ncue Monsterverbond van en ABH Bank Amro Bank Driedelig grijs van bankiers bepaalt lot van de klant fi De Amro Bank 'doet' het binnenkort met de ABN. Eerder al deed de NMB hel met de Postbank. Ook een aantal spaarbanken laat zich niet onbetuigd. Enkele banken gaan zelfs zonder blikken of blozen samenwerkings verbanden aan met verzekeringsmaatschappijen, die onderling trouwens ook naar elkaar toekruipen. Kortom, het fusie-spook waart door dienstverlenend Nederland. Daarbij zijn miljarden guldens in het spel waarvan veel klanten afhankelijk zijn. De consumentenorganisaties zijn woedend en trekken ten strijde tegen de machtsvorming in het bankwezen. „Het driedelig grijs van de bankiers bepaalt het lot van de klant", menen zij. Machtsvorming in het bankwezen. De consumenten organisaties trekken er tegen ten strijde, omdat zij vrezen dat dit leidt tot hogere tarieven voor het betalings verkeer. ZATERDAG 31 MAART 1990 DEN HAAG - Het stond er alsof het een willekeurige dienstmedede- ling betrof. Zes regels, meer niet, in typisch deftig bancair taalgebruik: „De Algemene Bank Nederland en de Amsterdam-Rotterdam Bank hebben besloten gezamenlijk op korte termijn de mogelijkheden te onderzoeken tot een fusie op voet van gelijkheid van beide instellin gen. Indien de stand van de bespre kingen zulks wettigt, zullen nadere mededelingen worden gedaan". Vrij vertaald stond er dus dat beide banken een monsterverbond aan gaan. De opschudding in de financiële wereld was groot, juist omdat het Amro en ABN betrpf. Nederland telt zo'n zestig banken, inclusief vestigingen van buiten landse bedrijven. Maar de 'grote jon gens' zoals Amro, ABN, Rabo en NMB- Postbank worden als trendsetters gezien. Dit viertal bepaalt het beleid, de rest volgt. Afgelopen maandag om precies tien uur 's ochtends werd het bericht verspreid. Twee uur later stonden de bestuursvoor zitters mr. R.J. Nelissen (Amro) en mr. R. HazelhofT (ABN) in het peperdure Amstel-hotel meer dan honderd binnen- en buitenlandse journalisten te woord. De aankondiging van de fusie sloeg in als een bom, ook voor het personeel. De vakbonden waren 's ochtends om zeven uur ingelicht en konden, of liever wil- den, het eerst niet geloven. Niemand had echt tijd om er over na te denken. Nelissen en HazelhofT vonden al die drukte wel charmant. Met een zelfverze kerde glimlach, soms elkaar wat ondeu gend aankijkend, schetsten zij de con touren van de fusie. Eigenlijk zeiden ze niks. De onderhandelingen moeten nog beginnen, op veel vragen kunnen we geen antwoord geven, heette het. Na tuurlijk. de belangen van het personeel en de cliénten staan hoog op de lijst. „Ook in de toekomst zullen we optimale service aan de klant, groot en klein, leve ren". Nelissen voegde daar later zelfs aan toe dat de prijzen die klanten moeten betalen voor de bancaire dienst verlening omlaag kunnen gaan doordat Amro en ABN efficiënter kunnen wer ken. Hoongelach De consumentenorganisaties reageerden daarop met hoongelach. Al jaren zijn deze organisaties bezig het prijsbeleid van banken aan de kaak te stellen. Vol gens de Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt maken banken nog steeds onderling prijsafspraken waar geen speld tussen te krijgen is. Steeds is de particuliere klant de dupe, zo menen zij. „Ik geel toe dat de consument de eerst komende tijd niets van de fusie zal mer ken". zegt T. KropfT van de Consumten- tenbond. „Amro en ABN zijn twee ge lijksoortige banken die zo'n beetje de zelfde tarieven hebben. Dat is anders ge weest bij het samengaan van NMB en Postbank, twee organisaties die heel an dere kostenberekeningen hanteerden. Daar is gelukkig de angel uitgehaald doordat de Postbank besloot geen kosten te rekenen voor het giroverkeer. Maar je moet de Amro-ABN-fusie in breder ver band zien. Het is een proces, een trend die is gericht op schaalvergroting". Het is waar dat fusies in dienstverlenend Nederland aan de orde van de dag zijn. Zoals gezegd gingen NMB en Postbank de Amro en ABN voor. De Rabo (overi gens ook ontstaan door een fusie) zegt geen behoefte te hebben aan samensmel ting met andere ondernemingen, maar dat heeft de ABN ook altijd geroepen. Wel heeft de Rabo een intensief samen werkingsverband met de verzekerings maatschappij Interpolis, terwijl het ook goed klikt tussen de ABN en Nationale- Nederlanden en tussen de Amro en Ae- gon. Het bestuur van NMB-Postbank sluit niet uit dat er in de toekomst nauw wordt samengewerkt met een grote bui tenlandse bank. De spaarbanken zijn ook in beweging. Drie van deze instellin gen streven een wat zij noemen 'integra le samenwerking' na, namelijk de Coö peratieve Vereniging van Bondsspaar banken, de Bondsspaarbank Midden-, Noord- en Oost-Nederland en de SNS Bank. De Verenigde Spaarbank is op weg naar een fusie met verzekeraar Amev. Daarnaast hebben De Hollandse Koopmansbank, de Algemene Spaar bank voor Nederland en de Centrale Volksbank en fusie in voorbereiding met de verzekeringsbedrijven De Centrale en Concordia. Wetten Maar wat is er nu voor ergs aan deze liefdesverklaringen? Het zal de gemid delde klant toch worst wezen wat de hoge dames en heren van het bank- en verzekeringsbedrijf bekokstoven? Bo vendien zijn fusies nauwelijks tegen te houden. Er zijn in Nederland wel twee wetten die allerlei voorwaarden stellen aan een fusie: de wet economische me dedinging en de wet toezicht kredietwe zen. De betrokken bedrijven moeten het echter wel erg bont maken willen ze door de overheid op de vingers worden getikt of een verbod krijgen opgelegd. Volgens woordvoerders van de ministe ries van economische zaken en financiën is dit bij Amro-ABN niet het geval. „De markt wordt door deze fusie niet ver pest". aldus deze zegslieden. Na enige aarzeling wordt daaraan toegevoegd dat „de consument er geen schade van on dervindt". Het is juist die aarzeling die de Consu mentenbond niet lekker zit. „Het driede lig grijs van de bankiers bepaalt het lot van de klant", meent Kropff. „En daar is bijzonder weinig aan te doen. Je kunt een fusie niet tegenhouden. Het is een gat in de wetgeving dat zich nu gaat wre ken. Door de fusie-koorts ontstaat een enorme machtspositie van een paar ban ken. Per definitie heeft dat een nadelig effect op de prijs. Door een gezonde con currentie worden banken gedwongen re delijke tarieven te hanteren. Daar is nu steeds minder sprake van. Concurrentie is in bankkringen een vies woord. Na tuurlijk, officieel bestaan er geen prijsaf spraken meer, maar in de praktijk ge beurt dat nog altijd. Bij de Nederlandse overheid klagen heeft geen zin. Je moet het hogerop zoeken. Wij hebben bij de Europese Commissie in Brussel vier klachten lopen". Eigenlijk willen de consumentenbonden dat in Nederland net als in West-Duits- land en Engeland een speciale commis sie in het leven wordt geroepen, die fu sies vooraf toetst. „Dan kan nog altijd een goedkeuring volgen, maar dan is het zaakje wel gecontroleerd", aldus Kropff. Het voorstel uit consumentenkringen valt echter bijzonder slecht bij het bedrijfsleven en is mede daarom politiek onhaalbaar. Spelletje De Amro en de ABN zelf doen er mo menteel liever het zwijgen toe als het om hun fusieplannen gaat. Beide banken willen elkaar niet voor het hoofd stoten en verwijzen naar de persconferentie van Nelissen en HazelhofT Afgelopen woensdag speelde de Raad van Bestuur van de Amro het spelletje heel goed bij de presentatie van de jaarcijfers. De pers werd duidelijk gemaakt dat er naar har telust mocht worden gevraagd naar de gegevens uit het jaarverslag. Over de fu sie daarentegen wilde Nelissen in het openbaar niet veel zeggen. Wel erkende hij de onrust van de vakbonden over het mogelijke verlies van arbeidsplaatsen be grijpelijk te vinden. „Met de bonden zullen wij en de ABN zo snel mogelijk, als het aan mij ligt al binnen twee we ken. spreken over een sociaal plan voor het personeel". Dat was de formele opstelling van Nelis sen. Maar nadat het toneel zich had ver plaatst van de persruimte naar het buffet kon de topbankier het niet laten een quasi-verbaasd gezicht te trekken. „Ik snap het niet goed", liet hij zich ontval len. „Uit de ene helft van de reacties op het fusieplan blijkt dat de prijzen gaan. stijgen, maar de andere helft zegt dat de prijzen gaan dalen. Laten we wel wezen, we gaan dadelijk natuurlijk veel efficiën ter werken. Er is dus een behoorlijke kans dat de tarieven uiteindelijk omlaag zullen gaan. We blijven in het binnen land heus wel concurreren. We geven wat onze marktpositie betreft in Neder land geen cent prijs". Voordat de fusie een feit is, streeft de Amro ernaar het betalingsverkeer voor de bank rendabeler te maken. De 'baten' van het betalingsverkeer lagen vorig jaar rond de 300 miljoen, maar de kosten waren volgens Nelissen een veelvoud van dat bedrag. Kortom, op dit onder deel lijdt de Amro verlies. Het laat zich gemakkelijk raden dat dit ook voor de andere banken geldt. Helder Het jaarverslag van de Amro is op dit punt helder genoeg: „Het betalingsver keer behoort tot de financiële dienstver lening en is als zodanig onderhevig aan dezelfde marktregels als andere financië le diensten. In principe behoort de prijs derhalve afhankelijk te zijn van de vraag, de kostprijs en de concurrentie op een vrije markt. Dit mag er evenwel niet toe leiden dat bepaalde groepen in onze samenleving, mede wegens de kosten, niet aan het betalingsverkeer kunnen deelnemen". Dan komen de cruciale zin nen: „Hieraan kan echter, evenmin als thans het geval is, geen recht op gratis betalingsverkeer worden ontleend. De uiteindelijke doelstelling bij het hanteren van marktregels dient te zijn het verla gen van de kosten van het betalingsver keer met behoud van de kwaliteit". Voor drs. U. Buseker van Konsumenten Kontakt is de fusie-politiek van de ban ken een ramp. „In de jaren zestig werd de klant naar de banken gelokt. Knuffel beesten en andere cadeautjes werden weggegeven alsof het niets was. Toen ie dereen zo'n beetje een rekening had, be gonnen de banken door het maken van onderlinge prijsafspraken langzaam maar zeker de kosten voor de cliënten op te schroeven. Altijd hoor je de ban ken klagen over de hoge kosten van hun dienstverlening, maar wij hebben daar van nooit cijfers gezien". In het buiten land zijn de banken al een stap verder. In West-Duitsland is de consument jaar lijks gemiddeld tweehonderdvijftig gul den aan extra kosten kwijt, in Italië rond de driehonderd gulden. Buseker: „De Nederlandse banken willen de consu ment honderd gulden in rekening gaan brengen, dat zit er dik in. En de Post bank zal zich hierdoor laten meeslepen. Girokaarten en pasjes worden nu nog gratis verstrekt, maar dat zal niet lang meer duren. Kortom, er heerst een druk op de klant die alleen maar zal toene- Elektronisch Als voorbeeld van de machtspositie van de banken noemt Buseker 'BcaNef, het gezamenlijke systeem voor elektronisch betalen. Bij benzinepompen kan al met een pasje worden betaald. Het is de be doeling dat dit wordt uitgebreid naar zo veel mogelijk winkels. Buseker: „De winkelier die wil meedoen moet hier voor een tarief betalen. Er geldt uiter aard maar één tarief, dus hij heeft geen keuze. Het spreekt voor zich dat de kos ten hiervan worden doorberekend aan de klant". Daarnaast wijst Buseker op de bedragen, meestal enkele guldens per keer, die nu al moeten worden betaald voor het krijgen van cheques, het ge bruikmaken van betaalautomaten buiten de kantooruren en het ontvangen van af schriften. De werkgeversorganisatie in het midden- en kleinbedrijf, de KNOV, is eveneens weinig gecharmeerd van het BeaNet-sy- steem. Ook dit verbond stelt dat banken weliswaar officieel geen prijsafspraken meer maken, maar elkaar in de praktijk vrijwel blindelings volgen. Toch is het KNOV niet negatief over de Amro- ABN-fusie. „Het is voorbarig te roepen dat het allemaal zo slecht voor de klant zal worden", zegt KNOV-woordvoerder R. van Bergen. „Kleinere banken heb ben nu de kans zich te profileren door de cliënt veel persoonlijke aandacht te geven. Als de groten zich oneigenlijk op stellen zullen ze zeker worden gestraft omdat klanten vanzelf andere banken opzoeken. De markt heeft altijd een cor rigerende werking". Een topfunctionaris van de Amro, die uiteraard niet genoemd wil worden, er gert zich aan de kritiek van Consumen tenbond en Konsumenten Kontakt. „Als de kosten voor bepaalde goederen of vormen van dienstverlening stijgen, is het toch logisch dat de prijs omhoog gaat? Als een willekeurig bedrijf de kos ten doorberekent, mag het. Als wij het doen, is het ineens een vies woord. En kijk eens naar het buitenland, daar wordt de klant veel hoger aangeslagen dan hier". Maar, zo benadrukt de Amro- man. een geruststelling is op z'n plaats: „Geloof me maar. het publiek hoeft echt niet bang te zijn dat de prijzen omhoog zullen schieten. Samen met de ABN worden wij héél groot, dat is waar. Maar op het gebied van consumentenzaken zijn Rabo en NMB-Postbank ook erg sterk. Er blijft dus in Nederland genoeg concurrentie tussen de banken". ROB SEBES CcidöcSouACMit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23