Het fenomeen Maij-Weggen 'final na ie novum in Oostenrijk VEEL OPWAAIEND STOF, - MAAR NOG WEINIG RESULTAAT St 'foridóaOowiarit' >EN HAAG - In het Drentse Kla- ienaveen is het vrijwel elke dag muilen geblazen. Zo rond achten 's avonds, als het NOS-journaal begint, schaart het dorp zich rond buis om te vernemen wat die kleine Hanneke Weggen nü weer leeft uitgevreten. En nooit worden it teleurgesteld. Altijd is er wel een ipraakmakend plannetje dat met veel verve wordt gepresenteerd. Of :r is een stevige kans op een con- lict met een collega-minister, of - nog beter - de Tweede Kamer. Dan is Hanneke op haar best: koel venijnig. Onverwacht toeste- cend, als een schorpioen. .Ik volg Hanneke van dag tot dag. En heb veel waardering voor haar optreden. Recht voor z'n raap he? Zoals ze milieu- ninister Alders op zijn plaats zette met le opmerking: er is maar één minister 'an verkeer en waterstaat en dat ben ik. icht een Weggen, dacht ik toen ik dat ag", zegt Maarten den Hollander, oud- lirecteur van de christelijke ulo in Kla- ienaveen. )e zusjes Weggen heeft Den Hollander ïog in de klas gehad. Hanneke viel hem n het bijzonder op door het feit dat ze leen blad voor de mond nam als iets laar niet beviel. „Zéér ongebruikelijk (oor een Drent. Die geeft je meestal ge- jk en doet vervolgens precies zijn eigen in. Maar Hanneke is uit ander hout ge neden. Die zwamt er niet omheen", lanneke's vader verdiende in die dagen n Klazienaveen het brood met een rij wielhandel, even buiten het dorp. Moe- er Weggen bestierde het gezin met zes inderen, dat op zondag gereformeerd erkte en een spaarzaam en sober leven ïidde. Den Hollander: „Moeder was een inke vrouw die van aanpakken t wist. )e Weggens moesten hutje bij mutje leg en om alle kinderen naar school te kun- en laten gaan, maar toch hoefde ik de uders nooit te motiveren om de kinde- :n door te laten studeren. Terwijl ande- gezinnen het al heel wat vonden als un dochter naar de huishoudschool sprak het bij de Weggens vanzelf at het de ulo werd", lanneke studeerde, na een verpleegkun- ige opleiding, dus dóór: sociale pedago- iek aan de Universiteit van Amster- am. Daarna werkte zij als lerares ver- leegkunde aan' de HBO-opleidingen in msterdam, later bij de opleiding van et Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn. In ie jaren werd zij actief lid van de Anti evolutionaire Partij. Dick Corporaal, :genwoordig burgemeester in Leerdam n in die tijd secretaris van de ARP, her- inert zich nog goed hoe Hanneke, die imiddels Hanja was gaan heten en ouwde met de Nederlands Hervormde imputerprogrammeur Maij, zich in de irtij een plaats verwierf. „Hanja had iets hoekigs in haar optre den, was niet altijd even tactvol en riep daardoor ook wel weerstanden op. Maar zij kende haar dossiers van voor naar achteren. Sloeg geen vergadering over. AR -trekje En als ze eenmaal een standpunt had in genomen, dan ging ze er ook voor hon derd procent tegenaan. Dat hardnekkige herkende ik als een typisch AR-trekje: Hanja was nooit gemakkelijk van haar standpunt af te brengen, iets dat je in de partij, wel méér tegenkomt". Toen de partijtop zichzelf wilde vernieu wen kwam Hanja al snel in beeld. Cor poraal vertelt: „Wij zochten fris bloed en de voorkeur ging daarbij al snel uit naar vrouwen, want die waren nog zeer mondjesmaat vertegenwoordigd. Met die stroom is Hanja mede vooruitge- stuwd. Ze werd lid van het hoofdbestuur en in 1976 door het vrouwencomité af gevaardigd als lid van de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties. Dat Hanja drie jaar later kandidaat werd ge steld voor het Europarlement leek ons een vrij logische stap". Weinig vrouwen zijn geroepen tot de eretitel 'fenomeen', maar Hanja Maij- Weggen verwierf dit predikaat binnen enkele weken na haar aantreden als kers verse minister. Directeur Rudi Fuchs van het Haagse Gemeentemuseum raak te in opperste vervoering toen hij haar marmerkleurige gelaat en koele oogop slag voor het eerst gewaar werd. Voor hem is Hanja een wandelend kunstwerk dat de eigenschappen van de introverte Mona Lisa en extravagante Mathilde Willink in zich verenigt. Volkskrant-co lumnist Jan Blokker schreef zwijmelend: „Ik besef dat ik ondraaglijke tijden tege moet dreig te gaan omdat weinig dingen zo verlammend werken als een branden de hartstocht, dus besluit ik alles te doen om mezelf te bewijzen dat ze mijn liefde niet waard is". Er werd een fanclub voor Hanja opge^- richt die binnen enkele weken honder den leden kon inschrijven. Er werd ook een anti-fanclub in het leven geroepen, die zijn leden voorzag van stickers voor de achterruit van de auto. Het weekblad Elsevier vergeleek Hanja Maij met de Britse premier Thatcher en vroeg zich af of de Drentse schone wellicht ooit Ne derlands eerste vrouwelijke premier zal worden. Poot afbijten Wat heeft Hanja Maij wat andere politi ci missen? CD A-kamerlid Huib Evers- dijk, die de minister nog goed kent uit de tijd dat zij als Europarlementariër Zeeland vertegenwoordigde, doet een gooi: „Hanja heeft een uitzonderlijk ge voel voor publiciteit. In het Europarle ment, wat ,toch een ver-van-mijn-bed- ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 25 Met een croissantje in de trein, rijdend op een speelgoed- locomotief of tienpersoons tandem, met wapperende haren bij de gehavende duinen: minister Maij-Weggen is sedert zij van een werkbezoek aan het verre Namibië werd teruggeroepen om minister van verkeer en waterstaat te worden, niet meer uit het nieuws geweest. Deze week haalde zij de voorpagina's opnieuw met het plan de maximumsnelheid op alle wegen in de Randstad terug te brengen tot 100 kilometer per uur. „Typisch Maij", schampert een partijgenoot. „Het kabinet heeft daar nog absoluut geen besluit over genomen. Maar nieuws gaat bij haar vóór alles". Een portret. Minister Maij, die altijd wel een spraakmakend plannetje heeft. show is, moet je werkelijk een hond een poot afbijten en met die poot in je bek gaan rondlopen wil je een regel in de krant krijgen. Maar Maij lukte het steeds weer. Feilloos voelde zij aan waar ze de aandacht mee kon trekken en ging dan met die onderwerpen aan de haal. Zo voerde zij hardnekkig actie tegen de im port van zeehondenbont. Dat heeft de zeehondjes in Canada en ook Hanja geen kwaad gedaan". In het Europarlement zélf zijn de menin gen over Hanja zeer verdeeld. Enkele partijgenoten wénsen geen woord aan haar vuil te maken, maar laten wel door schemeren de Heer te danken dat zij is opgekrast. CDA-fractievoorzitter Jean Penders wenst een ieder die ruzie met haar krijgt veel sterkte toe. De VVD'er Florus Wijsenbeek onthult: „Wij hadden hier in het Europarlement ook al een fanclub voor het meiske, maar dan moet jg het woord 'fan' niet te letterlijk opvat ten. Wat mij aan haar opviel was dat ze altijd bloedserieus was. Ze vindt nu een maal dat ze een hoop dingen beter weet dan anderen. Bij forumdiscussies zorgde Hanja er altijd voor dat ze een heel lijs tje kritiekpunten voor zich had. Daar mee kon ze je dan, als het haar zo uit kwam, voor schut zetten. Zulk gedrag kom je niet veel tegen. Het gevolg is dat zij zichzelf niet zozeer geliefd als wel ge vreesd maakte". Doeke Eisma (D66) werkte naar eigen zeggen gedurende drie jaar met veel ge- FOTO'S: DIJKSTRA noegen met Maij samen in de emancipa tie- en milieucommissie van het Euro parlement. Hij verbaast zich enorm over haar snel rijzende ster. „Het is een mys terie", meent hij. „Ik kan echt met de beste wil van de wereld geen speciaal charisma aan haar ontdekken. Persoon lijk heb ik het altijd goed met haar kun nen vinden. Misschien ook omdat ik als eenling in het Europarlement minder be dreigend voor haar was". In de emancipatiecommissie leerde Eis ma Maij-Weggen kennen als een pro gressieve en bevlogen vrouw. „Zij trok het zich enorm aan dat in Nederland zo veel vrouwen uit het arbeidsproces val len. Met niet aflatende ijver pleitte zij voor de gelijke behandeling van mannen en vrouwen in Nederland. Dat werd haar door de toenmalige CDA-fractie voorzitter De Vries en oud-minister De Koning niet in dank afgenomen". Debat Maij heeft in politiek Den Haag haar re putatie van harde politica meteen al be vestigd door haar niet bepaald tactvolle optreden tijdens de behandeling van haar begroting eind vorige maand. De kamerbankjes stroomden al snel vol met 'backbenchers' die met eigen ogen wil den zien hoe de woordvoerders van VVD en CDA er van de minister van langs kregen. Huib Eversdijk (CDA): „Als ze tegen wind krijgt, gaat ze heel hard terugbla- De verkeersminister zei later dat zij een voorbeeld had genomen aan de Britten die in het Europarlement ook stevig zou den debatteren. „Onzin!", vindt echter Doeke Eisma. „In het Europarlement mèg je elkaar niet eens interrumperen. Haar optreden in de Kamer vond ik echt niet verstandig. Wat zo jammer was: ze heeft nagelaten achteraf de zaak weer goed te maken, bijvoorbeeld met een grapje of relativerende opmerking. Dèt zou pas Brits zijn geweest. Maar nee: Maij wilde steeds het laatste woord". Haar partijgenoot Ben Hennekam be waart evenmin warme herinneringen aan het debat. „Het gaat niet aan dat u hier, net binnenkomend, het parlement zó toespreekt", brieste hij in de interrup tiemicrofoon. „Elke minister heeft recht op een eigen manier van presenteren", zegt Hennekam achterafmaar het optreden van minister Maij-Weggen ver toonde bittere trekjes. Tot dusverre heb ben we nog geen beleid van haar gezien. Veel woorden, weinig daden". CDA'er Huib Eversdijk heeft als devies: „Luisteren is óók een schone zaak". Hij vindt dat Hanja wel eens té gretig rea geert. „Als ze tegenwind krijgt gaat ze héél hard terugblazen. Ze doet me soms wat aan Dries van Agt denken. Die riep, als het niet goed ging, óók het volk te hulp. Dat gaf prachtig theater in het par lement. Maar het is niet onze taak een show op te voeren. Het land moet ook bestuurd worden". De ambtelijke staf van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de mond op slot sedert minister Maij verordon neerde dat geen regel nieuws door de vierde macht naar buiten mag worden gebracht. Toch valt te beluisteren dat de nieuwe minister er meteen al flink tegen aan is gegaan, „'t Is een harde hoor", meent een ambtenaar uit haar directe omgeving. „Zij heeft zich enorm snel in gewerkt. Binnen enkele weken had ze al een verbluffende kennis opgebouwd. We hebben in het begin wel gedacht, neemt ze niet te veel hooi op haar vork? Maar de minister kan klaarblijkelijk tegen een stootje. In de zakelijke contacten kan ze overigens onverbiddelijk zijn. Als een rapport haar niet bevalt word je bij haar geroepen en deelt ze koeltjes mee: heren, zullen we dit stuk maar verscheuren?". Milieu De milieubeweging is er nog niet van overtuigd dat Maij-Weggen evenals haar voorgangster Smit-Kroes bekeerd is tot het milieu. De minister blaast hoog van de toren, maar het milieu zélf heeft ze nog nipt onder handen genomen, meldt woordvoerster Marijke Brunt van de Stichting Natuur en Milieu. „Haar plan om alle vijf de autotunnels aan te leggen is nu niet bepaald milieuvriendelijk. Aan de andere kant zijn we wel blij met het voorstel de maximumsnelheid op de wegen te verlagen. Of zij er in zal slagen Ben Hennekam (CDA): geen warme her inneringen. het autoverkeer terug te dringen moeten we nog maar afwachten. Voorlopig kan ik haar niet een echte milieuminister noemen". Burgemeester Dick Corporaal heeft er niettemin het grootste vertrouwen in dat Maij-Weggen zich zal ontpoppen als een werkelijk 'groene' minister. „In het Eu roparlement heeft zij zich enorm beij verd voor een schone Rijn. Daar zat de heilige overtuiging achter dat wij de schepping met respect moeten beheren. Uiteraard moet zij als verkeersminister nu meer belangen laten meewegen. Maar het milieu zal ze nooit onder het tafel kleed vegen. Dat zou ze ervaren als een verloochening van haar opvattingen". Rest de vraag of Maij-Weggen werkelijk zo succesvol in de politiek is als haar spraakmakende optreden doet vermoe den. Of zou de schijn bedriegen en ca moufleert het stof dat zij doet opwaaien de betrekkelijke onmacht om een meer derheid voor haar standpunten te win nen? Kortste eind Volgens een ingewijde CDA'er, die om begrijpelijke redenen anoniem wenst te blijven, trekt Maij achter de schermen vaak aan het kortste eind. „In het kabi net heeft ze elk gevecht verloren, van daar dat ze naar buiten toe zulke tegen strijdige mededelingen doet", weet hij te melden. Hij somt op: „Het is nog maar helemaal de vraag of die vijf autotunnels er komen zoals Maij graag wil. Extra controle op de snelheidshandhaving moet de minister uit eigen zak betalen en minister Kok van Financiën weigert het exploitatietekort van de NS te dich ten. Ook over haar plan om de maxi mumsnelheid in de Randstad te verla gen naar 100 kilometer per uur ontmoet ze in het kabinet veel weerstand. Maar Maij brengt het naar buiten alsof de zaak al in kannen en kruiken is. Nieuws gaat bij haar vóór alles". Dat de nieuwe regeerploeg een van zijn populairste ministers zo links laat liggen, schrijft deze zegsman toe aan de on zichtbare bankrekeningen die men in de politiek van elkaar bijhoudt. Wie in het rood staat, hoeft niet op veel clementie te hopen. „Wil je in de politiek je zin krijgen, dan moet je met goede argu menten komen. Maar bovenal moet je op goodwill onder je collega's kunnen rekenen. Daar ontbreekt het haar nogal eens aan". Dick Corporaal haalt de schouders op. „Ik vind al die kritiek op Hanja erg interessant. Zij roept nu eenmaal sterke reacties op. Hanja zal ook wel vijanden maken in de politiek. Vijanden die haar misschien ooit nog eens beentje zullen lichten. Maar aan de andere kant zeg ik: wie in de politiek iedereen te vnend houdt is geen knip voor zijn neus waard". PAUL KOOPMAN BTENAU/KAPRUN - In deze id van (Brood en heel veel edities m) Spelen heeft het Oostenrijkse erkeersbureau de euvele moed ge- met een nieuwe variant op de larkt te verschijnen. Na de Olym- ische, Goodwill-, Gemenebest- en og wat spelen worden namelijk in 9 tot 13 juni in de provincie urgenland voor het eerst de zoge- oemde Wereldtoerisme Spelen ge- )uden. et evenement staat open voor ama- ursporters, die afkomstig moeten zijn t de toeristische en/of journalistieke :reld. Ook gewone 'Schlachtenbumm- kunnen meedoen. Voor hen is een eciaal arrangement samengesteld, dat jen betaling is te boeken. :elnemers kunnen zich storten op orten als tennis, voetbal, golf, fietsen,' lieten, surfen en hardlopen. Naast de ortieve activiteiten staat een scala aan culturele, historische en recreatieve voorzieningen ter beschikking van lief hebbers van het Oostenrijkse land en in het bijzonder dat deel, dat ligt onder Wenen en vlak tegen de Joegoslavische grens: Burgenland. Plaatsen van handeling zijn Neusieldl (tennis, voetbal), Donnerskirchen (golf), Podersdorf (zeilen, zwemmen, atletiek), Purbach en Eisenstadt (wielrennen), Pamhagen (atletiek) en Jois (schieten). Alternatieven Voor wie zijn vakantie op een wat min der (top)sportieve manier wil doorbren gen zijn er natuurlijk alternatieven in Oostenrijk. We kozen daarvoor twee be stemmingen met een sportieve invals hoek: Abtenau en Kaprun, beide in het Salzburgerland. De twee plaatsen ver schillen in zoverre van elkaar, dat het vlak bij Zeil am See liggende Kaprun ook 's zomers de mogelijkheid biedt tot skiën. Op de gletscher kan de liefhebber van de lange latten ook onder een zo merse zon op de lange latten terecht als welkome afwisseling van andere attrac ties. Daartoe kunnen ook sportieve/ avontuurlijke expedities worden gere kend als mountainbike-rijden, (wildwa- ter)kanovaren, rafting, golf en paragli- ding. Het fietsen doet men individueel. Het varen in van die stevige, opblaasba re rubberboten (rafting) gaat in groeps verband, maar men kan zich ook afzon derlijk voor zo'n tocht over soms ruw water aanmelden. Belevenis Rafting is een belevenis. De expeditie begint met het gezamenlijk vaarklaar maken van de boot. Het vervoermiddel dient opgeblazen en in de soms woeste stroom gedeponeerd te worden. Vervol gens moet de hele bemanning, tot tien, twaalf man, zich intensief met de koers bemoeien op advies van de ervaren stuurman. Bij Abtenau is een heel fraaie tocht te maken, die onder meer door een smalle bergsleuf voert. Vermakelijk on derdeel van zo'n tocht is een barbecue halverwege, waarbij de nodige primitivi teit aan de orde komt die zijn charme heeft. Abtenau en Kaprun zijn vergelijkbare dorpen voor wat betreft après-activitei- ten. Beide plaatsen beschikken over tal van terrasjes, een overdekt zwembad, midget-golfbanen, veel restaurants en voldoende logiesmogelijkheden varië rend van eenvoudige pensions tot goede hotels. Ook ouderen kunnen volop aan hun trekken komen met wandeltochten. Bezwaar van Kaprun is dat één van de uitvalswegen in de richting van het po pulaire Zeil am See voert, waar de va kantieganger in druk verkeer terecht kan komen. FRANK WERKMAN Inlichtingen Oostenrijks Toeristenburo, Stadhouderskade 21054 ES Amster dam: telefoon 020-129682. Rafting: in een stevige, opblaasbare boot wildwater trotseren.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25