L leren even gewoon kind te zijn" ecidócSouoant CDA-Noordwijk wil twee wethouders Kankeronderzoek Coupépolder alleen in buurtschap AKANTIE - PLEEGOUDERS GEZOCHT IN DUIN EN BOLLENSTREEK VREDENHEID OVER MILIEUPLAN SASSENHEIM |ver drie jaar gescheiden inzameling van afval Kim JOUR NAAL Overleg De Wreede verloopt moeizaam VVD-raadslid vraagt strengere controles op vleesverwerker i EDEN OMGEVING DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 13 rethouder Marselis jj eer aan het werk JRSCHOTEN De Voorseho- wethouder L. Marselis, die trhalve maand geleden werd IR0( roffen door een hartaanval, 6, t vat zaterdag een aantal van 01 werkzaamheden. Hij houdt 's ;1 rgens zijn wekelijks spreekuur het gemeentehuis. Om 12.00 uur *5?lij aanwezig bij de officiële eer- afvaart van dit seizoen van het itje over de Vliet naar Vliet- d. Marselis wordt nu vervangen ir F. ten Have, de fractie-voor {<er van het CDA. Op de terug- TUD r van de ook zieke PvdA-wet- one>ider J. Visser is geen zicht. Zijn vanger is M. Breunesse, de ptie-voorzitter van de PvdA. NOORDWIJK Het CDA in Noordwijk wil ook de komende raadsperiode twee wethouders in het college van B en W. Volgens wethouder V. Salman (CDA), die samen met R. Dessing de onderhande- lingern leidt, is dat uitgangspunt van zijn partij ge zien de verkiezingsuitslag gerechtvaardigd. Het CDA wist weliswaar geen van de twee zetels die in Noordwijk extra te verdelen waren naar zich toe te trekken, maar bleef wel de grootste partij. Vol gens Salman wordt in eerste instantie geprobeerd de coalitie met de PvdA en de VVD in stand te houden. Ook met Noordwijks Belang, de tweede partij is gesproken. Gisteren is opnieuw met de PvdA overlegd. Salman verwacht dat vandaag en morgen de besprekingen met alle partijen worden afgerond. „We gaan nu de verschillende opties op een rijtje zetten. Maar voorlopig zijn we er nog niet uit',, aldus Salman. ALPHEN AAN DEN RIJN Het onderzoek dat de GGD Rijnstreek instelt naar het voorkomen van kanker in het buurtschap van de Machine- weg naast de Coupépolder zal niet worden uitge breid naar andere wijken in Alphen. Dat is van morgen vroeg door de gemeente bekendgemaakt. Het onderzoek blijft beperkt tot het buurtschap zelf. De GGD onderzoekt om hoeveel mensen het gaat, of er sprake is van kanker en om hoeveel gevallen het gaat. In het buurtschap zouden veel mensen aan de ziekte lijden als gevolg van de vervuiling vanuit de naastgelegen, maar niet meer in gebruik zijnde vuilnisbelt in de Coupé polder. Het onderzoek wordt binnen enkele we ken afgerond. Huren van Burchtstraat niet hoger dan 500 gulden SASSENHEIM Bewoners van de Burchtstraat moeten voor hun nieuwe woningen maximaal 500 gulden huur be talen. Deze toezegging deed wethouder H. Drenth gisteren in de commissie ruimtelijke ordening. Zoals bekend wor den de huizen aan de Burcht- straat gesloopt en vervangen door nieuwbouw. De bewoners zijn bang dat zij hoge huren moeten gaan betalen, maar Drenth stelde hen gisteren ge rust. Park Rusthoff moet 's nachts worden gesloten SASSENHEIM Er moet worden nagegaan of het park Rusthoff in het centrum van Sassenheim van zonsondergang totzonsopkomst kan worden gesloten. Daarop drong CDA'er A. Mazee gisteravond aan in de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke .orde ning en milieu. „Er gebeuren daar dingen die omstreeks het midder nachtelijk uur het daglicht niet kunnen velen." De CDA'er had uit de nota „Wer ken aan sociale veiligheid, een kwestie van kiezen" van de vere niging van Nederlandse gemeen ten opgemaakt dat de gemeente Utrecht zo'n maatregel heeft afge kondigd. Kleuters De Burcht verhuizen VALKENBURG De kleuters van christelijke basisschool De Burcht in Valkenburg verhuizen maandag naar de vernieuwde vleugel aan het Zwammerveld. Het leerlingenaantal van de De Burcht is dermate gedaald dat de voormalige kleuterschool aan de P. Oosterleestraat in de school aan de Broekweg moet. worden ondergebracht. Door de komst van de kleuters moest een speel/werklokaal en een ber gingsruimte aan de school worden bijgebouwd. De kosten voor deze uitbreiding bedragen 243.000 gul den. Het Rijk betaalde 165.000 gulden, de gemeente 48.000 gulden en voor de vereniging voor christlijk onderwijs bleef een bijdrage van 30.000 gulden over. De directeur van de school, W. Glasbergen, ver richt om negen uur de opening van de verbouwde school. De kinderen wachten deze dag veel feeste lijke verrassingen. Voor ouders en andere belang stellenden is er van half vijf tot zes uur open huis. SSENHEIM De :hting Europa Kinder- Ip (SEK) heeft op korte mijn een aantal pleeg- ^'o'lers nodig in de Duin- Bollenstreek. De stich- g wil graag een aantal rnse kinderen in de ftijd van 6 tot 12 jaar jaar een vakantie aan- 21 den en zoekt daarvoor essen in de streek. De van de vakantie is weken. ro Cis zo'n dertig jaar geleden lEA(ericht en plaatst jaarlijks 18 n drieduizend kinderen uit rnamelijk grote steden in nkrijk, Duitsland, Enge- i en uit eigen land bij va- 'ÖLI tie-pleegouders. De kinde komen veelal uit kansar- milieus. Zij krijgen de va- 10 tie aangeboden om eens l8 poosje in een geheel ande- H imgeving te zijn.,De kosten ia- het vervoer van de kinde- /I?' worden betaald door de iting die gelden krijgt via 3 aties. De verblijfskosten Yoien voor rekening van de 21 ouders. 14 ir in de streek zoeken wij voornamelijk pleegouders voor Franse kinderen", zegt Rea Joosten (32) uit Sassenheim. Zij is evenals echtgenoot Ro nald (31) werkzaam als vrij williger voor de Stichting Eu ropa Kinderhulp in de regio Zuid-Holland. Het echtpaar heeft reeds veel ervaring met het werk van de stichting. Ja renlang waren zij zelf gast ouders van twee Franse meis jes, Maryline en Virginie. Dankbaarheid Rea bezoekt de gastouders die zich aandienen en informeert ze in alle openheid. „Wij ver tellen wat men zoal kan ver wachten als-gastouders. Het is heus niet allemaal rozegeur en maneschijn, maar daar staat tegenover dat je er ook veel dankbaarheid en plezier voor krijgt. Toch begin ik meestal om het somber voor te stellen. Hoewel we vorig jaar maar twee van de zeventig kinderen die we hadden in een ander gezin hebben geplaatst omdat het echt niet klikte". De eigenlijke uitzending van de kinderen gebeurt door on der meer het Rode Kruis in Parijs, het Leger des Heils in Lille en Roubaix, de gemeen telijke overheid van steden zo als Hannover en West-Berlijn en de Engelse stichting Dutch Help for Children. „Deze in stanties zoeken uit welke kin deren voor uitzending in aan merking komen", zegt Rea. „En wij weten absoluut zeker dat de kinderen die komen het ook hard nodig hebben". Het zijn jongens en meisjes die zelden of nooit eens echt op vakantie kunnen. Die in krot tenwijken wonen of in buur ten die geen enkele speelruim te bieden. Er zijn kinderen bij uit grote gezinnen met heel krappe behuizing. Rea Joos ten: „Omdat in de landen van uitzending, en ook in ons land, de persoonlijke levenssfeer steeds meer wordt beschermd, worden achtergrondgegevens over kinderen niet vaak vrij gegeven. Hierdoor weten wij vaak niet veel van de kinde ren die komen. Maar regelma tig bezoek en overleg met de uitzendende organisaties heb ben ons geleerd op hun oor deel te vertrouwen". Frans De afgelopen jaren bleek het vrij moeilijk om Franstalige kinderen onderdak te ver schaffen. „Dat komt vanwege de taal", denkt Rea. „Er moet minstens één lid van het gast oudergezin de Franse taal machtig zijn. Maar het lijkt er op dat de belangstelling voor deze taal weer toeneemt. En je hoeft ook echt geen kei te zijn, want met je op school geleerde Frans kom je, vooral na een paar dagen, al een heel eind". Wie pleegouder wil worden, moet aan bepaalde eisen vol doen. Godsdienst, ras of poli tieke gezindheid van het gast gezin spelen geen rol. Wel moeten zij een verklaring van goed gedrag kunnen overleg gen. Dergelijke papieren kun nen op ieder gemeentehuis worden aangevraagd. „Mensen die bijvoorbeeld betrokken zijn geweest bij eèn zedenmis drijf komen natuurlijk niet in aanmerking", zegt Ronald Joosten, die niet verhult niet dat de pleegouders soms moei lijkheden kunnen verwachten. „De kinderen komen uit een totaal andere omgeving bij vreemde mensen met vaak an dere normen. De problemen die ontstaan, zijn vaak na een paar dagen al over en dan hebben zowel het kind als de pleegouders zelf een paar hele fijne weken". Zelf kijken de Joostens met veel plezier terug op de perio de dat ze ieder jaar twee Fran se meisjes te logeren hadden. „Op zolder hadden we een complete meidenkamer inge richt", vertelt Ronald. „Mary line en Virginie waren geen familie van elkaar, ze ont moetten elkaar alleen hier bij ons, maar ze vulden "elkaar prima aan. We hebben jaren lang veel plezier met ze be leefd". Foto-albums vol illustreren de vele leuke belevenissen van Rea en Ronald Joosten met de beide Franse meisjes. „Als ze hier jaarlijks weer binnen stapten waren ze ook weer di rect thuis. Ze accepteerden ook het verschil. Hier is hier en thuis is thuis". Doelstelling „Toch is het belangrijk en dat is één van de doelstellin gen van de Stichting dat de kinderen ervaren hoe het is om in een gezin te leven waar ze één keer per dag een war me maaltijd krijgen, waar ze vaak een eigen kamer hebben of juist iets moeten delen met de kinderen uit het gastouder gezin. Onze Maryline kwam uit een gezin van acht kinde ren, waarvan de oudste ook nog een baby had. De vader van die baby was zogenaamd altijd op zee. Het gezin had de beschikking over twee ka mers. Het laatste kind sliep tussen vader en moeder in, want er was geen plaats elders. In zo'n behuizing valt er wei nig te beleven voor kinderen. Wat ze wel hebben is een tele visietoestel dat de hele dag en avond aanstaat. De kinderen hangen daar voor tot en met het laatste programma en dan gaat iedereen tegelijk naar bed. Voor die kinderen is nor male regelmaat dan ook echt belangrijk plus bijvoorbeeld gezellig eens een spelletje doen met ze en dat ze normaal, zon der gevaar, buiten kunnen spelen. En als je dan ziet dat je zo'n kind zoveel plezier doet met het laten delen van jouw leven, dat ze weer een lekker kleurtje krijgen, dat ze weer gewoon kind leren zijn, dan heb je veel voldoening van het gastouderschap", aldus Ronald en Rea Joosten. Iemand die overweegt om een kind voor een drieweekse va kantie gastvrij te onthalen, staat in zijn verantwoording niet alleen. Wanneer onver hoopt mocht blijken dat het tussen het gastgezin en het kind niet klikt of als zich an dere onverwachte zaken voor doen, dan zorgt de SEK direct Ronald en Rea Joosten: „Je hoeft heus geen kei in de Franse taal te zijn op een paar weken een Frans kind in je gezin op te kunnnen nemen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE voor een goede oplossing. Ro nald en Rea Joosten staan daar in de Duin- en Bollenstreek garant voor. Ook zijn zij altijd bereid iedereen die hierom vraaet uitgebreid en vrijblij vend te informeren. Hun adres is: Prins Clausstraat 1, Sassen heim. Ze zijn bereikbaar onder telefoonnummer: 02522-30207. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT 3:2 leverdepots 'ii° emisch afval pi* >eten vaker open chi chei ,EEK De gemeentelijke ich jts waar klein chemisch 1 ingeleverd kan worden, ten vaker en op andere tij- 3. li worden opengesteld. Dit Co;pogde gisteravond N. Wa- 0- H akers tijdens de vergade- van het Samenwerkings- nan Duin- en Bollenstreek. TJi Sassenheimse vertegen- m rdigster in het SDB zei dat in veel gemeenten in de n" en Bollenstreek de de- te vaak dicht zijn en dat veekue open zijn, dit op voor de ;ers onpraktische uren is. ^jjinneer de depots op zater- ihuis °f tijdens de koopavond >t wo lend zijn, zullen veel meer ispoisen in de gelegenheid zijn xC.L milieu-onvriendelijke af- j£zig in te leveren", aldus Wage- ers. Leidi r opmerkingen werden di- bevestigd door B. Cassee, namens Noordwijk in het NG enwerkingsorgaan zit. oom rt parkeren op Btei orbeckeplein moet izEN geüjk blijven ïren>HEN AAN DEN RIJN srafd parkeerplaatsen voor het ;r°Da Par^eren °P het Thorbec- vol ein in Alphen moeten 1 den gehandhaafd. Dat ijven twintig verontruste keiiers in het winkelge- a van Alphen. De gemeente ing lt met plannen om het rbeckeplein geheel op- 1iiw in te richten. Daarbij de kortparkerplaatsen '£vje$ endeels komen te verval- 1-20.3 Volgens de winkeliers uis. «1 de parkeerplaatsen voor-, .30 u ienst 0p doordeweekse da- Jaii wanneer mensen 'even' |a e Ischappen doen. Voor het celen op koopavond en za- fees ag zijn de omliggende par- garages goed geschikt, zo 'jven zij in een brandbrief liet college van B en W. dhaving van de kortpar- als j plaatsen is des te meer ge- 1 >t, omdat dat een van de lige routes is waarlangs ©mobilisten diep in het cen- patii i kunnen komen. 'jv 1 Ziel™ Kaarten IJsclub Rijpwetering houdt morgen een klaverjasavond in het Dorpshuis van Rijpwete ring. Aanvang acht uur. Jaarvergadering De afdeling Noordwijk van de Voedingsbond FNV houdt morgenavond in Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk de jaarvergade ring. Tijdens deze bijeenkomst worden tien jubilarissen ge huldigd door districtsbestuur ster Jet Grimbergen. Zij spr'eekjt tevens over het on derwerp „Het actueel gebeu ren in de Bollenstreek". De vergadering begint om acht uur. Toneel Toneelvereniging Sint Theo- dulphus brengt vrijdag en za terdag en vrijdag 6 en zater dag 7 april het komische to neelstuk „Soubrette" van Jac ques De val op de planken van De Alkeburchtin Roelof - arendsveen. Plaatsen bespre ken kan bij B. Hoogenboom aan de Blankenstraat 1 in Oude Wetering. Toegang kost f5, 65-plussers moeten f.2,50 betalen. De voorstellingen be ginnen om acht uur. Toneel (2) Toneelvereniging VIOS speelt komende zaterdag en zondag 8 april het komische stuk „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" van Noel Coward in het dorpshuis van Oud Ade. Het stuk speelt in een schimmige geestenwereld. Een sceptische en nietsvermoedende man wordt ongewild met de gees ten uit het duister geconfron teerd. De voorstellingen be ginnen om acht uur. Het Segovia Kwartet Xotus Xotus, het bedrijf van exoti sche groenten, planten en za den aan de Spoorlaan 15 in Leidschendam houdt ko mend weekeinde open huis. Bezoekers kunnen onder meer de tuin bezoeken en een video- en computerpresentatie zien. In de cultuurtuin staan meer dan 200 soorten groen ten en kruiden. Xotus is vrij dag en zaterdag van negen tot negen uur en zondag van ne gen tot vijf uur open. Segovia Het Segovia Guitar Quartet treedt morgenavond op in het Groene Kerkje aan de Haar lemmerstraatweg in Oegst- geest. Het kwartet, genoemd naar de legendarische gitarist Andrès Segovia bestaat uit Ed Westerik, Frank Meyer, Joop Koek en Saskia Spinder. Op het programm staan werken van Vivaldi, Brahms, Ravel, Brouwer. Turina, De Falla en Kaps. Aanvang kwart over acht. Frans)? avond In het gebouw van de Kultu- rele Raad Hillegom aan de Prinses Irenelaan 16 wordt zaterdag een Franse avond gehouden. Er is informatie over het volgen van cursussen in Frankrijk, Eric Gautier zingt Franse chansons en voorts treedt de can-can groep van Balletschool Martha de Rijk. Aanvang half negen, deelname kQst f5. The Scamps Tegen hardrock aanleunende songs gebaseerd op rauwe rock roll. Zo omschrijft jeugdsociëteit Ex-Voto in Voorhout de muziek van de band The Scramps. Deze drie mansformatie treedt zaterdag avond op. De zaal gaat om ne gen uur open. Toegang kost /5, leden moeten f2,50 beta len. Ruilbeurs In het Poelhuys aan de Vival- distraat in Lisse wordt zater dag van tien tot vier uur een grote ruilbeurs van postzegels en munten gehouden. Toegang kost fl, kinderen moeten f0,25 betalen. Postzegels De Vereniging van Postzegel- verzamelars Noordwijk houdt zaterdag van tien tot vijf uur een ruildag in hotel Royal aan de Voorstraat in Noordwijk. Er zijn ook handelaren aan wezig. Entree kost fl, kinde ren moeten f0,50 betalen. JENHEIM „We en er lang op ge it, maar het is niet niets geweest." Met opmerking, gericht het adres van wethou- H. Drenth,uitte de A-er A. Olthof gister- ïd zijn tevredenheid het verschijnen van concept milieu he ilsplan 1990-1993. ngrijk onderdeel daar van is het gescheiden opha len van groente, fruit en tui nafval. „We zouden dat liefst voor 1994 gerealiseerd zien", aldus wethouder Drenth gis teren tijdens de vergadering van de commissie volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu. Olthof was vooral ingeno men met de in het rapport gepropageerde benadering van bedrijven en bevolking. „Dat maakt het geheel bui tengewoon concreet". Ook stelde de PvdA-woordvoer- der voor te te nemen maatre gelen en doelstellingen die haalbaar geacht worden na der aan te geven. „Je moet het ook jaarlijks evalueren, want als blijkt dat je op de goede weg komt, werkt dat motiverend". Een inspraak procedure bij de oplossing van de problematiek zou zijns inziens leiden tot een vergroting van het milieube wustzijn. VVD-fractieleider H. van Dorssen had eveneens waar dering voor de nota. Een po sitieve ouding van het ge meentebestuur moet volgens Van Dorssen het verant woordelijkheidsgevoel van de burgers stimuleren. A. Mazee (CDA) was terughou dender. „Ik kan me niet voorstellen dat we dit alle maal in 1994 bereikt hebben: daar is een mentaliteitsver andering voor nodig." Wethouder Drenth was min der pessimistisch „We heb ben in Sassenheim toch wel goede resultaten geboekt met glas-, oud papier- en che misch afvalinzamelingen. Zeker in de eerste twee cate gorieën steken we gunstig af ten opzichte van dorpen in de omgeving." Over de kosten van het mi lieubeleid kon Drenth gister avond geen enkel uitsluitsel geven. De gevolgen van de sluiting van de vuilverbran ding in Leiden zijn daarvoor een te onzekere factor. Computer uit auto gestolen NIEUWKOOP Een draag- bare personal computer is in de nacht dinsdag op woensdag gestolen uit een auto die stond geparkeerd aan de Marisstraat. Een ruit werd ingeslagen. De waarde van de buit bedraagt enkele duizenden guldens. Sieraden gestolen SASSENHEIM Dieven heb ben gisteravond toegeslagen in de Sasenheimse Postwijk. Bij een woning aan de Hofstraweg werd de achterdeur openge broken. Het huis werd door zocht en enkele sieraden ont vreemd. Ook bij een woning aan de Tilbury werd de ach terdeur opengebroken. LISSE/SASSENHEIM Het overleg tussen vak bonden en de directie van het Lissese bloembolle nexportbedrijf De Wreede verloopt stroef. Gisteren hebben beide partijen langdurig onderhandeld over de gevolgen voor het personeel na overname van De Wreede door het Sassenheimse Boot Export BV. Men is zonder con creet resultaat uit elkaar gegaan en praat vandaag verder. Volgens de directies van beide bedrijven is gedwongen ont slag voor 11 van de 24 perso neelsleden een onvermijdelijk gevolg van de overname. Twee weken geleden werd daarom bij het arbeidsbureau in Lisse een ontslagaanvraag ingediend. Een paar dagen la ter werd die aanvraag echter, na enkele protestacties van het personeel van De Wreede, weer voorlopig ingetrokken. „We zijn geen steek opgescho ten". Zo betitelde FNV-voor- lichter G. Wijnhoven het over leg van gisteren. „Het is al met al een moeizame affaire. Toen de directie vorige week de ontslagaanvraag introk, had den we het gevoel iets gewon nen te hebben. Wel, van dat gevoel is helemaal niets meer over. De directie koerst zo is gebleken recht op een nieuwe ontslagaanvraag aan. We heb ben zelfs tenauwernood kun nen voorkomen dat de aanvra gen gisteren alweer de deur uitgingen. Want ze willen de zaak nog steeds voor 1 mei rond hebben", aldus Wijnho ven. De FNV vindt dat de directies van De Wreede en Boot de verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de men sen die moeten afvloeien, tot dat zij ander werk hebben ge vonden. De directies zouden actief moeten bemiddelen bij het vinden van een andere baan en tot die tijd voor een fi nanciële schadeloosstelling moeten zorgen. Vooralsnog is men daar niet toe bereid. Wijnhoven: „En dat terwijl het probleem waarschijnlijk klei ner is dan op het eerste gezicht wordt gedacht. Want het is mogelijk dat het aantal ge dwongen ontslagen niet eens op 11 uitkomt, maar op min der, omdat mensen er zelf al in slagen ander werk te vin den. Wij vinden eigenlijk dat dit des te meer reden voor de directie is om water bij de wijn te doen. De directie van De Wreede volstond gisteravond, ge vraagd naar het resultaat van de besprekingen, met de me dedeling dat het overleg van daag wordt hervat. SASSENHEIM Het VVD-raadslid H. van Dorssen wil dat de ge meente Sassenheim de ac tiviteiten van het vlees verwerkingsbedrijf van der Mey aan de Gouver neurlaan strenger contro leert. Het zou tot in de kleine uurtjes vlees aan voeren, terwijl buurtbe woners ook 's morgens vroeg hinder ondervinden van vrachtverkeer, zo be toogde Van Dorssen in de vergadering van de com missie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Van Dorssen vindt dat de ge meente alles in het werk moet stellen om de zaak goed te controleren. „Van der Mey is een van die bedrijven die aan verplaatsing toe zijn", oordeelde hij. Wethouder H. Drenth verzekerde dat de gemeente reeds stappen heeft ondernomen om de overlast voor de buurt te be perken. Zo is het aantal toe gestane slachtingen die het bedrijf mag verrichten van 85 tot 25 stuks per week te ruggebracht. Bovendien zou het bedrijf zijn gesommeerd de hoofdingang naar de zij gevel te verplaatsen. Dat het zo ver nog niet gekomen is komt volgens Drenth door de mogelijke bereidwilligheid van het bedrijf weg te trek ken uit de dorpskern. Het is echter nog een kwestie van touwtrekken over de finan ciële tegemoetkoming die de gemeente voor een verhui zing beschikbaar wil stellen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13