Het gebrek aan smoef van de PvdA a Parade groten der aarde op congres in Amsterdam 'Basisvorming is aanslag op gymnasium en lbo' Politiek Partij Parlement TWEEDAAGS 'GLOBAL PANEL' ZWAARSTE CONGRES IN NEDERLAND iVl BINNENLAND CeteUeSouAcwit ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA "TE DEN HAAG Na onze aansporing aan Wim Kok om snel een list te verzin nen heeft zijn partij daar toe al maar liefst twee po gingen ondernomen. Maandagavond kwam in Amsterdam de complete top bijeen, bewindslieden, partijbestuur èn fractiebe stuur, en woensdagavond deed de kamerfractie het, in aanwezigheid van par tijvoorzitter Maijanne Sint, nog eens dunnetjes over. Alles bij elkaar werd er zo'n acht uur ver gaderd. Maar het resultaat van deze langdurige oefening voor de sociaal-democratische achter werken is moeilijk indruk wekkend te noemen. Sint vaardigde de oekaze uit dat „de partij weer meer de taal van de kiezer zal moeten leren spreken". Fractieleider Thijs Wöltgens kwam met een soortgelijk statement. De PvdA-kamerleden dienen zich onverwijld onder de eigen kie zers te begeven. '„Ze moeten onder de Haagse kaasstolp vandaan", bromde, hij vanach ter zijn sigaartje. Aanvankelijk was Maijanne Sint een stuk realistischer. Daags na de nederlaag riep zij dat de PvdA-top zich meer zou moeten profileren, meer een eigen gezicht moet laten zien aan de kiezers. Dat konden de eigen bewindslieden en frac tieleden in hun zak steken. Menig minister of kamerlid toonde zich nogal ontstemd over deze oprisping. Dus slikte Sint, hoewel zij inmiddels bij val had gekregen van het ka merlid Hans Kombrink („We moeten meer smoel krijgen"), haar woorden 's maandags haastig in. „Mijn kritiek was niet gericht op meneer X of Y maar op de hele partij". Thijs Wöltgens maakte het nog bonter. In reactie op een uit spraak van CDA-minister Bert de Vries dat door het grote verlies van de PvdA „de stabi liteit van het kabinet in ge vaar komt", haastte de Lim burgse politicus zich bezwe rende taal te spreken. „Het CDA behoeft absoluut niet bang te zijn dat wij ons harder gaan opstellen". Afgevijld Hoe bang de PvdA-leiding zelf is als het gaat om de relatie met de coalitiepartner blijkt uit een verhaal van de vete raan Frits Castricum in het weekblad Vrij Nederland. On middellijk na de start van het kabinet-Lubbers/Kok vaar digde de top het parool uit dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is. „Er wordt heel bewust getracht de fractie een laag profiel te geven. Bij voorbaat wordt gekeken hoe de scherpe kantjes er af gevijld kunnen worden". Castricums relaas wordt be vestigd door financieel specia list Ad Melkert. Deze is ervan overtuigd dat de kiezers der gelijk gedrag onmiddellijk door hebben en afstraffen. „Zij zien - scherper dan wij den ken - of je ook echt staat ach ter wat je uitdraagt. Mensen begrijpen niet dat we nu goed keuren wat we eerst te vuur en te zwaard hebben bestre den. Neem Oort. We krijgen er stapels brieven over, soms ver gezeld van een opzegging van het PvdA-lidmaatschap. Onze aanhang vraagt zich af: is dat een consistente partij?". Debutant Bert Middel, die nu reeds als een 'coming man' wordt gezien, wijst erop dat de sociaal-democratie geen twee lingzusje is van de christen-de mocratie. „We zitten er (in het kabinet) om de ideeën van onze beweging te realiseren en niet om op de winkel te pas sen. De gedrevenheid moet meer tot uitdrukking komen. We zijn socialisten. Daar hoe ven we ons toch niet voor te schamen?". Frans Moor, die zich vol trots de enige arbeider in de fractie noemt, is dat gloeiend met Middel eens. Volgens hem loopt de PvdA momenteel met een grote boog om het enige belangrijke onderwerp heen. „We hebben 3,5 miljoen uitke ringsgerechtigden in dit land. De arbeidspools zullen maar voor een gering aantal van hen uitkomst bieden. Mijn vraag is dus: wat gaat er ge beuren met al die andere mi nimum-inkomens? Want de kern van de sociale vernieu wing gaat natuurlijk gewoon om inkomen". Gedwee De meerderheid van de fractie stemt evenwel gedwee in met het bevel tot depolitisering van de top. Moor en anderen zoeken de oorzaak daarvan in de grote doorstroming die heeft plaats gehad sinds de partij tot de regering werd ge roepen. Bijna alle spraakma kende kamerleden vertrokken naar het kabinet en hun vaca tures werden opgevuld door middenkader: afgevaardigden naar de eens zo kritische par tijraad en het ooit zo radicale partijcongres. Maar eenmaal gearriveerd in het hart van de macht zouden de nieuwkomers zich onder scheiden door gezagsgetrouw- heid. „Iedereen loopt keurig in het gareel. Toen de nieuwe lichting van Dick Dolman tekst en uitleg kreeg over het functioneren van het parle ment was het net een school- klasje, zeg maar een honden- trimklasje", vertelt een frac tiemedewerker. De Utrechtse nieuwkomer Mieke van der Burg levert on gevraagd een illustatie. Toen Frans Moor in de media ver klaarde dat de ambtenaren recht hadden op evenveel loonsverhoging als de werkne mers in het bedrijfsleven, vroeg zij zich af of dat wel ge permitteerd was tegenover de eigen minister Dales. „Als ik vragen wil stellen, is mijn lijn: eerst even naar de staatssecre taris of de minister bellen", verklaart zij plechtig. Van der Burg heeft persoonlijk nog niet veel bereikt - zij behoort tot het leger der naamloze ka merleden - maar zij blijft vol goede moed. Het project En terecht, want het ziet er naar uit dat de PvdA-leiding veel behoefte blijft houden aan haar type kamerleden. Thijs Wöltgens legt uit dat 'Het Pro ject' in geen geval in gevaar mag worden gebracht, ook niet door wat hij noemt de nu om zich heen grijpende „pro fielneurose". De fractieleider voelt niets voor een hardere strategie. „Zeker niet als je de keutel waarmee je je als fractie profileert weer snel moet in trekken". Het Project? Daarover doet Wöltgens niet geheimzinnig: Wim Kok moet in 1994 minis ter-president worden. De PvdA-leiding gokt erop dat Lubbers en Van Mierlo bij de volgende verkiezingsstrijd niet meer van de partij zullen zijn en dat Kok derhalve zal over blijven als de enige echte 'el- der statesman'. Bij een prolon gatie van de centrum-linkse coalitie zal Kok dan automa tisch in aanmerking komen voor het premierschap. Hoopt PvdA-leider Kok zelf lijkt daar ook wel oren naar te heb ben. In de profieldiscussie schitterde hij door afwezig heid. Hij hield zich vooral be zig met de fusie van AMRO en ABN. Bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van Pierson, Heldring Pierson te Amsterdam verklaarde de mi nister van financiën dat hij geen seconde had geaarzeld om zijn zegen te geven aan het voorgenomen bankhuwelijk. Maar hoe moet het dan met die duizenden lagere bankem- ployees die hun baan dreigen kwijt te raken? Ja, daar maak te Kok'zich ook wel zorgen over en hij riep AMRO en ABN op daar oog voor te heb ben, maar dat weerhield hem er niet van de fusie nogmaals toe te juichen. Ook toonde de minister zich zeer tevreden dat hij binnen kort de belasting op het kopen en verkopen van beursaande- len kan afschaffen. Dat plan was al bedacht door het vorige kabinet van CDA en VVD. Maar de VVD'er Henk Koning moest deze week in de Kamer met „enig schaamrood op de kaken" bekennen dat hij de zaak niet rond had kunnen krijgen. „Wat minister Ruding en mij niet gelukt was, regelt de heer Kok even met de fi nanciële wereld in Amster dam", aldus Koning. Hij nam daarbij eerbiedig zijn hoed af. Dat het 'nieuwe smoel' van de PvdA de kapitaalwereld zó vriendelijk gezind zou zijn, had men in de VVD niet dur ven dromen. RIK IN 'T HOUT ROTTERDAM/AMSTER DAM De zwarte limou sines zullen maandag bumper aan bumper staan voor het Amsterdamse Tuschinski Theater. Tot de tanden bewapende Vei ligheidsmensen uit de Sovjetunie, Amerika, Ja pan en Nederland zullen er zenuwachtig heen en weer lopen. Het zijn dan ook niet. de minste we reldburgers die zich 's- ochtends vroeg in het hartje van de hoofdstad verzamelen: Jimmy Car ter, Helmut Schmidt, Ya- suhiro Nakasone, Hans Modrow, Jacques Delors en nog vele andere be kendheden. De man die de touwtjes bij deze parade van groten der aarde in handen heeft heet D. Baars, directeur van het orga nisatiebureau European Study Centre, dat slechts zeven vaste personeelsleden telt. Vanuit een schaars gemeubileerd kan toortje in Rotterdam heeft hij maandenlang getelefoneerd, gelobbyd, brieven geschreven en contacten gelegd; van het Witte Huis naar het Kremlin, van de Europese Commissie naar het Japanse parlement en van de Oostduitse regering naar de hoofdkwartieren van Europese multinationals. Het resultaat liegt er niet om. „Maandag begint het grootste congres van het jaar in Neder- Yasuhiro Nakasone foto: anp Hans Modrow land", stelt hij zonder een zweem van valse bescheiden heid vast. „We hebben nog nooit zoveel grote sprekers bij elkaar gehad". Dikke portefeuille Wat al die prominenten in ons kikkerlandje te zoeken heb ben? Volgens Baars vonden sommigen het al een hele eer in Amsterdam te mogen spre ken. Maar hij ontkent niet dat er ook een dikke portefeuille aan te pas is gekomen om de oud-premier van Japan, de oud-president van de VS de voormalige kanselier van West-Duitsland en nog vele andere 'zwaargewichten' naar Nederland te halen. Over de bedragen die de spre kers individueel ontvangen betracht de organisator uiter ste discretie. „Ik wil geen beeld oproepen van een circus van goedbetaalde artiesten. Er zitten sprekers bij die het gra-; tis doen en anderen die inder daad forse tarieven rekenen. Laat ik het er op houden dat we al met al een begroting van enkele honderdduizenden gul dens hebben. Daar worden overigens ook andere zaken, zoals beveiliging en verblijfs kosten van betaald". Het honorarium van de spre kers wordt opgebracht door de circa 1400 gasten op het twee daagse congres, die ieder een kleine 1500 gulden entree be talen. Verder heeft een aantal grote bedrijven benevens de Amsterdamse effectenbeurs als sponsor van het project diep in de buidel getast. Goedkoper Het 'Global Panel' heeft in drie jaar tijd een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Het eerste ééndaagse Panel dat Baars organiseerde, trok drie honderd gasten. Op het tweede in 1989 kwamen al meteen vijfhonderd mensen af maar toen had Baars dan ook Henry Kissinger weten te strikken, het meestgevraagde Jimmy Carter en tevens duurste stemgeluid ter wereld. De mare gaat dat Kissinger voor het groeten van een toiletjuffrouw als dui zend dollar in rekening brengt. Op het derde Global Panel is Kissinger de grote af wezige. In zijn plaats figureert nu Jimmy Carter, een stuk goedkoper en evengoed wèl oud-president van de VS. Eigenlijk wordt het organise ren van het congres steeds voordeliger, betoogt Baars. Net als het North Sea Jazz-festival zijn de gasten het langzamer hand een hele eer gaan vinden om in de 'stal' van Baars op te treden. Toen eenmaal een paar grote jongens over de brug wa ren, volgde de rest vanzelf. Zo meldde op het laatste moment Hans Modrow, oud-president van de DDR zichzelf aan. Ook Georgi Arbatov, adviseur bui tenlandse zaken van Sovjet president Gorbatsjov, zou het een hele eer vinden om temid den van westerse kapitalisten als Etienne Davignon (voorzit ter van De Generale) en prof. foto: upi Dries van Agt Wisse Dekker (raad van toe zicht Philips) te mogen plaats- Minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken opent het congres half tien 's och tends. Vervolgens zullen de vooraanstaande panelleden de jongste politieke en macro-eco nomische ontwikkelingen in Europa doornemen. Volgens Baars bestaat het ge hoor van het panel voor het overgrote deel uit Nederlandse managers. „Ik schat het aantal buitenlanders tijdens het con gres op vijftien procent. Echt Global is het dus nog niet. Maar binnen twee jaar wil ik toch toe naar een publiek dat voor de helft niet-Nederlands Stormachtig Bij het European Study Cen tre, een dochteronderneming van Elseviers, rinkelen de te lefoons op de valreep van het congres onophoudelijk. De kleine staf, die vlak voor het foto: anp evenement met inleenkrach- ten is uitgebreid, moet uiteen lopende zaken regelen zoals het transport van en naar Schiphol, onderdak in de hoofdstad, persfaciliteiten en parkeerplaatsen bij Tuschinks- ki. Ook mr. Dries van Agt heeft beloofd mee te doen aan het panel. Het wordt zijn eer ste publieke optreden in Ne derland als ambassadeur voor de Europese Commissie in de VS. Samen met Etienne Da vignon van De Generale, Na kasone, voormalig premier van Japan en Carter zal hij de handelsrelaties tussen Azië, Europa en de VS bespreken. Volgens Baars zit het er dik in dat de verzamelde topmana gers in de zaal intussen de daad bij het woord voegen. Ook dit informele circuit waarborgt het succes van grote symposia, erkent de directeur van het European Study Cen tre. De toehoorders hebben er in elk geval graag 1500 gulden voor over. PAUL KOOPMAN ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DE ANDERE ROL VAN GINJAAR-MAAS DEN HAAG Het VVD- Kamerlid Nel Ginjaar- Maas, voorheen staatsse cretaris van onderwijs, be vindt zich in een uiterst lastig parket. Haar eigen partij verklaarde zich af gelopen week mordicus tegen het nieuwe wetsont werp basisvorming in het voortgezet onderwijs van PvdA-staatssecretaris Jac ques Wallage. De wortels van dat wetsvoorstel zijn echter in het vorige kabi net ontsproten aan het brein van Ginjaar zelf en van toenmalig CDA-mi- nister Deetman. Het voorstel van Wallage ver- SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions toont grote overeenkomsten met het oorspronkelijke plan van het CDA/VVD-duo, maar Ginjaar heeft geen enkele moeite zich te voegen in het koor van tegenstanders. Dat zij zich in een 'lastig parket' zou bevinden wimpelt zij onmid dellijk weg. „Wallage sugge reert dat er alleen lijnen zijn dóórgetrokken, maar op esen- vindt dat Wallage veel te ver gaat in zijn plannen om in de eerste leerjaren van het voort gezet onderwijs aan alle scho lieren hetzelfde onderwijspak ket aan te bieden. „Wallage is met zijn voorstel weer bijna te rug bij de middenschool, het stokpaardje van de PvdA in de jaren zeventig. En dat is jam mer". Oud-minister Deetman, nu voorzitter van de Tweede Ka mer, vindt juist dat van 'zijn' basisvorming nog slechts een slap aftreksel over is. „De ba sisvorming is niet meer dan een gewijzigde lessentabel", zei Deetman. Ginjaar barst in la chen uit. „Tja, Deetman en ik zijn van een verschillende par tij. Ieder heeft zijn eigen argu menten". Eén van de belangrijkste rede nen voor invoering van basis vorming in de eerste drie leer jaren van het voortgezet on derwijs was dat kinderen al zo vroeg een keuze moeten ma ken voor een later beroep of studie. Met de invoering van de basisvorming, waarvoor Deetman en Ginjaar het wets ontwerp eind 1987 bij de Tweede Kamer indienden, zou die keuze met een paar jaar worden uitgesteld. Ook zou het peil van het jeugdonder- wijs aanmerkelijk kunnen worden verhoogd door de nieuwe onderwijsstructuur. Twee niveau's In de praktijk betekende het voorstel dat leerlingen van 12 tot en met 15 jaar allemaal, van lbo tot gymnasium, het zelfde lessenpakket van veer tien vakken zouden volgen. Deetman en Ginjaar vonden dat de scholen de vakken, waaronder techniek en infor matiekunde, op twee niveau's moesten aanbieden. Eén route voor de snelle leerlingen en één voor de langzame. In de eindtermen zou voor elk vak apart worden aangegeven wat alle leerlingen minimaal na af ronding van de basisvorming zouden moeten weten. Naast de verplichtingen die tachtig grocent van de lessen zouden eslaan, zouden de scholen nog ruimte overhouden voor bijvoorbeeld godsdienst- of an dere levensbeschouwelijke les sen, Grieks en Latijn en een derde moderne vreemde taal. „De vrije ruimte is nou precies één van die essentiële punten waarop het wetsontwerp door Wallage is veranderd", zegt Ginjaar. „De scholen hebben nu nog maar tien procent over om zelf in te vullen. Dat is niet alleen een aanslag op de gym nasia, die in de eerste jaren niet voldoende aandacht kun nen besteden aan de klassieke talen, maar ook op het lager beroepsonderwijs, waar de be roepsgerichte vakken in het gedrang komen. Op de Havo en in het VWO is een derde vreemde moderne taal eigen lijk noodzakelijk, terwijl in het Individueel Beroepsonderwijs twee al te veel van het goede is. De halvering van de vrije ruimte geeft scholen nu wel erg weinig armslag om dat soort problemen op te van gen". „Overigens vraag ik me af waarom voor alle vakken het precieze aantal lesuren moet worden voorgeschreven als er kerndoelen (een nieuw woord voor eindtermen, red.) zijn. Het gaat er toch om dat de leerlingen aan het eind van de rit alles wat voorgeschreven is weten en kunnen. Laat de scholen dan zelf een invulling geven aan de lessentabel, dan komen we tegelijk meer in de richting van de autonome school". Wallage heeft ook de twee niveau's waarop les moet worden gegeven laten vallen. „Daar kan ik wel iets goeds over zeggen", zegt Ginjaar la chend. „Als er een minimum pakket wordt voorgeschreven dan moet dat ook voor ieder een gelden. Maar het hangt er helemaal vanaf hoe scholen ermee omgaan. Er zijn nog steeds mogelijkheden voor verschillen in tempo". Debat Sinds de indiening van het wetsontwerp door Ginjaar en Deetman twee en een half jaar geleden, is er heel wat afgedis- cussieerd in de Tweede Kamer over dit onderwerp. Nu Walla ge met een herzien voorstel komt begint het debat weer van voren af aan. De fracties van CDA en PvdA willen daarom zo snel mogelijk tot besluiten komen. De VVD is echter niet bereid om al voor de zomer over het invoerings plan te praten. Eerst moet het wetsvoorstel worden behan deld. Waarom proberen de liberalen die discussie steeds te 'rek ken'? Ginjaar: „Ik vind dat er in elk geval een zorgvuldige procedure moet worden ge volgd. In de eerste plaats ligt het voorstel van Wallage nog niet eens bij de Kamer. En in de tweede plaats zal de Kamer voordat zij tot een definitief oordeel komt ook hoorzittin gen willen houden om te ho ren hoe 'het veld' er over denkt. Daar is niets obstruc tiefs aan. Wallage wil het alle maal veel te snel, maar ja, be windslieden zijn wel vaker op timistisch, daar kan ik over voor de eerste vier jaar 240 miljoen gulden uitgetrokken voor de invoeringskosten. Denkt Ginjaar dat dit bedrag toereikend is? „Tja, het is krap en bovendien is nog niet dui delijk waar het geld vandaan moet komen. Een technieklo kaal inrichten kost veel geld". Even was zij vergeten dat het vorige kabinet helemaal geen geld had uitgetrokken voor de basisvorming. ELSBETH KEGGE SP Heeft u het nieuwe geeltje i in handen gehad? Zo ja. dai ben ik benieüwd wat u erv, c denkt. Mij is dat biljet in ei 'e£ geval ontzettend tegengevallen. Na die primt in dat Amsterdamse huis-aa huis-blad was ik behoorlijk nieuwsgierig geworden. Per slot heb je haast elke dag zi briefje bij je en wil het oog o wat. if Nr gi ids erop. die ik vanwege zijn vi gelijkenis met Jeroen Krabl altijd versleten heb voor Willem van Oranje, blijkt vervangen door een soortement loterijbriefje. Da dat enge bleekrood. Hebben bij De Nederlandsche Bank nog nooit van Frank Govei gehoord dat 'mooie kléren (kleuren)' alleen zo blijven ruj ze in Fleuril worden gewassenEn waarom is he getal '25levensgroot in het midden afgebeeld? Het lijkt sprekend op zo'n foeilelijk kartonnen bord waarmee bruidsparen bij hun zilverei jubileum worden gestraft. Bankpresident Wim Duiten berg, die sinds hij in Amsterdamse jet-set verkee p zijn haar in een coupe windtunnel draagt, wil dat zijn geeltje het 'roodborstje gaan noemen. Dat gezellige vogeltje is echter nergens f«jere bekennen. Pas wanneer heten biljet tegen een TL-buis woiet gehouden, verschijnen vage contouren van een corpuien[ro< en eigenwijs beestje. Het watermerk dus. Misschien een ornitholoog daarin een roodborstje herkent, maar mij betreft kan het net zo gc een koolmees of huismus zi U weet wel, zo'n brutaal, volgevreten mannetje. Het tijdperk-Oxenaar is ten einde, zei Duitenberg op de radio. En verdraaid, hij klot alsof 'ie er trots op was. WiaC* in vredesnaam Oxenaar? hap"' ik u vertwijfeld roepen. Dat de man die onze huidige >yj bankbiljetten heeft ontworpf Daaronder bevindt zich het mooiste geld ter wereld: de [n warm-gele 'zonnebloem' (hé ni vijftigje) en de koel-paarse |in£ 'vuurtoren' (het ia} tweehonderd vijftigje). Wie L\ verre reizen maakt, zal dezl biljetten hebben horen prijzlPr van Vuurland tot Alaska e/Fë' van Mombassa tot je I Wladiwostok. Maar ja. je kunt natuurlijk duidelijk zien wat prof. Oxenaar heeft bedoeld en d< cet; houden ze niet zo van in dt Amsterdamse incrowd. Met komst van Duitenberg bij <%ld Bank kon er eindelijk iets i deze schandelijke misstand gedaan worden. „Nederlanc sinds kort een kunstwerk rijker,merkt een folder snorkend op over dat kraal en smaakloze ontwerpje vai Jaap Drupsteen. Twee jaar heeft de kunsten, erover gedaan om dit levenswerk te voltooien. „L de kansen op vervalsing moest jeq zo klein mogelijk gehouden - worden vertelt de folder excuus. Naast het watermei zijn er nog vele veiligheidskenmerken in hi j biljet verwerkt. Eén daarvan is te ontdekkèTaa door met een vinger over 1. (ijr biljet te strijken. Je voelt d dat bepaalde delen van het briefje dikker zijn dan de andere. Duitenberg hoopt daarmee te voorkomen dat ons een vervalsing in de hi iet laten drukken. Maar ja, die twee blindenstippen op het oude biljet zijn ook niet na maken en toch zijn ér al hi\ wat geeltjes met succes vervalst in een fotokopieerapparaa t. Ho, ho, niet zo snel. Oom L rop heeft nog een mededeling. I j0n zijn 'roodborstje' niet an vertrouwt, kan het nameteife Het behoort exact 142 mm lang en 76 mm breed te zij Hoewel, exact... Een afwijk van 2 mm is toegestaan. Eigenlijk valt er dus niks n, meten, want een beetje vervalser moet toch in staa zijn binnen deze relatief gr 1 foutmarge te blijven. Misschien is die Duitenberg toch niet zo geschikt voor functie als iedereen altijd roept. Wist u dat Drupsteei binnen tien jaar ook de 'zonnebloemen de 'vuurtoi gaat vervangen. Zulk vandalisme tref je doorgaai alleen aan in voetbalstadioi Zou de PvdA niet 'ns kunt ingrijpen? Bijvoorbeeld doo Duitenberg nogmaals te dreigen met een royement. Zo 'n gebaar zou toch ook h mooi passen in het streven voorzitter Marjanne Sint oi de PvdA weer wat herkenbaarder te maken vi de gewóne man. TRUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4