3et wordt nooit meer stil „CDA hoeft absoluut niet bang te zijn voor PvdA Lubbers vocht het hardst oor lagere graanprijs" URENLAWAAI „SOMS LEVENSBEDREIGEND" „B°mbardement op Rotterdam was wel zorgvuldig voorbereid" CDA zet vraagtekens bij rekeningrijden Plan voor inzamelen oude fietsen HNj iINNENLAND CcidócSouAont DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 3 gen (Vervolg van de voorpagina) EN HAAG/LUXEMBURG De se minister O'Kennedy maakte i vanmorgen in Luxemburg als irzitter van de vergadering van dbouwministers bijzonder kwaad minister Braks. Volgens hem agt de Nederlandse minister nu r de prijsdaling, terwijl premier jlecibbers twee jaar geleden nog om n hardste vocht voor een systeem hij arbij de overproduktie via lagere jzen aan banden wordt gelegd, commissie De Koning schrijft i a n' ir eindrapport dat herstel van het draj jsbeleid niet los gezien kan wor- van de produktiebeheersing. kan via braaklegging maar ook ibo VOO der via alternatieve teelten en extensi vering. Overwogen moet ook wor den of regio's die zich keurig aan die produktiebeheersing houden niet extra kunnen worden beloond. De commissie vraagt van het kabi net ook bijzondere aandacht voor ondernemers in nood. Het Land bouw Economisch Instituut ver wacht op grond van leeftijdsopbouw en opvolgsituaties over de komende tien jaar een vermindering van vijf entwintig procent van het aantal bedrijven. De commissie zegt ten slotte dat het graanprijsbeleid in Nederland geleid heeft tot onaan vaardbare inkomensgevolgen. Discriminatie wegens ras wordt misdrijf DEN HAAG Handelingen in ambt, beroep of bedrijf die als dis criminatie wegens ras kunnen wor den aangemerkt zullen als misdrijf in het Wetboek van Strafrecht wor den opgenomen. Minister Hirsch Ballin van justitie wil dit opnemen in een wetsontwerp. Hij komt daar mee gedeeltelijk tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Hirsch Ballin vindt het niet nodig ook an der discriminerend handelen, bij voorbeeld op grond van seksuele ge richtheid, als misdrijf in de wet op te nemen. In dergelijke gevallen blijft het wat hem betreft bij een overtreding. Lubbers wenst nieuw overleg kinderopvang DEN HAAG Premier Lubbers vraagt werkgevers en werknemers zo snel mo gelijk weer om tafel te gaan zitten met minister D'Ancona van WVC om het medio maart afgebroken overleg over de kinderopvang op te pakken. Het conflict dat in dat overleg ontstond tussen sociale partners en kabinet berust volgens Lubbers op een door hem „be treurd" misverstand bij de uitleg van het regeerakkoord en het centraal ak koord. De 'strijd' gaat om 160 miljoen gulden extra voor kinderopvang, die wat be treft het kabinet via de gemeenten moet lopen. Dat geld komt bovenop 130 mil joen gulden die al via de gemeenten loopt. Waanidee man oorzaak familiedrama EINDHOVEN De 29-jarige Eindhovenaar die dinsdag in het Eindhovense Catharinazie- kenhuis zijn 23-jarige vrouw doodschoot, zijn 2-jarig dochtertje ernstig verwondde en daarna zichzelf doodde, leed aan een waanidee. Hij verkeerde in de veronderstelling dat het hele gezin ongeneeslijk ziek was. Dat is gebleken uit enkele brieven van de man. De politie vond er één in de auto van de man en een tweede werd gisteren door de PTT bezorgd bij de fa milie van de vrouw. Volgens de politie was in de omgeving van de man niet bekend dat hij een dergelijk waanidee had. Wel is hij onlangs korte tijd behandeld door de huisarts omdat hij in lichte mate overspannen was. De toestand van het 2-jarig meisje is nog steeds zeer kritiek. 9.000 personeelsleden nodig in zwakzinnigenzorg EDE Het personeelsbestand in de zwakzinnige ninrichtingen moet fors worden uitgebreid. Voor zitter A. Krol van de sectie zwakzinnigenzorg van de Natiopale Ziekenhuisraad (NZR) bepleitte dit vanmorgen in Ede op de ledenvergadering van de sectie. Voor kwalitatief goede zorg zijn groepsgroottes van vier a zes bewoners ideaal. Vooralsnog streeft dé sectie naar verkleining van de groepen tot acht a tien mensen met continu twee gekwalificeerde be geleiders. Dat betekent dat er voor de ruim 30.000 bewoners van de instituten 9.000 personeelsleden bij moeten komen. Op het ogenblik is er één perso neelslid aanwezig op een groep van gemiddeld elf geestelijk gehandicapten. Overigens verwacht Krol, mede door de lage salarissen in de zwakzin nigenzorg, problemen bij de werving van nieuw personeel. 'RECHT Muisstil zal asts nooit meer worden op 00r ze aardbol. Vliegtuigen, <ste toverkeer, werktuigen ;i> v geluidsinstallaties doen bl° eds luider van zich t. Si eken; zelfs een eenza- ier<j> zeiler op de oceaan om'n zich niet meer in vol- ekte stilte wanen. Al- in al het lawaai van lev ze buren is een „soms ond'ensbedreigend" milieu- ioge >bleem, zo constateer- rein deskundigen vandaag igsh een studiedag over dat ïma. et is bekend dat het lawaai 'de vele schepen die de én en oceanen bevaren de nmunicatie tussen de zeebe- hai ners verstoort en stress ver- i lej zaakt. Er is zelfs een hypo- -mase ontwikkeld dat de mas- yjï strandingen van walvis- itigen als Orca's en Beluga's ou af en toe plaatsvinden, r°oroorzaakt worden door de- iëntatie tengevolge van on- waterlawaai", stelt drs. de Jong van het Neder- e ds Instituut voor Praeven- "ik< re Gezondheidszorg TNO. ►ba: ar erger nog is de mens er aai itoe> volgens De Jong. Mil- ach en Nederlanders moeten elijks de ontberingen van lidsoverlast van hun buren lergaan. En dat kan volgens Jong leiden tot „verhoogde !;ddruk (een risicofactor r hart- en vaatziekten), ig- en darmstoornissen, ht slapen, vermoeidheid, ninderde prestaties en psy- Willen wij onze dagen ooit nog in rust en stilte slijten, dan moet volgens TNO-medewerker De Jong het geluid aan de bron worden bestreden. Hij pleit daarom voor stillere vliegtuigen en andere vervoersmiddelen. STEPHEN EVENHUIS FOTO: chische problemen". „In een aantal gevallen escaleert ge luidsoverlast in een stevige bu renruzie. Per jaar overlijden twee a drie Nederlanders als gevolg van zo'n burenruzie en moeten er enige tientallen eeti beroep doen op medische hulp". Het is een somber beeld, dat de komende tientallen jaren alleen maar zal verslechteren, zo denkt De Jong. Ook de in voering van de wet geluids hinder, de wijziging van de luchtvaartwet en het groeiend milieubesef hebben onze om geving er de laatste tien jaar niet rustiger op gemaakt. „Er zijn geen aanwijzingen dat deze ontwikkeling in de ko mende tien jaar tot staan kan worden gebracht". Willen wij onze dagen dus ooit nog in rust en stilte slijten, dan moeten er volgens De Jong twee dingen gebeuren. „Er moet veel meer aandacht worden besteed aan geluidbestrijding aan de bron. Dat is een mondiaal probleem. Immers, de geluidenergie van één bron mag zo gering zijn dat de invloed hooguit regio naal is, maar het immens grote aantal geluidbronnen maakt dat er over grote delen van de continenten en van de zeeën een deken van geluid ligt. In Nederland is slechts één part time hoogleraar geluidarm ontwerpen en construeren. Hierin moet verandering wor den gebracht. Elke technische universiteit in Nederland zou minstens één full-time hoogle raar op dit gebied moeten heb ben", aldus De Jong. Gedrag Daarnaast zou op grote schaal een verandering van ons ge drag moeten worden bewerk stelligd. Dat dat nodig is schet ste ook drs. J.G.J. Huurman, voorzitter van de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG): „Burenlawaai is de grootste bron van geluidoverlast in Ne derland. Twee op de drie Ne derlanders hebben er regelma tig mee te kampen. De proble men die daaruit voortkomen kosten de politie zo'n duizend tot twaalfhonderd manjaren". Eén van de oplossingen is vol gens Huurman een verbete ring van onze woningen. „Er zijn in Nederland veel te veel woningen gebouwd met een te geringe geluidwering", zegt Huurman. De isolatie-eisen voor woningen stammen nog uit de vijftiger jaren en zijn volgensHuurman volstrekt ontoereikend voor de lawaaie rige jaren negentig. „Er is nu meer behoefte aan rust in de eigen woning. Maar er is ook een grotere behoefte aan vrij heid bij gebruik en inrichting van de woning. Denk aan het leggen van harde vloerbedek king en lawaaiige hobby's als musiceren. Het is daarom ge wenst dat de thans geldende minimum-eisen worden aan gescherpt", stelt Huurman. Als het aan TNO-man De Jong ligt, zullen vliegtuigen en andere vervoermiddelen, ma chineparken en huishoudelijke apparaten over de hele wereld stiller moeten worden. Vol gens NSG-voorzitter Huurman is de aanpak van geluidover last echter geen zaak van de techniek alleen. Woningbou wers, de overheid, verhuur ders, politie, bewoners en fa brikanten van apparaten en vloerbedekkingen zullen het samen moeten doen. „Geen van de betrokken partijen is in staat het probleem zelfstandig op te lossen". Muisstil zal het ook volgens Huurman nooit meer worden. Maar na twintig jaar voorlich ting van zijn stichting ziet hij toch reden voor voorzichtig optimisme. Zo'n 90 procent van de Nederlanders zegt met de buren rekening te willen houden wanneer er lawaai of muziek gemaakt moet worden. Slechts 45 procent durft het bij lawaai-overlast aan naar de veroorzaker te stappen. Bijna de helft onderneemt in eerste instantie niets. „Maar", zo con stateert Huurman verheugd, „wie dat wel doet heeft in zes tig tot zeventig procent van de gevallen succes". JEAN-PIERRE GEELEN Voorzitter Sint van de PvdA in gesprek met fractievoorzitter Wöltgens voorafgaand aan het overleg over de nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen. FRACTIELEIDER WÖLTGENS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA behoeft „absoluut niet" bang te zijn dat de PvdA zich na de nederlaag bij de gemeentelijke verkie zingen harder gaat opstel len in de coalitie. PvdA- voorman Thijs Wöltgens heeft dit gisteravond ge zegd na afloop van een vijf uur durende vergade ring met zijn fractie over de vraag hoe de kiezers gunst herwonnen kan worden. CDA-minister De Vries van sociale zaken spreekt deze week in het weekblad Elsevier de vrees uit dat de PvdA dui delijker zal willen maken dat ook zij in de regering zit. Dus zal ze in en buiten het kabinet de botsing zoeken met het CDA, om daarmee haar eigen imago op te vijzelden, zo meent De Vries. Fout gedacht dus, zegt Wölt gens. „Ik zou er persoonlijk groot bezwaar tegen hebben als de PvdA zich nu plotseling zou willen profileren op een manier die verder gaat dan wij inhoudelijk willen. Bij ons staat voorop wat we daadwer kelijk willen bereiken. Het gaat ons niet om het politieke spektakel maar om hetgeen we de komende vier jaar in onze samenleving aan verbete-. ringen willen aanbrengen. Po-1 larisatie is vaak niet de meest] effectieve methode om iets te! bereiken. Soms zijn andere methoden veel beter". De fractieleider denkt daarbij onder meer aan een andere hduding van de PvdA-kamer- leden tegenover hun kiezers. Volksvertegenwoordiger zijn is meer dan alleen een bijdra ge aan de wetgeving leveren en het controleren van de re gering, vindt Wöltgens. „Het! betekent ook praten en spre ken met de mensen die je ver-' tegenwoordigt". middeling voor olukkers faalt: miljoen boete n N HAAG Het bureau j oling, Maatschappij en Ar- j Ismarkt (SMA), een doch- inderneming van Vendex, et een boete van 3,75 mil- lijl bureau heeft slechts 100 'plukkers aan een baan we- te helpen, terwijl via een tract met de overheid was arandeerd dat 350 Moluk- s werk zouden vinden door liddeling van SMA. In de reenkomst was afgespro- dat een boete van vijftien- zend gulden zou worden aald voor elke niet-gereali- rde arbeidsplaats. Tijdens overleg met de Tweede mer over het minderheden- eid zei minister Dales de dsadvocaat opdracht te iben gegeven de boete-clau- in werking te stellen., gens Dales is er sprake van iprestatie. De achterstand zij voornamelijk aan een rganisatie van SMA in ok- r van het vorig jaar die inkrimping van activitei- tot gevolg had. Hierdoor rden ook minder Moluk- aan werk geholpen dan voorzien. „De Molukkers rden niet in de steek gela- suste Dales de gemoede- de Tweede Kamer. De en die nog steeds geen n hebben zijn onder ge- eht bij het commerciële bu- u IVIO in Almere dat ver- zal bemiddelen voor deze ep. In 1987 werd het dui- d-banenplan voor Moluk- s geïntroduceerd. Prinses Margriet gaf gisteren bij de opening van de Huishoudbeurs gehoor aan de oproep 'Vrouwen gezocht voor mannenwerk'. Met vaste hand stuurde ze een decoupeerzaag door een plank. Wie dat ook wil, kan nog tot en met 8 april in de RAI terecht. FOTO: ANP lAAIBAAI' CONN/J Ató IK0£ AAM- KWH, KüldG IK ZO'N RAAR GeVOEC IN M'N MAM'. door WILLEM RITSTIER Me£i A/.6 iKMUZ/e 3 IK ALLEGK IAAR KQPPIM', ROTTERDAM De Duitse overval op Rotter dam in de vroege ochtend van 10 mei 1940 is zorg vuldig voorbereid. Op het moment van de inval woonden in de stad onge veer 280 leden van de Duitse NSDAP, de natio- naal-socialistische partij van Adolf Hitler. Bij hen berustte veel zeggenschap over bedrijven, havens, kaden, pakhuizen en sche pen. De Rotterdamse journalist Loek Elfferich concludeert dit na tien jaar onderzoek in zijn boek „Rotterdam werd verra den". Het werd gisteren gepre senteerd in Rotterdam aan commissaris van de koningin voor Zuid-Holland mr. S Pa- tijn. Nazi-Duitsland heeft volgens Elffrich Rotterdam aan het einde van vooijaar 1940 geïn filtreerd met enkele honder den jonge Duitsers in burger. Bovendien werden systema tisch uniformen en materieel de stad binnengebracht, vooral in „kisten met inboedels van Duitse joden die het nog was toegestaan te emigreren". Het minutieus in kaart ge brachte verhaal van 400 getui gen en uitgebreid archiefon derzoek is strijdig met opvat tingen van gerenommeerde historici als dr. L. de Jong. De Jong heeft altijd beweerd dat overtuigende bewijzen ontbre ken voor de stelling dat Rot terdam werd verraden. Elfferich beweert daarentegen dat het groepje Duitse infante risten dat destijds uit de water vliegtuigen stapte, wel degelijk kon beschikken over zwaar materieel en eigen vervoer middelen dat ter plaatse aan wezig was in allerhande ruim tes van genoemde NSDAP'ers. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) ziet geen reden het door dr. L. de Jong (in deel drie) geschetste beeld van de inval in Rotter dam te wijzigen. Dr. C. Schui ten, de aanstaand directeur van het RIOD, vindt de visie in het boek „opmerkelijk, maar hoogst onwaarschijnlijk". Abvakabo:geen pensioengeld voor cao's DEN HAAG De cao-onder handelaars van de AbvaKabo mogen van hun achterban niet langer akkoord gaan met sala risverhogingen die tot stand komen met behulp van pensi oengelden. Deze beperking in hun onderhandelingsruimte kregen de onderhandelaars gisteren in Den Haag opgelegd door het congres van de Abva Kabo, waar de koers van de komende vier jaar ter discussie staat. Door deze uitspraak is het niet langer mogelijk om, zoals vorig jaar gebeurde, de cao voor de verpleging rond te maken door uit het pensioen fonds PGGM te putten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is bij lange na niet zeker of de CDA-fractie akkoord zal gaan met het elektronische rekeningrijden, waar de eigen minister Maij en de eigen premier Lubbers zo verrukt van zijn. Het Tweede-Kamerlid Ben Hennekam, de verkeersspecia- list van de christen-democraten, meent dat er grote nadelen kle ven aan deze vorm van belasting heffen van de weggebruikers, zo zegt hij in een interview met het dagblad Het Parool. Verkeersminister Hanja Maij-Weggen is om verschillende rede nen een fervent voorstander van rekeningrijden. Eén daarvan is dat zo op een gemakkelijke manier de kosten van de vier of vijf aan te leggen verkeerstunnels zouden kunnen worden verhaald. Hennekam plaatst grote vraagtekens bij die stelling. De invoe ring van elektronisch rekeningrijden kost „ontzaglijk veel geld", zegt hij. „Misschien wel meer dan één miljard. Daar kun je zo al twee tunnels voor aanleggen". Hennekam geeft daarom verre de voorkeur aan een algemene verhoging van de brandstofaccijn- VOORTHUIZEN Het Gil de van de Nijvere Fietsen makers wil een fonds instel len dat ertoe moet leiden dat oude fietsframes uit de rou latie worden genomen. Dit heeft het bestuur van de or ganisatie, waarbij zo'n dui zend van de drieduizend fiet senhandelaren zijn aangeslo ten, gisteren bekendgemaakt. Volgens het gilde is de vraag naar tweedehands fietsen dermate groot dat er veel slechte tweewielers rondrij den. Opzet van het zöge- naamde balhoofdenfonds is dat fietsenhandelaren de ge legenheid krijgen het voorste deel van het fiets (het bal- hoof d) tegen betaling in te leveren. De fiets is daardoor onbruikbaar geworden. Vol gens de fietsenmakers zal het initiatief de verkeersveilig heid bevorderen. Bedoeling is om nog dit jaar te starten met het fonds. Aletta Jacobssprijs voor econome GRONINGEN Minister D'Ancona reikt op 5 april de eerste Aletta Jacobsprijs uit aan de econome drs Bruyn- Hundt. Ze krijgt de prijs omdat! ze een belangrijke rol heeft vervuld op het gebied van de] emancipatie. De onderschei-! ding bestaat uit een bedrag van vijfduizend gulden en een' oorkonde. De Aletta Jacobsprijs is inge steld door de Rijksuniversiteit Groningen en zal tweejaarlijks worden toegekend aan een vrouw die een voortrekkersrol heeft vervuld op het gebied van emancipatie. Voorwaarde is dat ze een binding moeten hebben met een universiteit. Bruyn-Hundt is als onderzoe ker verbonden aan de vak groep macro-economie van de Universiteit van Amsterdam. Ze was er tevens enkele jaren universitair hoofddocent. Drs. Bruyn-Hundt heeft veel] gepubliceerd op het gebied] van vrouw en arbeid met ate centraal thema de economi sche zelfstandigheid van vrou wen. Ze werd bekend door haar pleidooi voor een huis- vrouwenloon. Later kwam ze daar op terug en bepleitte het blijven werken van gehuwde vrouwen en de gedeelde ver antwoordelijkheid van man nen en vrouwen voor betaalde arbeid en gezin. Bruyn-Hundt was lid van de] emancipatieraad en bestuurs-. lid van het maandblad Opzij Ze is momenteel redacteur van] het Sociaal Maandblad Arbeid.. 30 maart Koningin Beatrix opent In aanwezigheid van prins Claus in het rijksmuseum Vincent van Gogh te Am sterdam de overzichtsten toonstelling „Vincent van Gogh Daarna gaat het koninklijk paar naar het rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo voor een bezoek aan het tweede deel van de tentoonstelling. De ex posities worden gehouden ter gelegenheid van de honderste sterfdag van Vincent van Gogh.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3