V Aquarellisten 35 jaar op de bres voor het schone Marillion: Fish zonder graat JUBILEUMEXPOSITIE IN HAAGS HISTORISCH MUSEUM Johannes - Passion gedegen en kundig I NOS wil Radio 10 alsnog van kabel Festival Zuidafrikaanse films in 25 filmhuizen KUNST EeidócGouimit WOENSDAG 4 APRIL 1990 PAGINA 14 - Lokale omroepen kennen reclameregels niet HILVERSUM Van lokale omroepen kan niet worden verlangd dat zij tot in de de tails op de hoogte zijn van de uiterst gecompliceerde regels van de mediawet. Van de vrij- willigersbesturen kan niet worden geëist dat zij een wa terdichte controle uitoefenen op de veelal rechtstreeks uit gezonden programma's. Dat betoogde drs. N. van Eijk van de OLON, het overkoepe lende orgaan van de lokale omroepen in Nederland, giste ren voor het Commissariaat voor de Media. Daar werden zes lokale omroepen gehoord die de namen van sponsors in hun radio-uitzendingen had den gehoord. Het Commissari aat wil de omroepen een boete opleggen omdat zij zich dienst baar zouden heben gemaakt aan het maken van winst door derden. Volgens de OLON is de medi awet vooral geschreven op de landelijke omroep. Reclame bii lokale omroepen komt meestal door onbekendheid met de re gelgeving. Bovendien is het noemen van een programmas ponsor niet per definitie dienstbaar ziin aan het maken van winst door derden. Het kan volgens de OLON even goed worden beschouwd als een voor het publiek noodza kelijke mededeling. Het Commissariaat voor de Media publiceert binnenkort een brochure, waarin de loka le omroepen wordt uitgelegd wat zij wel en wat zij niet mo gen- op het gebied van recla me-uitingen. De mededeling dat een programma tot stand kwam mede dank zij een be- Eaald bedrijf kan volgens die rochure niet door de beugel. Het is lokale en regionale om roepen (nog) niet toegestaan inkomsten uit reclame te ver krijgen. Maar door hun finan ciële situatie zijn zij vaak ge dwongen via sponsors aan geld te komen. Dit beeldje zou niet misstaan op een expositie van moderne beeldhouw kunst. Het is echter al meer dan zevenduizend jaar oud. Het 38 cm hoge beeldje werd gevonden tijdens opgravingen naaroude boerderijresten in foto: ap Concert „Europa' afgelast DEN HAAG Het concert dat Marco Bakker, Hans Visser, Annet Visser en ande ren morgen onder het motto „Europa, een muzikale speurtocht zonder grenzen" zou den geven in theater Diligentia in Den Haag, gaat wegens ziekte van een van de medewerkers niet door. 06-nummer voor informatie over popconcerten DEN HAAG Sinds kort is er een apart 06- telefoonnummer voor informatie over popcon certen: 06-32032170. Concertorganisator Mojo, muziekkrant Oor en de Stichting Nationale Hitparade beheren gezamenlijk het nummer, dat onder meer meldt welke concerten zijn uit verkocht en waar nog kaarten voor verkrijg baar zijn. De informatie is onderverdeeld in rubrieken die de beller zelf kan kiezen. Zo is er een aparte rubriek voor concerten op de langere termijn, een rubriek waarin alle voor verkoopadressen worden gemeld en een ru briek waarin de concerten van de dag worden gemeld waarop men belt. De informatie kost vijftig cent per minuut. DEN HAAG De op richter 74 jaar oud in middels is nog altijd ac tief lid van de vereniging en zijn aquarellen hangen dan ook tussen die van 21 collega's op de jubileu mexpositie in het Haags Historisch Museum. In ze kere zin was Ronald Lindgreen destijds een re bel, toen hij met enkele gelijkgezinden de vereni ging Haagse Aquarellisten oprichtte. In de uitbundige kleurenex- plosie van het expressionisme en Cobra dreigde het „schone" verloren te gaan, zo vond Ro nald Lindgreen. Hij wilde zich bij de komst van al dat spekta kel in de kunst niet neerleg gen en ging in het offensief. Met twaalf collega's uit de Pul- chri-hoek richtte hij begin 1955 de vereniging Haagse Aquarellisten op. Enkele maanden later hadden ze al hun eerste expositie. Het ge beurde allemaal op de kop af 35 jaar geleden, een mooie aanleiding voor een jubileu mexpositie. Zo rebels waren die aquarellis ten natuurlijk niet, met hun verzet tegen de tijdgeest wil den ze een traditie behouden. Het aquarel was uit de mode geraakt. De moderne kunste naar had verf, veel verf nodig om zijn woede en hartstochten in vorm en kleur om te zetten. „Rode Tulpen" van Cécile Hessels. De meer introverte aquarellis ten zaten op een andere golf lengte en maakten sferisch en lucide werk: ijle impressies van prachtige landschappen, Stillevens of interieurs. Kunst moest bovenal mooi zijn; schoonheid was belangrijker dan inhoud of intentie. De Haagse vereniging liet zich in spireren door het Engelse aquarel waarbij het gebruik van dekverf en de kleur wit niet is toegestaan. Piet van Boxels aquarel „Grondwerken bij Den Haag Centraal", een van de werken op de jubileu mexpositie van de Haagse aquarellisten". Als de club al ooit rebels was, dan zeker vandaag niet meer. Haagse aquarellisten in het Haags Historisch Museum - het klinkt op voorhand al niet bijzonder opwindend. De loca tie is ook wat curieus. Zo'n (verkoop)expositie zou je niet in een historisch museum ver wachten, temeer omdat er vrijwel uitsluitend recent werk wordt getoond en niet een overzicht van de afgelo pen 35 jaar. Overigens leent Grote diversiteit Ondanks deze kanttekening is het een aardige expositie die zich kenmerkt door een grote diversiteit. De bezoeker moet de expositie beoordelen op de pretenties van de vereniging en die zijn glashelder: bij een groot publiek belangstelling opwekken voor het aquarelle ren en de vele mogelijkheden vande techniek tonen, niets meer en niets minder. De ex posities trekken elk jaar weer honderden „trouwe" bezoe kers. In Den Haag bestaat een groot publiek voor deze kunst vorm. Het zijn echte liefheb bers die zonder naar het naambordje te hebben geke ken, exact weten welke kunstenaars bij de werken ho ren. Zo was het althans op de laatste opening. Vaak wordt wat denigrerend over de waterverftechniek ge daan. Literator Kees Fens de finieerde in een vilein stukje het aquarelleren eens als 'handwerken met verf.' Fens doelde op de schare huisvrou wen die zich met evenveel overgave op hunborduurwerk storten als op de waterverf. De professionele aquarellist wordt zo een beetje onrecht aange daan. Wellicht komt het om dat we als kind allemaal erva ring hebben opgedaan met wa terverf, zo ontstaat het idee dat het kinderspel zou zijn. Kenners verzekeren echter dat het een tamelijk gecompli ceerd procédé is. De kunst be staat erin de waterverf in de hand te houden. Het papier en de verf precies zo te bewerken dat het verlangde effect ont staat. Het 'wassen' is hierbij een belangrijke handeling die veel oefening en experimente ren vereist. Iedere aquarellist heeft weieens totaal verprutste werken moeten weggooien. Op tijd stoppen is heel belangrijk. De schilder Sierk Schröder schreef eens: „Aquarelleren vereist een goed gebruik van toevalligheden, vervloeiingen en grillige contouren die kun nen ontstaan. Het is een soort acrobatiek, een dans op het slappe koord." Piet van Boxel Hoewel landschappen (uiter aard talloze vergezichten uit de Provence) en bloemstille- vens de expositie domineren, is er ook puur abstract werk te zien. Voorzitter Arnold Nies- sen tracht al enige jaren kunstenaars voor zijn vereni ging te strikken die af en toe ook met waterverf werken. Jurjen de Haan is er een van, hij is vertegenwoordigd, met vier grote stukken. In een snelle beweging heeft hij kleurrijke en wilde composi ties op het papier gezet. Een uitbarsting van lichte kleuren tegen de witte achtergrond van het papier. Juijen de Haan is veruit de meest ex pressieve kunstenaar op deze expositie. De beste aquarellist van de 'oude' stempel is zonder twijfel Piet van Boxel. Zijn werk heeft precies die transparente en waterige uitstraling die bij deze techniek hoort. Hij buit heel goed de mogelijkheden van de waterverf uit. Van Boxel maakt materieloze en bijna doorzichtige werken. Bé Massie toont een aantal aqua relleren die eruit zien alsof ze nog niet helemaal af zijn. Steeds is een deel van het pa pier wit gelaten, de voorstel ling verovert als het ware langzaam het papier. Het le vert een spannend beeld op; de rudimentaire vormen maken er haast abstracte werken van. De meeste exposanten laten werk zien zoals dat van eerde re exposities van hen bekend is. Weingen stellen de bezoe ker voor verrassingen, dat hoeft natuurlijk ook niet als ze een idioom en stijl hanteren die rijk genoeg is om er tel kens mee te variëren. Van Ad Kroese zijn er fraaie, verstilde interieurs en doorkijkjes te zien. Knap gedaan, maar nogal statisch en levenloos. De wer ken van Arnold Niessen met ook nu weer het Colosseum als onderwerp lijden aan hetzelf de euvel. Technisch zit het bij zonder goed in elkaar, maar de benadering van dit thema raakt wat sleets en het dreigt een kunstje te worden. In dit jubileumjaar staan nog meer activiteiten op het pro gramma. Van 26 mei tot 17 juni komt er een expositie in de bovenzalen van Pulchri Studio van de Royal Waterco- lour Society uit Engeland, een zusterorganisatie van de Haag se Aquarellisten. Ter gelegen heid daarvan is een mapje ver schenen met twaalf reproduk- ties van Britse en Haagse kunstenaars. HANS OERLEMANS Johannes Passion van Johann Se bastian Bach door Wassenaar Voca- liter, het Randstelijk Begeleiding» Orkest en solisten, het geheel onder leiding van Ad de Groot. Dorpskerk, Wassenaar. In een stampvolle Dorpskerk in Wassenaar weerklonk gis teravond Bach's Johannes Pas sion in een weergave door Wassenaar Vocaliter en het Randstedelijk Begeleiding Or kest. Centrale figuur in deze vertolking was dirigent Ad de Groot die al bijna 35 jaar in Wassenaar werkzaam is. Een oude rot in het vak die trouw blijft aan zijn muzikale princi pes en inzichten, die ook Bach gestalte kan geven met een koor dat groeit en bloeit en in middels ruim honderd leden telt. Vandaag de dag een Bach-Pas^ sion uitvoeren is geen geringe zaak, er wordt een zware aan slag gepleegd op de financiële situatie van een koor. Het zal om die reden zijn dat Ad de Groot de solistenbezetting had teruggebracht van zes naar vier. Eigenlijk kan dat niet. Niet alleen omdat met name de tenor maar vooral de bas een dubbele taak heeft, maar ook omdat de vertolker van de Christuspartij tevens de ver tolker van de Pilatuspartij is. Voor die niet geringe taak stond Pierre Mak en het moet gezegd, dat hij alle baspartijen met veel overtuiging maar ook met grote waardigheid heeft vertolkt. Mak is een vocalist met toekomst. Uitstekend heeft ook Marten Smeding zich geweerd, hij zet te zich voor de volle honderd procent in en bracht in het muzikale verloop spanning en kleur. Met een minder zware taak waren Eka Witteveen en Lia Ligthart belast, beider aandeel paste in het sfeervolle verloop. Wassenaar Vocaliter had in het openingskoor enige moeite goed op dreef te ko men, maar naarmate de ver tolking vorderde groeide de zekerheid en dat ging gepaard met kleurrijkheid, levendig heid en overtuiging. Het Randstedelijk Begeleidings Or kest speelde alert, goed uitge balanceerd en stimulerend. Wassenaar Vocaliter krijgt in mei het mannenkoor „Echo" uit Poznan-Polen op bezoek voor concerten in de Wasse- naarse Messiaskerk en in het Provinciehuis. In oktober aan staande brengt Wassenaar Vo caliter een tegenbezoek aan Polen. ADRIAAN HAGER ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Concert Marillion met Steve Ho garth (zang, toetaen), Steve Rothery (gitaar). Mark Kelly (toetaen), Pete Trewavas (baagitaar) en Ian Moaley (drums). Ahoy', Rotterdam. Voor programma: Pendragon. Gister- Het feest der herkenning, maar een feest was het, gisteravond in een uitver kocht Rotterdams Ahoy'. Wilde danstaferelen speelden zich af in de zaal, terwijl uit volle borst werd meegezongen en ie ders paar handen ritmisch op de muziek meebewoog. Marillion was in Neder land. Het vijftal kwam, zag en overwon. Nou ja, bijna. Spelen voor fans is altijd een plezierige bezigheid. Je hebt ze eigenlijk al voor je gewonnen nog voor je de eerste snaar van de gitaar hebt aangeraakt. Nou was het concert van de Schot se groep, die inmiddels zes maanden door Europa toert, alles behalve slecht, maar een paar kanttekeningen dienen wel te worden geplaatst. Voor al de rol van de nieuwe zanger Steve Hogarth stond gister avond tijdens het een uur en vijftig minuten durende con cert (inclusief twee toegiften) ter discussie. Hoe moeilijk was het voor hem om in de voet sporen van de inmiddels ui terst succesvolle solo-zanger Fish te treden? Heel moeilijk, zo te horen. Daarbij maakte Marillion het zichzelf niet echt gemakkelijk door vooral voor het bekende werk te kiezen, waardoor de concertbezoeker bijna werd gedwongen te vergelijken. En dan blijkt Marillion toch voor al een Fish te zijn zonder graat. Hoe Steve Hogarth ook zijn best deed om in klassiek materiaal als 'Incommunica do', 'Freaks' of 'Misplaced Childhood' te imponeren, hij bleef een zwakke surrogaat van Fish. Dat komt voor een deel omdat hij niet zo'n podiumpersoon lijkheid is als Fish. Hij is wel aanwezig, maar staat er niet echt. Belangrijker is echter dat hij die krachtige stem met zeg gingskracht mist. Zijn zang laat weliswaar echo's van Fish horen, maar is te ijl, te hoog en te weinig flexibel om met een zelfde overtuiging een tekst te brengen. Zijn vocale prestaties, waarop in principe niets is aan te merken, gaan daardoor voor een deel verloren in het muzi kaal rijke klankbord, dat Ma rillion op een soms wonder schone manier neerzet. Vooral de gitaarpartijen van Steve Rothery zijn indrukwekkend. De nieuwe zanger kan ook de speelsheid, als tempowisselin gen, in het oude materiaal niet aan. Daar kan de electronische magie, die hij met zijn handen uitvoert niets aan veranderen. Hij gloeit pas echt in de uiterst knap bedachte lichtshow, wanneer de nieuwste num mers over het voetlicht komen zoals de ballade 'Easter'. Het moet voor Steve Hogarth toch allemaal wat minder ge compliceerd zijn, wil zijn stem het aan kunnen. Marillion staat dan ook op het kruispunt van succes en zal een keus moeten maken: of het oude materiaal afzweren en een an dere koers inslaan, met het ri sico fans te verliezen, of op de oude weg voortgaan en een nieuwe zanger nemen. De eer ste oplossing lijkt de beste, want met de creativiteit en het vakmanschap dat Marillion de afgelopen jaren aan de dag legde, moet het vijftal zich ook in een nieuwe rivier weer snel als een vis in het water voelen. HANS PIËT Afrikaanse kunst Liefhebbers van Afrikaanse kunst kunnen op 11 april hun hart lopende Afrikaanse culturen. Op de foto toont een medewerker ophalen bij het veilinghuis De Zon in Amsterdam. Daar komen op van het veilinghuis een beeld van een priester-medicijnman, die dag een groot aantal voorwerpen onder de hamer uit uiteen- foto: anp AMSTERDAM De NOS heeft minister D'Ancona van WVC gevraagd het commer ciële radiostation Radio 10 als nog van de kabel te weren. De omroep wil dat ze het besluit van het Commissariaat voor de Media van 1 maart om Ra dio 10 niet van de kabel te ha len, schorst. Het Commissari aat besloot Radio 10 te erken nen als een buitenlandse zen der, omdat de programma's worden uitgezonden onder verantwoordelijkheid van de Italiaanse maatschappij RTO Rete Zero. Volgens de NOS is RTO Rete Zero echter „zegge en schrijve één week voor d$ behandeling van het bezwaarschrift" bij het Commissariaat vóór de Media op 8 januari 1990 ingeschake- led door Radio 10. Tot die tijd had Radio 10 zich nog ver scholen achter de „gelegen heidsorganisatie Associazone Studio Dieci", aldus de NOS. „Op deze manier wordt het een Nederlandse commerciële omroep wel erg gemakkelijk gemaakt. Er hoeft alleen maar een lokale buitenlandse om roep te worden ingeschakeld om de Nederlandse wetgeving te kunnen omzeilen", zo schrijft de NOS aan de minis ter. Radio 10 maakt er volgens de NOS geen geheim van dat de uitzendingen vanuit Neder land uitsluitend via Milaan lo pen om aan de formele vereis ten van de mediawet te vol doen. De NOS verwijst ook naar de uitspraak inzake Cable One. Daarin werd door het commissariaat bepaald dat pas sprake is van een buitenlandse omroep als het programma eerst in het buitenland is uit gezonden. Gestolen Van Gogh terecht ZURICH In de buurt van de Zwitserse stad Zürich zijn drie Italianen gearresteerd die een schilderij van Vincent van Gogh hadden gestolen. Het doek „Korenveld met Schoven" was op 12 maart uit de kluis van een transportbedrijf ontvreemd. Elf da gen daarna ontving de verzekeraar van het schilderij een brief, waarin een losgeld van ruim 2,5 miljoen gulden werd geeist. De waarde van het doek wordt geschat op ruim 3 miljoen gulden. Het schilderij werd onbeschadigd teruggevonden. Volgens een politiewoordvoerder was een van de drie verdachten werkzaam bij het transportbedrijf in kwestie. AMSTERDAM In 25 filmhuizen verspreid over het hele land wordt tus sen 6 april en 16 mei een festival van Zuidafrikaan se films georganiseerd. Onder de noemer „Cinema under Siege" worden 22 lan ge speelfilms en documentai res, 12 korte films en een aantal videoprodukties ver toond. De „cinema onder de staat van beleg" heeft zich ondanks alle hindernissen kunnen ontwikkelen tot een aanklacht tegen apartheid, aldus een bekendmaking van het South African Communi ty Cultural Centre (SACCC). De meeste films zijn van re cente datum en waren tot voor kort verboden of moch ten alleen ongecensureerd in de Zuidafrikaanse bioscopen worden gedraaid. Het SACCC is een in Amsterdam gevestigde organisatie van ballingen, die in samenwer king met het Zuidafrikaanse blad The Weekly Mail het initiatief voor het festival heeft genomen. Het programma is behalve in Nederland te zien in Berlijn, Groot-Brittannië en Frank rijk. Het bevat internationaal ge prezen produkties als „The Stick" en „Jobman" van Darryl Roodt, „Shot Down" van Andrew Morsdale, „Ma- pantsula" van Oliver Schmitz (première) en „Have you seen drum recently" van Jurgen Schadeberg. Er wor den ook films van oudere da tum vertoond zoals „B man and Lena" (1973) en „The Guest" van Ross Deve nish. Na deze laatste produk tie over de zoöloog en schrij ver Eugene Marais moest Devenish het land ontvluch ten. Hij woont sindsdien in ballingschap in Londen. Als curiosa zijn opgenomen de illegaal opgenomen docu mentaire „Come Back Afri ca" (I960) en „The Magie Garden" uit 1961, een come- die die werd opgenomen met een volledig zwarte cast. Het festival wordt 5 april in het Amsterdamse filmtheater Desmet geopend met de we reldpremière van „The Schoolmaster" van Jean Del- beke. Het volledige program ma wordt opgenomen in De Filmkrant van april, aldus het SACCC.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14