Van Agt staakt commentaren op de vaderlandse politiek S Werkgevers torpederen plan om hoge wao aan te pakken „IK WIL NIET DE 'ELDER STATESMAN' UITHANGEN" U heeft meer dan een uur de tijd om uw klassiekers te leren kennen rt I CO E-l SA Werken met een ervaren PC levert u direct zo'n f3.000,- op! 9e - BINNENLAND CcidócSoiwant woensdag 4 april 1990 pagina 5 Advies: geef kinderen twee fluoridetabletjes UTRECHT Een aantal gezondheidsorganisaties in ons land, waaronder de tandartsenorganisatie NMT, raadt ouders aan hun kinderen vanaf twee jaar twee fluoridetabletjes per dag te laten slikken. Tot voor kort werd een hoger aantal geadviseerd. Voor kinderen tot vijf jaar wordt peutertandpasta (met fluoride) aangeraden omdat de gewone pasta's te veel fluoride bevatten en omdat deze kinderen geneigd zijn de tandpasta in te slikken. Overigens benadrukken de organisaties dat het niet mogelijk is een algemeen advies te geven. Veel kinderen zullen de tabletjes nodig hebben, ge zien gebitstoestand en poetsgedrag, maar niet alle maal. Daarom moet in overleg met tandarts of mondhygiënist worden bepaald of twee tabletjes voor het kind de juiste oplossing is of dat er aanvul lende maatregelen nodig zijn. Gegevens tweedehands auto's in databank AMSTERDAM Geknoei met de kilometerstan den en onderhoudsgegevens van tweedehands au to's zal op korte termijn veel moeilijker worden met de oprichting van een databank. Daarin moeten alle gegevens van minstens zestig tot ze ventig procent van de 800.000 tweedehands auto's die jaarlijks van eigenaar verwisselen, worden op genomen. Het initiatief is afkomstig van de Bovag, de ANWB en de autobranche verenigd in de Rai. De databank moet begin volgend jaar in wèrking treden. Zoveel mogelijk garages en keuringssta tions moeten in het bezit zijn van een computer, waarmee ze gegevens over de auto's die ze in on derhoud hebben, kunnen doorspelen aan de data bank. De bereidheid van garagehouders om mee te doen is volgens woordvoerder Boon van de Rai „zeer groot". Elke provincie krijgt welzijn-bos ALMERE Schoolkinderen uit de Noordoostpolder hebben vanmorgen de eerste bomen geplant in het kader van de nationale actie Gezond Groen. Flevoland kreeg als eerste provincie 12.500 bomen. Ook de andere provin cies krijgen zogenoemde welzijn-bos sen, die worden aangeboden door de ziekenfondsen. Ter gelegenheid van het koperen jubileum van hun over koepelende organisatie VNZ hebben zij een bomenfonds opgericht. De eerste bomen werden vanmorgen overdragen door VNZ-voorzitter S. Weijers. Nog deze week volgen de provincies Zuid-Holland en Utrecht met de aanplant van hun welzijn-bos- Maij: 25 miljoen extra voor duinen DEN HAAG Voor herstel van de storm schade aan de duinen is 25 miljoen gulden ex tra nodig. Uit recente berekeningen blijkt na melijk dat op diverse plaatsen de Deltaveilig heid in gevaar is. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) zei dat gisteren in de Tweede Kamer. De extra 25 miljoen komt bo ven op de 30 miljoen die Maij al had toegezegd voor het herstel van de schade op Texel en bij Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Bloemen- daal. Maij heeft voor de 30 miljoen reeds „rug dekking" van het kabinet. Voor de extra 25 miljoen zal zij zich opnieuw tot het kabinet wenden. Het geld is in elk geval niet beschik baar op haar eigen begroting. Het aanvullende bedrag is nodig voor lokaties op Ameland, Cal- landsoog, Schouwen, Walcheren, Domburg en Zeeuws-Vlaanderen. AMSTERDAM Als het erom gaat de koningin der aarde te gerieven, is Dries van Agt geen moeite te veel. Gedienstig houdt hij de taperecorder vast, wan neer we hem in een hoek je van de foyer van het Tuschinski Theater aan een interview onderwer pen. Met de voet van het glas jus d'orange dat zich in de andere hand be vindt, tekent hij denk beeldige figuren op zijn zwartleren aktetas. Mr. A.A.M. van Agt resideert tegenwoordig in Washington, waar hij in januari ambassa deur is geworden van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap. Vanwege het de afgelopen dagen in Amster dam gehouden symposium 'Global Panel', waar ook oud- president Jimmy Carter, oud- premier Nakasone en oud- bondskanselier Helmut Schmidt 'optraden', bracht hij een bliksembezoek aan ons land. 'Den Dries' of 'Dolle Dries', zo als hij in zijn Haagse tijd werd genoemd, is niet veel veran derd sinds hij in 1982 de scep ter overdroeg aan Ruud Lub bers. Het haar is flink wat grij zer geworden maar zit nog al tijd onberispelijk; de grijsblau we ogen kijken tegenwoordig door een bril maar hebben nog niets van hun intelligentie en waakzaamheid verloren; het taalgebruik is nog immer even „Welaan vrienden, waar gaan we het over hebben?" vraagt de voormalige minister-presi dent monter, wanneer wij ter weerszijden van hem hebben plaatsgenomen, in bijeen ge sprokkelde fauteuils. De tape recorder wordt niet alleen vastgehouden maar ook nog bediend door Van Agt, op het moment namelijk dat hij al leen 'off the record(er)' wil antwoorden. We willen het over zijn nieu we functie hebben en graag ook nog even over de vader landse politiek. „Dat laatste moet ik niet doen", interrum peert Van Agt. „Ik heb mij heilig voorgenomen mijn com mentaren op het vaderland te staken". Geïrriteerde kritiek Menig vaderlands politicus, misschien zelfs wel de man in het Torentje, zal een zucht van verlichting slaken. Toch wa ren de gevoelens van zijn voormalige collega's op het Binnenhof vroeger voor Van Agt nooit een beletsel om ste vige uitspraken te doen. Wat is er plots in hem gevaren? Van Agt zegt, zeer beslist: „Naar mate je langer weg bent, word je steeds minder tot oordelen EG-ambassadeur mr. Dries van Agt (midden) en mr. Pieter van Vollenhoven (links) luisteren geamu seerd naar Georgi Arbatov, de buitenland-specialist van de Sovjetunie. Zij waren gisteren aanwezig in het Amsterdamse Tuschinski-theater tijdens het 'Global Panel'. competent en worden je oorde len steeds pretentieuzer en vatbaarder voor kritiek, soms geïrriteerde kritiek. Ik wil niet de 'elder statesman' gaan uithangen". Vond hij het soms niet leuk dat zijn voorspelling vanuit Tokyo dat 'zijn' CDA een coa litie met de door hem niet al tijd bewonderde PvdA zou aangaan, precies is uitgeko men? En dat terwijl informa teur Lubbers op dat moment bij de koningin een coalitie van CDA/VVD/D66 bepleitte? „Ach", zegt hij, „ik zou teleur gesteld zijn geweest als die voorspelling niet was uitgeko men. Dat zou namelijk beteke nen dat ik de 'fundamentais' van het politieke mechanisme niet meer begrijp. Het lag zo zeer voor de hand dat Ruud Lubbers met Wim Kok in zee zou gaan... Daar was geen en kele profetische gave voor no dig. Ik zou daar nog wel meer over kunnen zeggen, maar dat doe ik dus niet. De leukste ge dachten daarover houd ik voor Appels en peren Jammer. Dan maar over naar Washington. Hoe bevalt de nieuwe baan? „Uitstekend. Daarop volgt natuurlijk met een de vraag: zijt gij nu geluk kiger dan in Tokyo? Het eerlij ke antwoord daarop luidt: de Tokyose appels smaakten mij voortreffelijk, de Washington- se peren zijn ook heerlijk! Maar appels en peren zijn nu eenmaal onvergelijkbaar. Met andere woorden: Ik maak een nieuwe fase mee van levens geluk en arbeidsvreugde". Wat houdt zo'n EG-ambassa- deurschap nu eigenlijk in? Het is een nogal schimmige func tie. Van Agt kijkt ietwat ge kwetst. „Waarom zou mijn functie schimmiger zijn dan het ambassadeurschap van een land als Nederland?", werpt hij tegen. Ja maar wil hij dan eens uit leggen wat hij de de hele dag zoal doet? „Een heel belangrijk deel van mijn tijd besteed ik aan het verzadigen van de honger in Amerika naar informatie wat er in Europa aan de hand is. Ze zijn daar gebiologeerd, zeg maar onder de hypnose van de gebeurtenissen in Europa. De versnelling van de Westeuro- pese integratie, de Duitse een wording, de democratisering en de economische hervormin gen in Oost-Europa, de heroï sche pogingen van staatspresi dent Gorbatsjov om zijn land een ander gezicht te geven- Dat gebeurt allemaal in Euro pa en daar willen ze in Ameri ka alles over weten!" Geeft hij ook commentaar op het gedrag van Gorbatsjov?! Hij is toch geen Kremlinoloog? „Vrienden, wilt gij vooral aan tekenen dat als het gaat om buitenlandse zaken ik in het gehéél niet competent ben! Strikt genomen zit ik in Was hington als vertegenwoordiger van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. Welbeschouwd reiken mijn bevoegdheden dus niet verder dan die van de Commissie, van voorzitter Jac ques Delors en de zijnen. Maar dat is voor Amerikanen niet te begrijpen. Die behandelen mij meestal als Mr. Europe'. Die bevragen mij over alles en wil- Het andere deel van Van Agts taak in de Amerikaanse hoofdstad bestaat uit wat hij noemt het voorkomen en op lossen van fricties tussen Eu ropa en Amerika, met name op het gebied van de handel. „Hoewel het mij veel tijd kost, gaan die zeeën nooit erg hoog. Het algemene klimaat tussen Amerika en Europa is bijzon der goed. Beide partijen zijn er op uit om de betrekkingen niet alleen in stand te houden, nu de gemeenschappelijke vijand bijna is verdampt, maar om ze zelfs nog te verbeteren". Nieuwe Japanners Hoe is de verhouding van Eu ropa met die andere economi sche grootmacht, Japan? Van Agt, die ruim zes jaar EG- ambassadeurschap in het land van de rijzende zon achter de rug heeft: „Er is een nieuwe generatie Japanners opgestaan die niet langer bereid is de da gelijkse kritiek van de hele wereld te velen. Die generatie gaat veel meer op haar strepen staan. In hun meest uitgespro ken momenten zeggen ze zelfs ronduit: de Amerikanen leven van ons geld en de Europea nen van onze technologie. Bei de zouden dus weieens een toontje lager mogen zingen". Wisse Dekker, de oud-topman van Philips, heeft gewezen op de militaire macht van Japan. Van Agt knikt. „Hij heeft ge lijk. Japan heeft nu de derde krijgsmacht ter wereld. Die noemen ze dan wel politie macht of defensiemacht maar op de krijgsmachten van de Verenigde Staten en de Sov jetunie na is zij de grootste ter wereld. Voordat wij nu als rechtgeaarde Nederlanders in kritiek losbarsten wil ik er wel op wijzen dat het onder aan houdende en zware druk van Amerika is geweest dat Japan met veel tegenzin zijn defen sie-uitgaven steeds maar heeft opgevoerd". Heeft de dood van keizer Hi- rohito iets veranderd? „Nee, de feitelijke macht van de kei zer was en is zeer gering. De nieuwe keizer heeft wat mo derniseringen aangebracht, maar dat is niet van veel bete kenis". Een verschil is toch wel dat het Nederlandse koninklijk huis nu wél, in de persoon van kroonprins Willem-Alexander, op officieel bezoek gaat in Ja pan. „Ja, dat is zo en daar wil ik ook wel op reageren maar dat moogt gij niet publiceren". Gorbatsjovs prijs Het Duitse vraagstuk. Wat dunkt de EG-ambassadeur te Washington: kan het nieuwe Duitsland lid worden van de NAVO? De Russen willen dat niet en die hebben toch nog steeds veel troepen in de DDR? Van Agt bevestigt laatstge noemd feit en is zelfs in staat de exacte informatie te geven. „De Russen hebben 380.000 man in Oost-Duitsland. Laat ik u melden wat men in Ame rika daarvan denkt. Men moet daar met een lampje zoeken om iemand te vinden die niet de stelling onderschrijft dat het herenigde Duitsland deel van de NATO en van de EG moet zijn. Dat is de algemene opinie. Maar Moskou verzet zich daartegen, zegt u. Welnu, in Washington en ook in Brus sel verwachten velen dat het Kremlin dat verzet tegen een 'NATO-Duitsland' vroeg of laat zal opgeven. De positie van de Sovjetunie in Oost- Duitsland is immers onhoud baar. De vraag is dan ook veeleer: welke prijs heeft Gor batsjov in zijn hoofd?". Aan wat voor soort prijs moeten we denken? „Dat laat zich moeilijk anders denken dan in termen van economi sche, financiële assistentie. De Sovjetunie verkeert in heel grote moeilijkheden. Ja, ook door de gebeurtenissen in Li touwen. Die komen voor Gor batsjov uitermate ongelegen. Het is ook heel interessant om te zien dat Amerika nu een duidelijk gematigder toon aan slaat. Washington wil de al gi- 'Mr. Europe' weer grootvader Mr Dries van Agt is op nieuw grootvader gewor den. In de nacht van zon dag op maandag schonk één van zijn twee dochters het leven aan een 'jungs- ke'. De EG-ambassadeur te Washington is blij dat hij nu net in Nederland is. „Noem het een ingreep van de voorzienigheid, noem het een speling van het toeval maar beter had het niet kunnen treffen". Overigens heeft elke me daille zijn keerzijde. „Want als je grootvader wordt, besef je ook ineens dat je oud wordt", ver zucht de voormalige mi nister-president, die nu 59 lentes telt. gantische problemen van de Russische staatspresident niet nog verder vergroten". Opvolger Lubbers Mogen we toch nog heel even terug naar de vaderlandse po litiek? Het einde van het tijd- perk-Lubbers is in zicht. Ziet Dries van Agt al een Opvol ger? „Nee, ik zie die niet on middellijk", weifelt hij. „Maar dat antwoord op uw vraag heeft weinig te betekenen wanneer gij in aanmerking neemt dat ik van over die gro te oceaan moet turen. O, ik denk zeker dat Elco Brinkman een uitstekende man is. Ik weet evenwel volstrekt niet meer hoe de hazen lopen bin nen het CDA. Dat maakt het doen van dit soort voorspellin gen onmogelijk". De topadviseur van de Duitse Bundesbank Heiko Thieme zei gisteren dat Europa behoefte heeft aan een sterke leider en dat het hem absoluut niet zou verbazen als Nederland die rol op zich zou nemen. Biedt dat kansen voor Lubbers? Van Agt pertinent: „Inder daad, nimmer eerder zijn de kansen voor Nederland om het voorzitterschap van de EG te krijgen zo groot geweest. Be denkt gij wel dat Nederland één van de zes 'founding fa thers' is van de Gemeenschap, en nog nimmer het voorzitter schap heeft bekleed! Er ligt hier dus een lacune die heel snel gevuld moet worden. Wie dat dan zou moeten doen?". Nu weegt Van Agt zijn woorden op een goudschaaltje. „Ruud Lubbers zou een voor treffelijke kandidaat zijn. Niet de enig denkbare, maar wel een heel erg goeie". Is Lubbers dan niet de meest aangewezene? Van Agt neemt een slokje jus d'orange, onder wijl de bandrecorder behoed zaam balancerend. Zegt ten slotte: „Ik herhaal: Ruud Lub bers is een voortreffelijke, maar niet de enig denkbare kandidaat". Met een knipoog van ver standhouding neemt de oud premier afscheid en gaat terug naar de grote zaal van het Tu- schinksi Theater. Hij neemt plaats naast zijn 'baas' Frans Andriessen. Men fluistert dat de Europese Commissaris van buitenlandse zaken menige nacht droomt dat hijzelf op een glorieuze dag - en dus niet Ruud Lubbers - op de troon van Jacques Delors zal zitten. RIK IN T HOUT PAUL KOOPMAN SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions (ADVERTENTIE) Claudio Abbado. Digitale CD met o.a. Schubert's "Onvoltooide" en de ouver- türe "Rosamunde". 15,- karajwSn Herbert von Karajan. Digi tale CD met o.a. Tsjaikovsky's "Serenade voor strijkers" en de "Bloemenwals". J Anne-Sophie Mutter. Vioolconcerten van Mozart en Mendelssohn. Met de Berliner Philharmoniker o.l.v. Herbert von Karajan. Handel's Messiah. (DDD). Hoogtepunten met o.a. Edith Mathis en Tom Krause. O.l.v. Antal Dorati. Perfecte uitvoering. 15,- pïnnc «ff. Leonard Bernstein. Digitale CD met o.a. ouvertüres van Beethoven en Tsjaikovsky's "Capriccio italien". 15,- Maurizio Pollinl. Digitale CD met beroemde pianowerken van Beethoven, Schubert en Schumann. 15,- 15,- Trevor Pinnock. Digitale CD met barokmuziek van Bach, Handel en Vivaldi. 15" Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 14 april of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D.~ REGELS AAW-UITKERING VERSCHERPT DEN HAAG Open en bloot zei drs. G. Verheij van het christelijk werk geversverbond NCW gis teren: „Er zijn helemaal geen afspraken gemaakt over de aanpak van de ar beidsongeschiktheid. Ja, het kabinet en de vakbe weging zijn het eens. Maar dat wil niet zeggen dat wij zo maar met alles akkoord zijn gegaan". Verheij gaf een opvallende wending aan de persconferen tie die werd gehouden na het overleg tussen staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) en de socia le partners. Eerst moest even een ander vlekje worden weg gewerkt, de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (aaw). In het kader van de door het Europese Hof van Justitie op gelegde gelijke behandeling van mannen en vrouwen moet de aaw worden 'gerepareerd'. In een nota aan de Tweede Kamer schrijft Ter Veld dat mensen per 1 juli volgend jaar alleen nog een aaw-uitkering kunnen krijgen als hun ar beidsongeschiktheid leidt tot het verlies van inkomen. Nu gelden nog allerlei uitzonde ringen die door de Europese rechter onrechtmatig worden gevonden. Concreet betekent dit dat alle anderen, zoals stu denten en zelfstandige onder nemers met een te verwaarlo zen inkomen, een beroep moeten doen op de bijstand. Als schrale troost voor hen geldt dat de bijstand-regels wat worden versoepeld. In de nieuwe wet mag je over een groter eigen vermogen be schikken en toch nog een bij standsuitkering krijgen. De enigen die, zonder een inko men te hebben verloren, wel een aaw-uitkering kunnen krijgen zijn zij die al op jeugdi ge leeftijd arbeidsongeschikt zijn geraakt. Daarnaast verval len twee wetten voor oudere en gedeeltelijk arbeidsonge schikte werklozen en zelfstan digen, de ioaw en de ioaz. De vakbeweging en de werk gevers zijn blij dat de aaw blijft bestaan, maar hebben be denkingen tegen de door Ter Veld bedachte reorganisatie. De vakcentrales zijn bang dat lagere inkomensgroepen de dupe worden; de werkgevers vrezen dat de kleine zelfstan digen fors moeten inleveren. Woede Maar deze onvrede is niks ver geleken bij de woede van de werkgevers over de aanpak van de arbeidsongeschiktheid. Nederland telt 800.000 wao'ers. Als er niks gebeurt, zal dat aantal binnen de kortste keren uitgroeien tot een miljoen. Niemand is bereid voor de centen op te draaien. Tot grote vreugde van de vakbeweging wil het kabinet de premies aanpassen die voor de ziekte wet worden betaald. Dat wil zeggen: de werkgever moet meer premie betalen naarmate het ziekteverzuim in zijn be drijf stijgt. Ook wil de regering een 'bonus-malussysteem' in voeren. Een bedrijf krijgt een premie voor het binnenhalen van een (gedeeltelijk) arbeids ongeschikte, maar moet een boete betalen voor werkne mers die te snel in de wao worden gestopt. Het komt er dus op neer dat de werkgever veel duurder uit zal zijn. „Het was een bijzon der plezierig gesprek", meende Ter Veld. „In een positieve sfeer is een aantal afspraken gemaakt". Ter Veld stak ver volgens de hand in eigen boe zem: „De sociale partners heb ben gelijk als zij zeggen dat de overheid achterblijft. Nog voor de zomer komt het kabinet met een plan om de arbeidson geschiktheid bij de overheid terug te dringen". Ook gaf zij toe dat het pakket maatrege len feitelijk tekort schiet: „Wat er nu ligt is een enorme verbe tering om een andere mentali teit te krijgen. Toch durf ik er niet volledig op te vertrouwen dat het voldoende is". Handenwrijvend Haar woorden vielen in goede aarde bij de werknemers. „Er zijn prima afspraken ge maakt", meldde FNV-bestuur- der H. Muller. Waaraan hij handenwrijvend toevoegde: „Er komt een groot onderzoek naar manieren om arbeidson geschiktheid tegen te gaan. Daarnaast zal een landelijk re gistratiesysteem worden opge zet om het ziekteverzuim bij te houden. De ziektewetpremie wordt afhankelijk gesteld van het verzuim. En ook het bo- nus-malussysteem gaat door". Zijn CNV-collega A. de Geus sprak van een „vruchtbaar overleg". Tenslotte was het woord aan de werkgevers. „De verant woordelijkheid wordt eenzijdig op de schouders van de werk gevers gelegd", sneerde mr. Trees Snelders van het VNO. „Dat is niet bepaald conse quent. Wij overleggen liever op het niveau van de bedrijfs tak wat er moet gebeuren. Het bonus-malussysteem kan zwaar uitpakken voor kleinere bedrijven en is helemaal niet te verteren in combinatie met eventuele andere boetes". Haar NCW-collega Verheij stelde zich nog scherper op: „De meningsverschillen zijn niet kleiner geworden. Ter Veld suggereerde dat er oplos singen zijn gevonden. Nou, dat is niet het geval. Wat ons be treft moeten ook de werkne mers verantwoordelijk worden gesteld. Ik twijfel sterk aan het nut van het pakket maat regelen". De werkgevers, die zich een meester hebben getoond in het omzeilen van allerlei verplich tende wettelijke maatregelen, zullen zeker proberen de be sluitvorming te vertragen en voor hen gunstiger afspraken te maken. De vreugde van Ter Veld en de vakbeweging zou dus weieens van korte duur kunnen zijn. ROB SEBES (ADVERTENTIE) Wie rekent, kiest voor Restart! Ontdek het zelf en kom naar de befaamde landelijke computerdagen op 5,6 en 7 april 1990 in Leiden. Organisator Restart B V. heeft de zaken deze keer groots aangepakt Na de verbouwing profiteert u van een nóg grotere range IBM's en IBM Compatible occasions. PC's en printers. Natuurlijk met 3 maanden schriftelijke garantie. Want Restart is een dochter van de Infotheek Groep N.V. Als u nu de direkt-bon invult, krijgt u supersnel de nieuwste lijst met aanbiedingen thuisgestuurd. U kunt ook de Restart infolijn bellen, 071-224551/224527 Tot ziens bij Restart. Overrijn 18 In Leiden. Profiteer ook van de Restart salesdagen donderdag 5 april van 9 00 -17 00 uur en van 19 00-21 00 uur vrijdag 6 april van 9 00 -17 00 uur zaterdag 7 april van 10.00-16 00 uur Reken op Restart. Direct-bon JA, stuur mij de nieuwste lijst van aanbiedingen e de routebeschrijving naar Restart B.V

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5