Nog meer keus Krantje en croissant je veroveren ook de auto bij VW/ Audi Nieuwe Saab sterker door samenwerkin Idamsteeg autobedrijven £eidóc0otnmit COMPUTER DOET ZIJN INTREDE IN WEGVERKEER AUTO ZATERDAG 31 MAART 1990 PAG» 3 Bij Audi verschijnt een goedkopere basisversie van de Coupé, voorzien van de viercilinder twee liter uit het model 80. Het lijkt of Volkswage n/Audi niet alleen in ver kopen, maar ook in het aantal varianten op het programma aan de top wil komen. Voor de Golf en de Jetta komt er nog een 1,6 liter turbodiesel bij. ^roenen^, De al lang bekende versie (met 51 kW/70 pk) blijft, dan is er de 'milieudiesel' met 44 kW/60 pk en katalysator, en nu ook een turbodiesel zonder katalysator maar met inlaat- luchtkoeler. Goed voor 59 kW/80 pk, een top van 169 km/h en 0-100 km/h in 13,2 seconden. Deze versie is 1320,- duurder dan de 51 kW turbodiesel. Voor de Passat is er een nieuwe benzinemotor. Tussen de sterksté 1,8 liter (79 kW/107 pk) en zestienkleps tweeliter (100 kW/136 pk) komt een tweeliter met ge woon acht kleppen en 85 kW/115 pk. Leverbaar voor behalve de auto maatversies, voor 545,- meer prijs ten opzichte van de ge noemde 1,8 liter motor. Bij Audi verschijnt een goed kopere basisversie van de Coupé, voorzien van de vierci linder tweeliter uit het model 80. Met dit 83 kW/113 pk ag gregaat komt de Coupé op 59.995,-, ruim elf mille dan de 2,3 liter vijfcilinder die tot nu toe aan de basis stond. Tot slot verschijnt voor de 100 weer een sportief getinte CS- versie. De CS-versies staan op de prijslijst vanaf 66.690,- tot meer dan een ton (Avant Tur bo Quattro). In december 1989 kwam het nieuws dat Saab en General Motors gingen sa menwerken. Saab perso nenwagens werd losge maakt uit de Saab/Scania groep en GM nam de helft van het nieuwe Saab Au tomobile AB over. Wat levert die exercitie nu precies op? Dat kwam de nieu we president van Saab Auto mobile AB ons persoonlijk uit leggen. David J. Herman was een hooggeplaatst GM-functio- naris, maar is sinds 26 januari in dienst bij het nieuwe Saab. Als belangrijkste doel van de samenwerking werd kostenbe sparing genoemd. Saab koopt nu grondstoffen en toegelever de onderdelen (remsystemen, elektronisch motormanage- ment en dergelijke) samen met GM in; in veel grotere hoe veelheden dan voor Saab al leen dus, en daarom veel goed koper. Tevens kan Saab ge bruik maken van GM's we reldwijde ontwikkelingspoten- tieel. Onmiddellijk werd al melding gemaakt van een nieuwe V6 motor, in ontwik keling voor de topmodellen van Opel, die nu verder met Saab samen ontwikkeld wordt. Al jaren lag voor de hand dat Saab grote behoefte had aan een nieuw motorontwerp. Het merk zag het marktsegment van de duurste auto's als het enige terrein waar een klein merk nog kon bestaan en startte enige tijd geleden met opwaardering van het gamma. Dat maakte de behoefte aan iets groters dan de universeel toegepaste tweeliter viercilin der alleen maar nijpender, ter wijl geldgebrek het merk plaagde. David Herman vertelde dat ook de hulp van het zeer hoog gekwalificeerde Lotus Engi neering ongetwijfeld' zal wor den ingeroepen. Zoals Opel al deed, bij zowel motor- als wie- lophangingsontwerp. Waar het GM om gaat is dat het concern zo betrokken is bij de hoogste Europese autoklasse, waarin zowel goede verdiensten in geld zijn te halen als waarde volle technische kennis. Her man noemde de mogelijkheid dat GM de hoogontwikkelde ALPHEN A/O RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 Saabs jubileum-editie 900i 16 Forty. 2,3 liter zestienkleps viercilin der van Saab gaat gebruiken. Vooruitzien Er moeten er in de komende vijf jaar drie nieuwe Saab-mo- dellen verschijnen: eerst een vervanger voor de 900, dan een nieuw topmodel met de genoemde V6-motor en ten slotte een vervanger voor de 9000. Rechtstreeks daarnaar gevraagd zag Herman elemen ten van de Opel Vectra ver werkt worden in de toekom stige Saab 900; die schuift dus wellicht in de richting van de vroegere 99, wat kleiner en goedkoper dan de 900 van nu. Het eerste nieuwe model zal niet binnen drie jaar verschij nen, hetgeen aangeeft dat wat Saab zelf in ontwikkeling had, nu eerst geheel opnieuw beke ken wordt. Vertegenwoordigers van de Nederlandse Saab-import ga ven inzicht in de strategie voor de nabije toekomst. Die verandert feitelijk niets. Saab zoekt het steeds hogerop, wat meebrengt dat de achtkleps- motoren uit de huidige 900- reeks volgend jaar verdwijnen. De 9000 moet het belangrijkste model worden, al dit jaar. Het bel David J. Herman aantal dealers wordt verder gereduceerd: van de honderd die er tien jaar geleden waren blijven er dit jaar maar vijftig over, en daarvan zullen er nog tien verdwijnen. Wat over blijft dient van zeer hoge kwa liteit te zijn. De belangrijkste klanten van Saab zijn al be drijven die ^en nog wat hoger aandeel (65%) in het klanten bestand moeten krijgen. Voorlopig geen echt nieuwe modellen dus bij Saab, maar wel extra varianten om weer wat aandacht te trekken. Als sportieve variant toonde Saab eind vorig jaar de 9000 Turbo 16 S. Net zoiets als de 9000 T 16 met Airflow-spoilerpakket, maar dan tevens met sterkere motor en standaard leren inte rieurbekleding. De (tweeliter) motor levert door aanpassin gen in de regel-elektronica 130 kW/177 pk in plaats van 117 kW/160 pk. Prijs: ƒ109.150,-. Iets exclusiefs voor wat min der geld biedt de 900 nu niet alleen te kotf»* Turbo-krachtbron, ma; met zestienkleps-motor turbo. Een echte vierpi cabrio met een zeer lii elektrisch bediend dal kost 89.500,-, bijna mille minder dan de uitvoering. En er wor speciale voorjaarsserie verd, die zonder meer voorzien van leren en aluminium velgen. Nog weer goedkoper is leum-editie 900i 16 Daarmee herdenkt Sa veertigjarig bestaan als merk; dat viel eigenlijl jaar. Het gaat om eei deurs model met extra ting voor een vriend Vanaf volgend jaar zal deurs 900i 16 waarop di ty gebaseerd is het een' ste Saab-model zijn. Di versie heeft elektrisch de zijramen, spiegi schuifdak, aluminium spoilers en speciale leur standaard voor f Dat is slechts twee mi! dan het standaardmod^j dus dat zal wel niet mi kocht worden totdat de op zijn. PETER FO ;rk. ral c>-; h ;««s r-t ,epti 'oei t 7eg< 11et ip e In de stad was het razend druk geweest. Woest ge barend en met bonzende slapen had de arme auto mobilist zich door de och tendspits geworsteld. Maar toen de oprit naar de snelweg in zicht kwam kon hij opgelucht adem halen, zijn stoel 180 gra den draaien en zijn lunchtroihmeltje erbij pakken. „Eigenlijk is het net de trein", schoot het door hem heen, terwijl hij de tanden in zijn croissan- tje zette en de krant open sloeg. De motor snorde geruststellend. Samen met vijf andere automobilis ten, rijdend in een keten van wagens, zou hij pre cies om 08.54 uur in Utrecht aankomen. Het lijkt op magie: autorijden terwijl je in de krant verdiept bent, zonder ook maar het ge ringste risico op een verkeers ongeluk. Een kind kan de was doen. Maar de ambtelijke top van het ministerie van ver keer en waterstaat houdt er ernstig rekening mee dat het binnen afzienbare tijd moge lijk wordt. „Elektronische ver keersgeleiding is echt geen toekomstmuziek", zegt Daan van Egeraat, coördinator van de projectgroep 'Telematica' van het ministerie. „De Euro pese automobielindustrie expe rimenteert nu al met wagens die volautomatisch over de Autobahn rijden en die een exacte onderlinge afstand be waren alsof ze door onzichtba re sleepkabels met elkaar ver bonden zijn. Deze techniek staat nog in de kinderschoe nen, maar de verwachting is toch wel dat deze zaken over zo'n twirrtig jaar gemeengoed Haarlemmerolie Het ministerie van Hanja Maij-Weggen volgt de ontwik kelingen in de laboratoria van de automobielfabrikanten met Volgens minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is het grote voordeel van de trein dat je er nog eens rustig een krantje en crois- santje kunt gebruiken. Maar ambtenaren van haar eigen ministerie menen dat dit voorrecht niet alleen aan de openbaar-vervoerreiziger is voorbehouden. Ook de automobilist zal binnen afzienbare tijd relaxed over 's Heeren wegen kunnen zoeven, het sturen en gas geven overla tend aan de automatische piloot. woorden: over snelwegen kan dank zij telematica in principe dertig procent méér auto's rij den ionder dat extra rijbanen hoeven te worden aangelegd. Ook met de Volkswagen Futun de 'auto van de toekomst' nog buitengewone belangstelling. Het departement staat immers voor een schier onmogelijke opgave: de files bestrijden zon der heel Nederland te asfalte ren; het aantal verkeersslacht offers fors terugdringen zon der een verbod op het autorij den af te kondigen; en ten slotte het moeilijkste van alles: de aan zijn voertuig verslin gerde automobilist ertoe bewe gen af en toe het blik te ver ruilen voor trein of bus. Het ministerie blijkt zijn hoop gevestigd te hebben op telema tica, de techniek waarbij com puters gekoppeld worden aan telecommunicatie-apparatuur (telefoon, computernetwerken en satellietverbindingen). „Het lijkt wel de Haarlemmerolie van de mobiliteit", schrijven topambtenaar Daan van Ege raat en Michel la Poutre, werkzaam bij een extern ad viesbureau, in een onlangs ge publiceerde verkennende stu die. „Telematica kan beslis send zijn voor de concurren tiekracht van Nederland, de kwaliteit van het openbaar vervoer èn van de infrastruc- i zijn de eindmogelijkheden van lang niet bereikt. FOTO: PR In hun rapport, dat de weinig aansprekende titel 'Telematica Verkeer en Vervoer' mee kreeg, schetsen Van Egeraat en La Poutre een Jules Verne- achtig perspectief van autorij dend Nederland. Er komt een nieuw soort autosnelweg, schrijven zij, die bijna honderd procent veilig is omdat het in dividuele rijgedrag geheel door computers en automa tisch bestuurde apparatuur wordt overgenomen. Onver antwoorde inhaalmanoeuvres en wegpiraterij komen in dat scenario niet meer voor. Volgens de nota rijden wegge bruikers in de volgende eeuw rond met een boordcomputer in de auto, een soort alleskun- ner die niet alleen de weg wijst, alternatieve routes plant en informatie geeft over ver trek- en aankomsttijden van treinen, maar een veilige af stand tot het volgende voer tuig bewaart en de auto desge wenst automatisch langs naast de snelweg geplaatste zenders leidt. „Een capaciteitswinst van dertig procent is moge lijk", wordt in de nota gecon cludeerd. Met andere Volgens Van Egeraat en La Poutre gaat het te ver om de omstreden plannen van Maij- Weggen voor de aanleg van nieuwe tunnels en wegen in de Randstad nu maar in de ijs kast te zetten. „Telematica kan een alternatief zijn voor het asfalteren", meent Van Ege raat. „Maar als je naar de hui dige snelle groei van het wa genpark kijkt, denk ik dat een zekere uitbreiding van het we gennet toch wel nodig blijft. Of de huidige tunnelplannen daar toe horen, valt buiten ons gezichtsveld". De milieubeweging hekelt de creativiteit waarmee het mi nisterie van verkeer en water staat naar oplossingen zoekt om èn het milieu te bescher men èn de automobilist via de aanleg van nieuwe wegen ruim baan te geven. Toch be strijdt La Poutre dat het mi lieu bij de verkeersplannen aan het kortste eind trekt. „Het is ook in het belang van het milieu als de capaciteit van de wegen uitgebreid wordt, want de files worden erdoor opgelost. Dat scheelt in brand stofverbruik èn luchtvervui ling". Overstap Het ministerie van verkeer en waterstaat wil telematica te vens gebruiken om de over stap van de auto naar trein en bus te bevorderen, voeren Van Egeraat en La Poutre aan. Dat zou kunnen door het autorij den via rekening rijden duur der te maken, door het kopen van trein- en buskaartjes een voudiger te maken en door meer reizigersinformatie te t verstrekken. „De barrières die nu nog bestaan tussen het au toverkeer en het openbaar perspectief van autorijdend Nederland. vervoer kunnen afgebroken worden", denkt Van Egeraat. „Het is technisch nu al moge lijk met één zogeheten 'smart card' af te rekenen bij de pomp, de parkeermeter te vul len en ook nog trein- en bus- ritten te betalen. Het kopen van strippenkaarten bij de si- garenboer 'en met parkeer- kwartjes in je binnenzak rond lopen zal tot het verleden gaan behoren". Ook het systeem van rekening rijden maakt gebruik van de 'smart card'. Een netwerk van langs de weg geplaatste sta tions brengt bij de 'smart card' op drukke uren een bedrag in rekening voor het passeren van bepaalde 'zonegrenzen'. Het station communiceert daarbij met de computer in de Speerpunten Als wegbeheerder zal Rijkswa terstaat samen met de automo bielindustrie de komende ja ren miljarden guldens moeten investeren om het ouderwetse asfalt in een nieuw jasje te ste ken. Het leeuwedeel van die kosten zal uiteindelijk door de gebruiker van de weg (lees: de automobilist) opgebracht moeten worden, verwacht Van Egeraat. In-hun rapport noemen Van Egeraat en La Poutre alvast een paar 'speerpunten' zoals het plaatsen van borden met vertrek- en aankomsttijden van treinen langs de wegen, een verkeersinformatie-radio- systeem dat continu filemel dingen doorgeeft (eerste expe riment op de weg Rotterdam- Frankfurt) en de aanleg van een verkeers-monitoringsys- teem met elektronische lussen onder het wegdek waarmee de drukte op de wegen gepeild kan worden. Verder in de toe komst verwijderd ligt een computer-informatiesysteem waarmee iedere burger thuis of op kantoor in een handom draai de eenvoudigste, goed koopste en/of snélste reis kan uitrekenen. Tegelijkertijd krijgt hij informatie over wachttijden op perrons, bus nummers en parkeermogelijk- heden. Van Egeraat en La Poutre wij zen er op dat veel technieken die zij voorzien in het wegver keer, nu al met succes in de luchtvaart en in het beroeps- goederenvervoer gebruikt worden. Zo worden schepen op bepaalde delen van de Rijn sinds kort continu vanuit de ruimte door satellieten ge volgd. Het is de bedoeling op deze wijze ook het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg in de gaten te houden. Vliegtuigen kunnen al sinds jaar en dag volautomatisch starten en duizenden kilome ters verderop veilig landen zonder dat de piloot de stuurk- nuppel ook maar één keer hoeft te beroeren. Mentaliteit De hamvraag blijft echter of ook de automobilist net als menige verkeersvlieger zijn ziel en zaligheid in handen van een automatische piloot wil leggen. Waar blijft het ei genzinnige, sportieve, vrijge- FOTO: MILAN KONVI vochten rijgedrag dat n in menige auto-adverten propageerd wordt, a' computer al het stuur- kei- en remwerk overn La Poutre erkent: „Het nogal een mentaliteitsve ring. Als de automobilis voelt voor het laten insfc van een computer dan hele vlieger niet op. Het zaak die boordcomput aantrekkelijk mogelijk ken. Hij moet daadwe aan een aantal behoefte doen. Onze verwachting 1 het proces stapsgewijs z lopen". Van Egeraat is toch nie ber over de acceptatie van nieuwe toeters en in het autoverkeer. „Bij tomobielindustrie zélf zit elektronica als hèt verk gument voor de toekom is heel interessant: hoe elektronica hoe beter, het motto. De potentiële delen zijn ook niet gerin tere reistijden, minder veiliger wegverkeer. W dat niet willen?" PAUL KOO

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10