I Kerken gaan „klunzig" om met regionale omroep kerk wereld Tökes herhaalt felle kritiek op Wereldraad ficidócSomort I brieven van lezers Jt ÊcidócSomcwit j beroepingen in GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CekbeOoiwont DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINi SUS Aartsbisschop Rimini eist sluiting disco's RIMINI De aartsbisschop van Rimini, Ersilio Tonini, heeft de gemeentebesturen in zijn bisdom gevraagd alle discotheken te sluiten. In een artikel in, het katholieke tijdschrift 'Prospetti- ve nel Mondo' schrijft Tonini, dat de politici in Rimini en om geving onpopulaire maatregelen moeten durven nemen, als mensenlevens op het spel staan. De afgelopen maanden zijn in Emilia Romagna, het gebied rond Rimini, en andere delen van Italië veel jonge dronken disco-gangers verongelukt. Tonini veroordeelt het winstbejag van de eigenaren van de discothe ken, die hun zaken vaak tot vroeg in de morgen open houden. Rond de Adriatische kust, die ook wel de 'Duitsersgrill' heet, omdat veel Oosterburen er komen, wordt al lang geprobeerd de sluitingstijd te vervroegen. Franse abt valt voor moeder-overste Bec Hellouin bij het Normandische Evreux, Philippe Aubin, en moeder-overste Marie-Ephreme (55) van een naburig zuster klooster, Sainte-Frangoise Romaine, hebben „om ernstige en persoonlijke redenen" hun functie neergelegd. Volgens de bis schop van Evreux, Jacques Gaillot, houden de twee van elkaar, wat tot enige beroering heeft geleid onder de zusters en monni ken. Aubin is inmiddels 'ondergedoken' in een abdij van zijn orde in Zuid-Frankrijk, overigens zonder zijn geliefde. Haar verblijfplaats is niet bekend. Gaillot zei te hopen, dat de abt en- de moeder-overste hun problemen „psychisch" weten te ver werken en „hun leven als kloosterling" zullen voortzetten. Als er geen hout is, gaat het vuur uit; en als er geen oorblazer is, wordt het gekijf gestild. Spreuken.26,20. Mgr. Bar wil religieuzen in bisdom houden ROTTERDAM Bis- schop R.Ph. Bör van Rot terdam ziet met lede ogen aan, dat communiteiten van religieuzen in zijn bisdom worden opgehe ven. Hij heeft daarom de besturen van orden en congregaties waarvan le den in zijn bisdom wo nen, in een brief ge vraagd niet te snel tot op heffing van een leefge meenschap van religieu zen in het bisdom Rotter dam over te gaan. Volgens de bisschop is het grootste deel van de commu niteiten en alleenwonende re ligieuzen „van groot belang voor de leefbaarheid van de Randstad, van ons bisdom". De bisschop meent, dat „het vanzelfsprekende, niet opval lende, niet geplande" van de aanwezigheid van religieuzen te midden van mensen die vaak als vreemden naast el kaar leven, meer positieve in vloed heeft dan oppervlakkig lijkt. Bovendien zien pastores de religieuzen met spijt vertrek ken. Niet alleen omdat ze een betrouwbare administratieve kracht of vrijwilliger gaan missen, maar ook omdat reli gieuzen een eigen plaats bin nen een parochie hebben ge kregen „als een rustpunt, een plaats van gebed, een luiste rend oor". Bar vraagt de besturen met hem contact op te nemen, voordat ze tot „verandering in religieuze groeperingen" in het bisdom overgaan. De bisschoppelijk gedelegeer de voor de religieuzen in het bisdom, pater B.L.G.A. Kroe- se, hoopt, dat de orden en congregaties samen een plan opstellen voor de sluiting van communiteiten en daarbij de overblijvende groepen goed over alle bisdommen ver spreiden. Oudere religieuzen hebben de neiging hun intrek te nemen in de vaak zeer gro te stichtings- of moederhui zen, die voor het grootste deel in Noord-Brabant en Limburg zijn gevestigd. Het bisdom Rotterdam kent slechts een moederhuis, dat van de Domi nicanessen van de H. Cathari- na van Siëna in Voorschoten. Diverse besturen hebben vol gens Kroese al toegezegd in hun beleid rekening met de wens van mgr. Bar te houden. De kwestie komt aan de orde tijdens de viering van 20 jaar Religieuzen Beraad in het bis dom, zaterdag 21 april in Noordwijkerhout. Meer dan 500 religieuzen nemen naar verwachting aan deze bijeen komst deel. Nieuwe secretaris generaal van CIDSE OEGSTGEEST Dr. K.C.W. Verhagen (49) uit Hilversum is benoemd tot secretaris-ge neraal van CIDSE, de inter nationale organisatie van vas tenacties in Europa en Noord- Amerika. Verhagen is op dit moment hoofd studie en on derzoek bij de rooms-katho- lieke medefinancieringsorga nisatie CEBEMO te Oegst- geest. Van 1977 tot 1987 was hij verbonden aan het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De nieuwe secretaris-generaal van CIDSE heeft diverse pu- blikaties over de ontwikke lingssamenwerking op zijn naam staan. Hij is aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd op het proef schrift: Cooperation for survi val. Mariënburgvereniging De Mafiënburgvereniging af deling Den Haag houdt zon dag 1 april weer haar woord en gebedsdienst in het kader van het thema Ballingschap. De dienst begint om 11.30 uur en wordt gehouden in de ka pel van de Priesters van het H. Hart, Treublaan 2, Den Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Linschoten R.H. Kies kamp te Leerdam. Aangenomen naar Koudekerke B. de Haan te Den Helder; naar Zeist T. Woltlnge te Goor. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van verpleeghuis Zandhove te Zwolle mw. drs. J. Kwast, kandidaat te Am sterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wlnsum-Obergum A.L.Th, de BruIJne te Nljverdal; te Zeist voor de geestelijke verzor ging In De Wijngaard J.C. Post te Spakenburg-Zuid. DRIEBERGEN De kerken gaan „op een klunzige manier" om met regionale omroep. De communicatie tussen de kerken en de dertien Ne derlandse streekzenders is ronduit slecht. Dit zei drs. R. Bremer giste ren tijdens een bijeenkomst van het Katholiek Mediacen trum (KMC) in Driebergen. Bremer heeft in opdracht van het KMC een onderzoekje ge daan naar de houding van de regionale omroep tegenover de kerk en kwam tot de con clusie dat de kerken er slecht op staan bij de hoofdredacteu ren van de streekzenders. Als kerken al communiceren met de regionale omroepen, doen zij dat in een taal die abacadabra is voor de niet-in- gewijde medewerkers van de omroep. Dat is jammer, aldus Bremer, gezien het toenemen de belang van de streekzen ders. „Kleinschaligheid, ge koppeld aan een professionale werkwijze, blijkt voor de re gionale omroep een succesfor mule te zijn. Misschien liggen daar mogelijkheden voor de kerken, die immers zelf ook inspelen op kleinschalige be hoeften". Vooralsnog blijken de kerken echter niet goed op de hoogte te zijn van de eisen die de re gionale omroepen stellen aan de ingrediënten voor hun pro gramma's. „Trouw aan hun eigen traditie van communi ceren zouden zij het liefst evangeliseren via de radio", is de indruk van de hoofdredac teuren, „en daar zitten de om roepen dus niet op te wach ten". De kerken zouden al wat be ter op de hoogte zijn als zij ac tief gebruik maken van de bestuurszetels die voor hen beschikbaar zijn bij de regio nale omroep, aldus Bremer. B. de Ronden van Radio Utrecht merkte tijdens de podiumdis cussie op dat de grote kerken geen enkele interesse toonden voor een plekje in het stich tingsbestuur, met als gevolg dat de Zevendedagsadventis ten nu alle christelijke kerken vertegenwoordigen.„Ook bij ons is het prut", aldus N. Haasbroek van Radio Rijn mond. Zijn indruk is dat de omroepen beter met de ker ken communiceren dan an dersom. Volgens Haasbroek zijn de re gionale omroepen best bereid de kerken van dienst te zijn, maar dan moet dat wel vol gens hun criteria gebeuren. „Een geestelijke is een geeste lijke en die staat op de kansel. Journalisten maken radiopro gramma's", zo zei hij. De om roepen maken informatieve programma's voor een alge meen gehoor. Binnen dat ka der kan er ook aandacht aan kerkelijk nieuws worden be steed. De kerk zal bij zichzelf te rade moeten gaan, aldus Bre mer, of zij blijvend kiest voor evangelisatie via de radio of haar informatie zodanig ver pakt dat deze ook voor niet- ingewijden toegankelijk is. Dat er wel degelijk perspec tief is, bewijzen volgens hem Radio Fryslan en Radio Oost, die beide een goed beluisterde kerkelijke rubriek hebben. Arafat bij moeder Teresa PLO-leider Jasser Arafat overhandigde gisteren aan moeder Teresa van Calcutta een cheque van vijftigduizend dollar voor haar werk, toen hij gisteren een bezoek aan Calcutta bracht. „Demonstranten voor vrijheid godsdienst gearresteerd" LONDEN In Albanië zijn in januari ongeveer 400 men sen gearresteerd, nadat zij hadden gedemonstreerd voor godsdienstvrijheid in dit offi cieel atheïstische land. Van hen zitten er nog 120 vast. Dat meldt Keston College, het En gelse instituut voor de bestu dering van de godsdienst in Oost-Europa, op gezag van toeristen uit het westen. De 400 zouden hebben behoord tot een groep van ongeveer 1.000 Albanezen die op 11 ja nuari in de noordelijke stad Shkodra demonstreerden. Volgens de toeristen was de demonstratie gericht tegen het politieke en religieuze be leid van de regering. „De de monstratie is mede bedoeld om de kerken open te krijgen. Iedereen wil bidden", zo had een demonstrant gezegd. Albanië riep zich in 1967 uit tot de eerste atheïstische staat in de wereld. Binnen enkele maanden werden 740 moskee ën, 608 orthodoxe kerken en kloosters en 157 rooms-katho- lieke kerken gesloopt of ver bouwd tot museum, centrum voor marxistische vorming of sporthal. Naar schatting was op dat moment ruim de helft van de bevolking moslim en een kwart christen. Mgr. Filipe Broers, oud-bisschop Brazilië overleden DEN HAAG Mgr. Filipe Tiago Broers, die 20 jaar het Braziliaanse bisdom Caravelas heeft geleid, is maandag in een ziekenhuis in Maastricht overleden. Hij is 73 jaar ge,- worden. Broers, lid van de orde der Minderbroeders Franciscanen, was afkomstig uit het Westfriese Oosterblok ker. Hij werd in 1943 priester gewiid. Drie jaar lat^r vertrok hij als missionaris naar Brazi lië. In 1963 benoemde paus* Johannes XXIII hem tot bis schop van het nieuwe bisdom Caravelas in het uiterste zui den van de deelstaat Bahia. Massaproces exorcisten op Tahiti PAPEETE/PARIJS In Papeete, de hoofdstad van Tahiti, het belang rijkste eiland van Frans Polynesië in de Stille Oceaan, is het proces be gonnen tegen 26 bewo ners van het 500 kilome ter verder gelegen atal Faite. Zij worden be schuldigd van de moord op zes eilandbewoners, van wie enkelen levend op een brandstapel zijn gegooid om „de duivel uit te drijven". Dat is gebeurd in 1987 in een collectieve, godsdienstige hys terie op het 150 inwoners tel lende atol, waar op dat mo ment de burgemeester en het hoofd van de politie afwezig waren. Het eerste slachtoffer was de loco-burgemeester, Harrys Yoane, die probeerde een uit de hand lopende ceremonie te stoppen. Hij werd erVan be- "schuldigd bezeten te Zijn. Hij werd geslagen en men pro beerde de duivel met een stuk hout uit zijn keel te wringen. Nadat hem de ogeq waren uitgestoken, werd Yoane ge wurgd. Zijn lijk werd op de brandstapel gegooid die naast de kerk was opgeribht. Vijf anderen ondergingen hetzelf de lot. Een van de beschuldig den heeft zelfs zijn eigen moe der in de vlammen gegooid. De oorzaak van de collectieve hysterie was het bezoek van drie evangelistes, die, naar la ter bleek ten onrechte, zeiden te komen uit naam van de aartsbisschop van Papeete. De drie vrouwen lieten niet af de bewoners van Faite te door dringen van het gevaar van de duivel, die in enkelen van hen gevaren zou zijn. Nadat zij tien jongeren tot duiveluit- drijver hadden opgeleid, ver lieten de drie het atol. Een van hen, Sylvia Alexandre, is op het proces in Papeete aan wezig als getuige, maar de jus titie kan weinig tegen haar beginnen. De slachtpartij heeft zich voltrokken na haar vertrek, toen de jongeren er niet in slaagden een verlamde man aan het lopen te krijgen. Een cathechist heeft nog ge probeerd de burgemeester op tijd uit Papeete te halen, ver gezeld van een priester. GENEVE De her vormde bisschop Laszlo Tökes uit Roemenië heeft woensdag in Genève op nieuw fel uitgehaald naar de Wereldraad van Ker ken. De Wereldraad liet zich door de propaganda van de collaborerende Roemeense kerkleiders misleiden zoals de inter nationale diplomatieke gemeenschap zich door de regering-Ceausescu liet inpakken, zei hij. Tökes, die het centraal comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad toesprak, hekelde vooral de Roemeense kerklei ders die onder de dekmantel van de oecumene 'succesvol' de belangen van een „onmen selijk, goddeloos en onder drukkend" regime behartig den, ten koste van de eigen gelovigen. Hij citeerde de vroegere se cretaris-generaal van de We reldraad, dr. W.A. Visser 't Hooft, die tijdens een bezoek onder de indruk zei te zijn van de vrijheid van de Roe meense kerken om het evan gelie te verkondigen. „Hoe onwaar," aldus Tökes. „De Roemeense kerkleiders, op portunistische en collabore rende bisschoppen en de voorvechters van de oecume ne slaagden erin de zusterker ken en de oecumenische be weging te misleiden." Het is volgens hem uitermate belangrijk dat de Wereldraad zich uit de dwangbuis van de oecumenische diplomatie heeft bevrijd en nu oog heeft voor de echte problemen van de Roemeense kerken. woorden. Hij moest een lezing voor de universiteit van Lau sanne houden om vervolgens per helicopter naar de studio van het half acht-journaal te worden vervoerd. Een poging van een Finse ra dio-journaliste hem in de hal van de Wereldraad nog even te spreken, werd na een halve minuut door Castro zelf verij deld. De secretaris-generaal van de Wereldraad, die even min als voorzitter Heinz-Joa- chim Held in de vergadering een woord tot Tökes had ge richt, weigerde daarop ook zelf commentaar op de rede van de Roemeen te geven. Tökes vindt het geen toeval, dat de revolutie in Roemenië begon bij de Hervormde Kerk in Timisoara. God wilde daar mee laten zien dat de kerk moet meewerken aan de ver nieuwing en democratisering van de samenleving. In Oost- Europa en ook in Roemenië geeft God de kerken een on gekende kans om een beslis sende rol te spelen. Tökes, die met groot applaus werd begroet, ging niet in op zijn oproep dat de Wereldraad zich voor zijn beleid tegen over Roemenië zou moeten verontschuldigen. Vorig jaar weigerde het centraal comité, onder sterké 'druk van de Roemeense gedelegeerden, de schendingen van de mensen rechten onder Ceausescu te veroordelen. Het centraal comité zal later deze week een verklaring over Roemenië uitgeven. Deze zal echter, zo is de be doeling, geen verontschuldi ging tegenover de Roemeense kerken en gelovigen inhou- Tökes kreeg niet meer de ge legenheid vragen te beant- Na Panama Suriname dbo l/en II Nauwelijks is de regering in Paramaribo er met moeite in geslaagd legerleider Bouterse zo ver te krijgen hij opstandelingenleider Ronnie Brunswijk en tien van aanhangers in vrijheid stelde, of de vrijgelaten junglect mandant brengt op zijn beurt het Surinaamse kabinet in legenheid. Bij terugkeer op zijn basis Moengo stelde h: regering het ultimatum dat de stoffelijke overschotten twee van zijn lijfwachten, die bij zijn aanhouding zijn ni geschoten, aan het junglecommando worden overgedraj j$be Ook wil Brunswijk de wapens die bij de aanhouding c militairen van het 'regeringsleger' zijn afgenomen, met kwame spoed terughebben. De regering in Paramaribo die eisen graag willen inwilligen, maar zij moet daarvoo biecht bij Bouterse, op een moment dat het de legerleider lieft een regeringsvertegenwoordiger te ontvangen of maar bereid is de telefoon op te nemen. Opnieuw is pijnlijk duidelijk geworden wie in Surini de dienst uitmaakt. Dat is niet de wettig gekozen regei van president Shankar, maar legerleider Bouterse. De a van diens militairen tegen de onderhandelingsdelegatie het vredesoverleg van rebellenleider Brunswijk, was een grante schending van de beginselen van de rechtsstaat, argument van Bouterse dat de onschendbaarheid van deelname aan het vredesberaad niet geldt „als er cocaïj handel in het geding is" gaat uiteraard niet op. Het is bo1 dien lachwekkend dat uitgerekend Bouterse, die zelf renlang als drugsbaron door het leven gaat, zo'n opmer] durft te maken. ai ie 'ri ■ek' Triest is de constatering dat ons voormalig rijksdeel immer wordt geterroriseerd door een man van wie vasts n, dat hij rechtstreeks betrokken was bij de decembermoor l{ van 1982. In Fort Zeelandia werden toen de belangrijkste^ genstanders van de 'revolutie' van Bouterse politici, v bondsleiders, journalisten en advocaten in koelen blo ecjs vermoord. De moordenaars zijn nog altijd niet gestraft. S ker nog: zij delen tot op dit moment nog onbekommerd lakens uit, in een land dat door hun toedoen in economi opzicht in een puinhoop is veranderd. g^t DAT gebeurt allemaal tegen de achtergrond van een lev ze dige handel in harddrugs. Een waar schimmenspel rond'en; Paramaribo-connectie maakt het daarbij niet goed mogeïbli vast te stellen, of naast Bouterse en zijn trawanten ook rein d lenleider Brunswijk niet volop betrokken is bij de drugsh ee: del. ;m< et i: Sinds eind 1986 een van de belangrijkste 'adjudanten' Bouterse, Etienne Boerenveen, in de VS is veroordeeld nmi een langdurige gevangenisstraf wegens grootschalige haiinen in cocaïne, staat de betrokkenheid van de Surinaamse lej zaa top in elk geval vast. De Centrale Recherche Informa dienst in ons land beschikt over aanwijzingen dat in W Suriname, dat onder controle staat van het leger van Bou se, inmiddels ook complete laboratoria zijn ingericht vooi verwerking van ruwe cocaïne. Tot voor kort vormde Panama een belangrijke schakeLjs^ de internationale drugshandel. De actie van het Amerika, se leger tegen de dictatuur van president (en Noriega heeft daar een eind aan gemaakt. Het ziet er naaiLto' dat legerleider Bouterse, onder dekking van een onmachl'^" democratisch gekozen regering, er inmiddels in is ppslflfe 9 de bedenkelijke rol van Panama over te nemen. ïtige Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondt stukken te bekorten. Verkiezingen (3) Moet, wat de lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen betreft, juist de (lokale) poli tiek niet de hand in eigen boe zem steken? Het gemeentebe stuur van Zoetermeer heeft zijn eigen burgers niet in alle gevallen even serieus geno men. Ik denk dan (zonder een oordeel te vellen over de standpunten) aan de haast hautaine houding jegens acties uit de bevolking tegen bijvoor beeld de voorgenomen sluiting van zwembad Het Keerpunt, tegen de nieuwe aanpak van de groenvoorziening in oudere wijken en tegen wijzigingen van het aanbod op 'de kabel'. Is het gevaar niet groot, dat een overheid de burgers van zich vervreemdt („ze doen n daar toch maar"), wanneei ol niet serieus ingaat op reacl op haar beleid vanuit de ïïl] volking? En als dat zo is, n dan diezelfde overheid er gekeerd geen rekening i11 houden, dat de 'verongeli srTI burger' zijn gram haalt op 1 ene dag, dat hij kiezer heet Zoetermeer, met zijn afspifl^1; lingscollege, heeft hij daan a op die dag twee mogelijk' den: thuisblijven of stemi, op een partij die niet in 11 college is vertegen woord Zou in dat licht bezien de i kiezingsuitslag (bijna 50 1 cent niet-stemmers, zetel^ dubbeling voor D66 en niet kunnen worden uitgel|r als een signaal aan de 'h 7 sende macht'? J. de Gruiter, ZOETERMEER. luk De NSG heeft ook iets tegen dóör-döor-door-doordneuners. De Nederlandse Stichting Geluidhinder heeft iets tegen lawaai: gratis informatie. NSG. Postbus 381.2600 AJ Delft. Tel 015 562723" eid Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaar per maand 24,85 per maand 25,f per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75, per jaar 284,50 per jaar 285,1 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 Ai

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2