CcicUc 6oma/nt Boude wij n tij delij k van taken ontheven WAT'N KANJER 2 3 6 7 9 Kleurrijk 9 VB wint kort geding „Lubbers kan straks voorzitter EG worden" Vrees voor meer doden bij gevangenisopstand Delegatie Litouwen bereid tot compromis ProVeste Ouderen slikken vaak te veel pillen VANDAAG 10 11 12 14 Dagen Gratis £eidóe6ou4a/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, 'fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-.hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 4 april 1990 81ste jaargang no. 24691 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur van nul gra den aan zee, tot min 4 graden in het binnenland. Middag- temperatuur omstreeks 9 gra den. Matige westelijke wind, vannacht weinig wind. De temperatuur loopt de komende dagen op tot ongeveer 17 gra den tijdens het weekeinde. UTRECHT De KNVB heeft het rort geding dat bondscoach Thijs jibregts vorige week tegen de foetbalbond had aangespannen, jewonnen. President Schuman j an de Utrechtse rechtbank stelde vanmorgen de eisende partij in •iet ongelijk. uitspraak kwam volgens de pleiter de KNVB, arbeidsrecht-specialist Duk, niet als een verrassing. De roetbalbond toonde eerder al aan dat situatie rondom Libregts sinds de terland van vorig jaar in Helsinki was" en verwachtte op ba- w is daarvan een voordelige uitspraak. De winst in het kort geding bespaart de KNVB een forse afkoopsom. Mocht de bondscoach in het gelijk zijn ge steld, zou ongetwijfeld een forse scha declaim van zijn kant hebben ge volgd. Want dat Libregts in dat geval werkelijk naar Italië was afgereisd, was voor de aanwezigen in de bom volle rechtszaal uitgesloten. De vraag dient zich nu aan wie in juni het Nederlands elftal gaat coachen. Zoals de zaken er nu voor staan zijn er nog twee serieuze gegadigden: Cruijff en Beenhakker. Bestuurslid Rinus Michels vliegt volgende week naar Spanje om met de oefenmeester van Barcelona van gedachten te wis- ThijS Libreqts selen. foto: dijkstra Regeringsvliegtuig doet het nog best DEN HAAG De woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) maakt een wat vermoeide indruk. „Of het rege ringsvliegtuig niet meer aan de geluidsnormen in een aantal Eu ropese landen voldoet? Ik zou het echt niet weten". Voor de zoveelste keer wordt in Den Haag gespeculeerd over de aanschaf van een nieuw vliegtuig waarin de koninklijke familie en bewindslieden zich plachten te verplaatsen. Het 'oude bees tje', de PBX, telt inmiddels achttien lentes maar doet het nog best. Sommige politici zouden liever zien dat de koningin en de kabinetsleden zich met een modernere vliegmachine laten ver voeren. Zij beweren dat de PBX, een Fokker-28, veel te veel lawaai maakt. En dat is in enkele Europese landen onacceptabel. Bovendien kan de nationale vliegtuigindustrie een handje wor den geholpen met de aanschaf van de Fokker-100. Maar in plaats van voor 80 a 90 miljoen gulden een nieuw toestel aan te schaffen, kiest de regering voorlopig nog voor de PBX, zo laat de RVD weten. „Want 90 miljoen is niet niks", aldus de RVD. „Bovendien, wie moet het betalen? En Fokker-100 is wel erg groot, hoor. Zelfs als je er wat bouwt hou je een zee van ruimte over". Zware knieblessure voor staatssecretaris Simons ROTTERDAM Uitgerekend op het moment waarop het ministerie van WVC bezig is met de landelijke campagne 'Blessures, maak er geen sport van' is staatssecretaris Simons met een zware kniekwetsuur in het ziekenhuis beland. Simons raakte zondagmiddag in zijn woon plaats Rotterdam ernstig geblesseerd tijdens de wekelijkse wedstrijd van het voetbalelftal waarvan hij deel uitmaakt. Volgens een woordvoerster van WVC is de blessure erger dan de voor voetballers gebrui kelijke 'meniscus'. De kniebanden en het knie- gewricht hebben flinke klappen opgelopen. Si mons mag het hospitaal waarschijnlijk eind deze week verlaten, maar hij zal nog een aantal weken met de knie in het gips zitten en op krukken moeten lopen. KONING WEIGERT ABORTUSWET TE ONDERTEKENEN Koning Boudewijn (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De rege ring van België heeft vannacht koning Bou dewijn tijdelijk van zijn taken ontheven omdat de vorst weigert de vo rige week door het par lement aangenomen abortuswet te onderte kenen. De koning had hier zelf om gevraagd omdat hij „de werking van de democratie" niet in gevaar wilde bren gen. Ofschoon bekend was dat de koning veel moeite had met de nieuwe, liberale abortuswet, kwam zijn 'neen' toch nog onver wachts. Boudewijn liet de regering gisteren weten dat hij het tekenen van de wet niet in overeenstemming met zijn geweten kon bren gen. Premier Martens riep daarop, kort voor midder nacht, het kabinet voor een spoedzitting bijeen, grond van artikel 82 grondwet werd het staats hoofd tijdelijk van zijn ta ken ontheven, omdat hij „in de onmogelijkheid verkeert te regeren". Daarop onder tekende de regering zelf de Op abortuswet die nu dus, zon der de handtekening van Boudewijn, van kracht wordt. Tijdens een tweede spoedzitting van het kabinet werd besloten morgen de Belgische Kamer van Afge vaardigden en de Senaat bijeen te roepen. Die moeten de koning zijn ta ken teruggeven. Naar ver luidt zou koning Boudewijn geheel met de door de rege ring gevolgde procedure hebben ingestemd. Ook de oppositie zou over de te vol gen procedure zijn gecon sulteerd. hoofd grote problemen heeft met de nu van kracht wordende abortuswetge ving. In zijn laatste nieuw jaarstoespraak zei hij letter lijk: „Het kind verdient onze speciale bescherming en zorg. En dat zowel voor als na de geboorte". Dit najaar wordt in België het 40-jarig koningschap van Boudewijn gevierd. Er gaan al enige tijd geruchten dat Boudewijn zich na die viering zou willen terug trekken. Hij zou dan wor den opgevolgd door prins Philip, de oudste zoon van Leopolds broer Albert. EG-AMBASSADEUR DRIES VAN AGT: DEN HAAG De kansen van Nederland op het voorzitter schap van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, „zijn nog nooit zo groot geweest als nu". Dat zegt oud-premier Dries van Agt in een exclusief vraagge sprek met onze krant. Hij wijst er op dat ons land nog nimmer het voorzitterschap heeft bekleed. Het is algemeen bekend dat premier Ruud Lubbers graag de volgende voorzitter van de Eu ropese Commissie zou worden. Van Agt schat zijn kansen hoog in. „Ruud Lubbers zou daarvoor een voortreffelijke kandidaat zijn. Niet de enig denkbare maar wel een goeie". Naar verluidt is ook Frans Andriessen, EG-commissaris voor buitenlandse aangelegenheden, in de markt voor deze functie. Pagina 5: Van Agt staakt commentaren op de vaderlandse politiek Mottoborden waarschuwen voor te hoge snelheden DEN HAAG Zogenaamde mottoborden langs de snelwe gen moeten, net als in België, de automobilist erop wijzen dat hardrijders doodrijders zijn. Op die manier wil het ka binet mensen aansporen zich aan de maximumsnelheid te houden. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Het plan maakt onderdeel uit van een hardere aanpak van snelheidsovertreders. Er zul len meer processen-verbaal worden opgemaakt. Daarvoor zal het personeel en wagen- Eark van de Algemene Ver- eersdienst worden uitgebreid. Ook zal het openbaar ministe rie met 100 tot 200 mensen worden uitgebreid, zo kondig de minister Hirsch Ballin van justitie gisteren aan tijdens het vragenuurtje, men met minister Maij en Al ders (VROM) waS ontboden door het VVD-kamerlid Jor- ritsma. Vorig jaar heeft de rijkspolitie 234.000 processen-verbaal op gemaakt. Dit aantal moet vol gens Hirsch Ballin worden op gevoerd naar 300.000. Jorrits- ma en ook kamerleden van de overige partijen zeiden dat van het kabinetsbeleid om de maximumsnelheden te hand haven, niets is terechtgeko men. Maij bevestigde dit, maar wees op het voorgestelde aan gescherpte beleid. In november reed de automo bilist op de 100-km-wegen ge middeld 118 km per uur. Eind februari was dat 119 km. Op wegen waar 120 mag worden gereden was de gemiddelde snelheid in november evenals in januari dit jaar 127 km. MANCHESTER De al drie dagen durende opstand in de Strangeways-gevangenis van Manchester heeft zijn eerste slachtoffer geëist. Een 46-jarige gedetineerde, die op berechting wachtte wegens een vermeend zedenmisdrijf, is in een zieken huis overleden aan verwondingen die hij zondag opliep bij het begin van het oproer. De vrees dat de rebellerende gevangenen, op brute wijze meer mensen hebben vermoord neemt toe. De vader van een gedetineerde zei dat zijn zoon had gezien, dat zes mannen die voor seksmisdrijven waren veroordeeld bruut zijn omgebracht na korte schijnprocessen. De zes zouden met tou wen, gefabriceerd uit lakens, om hun nek boven aan de railing hebben gestaan terwijl aanklachten tegen hen werden voorgele zen. Meteen daarna werden ze omlaag geduwd. Tot nog toe zijn bijna 1.600 gevangenen uit Strangeways gehaald en overge bracht naar andere Britse gevangenissen die, net als Strange ways, ook al overvol zijn. Er zijn nog 39 opstandige gedetineer den, die dreigen het gebouw helemaal in vlammen te laten op- Zaterdag 7 april KOM IN DE KAS Roelofarendsveen -, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Brandbommen Een Zuidkoreaanse student staat op het punt twee brandbommen te gooien naar de oproerpolitie die er gisteren in Seoul op uit moest trekken om de demonstraties op het universiteitsterrein een halt toe te roepen. De studenten protesteren tegen het samengaan van drie politieke partijen die ze ervan beschuldigen samen te zweren met de Verenigde Staten. De VS doen al het mogelijke een hereniging van de Korea's te voorkomen. foto: epa Een werknemer van de centrale drukkerij in Litouwen (eigendom van de communistische partij) bladert de nationalistische krant „Litouwse Renaissance" door. Ondanks het door Moskou afge kondigde drukverbod kwam de krant gisteren gewoon uit. foto: epa MOSKOU Een delega tie van de Litouwse rege ring heeft in Moskou aan gekondigd dat zij op on derdelen van de onafhan kelijkheid bereid is tot een compromis met de lei ders in het Kremlin. Maar de republiek is in geen geval bereid haar onaf hankelijkheidsverklaring in te trekken. De Litouwse delegatie had gis teren een informeel onder houd met Aleksandr Jakovlev, één van de naaste medewer kers van Sovjetpresident Mi- chaï'l Gorbatsjov. Jakovlev is de eerste hoge Sovjetfunctio naris die een Litouwse delega tie ontving. Het belangrijkste doel'van het overleg was het afspreken van een datum voor het begin van formele bespre kingen. Daarover werd echter geen akkoord bereikt. Van middag heeft de Litouwse de legatie nieuwe besprekingen gevoerd met minister van bin- nelandse zaken Bakatin. Tijdens de ontmoeting tussen beide partijen werd Sovjetparlement het wetsontwerp over de uittre ding van de Sovjetrepublieken goedgekeurd. De eisen waar aan de republieken moeten voldoen voor zij zelfstandig kunnen worden, ziin aanmer kelijk opgeschroefd. Zo moet er een referendum worden ge houden waarin twee derde van de stemgerechtigden voor uittreding stemt. Hierna gaat een overgangsperiode in die ten minste vijf jaar moet du ren. In het laatste jaar van de overgangsperiode kan een minderheid van tien procent van de bevolking om een nieuw referendum vragen. Met deze toevoegingen lijkt Moskou vrijwel onneembare obstakels te hebben opgewor pen. De aan Litouwen gren zende republieken Estland en Letland zouden volgens dit scenario geen kans zien zelf standig te worden, daar de Es- ten en de Letten geen twee derde meerderheid van de be volking vormen. Pagina 7: Arbatov: Litou wen binnen enkele jaren toch onafhankelijk (ADVERTENTIE) Ziet er prima uit. Dat moet wel een pak O.a. van Milano, Van Gils, Baumler. KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149» Leiden UTRECHT Ongeveer een kwart van de aan ou deren voorgeschreven ge neesmiddelen is niet no dig of blijkt niet doeltref fend. De gerontoloog dr. C. van Bezooijen van het Instituut voor experimen tele gerontologie van TNO zei dit vanmiddag in Utrecht op een congres over ouderen en genees middelen. derschat. Jaarlijks belanden ongeveer 10.000 patiënten in een ziekenhuis tengevolge van geneesmiddelengebruik en naar schatting 600 mensen overlijden er aan. De kans op ernstige bijwerkingen en fata le reacties neemt volgens Van Bezooijen toe met het ouder worden. Juist ouderen hebben vaak verscheidene chronische ziek ten tegelijk en slikken dan ook verschillende geneesmiddelen, soms in af te raden combina ties. De kans op bijverschijnse len wordt bovendien groter door lichamelijke veranderin gen die samenhangen met het ouder wórden. Daardoor kun nen de (schadelijke) stoffen langer in het lichaam blijven, wordt de concentratie in het bloed hoger en is er sprake van een toenemende gevoelig heid van het weefsel. Van Bezooijen zei dat onge veer de helft van de patiënten - zowel jong als oud - zich niet houdt aan de richtlijnen van de arts. Volgens hem valt er ook uit af te leiden dat het voorschrijfgedrag verre van ideaal is en dat er nogal wat valt te verbeteren aan het con tact tussen patiënt en arts. De Leidse hoogleraar voor huisartsengeneeskunde Mul der" zei in Utrecht dat het meeste onderzoek met nieuwe geneesmiddelen gebeurt met jongeren of mensen van mid delbare leeftijd, terwijl de be jaarden er het meest gebruik van maken. Mulder noemde de kans op bijwerkingen bij 65-plussers twee tot drie keer zo groot als die bij mensen tus sen de 25 en 45. Hij pleitte dan ook voor veel meer aandacht voor de voorlichting aan be jaarden, ook bij herhalingsre cepten en -consulten. 16 PAGINA'S Bijbeldrukkerij maakt overuren 'ledereen moet in kantoor raam open kunnen doen' Ook NMB Postbank laat betalen voor acceptgiro's Geen halvering van voorraad kernwapens Groen Links en PvdA willen in Leiden hoe dan ook niet in college met D66 CDA: Nieuwkoopse plassen mogen geen natuurmuseum worden Wassenaar vreest explosieve groei lijst woning zoekenden Reinigings rechten mogelijk al dit jaar omhoog in Oegstgeest RTV PROGRAMMAS VOETBAL OP TV Politiek Den Haag raakte gisteren weer een kleur rijk figuur kwijt. Aan Bréda, waar hij burgemeester is geworden. Ed Nijpels, de eertijds zegevierende lijsttrekker van de VVD, de wat minder geslaagde fractievoorzitter, maar zich helemaal revancherende minister nam afscheid. „Het zijn enerverende jaren geweest", zei hij daar zelf van vlak voor zijn ver trek. Toch hebben velen de indruk, dat Nijpels, als hij ook in gemeentevraagstukken goed thuis is, zich na verloop van tijd wel weer landelijk zal we ten te manifesteren. Volg hem en al onze kleurrijke én kleurloze politici op de voet: in de Leidse Cou rant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Couram, ^t^j<jordn^imi<jr WM3en Haag HlfilililHiilfilllliW

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1