Hotel Huis ter Duin moet weer visitekaart je worden Bonden akkoord met tien ontslagen bij De Wreede Landhuizen in Rijnsburg mogen toch wit worden CeidóeSouoont RENOVATIE EN UITBREIDING KOST 50 MILJOEN Katwijk vervangt roodlichtcamera's Voorstel verplaatsen Vrouwenban! LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA 14 [ff Gedeputeerde Jansen opent doorgaande route WARMOND Gedepu- teerde T. Jansen van de provincie zal op donder dag 31 mei de doorgaan de route in Warmond of ficieel openen. De doorgaande route, Oranje Nassaulaan-He- renweg, wordt momen teel geasfalteerd. De werkzaamheden vorde ren goed. Bewoners Kagertuinen vragen om aanpassen parkeergelegenheid SASSENHEIM Bewoners van de Kagertuinen in Sassenheim hebben gisteravond tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken en fi nanciën aangedrongen de parkeervoorzieningen in hun buurt te verbeteren. Ze willen dat er marke ringen komen en smalle trottoirs om het onmoge lijk te maken auto's tot in de tuinen te parkeren. Bovendien werd gepleit voor extra parkeerplaat sen langs de Kagertuinen. Met uizondering van de PvdA-er A. Olthof bleken alle commissieleden van oordeel dat stootbanden als afbakening van parkeervlakken de voorkeur verdienen boven de aanleg van trottoirs. Verder was men het in grote lijnen eens met de wensen van de bewoners. Woensdag komt de zaak op nieuw aan de orde in de commissie verkeer. Milieuvlucht succesvol BOLLENSTREEK Een zogenaamde milieuvlucht boven de bollenstreek heeft vorige week in ieder geval één milieudelict aan het licht gebracht. De waarnemers in het vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie za gen een olielozing in het water van de Leidse Vaart. Het bleek te gaan om de lozing van enkele honderden liters die selolie. Tegen de verantwoordelijke wordt proces-verbaal opgemaakt. In to taal werden er zestien waarnemingen gedaan: het gaat dan om gevallen van verdachte mestopslag, stortingen van af val en puin op verkeerde plaatsen en het dumpen van autowrakken in Noordwijkerhout, Voorhout, Lisse en Hillegom. Deze zaken worden nu ver der op de grond uitgezocht. Er zullen dit iaar nog meer milieuvluchten boven de bollenstreek volgen. Keukenbrand Welterdreef VOORSCHOTEN Een keukenbrand heeft gister avond veel schade veroor zaakt in een flatwoning aan de Welterdreef in Voorschoten. In de keu ken is waarschijnlijk de vlam in een frituurpan ge slagen, mogelijk als gevolg van kortsluiting in een smeltend koffie-apparaat dat te dichtbij stond. De bewoners waarschuwden de brandweer, die het vuur binnen een kwartier onder controle had. Er was een forse rookontwikke ling. Dokter Hagen ridder in orde van Oranje Nassau KATWIJK Huisarts C.J. Hagen uit Katwijk is vanmiddag koninklijk onderscheiden. Tijdens een receptie in sporthal Cleijn Duin speldde burge meester G. van Montfrans hem de medaille op die behoort bij de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hagen beëindigt per 1 april zijn praktijk. Dokter Hagen heeft 35 jaar een huisart senpraktijk in Katwijk uitgeoefend. Hij stopt om gezondheidsredenen. Naast zijn werk als huisarts was hij op allerlei gebieden actief. Zo was hij com mandant van de Katwijkse Rode Kruiscolonne, voorzitter van het Oranje Groene Kruis en later bestuurslid van de door fusie ontstane vereniging Interkruis Katwijk en omstreken. Verder was Ha gen lang voorzitter van huisartsenvereniging Kat wijk-Rijnsburg-Valkenburg, bestuurslid van de af deling Rijnland van Pro Juventute en lid van de concertcommissie Pro Organo et Musica. Nieuw postkantoor in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe postkan toor van Noordwijker hout wordt vrijdag 20 april officieel geopend. Ook de datum van de officiële opening van het ieuwe Kokkerbad is in middels bekend. Het zwembad naast De Schelft zal vrijdag 13 juli officieel in gebruik Wor den genomen. Beide openingen zijn om 14.00 uur. Kritiek op puzzelritten DE ZILK Puzzelrittei J.' met auto' zijn niet met van deze tijd, vindt PvdA-Noordwijkerhout. Naar aanleiding v klachten van inwoner van De Zilk over de over last van een daar onlang t gehouden puzzelrit, vroej e raadslid Hof gisteravoni i in de of voor dit soort eve nementen vergunningei moesten worden aange vraagd. Volgens burgi meester Winkel is er ecl ter voor de organisati geen vergunning nodig, al leen een kennisgeving. ;e r !t rdi Noordwijks college wil naaktstrand handhaven NOORDWIJK Burge meester en wethouders van Noord wijk zijn niet van plan het onlangs aan gewezen naaktstrand in te krimpen. De Stichting VVV Noordwijk Promotie vindt het naakt strand veel te groot en vreest nadelige gevolgen voor het toerisme. De gemeenteraad van Noordwijk heeft pas be sloten drie strandgedeelten met een gezamenlijke lengte van zes kilometer ten noorden van de Koningin Wilhelmina Boulevard aan te wijzen voor naaktrecreatie, maar de stich ting VVV Noordwijk Promotie is niet gelukkig met dit besluit. De stichting is is het niet eens met de grootte. De stichting wijst erop dat bijna de helft van het Noordwijkse strand nu voor naaktrecreatie is be stemd. „Dit kan wellicht pro motioneel voor onze badplaats een averechtse uitwerking hebben", aldus de stichting in een brief aan het gemeentebe stuur. Ook de Christen Vrou wenbond heeft verzocht om het stuk strand bestemd voor naaktrecreatie nabij de Lange- velderslag tot een minimum te beperken. Overigens zou Noordwijk geen strandgedeel- te mogen aanwijzen voor naaktrecreatie. Dat is een van de voorwaarden in het con tract, dat de Domeinen telkens voor een periode van tien jaar sluit met de gemeente Noord wijk over het gebruik van het strand. Zoetermeerders zwaar gewond LEIDSCHENDAM Een 34-jarige Hagenaar heeft gisteravond zwaar letsel veroorzaakt op de vlucht strook van de A4, op het knooppunt tussen Ypen- burg en Prins Clausplein richting Amsterdam. Twee inwoners van Zoeter- meer waren daar gestrand met hun auto door benzinegebrek. Zij hadden hun vriendinnen gewaarschuwd die benzine waren komen brengen in een andere auto. De Hagenaar, die te veel alcohol ophad maakte een vreemde manoeuvre op de weg en reed recht op de gepar keerde auto's en de mensen in. Daarbij raakte een 27-jarige inwoonster van Zoetermeer zwaar gewond. Zij is overge bracht naar ziekenhui^ Leyen- burg in Den Haag met zwaar inwendig letsel. Voor haar le ven wordt gevreesd. Een 26-ja- rige inwoner van Zoetermeer werd met zware hoofdwonden overgebracht naar ziekenhuis Westeinde in Den Haag. Een 24-jarige inwoonster van Zoe termeer werd met een hersen schudding naar hetzelfde zie kenhuis afgevoerd. De Hage naar is ingerekend. De mate riële schade was aanzienlijk. NOORDWIJK Grand Hotel Huis ter Duin, dat op 25 januari van dit jaar door brand gedeeltelijk werd verwoest, zal binnen een jaar weer het visite kaartje van de badplaats Noordwijk zijn. Eigenaar G. Noorlander maakte gis teren bekend dat na de sloop van het verbrande restaurant- en zalencom plex, al over enkele we ken begonnen zal worden met de bouw van een nieuw complex van 12 verdiepingen hoog. De nieuwbouw komt kussen het oude hotelgedeelte en het appartementencom plex Duinroos /Duindistel in. Het bouwplan, naar een ont werp van ir. A. C. Korbee uit Noordwijk, gaat naar schatting 50 miljoen gulden kosten. De brand noemde Noorlander een absoluut dieptepunt in de his torie van zijn hotel. „Drie dap- Eere brandweerlieden hebben un leven verloren bij hun po gingen zoveel mogelijk van ons hotel te redden. Wij zullen hen en ook hun families nooit vergeten." De materiële schade was vol gens Noorlander zo groot dat een geheel nieuwe opzet van het hotel noodzakelijk was. De gemeente Noordwijk werkte optimaal mee. Omdat Noorlan der al ver voor de brand uit breidingsplannen voor Huis ter Duin had ontwikkeld, was er al vergunning voor de bouw van een toren. Korbee maakte echter een ontwerp dat op en kele punten afweek van het oorspronkelijke plan. Daarom moest het opnieuw door de ge meente worden goedgekeurd. Een bestemmingsplan-wijzi ging was niet nodig. Volgens wethouder v. Salman van Ruimtelijke Ordening zijn er geen problemen en zullen de laatste vergunningen eind.mei wordt verstrekt. Verantwoordelijk voor de nieuwbouw van Huis ter Duin is Marei bv uit Katwijk. Bij het ontwerp is de architect er van uitgegaan dat het nieuwe gedeelte één geheel moet vor men met het intact gebleven historische gebouw. De oude gevel wordt niet aan het oog onttrokken. Het nieuwe hoofdgebouw wordt opgetrok ken uit crème-kleurige Franse kalksteen. Zowel het aantal kamers als de vergaderfacili teiten worden fors uitgebreid. In totaal zal het hotel na her opening kunnen beschikken over 262 tweepersoonskamers. Dat is een uitbreiding met 182 kamers. Voor het hoofdge bouw wordt een congresruim te gebouwd met een vloerop pervlakte van ruim duizend vierkante meter. De zaal biedt ruimte aan 1500 personen en krijgt de vorm van een schelp. Omdat de zaal op poten komt te staan fungeert het als een grote luifel naar de ingang van het hotel toe. Noorlander wil het 5 sterren niveau in Huis ter Duin ten minste handhaven. „Overdre ven luxe zult u in dit hotel niet aantreffen. Wel efficiency en straks perfecte en vriende lijke bediening." De parkeer- faciliteiten bij Huis ter Duin worden uitgebreid met een on dergrondse parkeergarage van twee verdiepingen met 400 plaatsen. Het nieuwe hotelgedeelte krijgt dezelfde hoogte en breedte als het bestaande ge deelte. Aan de landzijde wor den aan de gevel twee glazen panoramaliften aangebracht. De hoogste verdieping wordt transparant, waardoor er, vol gens de architect een rustige overgang komt van het ge bouw naar de lucht. FOTO: PI Zonder de vlotte afwikkeling beginnen. Als het hotel klaar distel veel appartemente en de schade door de diverse is zal het tot de meest moderne liepen rook- en waterschad verzekeringsmaatschappijen, hotels in Nederland behoren, op is inmiddels begonner was het volgens Noorlander Met het opknappen van de Verwacht" wordt dat de reno niet mogelijk geweest nu al door de brand geteisterde ap- vatie nog wel enige maandei met de nieuwbouw te kunnen paratementen Duinroos/Duin- in beslag zal nemen. GEMEENTE HERSTELT VALSE BELOFTE AANNEMER KATWIJK De gemeente raad van Katwijk heeft giste ren ingestemd met de vervan ging van de roodlichtinstalla- tie. In deze installatie zit een camera waarmee automobilis ten kunnen worden betrapt als zij door rood licht rijden. De apparatuur kan worden inge zet op vier kruispunten. De PvdA was het niet eens met het voorstel dat een investe ring van 172.000 gulden vergt en voor een tekort van 28.000 gulden op de begroting zorgt. Dit tekort wordt bestreden met een bedrag dat Katwijk kreeg toegekend in het kader van de actie -25%, Katwijk kreeg vorig jaar een premie van 75.000 gulden wegens het verminderen van het aantal verkeersslachtoffers. Het PvdA-raadslid R. Haas noot vond dit een weinig crea tief beleid. „We kunnen dit geld beter besteden voor din gen die de voetganger en fiet- beter beschermen". Als voorbeeld noemde zij de aan vraag van een school om sub sidie voor een stappenplan om een veiliger weg van school naar huis te onderzoeken. CDA-fractievoorzitter J. van Leeuwen was dit niet met haar eens. „De roodlichtcame- ra's bieden de fietsers en voet gangers juist een betere be scherming, omdat de automo bilist zich door de camera be ter aan de regels zal houden". Hij werd in deze visie ge steund door SGP-raadslid C. Oskam. De gemeenteraad van Katwijk stemde ook in met een herziening van het be stemmingsplan Wilhelmina- straat 16. Het op deze plaats gevestigde autobedrijf zal na de zomer plaats maken voor een restaurant annex koffie shop en een winkel. Een Rijnsburgs bedrijf had hier voor een aanvraag ingediend. Het is de bedoeling dat het deel van het garagebedrijf aan de Wilhelminastraat wordt verbouwd tot een Grieks Res taurant. Het deel aan de Sluis- weg zou winkel moeten wor den. Op het binnenterrein van het complex zijn parkeerplaat sen gepland. SGP-raadslid D. van der Plas toonde zich geen voorstander van de plannen. „De overlast van de bewoners van het centrum is met de hui dige horecavoorzieningen al erg genoeg", aldus het raads lid. D66 mag niet meedoen in college Voorschoten VOORSCHOTEN CDA, VVD en PvdA gaan in Voor schoten verder onderhandelen over de vorming van een col lege van B en W. Zij willen de bestaande samenwerking voortzetten. Dat betekent dat verkiezingswinnaar D66 uit de boot valt. Dat is het resultaat van overleg gisteravond tussen de vertegenwoordigers van de vijf fracties, CDA, VVD, D66, PvdA en Groen Links. Frac tievoorzitter J. Aikens van D66 is teleurgesteld. „De kie zers hebben zich duidelijk uit gesproken voor D66, dat deze verkiezingen bijna 20 procent van de stemmen trok en de kiezers lieten de PvdA vallen. Die partij kwam niet verder dan 14 procent. Toch gaan CDA en VVD weer verder met de PvdA. Dat is waar schijnlijk de beloning voor de afgelopen vier jaar in de pas lopen door de PvdA binnen het college dat overheerst wordt door CDA en VVD". De fracties waren het er giste ren wel over eens dat in het college opnieuw drie wethou ders zitting dienen te nemen. Een uitbreiding tot vier wet houders werd niet wenselijk geacht. LISSE SASSENHEIM Voor tien personeelsleden van het Lissese bloembol lenexportbedrijf De Wree de wordt ontslag aange vraagd. Dit is de uitkomst van de on derhandelingen tussen de vak bonden en de directies van De Wreede en het Sassenheimse Boot Export BV, het bedrijf dat De Wreede overneemt. De onderhandelingen zijn gister middag op hoofdlijnen afge rond. Enkele weken geleden werd bekend dat het structu reel verlieslijdende De Wreede door Boot Export wordt over genomen. De directie van het Sassenheimse bedrijf verbond aan de overname wel de voor waarde dat de helft van de 24 personeelsleden zou afvloeien. Verder werd bepaald dat de overname op 25 april rond moest zijn in verband met het naderende bollenseizoen. De vakbonden hebben altijd de noodzaak van de gedwon gen ontslagen tegengesproken. CNV en FNV doen dit in feite nog steeds, maar zijn uiteinde lijk toch maar akkoord ge gaan. CNV-voorlichter M. Hal lenbeek: „Onze inzet is steeds geweest die gedwongen ontsla gen van tafel te krijgen. In een sector met zo'n arbeidsmarkt moest dat ons inziens ook mo gelijk zijn. De directies lieten ons echter geen keus, waar door we uiteindelijk wel moes ten instemmen. Zij het dat we zoveel mogelijk voor de werk nemers eruit hebben proberen te slepen". Voor de tien peroneelsleden die per 1 juli worden ontslagen van de mensen voor wie aanvankelijk ontslag dreigde, hebben enkelen inmiddels an der werk gevonden is een sociale regeling vastgesteld. Deze houdt in dat Boot de uit kering voor een bepaalde pe riode aanvult tot 100 procent van het laatstverdiende loon. Hoe lang dit gebeurt, is afhan kelijk van het aantal jaren dat de betreffende werknemer al bij De Wreede in dienst was. Het variëert van vier maan den tot twee jaar. Uiteraard vervalt de bijdrage zodra er ander werk is gevonden. Verder is overeengekomen dat de directie van De Wreede in spanningen pleegt om de ont slagen werknemers elders bij bedrijven in de regio onder te brengen. Ontstaan er binnen het bedrijf zelf op den duur weer vakatures, dan hebben de ex-werknemers voorrang bij sollicitaties. De tien werknemers die wor den ontslagen zijn niet tevre den over het bereikte resul taat, maar hebben er wel mee ingestemd. „Ze zien ook wel in dat er niet meer voor ze uit te halen was", aldus FNV-voor- lichter Geert Wijnhoven, die overigens van mening is dat het aantal mensen dat werke lijk gedwongen ontslag krijgt, nog wel eens aanzienlijk lager zou kunnen uitvallen. „We hebben de ontslagtermijn tot 30 juni weten te verlengen en ik sluit niet uit dat velen er voor die tijd in slagen ander werk te vinden", aldus Wijn hoven. C.M. Blom, lid van de directie van De Wreede, is blij dat er na weken onderhande len overeenstemming is be reikt. „We zijn verheugd dat we uiteindelijk tot een correc te en verantwoorde afronding zijn gekomen", aldus Blom. SASSENHEIM Het i senheimse VVD-raadslfi H. van Dorssen heeft teravond in de vergadj ring van de commis openbare werken voord steld de Vrouwenbanf oorlogsmonument in Rusth off park te verpla sen naar het Koningspal in de onmiddellijke omd ving van het nieuwe raaf huis. De bank die een paar jafj geleden voor circa 8.000 j_ den werd opgeknapt, bevirl zich opnieuw in deplorabi] toestand. PvdA'er J. Heijh kens steunde dat idee. Wfei houder J. Dreef deed de tii zegging in samenwerk» met de architecten van I nieuwe gemeentehuis te I kijken of er voor het betrj fende monument in I nieuwbouwplannen een go| plekje gevonden kan w<f den. Keukenhof opent poorten Het Beatrixpaviljoen in de Keukenhof waar genodigden, gister morgen bij de officiële opening een eerste kijkje nemen in de or- chideeënkas. De opening van de 41e editie van de bloementen toonstelling werd verricht door J. Schröder, president-directeur van Martinair. In tegenstelling tot voorgaande jaren staan veel bloemen in de Lissese topattractie al volop in bloei. Sommige tulpensoorten hebben hun bloeiperiode er zelfs al opzitten en zijn inmiddels ge kopt. Maar geen nood, want door bloemen met een verschillende bloeitijd in „etages" boven elkaar te planten, blijft Keukenhof tot de laatste dag, Hemelvaartsdag 24 mei, kleurig. „Vernieuwing is het toverwoord dit jaar", vertelde F. Benningen van de Raad van Beheer van Keukenhof. Hij doelde daarbij on der andere op de komst van een miljoen gulden kostende voet gangerstunnel van de parkeerplaats voor bussen naar de hoofd ingang, de instelling van een snelle lijndienstverbinding vanuit het station Leiden naar Keukenhof, de verbouwing van het res taurant en de nieuwe outfit van de gastvrouwen en -heren. „Ver der in de toekomst denken we ook aan uitbreiding van de tuin. Daarvoor zullen we grond om ons heen moeten aankopen", al dus Benningen, die er aan toevoegde dat het echter nog lang niet zover is. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RIJNSBURG De acht tien luxe landhuizen die in het plan Sinte Barba ra's Tuin worden ge bouwd, mogen toch wit geschilderd worden. De gemeenteraad van Rijns burg besloot dat gister avond. De politici kwa men daarmee tegemoet aan de wens van de eige naren, die bij bouwbedrijf De Raad Bouw BV een wit huis kochten, terwijl later bleek dat de aanne mer helemaal geen ver gunning had om witte huizen neer te zetten, maar uitsluitend grijze. Van de achttien landhuizen die momenteel worden ge bouwd, zijn er inmiddels acht verkocht. Aannemer De Raad Bouw BV uit Katwijk liet bij de onderhandelingen over de verkoop folders en fotomateri aal zien van soortgelijke hui zen die in Leiderdorp zijn ge bouwd en die wit van kleur zijn. Later bleek dat in Sinte Barbara's Tuin helemaal geen witte huizen gebouwd moch ten worden. De welstandscom missie oordeelde dat witte hui zen niet zouden passen in het totale bouwplan en dat de landhuizen, die een half mil joen gulden per stuk kosten, grijs moesten worden. De acht eigenaren richtten zich tot burgemeester en wet houders van Rijnsburg met het verzoek alsnog een vergun ning te verlenen de huizen wit te mogen verven, omdat zij anders de dupe zohden wor den van de fout van de aanne mer. Voorafgaand aan de raadsvergadering van gister avond, waarin B en W de brief van de acht eigenaren als in gekomen stuk op de agenda had gezet, voerde D. van Delft namens de eigenaren het woord. Hij zei de gemeente niets te verwijten, maar deed wel een klemmend beroep de vergunning te herzien. „Wij hebben destijds een huis ge kocht dat achteraf een heel ander huis blijkt te zijn. Het is de aannemer die in gebreke blijft, dat realiseren wij ons goed, maar u bent de enige die de zaak voor ons nog ten goe de kan keren", aldus Van Delft. De woordvoerder namens de bewoners zei ook niet te kun nen begrijpen waarom witte huizen in het plan zouden mis staan. „In andere gemeenten blijkt het wel te kunnen en naar witte huizen is, ook in Rijnsburg, veel meer vraag", aldus Van Delft. Het bewijs hiervoor werd volgens hem geleverd door het feit dat de verkoop van de huizen in Sin te Barbara's Tuin onmiddellijk stagneerde toen bleek dat er geen witte, maar grijze wonin gen kwamen. Van Delft zei verder dat het een juridisch langdurige zaak zou worden als op grond van het in gebreke blijven van de aannemer, geprobeerd zou worden de koopcontracten on ;oni eel gedaan te maken. „Daar kon) bij", aldus Van Delft, bijna allemaal de hyi en transportakte al hel dertekend en sommigen hi' Vo huidige woning al hebben ve. Ke kocht". P°J Grove fout be^ Alle fracties in de gemeent hij raad hadden geen goed wooi tai' over voor de werkwijze va Y,e] bouwbedrijf De Raad Bf ^e: Unaniem was men van m we ning dat de aannemer een gr ste ve fout had gemaakt en dj om het eigenlijk niet aan de gj *er meente was die ongedaan I "je maken. Aan de andere ka< aH= wilde men er ook weer geen "e te principele zaak van make p en zo de toekomstige bewone) de dupe van de kwestie te Ij Vo ten zijn. „Tenslotte is het toa wo een kwestie van smaak en al het je twintig mensen hun meniij siti vraagt over witte of grijze hu taa zen, dan krijg je evenzovej verschillende antwoorde Daarom kunnen we best w| een keer van het advies vai de welstandcommissie afwj ken", aldus het PvdA-raadslfSTE Wijnekes. pjve Uiteindelijk besloot men unfeef niem dan toch maar een gunning voor het wit keim&vor (verven, red.) van de wonifs be gen te verlenen, zij het ni|ekei van harte. „Laat De Ra# Da Bouw BV, en andere toekoijde R stige bouwers in Rijnsbuifker vooral niet denken dat dit manier is om je zin te krijgei zo betoogden de raadsledi „De gedachte 'Ha, ha, nu ik toch mijn zin', is dan niet op zijn plaats". Zo moet Huis ter Duin er volgend jaar na de bouw van het nieuwe middengedeelte uitzien.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14