„Tweede christelijke basisschool in Stevenshof in augustus '91 open" WEEK EINDE *C4CIÓC V OU/tCWt -S* STAD OMGEVING/KUNST/RTV Plan voor steiger aan Kort Galgewater Slimme EHBO-kit t bijdragen van: Janet van k, Kees van Herpen, Ru- f Kleijn, Loman Leefmans Frans Micklinghoff. euk vorming van een nieuw ege in Leiden is nog niet d maar de raadsleden ijnen zich al in te hebben gepast aan de nieuwe ver- idingen in de Leidse poli- Neem nu VVD-vrouwe la Driessen. Als een onge- ide tijger ging zij donder hond tijdens een commis- fergadering te keer tegen bouwplan, besluit of voor dat PvdA-wethouder Ma- je van der Molen aan de e bracht. „De schandalige ze waarop wij aan de stuk- i moesten komen" en „Dat u toch al de zoveelste keer we iets weer anders eten lezen dan wat er it", waren opmerkingen ze plaatste. "der pleitte zij vurig en t succes voor het uitstellen i een onteigeningsprocedu- (vaarvan Van der Molen al I laten weten dat zij dat i graag gehandhaafd had ien. Driessen heeft alvast itsgenomen in de opposi- tank. Zij nam een voor- efje op wat komen gaat nu breuk tussen de huidige egepartners VVD en IA definitief is. euk (2) A-man Wilbert Hettinga rentegen was juist poeslief r Van der Molen. Hij >ng zich in allerlei bochten iprak slechts in licht beris- de taal over de inderdaad k aan alle kanten ramme- ie voorstellen. Enkele inden geleden nog zou hij i „blind" hebben ge aard achter alle bewoners met bezwaarschriften te- plannen van de gemeente imen. toppunt werd echter voor laatste bewaard. PvdA'er ïrd van Rij was afwezig en een door hemzelf ge- ikt betoog niet voorlezen, alaats dat hij deze nu aan tijgenoot Loek Geradts zodat die de vergadering de hoogte kon stellen, im tot ieders verrassing tinga op de proppen met i Rij's mededeling. „Na- is mijn collega Van Rij wil iven het volgende opmer- Na een kleine periode stilte en verbazing werd licht gegniffel in de zaal )ij de andere commissiele- hoorbaar. „Is er soms een iw college gevormd?", wil J M ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 13 arP' n verdachte van ord op Turkse orlopig vrij )EN De rechtercommissa- eeft gisteren een van de ver ten van de moord op de 27- iwijlje Turkse vrouw Hacer Kar- oorlopig op vrije voeten ge- Er was onvoldoende aanlei- om de man op dit moment vast te houden. De tweede achte blijft wel in hechtenis. Iluyj r Kartal werd op 6 maart aangetroffen in een flatwo- in het Jacques Urlusplant- nsl'i vrouw was gedood door |(j togel. Het wapen werd naast lichaam gevonden. Sociale vernieuwing in Pacras-Oost en Noord-Rijnevest LEIDEN De coördinatiegroep sociale ver nieuwing wil dat het Leidse college de wijken Pancras-Oost en Noord-Rijnevest aanwijst voor sociale vernieuwing. Een van de wethou ders moet tevens sociale vernieuwing in zijn portefeuille krijgen. Ook moet een coördine rend ambtenaar aan een nog op te richten projectgroep sociale vernieuwing worden toe gevoegd. De coördinatiegroep somt deze wen sen op naar aanleiding van de notitie „Bou wen aan de buurt". De opstellers van de noti tie hebben een schets gemaakt van mogelijk heden voor sociale vernieuwing in de oostelij ke binnenstad van Leiden. In de notitie wor- sociale vernieuwing op werkgebied zijn omge vingsvaklieden, thuishulp, een signalerings netwerk voor werklozen en een werkruil- beurs. Op het gebied van wonen kunnen om gevingsvaklieden en wijkbeheerders onder meer verbeteringen aanbrengen. De opstellers stellen een budget van 40.000 gulden per wijk per jaar voor, onder meer voor straatmeubi- lair. Onder de bewoners zou een brede enquê te gehouden moeten worden, waarmee alle klachten over het onderhoud aan woningen worden geïnventariseerd. Op welzijnsgebied zou, naast eettafels en aanschuiftafels, een wijkfunctie bij Huis op de Waard en Nieuw den een aantal voorstellen gedaan voor sociale Groenhoven ontwikkeld moeten worden voor vernieuwing. Zo is bijvoorbeeld een wijkwin kel gewenst waarin informatie gegeven kan worden over leer- en werkprojecten en vaca tures. Andere projecten die bijdragen aan de ouderen. Dankzij deze maatregelen kunnen de ouderen makkelijker zelfstandig blijven wo- pen. De behoefte aan kinderopvang onder de wijkbewoners zou eveneens via een enquête kunnen worden gemeten. ,EIDEN De Protes- ants-Christelijke School- •ereniging Leiden (PCS) ^jlenkt dat in augustus 991 een tweede christe- ijke basisschool kan worden geopend in de i^tevenshof. Bij de ge- neente is daarvoor giste- en een aanvraag inge- liend. )e vereniging heeft daarbij en prognose gevoegd waar- ,e' 1 it blijkt dat de twee christe- jke scholen in de nieuw- ouwwijk over 15 jaar in to- aal 417 Teerlingen zullen tel- in. Bovendien is een hand- :keningenlijst ingediend van ïeer dan 75 ouders die daar mee aangeven hun kinderen op de nieuwe school te plaat sen. De Wet op het Basison derwijs schrijft voor dat de indieners van een aanvraag moeten kunnen aantonen dat de school na 15 jaar minstens 200 leerlingen telt of dat bij de opening kan worden be gonnen met tenminste 75 leerlingen in de leeftijd van 4 tot 7 jaar. „We hebben twee aanvragen ingediend. Op die manier maken we naar onze mening optimaal gebruik van de mogelijkheden die de wet biedt om een nieuwe school te stichten. Het zijn twee spo ren die allebei naar Rome moeten leiden", aldus voor zitter A. van den Berg van de PCS. vraag gistermiddag nog niet binnen. „Maar als aan de ei sen wordt voldaan dan zal die. aanvraag worden geho noreerd", aldus een mede werker. De PCS heeft al eerder een aanvraag ingediend voor een tweede basisschool in de Ste venshof. Die werd echter af gewezen omdat de prognose uitging van 190 leerlingen over 15 jaar. De Raad van State heeft dat besluit on langs bekrachtigd. Volgens Van den Berg was die prog nose gebaseerd op oude gege vens: „We hebben nu ge bruik gemaakt van nieuwe gegevens over het aantal wo ningen dat in de Stevenshof zal verrijzen. De prognose is bovendien gebaseerd op het belangstellingspercentage voor christelijk onderwijs in de wijk". De voorzitter gaat ervan uit dat de school snel kan worden gebouwd: „Maar daar hebben we de medewer king van de gemeente, de provincie en het Rijk voor Tegelijk mêt de aanvraag van de PCS wees de Raad van State de aanvraag af van de Stichting Interconfessio neel Onderwijs Leiden voor een basisschool in de Ste venshof. Dat betekent dat er op dit moment nog steeds vier basisscholen zijn in de Stevenshof, terwijl er vol gens de gemeente plaats is voor vijf scholen. Er zijn thans twee openbare scholen, een katholieke en een chris telijke. De laatste, De Zwa luw telt meer dan 420 leer lingen en groeit uit, zijn jasje. Het Galgewater vanaf de Rembrandtbrug. Aan de walkant zou een steiger van 150 meter lang moeten komen FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Stichting Historische Haven (SHH) heeft een plan gepresen teerd voor de aanleg van een steiger langs het Kort Galgewater. Voordelen van zo'n „vlonder", met een totale lengte van 150 meter en een breedte van ongeveer twee meter, zijn er volgens de schippers genoeg. Zo kunnen de bo ten overzichtelijker wor den aangelegd en hoeven schippers niet over ander mans boten te lopen om het eigen schip te berei ken. Bewoners van het Kort Galgewater hebben zich deze week min of meer akkoord verklaard met de plannen. De gemeente heeft berekend dat de steiger meer dan vier ton gaat kosten. Het nieuwe college van B en W moet be slissen of de steiger dat geld waard is, vinden de buurtbe woners. .Verder moet worden bekeken of bij het ministerie van economische zaken nog subsidies te halen zijn voor deze verbetering in toeristisch opzicht. Een voordeel van de aanleg van de steiger is dat bepaalde voorzieningen, zoals kabels en eléktriciteit, onder de steiger kunnen worden „weggemof feld". „Ik ben altijd tegen de aanwezigheid van die boten geweest, maar als ze er dan toch zo nodig moeten liggen, dan maar op een mooie ma nier", aldus een bijgedraaide buurtbewoner tijdens de pre sentatie van het plan in de werkgroep Oude Morsch, waarin bewoners en vertegen woordigers van de gemeente zitting hebben. Een wens van de gemeente en de VVV gaat met dit plan eveneens in vervulling. Dank zij de steiger kunnen toeristen en andere belangstellenden de boten beter bezichtigen dan nu het geval is. Nu kan alleen over geparkeerde auto's heen worden gekeken. In de plan nen wordt het uitzicht vanaf het water op de stadstimmer- werf vrij gelaten en bovendien staan er twee invaliden-op stapplaatsen, waarvan een bij de Rembrandtbrug. Met dit voorstel gaan de schippers er vanuit dat de ruimte die nu voor de SHH is gereserveerd wordt uitgebreid. Sassenheim onderzoekt mogelijkheden busbaan SASSENHEIM Bussen van de NZH kunnen binnenkort de kruispunten Noord en Par klaan/Van Pallandtlaan snel ler passeren. De verkeerslich ten op beide kruisingen wor den beter op elkaar afgestemd en na de bouwvakvakantie wordt de kruising Parklaan- /Van Pallandtlaan een nieuwe installatie geplaatst. Deze wordt gekoppeld met de lich ten op kruispunt Nooord. Valkenburg wil huizen verkopen VALKENBURG Burge meester en wethouders van Valkenburg zijn bereid ge meentewoningen te verkopen. Het gaat om huizen aan de Burgemeester Lotsystraat, Ma- rinus Poststraat, Middenweg, Marktveld en Broekweg. De woningen aan 't Boonrak 32-64 worden niet verkocht. Bewo ners die hun huis willen ver kopen, moeten de economische waarde van het pand betalen. Dit komt neer op zestig pro cent van het bedrag dat het huis bij vrije verkoop zou op brengen. Valkenburg stort het geld in een fonds voor de nieuwbouw van woningen. (ADVERTENTIE) HUIS LATEN TAXEREN? EEN GESPREK KAN WAARDEVOL ZUN Overbodig te zeggen, dat van de juiste taxatie van een huis erg veel afhangt. En dat geldt voor zowel de koper als voor de verkoper van een huis. Als makelaar met een meer beroepsmatige dan bedrijfsmatige opvatting ga ik bij een taxatie uiterst exact en uitgebreid te werk. Naast de bouwkundige staat van de woning spelen daarbij nog tal van andere factoren een rol. Teveel om hier op te noemen. Tijdens een vrijblijvend gesprek ontdekt u al snel de waarde van mijn nauwgezette werkwijze bij taxaties. Zo'n onderhoud kan u veel ergernis en zorgen Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOOR U de een brutale toehoorder we ten. „Smiles" alom, behalve bij Driessen natuurlijk. Brandweer De gemeente Wassenaar is boos op het Wassenaars Nieuwsblad, een huis-aan- huisblad. Het blad schreef dat de gemeente doet aan cultuur vernietiging omdat het Was- senaarse brandweermuseum, nu nog ondergebracht op de voormalige hooizolders van de stallen van Prins Frederik, naar de kelders van raadhuis De Paauw zal verhuizen. De oude vestiging moet verdwij nen zodat op de plek acht ap partementen kunnen worden gebouwd. In het gewraakte artikel be pleit dr. J. van der Vin, mu seumconservator en plaats vervangend directeur van het Koninklijk Penningkabinet te Leiden, herziening van het raadsbesluit. Twee jaar gele den bepaalde de raad dat het brandweermuseum moet ver dwijnen. De conservator vreest dat de voorwerpen uit de nalatenschap van verzame laar en oud-brandweercom mandant Van der Mark, in de kelders van raadhuis De Paauw worden aangetast door vocht en vuil. De unieke col lectie dreigt definitief te ver dwijnen, aldus Van der Vin. De gemeente wordt verder verweten niet naar alternatie ven te hebben gezocht. Burgemeester Piet-Hein Schoute heeft zich ernstig ge stoord aan deze beschuldigin gen. Dit omdat alles is gedaan om het brandweermuseum een goed onderkomen te ge ven. De kelders van De Paauw zijn voor 30.000 gulden vertimmerd en volledig voc.htvrij gemaakt. Het mu seum krijgt ook meer ruimte, zodat de collectie aanzienlijk beter kan worden uitgestald. Wie gelijk heeft valt moeilijk in te schatten. Wordt de brandweercollectie inderdaad in de diepste kerkers van het gemeentehuis weggeborgen, daar waar het vocht langs de muren druipt, skeletten van vergeten gevangenen in kluisters hangen en de ratten zich tegoed zullen doen aan waardevolle perkamenten en antieke bluszaken, gedoemd voor eeuwig in vergetelheid te raken? Of komt het mu seum in een perfecte accom modatie terecht, en zullen de bezoekers toestromen om de brandweerrelikwieën te aan schouwen? De waarheid zal wel ergens in het midden lig gen. Hapjes Overal zijn na de verkiezin gen wonden gelikt en dus ook bij de PvdA in Leiden. Er was op gerekend dat wat minder mensen dan vier jaar geleden hun stem zouden uitbrengen op lijst 1, maar de eerste vijft- tien plaatsen werden toch als verkiesbaar beschouwd. Dat viel tegen: Voor het eerst sinds mensenheugenis zijn de sociaal-democraten slechts de gesprekken voeren met alle partijen. Maar tijdens de ledenvergadering van vorige week vrijdag werd al snel duidelijk dat niet iedereen stond te juichen over samen werking met de Democraten. Met man en macht werd, met succes, geprobeerd te voorko men dat een motie van de Jonge Socialisten werd aange nomen, die de fractie wilden adviseren te streven naar een college met D66 en Groen Links. „Heeft D66 nu zoveel te bieden? Ik geloof er niets van", zei een van de leden. En een ander merkte op dat er alleen nog maar „senti mentele argumenten" waren om het CDA buiten de deur te houden. Zelfs lijsttrekker Henriëtte van Dongen stak niet onder stoelen of banken niet zo een hoge pet op te hebben van de winnende partij: „Vlees noch vis", zei ze er onder meer over. Groen Links liet zich net zo min lovend uit. Partijvoor man Hans de la Mar noemde de verkiezingsuitslag meteen al „slecht" en tijdens de le denvergadering die ook vori ge week vrijdag werd gehou den, werd een motie aangeno men waardoor de deur open werd gezet voor onderhande lingen met PvdA en CDA over een nieuw college. „De leden liepen niet over van en thousiasme voor D66", zei De la Mar na afloop van de ver gadering. Hoofdrol (2) Pex bleef onverstoorbaar. Ui terlijk althans. Maandagavond verkondigde hij nog dat hij de PvdA wel had kunnen over tuigen van de banden die die partij met de zijne schijnt te hebben. „Ik heb wel een posi tieve indruk van het gesprek overgehouden", zei hij zonder te verblikken of te verblozen. En daar paste de verbijste ring, boosheid en teleurstel ling wel bij die hij woensdag tentoonspreidde toen bekend was geworden dat verder zou worden onderhandeld door PvdA, CDA en Groen Links. „Arrogantie van de onmacht", „hooghartig", „kiezersbedrog" en „verraad" waren termen die hij gebruikte voor de op stellingen van de PvdA en Groen Links. Een partijgenoot kon niet ge loven dat Pex zo had gerea geerd. „Hij heeft dat toch al lang aangevoeld?", vroeg die zich af. Pex hing echter het misdeelde jongetje uit en deed op die manier een laatste po ging om de publieke opinie op zijn hand te krijgen. Nu het wethouderschap er niet in zit en het er ook niet naar uitziet dat hij spoedig kan plaatsne men op de groene bankjes in de Tweede Kamer, kan hij zich altijd nog aanmelden voor een cursus acteren. Hij heeft de afgelopen dagen im mers een knap staaltje toneel kunst tentoongespreid. Hij ge droeg zich als een echte hoofdrolspeler in een waar drama. met elf zetels vertegenwoor digd in de gemeenteraad. Tijdens de eerste ledenverga dering na de verkiezingen werd er over gesproken. „Deze uitslag heeft een voor deel", zei lijsttrekker Henriët te van Dongen al in het begin, „het zit vanavond weer vol". En verder ging het over de thuisblijvers die vast spijtop tanten waren geworden, over de goede ideeën van de partij die zo moeilijk over zijn te brengen, over de werkgroep die wordt opgericht om de si tuatie te verbeteren. Al voor de vergadering had den vier leden een A4-tje ver spreid waarin stond aangege ven op welke manier de kie zers meer konden worden be trokken bij de politiek. Onder de titel „Ontwaakt" en „Voor waarts" werden 11 aandachts punten genoemd. De PvdA moet ledenvergaderingen om smeden tot politieke bijeen komsten, die om tien uur af gelopen zijn zodat tijd over blijft om te borrelen. „Dit on-' der het motto: het is ook nog leuk bij de partij". Verder wordt gesteld dat er meer moet worden gediscussieerd, het liefst in groepen en dat „op creatieve wijze" moet worden omgegaan met publi citeit.' Als voorbeeld, naast aanplakbiljetten en medede lingen in wijk- en buurtkran ten, noemen de vier initiatief nemers het organiseren van leuke/ludieke acties, „zoals Europese hapjes bij de Euro pese verkiezingen". Verder staat in het pamflet dat open bare fractievergaderingen moeten worden gehouden en dat jongeren meer moeten worden betrokken bij de poli tiek. Alleen dat laatste is een zinni ge suggestie en dus is het maar goed dat er tijdens de le denvergadering weinig woorden werden vuil ge maakt aan deze voorstellen. Want de mensen die al be trokken zijn bij de politiek, komen toch al. En als de par tij al die honderden thuisblij vers en weglopers weer aan zich wil binden moeten er wel heel erg veel borrels geschon ken en hapjes uitgedeeld wor den. Daalder De marktkooplieden die op zaterdagen met hun nering in Nieuwkoop staan, kunnen geen gebruik meer maken van de toiletten in gebouw De Rank. En de marktmeester kan niet meer terecht in het zaaltje in datzelfde gebouw. De gemeente Nieuwkoop heeft de huurovereenkomst met de kerkvoogdij opgezegd. Het zaaltje is regelmatig bezet en de toiletten worden maar slecht onderhouden. „Voor die slechte service wensen wij geen 75 gulden per week, meer te betalen", zo oordeel den de leden van de Nieuw- koopse gemeenteraad donder dagavond en zegden de huur overeenkomst met de kerk voogdij op. Dit betekent overigens niet dat de marktkooplieden nu verstoken zijn van sanitaire mogelijkheden. Zij kunnen voortaan terecht in de pas heropende bistro aan het Regthuysplein. De gemeente Nieuwkoop heeft met de eige naar afgesproken dat de marktmeester er onderdak krijgt en dat de marktkooplie den van de schone toiletten gebruik mogen maken. CDA- wethouder Boonstra heeft zich bij die onderhandelingen met de bistro-eigenaar als een slimme koopman opgesteld. In de gemeenteraad meldde hij trots dat Nieuwkoop per week maar 25 gulden aan de uitbater van de bistro betaalt. „Dat scheelt toch mooi 50 gul den per week", jubelde de wethouder. Ofwel: Bij Boon stra is een gulden nog altijd een daalder waard. Hoofdrol Het moet een drama voor hem zijn geweest. Die arme Pex Langenberg zag zijn ei gen D66-fractie door de ver kiezingsuitslag in Leiden groeien van twee naar acht zetels. Zelfverzekerd als hij is noemde hij niet alleen lande lijke ontwikkelingen maar ze ker ook Leidse gebeurtenissen als reden voor de verkiezings winst. Hij gaf zichzelf een klein klopje op de schouder en beleefde een goede dag. Meteen klom hij in de pen om PvdA en Groen Links te la ten weten dat er snel een pro gressief college met D66 zou moeten worden gevormd. De drie partijen hebben genoeg programmatische overeen komsten, vooral Groen Links heeft zich al eens voor een dergelijke coalitie uitgespro ken en gezien de zetelverde ling is een links college haal baar, was de motivatie van Langenberg. De PvdA hield zich op de vlakte, wilde eerst oriënteren Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de ^**1' eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: Postcode/plaats: lil' Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. JNZ I —I dige en goedkope oplossing. Uiteindelijk is be sloten voor een Breestraat-proef bij het stad huis, waar de aansluiting van leidingen ook ge makkelijk is. Burgemeester Goekoop neemt de nieuwe voorziening morgenmiddag officieel in gebruik. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Breestraat-proef In de loop der jaren is vooral door het ambte lijk apparaat gewezen op het nijpend tekort aan openbare toiletten in Leiden. Vooral als gevolg van het eeuwige gemeentelijk geldge brek kwam het maar niet tot uitbreiding. Inte gendeel, ze werden juist gesloten. De afgelo pen week zijn in de binnenstad op verschillen de locaties proeven genomen met een eenvou- Ceidóe Somo/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13