50 miljoen voor nieuwe banen zoek lisdaad in Nederland het hoogst van Europa CcidócSomunt Wh ra WP „Hou die bond rood" lEUWi unnels onnodig duurder Problemen bij lesgeven zijn te voorspellen ra ZIJN MET Z N ALLEN IN HOOG TEMPO VERRUWD" Beperking aftrek reiskosten uitgesteld MfllENLAND VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA 3 emie-A-woningen te verkopen HAAG Van de 21.000 premie-A- ngen waarvoor vorig jaar een vergun- is afgegeven, zijn er tot dusver slechts verkocht. ssecretaris Heerma van volkshuisves- loemde in februari nog een aantal van 15.000. Secretaris drs. N. Rietdijk van ederlands Vereniging van Bouwonder- rs (NVB) kritiseerde de bewindman in tijdens een hoorzitting van de le Kamer. ig uuwwereld klaagt al geruime tijd over "t ignatie in de premie-A-verkoop. Heer- rordt verweten niets aan dit probleem »n. De bouwers menen dat de resteren- .000 premiewoningen niet meer te ver- i zijn wegens de hoge stand van de hy- ekrente. P w ■utkf JAAP VAN DER SCHEUR BIJ AFSCHEID: De oude en nieuwe voorzitter van de AbvaKabo, Jaap van der Scheur en Cees Vrins (rechts). FOTO: DIJKSTRA (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Vice-voorzitter Cees Vrins (49) van de ambtenarenbond AbvaKabo is gisteren tijdens het jaar lijkse congres gekozen tot voorzitter. Hij volgt Jaap van der Scheur op die met de vut gaat. De ambtenarenbond van de FNV is met 275.000 leden de grootste bond van ons land. Van de Scheur die sinds 1982 de bond leidde, hield gisteren tijdens zijn af scheid een emotioneel pleidooi voor een linkse koers. „Ik hoop van harte dat het nieuwe bestuur de bond links zal houden, met alle moeilijkheden vandien. Hou die bond rood", luidde zijn oproep die met luid applaus en ge juich werd begroet. De scheidende voorman betitelde het socialisme als „één grote kreet om vrijheid". „Het heeft nog steeds mijn voorliefde, al blijkt het als economisch systeem niet te werken". Volgens de nieuwe voor zitter moet de vakbeweging strijd blij ven leveren om de tweedeling tussen werkenden en niet-werkenden te slechten. „Het scheppen van nieuwe werkgelegenheid is daartoe de enige mogelijkheid. Herverdeling van arbeid is zeker een hulpmiddel, maar nooit de oplossing", aldus Vrins. Vader ontvoert pasgeboren kind GORKUM De politie- korpsen van Gorkum en Tilburg ziin op zoek naar een drie dagen oude baby die gisteren door de wette lijke vader bij de moeder in Gorkum is weggehaald en vermoedelijk in Til burg is ondergebracht. De politie vreest voor de ge zondheid van het kind en ondernam daarom actie, ook al heeft de moeder nog geen aangifte van ont voering gedaan. V D wijst claim Dales van de hand DEN HAAG Vendex-dochter SMA (Scholing, Maatschappij en Arbeidsmarkt) wijst de financiële claim van 3,5 miljoen gulden van minister Dales van binnenland se zaken van de hand. Dales eist van Ven- dex Internationaal een boete van 3,5 miljoen gulden omdat dit bedrijf er niet in is ge slaagd een onderwijscontract met baanga rantie voor Molukkers uit te voeren. De SMA stelt dat het opleidingstraject door het bedrijf succesvol en volgens planning is af gerond. De overheid is volgens de SMA ech ter in gebreke gebleven door veel te weinig arbeidsplaatsen beschikbaar te stellen. De SMA heeft naar eigen zeggen verschillende keren bij de overheid aan de bel getrokken om het tekort aan arbeidsplaatsen aan te kaarten. VANDAAGi IN HET t >rd< (Van onze t\irlementaire redactie) :;'f HAAG Een aan- iverkgelegenheidspro- er j n uit het midden van aa, ren tachtig is niet erg e ?svol geweest. Niet al- zijn de projecten reegedeeltelijk gereali- .1, ook blijkt nog eens bedrag van 150 mil- r gulden „zoekgeraakt" in laat oor ms het vanmorgen gepre- ?n jerde jaarverslag van de iwenene Rekenkamer vloei- t bedrag, dat niet was be niet naar de schatkist te- ïn naar is het „ergens bij de departementen, die bij voering van de projecten wjj tken waren", blijven zit- ïr v le financiële afwikkeling en de projecten werden in zoamaar liefst drie vergade rde i van de ministerraad 00 i, maar het geld bleef on- 1 laar. Uiteindelijk besloot de zaak maar te laten in i. De Rekenkamer noemt nai nbevredigend en vindt hoe dan ook een afreke- van de projecten moet vinden. Ïns de Rekenkamer is slijks gecontroleerd of eld van het 'Terugploe- riment' en het '1 miljard- lelegenheidsprogramma' pht voor de bestrijding langdurige werkloosheid iruikt. Met terugploegen bedoeld het aanwenden reuhitkeringsgelden voor de ntse e Van extra arbeidsplaat- Speei (Van onze rlementaire redactie) HAAG De tunnel on- Noord bij Alblasserdam veel meer geld kosten was geweest. Oud- mit-Kroes van ver in waterstaat is te gretig mei ian op het aanbod van de ank om de kosten voor eigenleg van de tunnel pri- 380 miljoen gulden) te fi- eren. Het is de bedoeling kosten voor de aanleg (loitatie van de tunnel in teruggehaald via tol- Mgemene Rekenkamer becijferd dat de Postban- aanzienlijk duurder dan een directe staats- Een monteur tijdens het keuren Het werkgelegenheidseffect van het terugploegprogramma 1986, gericht op langdurig werklozen in de bouw, is aan zienlijk geringer geweest dan was beoogd. Van de beschik bare 325 miljoen gulden is maar hooguit 177 miljoen be nut. Slechts 60 procent (3.250 werklozen) van de beoogde doelgroep kon worden bereikt. Volgens de Rekenkamer is dit vooral te wijten aan tekortko mingen in zowel de opzet en de uitvoering van het pro gramma als aan de eisen waar aan de projecten moesten vol doen. Bovendien bleken de betrok ken ministeries verschillend te denken over opzet, uitvoering Controle op APK-keuring schiet tekort DEN HAAG De Rijksdienst voor het wegverkeer komt niet toe aan de door de wet voorgeschreven controlesteek- proef van drie procent van de auto's die de APK-keuring hebben doorstaan. Dat ligt aan personeelsgebrek. De mogelijkheden om via een erkenning bonafide bedrijven te scheiden van garagebedrij ven die wel eens wat door de vingers zien is te beperkt. Bo vendien ziin de sancties tegen bedrijven die sjoemelen met de keuring onvoldoende. De Rekenkamer signaleert dat de Rijksdienst in zijn werk plan louter financiële gege vens heeft opgenomen en geen plan van werkzaamheden. De Luchtvaartinspectie kampt met een onderbezetting van twintig procent, heeft even min krachtige sancties achter de hand als voorschriften niet worden nageleefd en vindt dat de Luchtvaartwet niet spoort met internationale wetgeving. Over al die zaken is de minis ter van verkeer en waterstaat ingelicht. en controle van de projecten. Bij vier van de zeven ministe ries vond bijvoorbeeld geen controle plaats op de aanwe zigheid van iangdurig werklo zen in de projecten. Bouwtech nische en kostencontroles wer den evenmin uitgevoerd. Een aantal departementen leefde in de veronderstelling dat het ministerie van sociale zaken hiervoor verantwoordelijk Ook bij de 23 centra voor vak opleiding van volwassenen (CVV) constateerde de Reken kamer diverse knelpunten. Zo blijkt onder meer dat de cen tra nauwelijks extra aandacht aan vrouwen en minderheden besteden. Ook hebben de cen tra geen inzicht in de behoefte aan scholing van werklozen. Een ander kritiekpunt is het feit dat veel cursisten (werklo zen die veelal door het ar beidsbureau naar de centra zijn doorverwezen) vaak maanden moesten wachten voor ze in een cursus geplaatst konden worden. Controle op de declaraties van instructeurs die tijdelijk wor den aangetrokken noemt de Rekenkamer „subjectief". Zo was bijvoorbeeld niet na te gaan of de instructeur presta ties had geleverd in verhou ding tot zijn declaratie. In to taal wordt aan die instructeurs op tijdelijke basis 20 miljoen gulden per jaar uitgekeerd. Justitie is slordig met inbeslaggenomen goederen lening. Bovendien is het door het ministerie genoemde be drag van 14 miljoen gulden aan extra lasten te laag ge schat. Deze 'strop' zal pas na verloop van jaren aan het dag licht treden, als de Staat jaar lijks betalingen moet gaan doen aan de particuliere maat schappij die de tunnel exploi teert. Een groot risico voor de schatkist, het financieringste kort en de collectieve lasten druk, concludeert de Reken kamer. Volgens het rapport kleven nog meer bezwaren aan de private financiering, die de huidige verkeersminister Maij- Weggen overigens ook bij de vier andere aan te leggen tun nels in de Randstad wil hante ren. Via de overeenkomsten met de financiers geeft de staat in feite het beheer uit handen, waardoor de minister niets meer te zeggen heeft over de aanleg van 'carpool'- of 'vrije busbanen' in de tun nels. Tenslotte is sprake van strijdi ge belangen. De overheid wil het autoverkeer via tolheffing terugdringen, terwijl de tun nelexploitant belang heeft bij zo veel mogelijk (tol)passages. „Hier ligt een potentieel con flict", aldus de Rekenkamer. Als de staat in zijn verkeersbe perkend beleid slaagt, moet uit de schatkist automatisch meer geld worden bijgepast om de strop voor de tunnelexploitan ten te compenseren. Oud-minister Smit-Kroes FOTO: DIJKSTRA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In veel Nederlandse gerechtsge bouwen liggen zonder veiligheidsmaatregelen al lerlei soorten inbeslagge nomen wapens en munitie opgeslagen. Ook worden in de gerechtsgebouwen vaak grote hoeveelheden verdovende middelen be waard die slecht tegen diefstal zijn beveiligd. De Algemene Rekenkamer, die dit vandaag in haar jaar verslag over 1989 bekend heeft gemaakt, noemt de slor dige houding van justitie te genover inbeslaggenomen goe deren „ontoelaatbaar". In een aantal gerechtsgebouwen be vinden zich overigens ook tal van andere voorwerpen die ooit om uiteenlopende redenen in bewaring zijn genomen, zo als vals geld, bank- en giropas jes en juwelen. Vaak wordt hiermee jarenlang niets ge daan. Er is weinig controle op en de administratie ervan laat in enkele gevallen te wensen over. In een niet nader ge noemde rechtbank bleken nog voorwerpen te zijn opgeslagen die al in 1966 inbeslaggenomen waren. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft inmiddels maat regelen ter verbetering van het beheer in het vooruitzicht gesteld. De Rekenkamer constateerde dat de in gerechtsgebouwen opgeslagen munitie vaak zeer gevaarlijk is, hetgeen uit het volgende praktijkvoorbeeld blijkt. De Intendance voor de rijks- en gemeentepolitie, ge vestigd te Apeldoorn, haalt van tijd tot tijd munitie bij de gerechten op. Deze munitie wordt in Apeldoorn opgesla gen en vervolgens aangeboden aan de Explosievenoprui mingsdienst (EÓD). In veel ge vallen weigert de EOD echter wegens het grote explosiege vaar bepaalde ladingen te ver voeren, zodat wordt besloten de munitie op een terrein bij de Intendance tot opploffing te brengen. De Rekenkamer tikt dan ook niet alleen de gerech ten op de vingers maar ook de Politie-Intendance, omdat deze onzorgvuldig met gevaarlijke munitie omgaat. Vrijwiliggers staken bouw aan VOC-schip AMSTERDAM Ongeveer zestig vrijwilligers die werken aan de bouw van een replica van de Oostindiëvaarder 'Amsterdam', hebben het werk neergelegd. Zij protesteren hiermee tegen de beslissing van het bestuur van de Stichting Amsterdam Bouwt Oostindiëvaarder (SABO) om hen tijdens de feestelijke intocht van de Sail-parade op 9 augustus niet mee te laten varen op het VOC-schip. Er zou geen ruimte zijn voor de vrijwilligers, omdat de sponsors, (inclusief aanhang) al een plaatsje op het dek is be loofd. Als hamer en beitel niet binnen een week weer worden op gepakt bestaat de kans dat het VOC-schip niet op tijd klaar komt. FOTO: ANP AMSTERDAM Het is goed mogelijk van te voren aan te geven welke docenten proble men zullen krijgen met lesge ven en er daardoor maar beter niet aan kunnen beginnen. Dat is de conclusie van een on derzoek door Irene Houtman onder aankomende hbo-docen- ten, waarop ze donderdag pro moveert aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Houtman ontdekte dat een aantal per soonskenmerken bepalend zijn voor de stress waaronder do centen komen te staan tijdens het lesgeven. Daardoor is re delijk te voorspellen wie uit eindelijk wel en wie niet aan die spanning ten onder zullen gaan. Houtman concludeert te vens dat er over het algemeen al sprake is van een sterke zelfselectie. Docenten die in hun opleiding merken niet of moeilijk tegen de stress te kunnen, zullen meestal niet voor dit beroep kiezen of al snel afhaken. D66 Rotterdam stapt uit overleg ROTTERDAM De PvdA en het CDA in Rotterdam hebben vanmorgen aangekondigd met de VVD verder te willen praten, nadat D66 gisteravond uit de besprekingen is gestapt. Die partij eiste twee wethouderszetel, maar kreeg van de andere partijen slechts één zetel aangeboden. Zowel CDA als PvdA vinden dat D66 te weinig deskundigheid in huis heeft om de komende jaren Rotterdam de nodige bestuurskracht te geven. De partij schoot van twee gemeenteraadszetels naar zeven tijdens de laatste ver kiezingen en kan moeilijk mensen leveren met de nodige erva ring. „Het is geen AH-filiaal dat zij hier besturen", vatte PvdA- onderhandelaar Vermeulen de opstelling van D66 samen. HAAG Nederland beschouwd worden iet meest criminele van Europa. Ook op dniveau scoort Ne- nd qua misdaad zeer Dit is gebleken uit grootscheeps onder in zeventien landen, voerd onder leiding Ir. Jan van Dijk, top ambtenaar op het ministe rie van justitie. Het onderzoek toont aan dat bijna 27 procent van de Neder landse bevolking in 1988 slachtoffer van één of meer misdrijven is geworden. Dat scheelt maar weinig met de percentages in de Verenigde Staten (28,8), Canada (28,1) en Australië (27,8). In Europa is Nederland de absolute koplo per, gevolgd door Spanje en de Bondsrepubliek. Uit de enquê tes komen Japan en Zwitser- Weliswaar wordt het beeld van de criminaliteit in ons land enigszins vertekend door het zeer hoge aantal fietsdiefs tallen (een misdrijf dat in veel andere landen vanwege de ge ringere hoeveelheid fietsen veel minder voorkomt), maar volgens onderzoeksleider Van Dijk is dat geen reden voor een optimistischer kijk op Ne derland. „Als de fietsendief stallen overal buiten beschou wing zouden zijn gelaten, zou Spanje het crimineelste land van Europa zijn en Nederland nummer twee. Dat komt om dat ons land ook heel hoog scoort in de categorieën mis handeling, bedreiging, wonin ginbraak en vernieling. Bij ons is alleen het aantal berovingen op straat, verkrachtingen en autodiefstallen in verhouding tot andere landen laag. Buiten Europa werd het on derzoek (gebaseerd op enquê tes onder de burgerbevolking) in vier landen verricht: de Verenigde Staten, Canada, Australië en Japan. Bij de deelnemende Europese landen was Italië, dat een slechte re putatie op crimineel gebied heeft, niet van de partij. Dr. Van Dijk is er echter van overtuigd dat ook bij deelname van Italië de Europese topposi tie van Nederland niet zou zijn aangetast. Verrassing Voor Van Dijk, die op het mi nisterie van justitie leiding geeft aan de Directie Crimina liteitspreventie, was het een complete verrassing dat Ne derland in vergelijking met veel andere westerse landen zo'n slecht beeld oplevert. „Ik vind dat heel verontrustend. Als dit onderzoek in het mid den van de jaren zestig was gehouden, zou Nederland sa men met België helemaal on- karakter gekregen. We zijn met z'n allen in hoog tempo verruwd en dat geldt vooral voor de jongeren. Ik hoop maar dat er gauw een moment komt waarop we ons zo zwaar daaraan gaan ergeren en zo diep daarover gaan schamen, dat er weer een omslag in onze cultuur teweeg wordt ge bracht". We moeten overigens niet met de armen over elkaar op die „omslag" gaan zitten wachten, meent Van Dijk. Het misdaad percentage kan ook al omlaag worden gebracht door meer te doen aan preventie. Van Dijk: „Uit het onderzoek is bijvoor beeld gebleken dat in Neder land maar zeven procent van de vrijstaande huizen tegen in braak is beveiligd. Bovendien bedraagt het aantal flats waar in een huismeester dienst doet maar zes procent. In het bui tenland zijn die percentages aanzienlijk hoger. Er ligt wat dit soort maatregelen betreft nog een groot terrein in Nederland braak". MBAAI' door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De beper king van de belastingaf trek voor woon-werkver- keer gaat niet door op 1 mei. Hoogstwaarschijnlijk wordt 1 juni de datum van ingang. Op uitdrukkelijke wens van de Tweede Ka mer onderzoekt de lands advocaat de juridische ge volgen van het wetsvoor stel. Volgens een woordvoerster van het ministerie van fi nanciën heeft het uitstel „nauwelijks gevolgen" voor de rijksbegroting. Wel kun nen in de tussentijd allerlei milieumaatregelen niet door gaan. Een kamermeerder heid bestaande uit de PvdA en de oppositiepartijen VVD en D66 vindt dat er nog veel te veel haken en ogen zitten aan het wetsvoorstel voor de aftopping van het reiskosten forfait. Dit tot woede van het CDA, dat de behandeling van het wetsvoorstel zo snel mogelijk wil afronden. De andere drie fracties willen echter eerst spijkerharde ju ridische garanties, met name over mogelijke discriminatie van groepen belastingbeta lers. Maandag vindt overleg plaats tussen kabinet en soci ale partners. Op die dag wordt ook het antwoord van de landsadvocaat verwacht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3