Jk ben gewoon eigenwijs" JBoek over SLM- amp komt te vroeg HP /uit de weekbladen ELSEVIER PORMALIG STUDENTENLEIDER MAARTEN VAN POELGEEST: fe „Suriname geen drugsland" Nederlagen DE TIJD deOülENE INENLAND/BUITENLAND CeidacSoiwcmt DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 5 sctrix Barlaeus vraagt itengewoon verlof TERDAM De rectrix van het Amsterdamse ieus Gymnasium, mevrouw C.J. de Vries Lentsch, het gemeentebestuur van Amsterdam gistermid- erzocht haar met onmiddellijke ingang buitenge- verlof te verlenen. In een persverklaring zegt de ix dat het „ongelukkige en gebrekkige" advies de commissie van goede diensten de situatie op 1 verder heeft doen verslechteren. B en W had dvies dat pleitte voor het ontheffen van mevrouw fries Lentsch uit haar functie, al overgenomen, vel de gemeente officieel die mening nog moest achtigen, is het de rectrix naar haar zeggen duide- eworden „dat de kleine harde kern" die zich te- laar verzet,' niet bereid is {le gemeentelijke beslis- „fatsoenlijk" af te wachten. In een verklaring zeg- B en W het besluit van mevrouw De Vries- sch te respecteren. Notaris verdient veel aan onroerend goed DEN HAAG Circa zeventig procent van de inkomsten van een notaris is afkomstig van transacties met onroerende goederen, zoals huizen. Dat schrijft staatssecretaris Bukman (economische zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Op basis van een enquête die is uitgevoerd in opdracht van de Koninklijke Notariële Broederschap, be cijfert de bewindsman dat het gemiddelde honorarium (bruto omzet) van een notaris of kandidaat-notaris in 1986 ruim vier ton per jaar bedroeg. Er is de laatste tijd veel kritiek geweest op de tarieven van notaris sen, onder meer van de Vereniging Eigen Huis. Bukman wijst erop dat de relatie tus sen de tarieven en de geboden diensten „niet altijd even duidelijk is". Varkenspest in Brabant DE MOER Op een boerderij in het Noordbrabantse De Moer, in de buurt van Loon op Zand, is klassieke var kenspest vastgesteld. Het ministerie van landbouw heeft om verdere ver spreiding te voorkomen gisteren een vervoerverbod voor varkens inge- - steld voor een gebied met een straal van ongeveer acht kilometer rond het betrokken bedrijf. De gehele var kensstapel op de besmette boerderij zal zo snel mogelijk worden vernie tigd. Wat de herkomst is van deze vorm van varkenspest is onbekend. In de Belgische provincies West- en Oost-Vlaanderen is de ziekte de afge lopen weken al op enkele tientallen bedrijven vastgesteld. Benzine twee cent duurder ROTTERDAM Benzine wordt morgen 2 cent per liter duurder. Aan de zelftankstations gaan dan advies-literprijzen gelden van 161 cent voor euro loodvrij, 169 cent voor super (gelood) en 165 cent voor super plus loodvrij. De prijsverhoging is een doorberekening van de stijgende noteringen op de internationale produktenmarkt. Prof. Zachariasse directeur LEI DEN HAAG Prof.dr.ir. L.C. Zachariasse volgt eind dit jaar prof.drs. J. de Veer op als directeur van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) in. Den Haag. De Veer maakt gebruik van de moge lijkheid vervroegd uit te treden. Zachariasse (48) heeft zijn huidige functies binnen het LEI al neer gelegd en treedt tot het eind van het jaar op als plaatsvervangend directeur. iTERDAM „Bij het jven van mijn boek ik er nog eens over dacht. Een aantal po- kwesties hadden beslist anders moeten en. Niet zoveel achter »ten deuren onder- leien maar in de ibaarheid en harder. Ie discussie over de iefinanciering hebben )ns te veel laten inti- >ren en veel te lang i lijmen". oormalig studentenleider 'ten van Poelgeest is weer publiciteit en hij geniet i. „Leuk, het is al weer ijd geleden". Met graagte hij interviews aan pers, en televisie. Net als in n '88 toen hij voorzitter van de Landelijke Stu- ;n Vakbond (LSVB). Al- bevond hij zich toen in itrijd met minister Deet- en zit hij nu rustig in zijn •tement, drie hoog in de erdamse Pijp. Uitgever en Van Ditm^r vroeg zijn ervaringen van twee ige jaren op papier te zet- :n Van Poelgeest voelde 'vereerd'. Omdat hij des geen aantekeningen had houden, dook hij in kran- ■chieven en vroeg notulen m de roerige periode zo mogelijk te reconstrue- Een reconstructie vanuit itivist Maarten van Poel- ,Zeer persoonlijk en dus De ex-voorzitter van de LSVB: „Voor de lokale vakbonden ligt er een taak om te formuleren hoe de kwaliteit van het onderwijs op hun universiteit kan worden verbeterd. Universiteiten zullen zich daardoor meer profileren. Prima". FOTO: ANP ook zeer subjectief. Had een andere activist het geschreven, dan had het mogelijk ook een ander inzicht gegeven in de studentenbeweging", waar schuwt Van Poelgeest de le zers vooraf. „Dit is geen kro niek van de nieuwe studenten beweging en evenmin een theoretisch verhaal over het hoger onderwijs in Nederland. Ik heb die periode beleefd als een avontuur en het ook zo opgeschreven". ik De avonturen van held Maar ten, die als 15-jarige jongen in Alkmaar al pamfletten uit deelde, leuzen schilderde op muren en één van zijn eA-ste successen boekte met de proef- werkblok op kringlooppapier. Hij schrijft: „De hoofdconciër ge ging dwarsliggen. Hij had nog een stapel oude proef- werkblokken en die moesten eerst maar op. Ik zocht hem op in zijn hok. 'U moet ons krin- gloopblokken verkopen, dat is besloten', zei ik. 'Jij vertelt mij niet wat ik moet', snauwde hij terug. 'Ik vertel niks, ik vraag alleen om het kringlooppapier dat daar in die doos zit'. 'Kom over een paar weken maar te rug', probeerde hij me af te poeieren. Ik maak er werk van en laat de conrector op draven. De schoolleiding geeft me gelijk. Even later staat de voltallige redactie in de rij bij de conciërge om ook kring looppapier te kopen. Zo doen we dat dus". In het boek 'Zo doen we dat dus' geeft Van Poelgeest zich zelf zo vaak schouderklopjes ('Ik ga dwars liggen, na lang aandringen krijg ik gedaan, het interview gaat me goed af, ik krijg complimenten') dat hij zichzelf tot held maakt. En dat behoren anderen te doen. Maar Van Poelgeest is zich he lemaal niet bewust van de ar rogantie die zijn boek ademt. „Als je bekend bent worden eigenschappen die je hebt on der een vergrootglas gelegd. En ik ben eigenwijs, dat is ge woon zo. Mogelijk dat die ei genschap arrogant wordt als je bekend bent. Verder zal ik wel een zekere geldingsdrang heb ben anders kom je niet daar waar ik ben gekomen. Maar die drang kun je ook uitleggen als een gedrevenheid". Idealen De gedrevenheid is er nog steeds. „De politiek ligt in het verlengde van de studenten vakbond. Ik vind dat ik nog steeds met hetzelfde bezig beri Ik heb gewoon een aantal ide alen waarvan ik denk dat Groen Links de plek is om er vorm aan te geven". Zijn boekje geeft de lezer een kijkje achter de politieke schermen. „Het schetst een beeld van de studentenbeweging maar laat ook zien hoe er werkelijk be sluiten worden genomen in Den Haag. Hoge heren die babbelen tijdens het borrelen en zo. Dat circuit heb ik willen laten zien. Want dat gaat niet alleen op voor de besluitvor ming over onderwijszaken maar evengoed over andere kwesties". Het beeld dat de studenten van nu volgzame jongeren zouden' zijn met uitsluitend oog voor hun carrière, wordt door Van Poelgeest afgestraft. „Dat is het beeld van gefru streerde veertigers. De studen ten van nu zijn hoogstens wat minder uitgesproken, wat grij zer dan de studenten van twintig jaar geleden. Maar ze hebben nog degelijk wel idea len, alleen zitten die niet meer vast aan ideologieën". Het' is al weer even stil rond de studentenvakbond. Hun ac ties zijn voornamelijk reacties op plannen vanuit Den Haag. „Maar zo gauw de plannen rond de studiefinanciering be kend worden, zullen er in een mum van tijd weer studenten de straat op gaan. Daar ben ik van overtuigd". Maar daarop moeten de plaat selijke vakbonden volgens Van Poelgeest niet wachten. „Mijn kritiek op studentenbe weging is dat zij meer druk moet uitoefenen op de univer siteiten afzonderlijk. Voor de lokale vakbonden ligt er een taak om te formuleren hoe de kwaliteit van het onderwijs op hun universiteit kan worden verbeterd. Universiteiten zul len zich daardoor meer profi leren. Prima. Ik ben niet voor de ziekelijke gelijkheidsnorm. Ik heb me nooit verzet tegen meer autonomie. Het draagt bij aan de pluriformiteit van de samenleving". MONIQUE VAN DE VEN VERSUM Hoewel technisch onderzoek de oorzaken van de (ramp met de 'Antho- tfesty' nog (lang) niet gerond, priemt de be ëdigende vinger nu al de richting van een al uitzendkrachten. negen maanden na de met de DC-8 van de Su- imse Luchtvaart Maat- )pij presenteerde radio- ïalist Roy Khemradj giste- n Hilversum een 126 pagi- tellend boekwerk over de de ylucht met het fa- eind op 7 juni 1989. De van de 175 passagiers, wie bijna alle spelers het Kleurrijk Voetbalelf- volgens Khemradj ver lakt door „menselijk fa- „Een voorbarige en daar- kwalijke conclusie", it echter woordvoerder Lachmising vande Ildige' luchtvaartmaat- ;ns Surinam Airways Lachmising dat eerst de ële rapportages moeten en afgewacht, alvorens usies kunnen worden ge ien over bijvoorbeeld de rol van gezagvoerder Rogers. „In feite komt dit boek te vroeg. Het kan een averechtse uitwerking hebben op de na bestaanden", meent Lachmi sing, die in het boek ook zelf aan het woord wordt gelaten. „Roy Khemradj is geen des kundige op het gebied van vliegtuigen", aldus de SLM'er, die gisteren in tegenstelling tot de aangekondigde Surinaamse ambassadeur („verhinderd door de actuele situatie") aan wezig was bij de presentatie van het boek. Leek „Inderdaad ben ik als leek aan dit onderzoek begonnen", beaamt de auteur, die.de pre sentatie van zijn boek gisteren gepaard liet gaan met een aan tal pittige verwijten. „Dat het weer wonden openmaakt bij de nabestaanden, beschouw ik als een hobbel die ze moeten nemen om tot een juiste beeld vorming van de oorzaken van de ramp te komen", aldus de auteur, die bij de ramp „geen familieleden, maar wel ken nissen" verloor. Khemradj, werkzaam bij de NOS als eind redacteur van het Hilversum 5-programma „Zorg en Hoop", verdiepte zich de afgelopen acht maanden in de technische aspecten van de vliegerij. „Zo danig dat ik nu dolgraag eens zelf in een cockpit wil meema ken hoe zo'n landing nou wer kelijk gaat". Hij is daarvoor zelfs bereid in een toestel van de door hem van „mismanage ment" betichte SLM te stap pen. „Daar zou ik geen moeite mee hebben. Maar ik zou wel bang zijn als ik wist dat het toestel werd gevlogen door Amerikaanse piloten". In zijn boek, met een eerste oplage van 2000 exemplaren, onderstreept Khemradj vooral dat gezagvoerder Wilbert Ro gers de PY-764 niet van Schip hol naar Zanderij had mogen vliegen. „De SLM had te wei nig piloten en had daarom contact gezocht met het Ame rikaanse uitzendbureau 'Inter national Air Crew', gevestigd te Miami. De directeur van dat bedrijf nam het niet zo nauw en vloog, als er te weinig men sen had, ook weieens zelf. Ro gers had een dubieus verleden met onder meer een landing in Lissabon waarbij het toestel klapbanden had opgelopen. Dus ook de SLM had de ramp kunnen voorkomen", oordeelt de auteur. Robbi Lachmising erkent dat het inzetten van Rogers niet De schrijver van het boek, Roy Khemradj (rechts), spreekt tijdens de presentatie met de Surinaam se presentator van het NOS-radioprogramma Zorg en Hoop, Nasier Soebrati. FOTO: ANP DE BEZETEN BEZITTER tllLJflflft 7c gaan m dc legen - aanval mei hun au/are machines nm ik 7hl kiet wjkeh ik had mogen gebeuren. „Maar dat is het gevolg van miscom municatie in Paramaribo. De gene die de cockpit-indeling had gemaakt, was niet op de hoogte van de schorsing. Die functionaris was namelijk een uitzendkracht". Alarm Het intensieve speurwerk van Khemradj heeft ook aan het licht gebracht dat de verkeers leiding in Paramaribo pas zo'n tien minuten na de ramp alarm heeft geslagen. „De ver keersleider was even opge staan om op verzoek van Ro gers de lichten op de landings baan sterker af te stellen. Toen hij terugkwam op zijn stoel, had hij geen oogcontact meer met het toestel, dat hij eerst nog had gezien. Na vijf minu ten is hij maar eens gaan bel len met de brandweer. Daar waren ze het kennelijk ook uit het oog verloren. Want hun eerste vraag was: waar is die kist? Daarna duurde het nog eens vijf minuten voordat ze in actie kwamen". Khemradj gaat in zijn boek niet in op de juridische aspec ten waarmee vooral de nabe staanden nog veelvuldig wor den geconfronteerd. „Daar zit ten zoveel aspecten aan dat dat nog een boek zou opleveren". ROB LANGEVELD Vlucht PY-764, de SLM- vliegramp in Suriname. Au teur: Roy Khemradj. Uitge verij: migrantenuitgeverij Warray. Prijs: ƒ19,95. (c) Standaard'Uitgeverlj/Wavery Productions LEGERLEIDER BOUTERSE: (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Legerlei der Desi Bouterse liet Ronnie Brunswijk en tien van zijn aanhangers, vrij, kort na een persconferen tie, waarbij ook Brunswijk verscheen. Op de persconferentie zei Bou terse dat hij besloten had de leden van het junglecomman do onvoorwaardelijk in vrij heid te stellen nadat de rege ring hem hierom schriftelijk had gevraagd. Brunswijk c.s. werden zondag in Paramaribo gearresteerd op verdenking van cocaïne-handel. Bouterse zei gisteren te vrezen dat als de belangrijke cocaïnezaak Brunswijk had zondag ge zegd een transport van dui zend kilo cocaïne onderschept te hebben niet op de juiste wijze wordt aangepakt, het be wijsmateriaal zal verdwijnen. „Voor eens en voor altijd moet de mythe uit de wereld wor den geholpen dat Suriname een doorvoerland voor drugs is. Er moet een einde komen aan de verdachtmakingen vanuit het buitenland dat het nationale leger bij drugshandel is betrokken. Dit is een gou den kans om de koe bij de ho rens te pakken en te bewijzen dat Suriname geen drugsland is. Het gebied moet van oost naar west, van hectare tot hec tare worden uitgekamd", aldus Bouterse. Ook Brunswijk kreeg het woord tijdens de persconferen tie. Hij zegde alle medewer king toe aan het justitieel on derzoek naar drugshandel in Suriname en bereid te zijn de autoriteiten daarvoor de weg in het binnenland te wijzen. Wel liet hij" blijken geen ver trouwen meer te hebben in de regering, omdat deze haar woord had gegeven dat zijn veiligheid in Paramaribo was gegarandeerd, terwijl hij toch werd opgepakt door de militai ren. „Met deze regering valt geen zaken meer te doen", al dus Brunswijk. Na zijn vrijlating bleef Bruns wijk eerst nog twee uur lang bij Bouterse, alvorens onder politie-escorte naar het vlieg veld Zorg en Hoop te gaan, van waaruit hij met een spe ciaal vliegtuig van Surinam Airways naar Moengo terug vloog. Waarnemers zeiden dat van een gespannen sfeer tus sen de twee mannen niets was te bespeuren. Geert ontkomen aan, Zwarte Woensdag suddert nog door in de weekbladen. En ook hier: PvdA 'ers van alle soor ten en maten aan het woord, maar geen kiezers. Want dat hoort niet in Nederland, zelfs niet als ze massaal thuisblijven. Terzijde in Vrij Nederland: 'De kiezers zijn al begonnen met de sociale vernieuwing'. Marcel van Dam vergat zelfs dat er ver kiezingen waren: „De eerste keer in mijn leven. Zou dat nou toeval zijn?". De Vara- voorzitter fulmineert als geen ander in De Tijd. Nog een nederlaag: 14 mei 1940. Voorpublicatie van een nuchter en onthullend stukje geschiedenis in VN: de wel zeer snelle capitulatie was te wijten aan de slechte manier waarop het gevecht werd geleid. In het licht van de hereni ging der beide Duitslanden krijgt de 'jubileumherden king' van bezetting én be vrijding 'over enkele weken een extra dimensie. Niet in de laatste plaats door het boek Mei 1940 dat Piet Kamphuis (37) en Herman Amersfoort (39) een halve eeuw na dato schreven. Een boek waarin ze de Duitse in val beschrijven als geschie denis en niet langer als de Strijd tussen Goed en Kwaad. Het boek probeert vooral de snelle nederlaag te verklaren. Vrij Nederland heeft een voorpulicatie van het laatste hoofdstuk (in de bijlage) en een interview met de au teurs (in de 'gewone' krant). Amersfoort: „De zwakke schakel is Harberts". Hij be doelt generaal-majoor Har berts, bevelhebber van het Tweede Legerkorps en uit eindelijk verantwoordelijk voor de hardnekkige verde diging van de Grebbeberg. Amersfoort: „Harberts on derschat van meet af aan wat er op de Grebbeberg aan de hand is. Als de voorpos ten gevallen zijn, kan hij dat aan niets anders dan lafheid toeschrijven. Hij stuurt dan mensen naar voren met het idee: ze hebben het laten af weten tegen een klein clubje Duitsers, eigenlijk is er niets aan de hand". Uit een ander verhaal: een leuze in Luckau (DDR) met koeieletters tegen een spoor brug gekalkt: „Terug naar de grenzen van 1147. Napels is van ons". Tamar vergelijkt de manier waarop de BBC de verkie zingen in Mid-Staffordshire versloeg met die waarop de NOS de gemeenteraadsver kiezingen deed. „Ook op de BBC kon je politici horen, maar daarnaast was er iets dat de NOS bij ons nooit doet: ze vroegen aan gewone kiezers die de vorige keer op de Torries hadden gestemd wat ze bewogen had om nu Labour te kiezen. De ant woorden vond ik zeer inter essant. Velen kondigden nu al aan dat ze het alleen ge daan hadden om Thatcher weg te stemmen, maar dat ze bij de grote verkiezing niet op Labour zouden stem- Meteen op de volgende blad zij een hele reut PvdA-leden over De Klap. .Er gaat ongetwijfeld een impuls van deze verkiezingen uit om daarover na te denken". Een arts: „We kregen haar hier, en ik dacht: niets meer aan te doen. Maar iemand zei, god, ze is nog jong, en toen zijn we toch maar aan het werk gegaan. Ze heeft het overleefd, maar kan praktisch niets bewegen en nauwelijks communiceren. Niemand weet wat ze nog snapt. Dan vraag je je wel af wat je in godsnaam gedaan hebt". HP liep een etmaal mee op een intensive care, grotendeels bevolkt door mensen in coma. „U moet proberen stil te liggen, me neer Houtman. U kunt niet op uw zij liggen omdat uw borstbeen gebroken is. Me neer Houtman, HOORT U MIJ?" Hoofdredacteur John Jansen van Galen: „Pas nog was ik in de DDR en hoefde daar nergens mijn perskaart te la ten zien. Maar in het Am sterdam van 1990 zetelt de Partij van de Arbeid in het stadhuis en laat zijn perscon ferenties bewaken door geü niformeerde ambtenaren, Zou dat niet precies aange ven wat er mis is met die partij?" Overigens, volgens HP is de DDR bij de recente verkiezingen opgeheven. Bert de Vries, minister van sociale zaken over het pos tuum gelijk van Den Uyl in Elsevier: „Den Uyl heeft voorspeld dat de door het kabinet-Lubbers voorgespie gelde banengroei er niet zou komen. Die is er echter wèl gekomen, alleen zijn die ba nen niet terechtgekomen bij de zwakkeren op de arbeids markt. 'In die zin kun je zeg gen dat de tweedeling tussen kansrijken en kansarmen er is gekomen". Hanif Kureishi schreef de scenario's voor de Succesvol- le films van Stephen Frears 'My Beautiful Laundrette' en 'Sammie and Rosie Get Laid'. Hij heeft net zijn eer ste roman af: De Goeroe van de Buitenwijk. Hij schrijft over de straat, over outsi ders. Als protest? „Kunst verandert geen politiek kli maat. Mrs. Thatcher zit nu in de problemen vanwege de poll taxes. Niet door iets dat ik ooit heb geschreven. Kunst werkt niet zo. Als je effect wil, kun je beter een steen door een ruit bij het stadhuis gaan gooien. Zoals ik dat zelf bij de rellen rond de poll taxes afgelopen week probeerde. Dat was mijn meest politieke daad in ja- Marcel van Dam foetert er op los „Ik geef toe dat ik het grof geschilderd heb" in De Tijd, maar het is geen tirade zonder inhoud. Over het falende justitiële appa raat, de onvrede, sociale cha os, een soort burgeroorlog, het geschonden vertrouwen in de overheid. Kortom: de degeneratie van Nederland. „Stel: ik zit in een café en ik raak per ongeluk verzeild in een politieke discussie. Hoe moet ik mijn buurman dan uitleggen wat er zo fantas tisch is aan de sociale ver nieuwing van de PvdA? Ja- maaar Marcel, wattisdatdan? Poeh, doe nog maar een pils je. Op brille staat de doodstraf. Het verschijnsel- Maij-Weggen hè. Hoho me vrouwtje, het is niet de be doeling dat hier echt iets wordt gezegd dan voelt de Tweede Kamer zich afge blaft, terug in uw hok. Maar zij stelt tenmiste wat voor".' In Duitsland verstoren ge handicapten congressen waar over euthanasie van zwakzinnige pasgeborenen wordt gesproken en waar voor ook de Australische fi losoof Peter Singer was uit genodigd: een man die vol gens de actievoerders voor stander is van levensbeëin diging van zowel geestelijk gehandicapten als demente bejaarden. Eén van de voor mannen van de actiegroep, dr. Andrea Jürgens: „We zeggen niet dat Singer en zijn volgelingen nazi zijn. Maar in beide gevallen zegt men: er zijn wezens die geen wezens meer zijn. En \ve we ten waartoe dat geleid heeft". HN-magazine: „Moeten we wakker liggen van de lage opkomst bij de gemeente raadsverkiezingen?" Moet je de kiezer maar vragen. Adoptie verloopt in tachtig procent van de gevallen goed, maar in de gevallen waarin het mis gaat, gaat het ook falikant mis. „Justo is zo erg verwaarloosd dat hij an deren moet verwaarlozen. Hij heeft geleerd zijn eigen weg te gaan en zal alles en iedereen gebruiken die hem van pas komt. Hij is niet meer in staat om zich aan mensen te hechten". Onder zoekster drs. Helma Ver sluis: „Het zijn emotioneel gehandicapte kinderen. Uit het onderzoek dat ik nu doe, blijkt dat ze de verschrikke lijkste dingen hebben mee gemaakt". Karei Logher kwam met een ongelooflijke hoeveel heid geluk de oorlog door. Hij ontliep, als jood nota bene, alle controles van de SS, de SD, de NSB en de po litie. Bij de bevrijding werd hij door de Binnenlandse Strijdkrachten gearresteerd, ze konden het maar moeilijk geloven. Na verhoor werd hij vrijgelaten. „Ik vind het zelf ook ongelooflijk. De hele bezetting ben ik door geluk achtervolgd. Onver klaarbaar"^ Weer de PvdA over de PvdA. „Ik heb het idee dat lokale bestuurders met name in de grote steden een beleid hebben gevoerd dat arrogant overkwam. Dat is afgestraft. Op zich vind ik dat niet slecht". Voor de afwisseling in De Groene geen toekomstbeeld voor Oost-Europa met poe nerige auto's, hamburgers en cola. Schrijver en kunstcriti cus John Berger ziet op de foto's van demonstranten la chende gezichten. „Er is weer ruimte voor spirituali teit, ze hebben weer contact met het verleden, ze worden weer erkend. Vandaag ont moeten de levenden de do den weer, zelfs de doden van heel lang geleden, en ze delen eikaars pijn en hoop. De ziel en de ondernemer zijn tegelijk uit hun schuil plaats gekomen. We zijn weer terug in het land van de mensen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5