„Als je niet van alles onderneemt, verzuur je" IMiaöOWKl final" Uur der waarheid voor aartsrivalen TACHTIGJARIGE RECREANTE GOUVERNEUR: Verzuren Slot korfbalcompetitie belooft spanning 'foicUe ©oma/nt' ZATERDAq 31 MAART 1990 PAGINA 31 OEGSTGEEST - Het beeld van een oud vrouwtje dat al breiend de stille uurtjes tracht door te bren gen, gaat voor mevrouw Gouver neur niet op. „Pas op mijn ski schoenen", luidt de waarschuwing bij het betreden van haar woonka mer. „Ik ga namelijk op winterf sport en controleer dan altijd even tjes of ze nog passen", verontschul digt de tachtigjarige dame zich. Hoe vreemd het ook mag klinken, het is juist de sport die een hoofrol in het le ven van de Oegstgeestse speelt. „Ik ben een vrij levendig type en heb de sport gewoon nodig. Moe word ik er niet van, omdat ik getraind ben. Er zijn mensen van zeventig, die lang niet kunnen wat ik nu nog kan". Haar geheim is even simpel als voor de hand liggend: „Door gewoon te „blijven" sporten, kun je erg veel aan je conditie doen". Op het moment dat het toegangshek van haar tennisvereniging OLTC ook maar even openstaat, is zij steevast op de baan te vinden. „De afgelopen zomer heb ik iedere dag een uur gespeeld, of zeg maar lekker geslagen. Ze zeggen dan wel eens tegen me: „Je bent zo vast". Dat komt alleen maar, omdat ik regel matig tegen een muurtje ga staan slaan. Tweeënvijftig keer is mijn record", meldt mevrouw Gouverneur met gepas te trots. In de 62 jaar dat de Oegstgeestse nu een balletje slaat, zag zij het tennis vele ver anderingen ondergaan. Het spel groeide niet alleen uit van een bezigheid voor de beter gesitueerden naar een volkssport waarin voor sommigen exorbitant hoge prijzen te verdienen zijn, maar gelijk met de vergoedingen steeg ook het ni veau. „Ik heb vroeger in de. derde klasse gespeeld, maar dat is niet meer vergelijk baar met nu. De manier van slaan is veranderd, je neemt de ballen anders", weet mevrouw Gouverneur, die ook heel andere omstandigheden heeft meege maakt. Zoals tijdens de oorlog in Den Haag: „Daar speelden we zolang als het kon bij het Boshek". Of, voor en na de Duitse overheersing, in Indonesië waar alleen maar „vroeg in de ochtend" kon worden getennist. De nodige omzwervingen via Unicum („Ik was het eerste lid") en De Munnik brachten mevrouw Gouverneur uitein delijk bij OLTC. Overigens een her nieuwde kennismaking met de Oegst- geester Lawn Tennis Club. „OLTC heet te toen nog De Krogt", waarop ze la chend bekent: „Aanvankelijk stond ik op de wachtlijst, maar toen ik zei dat ik hier eerder had gespeeld, mocht ik direct tennissen". Recreatief wel te verstaan, want na een enkelblessure die zij in haar Munnik-pcriode opliep, is de frêle dame gestopt met competitietennis. Het blijkt echter één van de weinige consessies te zijn. Sportief gezien heeft zij zich nog door weinig dingen laten af schrikken. Naast het balletje slaan, doet mevrouw Gouverneur nog aan zwem men, fietsen, gymnastiek en het al eerder genoemde skiën. „Ja, de zwarte pistes doe ik ook", klinkt het enthousiast. Vrees voor blessures heeft zij dus niet. Praatjes dat de botten op hogere leeftijd makkelijker breken, zijn aan haar niet besteed. Dat kan volgens mevrouw Gou verneur niet los van de voeding gezien worden. „En als oudderares voedingsleer weet ik precies wat je moet eten, melk- produkten, fruit, groente. Daarnaast eet ik veel rauwkost en weinig vlees. Ik ben dus nooit dik geworden", kloppend met haar handen op haar buik levert ze het bewijs. Daarnaast voorkom je volgens de Oegstgeestse ook blessures door gere geld te blijven sporten. „Dan kan er wei nig gebeuren". Een levensopvatting die niet alleen op geld doet bij het tennis, maar zeker ook bij het skiën. Een tijd lang was de tachti ger reisleidster bij de Nederlandse Reis Vereniging. „Rond Kerst ging ik dan eerst met de groep skiën en later ging ik zelf nog een keer. Vele afdalingen doe ik alleen, al kijk ik wel eerst of er andere mensen op de piste bezig zijn". Zoals mevrouw Gouverneur gewend is om bij na alles in haar eentje op te knappen. „Ik ben nu al 31 jaar alleen en als je dan niet zelf van alles onderneemt, verzuur je." Het verklaart waarom de energieke vrouw naast de sport ook op andere ge- Op het moment dat het toe gangshek van haar club OLTC ook maar even openstaat is mevrouw Gou verneur op de baan te vinden. bieden zo actief was en nog steeds is. Met het raadslidmaatschap en bestuurs functies bij het plaatselijke CDA en de muziekschool somt zij zo maar enkele bezigheden op. In 1989 werd zij daar voor tijdens de Vrouwendag onderschei den. Een gebeurtenis waar mevrouw Gouverneur nu nog van onder de indruk is. Door een kennis werd zij „meege lokt" naar het raadhuis. „Daar stond de burgemeester met ambtsketen om en vroeg me of ik meeging naar boven. De hele zaal zat vol met bestuurders van verenigingen waar ik me in de laatste dertig jaar op sociaal, politiek of geeste lijk gebied voor heb ingezet", zegt ze. Aktiviteiten waar de laatste jaren een zo veelste bezigheid aan toegevoegd is: rei zen. Japan. Manilla, Hong Kong, Mexi co zijn al ontdekte gebieden. Vele andere landen staan nog op het verlanglijstje. „Ik houd nu eenmaal van reizen", waar op zij terugblikt: „Geen saai leven dus, ook niet toen ik alleen kwam te zitten. Je had altijd wel vergaderingen of zo iets". Het is daarom ook waarom ze het lekker vindt bij het tennis niets te hoeven orga niseren. „Het is wel eens lekker dat je gewoon mee kan doen. Lekker racket- trekken bijvoorbeeld". Al is toch haar eer te na om niet thuis te geven als er iets op touw gezet wordt. „Toen OLTC honderd jaar bestond verzochten ze om in oude klederdracht te komen. Zo had ik een stukje aan mijn lange rok gezet, deed een doek om de pet en nam een parasol mee. Ik heb zo ook gespeeld. Het kan mij niet schelen of dat gek is. Als ze wat organiseren en ze vragen mij. dan ben ik van de partij". Het enige waar zij nog niet iets in ziet zijn theeochtenden en dansavonden voor haar leeftijdgenoten. Giechelend zegt mevrouw Gouverneur: „Dat doe ik wel als ik oud ben". PETER VAN DER HULST Marco Dijkhuizen aan de bal voor Quick Boys. Hennie Koet van Rijnsburgse Boys kijkt toe. De titanenstrijd eindigde eerder dit seizoen in Katwijks voordeel: 1-3. FOTO: ANDRÈ VAN HAASTEREN LEIDEN - Voor de aartsrivalen Quick Boys en Rijnsburgse Boys breekt vanmiddag het uur der waarheid aan. edt are De Katwijkers zullen aan de ene kant ,ppdhun favorietenrol waar moeten maken, ka terwijl Rijnsburgse Boys, wil het zicht ertiop de titel houden, het gat van twee punten niet groter mag laten worden. Niek Oosterlee, die aan het begin van het seizoen de overstap van ARC naar Rijnsburgse Boys maakte, gelooft er hei lig in dat dat niet gebeurt. „Ik ga er na tuurlijk vanuit dat we winnen. Anders kan je de punten net zo goed in een en velop stoppen en opsturen. Win je, dan kan je ook gelijk een morele dreun uit delen". Alle discussies die gevoerd zijn en waarbij de Rijnsburgers als kansloos werden afgespiegeld noemt hij voorba rig. „Rond kerst werd Quick Boys al de 3 2 gedoodverfde kampioen genoemd. Lan- 2 ge tijd blijven wij nu al in het spoor en er vallen nog veertien punten te verde en. De weg is nog lang. Het kampioen schap zal pas in de laatste drie of vier wedstrijden verdeeld worden. Dan moet jlijken welke ploeg de beste zenuwen leeft". Jank voor de huidige positie op de anglijst moet uitgaan naar Ron Carli. De inwoner van Maassluis heeft de zoe kende Rijnsburgers de laatste weken meerdere malen op het juiste spoor ge zet. „Ron speelt de laatste weken erg goed. Vooral zijn vrije trappen zijn le vensgevaarlijk", zegt Oosterlee. Carli vormt daarbij dus een uitzondering. Als ik de verhalen van de jongens hoor dan ging het in voorgaande jaren alle maal beter", waarbij blessures dit jaar weer een hoofdrol speelden. Al denkt Oosterlee dat de schade vandaag wel mee zal vallen. „Bij Huug Aandewiel hangt het er. nog om. Driebergen is nog steeds geblesseerd, terwijl Martin de Louw geschorst is. We zijn dus redelijk compleet". Over zijn eigen inbreng is Oosterlee on duidelijk. „Het is voor mij dit seizoen allemaal anders. Bij ARC speelde ik al leen in de spits. Nu heb ik overal ge staan, behalve in de aanval en dat was best wel wennen.. De laatste weken sta ik constant aan dê rechterkant, wat me steeds beter afgaat, maar het blijft iedere week een verrassing". Gert Aandewiel heeft iets meer zeker heid over zijn positie in het veld, al ge bruikt ook hij dezelfde woorden als Oos terlee. Als „verrassing" nam Aandewiel vorige week tegen IJsselmeervogels de linkerspitspositie van Fred Kanbier in. De Leidenaar kreeg van trainer Raboen rust, maar Gert Aandewiel verwacht dat hij er vanmiddag wel weer bij is. „Die vreemde plaatsen heb je gewoon te ac cepteren", vindt de Katwijker. En dat eist Raboen ook. „Hij prikkelt je, houdt je scherp. Je moet keihard zijn en wordt tot op je ziel geraakt. Raboen zegt ge woon wat je verkeerd doet, al komt het wel eens rauw op je dak. Maar het schept wel duidelijkheid en vertrou wen". De resultaten waren er tot op dit mo ment naar. Aandewiel noemt de favorie tenrol van zijn team dan ook terecht. „Een rol die we het hele seizoen al heb ben, zeker na de goede voorbereiding". Hij verwacht niet dat het, zoals in voor gaande seizoen het geval was, op het laatste moment mis gaat. De ervaring van een Raboen, maar ook Richard Hoogervorst en Marco Dijkhuizen is be langrijk. „Richard is achterin een rust punt, terwijl Marco weinig balverlies lijdt". Aan een voorspelling voor vanmiddag durft hij zich echter niet te wagen. „We zullen in ieder geval het eigen spel spe len. Niet verdedigend, want dan verlie zen we. Van een gelijkspel ga ik niet uit, winnen we immers dan slaan we een re delijk gat", zegt Aandewiel, die met Quick Boys de 'buren' eerder in eigen huis met 3-1 versloeg. De aanvang van de wedstrijd op sport park Nieuw Zuid is om drie uur. Onder redactie van Peter van der Hulst 'Sportieve plicht Het slot van de handbalcompetitie ih de \weede divisie C had een bedenksel van Igatha Christie kunnen zijn. Slechts fVings was met één punt uit achttien hels zeker van degradatie. Hellas 2 en jroene Ster (beide met 16 punten) en Tachos 2 en Animo (18 punten) kwamen V} aanmerking voor de tweede degrada- Iieplaats. Op zich al opmerkelijk dat een 'am met zoveel punten dient af te dalen. Tachos 2 voer via een 19-15 ovenvinning op DES '72 al snel een veilige haven bin nen. terwijl Hellas 2 tegen hekkesluiter Wings eveneens twee punten haalde. Tot zover nog geen opmerkelijke zaken dus. De sportieve plicht van het Leidse Satur- nes. in de tweede competitiehelft zeer goed op dreef en kampioen Delta Sport was voldoende om het slot een eerlijk ver loop te laten krijgen. Saturnus ging voor zijn verplichtingen niet op de loop en bezorgde Groene Ster zo een ticket voor een beslissingswed- ook Animo niet aan de 'nacompetitie' ontkomen. Kampioen Delta Sport dacht daar echter anders over. De voor behoud vechtende club won nota bene met 30-19. Over plichtsbetrachting gesproken... Bookmakers Alle ogen zijn gericht op Quick Boys. Voor de pupillen van Raboen lijkt het seizoen niet meer stuk te kunnen. Al thans zo denken de 'bookmakers' erover. Toch loeren er nog genoeg gevaren. Zo zit Rijnsburgse Boys op het vinken touw. al wijzen velen erop dat hel team van Ar ie Kurver voor geen meter draait. Een verhaal dat natuurlijk ook omge draaid kan worden, want wat zijn de ge volgen als het in die laatste wedstrijden nu opeens wel gaat lopen bij de Rijnsbur gers. De directe concurrenten. Quick Boys en natuurlijk ook Noordwijk, zijn gewaarschuwd. SLECHTS TEMPO WEET ZICH VEILIG LEIDEN - De meeste korfbalclubs uit de Leidse regio beginnen dit weekeinde niet onbevangen aan de tweede helft van de veldcompetitie, omdat zij nog kansen op een kam pioenschap hebben of moeten op passen voor degradatie. TOP lijkt hard op weg in één jaar terug te ke ren in de hoofdklasse. De Algeme ne en Velocitas hebben in de derde klasse eveneens een (riante) koppo sitie bemachtigd, terwijl Zuider kwartier en in mindere mate Fides Pacta ook in de race om de titel liggen. Tempo staat redelijk veilig in de middenmoot, maar de overi ge acht verenigingen moeten flink wat punten verzamelen om niet een klasse af te dalen. Het is even wennen om TOP na een mi serabel zaalseizoen op het veld op kop te zien staan in de overgangsklasse. „Als je de eerste twee wedstrijden tegen De Vin ken en KVS wint, ben je voor tachtig procent al op weg naar het kampioen schap", rekent trainer Wim Kerkum voor, die volgend seizoen wordt opge volgd door Theo Korporaal. Zijn selectie bleef ongewijzigd, al is het meespelen van Karin Westerbeek en Jacqueline Winter door blessures nog onzeker. „Het hoofdstuk van de zaal is helemaal afge sloten. Op de trainingen en in het oefen duel tegen De Algemene zag ik de spirit en het spelplezier weer. Dat moeten we in de competitie vasthouden. Normaal gesproken mag je de voorsprong niet meer uit handen geven, maar TOP heeft een smalle selectie dus mogen wij het ze ker niet te gemakkelijk opnemen". Minder florissant is de positie van Per- nix, dat in dezelfde klasse als TOP als hekkesluiter optreedt. De overgangsklas- ser uit Leiden heeft Rob Lof, voormalig speler van Samos en trainer van onder meer Pams en Dalto, aangetrokken als trainer-coach in afwachting van de komst van Rob Siemer. „Handhaving is uiteraard het doel, anders hoef je niet ie mand van buiten je vereniging aan te stellen", meent de interim-leider, die niet kan beschikken over Carla Kuipers, maar wel weer over Heieen Zuurmond en Marco van der Lucht. „Ik kan nog nauwelijks oordelen over de kracht van mijn ploeg of onze tegenstanders, want ik ben net twee weken bezig. In ieder ge val zag ik in de oefenduels genoeg posi tieve dingen en in de eerste veldhelft zijn er twee, drie wedstrijden met één doelpunt verschil verloren. Weet je dat om te draaien, dan is de aansluiting zo hersteld, al moeten we om te beginnen tegen Albatros en VEO wel gelijk punten pakken". John Tims, de scheidende trainer van Fides Pacta, verwacht niet dat zijn keur- groep de achterstand op lijstaanvoerder De Zwaluwen zal goedmaken: „Als wij nog eerste worden, zouden we kampioen van de armoede zijn, want wij hebben nu al zes verliespunten. De realiteit ge biedt te zeggen, dat ons puntental - tien uit acht - een reële weergave geeft van onze huidige sterkte". De Hagenaar kan Patricia Gottmer en Jeanet Smit weer oproepen voor het eerste twaalftal en zoekt nog vervangers voor Karin van der Zeeuw, Ron Pracht en Bettina Som- meling, die wegens vakantie enige weken op het appèl ontbreekt. „Het is gewoon zaak om van Archipel en Waterland te winnen, zodat je zonder problemen de competitie kunt volmaken. Meer zit er niet in denk ik". „De Danaïden heeft talent zat, maar op talent alleen red je het niet, ook de te amgeest en de speldiscipline moeten op timaal zijn", stelt Janko Breedveld, die ook volgend seizoen de technische lei ding bij de blauw-witters heeft. Hij heeft zijn selectie nog niet rond, maar betrekt wel Monique Slingerland, Hennie van der Top en René de Louw in zijn keuze, die in de eerste veldhelft buiten de basis bleven. „Wij hebben alle vertrouwen dat we ons handhaven, maar het is een han dicap dat ik er halverwege bij ben geko men en dus niets over onze tegenstan ders weet. Op zich is het niet slecht, dat wij gelijk tegen de ongeslagen koploper Het Zuiden beginnen. Weet je die te pakken, dan geeft dat meteen een kick voor de rest van het seizoen". Ook bij Fiks gaat de huidige trainer Cees Zuurmond aan het einde van de competitie weg en dat terwijl hij in zijn eerste seizoen zit. „Het is zeker een te leurstelling voor mij om zo snel weg te gaqn, maar laat ik het zo zeggen: mijn korfbal was niet het spel, zoals men bij Fiks wenst te spelen", geeft Zuurmond de reden voor zijn vertrek bondig aan. „Ik zal in elk geval mijn uiterste best doen om de ploeg in de eerste klasse te houden. Dat zal zeker niet gemakkelijk worden. Gelukkig hebben we nog wat thuiswedstrijden op het programma. Na tuurlijk kan mijn vertrek invloed heb ben op de instelling van de spelers, maar uiteindelijk zullen zij het binnen de lij nen toch zelf moeten doen". Overigens vervangt Gwenny de Best de geblesseer de Sandra van Gelderen en kampen Die- derick van Veen en Theo Vreeken ook met (lichtere) kwetsuren. Tweede- en derdeklassers Momenteel is Crescendo de enige verte genwoordiger van Leiden in de tweede klasse. De bewoners van de Saffierstraat staan lang nog niet veilig en veel zal af hangen van het resultaat tegen naaste belager ALO, dat op 8 april op bezoek komt. De Algemene en Velocitas hebben de beste papieren om het kampioen schap in 3L en 3N in de wacht te slepen. De eerste club heeft met vier thuis- en twee uitbeurten het gemakkelijkste pro gramma, voor de laatste vereniging ligt het net andersom. Zuiderkwartier doet volop mee. in de titelstrijd van 3K en heeft het voordeel dat concurrenten KVR en Olympiaan nog naar de Mont- gommerystraat komen. Tempo moet ge zien de sterke prestaties in de zaal in staat zijn het huidige gemiddelde van één punt per wedstrijd flink op te schroeven, maar komt niet meer in aan merking voor de eerste plaats. KNS en Fluks moeten eveneens meer punten gaan verzamelen om niet na één seizoen terug te vallen naar de afdelingscompeti tie. Het twaalftal uit Oegstgeest wacht nog zware uitwedstrijden bij staartclubs Stormvogels en Hoger Op en de Noord- wijkers ontvangen DES en DVS '69, die evenzeer onderin staan. Weten zij deze tegenstanders merendeels te verslaan, dan moet lijfsbehoud zeker mogelijk zijn. MICHEL VAN GENT Monique Slingerland rechtstezamen met Eric Kromhout in actie voor De Danaïden. Slingerland keek in de eerste competitiehelft vanaf de zijlijn toe, maar maakt nu weer kans op een basisplaats. FOTO: HENK SNA TERSE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31