EelciaeSoii/ia/iit Dinosaurus-spektakel in Pesthuis Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Drinkwater in '92 onthard "nk goed voor zab uw lening Drie dagen boomfeest KWART MILJOEN BEZOEKERS VERWACHT CeUlócSouta/nt DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 11 laadslid vindt hogere voorschotten EWR onbegrijpelijk EIDEN „Ik kan niet begrijpen it na de zachte winters van de af- ilopen jaren de voorlopige aansla- jn omhoog zijn gegaan". Dat erkte het Hillegomse raadslid H. Brummelen gistermiddag op tij- een aandeelhoudersvergade- van de Energie- en Watervoor- ening Rijnland. Van Brummelen len as ook niet te spreken over het it dat de inwoners van zijn ge- een te daarover niet waren inge- :ht. Directeur J Haijkens van de ccn WR verontschuldigde zich: „We oeten de hand in eigen boezem tken. Helaas hebben we wat lantvriendelijkheid betreft een steek in de bollenstreek laten, val len". Volgens Van der Moolen van de EWR komt de verhoging door een doorrekening van gemiddelden van de afgelopen dertig jaar. „We kijken dus niet alleen naar de laat ste paar jaar", aldus Van der Mool en. „De bedragen zijn met 15 25 procent omhoog gegaan na een aan tal zachte winters. Dat kan ik de mensen toch niet uitleggen", aldus een nog steeds ontevreden Van Brummelen. „Laat mij maar eens een paar berekeningen zien en als die kloppen moeten we de wijze van berekenen maar veranderen", aldus het vastbesloten raadslid. Bedrijfsleven blijft achter LEIDEN Het bedrijfsleven in de Leidse regio heeft een redelijk jaar achter de rug maar blijft gemiddeld toch achter bij de rest van het land. Dat blijkt uit cijfers van de Nederlandse Middenstands Bank (NMB) die de bedrijfsre sultaten van 60.000 bedrijven heeft vergeleken. Uitgesplitst naar bedrijfsklasse lag in Leiden en omstreken de zakelijke dienstverlening on der het niveau van de rest van Nedeland evenals de detail handel en de voedselindustrie. De investeringsontwikkeling in de regio was gelijk met de landelijke trend. Vrouw aangerand in Huigpark LEIDEN Een Leidse vrouw is gisteravond aan gerand door een nog onbe kende man. Dat gebeurde rond elf uur in het Huig park achter het Stads- bouwhuis aan de Lange- gracht. Tegen de politie vertelde de vrouw dat ze haar belager flink heeft geschopt en geslagen en dat ze toen kans zag om weg te komen. De politie heeft nog in de omgeving gezocht naar de man maar dat leverde geen resultaat op. De dader zou tussen de 30 en 35 jaar oud zijn. Ruim acht ton voor onderzoek LEIDEN De Leidse universiteit heeft een sub sidie van ruim acht ton ge kregen voor een onder zoek naar de internationa le rol en positie van het wetenschappelijk onder wijs in Nederland. Alle vakgebieden komen daar bij aan de orde. Het onder zoek wordt verricht door het Centrum voor Weten- schaps- en Techonologies- tudies (CWTS). De subsi die is beschikbaar gesteld door de Nederlandse Or ganisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO). Open dag bij kunstenaars LEIDEN De Leidse kunstenaars Frank Borst en Jean Marie Meargmans houden zondag een open-ate lier. Belangstellenden kunnen in hun werk ruimte aan de Oude Rijn 89 werk bekijken dat het afgelopen half jaar is vervaardigd. Tevens bestaat de mo gelijkheid om de wer ken met de kunste naars te bespreken. Het atelier is de hele dag open. LEIDEN Het ontharden van het drinkwater in de regio heeft op z'n vroegst in 1992 plaats. Directeur J. Haijkens van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) maakte dat gisteren bekend tijdens de aandeelhoudersver gadering van de EWR, die be staat uit vertegenwoordigers van de 31 aangesloten gemeen ten. De Voorschotense wet houder J. van Dalen somde de voordelen van de ontharding op: „Het is goed voor de klant Je hebt minder zeep nodig en huishoudelijke apparaten waar water door loopt, gaan minder snel naar de knoppen". Burge meester J. Hoffmann van Noordwijk toonde enkele be denkingen. Hij was op de hoogte van enkele studies' waar waterontharding in ver band werd gebracht met kan ker. Haikens nam deze vrees weg door te stellen dat het wa ter niet in die mate zou wor den onthard. Hoewel enkele aandeelhouders op initiatief van het Leidse lid L. Geradts de ontharding, die tien miljoen gaat kosten, graag op de begro ting van 1991 zagen, maakte Haijkens bekend dat dit niet voor 1992 kan. „Het heeft ge woon niet de hoogste priori teit", aldus de directeur. Zuid-Afrika De vraag of de boycot tegen Zuid-Afrika kan worden op geheven staat vanavond centraal tijdens een bijeen komst van de stichting Het Leids Debat. Het debat wordt gehouden in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Aanvang 10.30 Auto's Ruim 260 occasions van 27 verschillende merken staan vandaag, vrijdag en zaterdag opgesteld in de Groenoord- hallen. In totaal doen 22 dealers uit de Leidse regio mee. De openingstijden zijn vandaag van 17.00 tot 22.00 vrijdag van 19.00 tot uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Klussen Onder het motto van stek ker tot vlotter" begint van daag een klussencursus voor wen in buurthuis Vo gelvlucht. De cursus bestaat uit zes lessen waarin onder meer de onderdelen gereed schap en behangen aan bod komen. De bijeenkomsten worden van 20.00 tot 22.00 iur gehouden. De kosten nor de hele cursus bed ra- pn 25 gulden. Opgeven kan ci] het buurthuis aan de Bos- huizerlaan 5, tel. 071-313648. Thema-avond Studentenvereniging SSR houdt vanavond een thema avond over Baskenland en de ETA. Onderdeel daarvan is een forumdiscussie met politicoloog A. Schmidt, H. van der Lee van de stichting JASON, C. Visser van het instituut Clingendael en G.J. Hoek van het Algemeen Dagblad. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in het Fotowedstrijd De Leidse afdeling van de PvdA organiseert in het ka der van de 1 Mei viering een fotowedstrijd met als thema „Muren". De eerste prijs be staat uit een „Leids pakket" ter waarde van 100 gulden. De inzendingen moeten voor 8 april aanstaande worden ingeleverd op Oude Singel 154, 2312 RG in Leiden. Voor informatie: 225913. Cursus Maatschap Van Holsteyn en Laarhoven zet de Teleac-zo- mercursussen in Engeland voort. Deelnemers kunnen twee weken hun Engels op poetsen aan het Bell College in Saffron Walden. De cur sussen worden in juni en au gustus gehouden. De prijzen variëren alles inbegrepen van 1875 gulden in juni tot 1975 gulden in augustus. Brochure en inschrijfformu lier kunnen worden aange vraagd bij de maatschap: 071-121151. Cursus De Kruisvereniging Leiden begint in het najaar met de cursus ziekenverzorging thuis. Vragen over hoe het thuis zieken verzorgen in zijn werk gaat, worden be antwoord door een wijkver pleegkundige en een wijk ziekenverzorgende tijdens zes bijeenkomsten. Kosten voor de cursus bedragen voor niet-leden 20 gulden, leden krijgen 5 gulden kor ting. Inlichtingen en opgave: 120144 (tussen 8.30 en 17.00 Huizen - oppas De Fiom, bureau voor hulp verlening bij alleenstaand ouderschap en zwanger schap, organiseert ook dit jaar een vakantie-oppas- huizen-pool" voor eenouder gezinnen. Mensen die hun huis aan willen bieden, of alleenstaande ouders die een vakantie-adres willen aan vragen, kunnen terecht bij het Fiom-bureau: 071- 226199. rse culturele week in Leiden DEN Drie Leidse thea- j houden van 24 tot 30 april Ierse week. De Schouw- het LAK-theater en mi te-theater Imperium brengen ffken van gerenommeerde iurs als Oscar Wilde, James Bernard Shaw op de In het kader van de Ierse week zullen in cafés De Ma- renpoort en De Grote Beer Ierse bands optreden. Verder worden in De Burcht Ierse, stukken voorgedragen en be steden de boekhandels De Kier, Kooyker en Ginsberg extra aandacht aan Ierland. OEKHOUDER DEKT fl.8.000 ivendien heeft hij dat bedrag »l snel nodig, imeteen even naar de imeentelijke Kredietbank den. Overtrouwde adres voor soonlijke leningen tot 1000,-. Maar ook voor een örlopend krediet om steeds il extra geld achter de hand te "ien Dat wordt vlot in orde akt. laast is de rente laag bij de en worden de aflossingen il op de persoonlijke atie afgestemd. I u daar ook wel meer over len? Kom maar langs, 'werkdagen van 9.00 -12.30 'en donderdagavond van '■30 -19.30 uur. 'bel voor nadere informatie. wieentelijke Kredietbank (den Bestraat 24, «bus 11300,2301 EH Leiden 071-254145 LEIDEN De nationale Boomfeestdag wordt dit jaar verspreid over drie dagen ge vierd zodat niet alleen leerlin gen van het basisonderwijs maar ook anderen kunnen deelnemen. Op woensdagoch tend 4 april" en donderdagoch tend 5 april worden zoals ge bruikelijk bomen geplant door leerlingen van groep .7 in de Leidse Hout. Verder wordt een zogeheten bomenpad uit gezet waarlangs medewerkers van de directie groen informa tie en demonstraties geven over het onderhoud van bo men en de verdere werkzaam heden van de directie. Het bomenpad wordt op zon dag 8 april van twee tot vier uur 'smiddags opnieuw uitge zet om ook andere belangstel lenden met de verzorging en het onderhoud te laten kennis maken. De 400-jarige Hortus biedt op boomfeestdag (4 april) de ge meente Leiden een boom aan. Leerlingen van de Lorentz- school zullen deze om 11.30 uur planten in het Plantsoen. Inbraak overdag VOORSCHOTEN Sieraden en een fototoestel zijn gisteren festolen uit een woning aan de 'an Kempenstraat. De dieven kwamen binnen door aan de achterzijde een raam open te wrikken. De inbraak werd op klaarlichte dag gepleegd. De waarde van de buit is niet be kend. LEIDEN Een negen meter lange Brontosau rus uit wiens bek een oorverdovend gekrijs komt. Veertien andere minstens zo monsterlijk ogende, brullende en be wegende sauriërs. Die zijn in de zomer en in het najaar te zien in een spektaculaire tentoon stelling die Leiden als enige stad in Nederland aandoet. Afkomstig uit de Verenigde Staten waar miljoenen bezoe kers op de levensechte dino's afkwamen, zijn ze vanaf 14 juni in het speciaal hiervoor ingerichte Pesthuis te bewon deren. „Minimaal 200.000 be zoekers moet lukken", aldus een enthousiaste organisator Jaap van Etten van het Natio naal Natuurhistorisch Mu seum (NHM). Dynamation, samenvoeging van dinosaurus en animatie, is een Amerikaans bedrijf dat een aantal jaar geleden is op gericht en plannen had om saurièrs zo echt mogelijk na te maken. Een legertje van we tenschappers en technici maakte er in totaal twintig. Het resultaat was verbluffend en lokte al direct na de pre sentatie dicussies uit bij de pa- leaontologen. Aanleiding daarvoor waren felle kleuren die de Amerikaan Robert T. Bakker, de uitgestorven rep tielen gaf. Hij baseerde zich daarbij op wetenschappelijk onderzoek waaruit bleek dat de huid van de sauriërs, niet grauw en grijs was, zoals altijd is aangenomen maar juist op vallend gekleurd moet zijn geweest. „De vorm van de sauriërs is dus geheel wetën- schappelijk verantwoord", al dus L. Tjon Sie Fat die samen met Van Etten de tentoonstel ling organiseert. „Als het niet wetenschappelijk zou zijn dan hadden wij het ook niet op ons genomen. Wij zijn een wetenschappelijk instituut en steken niet onze tijd in het or ganiseren van een spookhuis". Barcelona Hoewel wetenschappelijk al lemaal in orde, blijft de kans aanwezig dat de 1800 vierkan te meter ruimte in het Pest huis wordt omgetoverd tot een soort spookhuis. Veel hangt volgens Tjon Sie Fat af van de achtergrond waarte gen de enorme reptielen ko men te staan. In Barcelona waar de tentoonstelling nu loopt, is voor een moderne op lossing gekozen met onder an dere gebroken glas, paars grind en groen licht. „Dat had wat onwezenlijks. Het probe ren na te maken van echte omstandigheden zou beter zijn maar kost veel tijd en geld en bij de kleinste fout wekt het hilariteit op wat niet de be doeling is". Daarom is door de vormgevers van het NHM ge kozen voor projecties waar hard aan gewerkt wordt. In totaal zijn behalve Van Etten en Tjon Sie Fat nog eens elf mensen dagelijks bezig met het opzetten van de grootste tentoonstelling die ooit naar Leiden gehaald is. De ingewanden van de bijna op ware grootte uitgebeelde modellen bestaan uit stalen frames waar de nodige ver nuftige, hydrolische motoriek is" ingebouwd. Niet alleen slin geren de staarten en bewegen de koppen maar zelfs de rela tief kleine ogen rollen ih de kassen en kijken angstaanja gend op en neer. Om het bin nenste in werking te zien, is een drie meter lange Dime- trodon open gewerkt. Met handels en knoppen kan het publiek de grote hagedis zelf in werking stellen. Vertederend De huid van de overige sau riërs is uit één stuk gemaakt van een rubberachtige kunst stof. Gaat een bek open dan komt een oorverdovend la waai tussen de scherpe tanden door: „Dat indrukwekkende geluid is de helft van de lol", weet Tjon Sie Fat die naar Barcelona is geweest om de expositie in werkelijkheid te zien. „Toch is het niet alleen angstaanjagend. Soms heeft het ook iets vertederends. Dat komt omdat naast enkele van de indrukwekkend hoge mo dellen, kleinere baby-sauriërs staan. We hebben begrepen dat het publiek daar gek op is". Het NHM zal uit eigen mate riaal de Amerikaanse expostie aanvullen. Niet allen beschikt het Leidse museum over vol doende kennis om folders te maken en borden op te han gen met de nodige informatie, ook zal de expositie worden aangevuld met enkele pronk stukken uit de eigen verzame ling. „Of er een uitgebreide catalogus komt weten we nog niet. We vinden sowieso dat deze niet boven de tien gul den uit mag komen. Maar we stellen ons wel op het stand punt dat iedereen die meer informatie wil dat ook moet kunnen krijgen". Uit statistische gegevens blijkt Organisatoren Van Etten en Tjon Sie Fat met op de achter-grond de poster van de tentoonstelling in Barcelona en op ta tel een schaalmodel. dat overal waar de sauriërs hun kop opsteken ze een bij zondere aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen. Van Etten maakt zijn hoge schatting van bezoekersaan tallen aannemelijk door te schermen met cijfers uit de VS en enkele Europese steden waar de tentoonstelling is ge weest. In Barcelona, waar de ten toonstelling voor de tweede keer is te zien, is de grens van 300.000 toeschouwers al over schreden, terwijl ook in Brus sel van soortgelijke aantallen sprake is. Na een succesvolle rondreis door de VS begon de expositie aan een wereldwijde toernee. Het grote succes van de dino's deed de Japannners besluiten een eigen „monster- show" te maken en daarmee de Aziatische hoofdsteden af te struinen. Gemeente Wethouder Theo van der Nat van economische zaken vindt de komst van de dinosaurus sen een „prima zaak". „Leidse ondernemingen in vooral de horeca moeten hierop insprin gen. Bij de directie economi sche aangelegenheden wordt naarstig gezocht naar moge lijkheden om in samenhang met de expositie ook de stad te promoten zodat de vele be langstellenden er een heerlijk dagje Leiden van kunnen ma ken. Het spreekt voor zich dat dit soort evenementen vaker naar Leiden zouden moeten komen", aldus de wethouder die ook toeristische zaken in zijn portefeuille heeft. De toegangsbewijzen worden aan treinkaartjes gekoppeld zoals tegenwoordig bij alle grote tentoonstellingen het geval is. De ligging van het Pesthuis zo dicht bij het sta tion en de uitvalsweg naar de A 44 wordt door Van Etten ideaal gevonden. Leiden lijkt de komende zomer een bij zondere trekpleister erbij te krijgen zeker ook omdat Lei den de enige stad in Neder land is waar de prehistorische gevaarten te zien zijn. Het is verder de verdienste van Van Etten dat hij 15 van de in to- FOTO: TEJO RINGERS taal 20 kolossen naar Leiden kón krijgen. Brussel en Barce lona moesten het doen met respectievelijk 8 en 10 bees ten. „De grootste sauriërsten toonstelling van Europa dus", stelt hij trots vast. LOMAN LEEFMANS Kwart miljoen Overal ter wereld waar de sauriërs op een voetstuk worden gezet, komen honderdduizen den mensen kijken. Mocht de vier maan den durende tentoon stelling inderdaad meer dan 200.000 be zoekers naar Leiden brengen dan wordt het een van de grootste ex posities die ooit in Ne derland is gehouden, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Koploper qua be- zoekers is nog steeds de vorige Van Gogh ten toonstelling met 373.000 toeschouwers gevolgd door „La Grande Parade". Deze kunsttentoonstelling die in 1985 in het Ste- deijk Museum in Am sterdam te zien was, is goede tweede met 343.000 verkochte kaartjes. De sauriërs zullen zich waarschijn lijk scharen in het rijtje met „Monet in Hol land", die 200.000 men sen in 1986 naar het Van Goghmuseum trok en met de expositie van de verzamelde jaaraankopen in het Apeldoornse Kröller- Müllermuseum, die in 1987 werd bezocht door 240.000 mensen. De nieuwe Van Gogh ex positie die afgelopen dinsdag haar persdoop kreeg zal naar ver wachting alle records breken. Een Tyrannosaurus Rex. Met veertien soortgenoten komende zomer te zien in het Pesthuis. FOTO: PR Seze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: (voor controle bezorging) Verkeersproject Pacellischool Een motoragent van de Leidse. politie opende gisterochtend het verkeersproject op de Pacellischool aan de Damlaan. Met ver keersborden en strepen werden verkeerssituaties nagebootst op het schoolplein. Tien deelonderwerpen, zoals wegen in het Mors- kwartier en gedrag en mentaliteit in het verkeer moeten de leer lingen wegwijs maken met de regels. Het project sluit aan op het Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam: Adres: verkeersexamen dat volgende week wordt gehouden. Volgende week vrijdag van half zeven tot acht uur 'savonds wordt het be sloten met een door de leerlingen zelf gemaakte tentoonstelling. Ook dan maakt de politie haar opwachting. Dit keer om fietsen te keuren. FOTO: WIM VAN NOORT Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. nï&L,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11