bengtsson lenkt aan erobic bij eyenoord m [atrick van Olphen wordt sterkt in eigen psyche uoetballerlei Brief ïiORT CeidaeSou/iotit ZATERDAG 31 MAART 1990 PAGINA 11 door Frank Werkman Bij wijze van hoge uitzon dering stel ik dit strookje op deze pagina ter beschik king aan de schrijver van een ingezonden brief. Als het aan de scribent van het hieronder afgedrukte epis tel ligt, wordt doelman Hans van Breukelen bij Oranje direct aan de kant geschoven. Hetgeen met ar gumenten wordt uiteenge zet. Naam en adres van de schrijver zijn bij mij be kend. Wat heb ik me weer mateloos geërgerd aan die Hans van Breukelen, afgelopen woensdagavond! Die man is onhoudbaar geworden. Hij gaat aan de lopende band in de fout. En dan dat gedrag! Dat loopt echt de spuigaten uit. Loopt er bij alsof ie de beste keeper van de wereld is, maar het enige waar hij echt in uitblinkt is het veroorzaken van onnodige strafschoppen. Woensdag weer. Komt als een waanzinnige uitrennen. Je kan het gewoon aan zien komen. Die Rus wordt onderuit geschopt, zeg ik nog tegen m'n vrouw. En ja hoor Een dolleman, die Van Breukelen. Net als in de finale van het EK. Dat was helemaal waanzin. En dan die gebaartjes van die man! Ik krijg ik er kou we rillingen van. Om niet te zeggen de zenuwen. Die Van Breukelen vraagt zelf gewoon om een rotschop. Hij treitert het bloed onder de nagels van de tegenpartij vandaan met z'n irritante optreden. Bij PSV doet-ie 't ook al tijden slecht. Ziet niet eens kans om z'n muur een beetje fatsoenlijk neer te zettep. Daardoor vliegen die ballen er achter mekaar in bij 'm. Maar toch spatsies hè. De grote jongen uithangen in het veld. En achteraf met de fraaiste verhalen komen om zich goed te praten. Bah! Tegen Italië had-ie nog rood moeten hebben. Schopt zo maar een Duitser doormidden Die scheids moet een vuiltje in z'n oog hebben gehad. In plaats van zich verder een beetje gedeisd te houwen blijft Van Breukelen te keer gaan als een malloot. Waar haalt die man de euvele moed vandaan Hij moet gewoon die ballen tegenhouden. Meer niet. Verder mondje dicht. En zeker niet met die grote clownshandschoenen van die ergerlijke gebaartjes maken. Zoals met zijn wijsvinger onder zijn oog wijzen. Of een tegenstander aangeven hoe die wel had moeten schieten. Wat ook zo hinderlijk is, is dat-ie zo'n show opvoert als er iemand onderuit is gehaald. Zo van: wat maak jij nou een spektakel man! Óm aan te geven dat die speler alleen maar een beetje theater ligt te maken. Die Van Breukelen doet zelf niet anders. Die hoge ballen van de zijkant, daar kon ie al nooit wat mee. Daarom moest-ie natuurlijk uit Engeland weg. Daar viel ie door de mand. Maar bij ons kan je met een grote bek ver komen. Maar als het er op aan komt durft-ie niet. Zoals bij die enquete over Libregts. Dan loopt-ie gauw weg. Held! Als ie nou een grote jongen was geweest had-ie ook toen z'n mond opengedaan. Het ergste vond ik afgelopen woensdag nog die reclamespot, die in de rust werd uitgezonden. Kan ik eindelijk even naar wat anders kijken dan die verschrikkelijke Van Breukelen, komt-ie nota bene zoutjes aanprijzen! Nou, die zoutjes koop ik dus mooi niet. Nooit! Ik zou er niet één door m 'n keel kunnen krijgen. Van Breukelen heeft zeker thuis de video altijd aanstaan als ie moet spelen. Hij probeert altijd zo lang mogelijk in beeld te blijven. Ijdeltuit! Altijd ergerlijk lang treuzelen bij dat uittrappen. Ik word er niet goed van. Net als met die quiz van 'm. Aanvallen heet dat. En dan te bedenken dat-ie het in z'n broek doet als de tegenpartij in het veld op 'm afkomt. Ruud Hesp moet in de goal straks. Dat is een keurige jongen. Doet wat-ie moet doen: ballen tegenhouden. Geen grote bek. Geen gebaartjes. Geen onnodige strafschoppen veroorzaken. Als Libregts weg moet, dan moet Van Breukelen zeker weg! L op kaartjes voor Bayern-ACMilan HEN De aan trek kracht van AC Milan is Zuidduitsland groot. De ik ba re kaartjes voor de finale van het Europa oernooi voor landskam- tussen Bayern München bekerhouder raakten in ium van tijd uitverkocht, assa's werden afgelopen 'rdag belegerd. Twee uur ze waren opengegaan men al „nee" verkopen, vn op de beschikbare jzen begon al om 3.00 uur in de vroege och tend, toen de eerste supporters zich al voor de hokjes instal leerden. Hoewel iedere klant maar twee kaartjes kon krij gen en Italianen uit veilig heidsoverwegingen door de UEFA waren uitgesloten van de vrije verkoop, was de toe loop zo groot, dat alleen de liefhebbers die voor 8.00 uur in de rij stonden aan bod kwa- Jensen terug naar Denemarken HAMBURG De Deense middenvelder John Jensen verlaat Hamburger SV en keert terug naar zijn vader land. Hij heeft een contract ge tekend bij landskampioen Brondby, waarvoor hij zondag zijn eerste wedstrijd speelt. Volgens een woordvoerder van HSV betalen de Denen bijna een miljoen gulden voor Jensen, hetzelfde bedrag dat de Westduitse Bundesligaclub twee jaar geleden moest neer tellen. Bij HSV had de Deen geen vaste plaats meer in het elftal omdat de club teveel buitenlanders onder contract heeft. Zevende trainer DDR de laan uitgestuurd DEN HAAG Het ontslag van Nederlandse voetbaltrainers in binnen- en buitenland is momenteel aan de orde van de dag. Maar in Oost-Duitsland lijkt het nog riskanter om dit ambt te bekleden. Hans Ulrich Thomale is na zijn ontslag bij Lok Leip zig de zevende man die voortijdig de laan uitvloog. En dan te bedenken dat de hoogste afdeling slechts veertien clubs telt. Lothar Kurbjuweit was de eerste in de rij. Hij en Carl Zeiss Jena gingen al in een vroeg stadium uit elkaar. Wedstrijdprogramma om voor televisie DEN HAAG In West-Duitsland druk gesleuteld om de ko mende tijd belangrijke voetbalwedstrijden zo optimaal mogelijk op het scherm te krijgen. De bedoeling is om Werder Bremen - Fiorentina naar dinsdag 3 april te halen en de andere semi-fina- le tussen Juventus en FC Köln te programmeren voorde woens dagmiddag. AC Milaan zou Bayern München een bedrag willen aanbieden om hun ontmoeting voor de Europa-cup I eveneens op de dinsdagavond gespeeld te krijgen, maar de kans daarop is heel klein. Een duel van dergelijk kaliber komt immers moeilijk van de geijkte woensdagavond af. Kritiek tempo renovatie San Paolo-stadion DEN HAAG Het hoofd van het organisatiecomité van het WK voetbal in Italië, Luca Cordero di Montezemolo, heeft kritiek uitgeoefend op vertra gingen bij renovatiewerk zaamheden aan het San Paolo- stadion in Napels. Volgens Montezemolo is er reden om te vrezen dat het stadion in juni, als het WK begint, niet gereed zal zijn. Volgens Montezemolo komt met name de parkeerge legenheid en het media-cen trum in de verdrukking. Het stadion in Napels moet 80.000 bezoekers kunnen ontvangen en kreeg de eerste wedstrijden van regerend wereldkampioen Argentinië toegewezen. cht tiële i TERDAM Als een dusver wild ideetje technisch directeur *der Bengtsson wordt g ;past, besteedt de se- tvan Feyenoord bin- it.ort een deel van de 'ingsarbeid aan aero- Dit vooral bij dames 1 -iete tijdverdrijf ter ïg van de spieren en mlijning der ledema- lebben de spelers van atie tssons vroegere club Göteborg ooit toege- „En dat beviel pri- zegt de 43-jarige d. ,,Ze werden er fy- fitter van en, wat v.<}1 ihien belangrijker er ontstonden minder ures". Bram Wassenaar bij Feye noord. „Dat aerobic was overi gens slechts bedoeld voor de wintermaanden in Zweden", zwakt Bengtsson zijn oprisping enigszins af. Dan wordt er zo als bekend niet gevoetbald in het noordelijke land en de profvoetballers moeten toch op zijn minst bezig en het liefst in conditie worden gehouden. „Het was wel leuk om mee te maken", gaat Bengtsson ver der. „Om die voetballers te zien reageren op een meisje, dat achter elkaar de nodige lichaamsoefeningen voordeed; zoals tientallen keren opdruk ken en dergelijke en daarbij op een normale manier met de omstanders bleef praten. Van haar fysieke conditie konden de voetballers, zo bleek, nog wel wat leren". Henk Spaan en Harrie eegen eens aan de vinyl- en toevertrouwden in ide aan Willem-die-het- hebben-van-zijn-loop- i igen spreekt Gunder I sson de lichaamstaal aan. I andinaviër, die eind vo ir bijna werd geparachu- in de Kuip als superieur e hopeloos zwemmende 'Verbeek, gaat in zijn Ibenadering uit van een fysieke basis. Vandaar bij IFK en de aanstel- jan een „looptrainer" als De Feyenoorders kunnen evenwel gerust zijn. Zo lang de Rotterdamse spelers ongesla gen blijven - en dat zijn ze sinds de winterstop - zal Gun der Bengtsson ze niet de fit- ftess-ruimte insturen om de spieren te versoepelen of te versterken. Meer zorgen baart de morele weerstand van zijn spelers de Zweedse oefenmees- ter, die ondanks de cijfermatig goede escapades nog steeds in zijn ogen onnodige verslapping in zijn ploeg aantreft. „Toen ik kwam, was het meest opval lende element in de crisis die toen heerste bij Feyenoord de slechte mentale gesteldheid", vertelt Bengtsson. „Dat was ook niet zo vreemd, want als je zo veel punten verspeelt en zo vaak verliest, bekruipt je een spanning die je optreden totaal in zijn greep krijgt. Wat dat betreft kunnen we nu wat op geruimder ademhalen, maar we zijn er nog niet. Nog lang niet". „Er moeten nog wel de nodige punten worden gehaald om het doel van dit seizoen, hand having, te bereiken. Of daarbij concessies worden gedaan aan de attractiewaarde en de tak- tiek? Ik vind van niet. De strijdwijze is er op gericht te winnen. Dat is natuurlijk niet altijd zichtbaar. Je speelwijze wordt ook beïnvloed door de tegenstander. Het doel is on danks het spelen met twee spitsen toch middenvelders en zelfs verdedigers in scorings- positie te brengen. Dat lukt soms, misschien niet vaak ge noeg. Ik vind dat we sinds de winterstop slechts twee wed strijden echt slecht hebben ge speeld: NEC en Willem II. In de overige duels was er sprake van op zijn minst één goede helft". Reputatie Hoe het ook zij, met de rang lijst in de hand kan Gunder Bengtsson wijzen op resulta ten, die Feyenoord van een potentiële degradatiekandidaat veranderden in een mogelijke middenmoter. Maar de van zelfsprekendheid van die gang van zaken, bij menigeen on vermijdelijk, deelt Bengtsson niet. Hij wijst slechts op de klassering toen hij kwam en stelt vragenderwijs vast dat Feyenoords toptijd al wel heel erg ver achter ons ligt. „Wan neer veroverde de club de UEFA beker? Vanaf dat mo ment heeft Feyenoord wel de reputatie, wel de naam van een topclub. Maar die werd op geen enkele wijze gestalte meer gegeven. Er was slechts sprake van een reputatie. Meer niet. Daarom vind ik, is het herstel van Feyenoord geen vanzelfsprekendheid. Daarvoor moest er wel wat ge beuren", aldus Bengtsson. Er passeerde ook inderdaad wat in de Kuip, waar niet al leen Smolarek en Van Geel verdwenen maar ook bepaalde spelers op andere posities ver schenen. „Deels noodzakelijk stelt Bengtsson. „Er waren blessures, Troost en nu Ki- prich, waardoor er omzettin gen moesten worden gepleegd. Desondanks bleven we punten pakken. Maar de balans, be langrijk in een elftal, ontbrak. Het is nodig dat die er voor volgend seizoen in wordt ge bracht. Feyenoord zal dan ook spelers moeten kopen. Nu gaapt er een groot gat tussen de ouderen van een stuk in de dertig en de jongeren van rond de twintig. We moeten er ver sterkingen bij hebben in de leeftijd van tussen de 23 en 26 jaar. Dan is er ook balans in de leeftijdsopbouw. Uit het bui tenland kunnen die aanwin sten niet komen. Kiprich en Griga staan ook voor volgend seizoen onder contract. Maar „Spelers worden er fitter van en er komen minder blessures voor". Geen prognoses Gunder Bengtsson, die zegt voortreffelijk samen te wer ken met zijn voorganger en huidige assistent Pim Verbeek („In een PSV-model"), doet geen prognoses. Noch voor de eindklassering aan het eind van dit seizoen noch voor de traditierijke ontmoeting met Ajax van komende zondag. „Ik hoop dat het een aantrek kelijke wedstrijd wordt", ver klaart hij ietwat obligaat. „Ik maak het voor het eerst mee, ook zo'n vol stadion. Lijkt me een belevenis. Wat de doelstel ling voor volgend seizoen be treft: vraag me daar maar in augustus naar". FRANK WERKMAN ÏDBAL-INTERNATIONAL TRAINT VEERTIEN UUR PER WEEK HAAG Zo'n jaar !en overwoog Patrick Olphen serieus om met handballen te len. Als kersverse va- vas het plezier in de duidelijk op het de plan geraakt. Nu, ddels een tweede rijker, is de 28-jarige naar weer met volle (ave aan het trainen, htends én 's avonds, taal gemiddeld veer- FOiiur per week. 100 kooÊaat c zal c I ich r me /liet-geringe ontberingen it de international met op het EK-kwalifica- nooi dat vandaag in begint. „Of ik er ech- rker door word, die ab- kracht valt moeilijk te Maar het sneller her- na vermoeidheid, daar et nu in eerste instantie itraks spelen we vele wedstrijden en dan e zorgen er de volgende ?ér te kunnen staan. Ge raken aan dagelijkse ar- een flinke belas- iaar ik merk dat je er- :wend raakt. Die voor- g is ook voor een be lt deel psychisch. Als je izelf weet dat je het aan sterkt dat je in je. hele i, in je eigen psyche", jks gaat Patrick van 01- *^in de ochtenduren naar igse sportacademie waar s-trainer Jan Alma hem rg persoonlijk op zowel oefeningen als indivi- technieken onthaalt, jlegeleidt me heel inten- et is een prima.trainer, amenwerking verloopt zegt de traditiege- met een stoppelbaard- ie-dagen getooide hand- „Daarna is het thuis gauw even douchen, wat eten en snel naar m'n werk. M'n kin deren, nee, die zie ik dan niet. Die zitten overdag op een cre che. Mijn vrouw werkt ook. Ik zie ze vooral 's avonds, bij het eten en bij het naar bed bren gen. De opvoeding van m'n kinderen komt dan ook vooral bij mijn vrouw terecht. Nee, ik heb niet het gevoel dat ik iets •zou missen en dat geldt ook voor hen, dat maakt het alle maal wel een stuk gemakkelij ker". Van Olphen geeft 26 uur in de week („Dus bijna toch nog een volledige dagbaan, dat is in het onderwijs 29 uur") les op de Nieuwe Haven-school. „Jon gens van zo'n zestien jaar die wat mijn groep betreft in de bouw werken en eenmaal per week nog partieel leerplichtig zijn. Ik geef ze dan Neder lands, maatschappijleer en wiskunde", zegt Van Olphen die niet nalaat de schoolleiding te danken voor de getoonde medewerking. „Mijn ochtend uren worden overgenomen door Fred Steenbergen, zelf ook een handballer. Die voelt mij dus wel goed aan". Gestructureerd Liefst echter zou Patrick van Olphen zich zelfs full-time op het handballen willen concen treren. „Het is mijn instelling dat ik" er altijd alles uit wil ha len wat er in zit. Als ik heel diep in m'n hart kijk, dan valt er nóg veel meer rendement uit te halen. Ik ben een voor stander van een beter gestruc tureerde aanpak". Ook de ,,collega"-internatio- nals, van wie er nu nog zeven in een ongeveer identieke situ atie verkeren, zien een verde re toename van de professio nalisering best wel zitten. Als ook de eigenlijke bedenker voor de ambitieuze plannen, bondscoach Guus Cantelberg. Van Olphen: „We durven onze nek uit te steken. Dan kun je ten minste echt alle toevallig heden uitsluiten. Naar volley bal-model het nationale team uit de competitie nemen en puur internationaal gaan den ken, dat is ons ideaal". Of de financiële mogelijkhe den daartoe aanwezig zijn, valt echter te betwijfelen. Van Ol phen heeft weinig goeds over voor de invloeden van het Ne derlands Handbal Verbond. „Het is daar een zooitje, er moet maar eens snel een grote bezem doorheen. Maar ja, nie mand wil z'n baante verliezen, hè. Als je toch ziet hoe men op een reisje zit te spinnen. De eerste vier dagen is de ene bondsofficial in Finland, voor de overige vijf komt er weer een ander", ergert de Hage naar zich aan de ook in de handbalwereld rijkelijk aan wezige „bobo's". „Als je soms toch ziet hoe het er daar aan toe gaat, dan zit je met je oren te klapperen. In organisatorisch opzicht loopt het NHV volledig achter de feiten aan. Voorbeeldje: we waren voor een toernooi in Dortmund. Guus Cantelberg wil een aantal consumpties de clareren. Kon niet omdat-ie daarvan geen bonnetjes had. En ja, wat moesten wij eigen lijk in Dortmund? En zo kan ik nog duizend-en-één anek dotes opnoemen". Belachelijk „Nou vraag ik je, het is toch belachelijk dat men totaal niet beseft wie wat doet en waar om. Piet Ruivenkamp regelt nu als vrijwilliger allerlei za ken. Waarom maak je zo'n man niet gewoon officieel en full-time manager? Guus ha mert er altijd op dat wij ge woon ons'eigen gang moeten gaan. Niet naar anderen kij ken, maar naar onszelf. Wij weten in ieder geval dat we goed bezig zijn". De enige manier om een wer kelijke doorbraak te realise ren, is via goed presteren in Finland. Een plaatsje bij de eerste vijf garandeert deelna me aan het Europees kampi oenschap in 1992 in Oosten rijk. „Het wordt een cruciaal moment voor het Nederlandse handbal. We zullen ons nu moeten laten zien, nu moeten we het waarmaken. Dat bete kent een behoorlijke druk, ja, maar we zijn er klaar voor. We kunnen het aan. Spelen we daar straks een goed toer nooi, ja, dan gaan er misschien wat deuren open. Dan is de weg naar een betere structuur geplaveid. Al zal het ook dan nog een hoop voeten in de aar de hebben om iedereen van ons gelijk te overtuigen". Met een gemiddelde leeftijd van 26 jaar, is de huidige Oranje-selectie niet echt éen van de jongste. „We kunnen nog twee, drie jaar mee. Ik wil zelf tot 1992 op deze manier bezig blijven. Als het effe kan natuurlijk, hé. Het is immers van zoveel zaken afhankelijk. Maar daarna dreigt er een groot gat te vallen. Aanvulling van onderaf zie ik nog niet zo gauw komen. Er wordt wel ge werkt aan een jeugdplan, maar dat staat nog in de kinder schoenen. We zullen toch moeten zorgen voor enige con- tinuiteit. Is de trein echter eenmaal in beweging gezet, wordt het hele handbal rigou reus aangepakt, dan is er van alles mogelijk. In Limburg is al een aantal grote bedrijven geïnteresseerd om als mogelij ke sponsor te fungeren. Mits er goed wordt gepresteerd, ja, daar zullen wij dus in Finland voor moeten zorgen". DICK KIERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11