Hartrevalidatie heeft geen effect Brunswi jk biedt Surinaamse regerin zijn excuses aan „Het ligt aan Den Haag of we de tractor thuis laten" Vroeger knuffelde hij nog wel eens lief...: BINNENLAND/BUITENLAND £ekbc6ou*a/nt VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGIN j] Kamer verhoogt eigen salaris DEN HAAG Ondanks prin cipieel verzet van Groen Links en de RPF heeft de Tweede Ka mer zichzelf een salarisverho ging toegekend. Alle andere fracties verklaarden zich giste ren voor een verhoging met bij na vijfduizend gulden bruto per jaar. De schadeloosstelling, zoals net jaarsalaris van de kamerle den officiëel heet, komt daar door op een kleine 108.000 gul den. Groen Links en de RPF zijn tegenstander van deze maatregel, omdat andere groe pen Nederlanders niet in dezelf de mate mogen meedelen in welvaart. Bomgooier huis Witteman krijgt 2,5 jaar cel HAARLEM De 20-jarige Haarlemmer die een bom aanslag pleegde op het huis van VAR A-journalist Paul Witteman, is gisteren door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De officier had deze straf ook geëist. De aanslag met een zelfgemaakte pijpbom vond in de nacht van 7 ok tober vorig jaar plaats. De hal van de woning van Wit teman raakte fors beschadigd. De dader had enige tijd een verhouding met de doch ter van Witteman en zou het niet hebben kunnen ver kroppen dat de relatie op een gegeven moment werd verbroken. Volgens de rechtbank heeft de man daarna een ware terreur uitgeoefend op het meisje en haar fa milie. De man heeft altijd ontkend de bom bij Witte man door de brievenbus te hebben gegooid, maar er zijn diverse belastende verklaringen tegen hem afge legd. Scherpere maatregelen tegen varkenspest DEN HAAG Het ministerie van landbouw heeft de woensdag geno men maatregelen in verband met klassieke varkenspest op een bedrijf in het Noordbrabantse De Moer aan zienlijk verscherpt. Het gebied waarvoor een vervoerver- bod voor varkens was afgekondigd is uitgebreid. Bovendien valt met on middellijke ingang ook het vervoer van koeien en schapen onder het ver bod. Het gebied is ruwweg begrensd door de lijn Tilburg, Den Bosch, Berg- sche Maas, Raamsdonkveer en Breda. In het betrokken gebied mogen boe ren ook geen varkensmest uitrijden en mogen de varkens niet buiten lo pen. Heertje trekt beroep tegen voldoende in AMSTERDAM Prof. dr. A. Heer tje heeft het hoger beroep ingetrok ken dat hij had ingesteld tegen een rechterlijk vonnis dat hem verplicht te een zes te geven aan de student rechten R. Lambach. Waarom Heer tje dat heeft gedaan, is niet duidelijk. De president van de rechtbank in Amsterdam bepaalde twee weken ge leden in een uitspraak in kort geding dat Heertje het cijfer van de student voor een tentamen economie moest verhogen van een vijf naar een zes. De student had het kort geding aan gespannen nadat hij tot twee keer toe in het gelijk was gesteld door het col lege van beroep voor de examens. PARAMARIBO/DEN HAAG Jungle commandoleider Ronnie Brunswijk heeft gisteren zijn excuses aangeboden aan de Surinaamse regering, nadat hij tot de overtuiging was gekomen dat de regering werkelijk moeite had gedaan om hem vrij te krijgen. BILTHOVEN Revali datie van hartpatiënten leidt niet tot lichamelijk en psychisch herstel. Na een jaar is, na een aanvan kelijke vooruitgang, de conditie van de patiënten dezelfde als toen de reva lidatie begon en zijn de angsten om normaal te le ven weer terug. Voor meer effect moet de reva lidatie afgestemd worden op de individuele patiënt, met name ouderen en zwakkeren. Met deze 'zorg op maat' kunnen meer mensen voor minder geld worden geholpen. Deze onderzoeksresultaten maakte de Revalidatie Com missie van de Nederlandse Hartstichting gisteren bekend aan de vooravond van de Na tionale Hartweek. De bevin dingen van de commissie zul len volgens cardioloog en voorzittér dr. F. Bar een aard verschuiving teweegbrengen in de wereld van de hartreva lidatie. Twintig jaar hebben artsen en wetenschappers re validatie voorgeschreven in de veronderstelling dat de trai ningsprogramma's zouden lei den tot afname van nieuwe in farcten en sterfte. En nu blijkt dat de oefenprogramma's voor de 30.000 hartpatiënten in Ne derland ma^r een beperkte in vloed hebben op zaken als ro ken en eten. „Men heeft zich zelf de verkeerde worst voor gehouden", aldus Bër. Opnameduur Door revalidatie (conditietrai ning) is de opnameduur terug gebracht van zes naar één, hooguit twee weken. Maar het Artsen en wetenschappers moeten zich minder richten op lichamelijk herstel van hartpatiënten en meer op psychosociale begeleiding. FOTO: SP dan conditieverbetering". De huidige aanpak heeft niet al leen een verkeerd doel voor ogen (lichamelijk en psychisch herstel na een hartinfarct), maar ook een verkeerde doel groep. In de veronderstelling dat aan oudere en zieke pa tiënten weinig eer valt te be halen, wordt deze groep vaak uitgesloten van revalidatie en gaat alle aandacht uit naar de vitalere patiënten. „Er wordt te veel gedaan aan de relatief gezonde hartpatiënt en te wei nig aan de zieke, de lamme en effect van revalidatie nó het ontslag uit het ziekenhuis is minimaal. „Men hoopte dat trainingsprogramma's zouden leiden tot afname van nieuwe infarcten en sterfte. Maar dat valt bitter tegen. De conditie verbetering is slechts van tij delijke aard. Na een jaar is er geen aantoonbaar verschil meer tussen wel en niet gere valideerde patiënten", aldus Bar. De oefenprogramma's blijken evenmin effect te heb ben op de werkhervatting en de angsten die bij hartpatiën ten leven. „Zo gauw het pro gramma is beëindigd en de pa tiënt op eigen benen moet staan, is het vaak weer mis". En toch is revalidatie zinvol. Niet voor lichamelijk herstel maar om het dagelijkse leven weer op te pakken. „Revalida tie heeft wel degelijk zin. Met name het functioneren in het dagelijks leven verbetert, zoals boodschappen doen, wandelen en uitgaan. Dat spreekt cardio logen niet zo aan maar voor de patiënt is het veel belangrijker de kreupele, terwijl zij de oe fentherapie het hardst nodig hebben. Bij de jongere patiën ten met een ongecompliceerd infarct herstelt het functione ren vaak al spontaan", aldus Bör. Wanneer revalidatie meer zou worden gericht op herstel van het normale dagelijkse func tioneren en ook de oudere en zwakkere patiënten voor oe fentherapie in aanmerking zouden komen, is het effect veel groter. Maar dan zullen de revalidatiecentra wel moeten afstappen van de uni forme behandelingswijze die nu wordt toegepast. Bar: „Er is nauwelijks flexibiliteit terwijl die juist nodig is om individue le, meestal psychische en soci ale, problemen op te vangen. Het huidige starre overheids beleid, dat psychosociale hulp meestal niet vergoed, is een belangrijke oorzaak van deze misstand. Er kan geen hulp op maat worden geboden". Aanbod De commissie vindt dat de pa tiënten veel beter geselecteerd moeten worden en dat het programma-aanbod moet va riëren van geen revalidatie tot zeer intensieve revalidatie. Deze efficiëntere aanpak zal volgens haar leiden tot meer resultaat en minder kosten: 8,8 miljoen gulden tegen 9,6 mil joen nu. Een nog in te stellen werkgroep moét aan de plan nen gestalte geven. Maar eerst zal de commissie een gesprek hebben met de Ziekenfonds raad, die onlangs een rapport heeft uitgebracht met conclu sies die lijnrecht tegenover die van de commissie staan. De Ziekenfondsraad vindt dat al leen hartpatiënten met motori sche handicaps in aanmerking Volksziekte kost ruim vijf miljard BILTHOVEN Hart- en vaatziekten kosten Nederland ongeveer 5,5 miljard gulden en dit bedrag zal de komende ja ren verder stijgen. Met name de sociaal en economisch zwakkeren worden meer en meer het slachtoffer van hart en vaatziekten. De Rijksuni versiteit Limburg heeft bere kend dat de kosten voor hart en vaatziekten bijna vierhon derd gulden per hoofd van de bevolking bedragen. In het ziekteverzuim en de arbeids- ongeschikheid is het aandeel van hart- en vaatziekten afge nomen, maar in de ziektekos ten groeit het gestaag. De kos ten drukken zwaar op het bedrijfsleven, de overheid (zie ke ambtenaren) en zelfstandi gen. Met name in de industrie en de bouwnijverheid, waar de arbeidsongeschiktheid is opge lopen tot dertig procent, wor den jaarlijks grote bedragen betaald aan wao en ziektekos ten' (meer dan 1500 gulden per werknemer). Hart- en vaat ziekten komen in verhouding het meest voor bij zelfstandi gen. Bijna een vijfde van de arbeidsongeschikte zelfstandi ge heeft het aan het hart. Als oorzaak van dit hoge percenta ge wordt stress genoemd. moeten komen voor revalida tie. Bar schat dat het vijf a tien jaar duurt voordat er een lan delijk sluitend net bestaat dat het 'nieuwe' programma hart revalidatie uitvoert. MONIQUE VAN DE VEN DEN HAAG De Twee de Kamer wil snel een standpunt van het kabinet over het rapport van de commissie De Koning over de akkerbouw. De li beraal Blauw, voorzitter van de vaste kamercom missie voor landbouw en natuurbeheer, wil daar over volgende maand reeds overleggen met mi nister Braks van land bouw, natuurbeheer en visserij. De PvdA, D66 en VVD tonen zich in een eerste reactie voor zichtig positief over de advie zen van de commissie. Onder meer pleiten ex-minister De Koning en de commissarissen van de koningin Meijer en Wiegel voor een verdubbeling van de financiële tegemoetko ming voor de graanboeren. Minister Braks heeft tot nog toe 80 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld voor de beëindigingsregeling en inko menssteun. Het drietal vindt dat de extra lasten gespreid moeten worden over de minis teries van landbouw, economi sche zaken, VROM en verkeer en waterstaat. De PvdA zal binnen enkele weken een plan voor een flexibel systeem - via heffin gen en toeslagen - van graan- produktiebeheersing presente ren. „Dit plan geeft aan hoe de produktiebeheersing in de vorm van braaklegging van gronden dan wel extensive ring van de produktie gestalte zou kunnen krijgen", aldus PvdA-landbouwspecialist Van Zijl. De PvdA'er die tijdens het landbouwdebat nog elke vorm van prijsverhoging af wees, vindt dat de commissie met haar pleidooi voor prijs herstel in combinatie met ef fectieve produktiebheersing „de enig juiste keuze" heeft gemaakt. De VVD'er Blauw noemt de nationale aanpak zeer urgent, gelet op het vastlopen van het EG-landbouwberaad gister morgen in Luxemburg. Uit dit vastlopen leidt hij af dat op EG-niveau weinig bereidheid bestaat om de voorstellen van de commissie in te vullen. Brussel zover krijgen zal veel tijd en energie kosten, ver wacht Blauw. Het CDA wil pas een definitief standpunt bepalen, nadat het kabinet en het Landbouw schap een standpunt hebben ingenomen. De uitkomst van het onder zoek van de commissie De Ko ning mag gezien worden als forse kritiek op de overheid, aldus voorzitter G.J. Doornbos van het Landbouwschap en de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Hij benadrukte niet de indruk te willen wekken dat de problemen met de aan bevelingen van de commissie zijn opgelost. „Eén en ander op papier zetten is een eerste, het invullen ervan is een volgende stap. Het is nu een kwestie van gelijk hebben en gelijk krijgen". De actievoerende akkerbou wers en de drie centrale land bouworganisaties (CLO's) vin den dat het kabinet nu snel over de brug moet komen. Het vertrouwen in de politiek kan volgens hun leiders pas wor den hersteld als de adviezen van de commissie worden uit gevoerd. Een eventuele tem povertraging bij de uitvoering van het pakket maatregelen zullen zij niet accepteren en meteen met acties 'afstraffen'. „Het zal aan 'politiek Den Haag' liggen of we de tracto ren thuis laten of dat we weer massaal de weg op gaan", al dus actieleider Dijkstra. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER lammer dat Photlaat hem. lambik er niet tleneer uit schat - by is, dit Is ryk uorden echt iels voor maar hij verf eet datje jeM met hem. L/aarzou hu toch zün? doen alles voor el kaar. hè tante (c) Standaard Uitgeveri|/Wavery Productions 'Proefboeven' in de bajes De 5-jarige Nona Dorgelo neemt met een dikke zoen afscheid van haar vader die als 'proefboef' het hele weekend zal doorbrengen in de splinternieuwe gevangenis de Grittenborgh in Hoogeveen. Het gebouw en de regels zullen voor drie dagen worden uitgetest op ruim 250 vrijwillige gevangenen. Er bestond vanuit de bevolking een grote belangstelling voor deelname: meer dan 500 Hoogeve- ners meldden zich aan. Ook een aantal journalisten neemt aan het experiment deel. FOTO: ANP Zijn reactie bij zijn vrijlating woensdagavond noemde hij achteraf „emotioneel". Brunswijk zei toen dat met de Surinaamse regering niet viel samen te werken, omdat hij haar niet vertrouwde. Gisteren verklaarde hij be reid te zijn door te gaan met het vredesproces, maar dan in ieder geval niet op Suri naams grondgebied. Hij voorziet echter vertraging van het vredesproces omdat hij veel moeite zal moeten doen om zijn achterban, die zeer geschokt is door zijn ar restatie door het nationale le ger, van de noodzaak van voortzetting te overtuigen. Het junglecommando heeft het ultimatum dat aan de Su rinaamse regering gesteld 'was met een dag verlengd om justitie de tijd te geven sectie te verrichten op de twee lijken van de maandag doodgeschoten lijfwachten. Brunswijk eiste woensdaga vond dat de lijken uiterlijk gistermiddag om drie uur plaatselijke tijd zouden zijn overgedragen, evenals de wapens die het leger had af gepakt. Volgens het jungle commando zijn de twee me dewerkers die maandag avond bij de arrestatie van Brunswijk het leven verlo ren „op brute wijze afge slacht" door twee luitenan ten van het nationale leger. Brunswijk heeft de Suri naamse regering gevraagd een week van nationale rouw af te kondigen en riep alle Surinamers die herstel van de democratie en eerbie diging van de mensenrech ten in het vaandel dragen op de rouw in acht te nemen. Onmacht Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gis teren in de Tweede Kamer verklaard opgelucht te zijn dat „aan de onduidelijke ge vangenhouding van Bruns wijk en tien van zijn mensen een einde is gekomen". Hij is echter zeer bezorgd over het feit dat „de militairen in Su riname nog steeds een factor vormen waarmee rekening moet worden gehouden". De Tweede Kamer wil voor lopig geen uitspraak doen over voortzetting van de ont wikkelingshulp. Een meer derheid in de Kamer gaf aan te weinig informatie te heb ben over wat er feitelijk in Suriname aan de hand is. De VVD'er Weisglas probeerde de Kamer nog wel de uit spraak te ontlokken dat al leen humanitaire hulp gege ven mag worden. Maar mi nister Van den Broek ont raadde deze motie, omdat zij geen „zinvol politiek signaal" is aan de Surinaamse rege ring, die zijns inziens eerder groep van „dwaze uit onmacht handelt dan uit uit Bernhard-dorp" onwil. Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking had evenmin behoefte aan een besluit over inkrimping van de hulp. Die hulp wordt manschappen van het nu al mondjesmaat toege- naai leger verantwoo| diend, aldus de bewindsman, en per ingediend plan wordt bekeken aan wie het geld der wie haar broer Pi Minister Van den Broek het debat over Surinam* J fot 10 nenkort in een beslote P gadering van de kam* l£j missie voor inlichting veiligheidsdiensten i ia] op het aandeel van Sur ,d in de internationale i handel. Van de vorig j;la Nederland in beslag sc men cocaïne bleek g< procent afkomstig te z ie Suriname. ir el Zoete koekjes ig Het oud-kamerlid Knol, die vele. jaren S mespecialist is geweei de PvdA-fractie, den de problemen in Sun niet met ontwikkelin doch alleen met gewefv op te lossen. De Nedeij"' regering zou contaiM^ moeten nemen met j t landen in Zuid-Amerier te zien „hoe dat vatr gewassen moet wordeFe dus Knol gisteravond l(jl programma van de f televisie. Volgens het merlid is er geen andei gelijkheid om de Surii bevolking te helpen. die militairen hun ma< sitie houden, zolang onverantwoord on) lingshulp te sturen. M; zou tegelijkertijd bet< dat het met Surinam* wat wordt. Dus hoe ri ook klinkt, als je i Bouterse niet met weghaalt, dan zal hi blijven zitten. Ik stel v] wanneer je zoete bakt en je geld blijft dan krijg je meneer absoluut niet weg". Dwaze moeder Nederland heeft asiel verleend aan eeij aanse vrouw die als voerster optrad van Eer-Sabajois is ha delijk bedreigd omdat a verzweeg dat de leidei, de Tucayana-indiane) ten goede komt. Zijn collega van justitie, mi- bajo. Wonnie van Eer 1 daag met haar gezin nister Hirsch Ballin, wil bin- Nederland vertrokkenL HET LAATSTE DEBAT OVER PIN UP CLUB: 11 DEN HAAG Onder het motto „Maradonna speelt toch ook geen oefenwed strijd met Zwart-Wit 28?" liet de man waar het alle maal om te doen was het afweten. -Regisseur Jef Rademakers kent boven dien de argumenten tegen zijn alom verfoeide Pin Up Club al. Maar toch, het door Groen Links-er Paul Rosenmöller weer opgera kelde debat over de vrouw als lustobject op de televisie vond dan giste ren eindelijk plaats in Di- ligentia in Den Haag. Niet zo maar een discussie, nee hét ultieme debat moest het gisteravond worden. Want als ons de laatste maanden naast sociale vernieuwing iets heeft bezig gehouden, dan zijn het wel de blote borsten bij Vero nica en Veronique. Toch heeft Rosenmöller er, sinds zijn aan kondiging eind vorig jaar, nog voor moeten knokken, zo zegt hij. Maar uiteindelijk was er wat hem betreft geen beter moment denkbaar dan deze avond, waarop alvast de Lu xemburgse variant op de Pin Up Club, Verotique, voor het laatst op de beeldbuis te zien zou zijn. Zijn „soft-porno programma's" als de Pin Up Club en Veroti que nu kwalijk of niet? „Ja", stelden de vijftien aanwezige vrouwen van het Nijmeegse actie-offensief „Pin Down". Na een recente oproep in lan delijke dagbladen ontvingen zij zo'n negenhonderd brieven, waaronder hartekreten van vrouwen die na zo'n program ma door hun man gedwongen worden een zelfde welwillend gedrag te vertonen als de da mes die zojuist het beeld scherm vulden. „Voordat de Pin Up Club bestond, knuffel de mijn man me nog wel eens lief. Tegenwoordig wil hij nog met me vrijen als ik al lig te slapen", luidde één van de re acties. Een andere vrouw schreef bang te zijn op straat wanneer deze programma's net zijn uitgezonden. „Voort aan laat mijn man 's avonds laat de hond uit, want ik durf het niet meer". De conclusie is voor Pin Down duidelijk: „Vrouwen worden door zulke programma's ge dwongen U te geven aan de seksuele lusten van mannen, die hen dwingen tot ongewen ste seksuele handelingen". De vrouwen van Pin Down zeg gen niets tegen bloot in de me dia te hebben, maar de makers van dit soort programma's zijn „zwijnen, met een eenzijdig, heterofiel wereldbeeld". Paradoxaal genoeg vonden de vrouwen van Pin Down wei nig begrip bij de aanwezige sekse-genoten. „Elke program ma-maker moet de program ma's maken die hij mooi vindt. Jef Rademakers volgt gewoon de weg van zijn smaak. Hij houdt van seks en van sport, en daar maakt-ie programma's over. Dat is toch legitiem?", vroeg „extreem radicaal femi niste" en publiciste Bernadette de Wit zich af. „Vrouwen die na het zien van de Pin Up Club geen nee tegen hun man durven zeggen wanneer hij dat programma wil imiteren, moeten maar naar een asserti- viteitsclubie", was haar oor deel. VAR A-journaliste Han- neke Groenteman was het hartgrondig met haar eens: „In relaties waar deze toestanden voorkomen was natuurlijk al iets mis vóórdat de Pin Up Club bestond. Ik kan de vrou wen alleen maar aanraden hun man het huis uit te gooien of alleen te gaan wonen". Revolutie Groenteman en De Wit vroe gen zich beiden af waar, na twintig jaar feminisme en de seksuele revolutie voorbij, nu toch dat „prettig-erotische" Crogramma voor vrouwen lijft. „Er is een behoefte aan jonge programma-maaksters die geprikkeld en nieuwsgierig een nieuw vrouwenprogram ma op de televisie kunnen brengen", aldus Groenteman. Dat „eindeloos gezeur" van de Pin Down-vrouwen doet man nen als Rademakers en zijn aanhangers alleen maar la chen in hun vuistje en lost vol gens haar verder niets Initiatiefnemer Paul möller hoorde het aan. Ook de soms fronts varingen tussen de van Pin Down en eei Bernadette de Wit. Wj betreft was in ieder gel wezen dat de probla hem écht raakt, en aanzwengelen van de c geen goedkope verkiezifl van hem. was. Integen® liet hij na afloop weten Groen Links fractie gaan pleiten voor een subsidie voor „goede, j wende" programma's ook vrouwen gr; ken. Hoe zo'n prograr eigenlijk uit moet zier ook gisteren niet Voorlopig zullen de dar de Pin Up Club nog over onze beeldbuis tieren. Want, zo stelde medewerker Lex Spaa n als bij een arbeidersir nu eenmaal een huilen* S| nerkindje aan de muu horen platte programr 6| eenmaal bij een telev j tuur". JEAN-PIERRE G

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4