"Bij de Haagse Politie loopt je mascara wel eens door. En niet altijd van het lachen." IN EN OM DE KAS ZATERDAG 31 MAART INFORMATIEDAG HAAGSE POLITIE Nederlandse witlof krijgt in zomer last van Franse roodlof Corso straks in bloemennood LAND EN TUINBOUW Qeid&aQowuvnt VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA £i Misschien is het werken als politievrouw een baan waar je wel eens aan gedacht hebt. En waarom ook niet? 'Dagelijkse sleur' bijvoorbeeld, is een begrip dat in ons woorden boek niet voorkomt. En het begrip 'typisch mannenvak' evenmin. Tenslotte bestaat 17% van het Haagse Korps al uit vrouwen 313). Dat is veel. Zeker als je nagaat dat het landelijk gemiddelde slechts 7% bedraagt. Maar het kan natuurlijk altijd beter. Ook in Den Haag, want we streven naar een vrouwelijke bezetting van 25%. Nu hebben we hier te weinig plaats om je over alle leuke en minder 'leuke kanten van ons vak te informeren. Daarom houdt het Haagse Korps zaterdag 31 maart een informatiedag. Uitsluitend voor vrouwen, want die zoeken we vooral. Al je vragen over werkinhoud, opleiding, salariëring en dergelijke worden dan beantwoord. Door een politievroi j® natuurlijk. En die vertelt je graag wanneer bij haar voor 't ee de mascara doorliep. Van het lachen en van het janken. Want een politievrouw is nooit van steen. En dat moet zo blijvi Op 31 maart wordt in heel Nederland bij 70 burea informatie gegeven. In Den Haag kun je op de volgende lokat voor informatie terecht: In de hal van het hoofdbureau, adres: Burgemees/ i Patijnlaan 35, telefoon 070-3102244, van 10.00 tot 16.00 u; In de politie-informatiebus, Koningin Julianaplein (voor het Centraal Station), van 10.00 tot 12.30 uur. In de politie-informatiebus, Plein, van 13.00 tot 16.00 uur. Nederlandse witlof krijgt in de toekomst in de zomer maanden meer concurrentie van witlof uit Frankrijk. Hartje zomer exporteerde Ne derland vorig jaar wekelijks zo'n 300 ton, waarvan onge veer dertig ton naar Frank rijk. In de zomer ondervond Nederland op de witlofmarkt tot op heden alleen enige con currentie van België. In het winterhalfjaar is België wel een geduchte concurrent, ter wijl er dan ook volop Franse witlof op de markt komt. De Fransen zien nu ook goede mogelijkheden om witlof in de zomermaanden op de markt te brengen. De con sumptie in Frankrijk moet dan nog fors kunnen groeien. De Franse consumenten zien witlof nu nog wel als een ty pische wintergroente, maar zoals bij zo veel andere pro- dukten zal ook witlof het ima go van een typisch seizoen- produkt gaan verliezen. Om zomerwitlof te kunnen telen, wordt er nu in Frankrijk al flink geïnvesteerd in de bouw van koelruimten. Er wordt speciale aandacht besteed aan de teelt van roodlof (rode wit lof). Met name dit produkt wil men als „zomerwitlof" op de markt brengen. Vorig jaar be droeg de Franse produktie tussen half mei en eind au gustus 1400 ton, waarvan 307 ton werd uitgevoerd. De Ne derlandse produktie bedroeg in die tijd 11.500 ton, waarvan 5.100 ton in het buitenland werd .afgezet. Oesterzwam, charmante compagnon van champignon Het assortiment groenten en en fruit breidt zich steeds ver der uit. Zo is er in de loop der tijd, zowel bij de teler als bij de consument, veel belang stelling ontstaan voor de pad- destoelachtigen. De champignon is momenteel een zeer bekend en veel ge bruikt produkt. De oester zwam wordt nog maar sinds kort in Nederland geteeld en is nog vrij onbekend. De spe cifieke eigenschappen van deze geraffineerde paddestoel, zoals zijn fraaie uiterlijk en specifieke smaak, dragen er toe bij, dat ze bij de consu ment steeds meer op het menu komt te staan. De oesterzwam is afkomstig uit Japan. Van 1980 af wordt deze bijzondere paddestoel nu ook in Nederland gekweekt. In het wild groeit de oester zwam aan de bomen, in verti cale richting, zodat de steel aan de rand van de hoed zit. In Nederland wordt de oester zwam echer geteeld op tarwe- stro. Daarop groeit de zwam in horizontale richting zodat de stam midden onder de hoed zit, zoals het een echte paddestoel betaamt. Er zijn twee soorten oester zwammen. Beide duidelijk herkenbaar voor de consu ment. In de zomer heeft de oesterzwam namelijk een an dere kleur dan in de winter, 's Winters is er het paarse type, dat een beetje naar zee tong smaakt. In de zomer maanden gaat het om de bruingrijze oesterzwam, om zijn smaak ook wel kalfsoes- terzwam genoemd. Westland op beurs in DDR Bloemenveiling Westland is van 31 maart tot en met 2 april vertegenwoordigd op de Internationale Gartenbau Ausstellung (IGA). Deze beurs wordt gehouden in Er furt in de DDR, en is op sier- teeltgebied de grootste van het Oostblok. Dit jaar worden 250.000 bezoekers verwacht. Alleen in het eerste weekein de van de beurs wordt deelge nomen door buitenlandse be drijven. De beurs duurt tot en met 16 april. Het is voor het eerst dat op de IGA een Ne derlandse vertegenwoordiging staat. Naast Boemen veiling Westland zijn ook het Bloe menbureau Holland en de Westlandse exporteurs Sions- plant, Superflora, Disva, Dis- bloem en Oscar Petri Holland op de IGA aanwezig. De Ne derlandse delegatie is te vin den in hal dertien. De beurs is dagelijks geopend van negen tot zes uur. Samenwerking in bollenvak Samenwerking tussen de teelt en de handel. Dat is het uit eindelijke doel van een on derzoek, dat de Bond van Bloembollenhandelaren laat instellen naar de mogelijkhe den in deze sector om te ko men tot een betere bedrijfs voering door meer samenwer king. Met name het indivi dualisme in de sector was voor de bond aanleiding om het initiatief te nemen naar nieuwe samenwerkingsvor men een onderzoek in te stel len. Het Produktschap voor Siergewassen heeft er 115.000 gulden voor over, mits het ministerie met een zelfde be drag over de brug komt. Kerngetallen „Kerngetallen 1989" is de titel van de pas verschenen bro chure van Bloemenveiling Westland, waarin de belang rijkste cijfers van deze veiling over het afgelopen jaar staan vermeld. Het twaalf pagina's tellende drukwerkje biedt de lezer een gedetailleerd beeld van de positie van Bloemen veiling Westland op de we reldmarkt van sierteeltpro- dukten. (Bestellen: tel. 01740- 3.21.58). Het bestuur van het Bloe mencorso van de Bollen streek dreigt in de moei lijkheden te raken. Voor de zoveelste maal sinds aan het einde van de ja ren veertig in de bollen streek werd besloten om een groots bolbloemen- corso te laten rijden, dreigt men namelijk ge confronteerd te woTden met de gevolgen van wat Moeder Natuur tijdens de seizoenen zoal Uithaalt. Soms zijn door dat eigengerei de handelen de bloemen wat vroeg, maar meestal laat. In beide gevallen zijn de uitkom sten voor de organisatie ech ter hetzelfde: Men moet met een lampie op zoek naar hya cinthen. Dit jaar het van het zelfde laken een pak. De corsobestuurders moeten de weg op om zich van vol doende hyacinthen te verze keren en dan moet men den ken aan ongeveer 1 miljoen trossen. Ga daar maar eens aan staan, vooral als er zo'n extreem voorjaar als nu aan de orde is. De geleerden hebben de an nalen er al op nageslagen en geconstateerd, dat men nog nooit in de corso-geschiedenis met een dergelijk vroeg voor jaar te maken heeft gehad. Lekker voor wie alvast wat kleur wil opdoen voordat de echte zomerzon er is, maar fu-. nest voor wie een bloemen- stoet op de weg moet zetten die uit voornamelijk voor jaarsbloemen, en speciaal hya cinthen, bestaat. Men gaat zich dus wat zorgen maken en corso-voorzitter Piet Goemans vertelt dat het bestuur een op roep in de richting van de hy- acinthenkwekers zal richten met de vraag om medewer king. „We hebben inderdaad aardig wat hyacinthen nodig om het specifieke van de het corso van de Bollenstreek tot uit drukking te brengen," aldus Goemans. „Als iedere hyacin- thenkweker zorgt dat hij in week 16 een stukje hyacinten voor het Bloemencorso op zijn land heeft laten staan, denk ik dat we toch nog een heel eind op weg komen. Het mag dan nameljk wel zo zijn dat nu al erg veel hyacinthen bloeien en men zelfs al volop aan het snijden is, ze bloeien nooit allemaal tegelijk, dus wat rek zit er nog wel in. Maar een goed corso maken kunnen we alleen als de kwe kers vanaf nu er rekening mee houden dat we straks die laatste bloemen keihard nodig hebben". Goemans stelt, dat het maken van dit corso nu meer dan ooit een kwestie van de han den ineen slaan is. „Sarhen bezig zijn voor een'gezamen lijk belang, want dat het Bloe mencorso van de Bollenstreek een belangrijk medium is voor het uitdragen van onze reclameboodschap, kan niet worden weersproken", aldus Goemans. De voorzitter spreekt de hoop uit dat de kwekers niet naar de buurman kijken en denken dat die wel een portie voor zijn rekening zal nemen. „Als iedereen een stukje bijdraagt kost dat per bedrijf weinig moeite, hetgeen natuurlijk te prefereren is boven een enor me inspanning van slechts en kele bedrijven. Goemans wijst ook naar het promotionele be lang van het bloemencorso voor het bollenvak. „Op cor sodag (zaterdag 28 april) staan honderdduizenden mensen langs de route tussen Haarlem en Noord wijk en zijn er bo vendien erg veel vertegen woordigers van radio, televi sie en de pers. Uit binnen- en buitenland dus en het behoeft geen betoog dat de mogelijk heden om onze produkten via dit corso onder de aandacht te brengen bijzonder breed zijn". Goemans gaat ervan uit dat, volgens afpraken in het verle den gemaakt, het organisato risch niet mogelijk is om de corso-datum te vervroegen. Grote aanvoer van appeleff De aanvoer van appelen is opnieuw groter dan het voorgaai yC jaar, hetgeen ten koste ging van de prijs. Dat geldt met na an voor het ras Elstar. Ook bij andere appelrassen is de prijsUac ming dit seizoen niet zo goed. Tot nu toe ligt de middenp651 van appelen op 69 cent per kilo. Tot eind februari kwj^ 214.000 ton appelen voor de klok, tien procent meer dan in g seizoen 1988/89. ,5C Hij Een bloemencorso zonder bloemen is in de Bollenstreek ondenkbaar. Daarom komt het allemaal met ieders medewerking vast wel op zijn pootjes terecht. Rupsen in de aanval. Na verdelging van rupsen:|| gezonde, stevige paprika's Rupsen, die de bladeren van paprikaplanten aanvreten, belei„u meren de vruchtvorming. Alleen een vol en gezond gevaar geeft mooie, stevige paprika's. Dood dus aan de rupsen, die zi nai aan de onderzijde van de bladeren volvreten. Om de beste 9 ze van het bestrijden' vast té stellen, dient de tuinder eerst jg weten met welk soort rups hij te maken heeft. De Proeftuin Naaldwijk stelt, in samènwerking met het Landbouwkuni ig Instituut te Wageningen, vast welke rups de teelt belaagt. O jk wordt de wijze aangegeven waarop de bestrijding het beste k plaatsvnden. Uiteraard op een milieu-vriendelijke manier, i 'e de op de trips jagende roofmijt, niet mede verdelgt. Aange k den werd om na een bespuiting met een oplossing van NomoiTV te spuiten met het natuurlijke bacteriepreparaat Bacteosp !a^ Met het resultaat, dat niet alleen de rupsen in enkele dag®0 verdwenen, maar dat ook van de bestrijdingsmiddelen na erjj: week niets meer in de planten was terug te vinden. Tuinder in de verdediging.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6