£eidóe Qowva/nt Toekomst Unitas Leiden onzeker Patiënt mag niet nummer zoveel zijn" 1 Machine brengt afbeeldingen aan op taarten R Een cadeau van formaat STAD OMGEVING/KUNST/RTV Eis anderhalf jaar cel tegen agressieve dief i Partijen willen snel akkoord op hoofdlijnen VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA 11 SSjimera bewaakt terrein AZL DEN Camerabewaking en extra verlichting de maatregelen die de raad van bestuur van AZL gaat nemen om aan de toenemende crimi- ings teit in en rond het Leidse ziekenhuis het hoofd ins een woordvoerster van het ziekenhuis op het terrein veel criminaliteit voor: Vanda- fietsendiefstallen, auto-inbraken, berovin- en aanrandingen. „De laatste maanden is zelfs ïaalde malen een poging tot verkrachting ge- i". Ook zou in en rond het ziekenhuis een 'p® dbende opereren. 40 ings stelde de bewakingsdienst van het zieken- een rapport op over de criminaliteit in en het ziekenhuis. Daarin werd een aantal aan- •d' dingen gedaan voor de te treffen maatregelen, die aanbevelingen werd gesteld dat camerabe- ing de enige mogelijkheid was voor een doel- ige, sluitende beveiliging", aldus de woord ster van het AZL. Nieuwe directrice museum De Lakenhal LEIDEN Dr. H. Bolten-Rempt uit w w voorgedragen als nieuwe directeur voor gemeente lijk museum De Lakenhal. Vandaag zou ze offi cieel worden benoemd door het college van B en W. Zo is gisteren bevestigd door de directie perso neel en organisatie van de gemeente. Bolten- Rempt werkt bij de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Ze volgt M. Wurfbain op die vorig jaar ontslag nam. In een rapport over de reorganisatie van de directie kunst en cultuur dat in maart uitkwam, staat dat de nieuwe directeur een aanstelling krijgt voor 24 uur in de week. In dezelfde notitie wordt gemeld dat „zowel inhoude lijk als qua bedrijfsvoering veel gebeuren" moet in de Lakenhal. „Enerzijds om achterstallige situaties op te lossen, anderzijds om noodzakelijke vernieu wing door te kunnen voeren". De nieuwe direc teur kan, in overleg, de organisatie aanpassen, al dus het rapport. DEN HAAG/LEIDEN Offi cier van justitie D. van den Broek eiste gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden gevangenisstraf te gen een 29-jarige Hagenaar die in Leiden een winkeldiefstal met geweld heeft gepleegd. De man had bij Bristol aan de Langegracht een paar trai ningsbroeken gestolen en was daarbij gesnapt. De Hagenaar vluchtte de winkel uit en om zijn belagers van zich af te' afkickcentrum De Kreek niet de enige diefstal was, die de Hagenaar had gepleegd. De man was verslaafd en pleegde „aan de lopende band misdrij ven om aan geld te komen voor zijn verslaving. Dit is ty pisch het gedrag van een ver slaafde", vond Van den Broek. De officier had eerder tijdens een zitting in november 1989 al achttien maanden cel tegen de Hagenaar geëist. Toen vroeg de gedaagde of hij naar schudden, trok hij een knip mes. Hij knipte dat open en maakte een dreigende bewe ging, zodat de achtervolging gestaakt werd. Tijdens de zitting bleek dat dit mocht om van zijn jarenlange verslaving af te komen. De president van de rechtbank, mevrouw Timmermans, ging hiermee akkoord. De Hage naar hield het in totaal twee weken uit in het centrum. Hij had moeite met de huishoude lijke regels, zo vertelde hij tij dens de zitting. Zijn vertrek uit het centrum was voor officier Van den Broek aanleiding om een nieu we rechtszitting te eisen. „Ik heb mij eerder al verzet tegen het afkicken, ik dacht dat hij het twee dagen zou uithouden, het werden twee weken, wat dat betreft heeft hij mijn ver wachtingen overtroffen. Toch heeft hij de kans die hij met beide handen had moeten aan grijpen laten liggen. Ik zie geen aanleiding om van mijn eerdere eis af te wijken", aldus Van den Broek. Raadsvrouw Draaijer wees de rechtbank erop dat haar cliënt „nooit met het mes had gesto ken, hij maakte een draaiende beweging toen hij zich losruk te van zijn achtervolgers". Zij pleitte voor een jaar gevange nisstraf- „Hij had geen uitke ring na zijn vrijlating uit een vorige detentie. De sociale dienst wilde die niet geven, hij wist zich geen raad", voerde zij aan. Ook wilde zij dat haar cliënt behandeld wordt door een therapeut. „Hij gebruikt drugs omdat hij moeite heeft met de verwerking van het overlijden van zijn vader. De rechter doet 12 april uit spraak. Diekstra niet naar Utrecht LEIDEN De Leid- se hoogleraar klini sche psychologie Rj. Diekstra gaat niejt naar de Universiteit van Utrecht. Het uni|- versiteitsblad Mare meldt dat de hooglei- raar verbonden blijft aan de Leidse uni versiteit. Aan ziji^ vakgroep klinische, gezondheids- en per[ soonlijkheidspsycho- i logie zal een tweede hoogleraar wordeii benoemd. lezicht van de Leidse burgemeester op een taart. De robot gestuurde arm van de Gatograph bewerkt een andere taart. ,ara,DEN „Ik zou je wel 9-i: yiHen eten" is een on geladen druk gebe- 'e uitdrukking. Met de Barograph van Reece BV 1 uwdt deze uitdrukking ter er werkelijkheid. Het bedrijf heeft de Primeur en de ibutierechten van robotgestuurde ma atje die taarten deco- Harjt- Een foto van de ge- e wordt door deze line in eetbare kleur- overgebracht op de smullen maar. bedrijf aan de Roosevelt- rekent erop dat de Gato- een revolutie in taart- ering teweeg brengt. De ;ing is eenvoudig, een vi- amera „leest" de op de aan te brengen afbeel- Een personal computer aliseert dit beeld en de ro- istuurde arm brengt de ering op de taart aan met Iluchtpennen, een soort rushtechniek". Met een [scherm kan de precieze s van de afbeelding op de worden bepaald. LEWS BEDRIJF HEEFT PRIMEUR De kleurstof waarmee wordt getekend is volkomen veilig. „Er wordt nog gewerkt aan het gebruik van natuurlijke kleurstoffen, maar het pro bleem van deze stoffen is dat er smaak aan zit. Als je dan de rode stof over de gele stof op een taart gebruikt dan smaakt dat niet", legt een stagiaire van het bedrijf uit. Tijdens demonstratie wordt de foto van burgemees ter C. Goekoop op de taart aangebracht. De arm beweegt en binnen een paar minuten verschijnt het goedlachse ge zicht van de Leidse burge meester. Een taart versieren met zelfgemaakte tekeningen- of tekst is ook geen enkel pro bleem, zolang de ondergrond maar bestaat uit marsepein, glazuur, fondant of chocola. De aanwezige banketbakkers FOTO: WIM VAN NOORT die „hun" taarten laten versie ren zijn enthousiast. „We heb ben eens geprobeerd om een heel hard soort deeg door de kopieermachine te halen, maar dat mislukte", vertelt een van hen. Ze zien grote mogelijkheden voor de Gato graph. Directeur A. de Roo van Reece ziet die mogelijkhe den ook. „We hebben laatst op een bekende banketbeurs in Parijs gestaan met dit appa raat. De belangstelling was zo wel internationaal als natio naal overweldigend. Boven dien hebben we de prijs gekre gen voor het meest innovatie ve produkt. We gaan nu be ginnen met de verkoop en verhuur". De Roo verwacht dat de machine wel aan zal slaan. „Als je graag het mes in je schoonmoeder zet, is dit wel een idee", grapt hij. De directeur wil de verkoop prijs van de Gatograph niet verklappen. „De prijs kun je vergelijken met die van een goede auto!', wil hij nog wel kwijt. De Gatograph is in de Vere nigde Staten ontwikkeld, Ja pan heeft de machine ook al ontdekt, nu moet Europa nog veroverd worden. KARIN SWIERS VOETBALCLUB KRIJGT GEEN GEMEENTEGARANTIE LEIDEN De toekomst van voetbalvereniging Unitas Leiden aan de Boshuizerkade is heel onzeker geworden nu het college van B en W weigert een gemeentega rantie voor een bedrag van 70.000 gulden te ver lenen. De vereniging wil een gedeelte van dat geld gebruiken om de huurschuld van 32.000 gulden bij de gemeente af te lossen. „Als Unitas de huurschuld niet kan betalen, wordt de huur opgezegd", schetst J. Duivesteijn van de directie sport en recreatie de situatie. Eerst moeten echter de leden van de commissies voor sport en financiën nog akkoord gaan met het besluit van B en W om geen gemeentega rantie te verlenen. Volgens Duivestëijn weigert het college de garantie omdat de vereniging geen toekomst perspectief heeft en omdat het risico zeer groot is dat de gemeentegarantie mo^t wor den aangesproken. „Wellicht kunnen ze het red den zonder gemeentegaran tie, en anders moeten ze kij ken of er interne geldschie ters zijn", noemt de ambte naar de mogelijkheden die de vereniging nog heeft. Uit zijn woorden valt echter op te maken dat hij weinig moge lijkheden ziet voor de vereni ging om uit de pfecaire situa tie te komen. Eventueel zouden er volgens Duivesteijn nog afspraken kunnen worden gemaakt over de termijn waarop de schuld moet zijn afgelost. „Maar eigenlijk is dat ook al een gepasseerd station. We hebben al eerder geprobeerd afspraken te maken met Uni tas Leiden, maar de vereni ging komt die niet na. Dan moeten ze er niet gek van op kijken als ze van het veld moeten. Ze zagen de gemeen te jarenlang als sluitpost van de begroting. Want ik neem aan dat ze de KNVB en de trainers wel altijd hebben be taald. De huur van het veld kwam zelfs niet eens op de begroting voor aan de uitga- ven-kant. Dan kun je denken aan een vergissing, maar het zou ook kunnen zijn dat de' vereniging gewoon niet meer gewend is om die huur te be talen". Fusie Het college heeft in de aan biedingsbrief bij de begroting voor dit jaar gesteld dat fu sies een oplossing zijn voor slecht draaiende verenigin gen. „Dat bepaalt de vereni ging zelf. Maar er is ook een andere vereniging voor no dig. Het bestuur moet dan hard werken, en niet passief op stappen van de gemeente wachten. Ze moeten actie on dernemen, maar dat hadden ze gisteren al moeten doen, of eergisteren, of eigenlijk twee jaar geleden al". De vereniging ziet echter niets in een fusie. „Ik ben er al jaren van overtuigd dat dat niet werkt. Je hebt nu als laatste voorbeeld Oranje Groen en ZLC, maar het is nog geen 31 mei. Je weet niet wat er wegloopt bij die vere niging", zegt J. Voskuyl, die de algemene zaken behartigt bij de club. Het bestuur van Unitas Lei den reageert overigens met verbazing op het feit dat de gemeente Leiden geen ge meentegarantie wil verlenen. Voskuyl: „We vragen immers geen geld, maar een garantie. Van dat bedrag willen we zelfs de huurschuld betalen". Het is niet de eerste keer dat Unitas, in de ogen van Vos kuyl, dwars wordt gezeten. „Ruim twee jaar geleden konden we bij een bank een hypotheek krijgen om de kantine te renoveren. De di rectie sport en recreatie ging daarmee akkoord, maar ver volgens werd er geen recht van opstal verleend. In plaats daarvan kregen we wel te horen dat we hier tien jaar konden blijven zitten". De verbouwing werd vervolgens uit eigen middelen betaald, waardoor de betalingen aan de gemeente op zich lieten wachten, zegt de vereniging. „Tot op heden", zegt voorzit ter J. Vermont, „hebben we van de gemeente geen be richt gehad. De gemeente wil ons gewoon hebben. Sport en recreatie is bezig verenigin gen weg te werken. Als je maar het woord fusie in de mond neemt, dan word je op handen gedragen". „Krijgt Unitas Leiden de ge meentegarantie niet dan gaan wij de particuliere markt op", laat Voskuyl we ten. De tijd dringt daarbij, maar de voorzitter is niet bang dat de vereniging wordt geweerd van het ene veld dat de club rijk is. „Dan had de gemeente de huur nu al op moeten zeggen". Dat is niet waar, beweert Duijvesteijn. „De huur wordt voor een jaar afgesloten. Ze moeten nog een aanvraag indienen voor het nieuwe seizoen. Be gin april sturen wij de in schrijfformulieren rond". Veel bijwerkingen van medicijnen LEIDEN Patiënten ondervinden nog steeds veel last van bij werkingen van geneesmiddelen. Dat meldde P. Vermeij van middag in zijn oratie ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt als hoogleraar in de klinische farmacie aan de Leidse universiteit. Volgens Vermeij moet door gezamenlijke inspan ning worden geprobeerd de materiële en immateriële schade te rug te dringen. De financiële schade wordt geschat op 580 mil joen gulden. Sinds december 1986 is Vermeij hoofd van de afde ling Klinische Farmacie en Toxicologie in het AZL. TER VAN DER VOORT NEEMT AFSCHEID VAN AZL DEN Pater Jan van Voort heeft gistermid- tijdens een receptie ïeid genomen van het waar hij meer dan ^ar werkte als geeste- verzorger. Afgelopen Mag was er ter gele- ïeid van zijn pensione- n al een eucharastievie- in het ziekenhuis, der Voort is er trots at daarbij niet alleen is-katholieken aan- jg waren. Hij pakt er lijstje met namen bij, |noemt de religieuze ïrgrond van de aan- jgen. Toont even later brief van een her- ïde predikant die niet zijn afscheid afwezig [zijn. „Ik heb hem le- tennen in het zieken- waar hij patiënt was. is er toch een be- le band gegroeid tus- zijn werk in het zieken- kwam hij in aanraking 'eel niet-katholieken. In igin was dat niet zo. Toen [hij als pater een zaal op ak met katholieke pa- i die daar prijs op stel- Een jaar of zes, zeven en is dat veranderd, die tijd hebben alle gees- e verzorgers de verant- lelijkheid voor bepaalde ngen. Ik bezocht dus ook rmden en gereformeer- al was dat geen pro- i, stelt de pater vast in zit/slaapkamer in het iter" van de Francisca- Pater Jan van der Voort: „Ik heb weieens de indruk dat wij paters een gemakkelijkere entree hebben bij niet- katholieken dan dominees bij katholieken". nen aan de Rijnsburger weg. „Ik liet altijd meteen weten dat ik pater was. Het ligt voor een groot deel aan jezelf, aan de manier waarop je bij de mensen overkomt". Vervol gens pakt hij een brief van een gereformeerde patiënte, die hem daarin vertelt dat ze veel hulp van hem heeft ondervon den: „Als ik het zelf vertel dan denkt een ander toch: Ach ja, hij zegt het wel aardig, maar ik plaats er mijn vraagtekens bij". Hij aarzelt over een antwoord op de vraag of hij zelf een protestantse dominee aan zijn ziekbed zou willen hebben. „Ik heb weieens de indruk, maar ik wil daar heel voor zichtig mee zijn, dat wij paters een gemakkelijkere entree hebben bij niet-katholieken dan dominees bij katholie ken". De reden daarvoor is, zegt hij al even voorzichtig, dat „dominees in eerste instan tie misschien te veel als ambts dragers overkomen". De gesprekken met patiënten heeft pater Van der Voort, in 1925 in Leiden geboren, als heel plezierig ervaren. „Het feit dat je zegt dat je pater bent, geeft toch een bepaald cachet, een bepaalde toonzet ting aan een gesprek. Het hoeft echt niet altijd over godsdienstige onderwerpen te gaan, maar toch is het anders dan anders". Moeite had hij weieens met het feit dat hij steeds weer een „drempel' over. moest omdat hij de pa tiënten niet kende. „Dat kan soms weieens zwaar wegen". Hij heeft altijd gevonden dat iemand niet al te lang geeste lijk verzorger in een zieken huis moet zijn. „Want dan be staat de kans dat jé in stereoty pen gaat denken en praten. Dat je het niet meer kunt mee- vibreren met de patiënt en zijn emoties. Die vindt dan geen klankbord meer en wordt pa tiënt nummer zoveel. Boven dien krijg je, omdat je altijd met zieke mensen omgaat, een beperkte, eenzijdige kijk op de realiteit. En dat is voor jezelf ook niet goed". Omdat Van der Voort een volledige forma tieplaats „deelde" met pater Van Haasteren, bleven er voor hem nog voldoende momenten over om zich met andere din gen bezig te houden. „Bijvoor beeld familiezaken, of kennis sen bezoeken". Indonesië Pater Jan van der Voort vindt dat hij tot nog toe een „rijk ge schakeerd leven" heeft gehad. Maar de meeste voldoening vond hij toch in zijn werk bij het AZL, zegt hij. „Dat was het werk waarvoor ik uitein delijk priester was geworden. Niet om economie te bedrij ven, ook al moest dat wel ge beuren". De pater doelt daar mee op de tijd dat hij werkte in Weert, op het economisch kantoor van het provincialaat van de orde van Franciscanen. Daarvoor had hij een admini stratieve functie in Woerden waar een bureau was geves tigd dat zaken regelde voor missionarissen. Van der Voort kwam daar terug toen hij ziek terugkeerde uit Indonesië. Daar heeft hij van 1952 tot 1966 wijsbegeerte gegeven aan studenten, onder wie de huidi ge bisschop van West-Java. „Leuk en enerverend", noemt hij die tijd. „We maakten het Soekarno-tijdperk mee van nabij. Leefden op een vulkar nisch eiland, niet alleen letter lijk, maar ook figuurlijk. Ne derlanders vinden verhalen over die tijd gauw overdreven, ze begrijpen het niet", is de er varing van de pater. JANET VAN DIJK LEIDEN PvdA, CDA en Groen Links willen vrijdag voor pasen een collegepro gramma op hoofdlijnen gereed hebben. Gisteravond is tijdens een eerste bespreking tussen de onderhandelingsdelegaties van de drie fracties besloten daarnaar te streven. Op verzoek van Groen Links is afgesproken dat de situatie in de Breestraat niet wordt veranderd en dat er ook geen wijzigingen worden aange bracht in het erfpachtbeleid. „Ik denk dat er partijen zijn die wel een passage in het nieuwe college-programma willen opnemen over deze on derwerpen. Maar de huidige raadsbesluiten blijven gehand haafd", aldus H. van Dongen van de PvdA. De komende da gen wordt aan de hand van „interne notities" over ver schillende onderwerpen ver der onderhandeld, aldus Van Dongen. D66, die niet bij de college-on derhandelingen is betrokken, heeft vandaag een brief ver spreid waarin staat dat de mo gelijkheid moet worden over wogen een college te vormen van PvdA, CDA, Groen Links en D66. De PvdA zou dan twee wethouders moeten leve ren en de andere partijen elk één. Verder wil de partij dins dag een openbaar debat hou den over de gang van zaken rond de collegevorming. D66 is „verbijsterd" over het feit dat deze partij niet in het nieuwe college is vertegenwoordigd, terwijl vorige week een grote verkiezingswinst werd ge boekt. D66 won zes zetels. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I (voor controle j Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Postcode/plaats: j Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CckLeSouaaut

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11