'NV wil snel maatregelen egen gezondheidsrisico's Wethouder opent tentoonstelling over bollenpellen Aantal werklozen onder tienduizend Boksschool vraagt halve ton subsidie Noordwijkse emancipatiecommissie wil snel ambtelijke ondersteuning -.EIDEN OMGEVING QeidteQoWUVnt DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 13 gjVIilieuvlucht boven Mijnstreek levert 6 verdachte zaken op GIO Een helicopter van de rijkspolitie Heeft in maart en april een milieuvlucht ge- lE^Jaakt boven de regio Rijn, Vliet en Braassem. >1 feze regio bevat de rijkspolitiegroepen Alek- A liade, Nieuwkoop, Leiderdorp, Hazerswoude Voorschoten. Tijdens deze vluchten werden verdachte gevallen waargenomen: vier ge tempte sloten, vijf maal mestopslag, vijf maal uilstort en twee maal verontreiniging opper- laktewater. In hoeverre er van overtredingen irake is zal nog moeten worden uitgezocht, ie vluchten en onderzoeken worden verricht w ior de rijkspolitie in samenwerking met het »xtloogheemraadschap van Rijnland en de pro- I4.3incie. y (4 Actiecomité Wassenaar pleit bij Voorschoten voor rijksweg WASSENAAR Het actiecomité Stop Doorgaand Verkeer Wasse naar heeft een petitie gestuurd aan de gemeenteraad van Voorschoten, om te pleiten voor medewerking bij de aanleg van Rijksweg 11- West. „Terwille van de gezondheid, de veiligheid en het leefmilieu van 26.000 Wassenaarders doen wij een klemmend beroep op u, eraan mee te werken dat de hoogste prioriteit wordt gegeven aan de voltooiing van het hoofdwegennet om ons dorp heen, zoals opgenomen in het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. Ons dorp zucht als ge volg van de enorme hoeveelheid doorgaand verkeer onder de hoog ste letselgraad van de provincie Zuid-Holland". Ook de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg ten noorden en ten zuiden van Wassenaar zou essentieel zijn voor Wassenaar. Behalve voor de ge zondheid van haar inwoners zou de aanleg van de weg essentieel zijn voor de verdere economische ontwikkeling van de Randstad. Zoals bekend is de gemeente Voor schoten fervent tegenstander van deze weg, die de A44 (Den Haag- Wassenaar) met de A4 (Rijswijk- Amsterdam) gaat verbinden. De weg komt dwars door de Voor- schotense wijk Noord-Hofland. Wassenaar wil scholen beveiligen tegen inbraak WASSENAAR De ge meenteraad zal eind april beslissen over het voorstel van B en W om drie Was- senaarse scholen voor 50.000 gulden te beveiligen tegen inbraak. Het gaat hier om de basis scholen Bloemcamp en Wethouder Huibregtse en de Schout bij Nacht Door- man-MAVO. Th. Kralt (CDA) ziet af van raadslidmaatschap Rijnsburg RIJNSBURG Th. Kralt, bij de laatste verkiezingen namens het CDA in de Rijnsburgse gemeenteraad ge kozen, ziet af van het raadslidmaatschap. Het lande lijk bestuur van het CDA heeft Kralt verzocht het raadslidmaatschap niet te accepteren in verband met te drukke werkzaamheden. Theo Kralt is lid van het politiek bureau van de Eu ropese Unie van Cristen-democraten (EUCD). Van wege de ontwikkelingen in Oost-Europa is de taak van de EUCD in korte tijd enorm uitgebreid. Volgens het CDA was dit bij het samenstellen van de kieslijst, in december vorig jaar, nog niet voorzien. In de plaats van Kralt, die wel voorzitter van het CDA af deling Rijnsburg blijft, keert de nummer acht van de lijst, A. van Dijke, terug in de gemeenteraad. Van Dijke viel op 21 maart buiten de CD A-fractie doordat de lager op de lijst geplaatste J.P. Tensen door voor keurstemmen een raadszetel behaalde. Bromfietser rijdt tegen graafmachine NOORDWIJKER- HOUT Een 16-jarige bromfietser uit Noord- wijkerhout is gistermor gen met een gebroken sleutelbeen en een her senschudding overge bracht naar het Diaco nessen Ziekenhuis in Leiden. De jongen reed op de Leeweg in zijn woon plaats tijdens een hevi ge sneeuwbui frontaal op een graafmachine. Onderzoek bij Tsjaikovskiflat VOORSCHOTEN Het adviesbureau voor water en milieu IWACO zal in de week van 9 tot 15 april beginnen met het nader onderzoek naar de bodem verontreiniging rond de Tsjaikovskiflat in Voor schoten. Het onderzoek zal drie werkdagen in beslag ne men. Zoals bekend is er sprake van een aanzienlijk verontreiniging van de grond onder de flat door olie, vermoedelijk afkom stig van een lekke olie- JNIEMAND WIL STRAKS NOG IN BOLLENTEELT WERKEN" vervolg van voorpagina) 7, j bollenstreek de 21.JNV vindt het de hoogste (nafjd voor maatregelen om qezondheidsrisco's in de 19 lollenteelt te voorkomen. lilZeker in deze sector die e (och al zo'n slechte naam afleeft qua betaling en ar- ridsomstandigheden. "Jr|en taak is weggelegd i8.joor de werkgevers. An- irs kiest er straks nie- ,ij|iand meer voor werk in )LEie sector en dat is nog te ^0Jegrijpen ook", aldus H. ÈTFtigtenberg, secretaris nd-en tuinbouw van de Haloedingsbond FNV. Hij 'a egt het een goede zaak te 0frjinden dat minister De io. Tries al zo snel heeft ge- ^Jsageerd en maatregelen 2ilankondigt. i iqigtenberg noemt het rapport J wetenschappelijk. „De con- iaujusie dat veroudering van het 'flnènuwstelsel van tien tot vijf den jaar optreedt, wordt wel »unror Pr°fessor De Wolff hard- 2i.p gezegd, maar is niet in het crippport terug te vinden. Dat ïnd ik fout. Als dat zo is, moet je dat ook schrijven. En dat zo'n man gaat. zeggen dat er geen reden is voor paniek of overhaaste maatregelen, kan ik al helemaal niet begrij- Initiatief Het onderzoek naar het ver band tussen gezondheid en het werken met bestijdingsmidde- len in de bloembollen is een initiatief van de Voedingsbond FNV. Aanleiding was veront rusting onder werkers in de sector over een mogelijk ver band tussen het werken met bestrijdingsmiddelen en ziek teverschijnselen onder deze werknemers als spierstijfneid, oorsuizingen, koortsaanvallen en geheugenstoornissen. Aan het onderzoek, dat werd uitge voerd door het AZL, de uni versiteiten van Leiden en Am sterdam en TNO, is in totaal acht jaar gewerkt. Bij 137 kwekers en werkne mers in de bloembollensector is het effect van de bestrij dingsmiddelen op de gezond heid onderzocht. Het onder zoek spitste zich toe op het ze nuwstelsel, lever- en nierfunc ties en de huid. De gemiddelde leeftijd van de onderzochte personen is 43 jaar. Zij werk ten gemiddeld twintig en mi nimaal tien jaar met bestrij dingsmiddelen. Naast het vervroegd optreden van veroudering van functies van het zenuwstelsel, wat on der andere tot uiting komt in een verminderde reactiesnel heid, is ook het vrij veelvuldig voorkomen van huidaandoe ningen geconstateerd. Het be treft hier eczeem als gevolg van een allergische reactie van de huid op de aanraking met de middelen. Van het vaker voorkomen van huidkanker is geen sprake. Ten aanzien van het functioneren van lever en nieren zijn bij de onderzochte personen geen afwijkingen aangetroffen. Geen paniek Volgens prof. dr. F. de Wolff van het Labaratorium voor Toxicologie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, waar het onderzoek werd ge coördineerd, is er geen reden tot paniek. „Er is wel degelijk wat aan de hand, maar het ef fect is zo gering dat de mensen er zelf niets van merken. Ze zijn niet ziek en voelen zich dat ook niet. Met uiterst ge voelige meetmethoden is aan het licht gekomen dat bij men sen die veel aan bestrijdings middelen blootstaan een ver traging in de prikkelover dracht plaats heeft. Het lijkt op een versnelde veroudering. Willen we de gevolgen op de lange termijn inschatten, dan zou je de onderzochte groep ook in de toekomst, bijvoor beeld een keer in de drie tot vijf jaar, aan een dergelijk on derzoek moeten onderwer- le zaken en werkgelegenheid heeft inmiddels de Tweede Kamer per brief laten weten bezorgd te zijn over de resulta ten van het onderzoêk. In de brief kondigt hij voorts maat regelen aan die de gezond heidsrisico's van het werken met bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt zoveel mogelijk moeten voorkomen. Zo wil hij dat alle bestrijdingsmiddelen die in de bollenteelt zijn toege laten, opnieuw worden beoor deeld op hun effecten op het zenuwstelsel en de huid. Voor wat betreft het gebruik van het grondontsmettings- middel dichloorpropeen (DCP) een stof waaraan de men sen die er mee werken in on aanvaardbaar hoge waarden blootstaan beveelt De Vries beperking van het gebruik van verouderde apparatuur aan. Helpt dat niet dan zal worden bezien of het bestrij dingsmiddel nog wel kan wor den toegelaten. Werken in de bollenteelt kan risico's met zich meebrengen. Voorts zijn volgens de be windsman veiliger werkme thoden noodzakelijk. Het ge bruik van de spuitfiets en spuittechnieken met behulp van een trekker wil de minis ter beëindigen. Tevens wil De Vries, zoals in het onderzoeks rapport ook wordt aanbevolen, het gebruik van vloeibare, korrelvormige en andere niet- stuivende middelen stimuleren omdat dit minder risico's met zich meebrengt dan de poeder- vormige middelen. Ook de invoering van bedrijfs gezondheidszorg voor de circa vierduizend bedrijven in de bollenteelt wordt door de mi nister bepleit. Als overleg met de branche-organisaties niet binnen een jaar tot zichtbare resultaten leidt, overweegt De Vries de bedrijfsgezondheids zorg wettelijk verplicht te stel len. Tenslotte zal de controle door de Arbeidsinspectie op de naleving van de voorschriften worden verscherpt. De invoering van alle door de minister in zijn brief aange kondigde maatregelen vergen vijf tot zes jaar. De kosten die ermee zijn gemoeid, worden geschat op 3,5 tot 4,5 miljoen gulden. Een onderzoek als nu FOTO: HENK VAN DEN ENDE is gedaan, wil de minister over enkele jaren opnieuw laten uitvoeren. Onderzoek zou vol gens hem eveneeens moeten worden verricht in bedrijven met een vergelijkbaar risico. De Vries denkt daarbij aan de glastuinbouw, pootaardappel-, fruit-, champignon- en boom teelt en aan de bestrijdings- middelenindustie. PAUL DE VLIEGER (Iragersvereniging |t. Barbara viert 10-jarig jubileum OORHOUT Dragers- ereniging St. Barbara be- uaat in april 60 jaar. Op 3)ndag 22 april wordt dat eibileum gevierd met een |f! ucharistieviering uit i( ankbaarheid en een ge- illig samenzijn in het pa- ichiehuis. )oden begraven is een van de erken van barmhartigheid", eet secretaris H. van Hent )eze laatste dienst was aan- nkelijk een eretaak voor n die woonden in de directe 'ngeving van het sterfhuis, aar naarmate onze parochie ch uitbreidde, werd de be- iiaefte groter om hiervoor vas- vrijwilligers aan te zoeken". werd de „Barbara" zoals de le ireniging kortweg wordt ge- Oemd, opgericht door de va- van de huidige koster, C. raakman. „Deze sympathie- i man had alles in huis om t goed op poten te zetten en leiden, vooral vanwege zijn inctie als koster", aldus Van l|ent. „Maar hij genoot ook ot aanzien in de parochie had een geweldige uitstra- ig. Veel parochianen van de irtholomeusparochie zijn lid iweest van de Barbara. Van ent: „De meesten droegen tot zelf weggedragen waren, fikele leden hebben zelfs hun l-jarig jubileum mogen vie- n, de oude koster Kraakman If en Chris van Leeuwen. e derde, A. Langelaan, stierf weken voor zijn jubile- n". De Barbara heeft nog vee leden in haar midden die le eds 40 jaar lid zijn. Dat zijn eet Noordermeer en Cor van :r Poel. Veel is sinds de op- chting veranderd, want •oeger was er ook hier van ingen en standen sprake, en kon zelfs in vier klassen igraven worden. Secretaris an Gent vond bij de jaar ukken uit 1946 voorschriften ntrent de kleding die de le- ;n moesten dragen bij het be- raven in verschillende klas- in. Ook stond aangegeven dat ihuwden moesten worden •graven met zwarte hand- hoenen en ongehuwden met itte. „Gelukkig behoort dat lemaal tot het verleden", Van Gent. vak -ai. va< i de loop der jaren is er een echte onderlinge band ge- ND oeid tussen de leden, geken- 2 erkt door trouw en vriend- 11 hap. De Barbara-leden pro- iren heel dicht bij het ver riet van hun medeparochia- ;n te staan. „Door hun aan.- ezigheid proberen zij bij te ragen aan de troost en berus- Mi ng van de velen die de zware ing naar het kerkhof en aan", aldus Van Gent. Wethouder Warmerdam geeft uitleg over het pellen van bloembollen. NOORD WIJK Wethou der P. Warmerdam open de gisteren iri de Openba re Bibliotheek aan de We teringkade in Noordwijk de tentoonstelling „Bol- lenpelsters gevraagd". Deze expositie geeft een beeld van de historie van dit nog altijd onderge waardeerde vak. Een vak dat volgens Warmerdam vroeger voornamelijk door vrouwen werd uitge oefend, maar tegenwoor dig veelal door scholieren. De expositie is volgens de wet houder, zelf bollenkweker, een hulde aan al die vrouwen die vaak onder slechte arbeidsom standigheden, soms zelfs aan de eigen keukentafel zodat ze onder het pellen ook de kinde ren nog in de gaten kon hou den, dit werk deden. Als hint in de richting van de Noord- wijkse VVV zei Warmerdam dat het misschien goed zou zijn als er een film wordt gemaakt over de bollenteelt en alle werkzaamheden die dat vak met zich meebrengt. Voor de organisatoren van de tentoon stelling was er een envelop met inhoud. Ook bracht de wethouder een foto mee die wellicht een aanvulling is voor de expositie. Noordwijk is na Lisse, Hillegom, Voorhout, Sassenheim de vijfde stand plaats van de expositie. Deze gemeenten hebben alle finan ciële steun verleend aan de tot stand koming van de tentoon stelling. „Bollenpelsters ge vraagd" is te bezichtigen tij dens de normale openingstij den van de bibliotheek aan de Weteringkade en duurt tot en met 28 april. LEIDEN/LISSE Het aantal mensen zonder werk komt bij de Arbeids bureaus Leiden en Lisse voor het eerst sinds 1981 onder de 10.000 uit. Deze mensen zijn opgenomen in het zogeheten bemidde lingsbestand zonder baan. Jongeren tot 23 jaar profi teren het meest van de daling van de werkloos heid door de aantrekken de economie. Ten opzichte van juni 1988 is de werk loosheid van deze groep met 17 procent gedaald. De daling bij de mannen was 6,2 procent en bij de vrouwen 5,1 procent. Deze gegevens staan in het Be leidsplan 1990 van de beide ar beidsbureaus. Deze positieve cijfers zijn voor de arbeidsbu reaus reden om het in 1989 ge voerde beleid voort te zetten. De kern van het beleidsplan is dat de arbeidsbureaus hun po sitie op de bemiddelingsmarkt verder versterken. In 1990 willen ze minstens 6000 nieu we vacatures van werkgevers als opdracht binnen halen. Contact met werkgevers zowel voor, maar ook tijdens en na het bemiddelingsproces blijft voor de arbeidsbureaus be langrijk. Regio-consulenten die de wensen van bedrijven in het eigen gebied specifiek kennen, spelen hierin een cen trale rol. In 1990 zullen 600 be drijven worden bezocht. De af deling arbeidsonderzoek heeft in dit kader onder meer een onderzoek naar de ontwikke lingen in de detailhandel in 1990 op de rol staan. WASSENAAR Om nog meer Wassenaarse jon gens, maar ook meisjes, van de Wassenaarse stra ten te houden wil de lei ding van de boksschool De Wassenaarse Slag ook een lokaal voor fitnes straining gaan inrichten. Hiertoe heeft de leiding een subsidie van 50.000 gulden aangevraagd, zo blijkt uit het jaarverslag. In het afgelopen jaar 1989 is 45 weken gebokst en was het hoogste aantal deelnemers 19 en het laagst 6. De vaste kern telt 14 jongeren. Volgens het jaarverslag kan geen duidelijk aanwijsbare oor zaak worden gegeven voor een criminaliteits- vermindering in relatie tot de boksaktiviteiten. Het jaarverslag laat zich wel lovend uit over de zichtbare resultaten: „de jongeren heb ben veel beter contact met el kaar. In het verleden behoor den ze tot verschillende groe pen jongeren die elkaar uit daagden. Nu komen ze elkaar in de ring tegen en hebben aan vechten met elkaar geen behoefte meer. In gesprekken met de jongeren komt naar vo ren dat ze allemaal matigen met het alcoholgebruik. De jongeren gaan anders om met hun lijf en hun conditie. Ze willen daar extra energie in steken door zelftraining en hardlopen. Sommigen schaffen voor thuis eigen trainingstoes tellen aan". Het resultaat van dit alles is dat de jongeren zich zelfverzekerder voelen, veel meer eigenwaarde hebben ge kregen, in staat zijn hechte vriendschappen aan te gaan en na een avond hard trainen niet meer in staat zijn om agressief gedrag te vertonen. De conclusie van de leiding is dat het boksen voorziet in een vraag van de jongeren. „De ontwikkelingen hoopgevend zijn en geven ons een motiva tie om het project verder uit te bouwen". Óm te weten te ko men wat de wensen zijn die le ven onder de jongeren zijn er 23 vragenlijsten onder de jon geren verdeeld, waarvan er 19 werden geretourneerd. Uit de verkregen antwoorden blijkt dat men het ook belangrijk vindt om aan konditietraining en fitness te doen. Het boksen wordt door sommigen gezien als een te eenzijdige ontwikke- ling. Lokaal Daarom wil men een nu nog leegstaand lokaal in de van Wassenaer van Obdamschool betrekken. Voor de fitness-ac tiviteit wil men ook meisjes gaan interesseren. Verder wil men meer aan conditietraining gaan doen door aan de City- Pier-City loop te gaan deelne men. Ook denkt men aan het organiseren van overlevings- of survivaltochten waarbij naast avontuur en het afzien staat het werken aan vaardig heden als zelfvertrouwen, creativiteit en samenwerking. „Voor een bedenkelijk hoge eigen bijdrage (tussen de 200 en 300 gulden) kunnen jonge ren een aantal dagen laten zien wat ze waard zijn. Een oplossing voor de hoge kosten zou zijn het scholen van de be geleiding die dan met deze groep jongeren zelfstandig op tocht zou kunnen gaan. Hier voor is een bedrag van 400 gulden begroot", aldus het jaarverslag. Voor al deze plannen is, zo blijkt uit het jaarverslag, een beheerder nodig. De personele lasten hiervoor worden becij fert op maximaal 2-7.500 per jaar. In totaal vraagt de boks school in haar jaarverslag aan de gemeente een budgetsubsi die van 36.000 voor alle activi teiten, een startsubsidie van 8000 gulden voor de fitness en zelfverdedigingsactiviteit en voor september tot december 1990 een aanvullende subsidie van een derde deel van het budget voor 1991 ten bedrage van 12.000 gulden. Over het tijdvak 1 september 1988 tot 1 juli 1989 werd door de ge meente een subsidie van 10.608 gulden aan de boksschool ge geven. NOORDWIJK De com missie emancipatiezaken wil snel ambtelijke onder steuning. De leden van de commissie wezen gisteren een voorstel van het hoofd van de gemeentelij ke afdeling welzijn en personeel, B. Koëter, van de hand. Volgens hem zijn pas in het najaar ambtena ren beschikbaar en kan de ondersteuning dan nog maar minimaal zijn. Per 1 oktober van dit jaar kunnen volgens een brief die Koëter de commissie stuurde de sectoren zorg en maat schappelijke dienstverlening ambtenaren leveren. Een maand later kan de afdeling personeel en organisatie een ambtenaar vrijmaken. De sec toren onderwijs en vorming en welzijn zijn echter zo overbe last dat hier pas in september 1991 een gaatje wordt gevon den ter ondersteuning van de emancipatiecommissie. Volgens voorzitter Marie José Fles heeft het geen enkele zin om van de emancipatiecom missie op die manier een sla pende commissie te maken. Er zijn volgens haar niet voor niets prioriteiten gesteld voor het maken van deelnota's. Volgens Koëter zal het met de huidige personeelssterkte bin nen de gemeente niet mogelijk zijn een betere oplossing te vinden. Er komt weliswaar een uitbreiding van het perso neelsbestand, maar dat zal vol gens hem de knelpunten niet wegnemen. De emancipatiecommissie werd enige maanden geleden geïnstalleerd. Een en ander bracht een flinke belasting ex tra te weeg voor de ambtena ren van de afdeling onderwijs, sport en welzijn. Een belasting die van tevoren niet was ver wacht. „Gezien de forse werk druk binnen de sectoren wel zijn en personeel, zal ambtelij ke ondersteuning door middel van contact-ambtenaren van de afdelingen personeel en or ganisatie, sociale zaken en woonruimteverdeling en on derwijs, sport en welzijn de eerstekomende tijd helaas mi nimaal kunnen zijn", aldus Koëter in zijn brief. Tijdens zijn toelichting gisteravond werd duidelijk dat een oplos sing zou kunnen zijn de aan stelling van een extra kracht gedurende de periode van twee jaar. Een dergelijke tijde lijke ambtenaar zou in part? time-dienst de commissie kun nen ondersteunen bij het pro duceren van de nota's. De con tact-ambtenaren blijven echter in dat geval wel verantwoor delijk voor het schrijven van de teksten. Burgemeester op televisie KATWIJK Burgemeester G. van Montfrans-Hartman van Katwijk is woensdag 11 april te gast in het EO-pro- gramma „Vrouw zijn". Van Montfrans' werk al burge meester staat daarin centraal. Het betreft een gecombineerd radio- en televisieprogramma. Het programma op tv begint om tien uur. De radio begint een uur eerder.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13