Ook Washington probeert Litouwers te ontmoedigen Ceidóe Commit Zwarten voeren onderling felle strijd in Natal Jbanezen protesteren en Serven vieren feest Kohl wil al in 1991 Duitse verkiezingen Gerlach wil amnestie voor oud-Stasileden Dossier d JITENLAND DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 7 [treem-rechts wint rrein in Frankrijk felJS Het extreem-rechtse Front Natio- wint terrein in Frankrijk. Blijkens een gis- |n door Le Figaro gepubliceerd opinieon- oek wil 34 procent van de Fransen het uitsluiten eens op de partij van Le Pen te »n stemmen. Anderhalf jaar geleden was 23 procent die mening toegedaan. Uit het- le onderzoek komt naar voren dat twaalf ent van de Fransen de politiek van het FN edig onderschrijft. Maar liefst 31 procent de ondervraagden deelt de stellingen van Pen voor wat betreft zijn rigoureuze aan- van de immigratiekwestie. Opmerkelijk is een ruime meerderheid het FN niettemin .•houwt als racistisch (81 procent), sekta- i (78 procent) en gevaarlijk voor de demo- je (72 procent). Premier Australië wint verkiezingen SYDNEY De Australi- sche verkiezingen zijn op het nippertje gewonnen door de zittende prémier Bob Hawke. Zijn belang rijkste tegenstander An drew Peacock heeft van daag zijn nederlaag toege geven en aangekondigd dat hij zal terugtreden als leider van de oppositie. Hawke, die sinds 1983 pre mier is, heeft officieel de overwinning opgeëist en aangekondigd dat hij een nieuwe regering zal vor men, de vierde in succes- PIETERMARITZBURG/JO HANNESBURG Duizenden rivaliserende zwarten hebben gisteren voor de tweede achter eenvolgende dag felle gevech ten gevoerd in de Zuidafri- kaanse provincie Natal. De po litie heeft extra manschappen van politie en leger naar de roerige provincie gestuurd. Duizenden zwarten, bewapend met geweren, speren en knuppels, raak ten met elkaar slaags in de heuvels rond Pietermaritzburg. De strijd woedt vooral tussen aanhangers van het Verenigd Democi^tisch Front (UDF) en de politiek gematigde Zu- lubeweging Inkhata. De laatste twee dagen zijn zeker acht doden en 68 gewonden gevallen, zo meldden ge tuigen en ziekenhuisbronnen. Nie mand kon gisteren een exact doden tal geven. De laatste drie jaar zijn bij de onderlinge gevechten al meer dan 3000 zwarten om het leven gekomen. De gevechten braken zondag uit na dat aanhangers van Inkatha-leider Buthelezi na een bijeenkomst in Durban met stenen bekogeld wer den. De verwachting is dat ANC-lei- der Nelson Mandela en Buthelezi volgende week besprekingen begin- Ondertussen gaat president Frederik de Klerk door met zijn pogingen Zuid-Afrika uit haar isolement te halen. Zo kondigde hij gisteren van uit Johannesburg een rondreis langs verschillende Europese hoofdsteden aan in de maand mei of juni. De 'Klerk gaf nog geen details over de reis. Maar de verwachting is dat hij zeker Groot-Brittannië, de Bondsre publiek en Portugal zal aandoen als beloning voor de handelsrelaties die die landen met Zuid-Afrika onder houden. Hongarije hervat vluchten op Israël BUDAPEST De Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev hervat haar vluchten op Is raël. Na een week onderbre king zal zij weer joden vanuit de Sovjetunie naar Israël ver voeren. Malev besloot vorige week de vluchten op Israël stop te zetten na dreigementen van een Libanese terreurorga nisatie. Zij dreigde vliegvel den, vliegtuigen en bedrijven die Sovjetjoden naar Israël hielpen op te blazen. Dinsdag staakte de luchtvaartmaat schappij ook de vluchten op de Libanese hoofdstad Bayrut. tomen buiten zinnen gooien stakende Puertoricanen een bar- van de politie omver als die probeert de demonstranten in centrum van San Juan tegen te houden. De stakers protes- len tegen de plannen van de regering om de Puertoricaanse nmaatschappij te privatiseren. De oproerpolitie moest er- te pas komen om de woedende menigte uiteen te drijven. FOTO: AP mbabwe stevent af op een-partijstaat RARE In Zimbabwe zijn gisteren de kiezers naar de stem- 2 alen getogen om hun stem uit te brengen in verkiezingen die 1 men leiden tot een een-partijstaat. President Robert Mugabe j wacht zonder problemen alle 150 zetels in het parlement te len winnen. De enige serieuze tegenkandidaat van Mugabes NU-partij is de Zimbabwaanse Eenheids Beweging van Edgar tere. De 52-jarige Tekere, ooit een goede vriend van Mugabe rede-oprichter van de ZANU in 1963, werd in 1988 uit de U gezet. De uitslag van de verkiezingen, die twee dagen en duren en die zowel het presidentschap als de bezetting het parlement tot inzet hebben, wordt niet eerder verwacht vrijdagavond. WASHINGTON „Schaamteloos", noemden gisteren demonstrerende Litouwen-sympathisanten in Washington de plotse linge verandering die de Amerikaanse regering heeft aangebracht in de toon van haar commenta ren op het conflict tussen Moskou en Vilnius. Die verandering is inderdaad opmerkelijk en wekt de indruk dat president Bush de geheime afspraak heeft gemaakt met Sovjetleider Gorbatsjov dat snelle en volledige onafhankelijk heid van Litouwen onge wenst is. Eind vorige week, toen Sovjet troepen in Litouwen nog geen geweld hadden gebruikt, waarschuwde Bush zijn Russi sche collega nog via de Ameri kaanse media: „En denk erom, geen geweld!" Maar nadat er toch geweld was gebruikt, liet de president van de VS zijn woordvoerders gisteren ver klaren dat „een publieke ver oordeling van de gebeurtenis sen niet bevorderlijk is voor een oplossing van het pro bleem". Geen woord meer over de „intimidatie" en „esca latie" waaraan Moskou zich volgens de eerdere verklarin gen van het Witte Huis had schuldig gemaakt. De verzekering van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dat „er abso luut geen sprake is van een deal van Gorbatsjov over Li touwen", kon gisteren waarne mers dan ook niet overtuigen. „Er hoeft geen deal te zijn om er toch iets te laten zijn wat op hetzelfde neerkomt: groot be grip voor de onmogelijkheid van Gorbatsjov om thans de afscheiding van welke Sovjet republiek dan ook toe te staan", meende een ingewijde op het State Department. „De telefoongesprekken tussen Bush en Gorbatsjov hebben dat begrip teweeggebracht". Het lijkt erop dat het potentië le gevaar van de kwestie-Li- touwen nu pas in volle om vang tot de Amerikaanse rege ring is doorgedrongen. Af scheiding van die republiek zou het eerste stadium kunnen zijn van. een razendsnel ont bindingsproces in de hele Sov jetunie, met tal van onvoor spelbare en gevaarlijke gevol gen. „Als de Sovjetunie uiteen spat is de wereld ook Gorbats jov kwijt. Niemand weet wie dan in het centrum van die explosie de macht zal proberen te grijpen. We moeten ons rea liseren dat het gaat om een rijk met een nog altijd reus achtig nucleair vermogen en dat de hele mensheid gebaat is bij een overzichtelijke situatie daar", aldus gezaghebbend Amerikaanse senator Joe Bi- den. In de Amerikaanse hoofdstad neemt dan ook de kritiek toe op wat de amateuristische en onrealistische leiders worden genoemd van de Litouwse on afhankelijkheidsbeweging. Hoewel de VS nimmer de in lijving van Litouwen in de Sovjetunie heeft erkend, ver wijst Washington nu graag met een soort vrijblijvende sympathie naar de naïviteit van de Litouwse president Landsbergis. Een van de zorgen van de Amerikaanse regering betreft de op handen zijnde topont moeting tussen Bush en Gor batsjov, in juni aanstaande in de VS. Een preciese datum voor die top is nog altijd niet vastgesteld en het besluit daar toe loopt nu als gevolg van de kwestie Litouwen extra ver traging op. Vooral de ongewis heid over de vraag wat voor imago Gorbatsjov over enkele maanden zal hebben, baart de Amerikanen zorgen en speelt hen parten in de diplomatieke voorbereiding van de topont moeting. Tijdens dat evenement moeten verregaande Amerikaans-Rus sische ontwapeningsakkoor den worden gesloten en het zou politiek schadelijk kunnen zijn voor president Bush om zulks te doen met een Russi sche leider die in eigen land de wapenen niet schuwt. „Mocht Gorbatsjov echt mas saal geweld gaan gebruiken in Litouwen, dan kan Bush in de positie komen de topontmoe ting met Gorbatsjov af te moeten zeggen. Dan is de hele koude-oorlogsfeer weer terug en komt er stagnatie in de ont wapening, waarop niet alleen de Sovjetunie maar ook de VS inmiddels om economische re denen is aangewezen", aldus een zegsman gisteren op het State Department. En hij voegde toe: „Natuurlijk heeft Litouwen recht op volslagen autonomie. Maar dat kan niet in een grote sprong. Het kan wel in kleine stappen, mis schien". Het lijkt er dan ook op dat Moskou en Washington tesa- men pogingen doen om de Li touwers zelf te ontmoedigen in hun hoop op spoedige onaf hankelijkheid. Realisme in Li touwen is voor zowel Moskou als Washington dermate ge wenst, dat in beide hoofdste den de diplomatieke professio nals aan het werk zijn gezet om de sympathieke amateurs in Vilnius tot het inzicht te brengen in wat president Bush, sprekend over Litou wen, „zekere realiteiten" heeft genoemd. Dndwake luid in een dik- 4slaapzak voert ■en Souza, Kctivist van Hnwsty Interna ls, een stil en 3 saam protest |en de doodstraf lalifornië. Met enige gezel- I ap een door rsen verlichte j idskist is Souza l i ijf dagen in hon- staking om aan- ht te vragen r de op 3 april (gestelde exe- evan de Ameri- Robert Har- ^BDe van moord ^gehuldigde Har- •rdt vastge- iden in de ge- genis van San mtin (op de tergrond). IN JAAR SERVISCHE MACHT IN KOSOVO JLGRADO Het deed Jitbaar pijn, dat het in- ïationale Helsinki co- té voor de mensenrech- juist gisteren, woens- 28 maart, had uitge- en om (opnieuw) lerpe kritiek te leveren de situatie in de pro- cie Kosovo. Maar de ven hadden zich voor- lomen er een feestdag i te maken en het werd look een feestdag. In Belgrado waren volksdan sers, muzikanten, burgers en politici naar het centrale plein gekomen om te herdenken dat Servië er een jaar geleden in slaagde de autonomie van Ko sovo sterk in te perken. Via een grondwetswijziging wist het parlement van de grootste deelrepubliek van Joegoslavië toen haar invloed in de onafhankelijke provincie sterk te vergroten. Op deze manier moest er een einde ko men aan de uittocht van Ser ven uit Kosovo, die zich 'uit angst voor de Albanese meer derheid in Servië zelf vestig den'. Onderdeel van de vie ring van de 'eerste dag republiek' is dan ook de bouw van 300 woningen voor Ser ven, die terug willen keren naar Kosovo. Ook de Servische minderheid in Kosovo vierde de eerste verjaardag van de door Servië geïnstalleerde deelregering in de hoofdstad Pristina uitbun dig. Daarintegen zag de Alba nese meerderheid in de pro vincie weinig reden tot fees ten: zij herinnerden zich de 24 doden tijdens de opstand die op de Servische staatsgreep volgde. Duizenden etnische Albanezen bleven gisteren binnenshuis. Steden en dorpen in Kosovo waren vanaf 12 uur 's middags geheel leeg. Alleen zwaar bewapende Servische politieagenten, die vorige week in Kosovo werden gesta tioneerd, liepen te patrouille- De Albanezen kregen steun van het internationale Helsin- ki-comité voor de mensen rechten die vernietigende kri tiek uitoefende op het Servi sche optreden in Kosovo. Een delegatie van het comité heeft de provincie bezocht en sprak met Albanezen en Serven. Voorzitter graaf Carl von Swarzenberg uit Noorwegen constateerde dat de situatie sinds vorig jaar alleen maar gewelddadiger is geworden. „De sfeer tussen beide bevol kingsgroepen is verder ver slechterd". Vooral het optre den van de Servische veilig heidstroepen kon in zijn ogen geen genade vinden: „Opval lend is dat een alarmerend hoog aantal slachtoffers van het politiegeweld in de rug of in het hoofd is geschoten, ter wijl de aard van de verwon dingen wijzen op het gebruik van dumdumkogels en lichte artilleriewapens zoals machi negeweren van tanks". Vol gens Schwarzenberg onderne men de Servische autoriteiten nauwelijks stappen om de et nische spanningen te vermin deren. „Je kunt veel bereiken met bajonetten maar je kunt er uiteindelijk niet op zitten", zo citeerde hij Napoleon. EMIGRATIE ETNISCH DUITSERS AAN BANDEN BONN Verkiezingen in een verenigd Duitsland zullen waarschijnlijk reeds in de tweede helft van 1991 kunnen plaats vinden, zo heeft de West- duitse bondskanselier Helmut Kohl gisteren in een privé-onderhoud met de Ierse premier Charles Haughey gezegd. Tijdens het gesprek met Haug hey, de huidige voorzitter van de Europese Ra^d, heeft Kohl voorgesteld in december twee gescheiden conferenties voor de twaalf EG-regeringsleiders te beleggen. Op de ene bijeen komst moet de economische eenwording ter tafel komen en op de andere het verdwijnen van de binnengrenzen in de gemeenschap. De Ierse premier maakt een tocht langs de Europese hoofd steden ter voorbereiding van de speciale EG-top die volgen de maand in Dublin gehouden zal worden. Hoog op de agen da zal de Duitse eenwording staan. De regering van de Bondsre publiek heeft gisteren stappen ondernomen om de enorme toeloop van etnische Duitsers uit Oost-Europa te beperken. Minister van binnenlandse za ken Wolfgang Schaeuble dien de een wetsvoorstel in dat voorziet in een onderzoek van gegadigden voor emigratie naar de Bondsrepubliek door Westduits diplomatiek perso neel in het land dat zij willen verlaten. Tot op heden geldt de regeling dat kandidaten worden toegelaten en pas in de Bondsrepubliek aan een on derzoek worden onderworpen. Schaeuble zei in een toelich ting op het voorstel dat de re gering had besloten dat nieuw komers alleen in aanmerking komen voor hulp in West- Duitsland als het onderzoek in een positief advies resulteert. De stroom immigranten heeft in de Bondsrepubliek tot ver zet en bitterheid onder de au tochtone bevolking geleid, doordat in toenemende mate sprake is van krapte op de huizen- en arbeidsmarkt. Studenten Nadat Bonn vorige week al had besloten een halt toe te roepen aan de stroom DDR- burgers die naar de Bondsre publiek trok, hebben de West- duitse universiteiten te ken nen gegeven Oostduitse stu denten te gaan weren. „We moeten ons realiseren dat een ongewoon groot aantal Oostduitse studenten die zich hebben aangemeld, ongewoon goede cijfers hebben", ver klaarde minister Georg Gölter van cultuur .van de deelstaat Rheinland-Pfalts deze week op de radio. Volgens Westduitse onderwijs deskundigen was het in het communistische schoolsysteem van de DDR bijna onmogelijk lage cijfers te krijgen, omdat de kwaliteit van het onderwijs werd gemeten aan de presta ties van de leerlingen en on derwijzers promotie probeer den te maken door gul met uitstekende cijfers te strooien. Het Westduitse weekblad „Der Spiegel" meldt dat volgende maand in de DDR 30.000 mid delbare scholieren hun diplo ma halen en er aan de Oost duitse universiteiten plaats is voor 20.000 studenten. Volgens het blad zullen enkele duizen den studenten-in-spe het dus in de Bondsrepubliek probe ren. Vorig jaar waren er aan ver scheidene Westduitse universi teiten demonstraties en stakin gen omdat de „Uni's" overvol HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Maar met dit succes is de rijkdom de mannen naar hoofd geslagen. Er heerst niet de minste discipline aan teldpd- ledereen doet maar, waar hij zin in heeft en de drank fit rijkelijk. Ook het tweetal, dat de leiding tot nog toe in han- [jy f heeft, bekommert zich niet meer om het schip en Van Noort 3chtf.9een kans om met deze, voortdurend dronken mensen, het t f Ofip in de juiste koers te houden. Wanneer hij zijn beklag komt doen bij de bootsman, mompelt deze alleen maar: ,,Wa-wat heb ik met u te maken, Sir? Breng ons zo gauw mogelijk naar de Ca- caraïbische zee en val mij niet lastig met uw praatjes." En hij drinkt zijn glas nog eens uit.... Van Noort hoopt op een goede dag een Engels schip te praaien en zo goed en zo kwaad als het gaat neemt hij de route via Straat Magelhaes. BONN Tijdelijk president van de DDR Manfred Gerlach is voorstander van een algehele amnestie voor de medewerkers van de vroegere geheime politie (Sta si). „Op die manier kan een hoofdstuk in de geschiedenis worden afgesloten waar zo'n nare geur omheen hangt", zegt hij in een vraaggesprek met de Westduitse krant Bild Zeitung dat vandaag verschenen is. Hij vindt het echter „volstrekt noodzakelijk" dat van de leden van het parlement en toekomstige ministers gron dig wordt nagegaan of die actief geweest zijn voor de Stasi. „Geen van de leden van de Volkskammer of van de ministers mag voor de Stasi gewerkt hebben", aldus Gerlach; Neues Forum, de beweging die de aanstoot heeft gegeven tot het aftreden van de communistische leider Erich Honecker, heeft het publiek opgeroepen vandaag te demonstreren om een on middellijk onderzoek te eisen naar het Stasi-verleden van de le den van het nieuw-gekozen parlement. Volgens de Westduitse minister van binnenlandse zaken Wolf gang Schauble spioneert de Oostduitse veiligheidsdienst Stasi, die formeel niet meer bestaat, nog steeds in ae Bondsrepubliek en tapt daar nog dagelijks telefoons af, vermoedelijk in samen werking met de Sovjet-geheime dienst KGB. Innu-indianen dagen Nederland voor Canadese rechter DEN HAAG Begin april dient voor het Federale Ge rechtshof in Canada een zaak die door de Innu (een india nenvolk) tegen Nederland is aangespannen in verband met vliegoefeningen op lage hoogte boven het grondgebied 'Nitas- sinan' in Labrador en Quebec. De Innu eisen een moratorium op de Nederlandse vliegoefe ningen boven hun gebied Er bestaat een goede kans dat het hof de eis toewijst aangezien de Canadese wet op de Milieu Effect Rapportage (MER) uit 1984 zou worden overtreden. De Nederlandse oefeningen begonnen in 1986. In dat jaar adviseerde een door het Cana dese ministerie van milieu in gestelde commissie die oefe ningen te bevriezen. door Jo Wijnen BRUSSEL Wie is toch die gezette, in een zondags pak gestoken man die, pal tegenover mij, in het koffiehuis zit en zwijgend naar een dame luistert die kennelijk al vele jaren de zijne is? Ik weet zeker dat ik hem eerder heb gezien. Terwijl ik mijn hersens pijnig, blijf ik zijn kant uitkijken. De dame praat maar en praat maar. Hij ziet er intussen uit als een drenkeling die vergeefse pogingen heeft gedaan naar de overkant van haar woordenzee te zwemmen. Zo nu en dan kijkt hij wanhopig om zich heen, alsof hij van deze of gene hulp verwacht. Dan herken ik hem. Inderdaad, hij heeft me verschillende keren te woord gestaan aan het loket van een ambtelijke dienst die zich met binnenkomende personen en goederen bezighoudt. In die hoedanigheid was hij minder zwijgzaam en aanzienlijk minder onderworpen. Hij zat op een kantoor ergens in de stad waar mannen in vaalkleurige uniformen kranten en stripboeken lezen en zich zo nu en dan zelfs met het publiek bezighouden. Ik loop nu al maanden naar die dienst, omdat ik vanuit een ver en vreemd land in België ben gearriveerd. De Belgische ambtenaren doen alsof ik het koninkrijk iets verschrikkelijks, iets ongehoords heb aangedaan. Men vraagt mij dus naar allerhand papieren: nieuwe papieren, andete papieren, gestempelde papieren, van pasfoto's voorziene papieren, papieren die ik niet kan hebben, papieren die niemand bereid is mij te geven of papieren waarvan andere ambtelijke diensten het bestaan met grote stelligheid ontkennen. Als ik er tenslotte toch in slaag met een pak documenten de loodsen te betreden, begint een man jawel, de man die op deze zaterdagmiddag met zijn dame tegenover mij in het koffiehuis zit alles omstandig door te bladeren. Hij neemt de telefoon en belt naar andere kantoren waar geen mens zich blijkt te bevinden. Hij slaat leggers na. Hij rommelt in stalen kasten aan de binnenkant waarvan foto's van bekende voetballers zijn geplakt. Hij vraagt het aan collega 's. Tenslotte stuurt hij me naar een ander kantoor, een paar kilometer verderop. Daar weten ze het ook niet. Dus ga ik weer terug naar het eerste kantoor en v^pdaar naar mijn verhuizer die me na vier maanden allang is vergeten, en vervolgens naar het inklaringskantoor waar men zegt van niets te weten en waar ik grote moeilijkheden krijg met een klerk omdat ik in mijn verwarring toevallig mijn auto op de plaats van de directeur heb gezét. Zeker, ik word nu erg boos en ik spreek de klerk zo krachtig toe, dat hij ontdaan het pand binnensnel! Een dag later sta ik andermaal bij mijn man - jawel de man die onderworpen aan zijn koffie slobbert en die maar luistert en luistert naar diegene die maar praat en praat. Nu belooft hij mij 'een dossier' aan te leggen. Maar ach. een week later word ik door het inklaringskantoor gebeld, want er is iets niet in de haak met dat dossier en ik moet bovendien een paar handtekeningen zetten en nog wat betalen ook. Sindsdien heb ik niets meer vernomen. Ik kijk weer naar de man en degene met wie hij lang geleden is getrouwd. Hij luistert naar haar met de slaafsheid van iemand die al vele jaren geleden voorgoed de wacht is aangezegd en die het nadien niet meer heeft gewaagd zijn stem te verheffen. Het dringt plotseling tot me door dat ik afhankelijk ben van iemand die de macht over alles en iedereen heeft verloren, behalve over mij. Ik ben de enige die hij nog heeft. Ik ben de laatste aan wie hij zijn in de loop der jaren totaal ondermijnde autoriteit kan opleggen. Ik ben zijn enige bestaansrecht, zijn laatste strohalm. Als ik het koffiehuis verlaat, praat zij nog steeds en zwijgt hij in alle talen. Ik knik zijn kant uit. Maar hij ziet me niet. Buitengekomen weet ik het zeker: als hij de laatste stempel in mijn dossier slaat en het daarna uit handen geeft, is hij alles kwijt, heeft hij niets meer. Kan ik hem dat wel aandoen?

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7