2eklóe0ou/tft/rit Parkeren binnenstad wordt verder aan banden gelegd EeLsmakelijk STAD OMGEVING/KUNST/RTV Leids asiel hielp in 1989 alle katten en honden aan nieuwe baas Nauwelijks meisjes lij Buro Halt g Voorrang voor Zijloever voor slechts vier wijken root deel werknemers vuilverbranding aan slag op overslagstation Voorrangsregeling Alternatief Zijloever verandert niet DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 11 emeente Leiden wil meer [handicapten in dienst nemen (IDEN De gemeente Leiden wil meer gehandi- Jten in dienst nemen. Daarbij wordt uitgegaan van laanbod van werkloze gehandicapten om daar ver wens passende banen bij te zoeken. Dat zei wet- ider H. de la Mar (sociale zaken) gisteren tijdens commissievergadering over het personeelsbeleid de gemeente ten aanzien van gehandicapten. De ijneente wil het aandeel van gehandicapten binnen gemeentelijk apparaat opvoeren naar vijf procent, ar is dat nog 4,2 procent. n der streeft de gemeente naar het in dienst houden au ambtenaren die tijdens het werk gehandicapt ra- e i door passend werk te zoeken. De la Mar meldde 1 het aantal gehandicapten in gemeentedienst de 5 procent mogelijk gaat overschrijden. „Als het een tje loopt zie ik niet in waarom we bij vijf procent den stoppen". Leidse politie pakt ontsnapte gevangene LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een uit de Haagse gevangenis ontsnapte 31-jarige Hagenaar aange houden en ingesloten. Surveillerende agenten wilden om 01.00 uur bij een routinecontrole op de Willem de Zwij gerlaan een personenauto aanhouden. De vrouwelijke be stuurder gaf echter gas en stoof er vandoor. De surveil lancewagen van de politie reed de auto op de Floris Ver- sterlaan klem. Een passagier verliet de auto met grote haast en rende naar de autosloperij achter de Leidse Vuil verbranding. De achtervolgende agenten grepen hem, terwijl de man zich verzette en klappen uitdeelde. Op het politiebureau bleek dat de man een gevangenisstraf van 13 jaar uit moest zitten. Hij was in de eindfase van zijn straf beland. De Hagenaar had 27 februari sollicitatiever lof gekregen en was niet meer teruggekeerd. De man wordt weer naar de gevangenis gebracht. De 25-jarige vrouw uit Leiden is na het onderzoek naar huis gestuurd. LEIDEN De stichting Die rentehuis Leiden en Omstre ken (DLO) heeft in 1989 een positief saldo van 3000 gulden. Dit in tegenstelling tot 1988 toen nog een tekort op de ba lans van DLO prijkte van 18.000 gulden. Een ander posi tief aspect is dat de twee asiels vorig jaar alle katten en hon den hebben kunnen onder brengen. Hiermee werd de voornaamste doelstelling van het DLO bereikt. Volgens het jaarverslag van het DLO is het positieve saldo van de asiels aan de Leidse Besjeslaan en de Postbrug in Oegstgeest te danken aan een verhoging van het aantal col lecten en giften. Ook de „adopties" van de hokken le verden meer geld op. In totaal ongeveer 6000 gulden meer dan in 1988. Om deze lijn door te trekken wil het DLO ook dit jaar weer een nieuw aantal collecten gaan houden. Van elf gemeenten in de regio kreeg het DLO een financiële bijdra ge waaronder 15.000 gulden van Leiden voor de aanleg van een nieuwe hondenspeel- In totaal vonden vorig jaar 1180 dieren (voornamelijk kat ten en honden) onderdak in de asiels Dat waren er 50 meer dan het jaar daarvoor terwijl de Postbrug vanwege een ver bouwing nog drie maanden ge sloten is geweest. De gemid delde verblijfsduur nam even eens toe. Dat wordt een een minder goede ontwikkeling genoemd. Symposium over hoger onderwijs LEIDEN „Wetenschappelijk onder wijs. Topuniversiteit of studiefabriek", dat is de vraag die centraal staat tij dens een symposium dat morgen in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. De organisatie is in handen van het ISO, een organisatie die de belangen behar tigt van universitaire studenten. In de ochtend komen bestuurders van de Leidse universiteit aan het woord. Hierna zijn sprekers uit het bedrijfs leven aan de beurt, 's Middags buigen de kamerleden A. Lansink (CDA) en J. Franssen (VVD) zich over dit onder werp. Later in de middag is er een fo rumdiscussie. FORSE VERHOGING VAN TARIEVEN VOORGESTELD LEIDEN Het par- keer-restrictiegebied waar alleen met vergun ning mag worden gepar keerd moet op korte termijn worden uitge breid tot Maredorp, Le vendaal West en het ste- gengebied achter de de Kaiserstraat. Dat staat in een ambtelijke discussie nota over het parkeer beleid. De nota is opge steld naar aanleiding van een evaluatierap port van onderzoeksbu reau BRO over het par- keerregime in Leiden. De uitbreiding van het par- keerrestrictiegebied blijft de komende twee a drie jaar nog beperkt. Zodra de finan ciële situatie van het Leidse parkeerbedrijf een verdere uitbreiding van het gebied toelaat, komen ook het Sta tionskwartier, de Maredijk- buurt, de Oude Morsch, de Academiewijk en Noordvest daar achtereenvolgens voor in aanmerking. Uitgangspunt blijft dat par keren kostendekkend moet zijn. Dat is in Leiden nog steeds niet het geval. De uit breiding is financieel haal baar met een hogere betaal de bezettingsgraad en een verhoging van de tarieven. Het aantal vergunninghou dersplaatsen wordt uitge breid van 807 naar 1174. Het terrein bij Molen de Valk, een gedeelte van de Kaasmarkt en de Garen- markt zijn in de toekomst niet meer voor vergunning houdersplaatsen beschik baar. Die terreinen worden uitsluitend voor parkerende bezoekers bestemd. Om het verlies van plaatsen voor be woners van de Garenmarkt te compenseren, moeten er zo'n 200 vergunninghouders plaatsen in Levendaal-West komen. Om te kunnen voldoen aan de parkeervraag tijdens de koopspits, zouden de terrei nen bij het EWR-kantoor en het Stadsbouwhuis aan de Langegracht voor betaald parkeren kunnen worden ingericht. Gesuggereerd wordt uitsluitend voor de donderdagavond en zaterdag bewaking in te voeren, zoals nu ook gebeurt bij het par keerterrein van het Hoog heemraadschap Rijnland aan de Boommarkt. De parkeer druk in wijken net buiten het restrictiegebied blijft naar verwachting bestaan. Dat geldt ook voor de be hoefte aan ruimte lang par keerders. De uitbreiding van het par- ke'errestrictiegebied bete kent dat de parkeerpolitie met drie of vier mensen moet worden versterkt. Ook moeten de parkeertarieven worden verhoogd, stelt het rapport. Dat is sinds 1984 niet meer gebeurd. In de nota wordt voorgesteld de tarieven op gemiddeld ƒ1,75 per uur te brengen. In de praktijk betekent dit dat me ter- en automatenplaatsen in het centrum twee gulden per uur gaan kosten. De plaatsen aan de randen van het re strictiegebied blijven 1,50 gulden per uur kosten. De tarieven voor dag-, week- en maandkaarten worden respectievelijk naar 12,50, 60 en 240 gulden ge bracht. Het betaald parkeren op straat in de omgeving van garages moet duurder zijn dan het parkeren in de garages zelf. Voor vergunningen voor be woners wordt een tarief van 240 gulden per jaar voorge steld, nu is dat nog 180 gul den. Bedrijven moeten in deze opvatting 480 gulden per jaar betalen. De criteria waar bewoners aan moeten voldoen om voor een parkeervergunning in aanmerking te komen, hoeven niet te worden ver anderd. Iedereen die in het parkeerrestrictiegebied woont, kan een vergunning aanvragen. Voor bedrijven moet de huidige regeling ook blijven gelden, aldus BRO. Het rapport en de voorstel len die daaruit voortvloeien komen' 11 april in de verga dering van de commissie ruimtelijke ordening aan de .TERNATIEF STRAFFEN NA VANDALISME IIDEN Het zijn vrij- il uitsluitend jongens na het plegen van bdalisme terecht komen Buro Halt. In 1988 en 19 zijn slechts zes meis bij het bureau terecht komen. Daarentegen ramen ruim 430 jongens Halt terecht om straf- rvolging te voorkomen. merendeel van de verwij- gen kwam uit Leiden, 61 cent. De regiogemeenten erden 39 procent van de alt-klanten" aan. Dat blijkt het evaluatieverslag van bureau voor Leiden en geving over 1988 en 1989. tiet verslag wordt ook ge it voor een zelfstandige po- van dit anti-vandalisme- ect. ilgroep van Halt zijn de 12- 18-jarigen die wegens van- sme met de politie in awn ing zijn gekomen. Mede- htigen hierbij die tussen de in 21 jaar oud zijn, kunnen neens worden doorge- ird naar. het bureau. De jeren kunnen naar de offi- van justitie worden ver- :en, wat betekent dat ze de gerichte schade en een te moeten betalen en een fblad krijgen. Ook kunnen worden doorgestuurd naar Buro Halt. In dat geval ;t eveneens de schade wor- betaald en moet een aan- uren worden gewerkt, ir staat tegenover dat er ri boete hoeft te worden be- d en dat er geen strafblad :dt gemaakt. De jongeren ïen zelf kiezen of ze mee- rken aan dat alternatief. Buro Halt handelt niet al- vandalismeklanten af, ar geeft ook voorlichting aan scholen en draagt op be stuurlijk gebied bij aan het voorkomen van vandalisme. Halt is in vier jaar uitgegroeid tot een bekend onderdeel in de aanpak van jeugdvandalisme. „Dit lijkt daarom het moment om van experiment over te gaan naar een „Buro Halt", met een duidelijke organisatie en een structurele subsidie", zo vindt het bureau in het ver- Problemen Organisatorisch zijn er de af gelopen jaren problemen ont staan. Zo geeft de huisvesting in het pand van Stichting De Drieslag, in Leiden erg veel verwarring. De stichting be gint bijvoorbeeld met werk zaamheden op het gebied van de jeugdreclassering. Halt daarentegen wil de jongeren juist buiten het justitiële cir cuit houden. De verwarring onstaat ook door het niet kun nen beschikken een eigen giro- of bankrekening, geen eigen vermelding in het tele foonboek en gemeentegids. Een ander probleem doet zich voor met de ruimte binnen het pand van de stichting. Door uitbreiding van personeel en toename van het aantal ver wezen jongeren naar Halt groeit de behoefte aan geschei den kantoor- en gespreksruim- te. „Het gebouw is zo bezet dat jongeren, ouders, leveranciers en andere bezoekers al regel matig op de trap moeten wachten", zo blijkt uit het ver slag. Een oplossing voor het probleem is nog niet gevon den. Een eigen identiteit voor Buro Halt is noodzakelijk, zo wordt in het verslag gepleit. De hui dige huisvesting- en organisa tievorm staan volgens het bu reau echter een zelfstandige positie in de weg. Het ontwerp voor het woningcomplex dat aan het begin van de Haarlemmerweg op het voormalige Elam-terrein moet verrijzen. tekening: pr Bouwplan Elam-terrein oogst bijval omwonenden LEIDEN Uitsluitend posi tieve reacties waren gister avond te horen bij de presen tatie van het bouwplan voor het voormalige Elam-terrein aan omwonenden. Alleen het gegeven dat omwonenden geen voorrang krijgen bij de toewijzingen van de huizen werd met een hardop .jam mer" beantwoord. Met het to tale plan voor achttien drieka merappartementen voor oude ren en vier eensgezinswonin gen kon volgens de buurt niet snel genoeg worden begonnen: „Anders ligt het terrein toch maar braak", aldus een buurt bewoner. In opdracht van de gemeente heeft de Rotterdamse architect Jarige Hortus schenkt Leiden een hemelboom Een door de Hortus Botanicus aan de gemeente Leiden geschon ken hemelboom (Ailanthus) is gistermiddag ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag in het Leidse Plantsoen geplant. De Hortus schenkt de boom aan de stad in het kader van de viering van het 400-jarig bestaan van de universitaire botanische tuin. Sander van Vliet, zoon van de voormalige directeur van de Hor tus, mocht met zijn klasgenootjes van de Lorentzschool de boom ingraven. Wethouder Marietje van de Molen nam namens de ge meente Leiden de boom in ontvangst en hielp bij het planten een handje. Directeur G. van Vliet van de Hortus aanvaardde onlangs een functie bij Cites in Lausanne, een tot de Verenigde Naties behorende organisatie gericht op de bescherming van zeldzame planten. Bij het hertenkamp in de Leidse Hout werd gisterochtend het startsein gegeven voor de boomfeestdag. Scholieren zetten een „bomenpad" uit waarlangs kenners van de directie groen infor matie geven over bosbouw, de verwerking van bomen en de be- heers-werkzaamheden. Volwassenen kunnen aanstaande zondag tussen 14.00 en 16.00 uur langs het bomenpad wandelen en vra gen stellen. foto-, wim van noort LEIDEN De commissie so ciale zaken heeft gisteravond ingestemd met de wijziging van de woonruimteverorde ning. Daardoor wordt het mo- gelijk mensen in de wijken Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi en De Waard voor rang te geven bij het toewijzen van een woning en eventueel zorg aan huis. Die zorg wordt geleverd door het zorgproject Alternatief Zijloever. Bij de behandeling van de wij ziging in de commissie meldde J. Vervoorn namens de wij- korganen De Kooi en Noor derkwartier het niet eens te zijn met de voorgestelde voor keursbehandeling. Volgens de gemeentelijke plannen komen mensen die een indicatie heb ben voor opname in een ver zorgingstehuis en bovendien in een van de vier wijken wo nen als eerste in aanmerking voor zorg en eventueel een woning bij het Alternatief Zij loever. Daarna komen mensen die wel een indicatie hebben, maar buiten het Noorderkwar tier wonen in een voor zorgbe- hoevenden ongeschikte wo ning in aanmerking. Vervol gens mensen buiten de vier wijken die wel een geschikte woning hebben. Vervoorn vond dat ouderen die in het verleden zijn ver huisd naar een wijk buiten een van de vier wijken zo de kans wordt onthouden terug te ke ren naar „hun" wijk. „Boven dien komen nu wel Leide- naa'rs in aanmerking die niet eens weten wat Leiden Noord is", betoogde hij. Hij waar schuwde voor de kans dat er meer vraag naar zorg zou zijn dan er zorg geboden kan wor den. Via het Alternatief Zijloe ver kunnen 60 mensen zorg aan huis krijgen. C. Snijders maakte zich na mens het gezondheidscentrum Merenwijk boos over het uit sluiten van bewoners van de Merenwijk. „We zijn uitgeno digd om mee te denken over het opzetten van Zijloever en worden nu gelijk gesteld met andere wijken buiten de vier wijken met prioriteit. En dat terwijl er heel veel voormalige bewoners van Leiden Noord naar de Merenwijk zijn ver- huidsd en de wijk bovendien vergrijst". Wethouder H. de la Mar nam de kritiek niet zwaar op: „Zijloever is een eerste project. Zo moeten er meer ko men in de gehele stad. Maar het is in Leiden Noord als eer ste gekomen omdat daar hele maal geen voorzieningen wa- J. Laurier (Groen Links) wees erop dat mensen die een wo ning in de Rondedans of Zij loever zouden betrekken, ter wijl al zestig mensen thuishulp kregen, misschien toch uit zouden gaan van het recht op hulp. Volgens De la Mar be staat dat gevaar, maar dat zou zich binnen enkele jaren van zelf oplossen: „Dan is duidelijk dat een woning in een van de complexen niet gekoppeld is aan zorg". IIDEN Zeventien van zesentwintig perso-" elsleden van de Leidse ilverbranding kunnen iarschijnlijk blijven irken bij de installatie, wordt omgebouwd tot erslagstation voor huis- il. De andere werkne- ïrs kunnen vermoede- t, als ze dat willen, een an krijgen op de nieuwe ilstortplaats in Leider- rp. Dat zegt A. Gloudemans, die als ambtenaar is betrokken bij de werkgroep die onderzoekt hoe het vuil moet worden op geslagen en vervoerd als de Leidse installatie is gesloten. Gloudemans vermoedt dat de vuilverbranding, die sterk vervuilende gassen uitstoot, pas in juli dicht gaat. De werk groep heeft nog niet gerappor teerd maar volgens Gloude mans ziet het ernaar uit dat er een overslagstation komt op het terrein van de vuilver branding. „Alle neuzen wijzen die richting uit. Het is een van de weinige oplossingen, zo niet de enige oplossing. Want pro beer maar eens ergens binnen enkele maanden een overslag plaats te realiseren. Dat lukt niet. Er is nergens een locatie voorhanden en bovendien zit je met allerlei procedures". Het is de bedoeling dat in Lei den het vuil in containers wordt gestort. De bestaande- gebouwen worden zo ingericht dat dit mogelijk wordt, aldus Gloudemans. Een ingenieurs bureau uit Nijmegen is inge schakeld om te onderzoeken of er nog andere mogelijkheden zijn om het overslagstation te realiseren op het terrein. Bo vendien zal de toegangsweg worden verlegd. „Het zware vrachtverkeer zal over het terrein van de Groenoordhal- len rijden om de buurt niet te veel te belasten", vermoedt Gloudemans. Bewoners van de wijk Groenoord drongen daar onlangs opnieuw op aan. De containers met het huisvuil uit de Leidse regio zullen waarschijnlijk per trein wor den vervoerd naar Wijster in Drente. De Nederlandse Spoorwegen (NS) willen het liefst dat het terrein van Van Gend en Loos wordt gebruikt om het vuil op de treinen te laden, maar de gemeente Lei den ziet liever dat het vuil bij Voorhout op de wagons wordt gezet. „De gesprekken met de NS zijn nog niet afgerond. Er ligt al wel een offerte", aldus Gloudemans. Het vuil kan volgens de NS vanaf 1 juni per spoor worden vervoerd. Gloudemans ver wacht echter dat pas een maand later het overslagsta tion in gebruik kan worden genomen. „Er is wel gezegd dat de vuilverbranding op 1 juni dicht gaat, maar dat is denk ik niet haalbaar. De vuil verbranding wordt pas geslo ten als de oplossing operatio neel is". De datum van 21 juni die door milieuminister H. Al ders is genoemd, is eveneens niet haalbaar, denkt de ambte naar. „Ik denk dat het juli wordt. De bouwvergunning voor het overslagstation moet immers ook worden aange vraagd". Van der Laan-Bouwma twee tekeningen gemaakt voor be bouwing op het Elam-terrein aan de Haarlemmerweg. De eerste behelst een flat met 18 appartementen die zijn be doeld voor ouderen. Het voor aanzicht is te zien op de teke ning. Het U-vormige gebouw van vier lagen hoog heeft aan de achterkant een gezamenlij ke tuin en bij de ingang een lift. De enige aanpassing die door de buurt gisteravond in buurthuis Groenoord werd voorgesteld, was het pand niet te „witten". Van der Laan- Bouwma zegde toe deze süg- gestie te zullen overwegen. Het enige probleem dat de bouw nog in de weg staat is een boom bij de geplande in gang van het ouderen-com plex. Namens de gemeente deelde J. van Schie mee dat: „De boom is heilig verklaard", en het bouwplan zonodig aan de boom zal worden aangepast. Elders op het Elam-terrein komt een nieuwe speelplaats voor de Vrije School aan de Pasteurstraat wat omgeven wordt door groen. Daarnaast komen 4 woningen waarvan er één speciaal wordt ingericht voor minder-validen. De bouwplannen zijn dinsdag avond goedgekeurd door de welstandscommisie en worden vanavond besproken door de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente. LEIDEN Ouderen die in de Merenwijk, in de wijk Boerhaave of in de Maredijkbuurt wonen ko men niet eerder dan an dere Leidenaars die niet in het noordelijk deel van de stad wonen in aanmer king voor het zorgproject voor ouderen in Leiden- Noord. Dat is de reactie van het colle ge op de voorstellen die zijn ingediend door wijkorganisa- ties in Leiden-Noord en door de stichting Gezinsverzorging, de Kruisvereniging Leiden en de Stichting Ouderenwerk. Het college onderkent dat in genoemde wijken een gebrek is aan zorgvoorzieningen voor ouderen maar stelt dat mensen in eigen wijk en omgeving moeten kunnen wonen. Het zorgproject, ook wel bekend als Alternatief Zijloever, is in eerste instantie bedoeld voor mensen uit Leiden-Noord en De Kooi. Als er plaatsen over zijn worden die verdeeld on der mensen uit deze buurten die een indicatie hebben voor een verzorgingshuis. Indicatie In tweede instantie komen in aanmerking de overige Leide naars die een indicatie hebben. De wijkorganisaties in Leiden- Noord willen dat in plaats daarvan ouderen uit Leiden- Noord die een indicatie heb ben voor beschut wonen een plaatsje krijgen. Ook daar wil het college niet aan beginnen. Kerstmarkt in Leiden LEIDEN De Leidse winkeliers willen op zondag 16 december een kerstmarkt houden. Aan de gemeente is een vergunning ge vraagd tot openstelling. De winkeliers willen mensen uit de ge hele regio naar Leiden krijgen. Daarom bezinnen zij zich over gratis openbaar vervoer en speciale parkeerregelingen. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de keukenkleding naar: Naam: Adres: (voor controle op bezorging) i i I Postcode/plaats: £eidóe(3owuint

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11