Gemeente Alkemade koopt LTS |3et Spant officieel geopend Mamsteeg autobedrijven 3)e SeicbcHe Gou/tant Eis rijontzegging en geldboete tegen man die fietser doodreed Alphense ouderen kunnen beroep doen op thuishulp _EIDEN& OMGEVING £aidóc6oma*it ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 15 ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 Onder redactie van Ton Pieters. "ngJ :hapJ tel. I 3e„62„f JIZEL kuur T Kindroe ^roef was ^et dnde van 4 .ooF71 goudzoekeraldus de ie beleidsche Courant zestig iaar ■liraweleden. „Een der 4 ontdek- da9®kers van de geweldige goud- ggn telden in Z.-Afrika, Samuel iMng: Jloneyball, is volgens berich- an l«n uit Johannesburg in diepe .00 ujrmoede gevonden. Men M^i na°ht' ^ij reeds overleden 4 30 !ras' doch thans blijkt, dat hij sieveleeds geruimen tijd van een 4.30 uiterst geringe wekelijksche t-Mecfcelage moest bestaan. Het Elisat|oor ^em tezamen met de an- Di Jeren ontdekte gebied verte- )-i2.0|enwoordigt een waarde van te kiangeveer 200 millioen pond naklijterling". ^°rkGDinsdag 1 April '30 was het teestP jaar geleden dat de heer 16 3 o5./Broxterman. gemeente- •t 21.(Jeldwachter te Zoeterwoude, s^an3hier in politiedienst trad. pat!#et in8anê van 1 April 1905 bezeerd hij aangesteld als agent 4.15-fan politie 2e klas te Amster- Dndb^am. Hij behaalde na korten Je' »Jjjd het diploma van den Alg- s na J»ed.Pol.Bond en werd na en- jpendele jaren aangesteld tot in erngent eerste klas aldaar. In 1 ®hT14 werd hij benoemd tot ge- h00^ieenteveldwachter te Zoeter- sp^oude, zoodat hij dus het iderkjirootste aantal jaren alhier als euterijlitieman doorbracht. Het •00' jas dus geen wonder dat de loog kirren door het uitsteken der derafSaggen uiting gaven van pgemjunne sympathie ten aanzien i verplan dezen politieman en dat efneur van ^nwoners zoowel mon dig. ifeling als schriftelijk hunne agheefclukwenschen kwamen aan- 5-l5.0leden. Er waren prachtige :iekenkschenken. O.a. mocht hij hartbr11 ^en burgemeester een tra bePohstandaard, van de ge- 9.30-ïieenteambtenaren, rijkspoli- Je en hulpkeurmeester een prachtigen leuningstoel en van de Adf. Warmond e.o. van den R.K.Bond St.Michael, wier bestuur met haar geeste lijken adviseur was overgeko men, een mooien Parker vul penhouder ontvangen. In den namiddag verzamel den zich in de woning van den feesteling de gemeente ambtenaren, rijkspolitie, als mede verschillende collega's van Broxterman uit andere plaatsen en werd op vroolijke wijze het jubileum gevierd, terwijl des avonds de buren eveneens den luister van het feest kwamen verhoogen. Moge Brox nog lange jaren als politieman, met zachte hand, zooals zijn collega uit Lisse opmerkte, in onze gemeente de orde en rust mee helpen bewaren". Van De Leidsche Winkel stand, op maandag 3 april: „Hedenmiddag heeft de ope ning plaats gehad van het fili aal der Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek Suringar en Co. te Delft in perceel Breestraat 108. Dit is thans de vierde zaak van deze bijna zestig jaar bestaande firma, zoodat we met reden mogen verwachten, dat men hier in derdaad een speciaal-huis in eau de cologne en parfume rieën mag aantreffen. Behal ve in flacons worden de par fums en eau de colognes ook per maat verkocht en in iede re gewenschte bloemengeur kan men iets naar wensch verkrijgen. De dames weten nu dus, waar ze terecht kun nen". „Prof.A.Einstein is gisteren weder in Leiden aangekomen tot het geven van eenige col leges". „Op de Toontjesplaat in den Biesbosch is de aalscholverko lonie sterk aangegroeid. Thans bestaat deze uit 4000 vogels welke dieren driemaal per jaar broeden. Het gemid delde aantal jongen bedraagt 3, zoodat wanneer dit jaar geen beperking of vernieti ging op deze kolonie wordt toegepast, aan het einde van dit jaar de zwerm zal zijn aan gegroeid tot pl.m.18.000. Elke vogel verorbert per dag een pond visch, alsdan zullen door deze vogels aan het ein de van het jaar zijn verslon den 657.000 pond visch. Door de riviervisschers is thans aan den Minister van Landbouw gevraagd deze vogels totaal uit te roeien". Bekende geluiden uit „onze Oost". „Aneta seint uit Me- dan: Een assistent van de ta baksonderneming Paija Bak- ong, gelegen in het Gouverne ment Oostkust van Sumatra, afd.Deli, onderafd. Beneden- Deli, de heer R., maakte aan merking op het werk van een Javaansche koelie. Deze koe lie lachte daarop. De heer R. verbood dit. De koelie bleef doorlachen waarop de -assis tent in drift zijn stok weg wierp en den koelie een slag in het gezicht toediende waar door een kleine wonde ont stond. Na het incident was al les aanvankelijk rustig, maar na een week belegerden plot seling vijfentwintig koelies, allen gewapend met parangs en stokken, het huis van den heer R. Deze trad, gewapend met een revolver, op de voor galerij tegenover de aanval lers. Deze begonnen te schreeuwen, roepend: „Kro- jok bat jok". Tenslotte echter |e ■xt ALKENBURG Fokker krijgt van Defensie nog geen toe- smming voor testvluchten vanaf vliegkamp Valkenburg. 19 0 ïrst moet een onderzoek naar de mogelijke extra geluidsbe- P<* sting worden gedaan. De resultaten van dit onderzoek zul- 2U n zeer zwaar meewegen in het besluit of Fokker welkom is I Valkenburg. Staatssecretaris van Defensie B.J. Baron van (i Dorst tot Voorst maakte dit gisteren op vliegkamp Valken- rg bekend bij de ingebruikname van een vlucht- en een likbootsimulator. Met deze apparatuur kunnen vluchten n de Orion en het varen met een duikboot worden nage- J lotst. Door de vluchtsimulator kan het aantal vlieguren met di.'t in procent worden verminderd. Dit betekent ook een ver- (Ci indering van de geluidsoverlast. Zoals bekend zijn de ge- 'n eenten Katwijk en Valkenburg tegen de komst van Fokker j4 ndat zij bang zijn voor meer lawaai. Ook de Stichting Duin- '13_! houd wil dat Fokker de toegang tot Valkenburg wordt ge- ROPieigerd. fensie onderzoekt in Valkenburg tra geluidsoverlast van Fokker College Voorschoten behoudt samenstelling VOORSCHOTEN De huidige colle gepartijen in Voorschoten, CDA, VVD en PvdA willen ook na 1 mei samen verder. Dat hebben zij gistermiddag na onderling overleg besloten. Op 1 mei wordt de nieuwe gemeenteraad geïn stalleerd. De partijen willen daarvoor net als nu drie wethouders aanstellen. De reeds bestaande samenwerking en voortzetting van het huidige beleid zijn voor de drie de belangrijkste redenen om de kleur van het college niet te wij zigen. De grote drie moeten het nog wel eens worden over het collegeprogram ma. Groen Links is voorstander van een progressief college met óf CDA óf VVD; D66 wil in een college met CDA èn VVD. Centrale verkeersleiding voor Centraal Nederland REGIO De bus vervoersmaatschappij Centraal Nederland opent vrijdag de Cen trale Verkeersleiding in uithoorn. Vanuit dit centrum wordt voortaan de dienstver lening aan de klant gestroomlijnd. De bus maatschappij verzorgt ritten in het gebied tussen Haarlem, Amsterdam, Leiden, Al phen en Utrecht. De aansluitingen tussen de verschillende lijndiensten worden vlot ter, vragen over plaatskaarten en routes kunnen sneller worden beantwoord en bij grote evenementen en calamiteiten kun nen de omleidingen beter worden gecoör dineerd. Er zijn directe verbindingen met de chauffeurs van de bussen en met de po litie. De voorzitter van de vereniging Rover, A. Mulder, verricht vrijdag de offi ciële handeling. Koninklijk goud voor G. du Bois ALPHEN AAN DEN RIJN G.J. du Bois uit Alphen heeft gistermiddag uit handen van burgemeester M. Paats de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Du Bois kreeg de konink lijke onderscheiding voor zijn grote verdien sten op het gebied van groenonderhoud en recreatievoorzieningen. Du Bois in sinds 1977 chef van de afdeling Groen en Recrea tieve Voorzieningen bij de gemeente Al phen. Du Bois is voorts sinds 1972 voorzitter van de Alphense afdeling van de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde en oprichter en voorzitter van de Stichting Alphense Ooievaars. Du Bois heeft zich ook voor de Nederlands Hervormde Gemeente bijzonder verdienstelijk gemaakt. Hockeyclub krijgt twee kunstgrasvelden LEIDEN Hockeyclub Roomburg kan twee kunst- grasvelden aanleggen. Dat heeft het college van B en W gisteren besloten. Roomburg beschikt al over één kunst- grasveld. De gemeente betaalt een groot gedeelte van de kos ten van de kunstgrasvelden in ruil voor het vierde veld van de vereniging op de hoek van de Van Vollenhovenkade en de Lorentzkade. Daarop wor den 18 luxe woningen ge bouwd. PvdA-afdelingen regio worden samengevoegd HAZERSWOUDE/KOUDE- KERK/BENTHUIZEN De afdelingen van de Partij van de Arbeid in Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen gaan zondag samen op in een nieuwe afdeling. De stap vloeit voort uit de na derende herindeling van de drie gemeenten tot Jacobswou- de. Mocht de Tweede Kamer in de tweede helft van april besluiten de herindeling niet door te laten gaan, dan wordt de samenvoeging terugge draaid. weg. De muziek die de vereniging vorig jaar bij het zo succesvol verlopen Wereld Muziek Con cours in Kerkrade speelde, wordt op CD opge nomen. Mira Sound zet de muzikale prestaties K G op de schijf. De CD wordt 19 mei K G neemt CD op LEIDEN De senioren van de Leidse muziek vereniging Kunst en Genoegen nemen vandaag en morgen hun eerste CD op. Dat gebeurt in gepresenteerd in het clubgebouw aan de J.C. de het Gorlaeus laboratorium, aan de Wassenaarse- Rijpstraat. DEN HAAG/NOORD- WIJK Drie jaar on voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegd heid en een boete van 2500 gulden. Dat hoorde gistermiddag een 78-jarige inwoner van Heemstede tegen zich eisen. De be jaarde man reed een jaar geleden bij een inhaalma noeuvre op de Vogelaar- dreef in Noordwijk op een groep wielrenners in. Een van de fietsers, W. Dijk man uit Velsen, kwam daarbij om het leven. Precies een jaar en een dag na de fatale botsing kwam de zaak voor de rechtbank. De ui terst geëmotioneerde Heemste- denaar deed voor rechtbank president P. Kalbfleisch en of ficier van justitie mevrouw Van Zeben zijn verhaal. Hij was op weg van zijn woon plaats naar zijn zomerhuisje in Noordwijk en besloot op een gegeven moment de voor hei» rijdende auto in te halen. De inzittenden van die auto beke ken de omgeving waardoor men 50 kilometer per uur reed op een weg waar 70 is toege- „Ik zag in de verte een groep van een stuk of tien fietsers aankomen, maar die waren nog zo ver weg dat ik dacht er op mijn sloffen voorbij te kun nen", zo legde de Heemstede- naar uit. „Toen ik eenmaal aan het inhalen was, consta teerde ik tot mijn verbazing en verbijstering dat ze veel te dichtbij waren. Ik heb me ver schrikkelijk verkeken op de snelheid van de fietsers, die wielrenners bleken te zijn". Rechter Kalbfleisch infor meerde of de Heemstedenaar na het tragische ongeluk nog contact met de nabestaanden van het slachtoffer had gehad. Dat bleek het geval te zijn. De man had alle tien de wielren ners van het groepje een brief geschreven en had persoonlijk contact met de ouders van de overleden jongen gehad. „De vader van de jongen heeft mij weer uit het dal gehaald. Hij had zo'n mild oordeel. Hij heeft me moed ingesproken en me verzekerd dat de nabe staanden niet mij, maar een afschuwelijk verkeersongeluk zien als de oorzaak van het overlijden van hun zoon. Ik heb geschreeuwd van dank baarheid over zo'n milde reac tie". Gezien de persoonlijke om standigheden van de Heemste denaar eiste officier van justi tie Van Zeben geen gevange nisstraf tegen de man. Wel vond zij een geldboete en drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid op zijn plaats. Ad vocaat Hiebendaal zei deze eis absoluut niet te kunnen begrij pen. „Mijn cliënt is al zo ge straft door het gebeurde op zich, dat ik zou willen pleiten voor vrijspraak", aldus de raadsman. De Heemstedenaar zelf bevestigde die opvatting in zijn laatste woord. „Welke straf u mij óok oplegt, hij zal veel gemakkelijker zijn te ver dragen dan de straf die het on geluk zelf mij heeft opgelegd", aldus de geëmotioneerde man. De rechtbank doet donderdag 12 april uitspraak. (ADVERTENTIE) ALPHEN AAN DEN RIJN Ouderen kunnen vanaf mei een beroep doen op de Ouderen Thuishulp. Het gaat hier bij om incidentele hulp door vrijwilligers, zoals kleine klusjes in huis, een boodschapje, de hond uit laten of begeleiding naar dokter of ziekenhuis. Al in 1986 werd in Alphen tij dens een in het servicewonin- gencomplex Westerhove ge houden experiment, geconsta teerd dat er onder de ouderen behoefte is aan incidentele hulp die niet verkregen kan worden via de wijkverpleging of de gezinszorg. Toen al werd besloten het experiment uit te breiden, maar dit bleef hangen op een gebrek aan mens kracht. Vanuit het Vrijwilligersplat- form is de Ouderen Thuishulp onlangs weer ter sprake ge bracht in het kader van het flankerend ouderenbeleid. Dit beleid is erop gericht ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Door Ouderen Thuishulp is dat mede moge lijk. Daarom werd besloten te starten met het nieuwe project en dan af te wachten of zich voldoende vrijwilligers zouden melden. De thuishulp begint op 9 mei vanuit het centrale meldpunt in het dienstencentrum Wes terhove. De werkgroep heeft inmiddels een aantal vrijwilli gers bereid gevonden daar da gelijks, in de ochtenduren, de telefoon te bemannen zodat ouderen kunnen bellen als ze onverwacht hulp nodig heb ben. Het is de bedoeling dat de telefonisten de beschiking krijgen over een kaartenbak met zoveel mogelijk vrijwilli gers waarop ze een beroep kunnen doen. Komen de ouderen met inge wikkelde vragen dan kan men hen doorverwijzen naar orga nisaties die daarvoor de beno digde kennis in huis hebben. Daarom ook vraagt de werk groep vrijwilligers binnen de Ouderen Thuiszorg, organisa ties zich op te geven bij het meldpunt. Ook andere vrijwil ligers zijn meer dan welkom want zonder hen kan het pro ject niet starten. Meer inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Marianne Bruin van de Stichting Welziin Ou deren, telefoon 01720-76713. Onderzoek naar minicontainers NOORDWIJK De gemeente Noordwijk gaat onderzoeken of het haalbaar is minicontainers in te voeren. Deze containers moeten de vuilniszakken vervangen. Aan.de Noordwijkers zal worden gevraagd wat zij vinden van minicontainers. Het onder zoek is onderdeel van een groter onderzoek naar het verzame len van afval in de gemeente Noordwijk. LKEMADE De LTS Alkemade is voor één You iljoen gulden verkocht n het gemeentebestuur, et in goede staat verke nde gebouw en de an- ■rhalve hectare grond an daarmee voorbij aan neus van woningbouw- i ireniging Alkemade. mhi eze had het complex zaa Hen kopen om er wo- ;o. cngen voor ouderen van maken of nieuwbouw voor de ouderen te reali- Het bestuur van de Stichting voor Voortgezet Onderwijs Al kemade gaf de voorkeur aan het gemeentebestuur omdat deze de belangen van de Alke- madese gemeenschap in de beedste zin zou behartigen. Burgemeester A. Meerburg re ageerde gisteravond tevreden op dat besluit. Volgens Meer burg ligt de taak van het ont wikkelen van woningbouw projecten in eerste instantie bij het gemeentebestuur en niet bij de woningbouwvereniging. De gemeente wil op het ter rein, gelegen op de hoek van de Rembrandt van Rijnsingel en de Alkemadelaan, wonin gen realiseren waaronder ook ouderenwoningen. Het is nog niet zeker of een projectont wikkelaar zal worden inge schakeld. Directeur J. Kret van de wo ningbouwvereniging reageert teleurgesteld op het besluit van het schoolbestuur. „Het is een ideale locatie voor oude renhuisvesting vanwege de ligging: vlakbij de winkels, de kerk en het bejaardencomplex Googerweide. Je kunt er ge makkelijk terugvallen op de recreatiezaal en de alarmering. Maar ik heb goede hoop dat het terrein toch nog ten goede komt aan de ouderenhuisves ting". Volgens Kret staan er momenteel enkele tientallen ouderen ingeschreven op de wachtlijsten bij de centra Googerweide en Arendshorst. „Aan de hand van de bevol kingsopbouw kun je boven dien aflezen dat er in de toe komst verhoudingsgewijs veel FOTO WIM VAN NOORT ÏJtMUIDEN Het nieu- Spant in Leimuiden is ermiddag officieel in •ruik genomen. Wet- ider J. van Dam deed door een bal door een papier met de opdruk Het Spant te mikken. a iD'^lgens burgemeester M. in-i75ielen kan sportminnend zateijimuiden trots zijn op de s|JiLetuwe accommodatie, die overigens al een paar maanden officieus in ge bruik is. De nieuwe sporthal heeft in totaal 1,8 miljoen gulden ge kost. De opening wordt van daag verder gevierd met tal van sportieve activiteiten en een concert van Anita Meijer en Gerard Joling. Vierentwin tig verenigingen verlenen hun medewerking aan de feestelij ke inwijding van het Spant. Zij manifesteren zich met de monstraties of presenteren zich in een marktkraampje. Belangstellenden zijn welkom vanaf tien over half elf. Het dagprogramma begint met een voetbalwedstrijd tussen ge meenteambtenaren en raadsle den. Burgemeester Boelen treedt daarbij als scheidsrech- Het nieuwe Spant moet een forse bijdrage leveren aan de verbetering van het sportieve klimaat in Leimuiden. De za len bieden mogelijkheden voor zaalvoetbal en tennis. Door de verkoop van reclameborden is het mogelijk gebleken als ex tra voorziening een tribune aan te brengen. De grote zaal kan door een gordijn in twee ën worden gedeeld. Verder be staat het Spant nog uit een wat kleinere zaal met tribune en podium, een muziekzaal, ver gaderruimte en een zeer ruime bar. meer bejaarden zullen zijn", aldus Kret. De voorzitter van de Katholie ke Bond van Ouderen, C. Kui per, gaf gisteren eveneens te kennen het LTS-terrein een ideale plek te vinden voor ou derenhuisvesting. „Wij ston den achter de plannen van de woningbouwvereniging. Nu bestaat de mogelijkheid dat het terrein in handen komt van een projectontwikkelaar. Maar wij zullen ernaar blijven streven dat het terrein ten goede komt van de Alkemade- se ouderen", aldus Kuiper. Treintaxi geeft ondernemers imago van afzetters LEIDEN „Bij reizigers wordt de indruk gewekt dat een ritje met de taxi mogelijk is voor vijf gul den". Dat is volgens woordvoerder van de taxi-ondernemers in de Leidse regio J. Koenes de reden dat er een negatief beeld ontstaat van taxi ondernemingen die niet aan het treintaxi-project deelnemen. Bedrijven die het „normale" tarief moeten rekenen, worden volgens hem door het pu bliek afgeschilderd als af zetters. Deze negatieve beeldvorming komt de toch al met een toene mende concurrentie van de treintaxi kampende taxibazen zeer ongelegen, zo lieten zij weten tijdens een vergadering van de taxi-commissie. „Er on- staat een beeld bij het publiek dat vijf gulden rendabel is voor de ondernemer. Men ver geet dat er een zware subsidie rust op het treintaxi-project". Koenes toonde zich verder niet onder de indruk van argumenten van de Leidse wethouder M. van der Molen dat de treintaxi zo'n succes is en in een grote behoefte blijkt te voorzien. „Leiden staat op de derde plaats .in Nederland waar het de aantallen passa giers voor de treintaxi be treft", wist Van der Molen. Koenes bestreed haar: „Leiden heeft het vijfde station van Nederland en de eerste vier doen niet mee aan het trein taxiproject. Als je het zo kijkt is die derde plaats zo goed nog niet". AALSCHOLVER: Zijn honger gii dropen zij, onder den indruk van de houding van de assis tent, af. De aanstoker vair den aanval is gearresteerd. Een onderzoek is gaande". De L.C. plaatste destijds een bericht onder de enthousiaste kop: „Geen brillen meer!" „Dezer dagen is melding ge maakt van een uitvinding van Erof.dr.Heine uit Kiel, die den ril wil vervangen door een Haftglas, een lens, die direct om het oog sluit, onder het ooglid. Er zijn uitsluitend voordeelen aan verbonden. In de eerste plaats is het veel aesthetischer. Niemand wordt door het dragen van een bril geflatteerd. Slechts één be zwaar blijft: het gevaar bij breken. Door deze geniale uit vinding zullen over een paar jaar de menschen weer zoo rondloopen zooals ze voor eenige eeuwen rondgeloopen hebben, zonder bril en met goede oogen (in onze eeuw natuurlijk kunstmatig)". ig in 1930 te ver. We moesten weer eens con stateren, dat Oom Wim, die zich zaterdags bezighield met de kinderen van de L.C.- abonnees, behoorlijk onbarm hartig uit de hoek kon ko men. In zijn rubriek Voor Onze Kinderen wendde hij zich tot o.a. Jos Bots, Leiden. „Heb ik dat opstelletje van jou gekregen, Joske? Ik kan het haast niet gelooven. Is dat een vel papier en enveloppe van jou? Ik geloof het niet. Wat wij plaatsen moet ordelijk en netjes zijn. Jouw bijdrage was noch het een, noch het ande re. Maak eens wat moois dat een plaats waard is". Vrijdag 4 april 1930: „Gelijk gemeld is, is Engeland er toe overgegaan op bepaalde tijden televisie-uitzendingen te ge ven. Dinsdag is voor het eerst de proef genomen om gelijk tijdig het gesproken woord uit te zenden. Naar gebleken is, hangt het resultaat van de foto: sp overdracht veel van den per soon af die poseert. Sommige gezichten doen het beter dan andere. Het is moeilijk iets over de toekomst van de televisie te voorspellen. Op het oogenblik is het materiaal dat voor tele visie in aanmerking komt, zeer beperkt. Een uitzending van den roei wedstrijd Ox ford-Cambridge b.v. kan zelfs nog niet overwogen worden. De toestellen die in den han del zijn, kosten ongeveer 300 gulden. Voor een bedrag van ongeveer 200 gulden kan men de benoodigde onderdeden aanschaffen, om zelf zoo'n toestel in elkaar te zetten. In beide gevallen kan het televi sie-apparaat achter het gewo ne ontvangtoestel geschakeld worden. Wil men echter het gesproken woord er bij ont vangen, dan is daarvoor na tuurlijk een apart toestel noodig".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15