et echte einde van „Het Vrije Volk" Belastingambtenaren zijn boos op Rekenkamer Max Heymans chique en sexy D66 is niet verontrust over collegevorming Dertig jaar straf voor catamaran moordenaar ;IN[NNENLAND CfiidócSotuatit ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 3 1 emeenten weten geen raad iet klein chemisch afval ïN HAAG De grote bereidheid onder ïsumenten om klein chemisch afval (kca) iten de vuilniszak te houden voor aparte lameling, stelt de gemeenten voor grote ablemen. kennis over de juiste wijze van inzame- en verwerken ervan is in veel gevallen toereikend. Sommige gemeenten geven om met opzet weinig ruchtbaarheid aan i amelingsmogelijkheden. Dat blijkt uit derzoek van de stichting Konsumenten intakt (KK). De depots waar KCA wordt ligêen bijna alle boordevol. In gemeenten liggen duizenden tonnen schuurtjes en loodsen en op par- ,j erterreinen. rgunningen hiervoor ontbreken in een ital gevallen. KK spreekt van een „on- ïdbare situatie". In vijf jaar 560 banen meer DEN HAAG In de tweede helft van de jaren tachtig is het aantal ba nen jaarlijks toegenomen met gemid deld 112.000 ofwel 2,4 procent. Daar door waren er in 1989 gemiddeld 560.000 banen meer dan in 1984. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Aan de groei van het aan tal banen werd vooral bijgedragen door de dienstverlenende bedrijfstak ken. Gemiddeld was in 1989 het aan tal baneq in de bedrijfstak van de banken, verzekeringen en zakelijke dienstverlening 148.000 hoger dan in 1984. Dit betekent een gemiddelde jaarlijkse groei met 5,8 procent. Maart extreem zacht en tamelijk zonnig DE BILT Extreem zacht, tamelijk zonnig en droog. Zo kenschetst het KNMI de weersomstandigheden in maart. De gemiddelde temperatuur bedroeg ongeveer 8,3 graden. Daar mee behoort maart tot de 'top-maart- maanden' in de geschiedenis van het meteorologisch instituut. Vorig jaar had maart ook een relatief hoog ge middelde: 8,2 graden Celsius. Halver wege maart waren er enkele bijzon der warme dagen. In Zuid-Limburg liep het kwik zelfs op tot 22 graden. Er viel in maart gemiddeld over Ne derland 30 mm neerslag tegen nor maal 48 mm. Landelijk gezien scheen de zon ongeveer 145 uur, terwijl het gemiddelde 110 uur bedraagt. Diabetes zal fors toenemen UTRECHT Nederland zal in het jaar 2005 zonder extra inspanningen waarschijnlijk 355.000 patiënten met suikerziekte tellen, 115.000 meer dan nu. Om die toeneming op te vangen is uitbreiding en vernieuwing van de medische zorg nodig. De Stuurgroep Toekomstscenario's Gezondheidszorg concludeert dit in het rapport „Diabets Melitus in het jaar 2005". Het rapport wijst de vergrijzing van de bevolking aan als de belangrijkste oorzaak van het toenemend aantal diabetici. Daar naast lijkt de kans om suikerziekte te krijgen geleidelijk toe te nemen. Ook zijn de huisartsen alerter, waardoor meer patiënten worden „ontdekt". Veel minder mensen met aids dan voorspeld UTRECHT De prognose over de stijging van het aantal aids-patiënten in het voor jaar van 1987 door onder meer het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) is te pessimistisch geweest. In plaats van de voorspelde 749 nieuwe pa tiënten in de eerste helft van 1989 werden er 155 geregistreerd. In de tweede helft van vorig jaar waren het er (per 1 decem ber) 121, in plaats van de voorspelde 1161. Dit constateert dr. H. Verbrugh in het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde Volgens hem is het inmiddels ook waar schijnlijk dat het geschatte aantal mensen dat met het aids-virus is besmet (seroposi- tieven) onder de 7000 8.000 moet liggen en niet op tienduizenden zoals bij de laat ste aids-campagne nog is gezegd. Huisartsen geloven in alternatieve geneeswijzen UTRECHT Veel Nederlandse huisartsen gelo ven in de doeltreffendheid van populaire alterna tieve geneeswijzen. Prof. dr. P. Knipschild van de Rijksuniversiteit Limburg constateert dit in het artsenblad Medisch Contact op grond van de resul taten van een steekproef waaraan 293 huisartsen hebben deelgenomen. De helft van de deelnemers ziet acupunctuur als een effectieve therapie voor patiënten met chronische pijnklachten. Een kwart vindt acupunctuur zinvol bij astma en stoppen met roken. Ongeveer 45 procent ziet heil in homeopa thie voor mensen met luchtweginfecties of hooi koorts. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft gisteren in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Mateman (CDA) ontkend dat het in grote delen van Nederland vrijwel onmogelijk zou zijn om van huisarts te veranderen. ROTTERDAMS NIEUWSBLAD BETREURT FUSIE )TTERDAM Hoofd- iacteur J. Prins van het btterdams Nieuwsblad ïdt dat nog eens goed tderzocht moet worden er in Rotterdam plaats voor een ochtend- en fondkrant. „Twee jaar leden heeft Het Vrije pik zijn socialistische pditie in, wat ik noem, kamikaze-actie afge- gd. In de vrije val van krant worden wij nu sgesleept", aldus Prins. t hoofredacteur van het Rot- (■dams Nieuwsblad (RN) rea- jert met zijn voorstel op het Bn van de eigenaren van het AaK en Het Vrije Volk (HVV) en% vanaf 1 januari 1991 met intm uitgave in de Maasstad te •schijnen. Ook de OR en de lactieraad van Het Vrije ilk vinden dat het plan om p die krant een zelfstandig le pgressief (ochtend)blad te hefken niet onder de mat moet u törden geveegd. Het curatori- L van Het Vrije Volk vindt dit alternatief te weinig heeft gekregen en de ot Agressieve identiteit van de krant nu in het gedrang komt. Directeur G.J. Laan en hoofd redacteur G. Krul van Het Vrije Volk schrijven vanmor gen in een commentaar op de voornemens de komende maanden voor een loodzware afweging te staan. „Is er nog een andere keuze, een zelf standige voortzetting van Het Vrije Volk, met nieuwe eige naren/financiers mogelijk? Gaan we goed om met het erf goed van de socialistische be weging als we Het Vrije Volk laten opgaan in een nieuwe Rotterdamse krant? Welk be lang hebben stad, regio en in woners? Twee noodlijdende kranten of één sterke?" Rooie familie De eerste man van de PvdA in Rotterdam, wethouder P. Ver meulen, zag de fusie al lange tijd aankomen. Hij voelt het verlies van het Vrije Volk niet als een verlies voor de 'rooie familie'. „Ik heb dat gevoel niet zo ontzettend sterk. De idee van 'die familie' is al eerder aan de kant geschoven. Die klap is toch al gekomen toen het blad zijn landelijke karakter verloor". In het voorstel van de eigena ren, Sijthoff Pers en Dagbla dunie/Perscombinatie, staat dat de huidige twee uitgaven worden opgeheven en dat er één avondblad komt. Waar schijnlijk gaat die krant het Rotterdams Dagblad als titel voeren. De twee redacties worden samengevoegd tot een redactie met een omvang van 80 journalisten. Daardoor moeten ongeveer 60 journalis ten naar een andere baan uit kijken. Tot 1993 zullen geen gedwongen ontslagen vallen. De nieuwe krant wordt het ei gendom van Sijthoff Pers en de Dagbladunie. De in Am sterdam gevestigde Perscombi natie trekt zich geheel terug in de nieuwe opzet. De drie kran tenconcerns werkten sinds 1984 commercieel samen in de Avondbladen Combinatie Rot terdam (ACR), die zowel het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk uitgaf. De redacties van beide kran ten moesten in andere kranten lezen dat de directies tot over eenstemming waren gekomen. Voor A. Bakker, vice-voorzit- ter van de OR van Het Vrije Volk, kwam die mededeling niet als een verrassing. „Afge lopen maanden was al duide lijk dat er geen bestaansrecht was voor Het Vrije Volk in de huidige omstandigheden", al dus Bakker. Hij weet echter nog niet wat hij zich moet voorstellen bij de 'neutrale' signatuur van de nieuwe krant. „Wisten we maar waar we aan toe waren. Er heerst al maanden onzekerheid en ook nu is er nog geen zicht wat het plan van de eigenaar precies behelst". Informatie De redactie van het Rotter dams Nieuwsblad werd gister middag door Sijthoff-directeur W. Bartelds ingelicht over de aanstaande fusie. Een woord voerder van de redactieraad deelde mee dat de redactie niet van te voren was ingelicht en dat de vertegenwoordiging van de redactie nog geen goe de reactie kon geven, omdat er geen enkele schriftelijke infor matie over het plan beschik baar was. De Dagbladunie en Sijthoff Pers gaan ook huis-aan-huis- bladen uitwisselen. Daarbij draagt de Dagbladunie haar in Den Haag verschijnende weekeditie 'Nieuwsblad Nu' over aan Sijthoff en komen de elf edities van Sijthoffs 'Uw Thuiskrant' naar de Dagbladu nie. Die ruil zal geen arbeids plaatsen kosten. Daarmee krijgt Sijthoff alle gedrukte media in Den Haag in handen. )A-voorlichter aar Justitie !N HAAG Jan Schinkels- ik wordt met ingang van 1 li benoemd tot hoofd direc- voorlichting van het minis- 'e van justitie. Schinkels ik is sinds '83 hoofd van de leling voorlichting van de lA-kamerfractie. Sinds '73 s hij parlementair redac- ^ir, tot '75 bij het Reformato- 0|ch Dagblad, tot '83 bij de pj0, agsche Courant, en hjoofdredacteur De Tijd ^ar Brabants Dagblad ,N BOSCH Tony van der uien, momenteel hoofdre- iteur van het weekblad De d in Amsterdam, is be emd tot hoofdredacteur van Brabants Dagblad in Den sch. Van der Meulen volgt n H. Sies op, die een jaar ge en op eigen verzoek als >fdredacteur terugtrad. Van Meulen (43) is sinds 1987 ofdredacteur van De Tijd. (ADVERTENTIE). t450 kleinschalige sociale ojekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. bank 70.70.70.147 Trainen Staatssecretaris Baron van Voorst tot Voorst van defensie hanteert de stuurknuppel in het trainings centrum van de Lockheed Orion op de vliegbasis Valkenburg, dat gisteren in ge bruik werd ge steld. Achter hem schout bij nacht C. van den Berg, directeur mate rieel bij de ko ninklijke marine, die ook een kijkje kwam nemen. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vak vereniging van aansla gambtenaren en -contro leurs bij de belasting dienst (VCAC) is boos op de Rekenkamer. In het gisteren gepresenteerde jaarverslag constateert de Re kenkamer onder meer dat veel belastingambtenaren profite ren van het feit dat ze hun ei gen belasting-aangiftebiljet en dat van hun familieleden af handelen. Volgens een woord voerder v(an de VCAV zijn de beweringen ongegrond en wordt de integriteit van de 31.000 belastingambtenaren in twijfel getrokken. President Kordes van de Re kenkamer zei gistermorgen desgevraagd dat er in totaal vijf gevallen zijn gesignaleerd. „Wat echter niet wil zeggen dat het er niet meer kunnen zijn", aldus Kordes. De vakvereniging erkent dat ondanks aanscherping van het controle-geleid voor eigen aangiften (of die van familie en vrienden) 'er wel eens wat doorheen slipt'. Men ontkent echter dat het op grote schaal plaatsvindt. „Alle belasting plichtigen worden op dezelfde manier behandeld. Ambtena ren die belast zijn met de con trole van collega's of hun fa milie of kennissen moeten er rekening mee houden dat hun werk nog eens gecontroleerd kan worden door hun chef. Veel ambtenaren vinden juist dat ze veel strenger worden behandeld dan de gemiddelde belastingplichtige", aldus een woordvoerder. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat vindt de kritiek van de Rekenkamer op de financieringsopzet van de tunnel onder De Noord niet terecht. De onderbouwing er van is „niet altijd volledig en niet altijd juist", aldus Maij. Zo gaat de Rekenkamer voorbij aan de inflatie, en in het alge meen springt zij niet op de juiste wijze om met het ver schil tussen uitgaven en be drijfseconomische kosten. Bij de vergelijking tussen finan ciering door de Staat en de particuliere financiering waar voor is gekozen ziet de Reken kamer volgens de minister over het hoofd dat de Staat zich niet verzekert tegen be schadiging of vernietiging van de tunnel. SAAIBAAI' door WILLEM RUSTIER AMSTERDAM In de overvolle Amsterdamse salon van Max Heymans dringt tijdens het opge- wonde geroezemoes van zijn talloze gasten tegen de achtergrond van een sfeervol muziekje vaag de stem van de lady-speaker door die met een luxueus zonnig geel voorjaarsen semble de zomershow opent. Het is vandaag zó druk op deze show dat veel bezoekers genoegen moeten nemen met een benauwd staanplaatsje op het zonnige balkon. Een hele horde fotografen dringt zich strijdvaardig in ongemakkelij ke hoekjes in duizend bochten om maar geen mooie opname te moeten missen, want deze collectie bevat wel heel onver wachts zeer sexy creaties. Doorgaans blijft deze couturier bijna puriteins trouw aan een beheerste, maar unieke lijn- voering. Op dat thema va rieert hij ook nu weer met heerlijk draagbare pakken met smalle of golvende rokken en een kraagloos jasje erop dat net over de taille valt. Iedereen is dan ook gefasci neerd door een exclusieve tail leur in boomschorstinten met warmgele zorgvuldig geplaat ste accenten. Bepaald sophisti cated is ook de glanzende zij den tabaksbruine japon met een wijde pettycoat-rok. En wie in zo'n grijs-zwarte combi natie in Prince-de-Galles rui ten met overrok in ballon- vorm arriveert, maakt echt wel een overrompelende en tree. De golvend wijde zwarte pantalon met een artistiek geel-zwart jasje gaat echter al wel de gewaagde kant op. Er hoort een geel zijden halter blouse bij met intrigerende uit snijdingen. En een zwarte één schouder-japon met een met ruches versierd hoog zijsplit waarover een doorzichtige zwarte stola is gedrapeerd zal ongetwijfeld de tongen in be weging brengen. Als ode aan Alexandra Radius, de bekende balletster die on langs afscheid nam, toont Max Heymans een prachtig lang avondtoilet. De ondoorzichtige tule rok heeft de vuurrode kleur van de ondergaande zon en de bovenkant van het ge waad is met goudkleurige pai- letten versierd. De bruid ver schijnt ten slotte in een waar dige lange parelkleurige crea tie met V-hals, lange mouwen en zeer wijde lange golvende rok. PHIA BARUCH DEN HAAG Partij voorzitter Michel Jager van D66 en de fractielei der in de Tweede Kamer Hans van Mierlo maken zich nog geen zorgen over de wijze waarop hun partij in sommige gemeenten bij de collegevorming wordt behandeld. Deze week zijn lokale verte genwoordigers van D66, de grote winnaar van de gemeen teraadsverkiezingen van 21 maart, in diverse gemeenten - onder meer in Rotterdam, Leiden, Hoorn, Voorschoten en Oegstgeest - op weinig ele gante wijze buiten de college onderhandelingen gezet. „Dat is natuurlijk jammer", zegt partijvoorzitter Jager, in het dagelijks leven burgemeester van Wageningen, „maar ik vind het veel te vroeg om daar nu al groot misbaar over te maken". „Elke gemeente", zegt Jager „heeft zo z'n eigen lokale om standigheden waarin dit soort dingen kunnen gebeuren. Het heeft voorlopig nog geen zin om daar vanuit de nationale optiek algemene conclusies aan te verbinden. Bovendien wil ik onze plaatselijke verte genwoordigers niet voor de voeten lopen en zeker niet nu in het merendeel van de ge meenten de collegebesprekin gen nog gaande zijn. Elke lo kale D66-afdeling heeft haar eigen verantwoordelijkheid. Als ik me daar mee ga bemoei en word ik net zo iemand als CDA-voorzitter Van Velzen en dat wil ik niet". Ook Hans van Mierlo weigert vooralsnog commentaar te le veren op de ontwikkelingen. De perschef van Van Mierlo zegt wel verbaasd te zijn over de wijze waarop D66 in som mige gemeenten is uitgescha keld. „In Hoorn, waar onze partij van één naar vijf zetels is geklommen, heeft het ge sprek met D66 zegge en schrij ve tien minuten geduurd. Men had D66 niet nodig, punt uit. In Leiden en Rotterdam is er 'wel iets langer over gepraat, maar de uitkomst was hetzelf de. Toch is er nog geen reden om bij de pakken neer te zit ten. In Amsterdam, Den Haag, Nijmegen, de Haarlemmer meer en vele andere grote ge meenten gaat het momenteel voor D66 wél de goede kant uit". Zie verder pagina 17. Stemmers extreem-rechts niet uit oude wijken AMSTERDAM Extreem-rechtse partijen die in Amsterdam meededen aan de gemeenteraadsverkiezingen wonnen de mees te stemmen niet in de oude stadswijken en de wijken waar veel buitenlanders wonen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Pla nologisch en Demografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam. Ook blijkt uit het onderzoek dat in de wijken die voor 1920 zijn gebouwd, minder op extreem rechts is gestemd dan gemiddeld in de stad. Bij de verkiezingen van 21 maart stemde 6,8 procent van de Amsterdammers op een extreem rechtse partij, de Centrum Partij '86 of de Centrum Democraten. Kabinet stelt beslissing over maximum snelheid uit DEN HAAG Het kabi- net heeft gisteren nog geen beslissing genomen over het voorstel van de ministers Maij-Weggen, Alders én Hirsch Ballin om de maximum-snelhe den op de autowegen in de Randstad overal te ver lagen tot 100 kilometer per uur. Volgens premier Lubbers wil een meerderheid in de minis terraad eerst „nog verder stu deren op de voorstellen" en de evaluatie van de huidige snel heidslimieten afwachten. „We hebben de drie ministers ge maand tot een iets lagere snel heid", zo typeerde Lubbers gisteren na afloop van de mi- nisteraad de opstelling van de overige bewindslieden. Volgens de premier kan het nog wel enkele maanden du ren voordat het kabinet defi nitief de knoop doorhakt om dat het zelfs niet is uitgesloten dat er eerst wetswijzigingen moeten worden doorgevoerd om de handhaving van de maximum snelheid te verbete ren. Lubbers erkent de grond gedachte van het voorstel dat lagere snelheden (met name in de Randstad) beter zijn voor de veiligheid van de wegge bruiker en het milieu. Extra geld voor pijnbestrijding beschikbaar AMSTERDAM Het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur stelt extra geld be schikbaar voor pijnbestrij ding. Projecten voor onderzoek en activiteiten op dit gebied ma ken grote kans op subsidie. Vooral voorstellen voor het ontwikkelen van onderwij sprogramma's en voor de ont wikkeling van consensus (overeenstemming over de beste aanpak van pijnproble- men) gooien daarbij hoge ogen. De plaatsvervangend direc teur-generaal van de volksge zondheid, J. Verhoeff, zei dit vrijdag in Amsterdam tijdens het symposium „Pijn bij kan ker". Verhoeff herinnerde er aan dat meer dan 20 procent van de klachten die bij de huisarts terecht komen pijn betreffen. Verder heeft onder zoek uitgewezen dat bijna de helft van de in het ziekenhuis opgenomen kankerpatiënten pijn heeft en dat pijn nog niet optimaal wordt behandeld. In een brochure die Verhoeff kreeg aangeboden van de Ne derlandse Kankerbestrijding staat dat voor de behandeling tegen kanker begint, er eerst een goede diagnose van de pijn moet worden gesteld. Pijn kan een gevolg van de ziekte zijn, maar ook veroorzaakt worden door zorgen en spanningen. De patient moet de arts goed in formeren, maar de arts moet ook weten wat hij met de pijn moet doen. Kankerpatiënten lijden vaak onnodig pijn door dat bij hen misverstanden be staan over die pijn. Maar ook artsen zijn ohvoldoende op de hoogte van de behandelmoge- lijkheden van pijn, aldus de Kankerbestrijding. ANCONA De rechtbank in het Italiaanse Ancona heeft gisteren Filippo de Cristofaro tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ver moorden van de eigenares van een catamaran. De Cristofaro had, in gezelschap van het Ne derlandse meisje Diana Beyer, in juni 1988 de catamaran ge huurd en de eigenares, Anna- rita Curina, gevraagd met hen mee te gaan op een zeetocht. Enkele dagen later werd het lijk van Annarita door vissers gevonden. Daarop openden de Italiaanse autoriteiten de jacht op de catamaran, die enkele weken later in Tunesië eindig de in de arrestatie van de Ita liaan en het meisje uit Rotter dam. In eerste instantie pro beerde De Cristofaro de schuld in de schoenen te schuiven van het Nederlandse meisje, dat uit jaloezie gehandeld zou hebben. Maar de rechter hechtte geen geloof aan dit verhaal. Volgens de openbare aanklager heeft de Italiaan Annarita Curina met voorbe dachten rade vermoord om zich van haar boot meester te maken. D'Hondt opvolger Dales in Nijmegen UTRECHT Mr. E.M. d'Hondt, nu PvdA-burgemees- ter in Maarssen, wordt eerste burger in Nijmegen De benoe ming is per 16 april. Hij is de opvolger van minister Dales van binnenlandse zaken. De 45-jarige jurist is vijf jaar bur gemeester van Maarssen ge weest. Daarvoor vervulde hij negen jaar dat ambt in de ge meente Hilvarenbeek. D'Hondt begon zijn carrière in 1968 als advocaat in het fami liebedrijf van zijn echtgenote In Nijmegen was alom veel weerstand tegen het „afschui ven van landelijk overbodig geworden politici naar Nijme gen", zoals meermalen open lijk gezegd is. Volgens fractie voorzitter Hompe van de PvdA is d'Hondt boven komen drijven in de tweede selectie van kandidaten, nadat me vrouw Langedijk zich had te- ruggetroken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3