Geen halvering aantal kernwapens 79,- Litouwen binnen enkele jaren toch onafhankelijk Abortuswet zeer omstreden Mandela stemt in met zenden van troepen PLEZIERJACHT 'n hele dag èn nacht aan boord van het m.s. Koningin Beatrix StenaLme Jozefzoon: We leven nog dank zij ontsnapte politieman - BUITENLAND QtidwQowuvnt WOENSDAG 4 APRIL 1990 PAGINA 7 Ex-koning even naar Roemenië BUKAREST Ex-koning Michael van Roemenië, die sinds 1947 in bal lingschap leeft, zal dit jaar de Paas dagen doorbrengen in zijn geboorte land. Dat is in welingelichte kringen rond de koning vernomen. Koning Michael I en zijn vrouw Anna reizen op 12 april uit Genève naar Buka- rest. Zij zullen een paar dagen in Bu- karest doorbrengen en verschillende delen van het land bezoeken. De Roemeense regering is via diploma tieke kanalen ingelicht over zijn k«mst. Michael moest na de machts overname door de communisten in 1947 afstand doen van de troon. Hij leeft in ballingschap in Zwitserland. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Koning Boudewijn staat overigens niet alleen in zijn verzet tegen de nieuwe abortus wet. De Belgische politiek heeft er vele jaren over gebekvecht. Tal van wetsontwerpen werden afge wezen. Volgens de nieuwe wet wordt abortus gelegaliseerd als er sprake is van een noodsituatie vóór de twaalfde week van de zwangerschap. Enkele grote poli tieke partijen hebben zich, on danks hun principiële bezwaren, bij de wet neePgelegd om een wet telijke oplossing te vinden voor vrouwen die in dringende noodsi tuaties verkeren. Het is in België deze eeuw een keer eerder voorge komen dat de koning tijdelijk van zijn taken werd ontheven. Dat ge beurde na de capitulatie van Bel gië in 1940, toen Koning Leopold III weigerde het land te verlaten en vervolgens door de Duitse in vallers krijgsgevangen werd ge maakt. De Belgische hoogleraar staatsrecht Rimanque stelde van morgen dat de regering oneigen lijk gebruik heeft gemaakt van ar tikel 82 van de grondwet. Dat arti kel is volgens hem bedoeld voor het geval de koning geestelijk of lichamelijk niet in staat is te rege ren. Bovendien stelt artikel 82 dat het parlement gevraagd moet wor den een regent aan te wijzen. Dat is niet gebeurd. Premier Martens zal morgen in het parlement een verklaring afleggen over de han delswijze van de regering. Israël waarschuwt Baghdad met lancering spionagesatelliet JERUZALEM Israël heeft gisteren met de lancering van een satelliet een duidelijke waarschuwing afgegeven aan de Iraakse president, Saddam Husayn. Die dreigde de joodse staat voor de helft te vernietigen als Jeruzalem ooit iets tegen Irak onder neemt. De satelliet, Ofek-2, werd ergens in het centrale deel van Israël gelanceerd. Journalisten mochten van de militaire censor niet de precieze plaats bekendmaken. Niemand spreekt tegen dat de Ófek-2 een spionagesatelliet is, zoals het Amerikaanse weekblad Time berichtte. Demissionair minister van buiten landse zaken Moshe Arens liet over de bedoeling weinig twijfel bestaan. Hij zei dat de lancering bewijst dat de defensietechnolo gie van Israël op een hoog peil staat, „ik zou zeggen op een veel hoger peil dan in Irak". De Iraakse ambassadeur in Rome zei gisteren dat er een „reëel gevaar" bestaat van een Israëlische aanval op Iraakse onderzoeksinstallaties. Israël zou volgens hem zo de arabische landen in hun wetenschappelijke en technologi sche ontwikkeling willen dwarsbomen. Doodstraf wegens handel in pandahuid PEKING In de Chinese provincie Sichuan zijn begin deze week twee boeren te rechtgesteld nadat zij ter dood waren veroordeeld wegens het verhandelen van huiden van reuzenpanda's. Twee mede plichtigen kregen levenslange gevangenisstraf, aldus het Ju ridisch Dagblad. In Sichuan en het aangrenzende Tibet wonen naar schatting nog maar 1000 reuzenpanda's. De Chinese au toriteiten hebben de jacht op deze dieren verboden. Mladenov gekozen tot nieuwe president Bulgarije SOFIA Het Bulgaarse parlement heeft de her vormingsgezinde politicus Petar Mladenov geko zen tot president. Mladenov was al president van de staatsraad, die gisteren officieel werd ontbon den. Onder de communisten fungeerde de staats raad in feite als het wetgevende orgaan. Het par lement ging gisteren ook akkoord met wetgeving waardoor democratische verkiezingen mogelijk worden, waaraan door meer partijen kan worden deelgenomen. Met de amendementen op de grond wet ligt het politiek pluralisme nu constitutioneel vast en is Bulgarije een „democratische, parlemen taire en wetsgetrouwe staat" geworden, aldus het Bulgaarse persbureau BTA. De verkiezingen wor den gehouden op 10 en 17 juni. De Bulgaarse com munistische partij heeft laten weten haar naam officieel te hebben veranderd in Bulgaarse Socia listische Partij. START-AKKOORD BLIJFT ACHTER BIJ VERWACHTINGEN WASHINGTON De Verenigde Staten en de Sovjetunie sluiten dit jaar een verdrag ter verminde ring van hun strategische kern wapenarsenaal. Maar zij blijven ver verwijderd van hun doel de weder zijdse hoeveelheid strate gische kernwapens te hal veren. Volgens de Amerikaanse krant Washington Post bevin den de onderhandelingen zich in de afrondende fase. De krant baseert zich op uitlatin gen van ambtenaren van de regering-Bush en onafhanke lijke deskundigen. Het START-overleg staat waarschijnlijk ook hoog op de agenda van de driedaagse ge sprekken tussen de ministers Sjevardnadze en Baker, die vandaag is begonnen. De mi nisters zullen naar verwach ting verder aandacht besteden aan de voorbereiding van de topontmoeting "tussen de presi denten Bush en Gorbatsjov, die voor komende zomer ge pland staat. Volgens de Washington Post houdt het akkoord in dat de VS bijna de gehele bestaande hoeveelheid strategische kern wapens mogen behouden. Ver der wordt de produktie van nucleaire bommen voor kruis raketten, onderzeeërs en bom menwerpers nauwelijks aan banden gelegd. Daarentegen wordt het aantal op land en in silo's gestatio neerde zware kernwapens van de Sovjetunie sterk beperkt. Maar Moskou mag de produk tie van nieuwe mobiele land- gestationeerde kernwapens en moderne onderzeeërs voortzet ten en het aantal bommenwer pers en kruisvluchtwapens op voeren. De onderhandelingen voor het Strategie Arms Reduction Tre aty (START) begonnen acht jaar geleden. Sovjetpresident Michail Gorbatsjov en de voormalige Amerikaanse pre sident Ronald Reagan stelden als doel dat een START-ak- koord moest leiden tot een halvering van de wederzijdse hoeveelheid strategische kern wapens. De ministers Baker en Sje vardnadze zullen zich in Was hington ook moeten buigen over een mogelijk akkoord over conventionele ontwape ning tussen NAVO en War schau Pact, waarover in We nen wordt gesproken. De hoopvolle geluiden van de af gelopen maanden hierover zijn de laatste weken nagenoeg verstomd. Volgens westerse waarnemers moet de stilstand in de besprekingen voorname lijk op het conto van de Sov jetunie worden geschreven. Na de overrompelende reeks ont wapeningsvoorstellen waarop Sovjet-leider Michail Gorbats jov de wereld de afgelopen ja ren vergastte, lijkt het Krem lin nu vooral op de rem te wil len trappen. De gewijzigde Sovjet-houding heeft volgens diplomaten in Wenen vooral te maken met de ontwikkelin gen rond de Duitse hereniging. In het nieuwe casino van Donald Trump in Atlantic City, de Taj Mahal, staan meer dan drieduizend gokautomaten. Trump opent grootste casino ter wereld ATLANTIC CITY De Amerikaanse miljardair Donald Trump heeft gis teren zijn derde casino ge opend in de Verenigde Staten. Naar zijn zeggen is het complex, dat de naam Taj Mahal heeft gekregen, het grootste casino ter we reld. Op de openingsdag stonden nieuwsgierigen in lange rijen voor de ingang. Het complex kostte bijna 2 miljard gulden, is 6,8 hectare groot, heeft 1.250 kamers en meer dan 3.000 gokautomaten. Zolang Trump nog geen officiële vergunning heeft voor zijn casino mag er alleen met na- maakgeld worden gespeeld. Donald Trump is de laatste tijd vooral in het nieuws vanwege zijn opzienbarende scheiding. De beide echtelie den lijken hun scheiding lie ver via de media dan in de rechtzaal uit te willen vech ten. Trumps echtgenote Iva- na eist de helft van zijn bezit op, dat volgens haar onge veer 10 miljard gulden be draagt. PIETERMARTIZBURG ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren zijn instemming betuigd met de beslissing van pre sident De Klerk om troe pen naar de provincie Na- tal te sturen. Hij voegde daar echter wel aan toe dat de regering met de zwarte leiders had moeten overleggen. De ANC-leider eiste het ont slag van het hoofd van de Zuidafrikaanse politie omdat hij „niet coöperatief is en geen sympathie heeft voor de aspi raties van de zwarten". Man dela noemde geen namen, maar journalisten gaan ervan uit dat hij doelde op minister Adriaan Vlok van Wet en Orde, die verantwoordelijk is voor de politie. „Wij zien geen Nelson Mandela oplossing totdat deze man van zijn functie is ontheven", aldus Mandela. Hij wilde niet zeggen of hij in zijn gesprek met De Klerk morgen het aftreden van Vlok zal eisen. Algemeen wordt verwacht dat het overleg tussen Mandela en De Klerk zal draaien om het geweld in de zwarte woonwij ken en de beslissing van het ANC de officiële besprekingen met de regering die op 11 april plaats zouden vinden uit te stellen. KREMLIN-ADVISEUR ARBATOV VOORSPELT: AMSTERDAM Als de bevolking van Litouwen nu haar onafhankelijk heidsverklaring intrekt, zal deze Baltische staat binnen enkele jaren toch op eigen benen kunnen staan. Deze verwachting sprak de gezaghebbende Kremlin-adviseur voor buitenlandse zaken Geor- gi Arkadijewitsch Arba- tov, gisteren uit na afloop van het congres 'Global Panel' in Amsterdam. Arbatov toonde zich uiterst be zorgd over de recente ontwik kelingen in Litouwen. „Laten we hopen dat de zaak niet ver der escaleert", zei hij, verwij zend naar het Russische be sluit de grenzen tussen Litou wen en Polen te sluiten. Maar tegelijk wilde hij zich niet la ten verleiden tot het doen van een uitspraak over de kans dat geweld gebruikt zal worden om de Litouwse nationale as piraties te onderdrukken. „Ons uitgangspunt is: geen ge weld. Maar de Litouwse onaf hankelijkheidsverklaring is voor president Gorbatsjov een zeer belangrijk en pijnlijk pro bleem. De leiders in deze re publiek hebben de vrede en toekomst van vele duizenden families op het spel gezet. Als er dramatische ontwikkelin gen komen, kan dat ook nog de top tussen Bush en Gorbats jov in juni doorkruisen". De Sovjetunie heeft een goede relatie met het westen brood nodig om zijn eigen problemen op te kunnen lossen, geeft Ar batov, één van de architecten van Gorbatsjovs buitenland politiek, onomwonden toe. „In het algemeen is het besef doorgedrongen dat veiligheid vooral een politiek probleem is dat je ook politiek moet oplos sen. De macht van het militai re apparaat is in feite zeer be perkt als je praat over gebie den die groter zijn dan de Falklands, Granada of Pana ma". Volgens Arbatov heeft de Amerikaanse president Bush zich tot dusverre zeer reëel op gesteld met betrekking tot het Litouwse probleem. Geen en kel westers laiid heeft de Li touwse staat immers erkend, hetgeen de Kremlin-adviseur toeschrijft aan de ontspanning tussen Oost en West en het ge groeide begrip voor de proble men waarmee Gorbatsjov kampt. „Goddank komt ook de hereniging van Duitsland op een moment waarop we kunnen zeggen: de koude oor log hebben we achter de rug". Als de onderhandelingen met de Litouwse leiders op gang komen, zal de uitkomst uitein delijk een volledige afschei ding zijn, meent Arbatov. „Maar dan wel op basis van een nieuwe Sovjetwetgeving. Men kan niet eenvoudig een ultimatum stellen en zeggen: nu zijn we onafhankelijk. Er moeten vele zaken geregeld worden, zoals de ontmanteling van militaire installaties, de positie van minderheden in Litouwen en het gebruik van de strategisch zeer belangrijke haven van Vilnius. Maar uit eindelijk zal de uitkomst zijn: afscheiding". Volgens Arbatov ligt de kiem van het separatisme in de Sov jetunie in het Stalin-tijdperk, toen een Russificatie-politiek werd gevoerd die inhield dat hele volksstammen gedwón gen werden te verhuizen. Le nin stond een multi-culturele federatie van relatief onafhan kelijke staten voor ogen maar Stalin heeft deze principes he laas verlaten en een in feite unitaire staat gecreëerd. Daar voor betalen we nu de prijs, een hele hoge". PAUL KOOPMAN (ADVERTENTIE) Vertrek élke vrijdag en zaterdag t/m 30 juni a.s. 01747-4140 /bê. li Heel ander dagje uit: live muziek, casino's, restaurants, bars, bioscopen, tax-free shops, entertainment, pub-bezoek in Engeland, prima hutten; 'n fijne n uise. Vraag de speciale folder bij uw reisburo of bel: I Hoek van Holland - Harwich AMSTERDAM Dat jun glecommandoleider Ron nie Brunswijk en zijn me dewerkers tijdens hun ar restatie van vorige week niet door de militairen zijn vermoord is te dan ken aan de ontsnapping van een politieman die de regering heeft kunnen waarschuwen. zei Eddy Jozefzoon, advi seur van Brunswijk en een van de gearresteerden, gister avond bij aankomst op Schip hol. „Er bestond een plan om ons te liquideren. De helikopter stond klaar om ons af te voe ren naar Apoera in West-Suri- name waar wij doodgeschoten zouden worden", aldus Jozef zoon, die vorige week twee et malen door de militairen is vastgehouden in Ford Zeelan- dia. Brunswijk en tien van zijn medewerkers werden vorige week door de legerleiding ge arresteerd. Daarbij kwamen twee lijfwachten van Bruns wijk om het leven. Een politie man die de groep Brunswijk had begeleid naar het kabinet van legerbevelhebber Desi Bouterse wist te ontsnappen en heeft groot alarm geslagen. „Het is aan de druk van de re gering, maar zeker ook van de Nederlandse en de Ameri kaanse ambassade te danken dat wij nog leven", aldus Jo zefzoon. Brunswijk en zijn mannen wa ren in Paramaribo voor vre desbesprekingen met de rege ring. Volgens Jozefzoon is de schok van de arrestatie zo groot dat „er nog veel moet gebeuren willen wij weer aan de onderhandelingstafel plaatsnemen". De uitnodiging van Brunswijk aan president Ramsewak Shankar om naar Moengo te komen is, aldus Jozefzoon, be doeld om de politieke situatie in Suriname te bespreken en niet om de vredesonderhande lingen te hervatten. Jozefzoon: „Brunswijk heeft de deur niet dichtgegooid, maar wij hebben tijd nodig om na te denken". Dat bij de ar restatie twee lijfwachten zijn doodgeschoten legt Jozefzoon uit als bewijs dat de militairen wilden laten zien „dat er maar één baas is en dat is Bouterse". De lijken van de lijfwachten zijn zaterdag aan het jungle commando overgedragen. Vol gens Jozefzoon zijn beide man nen van dichtbij in het gezicht geschoten. Eddy Jozefzoon DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES QN1802 Ofschoon Rob de jonge Olivier van Noort niet al te angstig wil maken, kan hij hem toch niet verhelen, dat hun beider toestand niet zo erg rooskleurig is. Er komen maar weinig sche pen in deze buurt en als ze niet zelf kunnen zenden, zullen ze moeten wachten, tot er toevallig een schip aan de horizon op duikt.... Maar Olivier heeft al weer een nieuw journaal genomen en met hese stem leest hij voor. Dit is het journaal van het drie- mastvolschip „Maria". Ook Rob luistert geboeid. De „Maria", een betrekkelijk kleine Indië-vaarder, vertrekt in Augustus 1880 uit Rotterdam. Kapitein is een zekere Evert van Noort en het schip heeft Batavia als bestemming. Studentenleidster ontvlucht China BOSTON Chai Ling, een van de leiders van de Chinese democratiseringsbeweging, is er waarschijnlijk in geslaagd naar Europa te ontkomen. Dit heeft een woordvoerder van hét China Information Center vanochtend in Boston in de Verenigde Staten verklaard. Chai Ling staat op de lijst van de 21 meest gezochte „misda digers" in de Volksrepubliek China wegens haar rol in de vorig jaar juni bloedig onder drukte protestdemonstraties op het Tiananmen Plein in Beijing. Wat er met haar was gebeurd bleef de afgelopen tien maanden ongewis sinds de tanks in de nacht van 4 op 5 juni over het plein rolden en honderden, zo niet duizenden mensen omkwamen. Het Chi na Information Center coördi neert de democratiseringspo gingen van Chinese vluchte lingen in het buitenland. Theoloog volgt Böhme op als SPD-ost leider OOST-BERLIJN Richard Schröder is gisteren door de Oostduitse SPD gekozen tot nieuwe fractievoorzitter. Schröder volgt Ibrahim Böh me op, die maandag aftrad als partij- en fractievoorzitter. De nieuwe leider van de SPD, de 46-jarige theoloog Schröder, werd met grote meerderheid door fractie van de SPD geko zen. Hij was lange tijd vice- ijractievoorzitter en hij heeft al jaren goede contacten met Böhme. Tegen journalisten zei Schröder dat hij niet wist waar Böhme zich bevindt maar „ik ben er zeker dat hij nog steeds ziek is". De SPD ontkende het bericht in de Frankfurter All- gemeine Zeitung van gisteren dat Böhme vorige week een zelfmoordpoging heeft gedaan. De voormalige Oostduitse par tijleider Erich Honecker is gis teren naar een Sovjet-sapatori- um in het district Potsdam ge bracht. Volgens het Westduitse blad „Bild" is de gezondheids toestand van Honecker die aan een niertumor lijdt, opnieuw achteruit Jarige Kohl Tijdens een drukbezochte receptie in de Beethovenhal- le in Bonn wordt de West duitse bonds kanselier en voorzitter van de CDU, Hel mut Kohl, gefe liciteerd met zijn 60e ver jaardag door de president van de Bonds republiek Ri chard von Weiszacker. CDU-fractie- voorzitter Al fred-Dregger roemde tijdens de festiviteiten de regerings leider als „de succesvolste bondskanse lier van na de oorlog", naast Konrad Ade nauer". FOTO: EPA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7