Jonge Turk niet meer brave, zwijgende Ali" Wie gaat er voor hen door het vuur? Vrouwen leven gezonder dan mannen Nederland eist garantie VS tegen executie militair BINNENLAND QeidwQowuvnt DINSDAG 3 APRIL 1990 PAGINA 3 Koningin Beatrix verricht te Oos terhout de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Werkplaats Arbeid voor Allen (WAVA), een organisatie waarin negen Noord-Brabantse ge meenten samenwerken om de Wet Sociale Werkvoorziening uit te voeren. De WAVA voert loon- opdrachten uit en heeft zelf campingmeubilair in produktle, grotendeels bestemd voor de KAMER HOUDT VAST AAN 12.000 JEUGDBANEN PEN HAAG De Tweede Kamer staat er op dat minister De Vries van werkgelegenheid in het overleg met werkgevers, vakbeweging en de ge meenten vasthoudt aan de doelstelling komend jaar 12.000 jongeren een gegarandeerde baan in de Icollectieve sector te geven. Dat hangt af van de ba- nen voor jongeren die het bedrijfsleven schept. Het I leerlingwezen moet 7500 jongeren opnemen en voor scholing met behoud van uitkering en via tra jectbemiddeling nog eens 3000. In het landelijk be- stuur van de arbeidsbureaus hebben zowel de vak beweging als de werkgevers al aangegeven dat dit te hoog gegrepen is. Maar de Tweede Kamer vindt dat de overheid, de derde bestuurspartner, zich maximaal moet inzetten voor banen in het bedrijfsleven opdat de gemeenten niet gedwongen worden als bezemwagen te fungeren en alle jonge- ren die bij bedrijven buiten de boot vallen aan ga rantiebanen te helpen. „Rioolbelasting moet 5 keer zo hoog worden' HILVERSUM De rioolbelasting zal de komende jaren vijf keer zo hoog moeten worden om de pro blemen als gevolg van achterstallig onderhoud aan de riolering aan te pakken. Dat heeft voorzitter Van Wijnbergen van het Waterschap Limburg gis teren gezegd in KRO's Brandpunt. Nu betaalt de Nederlander gemiddeld 100 gulden. Dat moet min stens 500 worden, ervan uitgaande, dat niet alleen het achterstallig onderhoud, maar ook de milieu vervuiling door riolering aangepakt moet worden. Bij een onderzoek in de Gooi- en Vechtstreek is vastgesteld dat het grondwater op sommige plaat sen ernstig is vervuild door lekkage van de riole ring. Als gevolg daarvan heeft men onlangs een aantal waterputten buiten werking moeten stellen. Volgens VROM wordt de achterstand bij de ver vanging van riolering geraamd op 4 tot 6 miljard gulden. Politici lopen niet hard voor zwakzinnigen MAASTRICHT Geestelijk gehandicapten en hun ouders vormen een groep die weinig politiek gewicht in de schaal kan leggen. Dat verklaart volgens prof. J. Hubben waarom in ons land duizenden geestelijk gehandicapten op wachtlijsten staan en vaak jaren op opna me wachten, zonder dat politici zich hierover bijzonder druk maken. Hubben sprak van middag bij de vestiging van de bijzondere leerstoel in de zwakzinnigenzorg aan de Rijksuniversiteit Limburg. Als er rond harto peraties wachtlijsten ontstaan ,,is het land te klein en verdringen de politici elkaar als pleitbezorgers van de hartpatiënt", aldus Hubben. Hij zei dat het grondwettelijk ge waarborgde recht op gezondheidszorg toch ook voor geestelijk gehandicapten geldt. Vermoorde vrouw ook seksueel misbruikt ONDERBANKEN Aan de moord op de 20-jarige Margot Rademakers uit Schinveld, gemeente Onderbanken, is toch een seksueel misdrijf voorafgegaan. Na sectie op het stoffelijk overschot was eerst meegedeeld dat er geen sprake was geweest was van een seksueel misdrijf. Nader onderzoek heeft nu het tegendeel aangetoond. De 21-jarige dader uit de zelfde woonplaats als het slachtoffer heeft verklaard dat hij de vrouw in een opwelling met geweld meegenomen heeft naar een bosje. De politie vermoedt dat het slachtoffer uit angst niet heeft durven gillen. Wel heeft zij geprobeerd te vluchten. Uit vrees de dader door haar zou worden aangeven heeft hij haar met meerdere messteken van het leven beroofd. Sportverslaggever J. Bax waarnemend burgemeester MAASLAND Sportverslagge ver J. Bax (PvdA) is gisteren be noemd tot waarnemend burge meester van Maasland. Het is de bedoeling dat de Bax deze functie tot september vervult. De tijdelij ke aanstelling is een gevolg van de benoeming per 1 april van de huidige burgemeester, mevrouw W.H.J. Bloemendaal-Lindhout tot burgemeester van Culemborg. Bax, bekend als radio-verslagge ver van NOS Langs de Lijn en NCRV, was de afgelopen 23 jaar raadslid in 's-Gravenzande. Bij de jongste verkiezingen werd hij op een onverkiesbare plaats gezet. Trabantjes op de Keukenhof LISSE Tientallen Oost duitsers zijn de afgelopen da gen met een bus of Trabant naar de Keukenhof afge reisd. Vroeger werd er nog wel eens incidenteel een Sko da 'van achter het ijzeren gordijn' bij het bloemenpark geparkeerd. Nu zijn daar voor het eerst Trabantjes bij gekomen. De Oostduitsers, voornamelijk uit Oost-Ber- lijn, waren zeer onder de in druk van de bloemenpracht. Jammer genoeg hadden zij in veel gevallen te weinig D- Marken voor een doosje bol len voor thuis. Extra geld voor LEIDS ONDERZOEK NAAR ARBEIDSMARKT VOOR ALLOCHTONEN strijd tegen analfabetisme DEN HAAG Het kabi net wil het extra geld dat is uitgetrokken voor het basisonderwijs aan vol wassenen vooral besteden aan de bestrijding van an alfabetisme. Het gaat om een bedrag van 31 miljoen gulden in 1991. Dit zei minister Ritzen van on derwijs vanmiddag tijdens een manifestatie in het kader van het Jaar van de Alfabetisering |in de Ridderzaal in Den Haag. Van de twaalf miljoen Neder landers boven de vijftien jaar kunnen er volgens schattingen tussen 500.000 en de één mil joen niet of maar slecht lezen of schrijven, aldus Ritzen. Na der onderzoek moet uitwijzen wat daarvan precies de oorza ken zijn. Vooruitlopend op dat onder zoek wil het kabinet dat het probleem van analfabetisme alvast op twee manieren wordt aangepakt. In het kader van de operatie Sociale Vernieu wing moet de nadruk liggen op „preventie", op het voorko men dat het aantal analfabe ten verder stijgt. Daarnaast ziet het kabinet een 'curatieve' taak voor de overheid; de hui dige analfabeten moet lezen en schrijven worden geleerd. Minister D'Ancona van WVC zei dat de onverschilligheid te genover analfabetisme in ons land plaats moet maken voor wat meer idealisme. „Als de 'culturele elite zo overtuigd is 'van de waarde van het boek, maar diezelfde elite niet be reid is die waarde uit te dra gen, dan zou het wel eens zo I kunnen zijn dat we in ons hart f helemaal niet zo overtuigd zijn van de hoogheid van die waar de. En dat zou dan wel weer I eens een signaal kunnen zijn dat de leescultuur van binnen aan een verzwakking onder- hevig is", aldus de minister. WASSENAAR „Jonge Turkse werknemers zijn niet meer die brave zwij gende 'Ali's' waar werk gevers vroeger zo goed mee uit de voeten kon den", zegt de Leidse on derzoeker drs. F. Buijs. „Zij zijn weerbaarder, kri tischer en 'Hollandser' dan de vorige generatie, maar dit valt in het werk in hun nadeel uit". Buijs en zijn collega Arends, beiden werkzaam bij het Cen trum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellin gen (COMT) van de Rijskuni- versiteit Leiden, deden onder zoek naar de positie van jonge Turken op de arbeidsmarkt. Zij presenteerden vandaag in Wassenaar de uitkomsten van hun studie tijdens het symposi um „Breng eens wat kleur in uw bedrijf". Het onderzoek concentreerde zich op een vijftigtal Turken, allen wonend in de oude stads delen van Dordrecht. „Het is niet zozeer een breed onder zoek; het unieke is het tweezij dige karakter. Er werd zowel met Turkse jongeren als met Dordtse werkgevers uitvoerig gesproken over wederzijdse ervaringen op de werkvloer", aldus Buijs. Uit de gesprekken is gebleken dat de meeste Turkse jongeren op het werk gediscrimineerd worden. Reacties daarop lopen uiteen van een uitgesproken aanpassingsstrategie tot actief verzet. Aanpassingsgedrag kan worden onderscheiden in een actieve en passieve vorm. De actieve aanpassers proberen -contacten te leggen met Ne derlanders en proberen zich op de hoogte te stellen van de Nederlandse maatschappelijke ontwikkelingen. Passieve aan passers stellen zich afstande lijk op, hetgeen vooral herken baar is bij de eerste generatie gastarbeiders. Actief verzet be staat uit „flink tegengas ge ven" tot in enkele gevallen het gebruik van geweld, aldus Buijs. De onderzoekers vinden het opvallend dat juist de Turken die zich 'vernederlanst' heb ben, door werkgevers nog steeds als 'vreemd' worden be schouwd. Buijs: „Werkgevers laten zich soms nog leiden door cliché's over de gastarbei der van twintig jaar geleden. Ze zien in de 'aangepaste' Turk niet meer de voor hen aantrekkelijke kenmerken van de hardwerkende gezeg- gelijke gastarbeider". Gekleurd werk Uit de gesprekken met de Turkse jongeren blijkt dat zij het slecht kunnen verkroppen geen vaste baan te kunnen krijgen. Veel Turken komen door hun achtergrond, oplei ding en taalbeheersing niet verder dan 'gekleurd werk'. Veelal zijn dat uitzendbaantjes in bedrijven waar nauwelijks carrièremogelijkheden zijn. Buijs: „Het zijn meestal schoonmaakbedrijven, lom penhandels of metaalbedrijfjes waar ze zonder enig perspec tief smerig werk moeten ver richten. De jonge Turken heb ben daarbij nauwelijks aan sluiting op het Nederlandse onderwijs- en opleidingssys teem. Ook binnen de bedrij ven wordt hun weinig moge lijkheden geboden", meent De onderzoekers ontdekten tij dens de gesprekken met vrou welijk allochtonen dat zij rede lijk veel aandacht hebben voor cursussen en speciale opleidin gen. „De meao en zelfs de poli tieschool zijn favoriet bij deze Ondanks sociale vernieuwingen laten werkgevers zich nog leiden der van twintig jaar geleden. vrouwen. Ik ben benieuwd in hoeverre zij over twee drie jaar hun plannen hebben kun nen waarmaken. In goed on derwijs zit de toekomst voor deze groep", aldus Buijs. Maar de Leidse onderzoeker is somber wat betreft de effekten van de huidige maatregelen van overheid en bedrijfsleven om allochtonen aan een baan te helpen. „Die zogenaamde sociale vernieuwingen en quo teringsmaatregelen brengen volgens mij niet veel verbete ring. Nee, van het bedrijfs leven verwachten wij eigenlijk nog het minst. Er wordt veel gepraat, maar Turkse jongeren blijven de boot missen". PETER KULCHE Oudste man overleden VELDHOVEN De oudste Nederlandse man, Cornelis Jansen uit Veldhoven, is over leden. Hij is 106 jaar gewor den. Cornelis Jansen werd op 22 februari 1884 geboren in het Gelderse Ubbergen. Sinds 1920 woonde hij in Veldhoven. Onlangs kwam de man nog in het nieuws toen hij zijn heup had gebroken en het zieken huis aanvankelijk weigerde hem op te nemen. De oudste inwoner van Nederland is Trijntje Jansma-Boskma, die 108 jaar is. Zij woont bij haar zoon in het Friese dorpje Fe- anwéldsterwél. Ja- Jaap van der Ploeg directeur RVD DEN HAAG Jaap van der Ploeg, de vroegere chef van de I politieke redactie van het NOS-journaal en thans woordvoerder van de minister van defensie, wordt directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD). Van der Ploeg volgt volgend jaar juli Di- |recteur Voorlichting Fred Lörtzer op, die met vut gaat. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Van der Ploeg de hoofddirec teur van de RVD, Hans van der Voet, zal opvolgen wanneer deze over vijf jaar met pensioen gaat. Bij de Rijksvoorlichtings dienst werken 150 personen. DEN HAAG De rege ring van de Verenigde Staten beraadt zich dezer dagen over de kwestie rond de Amerikaanse luchtmachtsergeant die in ons land tot 6 jaar cel en tbs is veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Ne derland is bereid de ser geant uit te leveren als de VS vooraf de garantie ge ven dat hij niet ter dood zal worden gebracht. Vooralsnog willen de VS deze garantie niet geven. Afgelopen vrijdag ontstond rond de sergeant een diploma tiek incident toen een groep Amerikaanse militairen van de luchtmachtbasis Soester- berg, waar de man gelegerd was, de veroordeelde bij het huis van bewaring in Utrecht stond op te wachten. Zij wil den hem meenemen naar Soesterberg zodra zou blijken dat de sergeant - op grond van een uitspraak die de Hoge Raad die dag zou doen - op vrije voeten zou komen. De Hoge Raad, die zich onder meer moest buigen over de vraag of de man aan zijn eigen land mocht worden uitgele verd, oordeelde echter dat uit levering ongewenst is omdat hij in de VS de kans loopt we gens zijn misdaad te worden geëxecuteerd. Na overleg met minister Van den Broek (buitenlandse za ken) ontbood staatssecretaris Kosto gisteren de Amerikaan se ambassadeur Wilkins op het ministerie van justitie. Daar overhandigde Kosto de ambas sadeur de letterlijke tekst van de uitspraak van de Hoge Raad. In het gesprek dat daar op volgde zette Kosto het standpunt van de Nederlandse regering uiteen: alleen als de VS garanderen dat de sergeant niet ter dood zal worden ge bracht (hij mag dus in het ui terste geval wèl ter dood wor den veroordeeld, maar de straf mag niet worden uitgevoerd) is Nederland bereid hem uit te leveren. Wilkins beloofde daarop dat zijn regering zich hierover zal beraden. De actie van de Amerikaanse militairen kwam in het over leg slechts kort ter sprake. Kosto maakte duidelijk dat Nederland de zaak als afge daan beschouwt, omdat de verantwoordelijke militairen hun excuses hebben aangebo den en hebben verklaard dat het absoluut niet hun bedoe ling was geweest de veroor deelde te ontvoeren en uit handen van de Nederlandse justitie te houden. Krakers versus slopers De tijdelijke bewoners van de villa Eikenbroek, het voormali ge kantoor van de Leger Film dienst in Heemstede, koeste ren zich met huisdier in het voorjaarszonnetje in de tuin. De villa is sinds kort eigendom van een projektontwikkelaar die het zwaar verwaarloosde pand wil slopen. Krakers uit het hele land steken daar nu een stokje voor. Ze knappen, zoveel dat kan, het gebouw op. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Uit het hart-onderzoek van het NIPO kwam naar voren dat 700.000 Nederlanders (zes procent) een zodanig leef- en eetgedrag hebben dat ze kans lopen op hart en vaatziekten. Dat komt dan vooral door het ro ken, het gebrek aan extra lichaamsbeweging, leven in stress en overgewicht. Vrouwen leven en eten beduidend gezonder dan mannen. Daardoor zullen ze ook ouder worden. Meer mannen (38 procent) dan vrouwen (29 procent) stoppen met roken. Hoe ouder de on dervraagde groep, hoe groter het percentage stoppers. Van de 60-jarigen of ouder is 44 procent gestopt. Bijna vier mil joen Nederlanders (33 procent) gebruiken regelmatig produk- ten met dierlijke vetten zoals roomboter en vet vlees. Vrou wen zijn daarbij iets terughou dender. Naarmate de leeftijd stijgt, lijkt men wat vetter te gaan eten. Opvallend is het hoge percentage gebruik van dierlijke vetten in de drie gro te steden (40 procent). Twaalf procent van de Neder landers (1,4 miljoen) drinkt ge middeld meer dan twee glazen alcohol per dag. Dit is onder mannen drie keer zo hoog (18 procent) als bij vrouwen. Het vaak en veel drinken komt iets minder voor bij jongeren (tot veertig jaar) dan Dij oude ren. Zeven miljoen mensen ga ven aan niet of nauwelijks al cohol te drinken. Gevraagd naar de bloeddruk antwoordde acht procent (bij na een miljoen mensen) dat die te hoog is. Bijna een kwart zei daarover niets te weten. Ruim vier miljoen Nederlan ders vinden zichzelf te zwaar; acht procent doet daar niets aan. Bij de vrouwen ligt het percentage dat te zwaar is of zich te zwaar vindt veel hoger dan bij mannen: 41 procent te genover 30 procent bij de man- Meer dan zeven miljoen Ne derlanders gaven aan zich meestal prettig en tevreden te voelen. Drie procent (0,3 mil joen) voelt zich voortdurend opgejaagd en geprikkeld. Het hoogste stresspercentage komt voor bij de groep van 40 tot 60 jaar. Het koopgedrag bij ouderen is bewuster dan bij jongeren. Twee miljoen mensen letten nooit op de samenstelling van het produkt, drie miljoen zeg gen er altijd naar te kijken. ADVERTENTIE Brandweerlieden weten nooit tevoren wanneer zij in actie moeten komen. Soms gaan er dagen voorbij dat er niets te blussen valt. Gelukkig maar, want brandweerlieden hebben een gevaarlijk beroep, waarvoor veel geoefend moet worden. En ze doen ook aan preventie en voorlichting. Brandweerlieden moeten altijd alert zijn. Of het nu gaat om een ontploffing in een chemische fabriek of een uitslaande brand op drie hoog achter. Net als veel andere ambtenaren zijn talrijke brandweerlieden lid van Abva Kabo, de grootste bond in de collec tieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die voor zijn 270.000 leden door het vuur gaat. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door zich sterk te maken voor goede arbeidsvoorwaarden. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. rD: Naam I j Woonplaats Naam werkgever I i i i i i ^^1 AbvaKabo I IX' vakbond die zoqjt v Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan AbvaKabo. Antwoordnummer 10018. 2700 VB Zoetermeer Financiën bereid tot studie autovergoeding vrijwilligers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Kok en staatssecretaris Van Amelsvoort van fi nanciën zijn bereid een oplossing te zoeken voor het probleem rond de ki lometervergoeding voor mensen in het vrijwilli gerswerk. Het Landelijk Steunpunt Vrij willigerswerk (LSW) in Utrecht heeft bij het ministe rie van financiën aan de bel getrokken omdat het aantal vrijwilligers drastisch dreigt te dalen nu de kilometervergoe ding als gevolg van het plan- Oort ook voor hen slechts 44 cent rnag bedragen. Veel vrij willigers (bijvoorbeeld dege nen die bejaarden vervoeren of maaltijden bezorgen) heb ben tot voor kort een hogere kilometervergoeding gekre gen. Nu moeten zij voor elke vergoeding van meer dan 44 cent belasting betalen. Omdat de autokostenvergoe ding voor vrijwilligers de eni ge vergoeding is die zij ont vangen, dreigen velen er nu de brui aan te geven. Het LSW heeft de bewindslieden dan ook verzocht een uitzondering te maken voor vrijwilligers, zodat deze een onbelaste kilo metervergoeding van meer dan 44 cent kunnen behouden. 'GAAIBAAI'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3