„Keuze voor pluriforme RK kerk is noodzaak" CeidocSouAon brieven van lezer Ecidóc Qowumt Pax Christi moet fors bezuinigen beroepingen kerk wereld Wereldraad verdedigt zicht Lutherse bisschop Scharf overleden Belgische bisschoppen veroordelen abortuswet Basisvorming: gaat het nu eindelijk gebeuren Schoolwijzer V laat ze leren l GEESTELIJK LEVEN/OPINIE VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA Th Arafat opnieuw op bezoek bij paus VATICAANSTAD PLO-leider Yasir Arafat zal begin april voor de derde keer een bezoek brengen aan paus Johannes Paulus II. Dit heeft de woordvoerder van het Vaticaan gisteren bevestigd. Arafat zal op 5 april in particuliere audiëntie door de paus worden ontvangen. Volgens de woordvoerder gebeurt dat op verzoek van de PLO-leider zelf, die rond die tijd een bezoek aan Italië brengt. De eerdere bezoeken van Arafat aan de paus in 1982 en 1988 lokten felle protesten uit van de kant van joodse organisaties. Op uitnodiging van Arafat komt moe der Teresa naar Jeruzalem en Bethlehem. „Ik zal daarheen gaan om voor de kinderen van Palestina te bidden en ik ga omdat God het wil", aldus de winnares van de Nobelprijs voor de vrede na een ontmoeting met Arafat in Calcutta. DEN HAAG De rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi gaat de helft van haar personeelsbestand afsto ten. De bezuiniging is no dig omdat de belangstel ling voor de vredesbewe ging door de politieke dooi tussen oost en west sterk is afgenomen. Na 1 april 1991 zullen nog slechts zes van de twaalf vaste krachten op het se cretariaat werkzaam zijn, zo heeft secretaris drs. J. ter Laak desgevraagd be vestigd. Pax Christi had vorig jaar een tekort van 20 procent op een begroting van bijna 1,5 mil joen gulden. „Als wij het be leid niet ingrijpend zouden wijzigen, is dat tekort in 1992 waarschijnlijk opgelopen tot 45 procent", aldus Ter Laak. De bijdragen van de 20.000 le den zijn verleden jaar fors af genomen. Dank zij een redelijk gevuld reservefonds, heeft Pax Christi het iets langer kunnen uitzingen dan het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV), dat vorig jaar al ingrijpende reor ganisatieplannen aannam. Op het secretariaat van het IKV verdwenen twee van de ze ven arbeidsplaatsen. Ter Laak verwacht dat de zes secretariaatsmedewerkers voor 1 april 1991 wel ander werk zullen hebben gevon den. De enige twee fulltimers, Ter Laak zelf en J. Gruiters, zijn in ieder geval ook na deze datum zeker van een plekje op het secretariaat van Pax Christi. Het dagelijks bestuur zal op 28 mei tijdens een extra leden vergadering de achterban op de hoogte brengen van zijn besluit. Het bestuur hoopt dat bepaalde activiteiten op basis van speciaal daarvoor ver worven subsidies kunnen worden voortgezet. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het „veelbelovende jonge renwerk" en de programma's gericht op Latijns-Amerika. De leden zullen tevens een besluit moeten nemen over verhuizing van het secretari aat van Den Haag naar Utrecht waar Zusters van de Eucharistie Pax Christi heb ben aangeboden intrek te ne men in het Stiltecentrum in Hoog Catharijne. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hillegersberg (part time) E.H. Zoomers, kand. te Zoeter- meer en vicaris te Leiden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Zoetermeer drs.J.A. Koole te 's-Gravenzande. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amsterdam-Zuid-West A.L.Th, de Bruijne te Nijverdal. Duizenden moslims bekijken wonderaubergine LONDEN Duizenden moslims hebben een tocht gemaakt naar het huis van een man in Midden-Engeland die zegt de naam van Allah gevonden te hebben geschreven binnen in een aubergine. Zahid Kassam (32) zei dinsdag dat toen de aubergi ne werd opengesneden de zaden de naam van Allah in het ara- bisch vormden. Naar schatting 4.500 pelgrims hebben inmid dels een bezoek gebracht aan het kleine huis van Kassem sinds de plaatselijke moskee bepaalde dat de groente een heilig ob ject was.. „Ik vindt dat het mijn plicht is deze mensen te laten zien wat er is gebeurd. Wij voelen ons zeer vereerd", aldus Kassem. Hoop is het ding met veren dat nestelt in de ziel. Emily Dickinson MISSIOLOOG VAN ROSSUM BIJ 25-JARIG BESTAAN CEBEMO: AMERSFOORT De rooms-katholieke organi saties voor missie en ont wikkeling staan in de ja ren negentig voor de uit daging mee te werken aan een pluriform chris tendom dat solidair is met de armen en onderdruk ten in de wereld. Deze keuze is een politieke keuze, omdat ze een af wijzing betekent van een uniforme, door het kapi talisme bepaalde wereld en van een uniforme kerk. Voor de missioloog dr. R. van Rossum, hoogleraar aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, is het de vraag, of organisaties als de Vastenactie het aandurven „niet meer primair te kicken op hulp", maar de fundamen tele problemen van armoede en onderdrukking aan te pak ken. Van Rossum sprak van daag in Amersfoort bij de vie ring van het 25-jarig bestaan van de rk medefinancierings organisatie CEBEMO en het dertigjarig bestaan van de Bis schoppelijke Vastenactie. Volgens Van Rossum zullen de jaren negentig getekend zijn door een katholiek plura lisme, een katholicisme met „vele woningen", ook al zal de erkenning daarvan in de RK Kerk op veel weerstand stuiten. Want voor de leiding van de RK Kerk lijkt een al ternatief aantrekkelijker: het katholicisme als begeleider van de zegetocht van het ka pitalisme in de wereld, zeker na de veranderingen in Oost- Europa. Het traditionele, in samenhang met het koloniale tijdperk ontwikkelde missie werk zou dan op gemoderni seerde wijze kunnen worden voortgezet. Een keuze voor dit alternatief verdraagt zich volgens Van Rossum echter niet met' de herbezinning in de kerk de laatste decennia op haar spe cifieke plaats aan de kant van de armen en onderdrukten. Deze herbezinning deed velen in de kerk kiezen vóór dege nen, vooral in de ontwikke lingslanden, die door de wes terse beschaving worden be dreigd en het slachtoffer zijn van het moderniseringsproces in de wereld. Westerse waarden Van Rossum illustreerde aan de hand van het project 'Pala- bra - Vida' (Woord - Leven) van de Latijnsamerikaanse Conferentie van Religieuzen (CLAR), hoe moeilijk de lei ding van de RK Kerk het er mee heeft het westerse stelsel van waarden los te laten. Het project vloeide voort uit de oproep van paus Johannes Paulus II aan de religieuzen in Latijns-Amerika om de viering van de ontdekking van Amerika, in 1992 500 jaar geleden, te benutten voor een „nieuwe evangelisatie". De CLAR voelde er niets voor de zegeningen van de Europese beschaving voor de Nieuwe Wereld te beschrij ven. Zij ziet de afgelopen 500 jaar vooral als een tijd van confrontatie, die honderddui zenden Latijns-Amerikanen het leven heeft gekost en tientallen beschavingen heeft geruïneerd en waarin met ge weld Europese wetten, ge woonten en godsdiensten aan de oorspronkelijke bevolking zijn opgelegd. Het project 'Pa- labra - Vida' wilde een nieu we bevrijdende evangelisatie bieden, die is aangepast aan de „historische en levende ei sen van de Latijnsamerikaan se volken van nu". Het Vaticaan dwong de CLAR op aandringen van de Latijnsamerikaanse bisschop penconferentie (CELAM) het project af te blazen. Waar schijnlijk was deze confronta tie met het verleden voor de kerkleiding te gevaarlijk en te pijnlijk. Ontmoeting Paus Johannes Paulus II had gisteren een ontmoeting met de Tsjechoslowaakse minister Marian Calfa in het Vaticaan. De paus reist volgende maand voor het eerst naar Tsjechoslowakije. GENEVE De Wereldraad van Kerken en de Conferen tie van Europese Kerken heb ben verscheidene malen, vóór en na de bijeenkomsten van het centraal comité in Hanno ver (1988) en Moskou (1989), de aandacht van de lidkerken in Roemenië gevraagd voor de wijdverbreide bezorgdheid over de situatie met betrek king tot de mensenrechten in dat land. Dit staat in de ontwerp-ver- klaring, die het centraal comi té van de Wereldraad van daag krijgt voorgelegd. De af gelopen dagen is er in de des betreffende commissie gesleu teld aan het opstellen ervan. In het centraal comité waren er stemmen op gegaan dat er een openbare spijtbetuiging zou moeten komen voor het niet onderkennen van de on derdrukking onder het regi- me-Ceausescu. Van een der gelijk excuus is in deze ver klaring niets terug te vinden. De verklaring begint met een adhesiebetuiging aan het de mocratiseringsproces in Roe menie en een opsomming van wat er sinds november is ge daan. Herinnerd wordt aan het besluit van vorig jaar in Moskou, toen een ferme ver oordeling van het regime niet mogelijk bleek. Nu wordt ge zegd dat erkend moet worden, dat in bepaalde gelegenheden publieke uitspraken niet aan te raden zijn. BERLIJN Kurt Scharf, de lutherse oud-bisschop van Berlijn, is woensdag op 87-ja- rige leeftijd in West-Berlijn overleden. Scharf, ooit lid van de Bekennende Kirche, is be kend geworden om zijn in spanningen voor een mens waardig lot voor gevangenen, ook voor hen die van terroris tische aanslagen werden ver dacht, zoals Ulrike Meinhof. Hij was als fel tegenstander van de kernbewapening be trokken bij vele acties van de vredesbeweging. Scharf was van 1966 tot 1976 bisschop van Berlijn. Als opvolger van bisschop Otto Dibelius werd hij door de synode van de Evangelische Kerk van Ber- lijn-Brandenburg benoemd tot bisschop van deze kerk, waar onder zowel West-Berlijn als Oost-Berlijn viel. Scharf, een voorbeeld van geloofwaardig heid voor jongeren, was voor zitter van Aktion Silhnezei- chen/Friedensdienste, een or ganisatie die vrijwilligers uit zendt naar landen die tijdens de Tweede Wereldoorlog te lijden hebben gehad van het nazi-bewind. ABORTUS NA 123 JAAR GELEGALISEERD BRUSSEL Vrijwel meteen nadat gisteren ook de Belgische kamer akkoord was gegaan met een nieuwe hbortuswet, hebben de Belgische bis schoppen daar hun scher pe afkeuring over uitge sproken. Ze gaven een gezamenlijke verklaring uit waarin ze zeggen „ten zeerste verontrust" te zijn „over een samenleving die het recht op leven van de z waksten, met name de ongeborenen, weigert wettelijk te be schermen". Met de aanvaarding van de wet komt een eind aan een 123 jaar geleden ingesteld wettelijk verbod op abortus. Voortaan is abortus in het overwegend rooms-katholieke Belgie toegestaan in de eerste 12 weken van de zwanger schap als de vrouw, naar haar eigen oordeel en dat van een arts, in geestelijke of lichame lijke nood verkeert. Het huis van afgevaardigden stemde met een meerderheid van 126 tegen 69 stemmen en 12 onthoudingen voor af schaffing van het wettelijke verbod. Overtreders van de wet kon den tot maximaal vijf jaar ge vangenisstraf worden veroor deeld. De laatste jaren werd daar echter nauwelijks meer de hand aan gehouden, zodat toch veel Belgische vrouwen een abortus konden onder gaan. Ook weken vrouwen vaak uit naar het buitenland om de ingreep daar te laten uitvoeren. Omdat de senaat vorig jaar oktober al voor afschaffing van de wet heeft gestemd is alleen nog de handtekening van koning Boudewijn nodig om de nieuwe abortuswet van kracht te laten worden. Van de 12 EG-landen kent nu al leen Ierland nog een algeheel verbod op abortus. De christen-democraten en de sociaal-democraten, de coali tiepartners in de regering van premier Wilfried Martens, hadden van te voren afge sproken dat de nieuwe wet geen regeringscrisis waard was. Zoals verwacht stemden vooral de sociaal-democraten voor en de christen-democra ten tegen. De kerk had zich steefis fel tegen de nieuwe wet verzet; opinie-onderzoek toonde echter aan dat de meerderheid van de Belgen vaa oordeel .was dat abortus uit de criminele sfeer moest worden gehaald. Aan de nieuwe wet is een ja renlange en soms uitzichtsloos lijkende strijd voorafgegaan. In de afgelopen 16 jaar wer den minstens 12 wetsvoorstel len voor de legalisering van abortus door het parlement weggestemd. Inmiddels heeft de deelrege- ring van Vlaanderen 180 mil joen frank (ongeveer tien mil joen gulden) subsidie uitge trokken voor een campagne ter voorkoming van onge wenste zwangerschappen. Na een discussie van 20 jaar lijkt het erop dat het nu eindelijk gaat gebeu ren: een meer bevredi gende regeling van het onderwijs in de eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs. De zer dagen presenteerde staatssecretaris Wallage de in het Regeerakkoord aangekondigde wijzigin gen in het Wetsontwerp Basisvorming. Er lijkt parlementaire meer derheid voor te zijn. Twintig jaar lijkt lang. Alle bewindslieden op onderwijs zijn de afgelopen jaren met plannen gekomen, de Contou rennota's, het OPVO, het Voortgezet Basisonderwijs, en nu de Basisvorming. En het ging allemaal om een betere regeling van het begin van het voortgezet onderwijs. Daar moeten de leerlingen te snel voor een bepaalde schoolsoort kiezen, daar blij ven te veel leerlingen zitten en verlaten zonder diploma het onderwijs (ongeveer 30.000 per jaar!), daar is het lessenpakket vaak te eenzijdig (sommigen krijgen bijvoor beeld. geen techniek, anderen te weinig moderne talen). In de discussie hierover zitten een groot aantal spannings velden. Zo vindt bij elke voorgestelde regeling afwisse lend de een dat de knappe leerlingen te kort komen, een ander juist de leerlingen met een wat zwakkere intellectue le bagage. Een tweede discus siepunt, nu het hier toch gaat om een vorm van voortgezet basisonderwijs, hoe het dan moet met al die schooltypen die er zijn, bijvoorbeeld de mavo's, het gymnasium, het lbo. En zo zijn er nog legio an dere punten, waarover men van mening kan verschillen. Een radicale oplossing was de veel besproken middenschool. Maar die heeft het niet ge haald. Veel minder radicaal was de zogeheten tweejarige brugperiode (het OPVO, on der een CDA/VVD kabinet!), maar ook die ging sommigen nog te ver. We zijn nu aange land bij een vorm die nog weer minder ver gaat: de Ba sisvorming. Die laat de struc tuur van het onderwijs, de schoolsoorten, onaangetast (nou ja...) en richt zich vooral op een vernieuwing van de inhoud van het onderwijs. Alle leerlingen krijgen de eer ste leerjaren nu les in dezelf de 14 vakken. Aanvankelijk was het de be doeling dat dan les zou wor den gegeven op twee niveaus, maar (ook) dat is weer ver dwenen. Wel moeten de leer lingen nu op zijn vroegst na twee jaar voor elk van de vakken toetsen afleggen om een getuigschrift te kunnen ontvangen. Voor de leerstof die moet worden behandeld zouden aanvankelijk zogehe ten eindtermen worden opge steld. Daartegen rees een storm van protest. Het leek of de over heid eigenlijk van plan was daarmee de volledige leer plannen te gaan voorschrij ven. Dat is natuurlijk volledig in strijd met de vrijheid van het bijzonder onderwijs. Twee maal werden er eindtermen gepresenteerd, maar ze von den geen genade in de ogen van de beslissers. Het wordt nu voor de derde keer gepro beerd, en ze krijgen nu een andere naam: kerndoelen. Maar het gaat natuurlijk om precies hetzelfde. Belangrij ker is dat ze nog globaler worden en dat ze maar drie kwart van de lestijd in beslag zullen mogen nemen. Ook kan men voor het vak, ge schiedenis ontheffing krijgen. Het lijkt me verstandig nu eerst maar eens af te wachten hoe de derde versie van deze kerndoelen eruit ziet... N e venvestigingen Nu er geen middenschool of een twee-jarige brugperiode komt blijft het hannesen met de schoolstructuren. Als je bij invoering van de basisvor ming alle zogeheten categora le schooltypen zo laat bestaan, is er het gevaar, dat m.n. het lbo en het mavo de dupe wor den. Als ieder dezelfde basis vorming ook- op het havo/ vwo kan volgen, zouden die scholen wel eens overbevolkt kunnen raken ten koste van de andere. Daarom wordt door de staatssecretaris te recht geponeerd, dat de doe len het best bereikt kunnen worden op zo breed mogelijke scholengemeenschappen, door fusies dus. Maar die kun je niet overal vormen, met name niet op het platteland. En daarom zal onder bepaalde voorwaarden worden toege staan, dat er zogeheten ne venvestigingen van scholen gemeenschappen zullen kun nen worden gevormd. Op zichzelf is dat een goede zaak. 'Maar er dreigt wel een groot gevaar waar het die fusies zelf betreft. Op zichzelf is het voor de onderwijsvernieuwing al een heikele zaak om inhoude lijke veranderingen tè gaan koppelen aan fusies, die de overheid gaat bevorderen. Maar helaas zal daaraan nog eens worden toegevoegd het nog steeds onvoldoende bear gumenteerde streven naar schaalvergroting. De overheid stelt daar geld voor beschik baar, en op zijn slechtst krij gen we een herhaling van de operaties in het mbo, waar proces-coördinatoren de scho len gek hebben gepraat om tot een op sommige plaatsen vol strekt onverantwoorde schaalvergroting te komen. Het een en ander gebeurde dan ook nog voordat de wet nog was aangenomen (op dit moment ligt die „mbo-wet" nog bii de Eerste Kamer, maar alle fusies zijn al voor elkaar!). Ik hoop van harte dat de scholen die het nu aan gaat verstandiger zullen zijn, en dat zij zich minder zullen laten opjagen, en ook dat de overheid terughoudender zal zijn. Want hier ligt het grote gevaar op de loer: dat alle aandacht zal gaan naar fusies, naar „het lijfsbehoud'', en dat door drs. K. de Jong Ozn. er daardoor van de echte on derwijsvernieuwing weinig of niets terecht zal komen. Voorlopig ben ik geneigd te zeggen: ziehier het meest haalbare resultaat, waar op bepaalde punten nog eens cri- tisch naar moet worden geke ken. Ik zal daar in deze ru briek ongetwijfeld op terug komen, ik stipte nu slechts een paar punten aan. Verder hoop ik dat het onderwijsveld nu con amore, critisch mee gaat werken en dat de poli tiek ons niet met nog meer compromissen hoeft op te za- Wijs besluit beëindigt dram Wagn Op het Barlaeus Gymnasium (en het stadhuis) in de ho stad kan de rust terugkeren. Drs. Charlotte de Vries Ler heeft het moede hoofd in de schoot gelegd en het gemei bestuur van Amsterdam verzocht haar met onmiddellijk gang buitengewoon verlof te geven. Tot grote opluchting oi de Amsterdamse onderwijswethouder mevrouw Ada kamp. Die liet een woordvoerster verklaren, dat nu de is vrijgemaakt voor de benoeming van 'een waarnemend tor' op het gymnasium. Het is echter niet duidelijk of bi benoeming vrouwen ongeacht hun kwaliteiten absolute voorrang krijgen. Je zou denken van niet, maai de voorgeschiedenis en de halsstarrigheid van wetho Wildekamp, kent zal echter zijn hart vasthouden. VOOR de Amsterdamse 'schoolstrijd' werd ruim twee geleden de kiem gelegd, toen het gemeentebestuur beslot" positieve actie om méér vrouwen te benoemen in de lei van de Amsterdamse scholen. Het Barlaeus Gymnas waar de functie van rector of rectrix al enige maandei cant was, werd min of meer bij toeval de proeftuin voor) positieve discriminatie ten gunste van vrouwen. En dat dit achtenswaardige opleidingsinstituut geweten meentebestuur riep uitsluitend vrouwen op te sollicii mannen moesten volledig uitgesloten worden, zo verkil de onderwijswethouder. EeN benoemingscommissie bestaande uit drie'conrectr en de inspecteur van het voortgezet onderwijs beoorda alle twintig solliciterende vrouwen (al dan niet terecht) licht. Via een lange reeks protesten en conflicten heeftr vrouw Wildekamp de benoeming van eén rectrix toch c gedrukt. Een in kort geding te hulp geroepen rechter 1 evenmin als een organisatiedeskundige achteraf de zaakf goede banen kunnen leiden. Elke poging de zaak te lijf' bij voorbaat een kwestie van tijd verspillen aan een oplosbaar conflict. De zich voortslepende ruzies illustreer, slechts een schoolvoorbeeld van domme doordraverijfv ook de vrouwenemancipatie slechts schade heeft toegebrL Aandrang van vele kanten de allerbeste kandidaat] geacht de sekse, te benoemen met een voorkeur voorL vrouw bij gelijke kwaliteiten, vond geen gehoor. Een zins achtenswaardige beleidsdoelstelling meer vrouwe! leidinggevende functies te benoemen, is op die manier r worden tot een ordinaire prestigekwestie, die alleen slecht kon aflopen. MEVROUW De Vries Lentsch heeft tenslotte een wijr sluit genomen door genoegen te nemen met bijzonder vL „om te voorkomen dat de school verder schade lijdt en L lingen nog meer de dupe worden van het conflict", zoal verklaarde. Hoe de zaak juridisch verder ook zal wordeb gewerkt, in dit drama met louter verliezers heeft naast ernstig persoonlijk leed grote schade g Het is onbegrijpelijk dat de hoofdverantwoordelijke in[j' kwestie, mevrouw Ada Wildekamp, zich nog steeds nai|r de PvdA wethouder mag noemen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezoni stukken te bekorten. Pastoraal werkenden Drs. Henk van Breukelen, ge huwd priester, studentenpastor en voorzitter van de Vereni ging van Pastoraal Werken den in het bisdom Rotterdam, zegt in een vraaggesprek met onze krant: „Een conflict bij ons katholieken is als een vloek in de kerk". Mij lijkt dat de werkelijkheid is, dat theo logen, samen met hun beperk te, maar gedreven en zwaar georganiseerde aanhang, de macht hebben gezocht en de Nederlandse kerkprovincie al vele jaren 'vloekend' en con flicterend in een houdgreep hebben. Intussen is Van Breu kelen niet weinig trots op zijn pastoraal werkenden; ze zijn geen wilde jongens, zeer be scheiden en o zo bang voor het conflict. Dat klinkt alsof een lid van het insluipersgilde zich een gentleman noemt omdat hij geen geluidsoverlast ver oorzaakt. Maar natuurlijk was de operatie waarbij zij allerlei aan priesters voorbehouden ta ken naar zich toehaalden ge baat bij heimelijkheid. Nu die praktijken dan voor ieder dui delijk zijn geworden, stapt Van Breukelen zonder deug delijke argumenten maar met een air van superioriteit over alle kerkelijke voorschriften en afspraken heen. In een we reld waarin al te velen alleen nog gehoorzamen aan hun ei gen ideeën en aandriften, is er behoefte aan leiders en pasto res die eerst zelf hebben leren gehoorzamen. Waarom probe ren pastoraal werkenden) be denken als Van Breufyitk niet in een protestantseje v meente aangesteld te woij Dat lijkt me meer in stemming met hun opvi gen en met de minimum van loyaliteit en integrite A. van Egmond, DEN HAAG. Spelers De spelers van het Neder voetbalelftal, onder le van Ruud Gullit, he bondscoach Libregts de uitgestuurd. Hoewel? Spe^i Ik heb Gullit al sinds mei heugenis niet meer zien len. Dus wat doet hij eig€ nog in die ploeg? J.C. Verhoef, LEIDSCHENDAM. ier voor één tientj per maand! terre des hOmmerl V. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokai j per maand f. 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 irle Ml

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2