Geen gebrek aan nadere controle op projecten Schaduwkanten van de verzuiling CëidócSomcMi J £cid6c0outatit kerk wereld Ongelovig beroepingen brieven van lezer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSouocmt ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGIN[J Bulgaars comité eist vertrek orthodoxe patriarch SOFIA Het Bulgaarse comité voor godsdienstvrijheid heeft het vertrek van de orthodoxe patriarch Maxim geëist. De lei ding van de Orthodoxe Kerk moet bovendien berouw tonen over haar collaboratie met de communistische machthebbers tijdens het bewind van partijleider Todor Zivkov. Geïnspireerd door de veranderingen binnen de Roemeense Orthodoxe Kerk, durven nu ook de Bulgaarse orthodoxen duidelijker stelling te nemen tegenover de leiding van hun kerk. Het vorig jaar opge richte comité heeft inmiddels 10.000 leden, zo zegt de ortho doxe theoloog Rumen Vataschki, die samen met de priester Christofor Sabev tot de belangrijkste gangmakers behoort. De Heilige Synode van de Orthodoxe Kerk heeft het comité direct laten weten op geen enkele manier in te zullen gaan op de eisen. Zij weigert zelfs het comité officieel te erkennen. Vol gens Vataschki zullen de kerkelijke leiders er echter niet in slagen om de kritiek te doen verstommen. „Wij moeten nu eenmaal de waarheid vertellen", zo zegt hij stellig. Vataschki geeft toe dat de kerk sinds de val van Zivkov eind vorig jaar meer bewegingsvrijheid heeft in de samenleving. Maar binnen de kerk is er nauwelijks iets verbeterd. „In de politiek zijn de totalitaire structuren afgeschaft, maar in de kerk blijven ze rustig voortbestaan", aldus de theoloog uit Sofia. Volgens Va taschki heeft het communistische regime de kerk voor zijn ei gen politieke belangen misbruikt. Het herstel van het patriar chaat in 1953 is op last van de communistische regering tot stand gekomen; achter de „facade van de Heilige Synode" kon zij rustig haar gang gaan. Men moet zichzelf nieuwe redenen tot leven geven naarmate men zijn jeugd verliest. door Marinus van der Berg „Ik heb in mijn leven veel geleerd van mensen die zichzelf ongelovig noemen". Een uitspraak die ik hoorde op een zondagavond waarop enkele vrouwen en mannen vertelden over de weg van hun geloof tot nu toe. Op deze bijzondere avond voelde iedereen dat er veel respect doorklonk in deze woorden. Mensen die anders in het leven staan, kunnen je helpen om beter te kijken. Zieke mensen kunnen gezonde mensen tot bezinning brengen. Vluchtelingen leren je de waarde kennen van een veilig huis en een land waar je niet bedreigd wordt. Je kunt leven van elkaar leren. Wie zegt: „Ik heb veel geleerd rèin mensen die zichzelf ongelovig noemen", die verheft zich ook niet langer boven de ander. Gelovige mensen hebben een hardnekkige neiging om mensen die zeggen: ,,lk ben niet gelovig" niet te geloven. Er wordt vaak gezegd: „iedereen gelooft wel, als je maar eens ziek wordt of als er oorlog komt". Komt geloof dan voort uit angst? Is dat dan de bron waaruit geloof voortkomt? Ik kan het niet geloven en ik geloof ook niet meer in een geloof dat dreigt en angstig maakt. Ik heb een ander verhaal. Dat verhaal gaat over mensen die een weg zoeken en banen waarop er respect is voor elke mens. Een weg waarop je van elkaar leert. Het valt me ook in toenemende mate op dat kerkbetrokken mensen die getroffen zijn door een groot verlies, vertellen: „Wij hebben nog de meeste steun van mensen van wie gezegd wordt: die zijn niets, die doen nergens aan, die geloven in God noch gebod". Die verhalen roepen bij mij dan ook protest op als ik hoor zeggen: „die mensen geloven in God noch gebod". Heel vaak blijken dat mensen te zijn die weet hebben van wat menselijkheid is. Mijn hart verdraagt niet meer zo goed als zomaar van mensen gezegd wordt: „dat zijn ongelovigen". Iemand mag alleen ongelovig genoemd wordt als zij of hij zichzelf zo noemt. Mensen die zichzelf zo noemen hebben daar vaak een verhaal bij. Dat verhaal vertelt hun levensgeschiedenis en van die levensgeschiedenis valt te leren. Het was nog geen week na de uitspraak: „Ik heb veel geleerd van mensen die zich ongelovig noemen", toen ik op het einde van een overigens indrukwekkend verhaal over voorgaan in avondwakes voor een overledene iemand hoorde zeggen: „De commissaris van de koningin in Limburg heeft eens gezegd; „telkens als mijn vrouw en ik naar een uitvaart moeten, zeggen we tegen elkaar: „wat moet dat toch moeilijk zijn voor mensen zonder geloof". De vrouw die dit vertelde wilde iets laten horen van de waarde die geloven voor haar had, maar ik klapte dicht. Ik weet uit enkele ervaringen dat er bij avondwakes en uitvaarten mensen aanwezig zijn die zichzelf niet gelovig noemen, maar die intens luisteren naar wat er gezegd wordt en nog veel daarover nadenken. Door hun verhalen is er een huiver in mij om al te gemakkelijk de grenslijn te trekken tussen gelovig en ongelovig. Er zijn wijzen van leven en wijzen van geloven. Geloof en ongeloof laten zich niet zo duidelijk scheiden als soms verondersteld wordt. Je moet vaak heel lang en goed kijken en wie dat doet, kan tot de omgekeerde uitspraak komen: „Ik heb in mijn leven veel geleerd van mensen die zich ongelovig noemen". Beter kijken en langer luisteren kan ons genezen van een bekeringsijver die onvruchtbaar is en al teveel geweld heeft veroorzaakt. Wie van zichzelf denkt geen bekering nodig te hebben, die is het meest aan bekering toe. CEBEMO-DIRECTEUR HANS KRUIJSSEN: OEGSTGEEST „De medefinanciering is erop gericht mensen in staat te stellen hun eigen ontwik keling ter hand te ne men, een perspectief voor zichzelf te creëren. Daar voor heb je nodig, dat mensen een analyse van hun eigen situatie kun nen maken en een hand reiking krijgen voor mo gelijkheden tot verbete ring. Ze moeten vorming ontvan gen, voordat ze een coöperatie kunnen oprichten of een plan voor een basisgezondheids zorg kunnen opstellen". Dat zegt Hans Kruijssen, directeur van de jubilerende katholieke medefinancieringsorganisatie die vijfentwintig jaar bestaat, op de vraag wat er met het geld - honderd miljoen gulden - gebeurt dat Cebemo jaarlijks van de rijksoverheid krijgt. Hij ontkent dat er gebrek aan controle is op de merendeels educatieve projecten die Ce bemo financiert. Kruijssen zegt het resultaat van een spe ciale comissie die overigens op instigatie van Cebemo werd opgericht in antwoord op de kritiek van buitenaf over de financiering, vol ver trouwen af te wachten. Niet alleen wordt een project van -Nederland uit gevolgd, maar ook hecht Cebemo er grote waarde aan, dat de or ganisatie in de Derde Wereld die het project uitvoert, „in strumenten" ontwikkelt voor een goede begeleiding van het project. Iedere Nederlander, aldus Kruijssen, zal echter in zien, dat Cebemo onmogelijk kan nagaan, of elke gulden die ze uitgeeft, goed wordt be steed. Ergernis Kruijssen roemt de contacten met de andere katholieke or ganisaties op het gebied van de ontwikkelingssamenwer king. Al deze organisaties werken voor de coördinatie van hun activiteiten in Ne derland samen in de Neder landse Missieraad. Ook over de relatie met bisschop Bom ers, voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor missie en ontwikkeling, heeft Kruijssen niet te klagen. Hij verwacht dat de proble- Directeur H. Kruijssen men over de.statuten van de Nederlandse Missieraad bin nenkort worden opgelost. De Missieraad heeft namelijk al een groot deel van de voor stellen van de bisschoppen conferentie aanvaard. Kruijssen ergert zich aan de lankmoedige houding van de bisschoppen tegenover bis schop Gijsen van Roermond, die in 1980 heeft toegezegd om de samenwerking met de Vastenactie, de Weëk voor de Nederlandse Missionaris en de Pauselijke Missiewerken te herstellen. Hij herinnert er aan, dat de bisschoppen Gij sen er niet op hebben gewe zen, dat alle bisschoppen tij dens de Bijzondere Synode hebben besloten nationaal sa men te werken op het gebied van missie en ontwikkeling. Bisschop Gijsen heeft een dis cussie daarover altijd ontlo pen. De andere bisschoppen missen kennelijk de „creativi teit en de communio" om Gij sen tot zo'n discussie te dwin gen, aldus Kruijssen. „De bis schoppen moeten nu maar eens de lading boter van hun hoofd halen". De Cebemo-directeur is blij dat het Roermondse voor beeld bij andere bisschoppen geen navolging heeft gevon den en dat kardinaal Simonis heeft aangekondigd dat hij het Vaticaan zal vragen Gij sen in het gareel te dwingen. Internationaal werkt Cebemo met vastenacties in tal van landen samen in de Cidse (Coöpération Internationale pour le Développement Socio- Economique). De activiteiten in Indo-China en Zuid-Afrika worden in Cidse-verband ge coördineerd. Dat betekent dat Cebemo en de Bisschoppelijke Vastenactie niet zelf projecten in deze delen van de wereld steunen, maar de hulp via Cidse verstrekken. Een der vastenacties heeft de taak van coördinator. Voor Indo-China is dat de Ierse vastenactie Trocaire. Jaarverslag In haar jaarverslag over 1988 toont Cebemo zich bezorgd over de neiging van de ker ken- in sommige Derde We reld-landen om minder aan dacht te besteden aan de be scherming van de mensen rechten. Kruijssen noemt als voorbeelden Argentinië, Peru en Colombia. In het eerste land hebben de rk bisschoppen op een enkele uitzondering na gezwegen over de schending van de mensenrechten onder de mili taire dictatuur. De Peruaanse bisschoppen maken het de bisschoppelijke organisatie voor de mensenrechten steeds moeilijker kritiek te uiten op de toenemende folteringen en geweld in Peru. De Colombi aanse bisschoppen steunen kritiekloos het geweld van het leger tegen het verzet. Dat het standpunt van Cebe mo door de Colombiaanse bis schoppen niet wordt gewaar deerd, bleek na een bezoek van een delegatie van Pax FOTO: ANP Christi en Justitia et Pax aan hun land. Cebemo had aan deze reis meebetaald. De aartsbisschop van Medellin, kardinaal Alfonso Lopez Tru- jillo, zette de voorzitter van Pax Christi Nederland, bis schop H. Ernst, onder druk om zich te distantiëren van het Pax Christi-rapport, waarin zware kritiek op de bisschoppen werd geuit. De kardinaal liet Cebemo weten niet verbaasd te zijn over de financiële steun aan de reis, gezien de eerdere steun van Cebemo aan „tegendraadse" activiteiten in Colombia. „Trujillo kan zich blijkbaar niet voorstellen, dat niet wij, maar dat hijzelf zich moet be keren", aldus een laconieke Kruijssen. Cebemo hoeft geen toestem ming aan de plaatselijke bis schop te vragen bij de onder steuning van een bepaald pro ject. Alleen als het project binnen de jurisdictie van een bisschop valt, wordt deze om goedgekeuring gevraagd. Van belang bij de beoordeling van een project is niet of de bis schop erachter staat, maar of de organisatie in de Derde Wereld het project kan uit voeren. De Nederlandse bis schoppen hebben volgens Kruijssen Cebemo nooit ge dwongen af te zien van steun aan een project. Soms komt het voor dat zij vragen stellen over een project, vooral als het gaat om een „gevoelig" land als de Filipijnen en Nica ragua. ONDER DRUK ANTI- ABORTUSACTIVISTEN AT T trekt subsidie in NEW YORK Amerika's grootste telefoonmaatschappij AT T heeft onder druk van anti-abortusactivisten haar jaarlijkse bijdrage aan de fe deratie voor gezinsplanning stopgezet. De activisten had den hun leden opgeroepen van andere, 'schone' maat schappijen gebruik te maken, zolang de subsidie niet was in getrokken. Volgens een woordvoerder van de AT T foundation ontving de federatie al sinds de jaren zestig een jaarlijkse subsidie van ongeveer 100.000 gulden. Maar de laatste jaren is „duidelijk geworden dat de organisatie, die zich aanvan kelijk met gezinsplanning be zighield, steeds meer verbon den is geraakt met de bewe ging voor legalisering van abortus". Velen „schijnen er van overtuigd te zijn dat elke dollar die AT T geeft, in werkelijkheid een dollar voor abortus is". De laatste jaren hebben aandeelhouders, con sumenten en anti-abortusor ganisaties hun ongerustheid over de bijdrage van AT T laten blijken. Een aandeel houder uit de staat Iowa heeft een voorstel ingediend waarin hij uitsprak dat „een onderne ming op geen enkele manier legalisering van abortus mag steunen". Volgens John Wilke, leider van een anti-abortusgroep, zijn er soortgelijke campagnes tegen andere bedrijven die de federatie voor gezinsplanning subsidiëren. Onderscheiding voor oud-voorzitter Vastenactie AMERSFOORT Drs. J.V.M. Steegmans heeft bij zijn afscheid als voorzitter van de Bisschoppelijke Vas tenactie de pauselijke onder scheiding 'Commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Grote' ontvangen. De ver sierselen werdt hem gister middag overhandigd door de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simoras. Steegmans (59), oud-burge meester van Wijchen, stu deerde criminologie aan de Katholieke Universiteit te Leuven. Steegmans wordt als voorzitter van de Vastenactie opgevolgd door burgemeester drs. C.A.C.M. Nuytens van de Limburgse gemeente Beesel. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Den Ham (O) drs.C.B. Elsinga te Spijk (Gr.) en Godlinze. De verzuiling en in het bijzonder de macht van confessionele organisaties blijft historici - en overi gens niet alleen beoefe naren van deze discipline - fascineren. En dit te meer nu we leven in het zogeheten post-christelijk tijdperk, waarin de betekenis van de kerken sterk naar de achtergrond is gedrongen, ook voor degenen die zich als lid van een kerk beschouwen. Maar desalniettemin lijkt een verzuilde organisatie bij uit stek als het CDA zich stevig geconsolideerd te hebben en blijft verzuiling op een aantal terreinen onaangetast. Voor de pas opgerichte vereniging voor de geschiedenis van de twintigste eeuw was dat eerder deze maand aanleiding zich nog eens over dit para doxale feit te buigen, te meer aangezien hiermee ook nog een soort jubileum te verbin den was: ruim honderd jaar geleden trad het eerste chris telijke coalitiekabinet van protestanten en katholieken aan onder leiding van de anti revolutionaire baron Mackay (1888-1891), waarmee de basis voor de latere verzuiling werd gelegd. De bestudering van dit vraag stuk was aanvankelijk vooral een aangelegenheid van bui tenstaanders die met de nodi ge achterdocht de confessio nelen benaderden. Op het in Utrecht georganiseerde sym posium waren echter - heilza me vrucht van de opgetreden ontzuiling - ook historici uit protestantse en katholieke kring aanwezig. Een meer af standelijke benadering tegen over de eigen strijdcultuur is H. Berkhof FOTO: SP daar pas betrekkelijk recent ontstaan. Zoals gezegd ging de belang stelling vooral uit naar de vraag hoe de confessionele partijen en dan in het bijzon der het CDA zich tot op de dag van vandaag hebben we ten te handhaven. Volgens R. A. Koole en H.M. ten Napel is er sinds de komst van het ka binet Lubbers sprake van een „omgekeerde doorbraak": het is niet langer uitsluitend zo dat de PvdA kiezers van de confessionele partijen naar zich toehaalt, het CDA trekt voor het eerst kiezers die bui tenkerkelijk zijn. De (voor de hand liggende) verklaring voor dat succes is natuurlijk dat het CDA zijn confessionele profiel (in de zin van het verdedigen van de belangen van andere con fessionele organisaties) enig zins heeft losgelaten. Maar daar tegenover staat dat zij een nieuwe belangstelling heeft ontwikkeld voor levens beschouwelijke aangelegenhe den en ethische vraagstukken dié veel meer dan alleen maar haar kiezers van huis uit raakt. En mag dat de kiezers niet aanspreken, dan is er nog al tijd de brugfunctie die het CDA in sociaal-economisch opzicht heeft weten te vervul len doordat liberalen en socia listen zich willens en wetens naar respectievelijk de rech ter- en linkerzijde van het po litieke spectrum hebben laten manoeuvreren. Historisch lag dat, aldus Koole en ten Napel, zeker niet zo voor de hand, want de liberalen waren, om ■.maar wat te noemen, immers in bepaalde opzichten ooit veel vooruitstrevender dan de confessionele partijen. En ook tot voor kort kon men steevast horen - toen de con fessionele partijen ondanks hun samengaan in het CDA steeds verder leken af te kal ven - dat die brugfunctie best wel eens zou kunnen worden overgenomen door liberalen of sociaal-democraten. Waar politicologen niet ophouden te beweren dat de samenleving vanuit het midden geregeerd wenst te worden, ligt het voor de hand dat het aanschuiven door de politici naar het mid den toe volop in praktijk wordt gebracht.. Maar dat midden wordt succesvol bezet door het CDA, juist doordat het op succesvolle wijze heeft ingespeeld op de transforma tie die in de samenleving zelf waarneembaar is. Doordat er zo'n grote belang stelling is voor de vraag naar de macht van een partij als het CDA (en die interesse heeft natuurlijk alles te ma ken met de herkomst van de genen die zich over de macht van de confessionelen bogen) is eigenlijk de vraag naar de effectiviteit van deze macht voor de samenleving zelf nog nauwelijks bestudeerd. Toch ligt het erg voor de hand die vraag te stellen, als men kijkt naar landen als Frankrijk, Duitsland en Engeland waar niet zoals hier de politiek ge domineerd wordt door een drie- maar eerder door een tweedeling. Wat de ene partij daar heeft opgebouwd, kan in een volgende fase door de an dere partij weer worden afge broken. Een vergelijkende studie naar de effectiviteit van de politiek bij het oplos sen van verschillende vraag stukken zou dus wellicht inte ressante conclusies kunnen opleveren. Dat het met de crisisbeheer sing door de confessionele partijen nog niet zo slecht ge steld mee was meende D. F. Bosscher op het symposium te kunnen stellen aan de hand van de (overigens zeer sum miere) bestudering van twee periodes van crisis in de va derlandse politiek, de jaren dertig en zestig. In de jaren dertig werden, al dus Bosscher, door het optre den van de confessionele par tijen de politieke uitspattin gen redelijk binnen de perken gehouden, de NSB werd nooit een echt gevaar. De spannin gen waren relatief klein in vergelijking met omringende landen. Onduidelijk zijn Bosschers conclusies te noemen inzake de jaren zestig toen de span ningen aanzienlijk groter wa ren. De confessionelen waren hier geen crisisbeheerders maar duidelijk het slachtoffer ervan. Mede overigens door hun aanpassingsvermogen kon die crisis in gunstige ba nen worden geleid, ook al was de ontreddering in confessio nele kring groot. Angst Natuurlijk heeft de verzuiling ook negatieve kanten die blij ven doorwerken in een tijd waarin de verzuiling al weer voor een groot deel is afge bouwd. De Amsterdamse poli ticoloog Siep Stuurman signa leerde in zijn referaat bij poli tieke partijen en media „de angst om een gelovige te zijn". Men blijkt in feite nog steeds, al gaat de ontzuiling volgens Stuurman nog steeds verder, in zijn gedrag een gevangene van die vroegere verzuiling. Van deze angst, zo zou je zijn redenering kunnen doortrek ken, zijn in feite religie en re ligieuze cultuur en literatuur zelf ook slachtoffer. Zij kun nen nog steeds niet onbevoor oordeeld hun eigen merites worden beoordeeld, zij wor den in de media verontacht- zaamd of in het ergste en meest triviale geval be schouwd als een verlengstuk van het CDA. Ook in de waarneming van deze reli gieuze cultuur in het buiten land speelt deze vaderlandse verkniptheid een rol. De be oordeling van de religieuze fenomenen of situaties waarin religie een belangrijke rol speelt wordt bepaald door het inzicht of men voor of tegen de confessionelen is. Een tus senweg bestaat niet. De her vormde theoloog H. Berkhof wees er ooit op dat in Neder land ook niet-geloven beleefd wordt als een vorm van ge loof. Geloof in welke vorm dan ook bepaalt dus nog steeds het zicht op de werke lijkheid. PAUL VAN VELTHOVEN Economie floreert volgens het Centraal Planbureau (CPB) ontwikkelt economie zich uiterst voorspoedig. Dat is voor een belanj ar deel het gevolg van het floreren van de wereldhandel, i ai het heeft ook te maken met het financieel-economisch b< dat kabinet en sociale partners voeren. Het is vooral ver gend dat de werkgelegenheid in ons land fors blijft gror j We zijn er in de achter ons liggende periode 0 jaarlijks tachtig- a honderdduizend nieuwe banen te crei Die trend zal nog enige tijd kunnen worden gecontinuu(j en dat is hard nodig, omdat de vraag naar werk onver derd hoog blijft. Het is daarbij triest te moeten constat dat ondanks de bijna permanente groei van de werkgele11 heid de werkloosheid zich nog altijd op een veel te hoo veau blijft bewegen, zeker in vergelijking met de ons on gende landen. De economen van het CPB geven in hun prognoses a; 's lands economie in de komende twee jaar uitstekend draaien. De hereniging van de beide Duitslanden zal o twijfeld een gunstig effect hebben op onze export. Positi ook dat de inflatie binnen de perken blijft. Die stijgt v waar onmiskenbaar, maar het Nederlandse inflatieperci ge is nog altijd het laagste van de Westeuropese landen. I collectieve arbeidsovereenkomsten die de laatste maai k zijn afgesloten is het accent duidelijk komen te ligge loonsverhogingen. Die zullen, tezamen met de effecten de operatie-Oort, resulteren in een Verhoogde consumpi OVERIGENS is het zwerk niet helemaal zonder een wc De woningbouw zit duidelijk in de hoek waar de kla 1C] vallen. Volgens het CPB zal de woningbouw dit jaar allet((j( met veertien procent terugvallen. Daardoor zullen er i e bouw ten minste zevenduizend banen verdwijnen, te v overal elders de werkgelegenheid groeit. or le> De oorzaak van die terugval is vooral de hoge rente, de berichten over een aanzienlijke verhoging van het 110 waardeforfait hebben een ongunstige uitwerking. Het ;n men van de bouwactiviteiten is eveneens een gevolg vj 'a verlaging van de bouwprogramma's in de sociale sectce voor koopwoningen met een eenmalige subsidie. Daaee wordt aangetoond dat overheidsmaatregelen ook bijzo negatief voor de werkgelegenheid kunnen uitpakken. h da GEDURENDE een reeks van jaren heeft de Staat dei derlanden de inkomsten uit aardgas zien teruglopen. Aa j situatie is een eind gekomen. Die ommekeer is overigens i het gevolg van een grotere afzet: de stijging van het int< i tionale peil voor brandstofprijzen is er de oorzaak van. rsc lac TN lk UE kabinetten-Lubbers 1 en 2 zijn redelijk succesvon weest in hun pogingen het financieringstekort van de jogi overheid terug te dringen. In het regeerakkoord van hePkj binet-Lubbers-Kok is vastgelegd dat het tekort aan het?rc* 4) van dit jaar rond 5,25 procent moet bedragen. De rekeni^ ters van het Planbureau hebben becijferd dat zonder jns maatregelen dit tekort volgend jaar weer zal stijgen tot bgi veer zes procent. Dat is een somber perspectief. In dr- mende weken en maanden buigt het kabinet zich ovii] rijksbegroting voor '91, de gelegenheid bij uitstek om| wat aan te doen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonc1 stukken te bekorten Pastoraal werkenden (2) In een interview in de rubriek Kerk en Wereld noemde voor zitter Van Breukelen zijn pas torale werkers uit het bisdom Rotterdam zo 'coulant' en 'loyaal', omdat ze de bisschop met zijn priesters laten verga deringen in een aparte pries terraad. Is Van Breukelens ge voel voor verhoudingen niet aan een kleine rechtzetting toe? Verder geeft hij hoog op van het harmoniedenken van de p.w.'s. Maar in schril con trast daarmee klinkt in mijn oren nog na het kabaal dat ene dr. Zuidberg, hun landelijk voorzitter, maakte, toen kardi naal Simonis drie Poolse pries ters binnenhaalde, die hem in verband met het priestertekort wilden komen helpen. Hij rea geerde als Fikkie die zich zijn kluifje ziet ontnomen. Onbe grijpelijk. Ten slotte: Van Breukelen verklaart zich opti mistisch over de toekomst van de kerk. Dat klinkt mooi, maar navrant is de verklaring die hij daarvoor geeft: „Vrij wel overal zitten priesters die tegen hun pensioen aan zitten. Het gaat nu snel hoor". Men blijkt daar niet eens op te 5 nen wachten en drukt b( dien eigenmachtig en shands de eigen 'oplo: aS! door en dient „sacramei toe alsof men kerkrecho. behoort tot wat Van Brq„. lën smadelijk een noemt. W. den Hartog, DEN HAAG. Astrid Roemer Eigenlijk was ik blij dat A Roemer niet in de Haagse was gekozen. Om egoïst redenen. Ik lees haar bof zo graag en ik ben bang door het raadswerk geer meer zal hebben om nieui schrijven. Aan de andere kan ook Den Haag (ne Praag) wel enige 'verbee aan de macht' gebruiken ker in de strijd tegen he treem-rechtse gedachten dat binnenkort door drie we raadsleden zal wordei dedigd. Petje af trouwens) haar partijgenote (G Links), Vera Wijnker, plaats wil maken voor de naamse schrijfster. Ik Astrid Roemer alsnog succes. A.M. d'Hondt, DEN HAAG. pfd ïe ;n iê r, "i Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9. 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroka per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijl 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 5A

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2