ALLER LEI(DS) De grote leem te Rijnlanders en Leidenaars stelden zich even teweer tegen de Fransen LANGS OMWEGEN REGEL RECHT iN/r EIDEN OMGEVING Steidóc.Qowtard VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA 13 Koffieconcert In de Stadsgehoorzaal geeft violiste Vera Beths samen met pianist Stanley Hoogland zondag vanaf 11.30 uur een koffiecon cert. Te horen zijn werken van Beethoven. Vera Beths. foto: steye raviez Kinderkleding Schone, hele en niet ou derwetse kinderkleding wordt vanavond en mor gen te koop aangeboden op een beurs in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Per persoon kunnen maximaal 26 kle dingstukken te koop wor den aangeboden. Tien pro cent van de opbrengst wordt ingehouden om de kosten te dekken. De beurs is vandaag van 19.00 tot 21.00 uur geopend en zaterdag van 10.30 tot 12.00 uur. Piano Pianist Alwin Bar geeft vanavond vanaf 20.15 uur een concert in de Kapel zaal van K&O aan de OUde Vest. In het kader van de serie Romantische pianomuziek speelt hij werken van Schumann en Schubert. Klaverjassen De Zevensprong en De Spoorbumpers houden in de nacht van zaterdag op zondag een klaverjasnacht. Mepr dan honderd deelne mers zullen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade om 19.30 uur begin nen. Zij spelen tot de vol gende ochtend 9.00 uur wanneer de prijsuitreiking plaatsheeft. Voor informa tie: 071-210649 Marokko Een lezing over het onder werp Trancedans en machtsvertoon in Marok ko wordt zondag gehouden in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg. Spreekster is Jogien Bakker, als cultu reel antropologe werk zaam bij de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Zij heeft onderzoek gedaan naar de traditionele ge neeswijzen in Marokko. Aanvang 15.00 uur. Concert Het orgel van de Waalse Kerk aan de Breestraat wordt aanstaande zondag avond (en niet op 8 april zoals eerder gemeld) be speeld door Jasper van Eersel. Hij zal barok- en renaissancemuziek ten ge hore brengen. Het concert begint om 19.00 uur en duurt ongeveer een uur. Archeologie Conservator M. Brouwer houdt zondag haar maan delijks archeologisch spreekuur in het Rijksmu seum van Oudheden. Ie dereen die vragen heeft over in de achtertuin ge vonden potscherven tot en met beeldjes die in antiek winkels zijn gekocht kan gratis van 13.00 tot 16.00 uur terecht in de Taffeh- zaal van het museum aan het Rapenburg 28. Artiestengala Zangeres Linda Page en de zangers Peter Reece en Danny Nicolai treden zon dag op tijdens een arties- tengala in café 't Centrum aan de Nieuwe Beesten markt 13. Het gala wordt gepresenteerd door Leidse Kees en begint om 21.00 uur. IVN Het Instituut voor natuur- besch ermingseduca tie (IVN) houdt zondag een wandeling door de Leidse Hout. De start is om 14.00 uur bij het theehuis. Deel nemers kunnen onderweg een aantal waar-of-niet- waar-opdrachten verwer- )aar kwam m ocaten niet Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Dit „opstandige volk" ver schijnt op een betekenisvolle datum: 21 april. Op diezelfde datum namelijk, in 1813, bij na 180 jaar geleden, begon in deze contreien een opstand van inwoners van Ouds hoorn, Alphen, Woubrugge en Leiden tegen de bijna ver slagen Franse bezetters van ons land. Deze kortstondige actie de Fransen drukten de rebellie vrij snel en rigou reus de kop in werd inge leid door een „opruiende" Paaspreek van een zekere dominee Sieverts die zich een stokebrand toonde. Bovendien is er op 21 april een boekenmarkt in de nieu we Openbare Bibliotheek in Alphen, alsmede een foto tentoonstelling over ,,'40-'45". Het is dus nogal symbolisch allemaal, die 21ste april. O ja, ook dat nog: de burgemees ters van Alphen, Woubrugge en Leiden komen die dag als autoriteiten de „eerste exem plaren" van „Volk in op stand" in ontvangst nemen. Mogelijk is de hele (beperkte) oplaag dan al uitverkocht, want men kan er nu al op in tekenen. Wat er dan nog van over is, kan in de Alphense, Leidse en Bodegraafse boek handel aangeschaft worden. Men diene zich dus te haas ten, want ze is de moeite waard, die terugblik op een bijna tot de bedelstaf ge bracht volkje in opstand. Bevochten vrijheid De geschiedenis herhaalt zich, zeggen we wel. „Inder daad", vindt ook Henk Din- kelaar, een Alphense per soonlijkheid uit de bouwwe reld en opzetter, auteur bene vens tekenaar binnen de Stichting Rijnlandse Histo riën die „aldoende" leert van zijn inspanning. „Volk in op stand" staat ook in het teken van de vrijheid; „De gemeen schap vergeet zo snel. maar die bevochten en verdiende vrijheid is de eigenlijke strekking van dit boek. Bo vendien is alles wat wij van daag doen uit het verleden Een nieuwe „conscriptie" is door de Franse overheid uitge schreven: weer moeten de Hollandse mannen en jongens de uitgedunde rijen van Napoleons krijgsmacht gaan aanvullen. ontstaan", aldus Henk Din- kelaar, die overigens veel schetswerk heeft besteed aan het door hem opgetekende en geschreven „dagboek van een dorpeling". Het boek over de begin 19e eeuwse „opstand" is, net zoals „Volk op Viersprong", weer een „geromantiseerd lees- en his torisch boek" geworden. Het leest allemaal heerlijk weg, boeit, verklaart en frist het geheugen weer eens op. Ook Dinkelaar heeft duidelijk de smaak te pakken en werpt soms een nieuw licht op de feiten. Zo lees ik bij hem, dat de Fransen (ook in ons land) veel „vreemde" troepen in dienst hadden. Veel Pruisen, bijvoorbeeld, en andere Duit sers die toen nog tot de ge ronselde „bondgenoten" van Napoleon behoorden. Dat was vooral in de tijd dat de Franse veldtocht in Spanje heel veel militaire man kracht opeiste tegen de Iberi sche guerilla's, de partisanen avant la lettre. Henk Dinkelaar is op dit mo ment weer ergens in het bui tenland bezig met zaken die zijn professie met zich mee brengen. Maar als hij een maal weer rust vindt bij de thuishaard is hij opnieuw de historisch gedrevene, dié naar mijn smaak ook in deze nieuwe uitgave van de stich ting weer de juiste toon heeft gevonden („Hoewel ik heb geleerd van eerder gemaakte fouten"). Hij heeft me uitgelegd wat de opzet vari de „Rijnlandse His toriën" is. „Door middel van betaalbare niet duurder dan ƒ29,50 in beginsel lees- en kijkboeken willen wij een brede laag der bevolking in kennis brengen met histori sche feiten in deze omgeving. Niet speciaal toegespitst op Alphen of zo, maar in een wijder verband. Want alles wat "we doen is uit het verle den ontstaan. Bij het verwer kelijken van deze opstelling hebben wij de belangeloze medewerking van velen. Daarom kunnen we ook de prijs van de boeken druk ken" wel aardig eigenlijk, vond ik: boeken en prijs drukken. Door de activiteiten van de stichting ziin inmiddels be paalde fondsen ontstaan die het derzelver historisch on derzoek kunnen bevorderen, en het gehele Rijnland be strijken. Het „Volk op Vier sprong" getuigde daar al eerder van. Ik maak me sterk, dat „Kerken op ons pad" ongetwijfeld een „Kerkepad" waarop Dinke laar de gretige lezer vóór zal gaan na september e.k. door weer andere uitgaven gevolgd zal worden. Morrend volk In elk geval (om ons nu tot het verzet van het verpau perde volk, geknecht onder Napoleons hiel te bepalen) trokken mensen in de Rijn streek, plus „het gepeupel van Leiden" dat waren de allerarmsten van die toch al arm geworden stad, de beter gesitueerden plus het Frans- lievende stadsbestuur met een collaborerende schout (maire) aan het hoofd bleven buiten schot ten opstand. Na de Paaspreek van domi nee Sieverts op 18 april 1813 ging de Oranjevlag hier en daar omhoog en het morrend volk besloot de Fransen, die toch al de Volkerenslag tegen de geallieerden bij Leipzig In deze rubriek gaat gaat Michel Siebes van de Leidse Rechtswinkel vanaf deze week in op juri dische problemen van alledag. Deze week een in troductie van de mogelijkheden voor rechtshulp voor de laagstebetaalden in Leiden. achtergrond. We zijn een beetje gespecialiseerd in de problematiek van de mensen met een minimuminkomen. Maar we wijzen zelden ie mand de deur. Er komen hier veel mensen met vragen over een uitkering, maar ook over de woonruimteverdeling. Ze willen weten wanneer ze een woning toegewezen kunnen krijgen, waarom het toch zo lang duurt voor ze aan de beurt zijn of waarom een ver zoek werd afgewezen. Het is dan natuurlijk nog maar de vraag of we daar altijd iets aan kunnen doen. Wat we vaak merken is dat er een sa menhang is tussen allerlei problemen. Alles houdt met elkaar verband; bijstand, huursubsidie, belastingen. Het is kenmerkend voor onze werkwijze dat we dat als een geheel zien. We proberen de mensen bij al die zaken te be geleiden. Ik heb het idee dat het Bureau voor Rechtshulp voornamelijk helpt door het geven van advies. Alleen de gestelde vraag wordt beant woord." Bij het Instituut werken juris ten en geen sociaal werkers. Ook heeft men niet de illusie dat men de mensen ertoe zou kunnen brengen voortaan zelf al hun problemen op te los sen: „Als het gaat om kwijt schelding van belasting moet er heel veel op tafel komen. Ik ben dan al blij als iemand alle benodigde gegevens bij zich heeft. En ik vraag altijd of ze onthouden wat ze de volgende keer moeten meene men". Het Instituut richt zich dus op de lagere inkomens groepen: „Het is niet zo dat we eerst naar het inkomen kijken voordat we helpen, maar als iemand heel gemak kelijk een advocaat kan beta len is die hier niet aan het goede adres. Dat zeggen we niet bij de voordeur en als ze hier eenmaal zitten zullen we ze niet wegsturen. Het selec teert zich vanzelf. Wel moet men inwoner van Leiden zijn. In het verleden zijn we daar nogal soepel mee geweest, maar we proberen nu uit te vissen in welke gevallen we een uitzondering kunnen ma ken. Misschien als iemand van buiten de stad een con flict heeft met de gemeente Leiden." Op Herengracht 50 is het Bu reau voor Rechtshulp geves tigd. Het bureau verleent ook eerstelijns rechtshulp. Vol gens Paul Habers zou je zijn werk kunnen vergelijken met dat van een huisarts: „Die kijkt of er met een pilletje of een zalfje een oplossing ge vonden kan worden, pas als het heel ernstig wordt stuurt hij je door naar de specialist. stantie het probleem aan en proberen in te schatten wat ér aan de hand is. In. een aantal gevallen moet er een advocaat toegewezen worden. Zeker als de zaak juridisch te ingewik keld is of wanneer er gepro cedeerd moet worden. We kij ken wel eerst of dat kans van slagen heeft, want aan proce deren zijn risico's verbonden. Maar je kunt in Nederland niet voor alle gevallen een door de overheid bekostigde advocaat toegewezen krijgen. Bijvoorbeeld niet voor het aanvragen van een verblijfs vergunning of het wijzigen van een achternaam. Het In stituut Burgerraadslieden richt zich op problemen met de overheid. Dat doen wij ook, maar daarnaast zijn wij gespecialiseerd in arbeids recht, uitkeringen, huurrecht en verblijfsvergunningen. We werken hier met vier juristen en drie administratieve krachten, maar we kunnen het werk nauwelijks aan. We hadden vorig jaar zo'n zesdui zend bezoekers. We moeten steeds meer mensen te woord staan. De aantallen zijn slui pend gaan stijgen en we kun nen aan de vraag niet vol doen. De wachtkamer zit overvol en de mensen moeten lang wachten. Dat betekent dat we ons moeten bezinnen op de vraag of we op de hui dige voet verder gaan. Waar schijnlijk zullen we ons be perken tot de zojuist genoem de gebieden. Als er hier ie mand komt klagen over de kapotte ritssluiting van zijn pas gekochte tas en een ander komt met een ontslagbrief in zijn hand, dan is de keuze eenvoudig. Niet dat ik dat tas je zie als een futiliteit, maar we moeten kiezen. Het is een voudigweg een geldkwestie. Overigens kun je je afvragen of de huidige situatie zo ideaal is. We doen nu echt alles, van consumentenklachten tot vra gen over erfenissen. Maar het is een achterhaalde gedachte dat een jurist overal verstand van heeft." Habers belooft dat hij eerst zal onderzoeken waar de mensen straks wel terecht zullen kun nen. Hij denkt erover advoca ten in te schakelen. Het zou natuurlijk een kwalijke zaak zijn als cliënten straks voor fesloten deuren staan en de lechtswinkel meer in plaats van minder werk moet ver richten. Burgers zijn mondi ger geworden; ze pikken niet alles meer. De vraag naar rechtshulp neemt steeds meer toe. Zozeer zelfs dat een sluwe advocaat een goed belegde bo terham zag in het openen van een 06-nummer. Daar kunt u een cassettebandje afluisteren. Telerechtshulp heet dat dan. EEN BOEIENDE ROMAN ANNO EIND 1813 De bevolking heeft er genoeg van en de oproepingspamfletten worden verscheurd en op straat gegooid. verloren hadden, weg te pes ten. In een nachtelijke verga dering, ergens langs de Oude Rijn, besloten dorpelingen uit Oudshoorn, Woubrugge, Al phen en Aarlanderveen op welke manier zij zich tegen de Fransen konden verzet ten. Na 1940 deden dat weer andere Hollanders, en toen tegen de Duitsers. Het wordt allemaal minu- Eind jaren zestig ontdekten rechtenstudenten de leemte in de rechtshulp en in 1969 werd in Tilburg een juridische EHBO opgericht. Bij die eer ste rechtswinkel kon men wel terecht met eenvoudige juridi sche problemen. Inmiddels zijn er in het hele land derge lijke rechts- of wetswinkels en dus ook in Leiden en wel aan de Ketelboetersteeg; een obscuur zijstraatje van de Breestraat. Daar zijn 70 vrij willigers werkzaam, voor het merendeel rechtenstudenten. Er worden spreekuren gehou den waar u terecht kunt voor de meest uiteenlopende za ken. Zo kunt u er bijvoor beeld uw aangiftebiljet laten invullen, informatie inwinnen over het verkrijgen van een verblijfsvergunning of het in dienen van een Macht over de politie en worden vragen beantwoord over alimentatie en echtscheiding. Maar de Rechtswinkel blijft een nood oplossing. We streven ernaar dat al het werk wordt overge nomen door professionele, be taalde hulpverleners. Het is dus, gek genoeg, de bedoeling dat de Rechtswinkel uiteinde lijk wordt opgeheven. Als cliënten ergens anders ge holpen kunnen worden, ver wijzen we ze door. Zo worden mensen die problemen heb ben met de Sociale Dienst, hun werkgever of verhuurder doorgestuurd naar het Insti tuut Burgerraadslieden of het Bureau voor Rechtshulp. De Rechtswinkel probeert zich steeds meer te richten op het verlenen van structurele rechtshulp. Als veel mensen met hetzelfde probleem kam pen, trachten we dat bij de wortel aan te vatten. In over leg met allerlei instanties wordt gezocht naar een oplos sing die de situatie voor een hele groep kan verbeteren. Burgerraadslieden Het is dus mogelijk dat u door ons wordt doorverwezen naar het Instituut Burgerraadslie den. Dat is in 1973 opgericht door de gemeenteraad met als eerste doel Leidse burgers te helpen die problemen hebben met de overheid. Dit naar aanleiding van de vele juridi sche vragen die gesteld wer den bij de informatiebalie van het stadhuis. Daar wist men niet altijd raad mee. Volgens Joset Mons van het Instituut moet men het begrip overheid wel ruim zien: „Daartoe reke nen we ook allerlei semi- overheidsinstellingen als het Energiebedrijf en woning bouwverenigingen. Het lijkt erop dat de maatschappij steeds ingewikkelder is ge worden en veel sociale pro blemen hebben een juridische Bent u bang voor advoca ten? Veel mensen wel en zeker in het verleden was 7ihet voor de meesten een hele stap een advocaten kantoor te betreden. In de ogen van gewone schil mensen waren de hoog- geleerde heren arrogant teëelen bekakt. Vaak bleken d jj verhalen van de cliënten liaan te horen en,traden ze fcj neerbuigend op. p°tl; [hadden voor de juridische jroblemen van de eenvoudige ideijburger. Huurzaken en ar- eidePeidsconflieten brachten een- uit|Voudigweg niet veel geld in olffjhet laatje. De vergoeding die ien van de overheid kreeg ■oor het verlenen van „pro rechtsbijstand was ge- ing. In vergelijking met za- ;en van zelfbetalende cliën- jten vonden de advocaten deze gaaijvergoedingen onvoldoende en -nen toonde zich dus niet erg iappig. Zelden werd er van Ie gelegenheid gebruik ge- aakt om voor eenvoudige n gJadviezen of kleinere zaken bij ide advocaat aan te kloppen. Die nam dus maar aan dat er lan dergelijke hulp ook geen «hoefte was. eur! De Stichting Rijnlandse Historiën te Alphen a.d.Rijn heeft de smaak behoorlijk te pakken. Ze begon begin vorig jaar als „ideeële" uitgeefster (winst maken is er niet bij) een boek op de be perkte markt te brengen. Dat was „Volk op Vier sprong", en het liep als een trein want inmiddels is de oplage zowat uit verkocht. De tweede uit gave, „Het vierkante dorp", is helemaal niet meer te krijgen. In voor bereiding is nu „Kerken op ons pad", dat op 8 sep tember a.s. moet ver schijnen. Dat wordt het vierde boek in een sterk historisch getinte reeks. Maar voor mij ligt nu nummer 3: „Volk in op stand". Daar spatten ook de vonken van een ge schiedkundig besef van af. tieus door Henk Dinkelaar beschreven en geïllustreerd. Hij is de dagboekschrijver en waarnemer anno 1813. Din kelaar beticht het Leidse ge meentebestuur van lafhartig en consistent heulen met de vijand. Net zoals ze toen ook nog in Amsterdam deden. De details waarvan Dinkelaar de lezer bedient komen pak kend over. De Fransen ston den in die fase van de Euro pese oorlog al met de rug te gen ide muur, maar ze wisten net zoals hun „opvolgers" in 1944, '45 nog hard terug te slaan: twee mannen uit Al phen en twee Leidenaars werden door een vuurpeloton terechtgesteld, en tien andere oproerkraaiers kregen zware straffen, van verbanning tot kerker. Men kan daarover alles te weten komen bij de overgeleverde getuigenissen van Henk Dinkelaar. Historisch Die getuigenissen zijn stuk voor stuk historisch gefun deerd. Bijna onleesbare histo rische documenten (oude spelling en saaie schrijftrant) heeft Dinkelaar tot nieuw en bevattelijk leven gebracht, zodat je „Volk in opstand" kunt lezen als een echte ver zetsroman, waarvan je, ten opzichte van de Rijnstreekse verzetshelden hooguit kunt zeggen: had nu maar een half jaartje gewacht, en het was allemaal vanzelf terechtgeko men. Want prins Frederik Willem van Oranje Nassau zou spoedig bij Scheveningen via een vissersschuit landen, teneinde souverein vorst der Verenigde Provinciën te worden, en daarna koning Willem I der Verenigde Ne derlanden. Dat was in 1830 weer afgelopen, toen de zui delijke Nederlanden zich als België afscheidden en een nieuwe (Duitse) vorst kozen. Over ruim een maand is het 50 jaar geleden, dat de Ne derlanden door een nieuwe Europese usurpator overwel digd werden. Ook al een aan leiding voor de stichting en Henk Dinkelaar om daar bij stil te staan. De samensteller heeft 188 pagina's werk ge produceerd en leverde daar bij een aantal rake schetsen. Ik denk, dat de Stichting Rijnlandse Historiën met „het volk" op de goede weg zit. En dat voor die prijs. Als u tijdig intekent kunt u er getuige van zijn. „Volk in opstand", uitgave van de Stichting Rijnland se Historiën: intekening ad f29,50; telefoon 01720-81 265/24077. Met de hotsende diligence ging het toch sneller dan met de comfortabele trekschuit. tekeningen: henk dinkelaar

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13