De terugkeer van Gert en Hermien 1 inal Ie Sylvia Millecam: nog steeds de leukste van de klas 'WE GAAN HET NU NET ZO DOEN ALS CLIFF RICHARD' EeidócGou/icmt1 ROSSUM - Gert Timmerman (54) voert het woord, Hermien (46) neemt de tweede stem voor haar rekening. We zijn bij de klassieker 'Ik heb eerbied voor jouw grijze ha ren' beland. Gert: „Dat liedje heeft ontzettend veel ellende gegeven. Je moest altijd gratis voorstellingen voor bejaarden geven. Vroeg je een keer tweehonderd gulden, waarvan dan honderd voor de medewerkers, stond er de volgende dag een ver velend stukje in de krant omdat je geld wilde. Meer ellende dan voor deel, echt waar". Toch kan de liefhebber binnenkort het nummer weer 'live' beluisteren. Daar moet wel een verhaal achter zitten. „Een levensverhaal", dicteert de mannelijke helft van het duo en hij somt als een soortement levend dagboek enige punten uit de geschiedenis op. „Geboren in 1935 te Oldenzaal. Lagere school, ambachtsschool waarvan ik werd afgetrapt wegens mijn muzikaliteit om dat daardoor jongens niet meer aan le ren toekwamen. De toenmalige Stedelij ke Muziekschool in Zwolle gedaan, twee jaar conservatorium. Op achttienjarige leeftijd in de Koninklijke Militaire Ka pel. Kreeg een verzoek om in de show bizz te gaan, ik was ook meer showbink dan soldaat. Toen heb ik een dansorkest opgericht. In '60 ontdekte een Hamburg- se advocaat mij. Hij introduceerde me in Berlijn. 'Blumen von Tahiti' werd binnen drie maanden goud". In '63 leerde Gert Hermien kennen. Ze trouwden in hetzelfde jaar. Willem Duys presenteerde het duo tijdens het Grand Gala du Disque. Het nummer 'In der mondhellen Nacht' bracht het vaderland in vervoering. Roem werd hun deel. 'Alle duiven op de Dam' werd, na de 'grijze haren' een tweede echte klassie ker. Gouden platen, record-verkopen, het optreden met wereldsterren als Louis Armstrong, Josephine Baker en Rod McKuen, tv-shows. Maar het succes en de keerzijde van de medaille volgden el kaar in hoog tempo op. Gert: „We werk ten dag in dag uit. Op de schnabbeltour kriskras door Nederland en ver daarbui ten. Ik moest zonodig nog een platen winkel hebben. Overdag werken en 's a- vonds optreden, dat hielden we niet vol. Toen hebben we iemand in de zaak ge zet en die heeft de boel getild". Ook het opzetten van een studio liep spaak. „Ik schreef en schrijf veel liedjes. Een studio, met mogelijkheden voor nieuw talent, leek ons wel wat. Uiteinde lijk hadden we vijf man personeel en waren we alleen nog maar op pad om ze te kunnen betalen Pepmiddelen Het verhaal wordt er in deze fase niet vrolijker op. „De enige mogelijkheid om rechtop te blijven staan was het nemen Is Sylvia Millecam altijd al de leukste van de klas geweest? De actrice glimlacht even: „Nou, ik kan me nog herinneren dat ik graag de gangmaakster was. Als de leraar even wegging, stond ik als eerste op de bank". Die rol houdt ze momenteel moeiteloos vol in twee licht satirische tv-programma's: 'Ook dat nog' en 'Binnenlandse Zaken'. Dat het spelen van typetjes haar gemakkelijk afgaat, bewijst ze ook in het jeugdprogramma 'Klokhuis'. Daarnaast staat Millecam op de planken in het opmerkelijke stuk 'Playmates'. De buitenwacht maakt zich ernstig zorgen over deze drukke agenda. Neemt ze niet te veel hooi op de vork, komt ze niet te vaak op televisie en moet ze niet kiezen tussen 'Ook dat nog' en 'Binnenlandse Zaken'? De actrice zelf hoort het allemaal geamuseerd aan. „Waarom wil iedereen je toch per se exclusief hebben?". ZATERDAG 31 MAART 1990 Gert en Hermien in oude glorie: „We moeten wer ken en eten, binnen of bui ten de kerk". FOTO: FREDDY SCHINKEL ken en eten, binnen of buiten de kerk. Dat maakt niets uit". Gert: „Ik hoop dat we een stevig belegde boterham krijgen". Maar we krijgen toch geen rap-- oi beat- versie van 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren' te horen? Gert: „Nee, nee, nee. Het nummer staat wel op de cd, net als 'De duiven op de Dam', maar zoals het toen was met de techniek van nu". Hoe verwachten ze dat het publiek rea geert? Hermien: „Als ze het niet goed begrij pen, vind ik dat niet eens zo gek. De mensen denken dat alles plotseling ge beurt, terwijl er jaren over zo'n beslissing heengaan". Gert: „We gaan het nu net zo doen als Cliff Richard en wat was ik ér ooit toch fel op tegen wat die man deed". [is Voor alle duidelijkheid: Cliff Richard heeft zijn geloof nooit onder preekstoe len of kerkbanken gestoken en produ ceerde daarnaast een zeer regelmatige stroom hit-singles. JOOP OFFRINGA ne zich bloot gegeven. Vriendin van Millecam. Voormalig mannequin, foto model, journaliste, ex-Miss Holland. Na een herseninfarct raakt ze verlamd. Sa men zijn ze te zien in het stuk 'Playma tes' van Sylvia's vriend Haye van der Heyden. Ze spelen het verhaal van een vriend schap tussen twee vrouwen, van wie er een gehandicapt is, in een rolstoel zit en spraakstoornissen heeft. De recensenten zijn enthousiast over het stuk 'vol hu mor en sarcasme'. Millecam: „Het is voor mij dit seizoen de allerbelangrijkste produktie. Privé en werk lopen er dwars door elkaar heen. Margot zit echt in een rolstoel. We maken cynische grappen dieei^ ook in het dagelijks leven gelden. Mar-Jr u got is geen actrice. Toch zeg je dingei die acteurs en actrices vaak zeggen, in di trant van: joh, dat moet zo en zo. Dan vraag je je af: begrijpt ze dat? En kan iket dat wel zomaar doen?". Nep-naturel „Playmates is de sensationeelste erva ring die ik op toneel gehad heb. We spe len met een bandrecorder omdat Margo niet haar hele tekst kan uitspreken. Ja moet het daardoor strak houden en nie al 'te groot' spelen. Voor tv geldt dat he spel klein en naturel moet zijn, voor to neel heel theatraal. Dat vond ik al nooii kloppen". „Als ik op tv een giechelende meid die achter de melkboer aanzit moet spelen kan dat heel grotesk. Al dat nep-nature in Nederland. Op toneel heb ik nu de zelfde ervaring. Waarom zou je een sten moeten opzetten tot ze je achterin ooi horen? Met een normale stem boei je hr publiek ook". Sylvia Millecam wordt steeds beroem der. „Maar ik denk echt niet, wat ben ir toch een ster. Je merkt als je op straat»- loopt dat de mensen nu zelfs mijn naaiti Mj weten. Vroeger was het: oh ja, dat is dis W1 van Ik vind het allemaal best leuk" „Ik baal er alleen van dat je steeds moe kiezen. Op het ogenblik doe ik bijvoord- beeld geen tv-spelletjes, terwijl ik e M niets op tegen heb en genoeg aanbiediw gen krijg. Misschien is het wat als ik eej paar kinderen heb". JOOP offring] HILVERSUM - Een deftige dame van stand of een zwoele dame van lichte zeden zet Sylvia Millecam (34) met hetzelfde speelse gemak neer. Typetjes liggen haar wel. „Het is een hobby van me om mensen te observeren. Goed om je heen kijken en dan een bepaalde tic van iemand uitvergroten". Een ander vereiste voor het spelen van typetjes, beheersing van een paar varian ten op het Algemeen Beschaafd Neder lands, heeft ze parallel aan haar levens loop onder de knie gekregen. „Ik ben ge boren in Den Haag, mijn familie sprak gewoon ABN. maar ik plat Haags. Ik ging ook het liefst om met kameraadjes uit de Schilderswijk, die hadden het leukste accent". Daarna volgde Boxmeer als vaste woon-en verblijfplaats, goed voor het Brabants, en aan de toneelaca demie in Maastricht is het Limburgs aan haar talenbestand toegevoegd. Na de toneelacademie, afgerond in '81, speelt Sylvia Millecam een hoofdrol in de film 'Come Back' van Jonne Severijn, ze krijgt een contract bij het Amster dams Volkstoneel, neemt gastrollen voor haar rekening bij Globe, het Publieks- theater en toneelgroep Theater en werkt mee aan tv-series als 'Transport' en 'Geef je ouders maar weer de schuld'. Op het toneel volgen rollen in 'Top girls' en 'De babysitrevue'. In '88 acteert ze in twee films: 'Hector' van Urbanus en 'Dorst'. 'IK BAAL ERVAN IN MIJN WERK STEEDS TE MOETEN KIEZEN' Toeval De huidige 'Millecam-hausse' is bij toe val tot stand gekomen. „Het programma 'Ook dat nog' zou tot december lopen maar omdat het een succes werd, wilde de KRO nieuwe afleveringen maken. Toen kon ik moeilijk zeggen dat ik niet meer mee wilde doen. Intussen had de TROS besloten het radioprogramma 'Binnenlandse Zaken' als experiment ook eens op tv te brengen". Zo zit ze opeens in twee gelijksoortige, steeds succesvollere, wat satirisch aan doende produkties. „Er is wel verschil. 'Ook dat nog' is een consumentenpro gramma waar we 'als onszelf zitten. We meten ons weieens een accent aan, maar dat gebeurt in het klein. De onderwer pen komen van de mensen zelf en staan dichtbij het publiek. Het zal mij maar gebeuren, denken de kijkers, ze krijgen medelijden of vinden het juist leuk dat anderen iets overkomt. Wij spelen in op rare situaties èn ernstige dingen". „De teksten van 'Binnenlandse Zaken' zijn van het team zelf. Je speelt echt een type, haakt in op de actualiteit en gaat vaker op locatie filmen. Maar in beide programma's zit een desk-gedeelte waar in dingen rechtstreeks in de camera ge zegd worden". Sylvia Millecam moet volgend jaar kie zen tussen een van de twee program ma's. Collega's hadden haar dat al eerder aangeraden. „Anders ben je na drie jaar opgebrand, zeggen ze. Ik geloof daar helemaal niet in. Qua werk kan ik het makkelijk aan, terwijl ik helemaal geen workaholic ben. 'Ook dat nog' is voor mij een uitje, je vertelt een paar moppen, een heerlijke dag. Ivo Niehe bedenkt voor 'Binnenlandse Zaken' straks weer nieuwe dingen. Daar heb ik ook zin in". Van 'Ook dat nog' worden volgend jaar twintig nieuwe afleveringen gemaakt, van 'Binnenlandse Zaken' achttien. Uit Millecams woorden blijkt dat de drij vende kracht achter 'Binnenlandse Za ken', Ivo Niehe, al heeft aangedrongen op een definitieve keuze. Wat wordt het? „Met Ivo heb ik al twee en een half jaar radio gemaakt, met het team van 'Ook dat nog' heb ik een ontzettend leuke band. Waarom is er in Nederland toch zo'n hokjesgeest? Waarom wil iedereen je per se exclusief hebben?". Een laatste afweging: „Op de lange duur kan ik als actrice bij 'Binnenlandse Za ken' meer kanten op: sketches spelen, in gaan op de actualiteit, steeds vaker op locatie, meer gezichten tonen omdat je je kunt verkleden en zingen op muziek van Harry Bannink". Niehe kan tevre den zijn. Ordinair Voor Millecam bestaat op het ogenblik veel belangstelling. Dat levert gemengde reacties op. Zo drukte het weekblad Nieuwe Revu een fors en aardig verhaal af en leverde tv-recensent Boudewijn Büch iets later in hetzelfde blad zijn per soonlijke mening: „Jaren zie je haar nooit, dan zie je haar altijd en vervol gens komt ze je de strot uit. Bekkentrek ster,Jange nagels. Geknipt voor ordinai re types". De reactie. „Ik begrijp zoiets niet. Ten tijde van dat interview was ik verschrik kelijk druk. Toch kon een journaliste een week met me meelopen. Dat werd een leuk verhaal en dan dit. Met een foto erbij die voor het interview geno men was. Ik vind het niet leuk, verve lend en trek het me aan. Zo'n blad, daar hoef ik niet meer in". Waar ze met meer plezier aan terug denkt, is de reportage in het mannen blad Playboy, die nu nog op menige slaapkamer het behang naar de achter grond heeft verdrongen. Millecam: „Geld was daarvoor een niet onbelang rijke factor. Ik had me via voorgangsters verdiept in de vraag hoeveel zij ervoor kregen en kende zodoende de maxi mum-prijs Daarnaast heb ik als eis gesteld dat ik zelf een idee mocht aanle veren. Ik wilde niet als bekende Neder lander in m'n blootje aan de ontbijttafel of onder de douchecel. De sessie moest iets te maken hebben met mezelf als ac trice. Zo zijn we bij zes erotische scènes uit speelfilms terecht gekomen. Artistiek gezien een geslaagde serie". In hetzelfde blad heeft ook Margot Keu- van pepmiddelen. Dat heeft ons ge sloopt. We kwamen voor de keus te staan: stoppen of een andere weg op gaan. Stoppen kon niet, je zat in een mallemolen. Maar Hermien moest in '73 rond Kerst naar het ziekenhuis voor een zware operatie. Op Eerste Kerstdag, drie dagen na de operatie, trof ik een blaken de. gezonde vrouw aan. Haar besluit stond vast, ze wilde niet meer terug in de showbizz". Tweede Kerstdag nam ik mijn zoontje mee naar het ziekenhuis. Hij speelde een beetje met de radio toen we een 'rare' meneer hoorden spreken. Die las het kerstevangelie in het Drents voor. We vonden het ontzettend interessant. Met zijn tweeën hebben we die boodschap via de koptelefoon beluisterd. Een mo ment van zekerheid en rust. Toen heb ik mijn hart aan de Heer gegeven". Gert en Hermien besloten de massa te verruilen voor het altaar van devotie en gebed. De zang bleef, maar galmde al leen nog door in kerken. Maar de „on voorstelbare verdeeldheid in de kerken" trof hen. Gert: „De één spreekt in ton gen, de ander doet aan kinderdoop. Soms zag je door de bomen het bos niet meer. Er waren zoveel misverstanden ten opzichte van het volk van Israèl dat we dachten: we gaan reizen organiseren naar dat land. Dat was fijn om te doen. We kregen het steeds drukker en zagen onze kinderen steeds minder. Toen bood Isratours ons een programma met tien reizen per jaar aan. Laten we daar dan jaarlijks acht maanden gaan wonen, zei den we. Ik stak me voor dertigduizend gulden in de schuld, verkocht onze au to's en Isratours ging failliet". Hermien: „We durfden eigenlijk niet te rug. Er was zoveel ophef over ons ver trek gemaakt". De schuld liep op tot honderdvijfentwin tigduizend gulden. „Gelukkig werd Her mien ziek", zegt Gert en voor behande ling kon het paar met opgeheven hoofd de terugreis aanvaarden. Eerst kwamen ze terecht in een rijtjeshuis in Boekelo. En vervolgens liepen ze tegen een te hu ren woonboerderij in Rossum aan. En daar ging kortgeleden de telefoon. Aan de^ndere kant van de lijn meldde zich Gert Berg, drijvende kracht achter een inmiddels ter ziele gegane praatshow van Veronique. De andere Gert: „Hij wilde ons in zijn tv-programma hebben. Nu zijn wij er niet vies van om voor de camera's te staan, het is een fijn gevoel. Tot dan toe hadden we alleen maar tussen vier mu ren van kerken het evangelie uitgedra gen. De rest interesseerde ons niet". Hermien: „We hadden oogkleppen op". Afgestudeerd Maar voor de goede orde: het geloof van Gert en Hermien is nog steeds onwan kelbaar. Hermien: „Maar ons artiest zijn komt weer boven". Gert: „Dat zijn wij toch in hart en nieren. Ik bespeel zeven, acht instrumenten; ben afgestudeerd kla rinettist. De nieuwe generatie kent ons niet eens. Dat heeft ons ook aan het den ken gezet". Die nieuwe generatie breekt in de show van Gert Berg de tent af als de grijze ha ren ten tonele worden gevoerd. Streekge noot Freddy Golden ziet het programma op tv en komt in actie. Zijn produktie- bureau biedt het duo een driejarig con tract aan, een platenmaatschappij volgt, een fraaie persmap gaat de deur uit en het circus begint van voren af aan. De cd/lp 'Vroeger lijkt een uur geleden' wordt op 20 april in het programma Jongbloed en Joosten gelanceerd. Er wordt een grootse campagne tegenaan gegooid om de plaat te promoten. In september volgt de theatershow 'Te rug van nooit weggeweest', waarin ook de twee dochters van Gert en Hermien optreden. Op donderdagavond blijven ze op pad gaan voor de EO, op zondag zijn ze in een kerk te vinden. Geld speelt geen rol bij de nieuwe start? Hermien: „Toen we ons tot het evange lie bekeerden, zeiden de mensen: ze kun nen zeker geen geld meer verdienen in de showbizz. Nu zullen we wel weer iets anders te horen krijgen. We moeten wer

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32