niet verminderen maar toenemen. En persoonlijk ben ik bang dat de C02-vervuiling ook tot 2000 nog zal toenemen. Wat de verzuring betreft ziet het er nog beroerder uit. Het kabinet trekt zich niets aan van de ronduit alarmerende situatie. Ik constateer dat de politici het milieu meer gezien hebben als PR-beleid dan als echt be leid. Iets aardigs om stemmen mee te winnen. Na de verkie zingen zijn alle beloften snel verworden tot een dikke sta pel papier die in feite een oor logsverklaring is aan het mi lieu". Als de plannen van Maij-Weggen en Alders door het kabinet worden overgeno men betekent dat een „breuk met de milieuorganisaties", al dus Reijnders vanmorgen. JNTEREN Politie- "Jbtenaren die zich be houden met de hand- ving van milieuwetten soms met grote istraties rond. De korps- dingen zijn vaak niet 'milieu-minded' en volging van daders milieudelicten laat te Dat is de mening van M. Blijleven, sinds 23 maart de nieuwe voorzitter vqn Ne derlands grootste politie bond, de Algemeen Christe lijke Politiebond (ACP). Deze bond hield gisteren in Lunteren een congres dat ge heel was gewijd aan de handhaving van milieuwet geving. „Als je gepakt wordt met een kilo. heroïne op zak is de kans dat je straf krijgt heel groot. Bij het plegen van een milieudelict ligt de zaak heel anders", aldus Blijleven. Hij verwijst daarbij onder ande re naar de geruchtmakende milieu-affaire in Alphen aan den Rijn. De ACP-voorzitter vindt dat de handhaving van milieuwetgeving meer prio riteit moet krijgen en dat hierbij een taak is weggelegd voor de politie. Volgens hem moet er daarom in de oplei dingsscholen van de politie een veel zwaarder accent op milieuwetgeving worden ge legd. Maar niet alleen toe komstige politiemensen zou den beter geschoold moeten zijn. De ACP pleit ook voor bijscholing in de vorm van een basiscursus voor de hui dige politiemensen. ADVERTENTIE HAAIBAAI' Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. DEN HAAG De aan kondiging van Indonesië dat binnenkort een 68-ja- rige man wordt terechtge steld die vijftien jaar gele den ter dood werd veroor deeld, heeft een officiële Nederlandse reactie uitge lokt. „De regering zou het betreu ren indien het bericht over de afwijzing van een gratie verzoek van één van de bij de poging tot staatsgreep van 1965 betrokken personen juist zou zijn", aldus Buiten landse Zaken. Volgens de verklaring zijn de Neder landse verzoeken om niet alsnog over te gaan tot vol trekking van re^-Js lang ge leden uitgesproken doodvon nissen, gedaan op humanitai re gronden. Het Komitee Indonesië vindt dat minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) over moet gaan tot sancties, wan neer blijkt dat Indonesië niet gevoelig is voor de protesten. Pronk komt morgen in Ja karta aan, waar hij zal spre ken over mensenrechten en ontwikkelingssamenwer king. door WILLEM RITSTIER ...ACM, RAT iSAltfMAAl OWZ/W... IK HBS AC zo vaak eai uens G6PAAN AL6 IK BEK MLBHPe STER il zag:... In mootjes Medewerers van het Natuur historisch Meuseum in Leiden zijn begonnen met het ontleden van de potvis die deze week dood aanspoelde op het strand van Terschelling. Het skelet van het ruim vijftien meter lange dier moet straks in z'n geheel Worden tentoon- DEN HAAG De Haagse po litie begint dit najaar, als eer ste in Nederland, een experi ment voor een professionele 24-uurs kinderopvang. Twee initiatiefneemsters hebben gis teren het rapport hierover aangeboden aan wethouder F. Vooys-Bosma van emancipa tiezaken en korpschef J.L Brand van de gemeentepolitie Den Haag. „Ik vind het een goede zaak. Kinderen krijgen een goede opvang en de ouders zijn ge lukkig", was de reactie van mevrouw Vooys. Veel vrou wen vertrekken bij de politie omdat er geen kinderopvang is wanneer zij 's avonds of 's nachts moeten werken. Vandaar het experiment voor een dag- en nachtverblijf voor kinderen met beroepskrach ten. De Stichting Dagopvang voor kinderen voert het project uit. Guus Permentier, directeur van de stichting: „Het gaat er vooral om de kinderen een pe dagogisch verantwoorde plaats aan te bieden". Hij doelt daar mee op de professionele krachten die aangetrokken worden om de kinderen te be geleiden. Gerda Dijksman is één van de initiatiefneemsters van de 24- uursopvang. Zij is emancipa tiewerkster bij de Nederlandse Politiebond. „Het ritme van de kinderen staat in ons plan voorop. De begeleiders gaan werken in roosterdiensten. Het is de bedoeling dat de kin deren van 0 tot 4 jaar steeds dezelfde verzorger zien". Om dat dit niet altijd mogelijk is, wordt er in het rapport aan een inwonende directrice ge dacht. Zij zal er vrijwel altijd zijn. De kosten van het project, zo'n 650.000 gulden, komen voor rekening van het ministerie van binnenlandse zaken, de gemeente en het politiekorps. De ouders gaan zelf een bij drage van 3500 gulden per jaar betalen. Er komen 12 dag plaatsen en 24 continu-plaat- sen in het centrum. Acht daar van worden bezet door kinde ren van de Haagse politie. Van de overige plaatsen kunnen ziekenhuizen, de brandweer en commerciële bedrijven ge bruik maken. Bovag waarschuwt garages tegen diefstal BUNNIK De Bond van Ga ragebedrijven (Bovag) waar schuwt haar leden, de ruim 7.300 aangesloten autobedrij ven, voor een nieuwe truc die door autodieven wordt ge bruikt. Volgens een woord voerder van de Bovag komt het in toenemende mate voor dat inbrekers serviceboekjes uit au to's stelen. In dat boekje staat het sleutelnummer van het voertuig, waardoor vrij gemak kelijk sleutels nagemaakt of bijbesteld kunnen worden. Het stelen van de auto kan vervol gens zonder grote schade ge beuren. De Bovag adviseert haar leden het sleutelnummer niet meer in de serviceboekjes te noteren, maar op een papier tje aan de klant mee te geven. Ook wordt de leden op het hart gedrukt de nodige voorzichtig heid in acht te nemen bij het nabestellen van de sleutels.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3