esprek zwarte leiders ►ver geweld in Natal gyantrouwen beheerst Zuid-Afrika dertig jaar na verraad Verwoerd Italië en Spanje smeken om water .mnestie voor Litouwse deserteurs Impasse dreigt voor Weens wapenoverleg JITENLAND tteidóe Sou-uxiit VRflDAG 30 MAART 1990 PAGINA 5 [avel wil bemiddelen kwestie Litouwen AAG De Tsiechoslowaakse president :lav Havel heeft gisteren een beroep ge- n op Sovjet-president Gorbatsjov on dialoog met de leiders van Litouwen t€ innen over het streven naar onafhanke- heid van de Baltische republiek. In een gram aan Gorbatsjov en de Litouwse sident Vytautas Landsbergis bood Havel land aan als „neutraal terrein" voor be- ekingen. „Iedere vorm van geweld, al- i een dreigement al, kan het vreedzame reel in Europa ernstig schaden," waar- uwde Havel. ïalve Tsjechoslowakije hebben gisteren Denemarken en IJsland aangeboden Is neutraal terrein te dienen voor mo- jke onderhandelingen tussen de Balti- republiek Litouwen en de Sovjetunie. NASA „bezuinigt" met ruimtepakken van 680 miljoen WASHINGTON Met ruimtepakken die 680 mil joen gulden per stuk kosten denkt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA een oplossing te heb ben gevonden voor de financiële strop die haar te wachten staat. Een NAS A-studiegroep kwam on langs tot de conclusie dat aan het ruimtestation, dat in het midden van de jaren negentig wordt gecon strueerd, per jaar 2.200 uur onderhoudswerk moet worden verricht bij zogenoemde Eva's, ofwel ruimte wandelingen. Bij de planning ging de NASA uit van 130 uur onderhoud. Door gebruik te maken van hoge-druk ruimtepakken kan de voorbereidingstijd van een ruimtewandeling vier a vijf uur worden be kort. Tegenover het Congres benadrukte NASA ech ter dat het station ook zonder de dure pakken kan functioneren en dat het onderhoudsprobleem het project niet in gevaar brengt. DDR schrapt visum plicht voor Turken OOST-BERLIJN Oost-Berlijn en Ankara zijn overeengekomen met ingang van 27 april de wederzijdse visumplicht voor Turk se en Oostduitse staatsburgers te schrappen. Daarmee creëert de demissionaire DDR-re- gering een nieuwe probleem voor de Bonds republiek Duitsland. Want de BRD heeft haar grenzen voor buitenlanders die niet uit EG-landen komen of niet van Duitse afstam ming zijn met een nieuwe asielwet nagenoeg dicht gemaakt. Doordat de DDR nu als sluis fungeert, kunnen de Turken ongehinderd West-Berlijn binnenkomen. Personencontro le wordt aan de Westberlijnse kant van de grens niet uitgevoerd. En via West-Berlijn levert een reis naar de Bondsrepubliek wei nig problemen op. Anti-tv - baksteen GENEVÈ Wie meent dat de wereld al alles heeft, vergist zich deerlijk. Dat bewijst de catalogus van de 18e Geneefse uitvindersbeurs die vandaag open gaat Woede en afkeer over wat er op de tv is, kan nu eenvoudig, zij het tijdelijk worden gekoeld door een zachte baksteen van een Britse firma, die tegen het scherm kan worden gesmeten, het ap paraat voor een paar seconden uitschakelt. De beurs telt een record van 595 deelnemers uit 25 landen met duizend nieuwe „vondsten". Dode bij oproer in Slowaakse gevangenis PRAAG Bij het neerslaan van een muiterij in een Tsjechoslowaakse gevangenis ten noor den van Bratislava zijn gisteren één dode en dertig gewonden gevallen. De opstand van de gevangenen is bedwongen door oproerpolitie en parachutisten. De muiterij brak uit nadat een verzoek om collectieve gratie was afgewe zen. In de gevangenis, een 18de eeuws slot in de stad Leopoldov, worden zware criminelen bewaakt. De politie verschafte zich met gewe ren toegang tot het slot dat door de gevange nen met benzinebommen werd verdedigd. Bij de aanval raakte naast 29 gevangenen ook één cipier gewond. Eén gevangene was reeds over leden toen de aanval van de oproerpolitie werd ingezet. Hij is waarschijnlijk van een in stortend, brandend dak gevallen. NNESBURG leider Nelson Man en Zulu-leider Man- ithu Buthelezi willen lande maandag in iland een gezamenlij- vredesbijeenkomst or- ren, in een poging einde te maken aan geweld, dat in de af- FOt|oPen yier jaar al bijna 1)0 mensen het leven Jft gekost. icjeia en Buthelezi waren in8 dvrienden, maar hebben har niet ontmoet sinds Surj^dela op 11 februari na 27 uit gevangenschap werd 'ig jilagen. Zij hebben wel tele- sch contact gehad en over geweld tussen hun weder- se aanhang gesproken, r de verheviging van het eld in de afgelopen twee :n heeft geleid tot de plot- ïge aankondiging van de bijeenkomst op een veld in de township Taylor's Halt, een van de gewelddadigste gebie den in Natal. „Mensen komen op afschuwe lijke wijze om het leven in Na- tal, en dat is de reden waarom dit zo snel mogelijk moet ge beuren", zei ANC-woordvoer- der Ronnie Mamoepa. „Het is van het allergrootste belang dat zij (Mandela en Buthelezi) elkaar ontmoeten", zei M.V. Ngema van Buthelezi's Inkat- ha-beweging. Ngema deed een beroep op werkgevers om hun zwarte personeel maandag vrijaf te geven. Dodencijfer Volgens politie- en ziekenhuis woordvoerders zijn in de afge lopen twee dagen minstens 25 doden en 35 zwaargewonden gevallen. Sommige ziekenhuis functionarissen verklaarden echter dat het dodencijfer ho ger lag, omdat sommige lijken door familieleden waren opge haald voordat ze geteld kon den worden. De Inkatha en het ANC heb ben nooit een gezamenlijke bijeenkomst georganiseerd. Beide groepen zijn tegen apartheid, maar verschillen van mening over de manier waarop deze bestreden moet worden, over de vorm van de toekomstige regering en over de stammenstructuren. Intussen heeft de burgemees ter van Pietermaritzburg, Mark Cornell, gisteren tijdens een gemeenteraadsvergade ring de afkondiging van de staat van beleg bepleit in Edendale Valley, waar de af gelopen twee dagen bijzonder hevig is gevochten. In het ge bied zijn naar schatting 200 huizen platgebrand. Honder den mensen zijn hun dorpen ontvlucht en hebben toevlucht gezocht in kerk- en schoolge bouwen aan de rand van Pie termaritzburg, de hoofdstad van de provincie Natal. In het centrum van Johannes burg demonstreerden onge veer 5.000 zwarte vakbondsle den tegen plannen van de re gering om het vervoer, zieken huizen en andere openbare voorzieningen te privatiseren. Bij de effectenbeurs van Jo hannesburg werd een petitie afgegeven waarin nationalise ring van de economie werd bepleit als middel om arme zwarten te helpen. In Johan nesburg werden de betogers ongemoeid gelaten, maar in Pretoria werd een soortgelijke demonstratie van ongeveer 2.000 mensen door de politie met charges beëindigd. De po litie hield 39 mensen aan, maar zei niets te weten van gewonden. Vakbondsfunctio narissen verklaarden echter dat ongeveer 40 betogers hon debeten en klappen hadden geïncasseerd, of door traangas bedwelmd waren geraakt. Gwapende leden van de Inkathabeweging marcheerden gisteren door de straten van Edendale, in de Zuidafrikaanse provincie Natal, waar deze week minstens 25 mensen zijn omgekomen tijdens confrontaties tussen anti-apartheidsgroeperingen. FOTO: AP ideif len Sui llin'\PSTAD Blanke ;afrikanen lijken op- iw een kans te krijgen te kunnen onderhan- ïerifen met de zwarte va^rderheid. Die hoop op rde|erhandelingen flik- nd 'de ook dertig jaar ge- jn, in de donkerste da- van de apartheid, op. Toen verbrak de „lering een belofte maardoor die hoop de ig jnd in werd geboord. Dnt\| vertrouwen bij de M4rten was een generatie 3eteg verdwenen. amf rjioop op nieuwe onderhan- "tigen tussen blank en t at in Zuid-Afrika heeft de hijlopen tijd een grote vlucht vfcmen door de belangrijke Vormingen van president de Klerk. Maar het wan- Bqwen kan elk moment T opvlammen. Het toene- id geweld - ook dat tussen irten onderling - sinds de Jating van Nelson Mandela nt de mogelijkheid voor jituele besprekingen al in ïar gebracht. En wat uit- v0(|elijk het gevolg zal zijn van de schietpartij afgelopen maandag in de woonoorden Sebokeng en Sharpeville, waarbij doden en gewonden vielen door politiekogels, moet nog blijken. Mars De koloniale geschiedenis van Zuid-Afrika is gedompeld in bloedige incidenten van oor log, geweld en verraad tussen de blanken en zwarten aan beide zijden. Een historische gebeurtenis in de straten van Kaapstad op 30 maart 1960 heeft de wereld en alle Zuid afrikanen getoond wat de ge volgen zijn van onderhande lingen zonder wederzijds ver trouwen. Dié dag werd een van de grootste marsen gehouden die Zuid-Afrika ooit heeft gezien trouwens voor jaren ook de laatste massademonstratie. Het was de dag waarop het blanke bewind in Kaapstad aan de dijk gezet had kunnen wor den. Maar de rede zegevierde, even, en de Bastille bleef on- bestormd. Op die dag stroomde onver wacht uit de zwarte woonoor den bij Kaapstad een indruk wekkende menigte van 30.000 Afrikanen, overwegend man nen, die vreedzaam en gedisci plineerd naar het centrum van de stad marcheerden om hun eisen kenbaar te maken aan de onbuigzame regering van premier Hendrik F. Verwoerd. Dat was de regering die de zwarten in zogenaamde 'blan ke' gebieden puur en alleen zag als arbeidskrachten, als 'overtollige aanhangsels' of 'tij delijk aanwezigen'. Het gebeurde negen dagen na dat de politie het vuur geo pend had op zwarte demon stranten, met 69 doden in Sharpeville (Transvaal) en twee doden in Langa (Kaap stad). De schietpartijen hadden de gemoederen in veel delen van het land tot het kookpunt ver hit. Die negen dagen groeide de vastberadenheid en kwa men de zwarte Afrikanen massaal samen bij de politiebu reaus zonder hun gehate (maar essentiële) identiteitspasjes. Zij lieten zich met velen arreste ren en opsluiten in gevange nissen die niet voldoende plaats voor hen hadden. Deze campagne tegen de pasjeswet was georganiseerd door het Panafrikanistisch Congres, de rivaal (toen en nu) van de be langrijkste anti-apartheidsbe weging, het Afrikaans Natio naal Congres. In veel plaatsen werden stakingen uitgeroepen. Na een uitzonderlijk hard vochtig politieoptreden in het woonoord Langa vroeg in de ochtend van 30 maart 1960 stroomden de inwoners de straten in en trokken spontaan naar hetcentrum van Kaap stad en veroverden daarmee een plaatsje in de geschiedenis. Waardig Een 23 jaar oude, berooide handelsstudent, Philip Kgosa- na, was in die tijd regionaal se cretaris van het Panafrikanis tisch Congres (PAC) in Kaap stad. Hij nam bekwaam de lei ding over deze deinende men senzee en voerde een waardige mars naar de stad aan. Kaapstad heeft die dag nooit vergeten. De blanke inwoners van de stad raakten in paniek, sloten hun winkels, haalden hun kinderen van school. De telefooncentrales raakten overbelast. Het leger en de po litie omsingelden het parle mentsgebouw om een gevrees de massale aanval op de cita del van apartheid af te weren. Een helikopter klapwiekte bo ven de menigte. Kgosana was echter niet van plan op te trekken naar het zwaar versterkte parlements gebouw. Drie blokken voor het parlement sloeg hij rechts af en hield samen met de 30.000 demonstranten stil voor het politiehoofdkwartier op Caledon Square. Daarmee brak het kritieke moment aan waarop het woord van de blanke regering op de proef gesteld werd. De verantwoordelijke politie chef, kolonel I. P. S. Terblan- che, onderhandelde op be schaafde wijze met Kgosana. Hij greep niet naar het door zijn superieuren geprefereerde geweld. Kgosana verzocht om een onderhoud met de minis ter van justitie, F. C. Erasmus, om hem de eisen van het PAC voor te leggen: de beëindiging van de politierazzia's, de af schaffing van de pasjeswet, een minimumloon van een pond sterling per dag en geen represailles tegen de zwarte leiders. Terblanche zei hem dat Eras mus niet beschikbaar was hij was „aan het lun- waarop Kgosana en een of twee van zijn collega's werden verwacht. Met deze belofte op zak keerden de demonstranten in vrede terug naar Langa, op hun acht mijl lange tocht be geleid door een eenzame poli tiewagen. Meedogenloos Waar Kgosana naïef was, was de regering meedogenloos. Kgosana en twee andere PAC- afgevaardigden dienden zich om stipt vijf uur aan op het politiebureau. Daar deelde de plaatselijke commissaris van de veiligheidspolitie hun mee dat de noodtoestand was afge kondigd en dat ze onder arrest stonden. De regering van Ver woerd had Terblanche in de kou laten staan. Verbitterd en uit de gunst verliet hij niet lang daarna de dienst. Na deze publiekelijk verbro ken belofte geloofde de zwarte bevolking de blanken gewoon niet meer. Het was een keer punt in de relatie tussen blank en zwart in dit gekwelde land, vertrouwen zo hard no- chen" maar beloofde plech- dig is. Binnen enkele dagen waren het ANC en PAC ver boden en gingen de leiders tig een onderhoud te regelen voor vijf uur 's middags, naar de gevangenis of in bal lingschap. Kgosana vluchtte het land uit toen hij op borg tocht vrijgelaten was. In 1961 brak een guerrillaoor log uit die sindsdien heeft voortgeduurd. Een geweldda dige ondergrondse zijtak van het PAC, de Poqo, legde zich toe op het aanvallen van blan ke burgers op plaatsen als de Bashee River Bridge in Trans kei (vijf blanken vermoord) en Paarl Dij Kaapstad (twee blan ke jongeren vermoord). Een blank parlementslid merkte op dat het woord van de blanke man in 'verder dis krediet' gebracht was onder de zwarten. Dit was ongetwijfeld waar en de kosten waren as tronomisch. In de Verenigde Staten heeft het congres bepaald dat onder handelingen in goed vertrou wen moeten voorafgaan aan de opheffing van sancties te gen het huidige Zuid-Afrika. De verbroken belofte in een volgepakte straat in Kaapstad is nog niet vergeten. ANTHONY HAZLITT HE ARD De auteur is voormalig hoofd redacteur van de Cape Times te Kaapstad. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME/BARCELONA Ita lië en Spanje hebben dorst. Een al maanden aanhoudende droogte, de meest hardnekkige sinds 1945, begint dramatische vormen aan te nemen. Het wintergraan is verdroogd, op Sardinië worden duizenden schapen met de dood bedreigd, in Zuid-Italië kunnen de to maten niet worden geplant en de wintersport in de Alpen is zo goed als verloren. In Noord-Spanje is al officieel alarm afgekondigd. Barcelona heeft nog maar voor een maand normale hoeveelheden water en heeft de druk op de kranen al verlaagd. In Bilbao komt er tussen zes uur 's a- vonds en zes uur 's ochtends geen druppel meer uit de lei dingen. Toiletten in de bars en restaurants werken niet en de kapperszaken sluiten eerder. Ook in Zuid-Italië is het water al gerantsoeneerd. Twee uur per dag staat de kraan daar droog en is het de burgers ver boden de auto's te wassen of de tuin overvloedig te be sprenkelen. De bisschop van het Noorditaliaanse stadje Alba heeft zijn gelovigen aan geraden zich te verlaten op de voorzienigheid, terwijl andere zieleherders, met inbegrip van de paus, de hemel al regen hebben afgesmeekt. Tussen september en februari is in heel Italië niet meer dan de helft van de normale hoe veelheid neerslag van deze an ders zo regenrijke maanden gevallen. Door de staalblauwe hemel en de gemiddeld twee tot drie graden boven normaal liggende temperatuur werd het verdampingsproces nog eens bespoedigd. Het is het platteland aan te zien. De Tos- caanse heuvels die in deze tijd van het jaar grazig groen ho ren te zijn, zien er geelbruin uit. Bruisende en kolkende ri vieren zijn veranderd in trage donkere stromen. De lozingen van afvalwater zijn echter niet afgenomen, zodat het water extra vervuild is. Dat levert weer een zuiveringsprobleem op voor de drinkwatervoorzie ning die voor een groot deel van de rivieren afhankelijk is. Door een onverklaarde mete- reologische gril is er de afgelo pen tien jaar in Italië vijftien tot twintig procent minder neerslag gevallen dan het ge middelde van de laatste 200 jaar. Om dat structurele tekort op te vangen zou het ander half jaar onafgebroken moeten regenen. Daarom wordt nu de exploitatie overwogen van on dergrondse watervoorraden waarnaar tot nu toe slechts door wichelroedelopers is ge zocht. Verder heeft de droogte de in frastructurele gebreken van Italië's watervoorziening aan het licht gebracht. Het door de meeste gemeenten slecht on derhouden waterleidingnet verliest door lekkage naar schatting de helft van het ge transporteerde water en moet daarom in de komende jaren ingrijpend worden vernieuwd. In Sicilië en Sardinië over weegt men zelfs de bouw van ontziltingsinstallaties om zee water voor consumptie ge schikt te maken. ;idej ►oor onze correspondent v0° lexander Mtlnninghoff) do< Pi> ifSKOU/VILNIUS Sovjet-ministerie van insie heeft gisteren iestie aangekondigd Litouwse deserteurs vrijwillig naar hun on deel terugkeren. Maar iijkertijd wordt een fvervolging in het ruitzicht gesteld tegen die moedwillig de jetwet op de algemene ïstplicht blijven over- a en. Volgens generaal Markovski van de Sovjet-generale staf zijn er ruim 150 Litouwers ge deserteerd en zijn er 51 deser teurs opgespoord en naar hun kazernes teruggebracht. Mar kovski zei niet of tegen deze groep maatregelen genomen zullen worden. De wet voor ziet in gevangenisstraffen van drie tot zeven jaar voor deser tie in vredestijd. De Litouwse regering, die het Rode Leger als bezettings macht beschouwd, heeft de de serteurs (volgens haar telling ongeveer 2.000) aangeraden hun toevlucht te nemen tot kerkelijke gebouwen, zieken huizen en andere min of meer veilige onderduikadressen. Te gelijkertijd zegt de regering- Landsbergis dat zij geen enke le bescherming kan bieden als het Sovjetleger inderdaad aan grootscheepse klopjachten op de deserteurs (in Litouwen 'vluchtelingen' genoemd) be gint. Intussen zijn in diverse delen van de USSR steunbetuigin gen aan de Litouwers losgeko men. Zelfs in het regerings centrum Moskou waagde een progressieve groep gemeente raadsleden hef een veroorde ling van het optreden van pre sident Gorbatsjov in deze kwestie openbaar te maken. In Letland riep de leider van het volksfront, Ivans, op tot de vorming van vrijwilligersbri- gades van de Letlandse politie die het buurland te hulp moeten komen. De belangrijk ste steunverklaring kwam uit de Oekraïne, de tweede repu bliek van de USSR na de Rus sische Federatie met 50 mil joen inwoners. Daar riep het machtige volksfront Ruch op tot steunbetuigingen aan de Litouwers. De autoriteiten hebben dat plan al afgewezen, maar vooral in Ljvov in de westelijke Oekraine, het oude Poolse gebied dat sterke ver wantschapsbanden met het eveneens katholieke Litouwen heeft, lijkt de bereidheid tot een dergelijk actie zeer groot. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES paaipgg Naarmate de reis vordert daalt het moreel van de "~uanning meer en meer. Het schip heeft een flinke voorraad 11 sel en water aan boord, maar langzamerhand raakt die toch nuu :n wanneer de constabel probeert met strenge hand een arr,J er dagrantsoen voor te schrijven, breken gevechten los. De "ers beschuldigen elkaar voorraden te hebben verstopt, de r ien worden getrokken en spoedig vloeit er bloed. Alleen *van Noort houdt het hoofd koel. Een paar leden van de be manning hebben nog enig verantwoordelijkheidsbesef en helpen hem getrouw bij de navigatie. Maar wat is er van de anderen geworden? De mannen sterven, worden overboord gegooid, of liggen in hun kooi te verhongeren. Als de „Surprise" in mist en regen Straat Magelhaes binnenvaart, staat Van Noort op de campagne met één matroos, die, ofschoon verzwakt, hem nog terzijde kan staan. Anti-Stasi betoging „Geen Stasi- 1 parlement", staat te lezen op een van de spandoeken waarmee de Oostduitsers gisteren mas saal de straat op gingen om te demonstre ren tegen de vermeende be trokkenheid van de nieuwe leiders bij de Stasi, de be ruchte geheime politie van het oude bewind. Neues Forum de bewe ging die de op stand tegen het communisti sche bewind in de DDR heeft ingeluid, heeft een onmiddel lijk onderzoek geëist naar de achtergrond van de leden van het nieuw- gekozen parle ment. FOTO: AP WENEN De Weense onder handelingen over verminde ring van conventionele wa pens in Europa (CFE) dreigen in een impasse te raken. Wes terse diplomaten betwijfelen ernstig of het CFE-akkoord nog in de herfst van dit jaar getekend zou kunnen worden en bereiden zich al voor op een oplossing: „detailkwesties zouden in een CFE-II akkoord een plaats moeten krijgen. De delegatieleider van de Bonds republiek, Rüdiger Hartman, vroeg gisteren in dé plenaire zitting, om „snelle, flexibele beslissingen" van alle bij de onderhandelingen betrokken landen. De afwachtende hou ding van de Sovjetunie is de belangrijkste oorzaak van de .vertraging. De Sovjetunie zou eerst willen weten hoe de her eniging van de beide Duitslan- den gaat verlopen en zou wil len wachten op de uitkomst van het „twee-plus-vier"-over- leg, de gesprekken tussen de ministers van buitenlandse za ken van de vroegere geallieer den (Groot-Brittannië, Frank rijk, SU en VS) en de beide Duitslanden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5