„Mooi of lelijk telt niet, als de waarde maar toeneemt" Eigen produkties blijven raamwerk TROS-uitzendingen Sarah Vaughan was zangeres met een goddelijke stem KUNST ALS INVESTERING KUNST/RTV £üdM(2owumt DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 16R1 Van Gogh-tekening geveild voor 7,5 ton LONDEN/AMSTERDAM De teke ning „Laan van Populieren" van Vin cent van Gogh is gisteren bij Sotheby's in Londen verkocht voor een bedrag van ruim 750.000 gulden. De geschatte waarde lag tussen de 125.000 en 155.000 gulden. De tekening (19,7 bij 11,7 centimeter) is uitgevoerd in pot lood, pen en inkt en opgehoogd met wit. De tekening is afkomstig uit een Nederlandse particuliere collectie. Van Gogh zou de „Laan met Populie ren" in oktober 1884' in Nuenen heb ben getekend. De schilder woonde in die tijd weer bij zijn ouders. De Nue- nense periode wordt gezien als de be langrijkste van zijn verblijf in Neder land. Lubberhuizenprijs 1989 voor Atte Jongstra AMSTERDAM De Geertjan Lub berhuizenprijs 1989 gaat naar Atte Jongstra (33) voor zijn literaire proza debuut „Psychologie van de zwavel". De prijs bestaat uit een bedrag van tienduizend gulden. De prijs van de Marten Toonder Stichting wordt dit jaar voor de zesde keer toegekend. De jury is van mening dat zijn onder scheiden werk de positieve eigen schappen van het debuut - een per soonlijke inzet, een beweeglijke stijl en een levendige fantasie - paart aan de kenmerken van een voldragen schrijverschap: vorminzicht en een doordachte visie. De uitreiking is op 3 mei in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. AMSTERDAM Wat moet je doen en wat moet je zeker nalaten, wanneer je in kunst wilt investe ren? Daarop gaf een sym posium dat gisteren bij So theby's in Amsterdam werd gehouden, nauwe lijks antwoord, hoewel het er wel over zou gaan. Het kwam zelfs niet tot een beknopte handleiding, al kwam dit symposium, zij het bij toeval, wel op een bijzonder actueel moment, zo pal na de opening van de twee grote Van Gogh- exposities. Toch werden enkele opmerkelijke en bruikbare gedachten uit gesproken die de moeite van het overwegen waard zijn, in de meest letterlijke zin. Kunst is, in tegenstelling tot obligaties, aandelen, goud en mineralen niet onderhevig aan koersdalingen. Een waardevol kunstvoorwerp - dat hoeft niet altijd een schilderij te zijn - zal altijd zijn waarde be houden en er te zijner tijd al leen in waarde op vooruit gaan. „Maar als iemand be wust in kunst wil 'investeren, zal hij dat op lange termijn moeten doen", zei Jeremy Eckstein van Sotheby's, Enge land. Die werd aangevuld door Sacha Tanja die voor de NMB kunst aankoopt: „Het gaat dan om kunst kopen, in de kluis leggen, verkopen en geld ver dienen". Maar welke kunst. Sacha Tan- ja gaf een mooie hint: „Volg de kunstenaar. Kijk naar Wat je mooi vindt, ga naar z'n exposi ties en praat met 'm en let er goed op, of hij veel exposeert. In dat geval is er een moge lijkheid dat zijn kunst waarde heeft, die er op termijn alleen maar hoger op wordt". Maar Eckstein had al gezegd, dat in tegenstelling tot de meeste an dere vormen van investeren waarin op betrekkelijk korte termijn flink verdiend kan worden, kunst tijd nodig heeft om te rijpen. „Veel tijd". Bewust investeren in kunst heeft weinig te maken met liefde voor of houden van kunst en alles met zakendoen. Grapjes en avontuur zijn er niet bij, zoals uit de vele woorden bleek en uit het soort publiek: ernstig luisterend, be schaafd en intelligent zakelijk, gekleed in dun tweed, overwe gend slank, goed gekapt en in getogen. Hoewel de verstaan baarheid van sommige woord voerders uitgesproken te wen sen overliet, werd in stilte van plaats verwisseld, zonder een woord van protest hoewel daar alle aanleiding voor was, geen humpje, geen kuchje, geen lachje. Investeren in kunst is een ernstige zaak voor geld- verdieners. Zoals vice-president W. Joseph Houlihan van GIM Algemeen Vermogensbeheer uitstekend verwoordde: „Het is volmaakt onbelangrijk of kunst mooi of smaakvol is, het mag te groot en heel lelijk zijn, als de waar- deontwikkeling maar goed is". Waaraan hij er de prettige kant van beleggen in kunst toevoegde; „Kunst heeft geen last van koersdalingen, kunst is stabiel"..Hij had bovendien de gunstige ervaringen aan zijn kant: „Het rendement van verkochte kunst ligt boven de twintig procent". Immaterieel Sacha Tanja liet horen dat het bij grote ondernemers ook an ders kan, al zal geen enkel be drijf zich aan kunst wagen, wanneer er van zichtbaar ver lies sprake is. Tanja, als hoofd van de kunstafdeling van de NMB: „Mensen werken harder in een prettige omgeving, mensen hebben er plezier in, als hun omgeving mooi is" Grote instellingen zoals de NMB krijgen regelmatig kunstenaars op bezoek die hun werk aanbieden en soms is daarvan bij die instellingen iets terug te vinden. Waarbij voorop staat dat de bedragen die aan kunst worden uitgege ven, op het totaal niet van be lang zijn. Een andere woord voerder van de NMB: „Er zijn directeuren die het gewoon leuk vinden kunst voor hun bedrijf te kopen, zolang er geen sprake is van verlies. Uiteindelijk komt kunst het bedrijf ten goede, het kan bij dragen aan het gunstige ge zicht van je bedrijf, al zal nie mand van bank veranderen, omdat die ander een kunstcol lectie heeft". Tanja: „We maken een keuze. We beperken ons tot heden daagse kunst, dat bovendien in de belangstelling staat van het publiek. En zo maken we ge bruik van de immateriële waarde van kunst, door het publiek ervan te laten genie ten. Bovendien 4werken onze VERONIQUE BRENGT HONDERD DAGEN SPEELFILMS HILVERSUM Een hoog gehalte aan eigen produkties vormt ook in de zomerprogrammering van de TROS-televisie het raamwerk. Toch is de filo sofie van de bespelers van de drie Nederlandse net ten en daarmee die van de TROS gewijzigd. Gezien de moordende concurren tie van Véronique wordt uit een ander vaatje getapt en is de TROS-program- mering op de eerste plaats gebaseerd op de noodzaak het bestel zo krachtig mo gelijk te maken. Pas in tweede instantie is er het streven met een zo sterk mogelijke TROS-dinsdag en vrijdag te komen. Op dinsdag blijft 'Belfeur' in de middag gehandhaafd, in juni zal het magazine echter naar de vooravond verhuizen en in juli en augustus onder broken worden in verband met het later beginnen van de middaguitzendingen op dins dag. Nieuw op de dinsdagmid dag is 'Groen en grondig', een serie voor agrarisch Neder land, terwijl voorafgaande aan de Wereldkampioenschappen Voetbal in Italië de Engelse produktie 'World Cup Confi dential' wordt uitgezonden. De avond-programmering wordt vanaf 15 mei'veertien weken lang gedpmineerd door de Australische serie 'Return to Eden'. De omroep herhaalt êerst de oude delen en plakt daar direct de nieuwe serie in blokken van anderhalf uur aan vast. Aardig is ook de aan koop bij het Amerikaanse tele visie-bedrijf ABC van 'Ameri ca's funniest home video's'. Op Goede Vrijdag is de eerste af levering te zien met de bedoe ling dit programma in het winterseizoen te continueren. Nieuw is de comedy-serie 'Dear John', terwijl het 'TROS tele-archief' terugkeert. In bedrijf Op vrijdagavond is 'TROS Ak- tua in bedrijf' een nieuweling die in een vijf-wekelijkse fre quentie vanaf augustus is te zien. Ook start de TROS, een jaar na het overlijden van Si mon van Collem, weer met een filmrubriek. Hij wordt vanaf 1 juni eens in de vier weken uitgezonden. Nieuw op de vrijdag is de satirische 'Da vid Thomas show' en de serie 'In the heat of the night'. Aan sport zal de TROS de komende zomer niet veel aandacht be steden omdat het WK Voetbal, Wimbledon, de Tour de Fran ce en EK Atletiek de liefheb ber al genoeg biedt. Wel wordt weer een groot aantal oude successen gecontinueerd of op nieuw uit de kast gehaald als 'De familie Oudenrijn', 'De DD show', 'Linda', 'De eerste de beste', 'Te land, ter zee en in de lucht' en de laatste afle veringen van 'Jongbloed Joosten'. Veronique Veronique maakte zijn zomer- prögrammering ook gisteren bekend. In het decor van het succesvolle „Prijzenslag" vlo gen opnieuw d£ kijkcijfers de aanwezigen om de oren. Het begint vervelend te worden, vooral ook omdat die cijfers ei genlijk alleen van belang zijn voor de reclame-wereld. Daar bij liet Veronique gisteren in de studio van John de Mol Produkties zien, hoe het Ame rikaanse systeem van de pres tatie-wedloop ook bij de com merciële zender wordt toege past. Als een soort autoverko pers of vertegenwoordigers vielen Hans van der Togt en Hans Kazan in de prijzen. Bei den omdat hun spelletjes dage lijks meer dan een miljoen kij kers trekt. Hans van der Togt die met 1.3 miljoen kijker-fa voriet is, kreeg een achtdaagse reis naar Tunesië aangeboden, terwijl de televisiezender- arme Kazan een satelliet-scho tel in ontvangst mocht nemen. Kan hij eindelijk naar zijn ei gen spelletje kijken. Het zomerseizoen loopt bij Ve ronique van 1 juni tot en met 15 september. Hoewel de satel lietzender heel hard roept dat er deze zomer eindelijk een tv- station is dat niet in herhaling valt, kan Veronique die slogan niet waarmaken. Behalve dat het de eerste zomer is, waar door logischerwijs herhalingen zijn uitgesloten, komt de zen der toch met een aantal be hoorlijk oudbakken series als 'Love boat', 'Columbo' en 'Hill street blues'. De Luxemburgse Nederlander beweert dus wel iswaar met zestien nieuwe programma's te komen, maar dat moet met een behoorlijke korrel zout worden genomen. De filmliefhebber zit in elk geval goed, want Veronique brengt honderd dagen ofwel zes dagen per week een rol prent op het scherm als 'Nobo dy's perfect', 'Batman' en 'High noon'. Van de series blijkt 'Rescue 911' de meeste kijkers te trekken. Het pro gramma wordt in de zomer dan ook gewoon voortgezet. De 'Ontbijtshow' en de succes volle '5 uur-show' vervallen in het zomerseizoen. Toch gaan de twee presentatrices van laatstgenoemde programma niet al die tijd op vakantie. Dieuwertje Blok krijgt op het best bekeken uur van de dins dagavond haar eigen show en Viola van Emmenes neemt het roer op donderdagavond van haar over met 'De vakantie show'. De 'Ontbijtshow' mag dan vervallen, ontbijttelevisie blijft bestaan. De periode tus sen zeven en negen morgens wordt gevuld nieuws. „We brengen nu wereld in een kwartier", programma-directeur Hendriks. In de zomerperiode „Prijzenslag" naar zeven uur avonds verschoven en doet Amerikaanse soap 'The and the beautiful' zijn Van maandag tot en met dag zijn de belevenissen de families Forrester en te zien om vijf over half Er zijn voorlopig 260 ringen aangekocht. En Joop van den Ende, met John de Mol de leverancier is van V programma's is deze ook Sandra Reemer van partij. Zij presenteert vanaf terdag 14 juli de show'. Om ook de knappe pen voor Veronique te nen, start op 7 juni een kwis bij de satelliet onder a titel 'Het meesterbrein'. Joo| van den Ende keek de formu le van het programma af bij d BBC waar het als 'Master mind' het kijkvolk bezighoud Tenslotte probeert Veroniqu ook het antwoord te vinden oj de vraag: zijn mannen bete dan vrouwen? Wie precies wi weten hoe het zit, moet vana 6 juni kijken naar 'De beter HANS PIË Yves Montand moet bloedproef voor vaderschap ondergaan PARIJS Op last van de rechter zal de Fran se acteur Yves Montand zich moeten onder werpen aan een bloedonderzoek om vast te stellen of hij de natuurlijke vader is van een 14-jarig meisje. Montand en de moeder van het - meisje, de voormalige actrice Anne Florange, hadden verscheidene ja ren een intieme relatie nadat zij elkaar in 1972 bij het maken van een film in Zuid-Frankrijk hadden ontmoet. De 68-jarige Montand kan weigeren de bloedproef te ondergaan, maar zal in dat geval „alle gevol gen van die weigering moeten dragen", waarschuwde het rechtscol lege. Florange eist als tegemoetkoming in de kosten van het grootbren gen van het meisje een miljoen francs (circa 320.000 gulden). Montand was 33 jaar gehuwd met de Franse actrice Simone Signoret, die in 1985 overleed, en had bij haar geen kinderen. In 1988, op 67-jarige leeftijd, werd hij vader toen zijn huidige vriendin, Carole Amiel, een baby kreeg. Sovjetunie stelt „Amsterdam Prijs'Tn AMSTERDAM In de Sovjetunie is een nieu we filmprijs in het leven geroepen die ge noemd is naar onze hoofdstad. De „Amsterdam Prijs" zal jaarlijks worden uitgereikt aan de meest belovende Sovjet-filmer van dat jaar. De prijs is een initiatief van de Vereniging van Filmmakers in de Sovjetunie, als blijk van waardering voor het werk van het Internatio nale Documentaire Festival in Amsterdam. De prijs gaat voor het eerst naar T. en O. Hami- dovs, voor hun documentaire „Zo is het Le ven". De film brengt het leven in beeld van een Sovjetrussische vrouw die haar inkomen moet verdienen als stratenveger. In de prijs is inbegrepen een studiereis naar Amsterdam en een vertoning van de winnende film op het festival, dat dit jaar van 6 tot en met 13 decem ber gehouden wordt. Investeren in kunst: keus genoeg, maar het is belangrijk te weten of die artiest ook veel exposeert. FOTO: DIJKSTRA VARA best bekeken omroep HILVERSUM De VARA was in het eerste kwartaal van dit jaar de best bekeken omroep, zo blijkt uit de kijkcijfers. In de top 25 van best bekeken programma's staan tien uitzendingen van de VARA, waarvan zes bij de eerste tien. Uit de cijfers blijkt dat de meeste tv-kijkers het afgelo pen kwartaal afstemden op 'Zeg 'ns Aaa', direct ge volgd door 'Doet ie 't of doet ie 't niet'. De andere VARA-programma's in de top-tien zijn 'Sonja', 'Lingo' 'De baas in huis' en 'Achter het Nieuws'. 'Doet ie 't of doet ie 't niet' kreeg van de kijkers ook het beste waar deringscijfer, samen met 'Ook dat nog' van de KRO, een 7,4. Voor het eerst in de geschiedenis van de drie Nederlandse zenders, heeft het eerste net het meraat van TROS, Veronica en AVRO op met straatlengte voorsprong verslagen. Opvallend de kijkcijfers is dat Veronique in de top 25 geen enkele keer voorkomt. Het probleem voor de commerciële zender is dat ze alleen maar door mensen met kabel of schotelantenne te ontvangen is. eigen mensen in een mooie omgeving beter". De NMB heeft tot op heden geen enkel aangekocht werk verkocht. Tanja: „Dat is de be doeling ook niet, we willen er niet rechtstreeks aan verdie nen, we hopen onze bank op te frjssen en te verfraaien. Al leen weten we wel precies waar we aan zijn begonnen, we zullen altijd algemene kunst aankopen, nooit antro posofische of kerkelijke kunst. Het moet verder gewoon mooi zijn, hoe breed dit begrip ook Waarop een ander van de NMB: „Al kunnen-tijden ver anderen. Zelfs als blijkt dat Zangeres Gloria Estefan verliet gisteren in een rolstoel het ziekenhuis waarin ze twee weken geleden werd opgenomen na een verkeers ongeluk waarbij ze haar rug brak. De 32- jarige zangeres van de Miami Sound Machine verklaarde tegenover de massaal toegestroomde pers spoedig weer te zullen optreden. Volgens de artsen zal volledig herstel zeker een half jaar vergen. FOTO: AP aangekocht werk van een paalde kunstenaar opeens weldig in prijs is gestegen, len we niet verkopen; het relatief altijd om een van wat er in zo'n bank gaat. Maar je weet nooit een andere directeur besluit". FRITS Estefan uit ziekenhuis LOS ANGELES/DEN HAAG Haar fans noemden haar de vrouw met de goddelijke stem: Sarah Vaughan, die-giste ren op 66-jarige leeftijd in Los Angeles overleed aan longkanker. Met die zwoele stem, haar aparte stijl en fabuleuze techniek vierde de Ameri kaanse jazz-zangeres in ternationaal jarenlang triomfen. Ze stond borg voor uitverkochte zalen, zoals op het jaarlijkse North Sea Jazz-festival in Den Haag waar ze ettelij ke keren optrad. North Sea Jazz-organisator Paul Acket noemde de dood van Vaughan gisteren „een enorm verlies. Met Ella Fitz gerald behoorde zij tot de twee grootste jazz-zangeressen die er ooit bestaan hebben". Acket heeft de op 27 maart 1924 in Newark (New Jersey) geboren Sarah Lois Vaughan vaak naar Nederland gehaald. Vorig jaar zou ze weer op zijn jazzfestival komen, maar om gezondheidsredenen zegde ze af. Daarom wilde Acket haar volgens eigen zeggen voor dit jaar niet uitnodigen. „Dat was me te gevaarlijk". Vaughan zou dit jaar echter wel in Nederland optreden en wel op 5 juli op het Drum In ternational Jazz Festival van Jazz Inn Theaterprodukties in Amsterdam. Het optreden zou in Carré plaatshebben onder de titel „Sarah is back in town". Ella Fitzgerald noemde Sarah Vaughan eens „het grootste zangtalent ter wereld". „Sas sy", zoals vrienden haar wel noemden, blonk vooral uit in scatsinging, waarbij ze letter grepen een beetje voor zich uit zong. Sarah Vaughan, dochter van een timmerman en een was vrouw, werd geboren in Ne wark (New Jersey) waar ze zich als jong meisje aansloot bij een kerkkoor. Haar echte car rière begon toen ze in 1943 een zang wedstrijd in Harlem in New York won. Earl „Fatha" Hines „ontdekte" haar bij die gelegenheid en trok haar aan om op te treden met zijn band. „Ze kwam op, als een kouwe kikker, zonder één moment een spier te verroeren en zong", zei hij: In 1944 vormde Vaughan een duo met Billy Eckstine, maar een jaar later gingen zij al weer uit elkaar en begon de zangeres aan een solo-carrière die haar de nodige successen opleverde. Talloze plaatopna men én radio-optredens volg den, en toernee op toernee. Afgezien van jazz-liedjes zong ze ook populaire liedjes zoals „Sometimes I feel like a mo therless child". Sarah Vaughan trad verder ook op met de befaamde Count Basie, met wie ze enke le grote hits had. Enkele daar van zijn „Perdido", „Lover man", „I cried for you" en „Little man". Een van haar laatste plaatopnamen betrof op muziek gezette gedichten van Karol Wojtyla, de tegenwoor dige paus Johannes Paulus II. De bedoeling was dat de zan geres op 5 juli zou optreden in Carré in Amsterdam, onder de titel: „Sarah Vaughan is back in town", een verwijzing naar haar wegblijven vorig jaar op het Northsea Sea Jazz-festival. Die hoop is ijdel gebleken: de zangeres was zaterdag opgeno men in een ziekenhuis maar volgens een kennis die ano niem wilde blijven, verliet ze dat dinsdag omdat ze thuis wilde èterven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16