landela stelt gesprek iet Buthelezi uit Italië loopt warm voor Monetaire Unie Ook Estland slaat weg in naar onafhankelijkheid Brunswi jk nodigt Surinaamse regering uit Eén D-mark voor twee DDR-marken reldraad ent fout Slowaken willen nu eigen staat ens emenië FENLAND CettLeSou/wwit zaterdag 31 maart 1990 pagina 5 TA lazière en Böhme ;ten niet voor Stasi feERLIJN Lothar de Mazière, feitter van de Oostduitse CDU en gelijk de komende premier van R, heeft niet voor de geheime het oude bewind (Stasi) ge- ;oek van De Maizière hebben jidene prominenten, waaronder iorzitter Gysi, documenten bestu- raarin zijn naam voorkomt. Zij geen enkele aanwijzing gevon- r de beschuldiging. Ook de leider SPD, Böhme, is verschoond van verdachtmakingen. De kans is "wJat de twee grootste partijen van 1, de CDU en de SPD, begin vol- veek gaan praten over een coali- irede basis. Slachtoffers Tsjernobyl eisen medische hulp MOSKOU In de stad Charkov in de Oekraïne zijn 120 slachtoffers van de nucleaire ramp in Tsjernobyl in hongerstaking gegaan om speciale medische en so ciale verzorging af te dwingen. De hongerstakers houden hun actie in het medische instituut voor radiologie en andere medische instel lingen in de stad. De Opperste Sovjet in Moskou zal zich op 22 april buigen over speciale maatregelen voor de slachtoffers. Maar gezien de crisissituatie waarin het land zich bevindt zal dit agendapunt mo gelijk naar een later tijdstip worden verplaatst, zo meldt het Sovjetpersbureau TASS. Officieel zijn bij de kernramp in Tsjernobyl op 26 april 1986, de grootste in de geschiedenis, 31 doden gevallen. Maar de overheid heeft nooit bekend ge maakt hoeveel mensen later aan de gevolgen van de ^bestraling zijn bezweken. PARAMARIBO Het Jungle commando van Ronnie Bruns- wijk heeft gisteren de Suri naamse president Ramsewak Shankar schriftelijk gevraagd een regeringsdelegatie naar het hoofdkwartier in Moengo te sturen om de vredesonderhan delingen voort te zetten. De regering deelde mee het verzoek in beraad te houden, maar in krin gen van het presidentieel paleis is vernomen dat er reeds volgende week een regeringsdelegatie naar Moengo zal gaan. Oorspronkelijk had afgelopen maandag een vredes akkoord ondertekend moeten wor den, maar de dag ervoor liet het Junglecommando weten dat er en kele belangrijke wijzigingen in aan gebracht zouden moeten worden. Toen maandag Brunswijk plotseling door het nationale leger werd gear resteerd, leek het vredesproces een gevoelige knauw te hebben opgelo pen. Bij zijn vrijlating twee dagen la ter verklaarde Brunswijk geen ver trouwen meer te hebben in de Suri naamse regering. Inmiddels heeft hij deze uitspraak herroepen. Het Junglecommando wil dat in het vredesakkoord kwesties geregeld worden als de schadeloosstelling aan familieleden van slachtoffers van de burgeroorlog, de positie van het Jun glecommando, de garanties voor de veiligheid van uit Frans-Guyana te ruggekeerde vluchtelingen en de grondrechten van de binnenlandbe woners. Het kabinet van het militair gezag heeft gisteren ontkend dat de luite nanten Meivin Linscheer en Rupert Christoffer maandag de twee leden van het Junglecommando gedood hebben. Volgens de Surinaamse kranten van donderdag had Jungle commandoleider Ronnie Brunswijk de namen van deze twee militairen genoemd. Het Surinaamse militaire leiding liet in eën verklaring weten dat de ar restatie van de leiding van het Jun glecommando door de militaire poli tie was verricht. Van deze arrestatie zal een proces verbaal gemaakt wor den dat aan het openbaar ministerie zal worden overlegd. Ie Da NNESBURG ?4eider Nelson Man- ïeeft de ontmoeting ulu-chief Buthelezi komende maan- ip het programma afgezegd. De twee i zouden besprekin- ;ginnen die een ein- eten maken aan het d tussen hun aan- rs in de Zuidafri- provincie Natal. lat «verklaring zei de anti- tje' lidsbeweging ANC te e dat de ontmoeting op here datum kan worden en, maar dat de tijd nu et rijp was voor ge in tussen de rivalise- iTèn [roepen. Mandela zal maandag en dins dag wel een bezoek brengen aan de provincie Natal, in het bijzonder aan die gebieden waar hevig wordt gevochten tussen de aanhangers van het aan het ANC gelieerde Vere nigd Democratisch Front (UDF) en de Zulu-beweging Inkatha van Buthelezi. Dui zenden inwoners van Natal zijn het slagveld ontvlucht. Mandela nam de beslissing om Buthelezi voorlopig niet te ontmoeten na een langdurige vergadering met ANC-functio- narissen uit Natal. De twee be- langrijkse zwarte leiders van Zuidafrika zouden nabij Pie- termaritzburg gezamenlijk een openbare bijeenkomst houden om de bevolking tot kalmte te De Zulu-leider veroordeelde het besluit van het ANC. „Door dit uitstel zullen nog meer mensen sterven", aldus Buthelezi. De gevechten in Natal zijn de hevigste in de afgelopen twee jaar. Ook gisteren woedde de strijd voort, die door sommi gen wordt beschreven als „een ware burgeroorlog". De Zuida- frikaanse regering heeft ge dreigd met zeer strenge maat regelen als de twee rivalise rende zwarte groeperingen hun gevechten niet staken. President Frederik de Klerk verklaarde in Kaapstad dat hij niet zou schromen de orde te herstellen in de provincie als beide partijen niet tot hun zin nen komen. Ook doelend op de gewelddadigheden tussen zwarte activisten en extreem rechtse blanken, waarschuwde hij dat „de politiek van het ui terste" zijn hervormingspro gramma ernstig in gevaar 2 kunnen brengen. „Ik roep alle leiders op hun invloed te ge bruiken om een einde te ma ken aan geweld en intimida tie", aldus De Klerk. Het internationale isolement van Zuid-Afrika is weer een beetje afgebrokkeld nu Preto ria gisteren heeft aangekon digd dat het permanente diplo matieke betrekkingen zal aan gaan met Hongarije. In diplo matieke kringen is vernomen dat de vertegenwoordingen niet hoger zullen zijn dan op handelsniveau. Voor het uit wisselen van ambassadeurs wordt het nog te vroeg geacht. Weer massagraf in DDR SCHMACHTHAGEN In de DDR is giste ren opnieuw een massagraf ontdekt waarin Duitsers zijn begraven die na de Tweede Wereldoorlog in handen waren gevallen van de KGB. De afgelopen weken worden de Oostduitsers steeds meer geconfronteerd met de, door het vorige regime verborgen gehouden, gevolgen van het Stalinisme voor hun land. De vondst in de bossen ten noor den van IJerlijn is de derde binnen een week. Verslaggevers keken toe hoe OosT- duitse militairen meer dan tien skeletten opgroeven van Duitsers die waren geïnter neerd in het nabijgelegen concentratiekamp Sachsenhausen, dat na de oorlog in handen kwam van Sovjet-eenheden. Aangenomen wordt dat ongeveer 65.000 van de Duitsers die na de oorlog door de Sovjettroepen wer den opgepakt in kampen in Duitsland zijn omgekomen. Eend vliegt nooit meer uit Het Franse autoconcern Ci- troën heeft besloten in juli defi nitief te stoppen met de pro- duktie van de 'eend' het gees teskind van Pierre Boulanger. In 1988 besloot het bedrijf al de produktie in Frankrijk stil te leggen en alleen nog in Portu gal 2CV's te maken. Daar wor den nu nog 85 stuks per dag geproduceerd, maar de pro duktie is niet meer lonend. De eend, die door velen op de meest merkwaardige manieren werd omgebouwd, zag het daglicht in 1948 en werd in 1949 voor het eerst geprodu- jeerd. In dat jaar werden er 876 gemaakt. Halverwege de jaren zestig waren het er 168.400 per jaar en in de 41 jaar dat de wagen in produktie is geweest zijn er meer dan ze ven miljoen van verkocht. foto: ap (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Westduitse krant Frankfurter Rund schau heeft gisteren ge meld dat de Bondsrepu bliek en de DDR een offi ciële omruilkoers hebben afgesloten van één D- mark voor twee Oostduit se marken. Als ingangsda tum zou naar 1 juli wor den gestreefd. Volgens de krant heeft de cen trale raad van de Deutsche Bundesbank - de Westduitse staatsbank - dat besluit don derdag in het bijzijn van mi nister Theo Waigel van finan cien genomen. De omruilkoers geldt volgens het bericht voor lonen, salarissen, aow- en in- validiteitsuitkeringen en bui tenlandse schulden van de staat DDR. Ook voor spaarte goeden zouden de mensen slechts de helft in D-Marken uitgekeerd krijgen. Alleen voor particuliere spaartgoeden tot 2000 Ost-marken zou een koers van één tegen één wor den aangehouden. Woordvoerder Dieter Vogel van de bondsregering ontken de gisteren dat een dergelijke beslissing' reeds is gevallen. Tevoren zijn volgens hem be sprekingen nodig met de nieu we DDR-regering. Die kunnen pas op gang komen na de vor ming daarvan, op zijn vroegst omstreeks Pasen. „Een beslis sing over de wisselkoers is pas mogelijk aan het slot van alle overwegingen over details van de monetaire unie", aldus Vo gel. Ondanks de ontkenningen van officiële zijde lijken de finan ciële experts in de Bondsrepu bliek het oorspronkelijke idee van het opkopen van de gehe le Oostduitse geldvoorraad te gen de koers 1:1 definitief te hebben verlaten. Vooral mi nister Helmut Haussmann van economische zaken plej,t voor een koers in de richting van 1:2. Met deskundigen uit het bedrijfsleven is hij van mening dat de Oostduitse economie aanmerkelijk minder sterk is dan tot voor kort werd aange nomen. Het Oostduitse Instituut voor Internationale Politiek en Eco nomie (IPW) heeft berekend dat de eenwording ongeveer 45 miljard mark gaat kosten. De kosten die zijn berekend, gelden voor de invoering van de D-mark, het afschaffen van vaste prijzen, belastinghervor mingen, hervoringen in het fi nanciële systeem en de intro ductie van particulier eigen dom. Lutz Maier, het hoofd van het IPW, noemde de ra ming zelf „speculatief". De vooruitzichten op lange ter mijn zijn echter rooskleurig, aldus Maier. Maar eerst zullen er 1,5 tot twee miljoen werklo zen komen, een kwart van de beroepsbevolking in de DDR. Maier pleitte voor groot scheepse omscholingsprogram ma's. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Sovjet republiek Estland is giste ren begonnen aan het ge leidelijke herstel van zijn onafhankelijkheid van voor de Tweede Wereld oorlog. Daarbij staat het Estse parlement pal achter het zelfstandigheidsstre- ven van Litouwen. Ondanks waarschuwingen van de vertegenwoordigers van de Russische minderheid in Est land, die dreigden dat er een burgeroorlog uit zou kunnen breken, nam het Estse parle ment gisteren met overweldi gende meerderheid een resolu tie aan waarin het het Sovjet- gezag over de republiek ver oordeelde. De beslissing van het parle ment is een duidelijke uitda ging aan het adres van Gor- batsjov die herhaaldelijk heeft gezegd dat de drie Baltische republieken (Estland, Letland en Litouwen) hun onafhanke lijkheid maar moeten uitstel len tot er een wet is waarin de regels voor afscheiding van Sovjetrepublieken zijn vastge legd. De leiders van de door Russen gedomineerde groep voor Ge lijke Rechten bekritiseerden de resolutie in felle bewoor dingen en zij waarschuwden dat zij het Sovjetparlement in Moskou zullen vragen hierte gen op te treden. „Dit is een staatsgreep", zo zei de Russi sche afgevaardigde Vladimir Lebedev ,„denk goed na voor dat je stemt, bedenk of je op de groene knop drukt en voor burgeroorlog stemt". Lebedev en anderen hebben feëist dat er in een referen- um beslist moet worden over de toekomst van Estland en niet door het parlement. Zij schaarden zich daarmee achter het Kremlin dat eerder zei dat er een referendum gehouden moet worden voor Litouwen uit de Sovjetunie kan treden. De Estse meerderheid wil geen volksraadpleging. „Est land is geen deel van de Sov jetunie. Het is bezet gebied, dus er kan geen sprake zijn van een referendum", aldus Tiit Kabin, een vooraanstaan de radicale Estse parlementa riër. Een woordvoerder van radio Vilnius in Litouwen verklaar de dat de districten waar Wit- Rusland aanspraak op maakt een gemengde Litouws-Wi- trussisch-Poolse bevolking hebben, waarbij de Polen in de meerderheid zijn. Hij vertelde dat dergelijke claims over en weer gemaakt kunnen wor den, zo zou de Witrussische stad Grodno bijvoorbeeld deel hebben uitgemaakt van het Groothertogdom Litouwen. Kohl zit met kernwapens in maag na eenwording LONDEN De Westduit se bondskanselier Kohl heeft zich gisteren in Lon den op de vlakte gehou den of er na de hereni ging van de twee Duits- landen kernwapens op Duits grondgebied gesta tioneerd moeten blijven. Volgens de Britse premier Margaret Thatcher is Kohl het met haar eens over de nood zaak van de aanwezigheid van atoomwapens in Europa. „Wij zijn het erover eens dat de aanwezigheid van kernwapens op Europees grondgebied - en ik denk dat voor Amerikaanse kernwapens Duits grondge bied de voorkeur heeft - van essentieel belang is", aldus Thatcher. Kohl reageerde vaag op de uitlating van de Britse premier: „Ik denk dat wii ook in de toekomst de vol ledige bescherming van de NAVO nodig hebben voor het Duitse grondgebied". !VE De Wereld van Kerken heeft ;n zijn zwijgen over (Afbnië een foute be ing genoemd. Het al comité (algemeen r) weigerde echter or boete te doen en egenover het Roe volk te veront- nader komt de onherbergzame kust met zijn woeste rotsen en de „Surprise" gaat zijn ondergang tegemoet. Dan ziet Thijs van Noort recht vooruit de ingang van een grot. Het lijkt wel of de „Surprise" naar binnen wordt gezogen. En wat kan hij doen? Hij is nu alleen aan boord.... PRAAG „We willen geen Tsjechen meer wor den" stond gisteren te le zen op een spandoek van één van de duizenden Slo waken die in Bratislava demonstreerden voor een onafhankelijke staat. De demonstranten gingen zelfs zover om het aftre den van president Vaclav Havel te eisen. kkeTl ïgen. beurde na sterke druk cetaris-generaal Emilio die vorig jaar met suc- had aangedrongen dat d eldraad geen veroorde- r de schending van de irechten onder Ceauses- uitspreken. itraal comité accepteer- voor en 3 tegen het van aartsbisschop Habgood van York wordt betreurd dat het aar op basis van een de beoordeling zich iequaat genoeg over ïië had uitgesproken. verzette zich heftig te- :n motie van Margot inn (Bondsrepubliek), werd gezegd dat de aad had moeten spre- vriend ds. Tökes", üastro, „heeft ons deze iet gevraagd ons te ver- ldigen, maar heeft ons voor onze hulp." werd de motie-Kèiss- 34 voor en 55 tegen thoudingen verworpen. Nederlandse gedele- (dr. K. Blei, mgr. G. ds. M.J. van der Veen- eveld) stemden voor nn, net als de meeste de Oostduit en Noord- Castro kreeg steun van de ortho- de meeste afgevaar- de Derde Wereld. 'lijn •i iel Arrestatie Zwaar bewapende Israëlische agenten arresteren twee Arabische jongeren die met stenen naar hen hadden gegooid. Zij waren betrokken bij betogingen op de Dag van het Land. Op deze dag herdenken de Palestijnen dat op 30 maart 1976 zes Palestijnen door de Israëlische politie werden tijdens demonstraties tegen de confiscatie van Palestijns land in Galilea. foto: ap (Van onze correspondent Jo Wijnen) GALWAY Terwijl de Europese ministers van fi nanciën vandaag in Ash- ford Castle nabij het Ierse Galway informeel overleg voeren over de technische, aspecten van de .Europese Economische en Monetai re Unie (EMU), is de vol gende voorzitter, Italië, druk bezig met de voorbe reidingen van een confe rentie in het najaar waar een definitief besluit moet vallen over de EMU. De Ierse premier Charles Haughey, die deze week in zijn hoedanigheid als voorzit ter van de EG met een aantal Europese regeringsleiders sprak, heeft van bondskanse lier Kohl te horen gekregen dat het overleg eind 1991 moet zijn afgerond. In 1992 zullen de nationale parlementen de overeenkomst dan ratificeren, waarna de economische en monetaire unie in 1993 van kracht kan worden. De Italianen zullen overigens nog meer haast moeten maken nu met name Duitsland, Italië en Frankrijk gewonnen zijn voor het idee de. EMU-confe- rentie vergezeld te laten gaan met overleg over een Europese politieke unie. Bondskanselier Kohl heeft zich deze week voorstander getoond van een gelijktijdig overleg over on dermeer het versterken van de positie van het Europees parlement en de Europese Commissie. Volgens de Itali aanse minister van buiten landse zaken De Michelis heb ben alleen nog Engeland en Nederland bezwaren tegen het versnellen van het EMU-on- derhandelingsproces. Hoewel er geen agenda is vastgesteld voor het informeel overleg van de ministers van finan ciën in Ierland, wordt aange nomen dat de gebeurtenissen van de afgelopen week hun beraadslagingen van vandaag aanzienlijk zullen beïnvloe den. Eind deze maand komen de regeringsleiders van de EG- landen voor een bijzonder top- overleg in Dublin bijeen. Zij zullen dan moeten beslissen of in het najaar een besluit kan worden genomen over de EMU. Bovendien zullen ze al of niet hun goedkeuring geven aan een gelijktijdige bespre king van de Europese politie ke unie. Aangenomen wordt dat het overleg in Dublin op een harde confrontatie tussen de Engelse premier mevrouw Thatcher en de overige rege ringsleiders zal uitlopen. Me vrouw Thatcher is fel tegen de EMU gekant en heeft dan ook schoorvoetend besloten aan het overleg daarover mee doen. Dat zij kan worden wonnen voor een gesprek oVer een politieke unie, wordt sterk betwijfeld. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Dan breekt een hevige storm los. Er is niemand, die is alle zeilen te bergen en de weinige matrozen, die nog kan porren om te helpen, zijn te zwak om op hun staan. Eén golf spoelt drie, vier mannen overboord. Van zich uit alle macht aan het stuurwiel vast, maar er is van, dat het schip nog naar het roer luistert. Steeds Woede heeft zich meester ge maakt van de Slowaken na de uitkomst van de verhitte de batten gisteren in het parle ment over de nieuwe naam van Tsjechoslowakije. Het feit dat de Tsjechen weigeren een koppelteken te accepteren tus sen Tsjecho en Slowakije bracht auizenden op de been in de Slowaakse hoofdstad. „Schande, schande", scandeer- Demonstranten in Bratislava laten er geen misverstand over bestaan dat ze een onafhankelijke Slowaakse republiek willen.' foto: ap den zij, want ook het moei zaam gevonden compromis waarvoor president Havel zelfs zijn ziekbed verliet, kan hen niet bekoren. Het parle ment besloot donderdagavond dat de twee deelstaten elk een eigen spellingswijze zouden hanteren. Bij de Tsjechen werd het de Tsjechoslowaakse Federatieve Republiek zónder, bij de Slowaken de Tsjecho- Slowaakse Federatieve Repu bliek mét koppelteken. Onder druk van de publieke opinie heeft de deelstaatregering van Slowakije de nieuwe naam echter verworpen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5